PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Washington roept ambassadeurs in Oost-Europa bijeen Medisch Centrum te Vlissingen D£ BILT Amerika zal Tito met wapens en dollars steunen WAPENHULP VAN U.S.A. 90.000 vaten haring voor Russische zone. WERKLOOSHEID BLIJFT KLEIN FEL AMERIKAANS ANTWOORD OP RUSSISCHE NOTA Oost-Daitsland politiestaat Vandaag De roofoverval op de Amsterdamse Spaarbank. VOORSPELT: 192e Jaargang No. 244 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 7 October 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max.8regels): van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur VliBsingen Walstr. 58-60. tel. 2355, 3 Ujnen (b.g.g. 2357) - M"burg Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (bg-g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tei. 2' Voorstel van Yoego-Sl avië bij de Ver. Naties. De Amerikaanse ambassadeurs in zeven Oosteuropese landen zyn voor overleg tegen 24 October naar Londen geroepen. Op de Amerikaanse am. bassade werd gezegd, dat de officiële benaming van de conferentie der ambassadeurs zal zyn „yzeren.gordy'n.confereiitle". De ontboden ambassadeurs zfln de vertegenwoordigers in de Sow jet- Unie, Polen, Tsjecho.Slowakye, Joego-Slavië, Hongarije, Roemenië en Bul. garye. Op het ministerie van buitenlandse zaken worden geen details ver schaft over de te bespreken onderwerpen. Volgens verklaringen van hoge ambtenaren zou voornameiyk de kwestie worden behandeld „hoe de pro paganda tegen de Verenigde Staten in de zeven betrokken hinden te be. stryden". Joego-Slavië heeft Donderdag by de juridische commissie van de V.N. een voorstel ingediend, dat de V.N. zich zullen uitspreken tegen elke po ging van een staat om zich te men gen in de binnen, of buitenlandse aangelegenheden van een andere staat. Het voorstel werd Ingediend in de vorm van een gedetailleerde „verkla ring betreffende rechten en plichten van staten", welke 25 punten omvat. Volgens de verklaring zou het aan alle staten verboden zijn elke activi teit, die ten doel heeft een burgeroor log of daden van tereur te veroorza ken: te verwekken, organiseren, aan te moedigen of te steunen binnen 't gebied van een andere staat". Engeland en Amerika zyn over. eengekomen dat Zuid-Slavië alle mo gelijke hulp zal worden geboden, als dit land openiyk wordt aangevallen door één of meer Kominformlanden. De grote Westerse mogendheden zjjn niet bereid voor Tito een oorlog te beginnen. Maar zij zullen hem wa pens, militaire uitrustingen sturen, als Hongaarse, Roemeense, Bulgaarse of Russische troepen de Zuid-Slavi sche grens overschrijden. Bovendien zal de economische steun worden ver. groot. Aldus melden betrouwbare bronnen in Washington. In het orgaan van de Joego-Slavi- sche communistische partij „Borha" schreef Mosje Pijada, èén der naaste medewerkers van Tito: „De leiders van de bolsjewistische party verdienen grootmeesters van „Held van de Coolsingel" bestaat niet. Volgens een inmiddels reeds tegengesproken krantenbericht zou een in het ziekenhuis Cool singel te Rotterdam verpleeg de zwaar gewonde soldaat een van zijn ogen beschikbaar heb ben gesteld, om daarmede een blind geworden kameraad te helpen. Zulk een transplantatie is volgens deskundigen medisch nog niet mogelijk. Het verhaal is dan ook volkomen uit de lucht gegrepen. Toch heeft het bericht ver dere verspreiding gevonden en als gevolg daarvan stromen geschenken en goede gaven naar dat ziekenhuis. Hoewel deze voor de patiënten uiter aard welkom zijn, wil men er toch op wijzen, dat de „held van de Coolsingel". die men eigenlijk wil huldigen, in het geheel niet bestaat. Er komen weer pinda's. Naar „De Kruidenier" van welinge lichte zgde in Den Haag verneemt, komen er binnenkort weer grondno- ten (pinda's) naar ons land De partij is weliswaar niet zo groot als vorig jaar (6400 ton) maar zij is toch belangryk. In totaal verwacht men circa 3400 ton. De vardeling van deze grondnoten zal geschieden op basis van wat het vorig jaar is verdeeld. Gedeelteiyk gaat dus de party naar de branders, naar de pindakaasfabrieken en naar andere verwerkers. Kunstenaarscongres 1949 in Den Haag geopend. In tegenwoordigheid van Prinses Wilhejmina, heeft de minister van on derwijs. kunsten en wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, Donder dagmorgen in de Koninklijke Schouw burg het kunstenaarscongres 1949 geopend. Voor dit congres, dat georganiseerd wordt door de Nederlandse federatie van beroepsverenigingen van kunste. naars, in samenwerking met andere verenigingen, bestond grote belang stelling. Prinses Wilhelmina had temidden van de deelnemers aan het congres van prof. Rutten en naar de inleiding, plaats genomen en luisterde vol be langstelling naar het openingswoord welke in de voormiddag door de oud minister, prof. dr. G. K. van der Leeuw, gehouden werd. Na de opening stelde de voorzitter voor een presidium voor dit congres te benoemen, bestaande uit Anton van Duinkerken, Victor E. van Fries land, Corrie Hartong, J. J. Voskuil, dr. J. Hulsker en hemzelf, waartoe met algemene instemming werd be sloten. De eerste vergadering werd gepre sideerd door Victor E. van Friesland. de schijnheiligheid te worden ge noemd. Te Moskou en in andere hoofdsteden van de Kominformlan den worden benden Joegoslavische verraders en deserteurs gevormd, die men, zoals eertyds Mussolini, Hitler en Horty met de Oestasji's deden, van geld, bladen en radiozenders voor de propaganda tegen hun land voor ziet. De Nederlandse delegatie bij de Ver. Naties zal waarschijnlijk de can- didatuur van Joego-Slavië als nieuw lid van de Veiligheidsraad steunen, zo verneemt het A.N.P. Zoals bekend verzet de Sowjet-groep zich heftig tegen deze candidatuur. Eigenlijk komt in de eerste plaats Tsjecho-Slowakije in aanmerking om de Oekraïne op te volgen. Verder zal Nederland zich niet ver zetten tegen een verzoek om de leden van het Internationale Hof van Justi tie de salarissen in dollars te doen uit betalen. Deze salarissen komen neer op ƒ75.000 per jaar en zijn nu door de devaluatie verlaagd. Tito tegen de Polen. Het Joegoslavische ministerie van buitenlandse zaken heeft acht em ploye's van de Poolse ambassade te Belgrado uit het land gewezen. Golf van arrestaties in Praag. Door de Praagse politie zijn Don derdag op grote schaal arrestaties uitgevoerd. Al het weg- en spoorweg verkeer uit en naar Praag werd ge controleerd. Vele afdelingshoofden van ministe ries zijn gearresteerd of worden door de politie in verzekerde bewaring ge houden. om ondervraagd te worden. Er heerst te Praag een hysterische graad van opwinding. Steeds meer be richten doen de ronde over arresta. ties, zuiveringen, geheimzinnige ver- dwyningen en schietpaityen. Het Oostenrijkse Vredesverdrag. De ministers van buitenlandse za. ken der vier grote mogendheden zyn er op hun byeenkomst van Don derdag te New York niet in ge slaagd overeenstemming te bereiken over het Oostenrykse vredesverdrag. Het wordt echter niet uitgesloten geacht, dat zy toch nog tot een compromis zullen komen. President Truman heeft de wet ondertekend, waarin bepaald wordt, dat de landen in West.Europa, die by het Atlantisch Pact zyn aange sloten, en enkele landen in het Na- bye en Verre Oosten voor 1.314.000.000 dollar wapens zullen kunnen aanschaffen. De Nederlandse bond van haring- handelaren heeft een contract afge sloten voor levering van gezouten haring aan de Russische zóne van Duitsland. Het gaat hier om de ex port van 90.000 vaten gezouten ha ring, die in de komende zes maan den zullen worden verzonden. Dit contract is gesloten op basis van het handelsverdrag tussen Nederland en de Russische zóne van Duitsland, in welk verdrag een post ad vier en een half millioen gulden voorkomt voor gezouten haring. De export wordt door Nederlandse belanghebbenden als zeer belangrijk beschouwd. De Marshall-hulp. President Truman heeft de wet ondertekend, waarbij gelden beschik baar worden gesteld voor de voort zetting van de' hulp aan het buiten land tot 30 Juni 1950. Voor het plan-Marshall is onge veer 3.779.380.000 dollar uitgetrok ken. In het totale bedrag van 5.809.990.000 dollar is hulp aan Grle- kenland en Turkije en een bedrag voor de bezet tingskosten in Duits land, Oostenrijk en Japan inbegre pen. Conflict bij Werkspoor. 145 ARBEIDERS ONTSLAGEN. Bij het bedryf van de N.V. Werk. spoor te Amsterdam, waar circa 3000 arbeiders werken, is ten gevolge van de weigering van een aantal arbeiders in de revolverdraaierij, om de .tyds- duur, welke zy voor het verrichten van de diverse werkzaamheden nodig hebben, te laten vaststellen door tyd- metingen. et., conflict ontstaan. De directie heeft totaal 145 arbei ders ontslagen. Aanvankelijk betrof dit ontslag alleen de arbeiders uit de revolverdraaierij. Later zijn echter een honderdtal arbeiders uit solidari teit in staking gegaan en ook zy wer den ontslagen. Het actie-comit van de ontslagenen heeft een tweetal vergaderingen ge organiseerd. waar slechts de eis werd gesteld, dat zij opnieuw in dienst ge nomen zouden worden. Het bestuur van de Uniebond zegde toe voor de werkelijke slachtoffers stappen te willen doen. Zeeland, heeft laagterecord Slechts 439 werkloze mannen in September j.l. In de afgelopen maanil daalde het aantal als werkloos geregi streerde mannen van 45.950 tot 41.236, te weten 32.229 geheel werklozen (vorige maand 32,437) 8.831 DUW-arbeiders (12628) en 176 wachtgelders (885). Deze verruiming van de werkge legenheid was voornamelijk een ge volg van het oogstseizoen, zo verne men wij van de zijde van het mini sterie van sociale zaken. In de land bouw daalde daardoor het aantal werklozen van 3.437 tot 1.927, in de veenderijen van 978 tot 260 en in de groep losse ongeschoolde ar- Trambotsing bij Brielle. Op de weg naar Brielle bij het Voorn- se Kanaal zijn twee stoomtrams van de Rott. Tramweg Mij. op elkaar ge reden. De botsing is aan een misverstand te wijten. De machinist der uit Heen- vliet vertrekkende tram, meende na melijk, dat de conducteur, die bezig was te telefoneren en na te gaan. op welke wisselplek hij de tram uit de te genovergestelde richting moest passe ren, reeds was ingestapt en dat men op de gebruikelijke wisselplaats de tegen ligger zou passeren. De conducteur was echter nog niet ingestapt. Hij zag de tram verdwijnen en klampte ijlings een motorrijder aan om de tram ach terop te snellen. Hij kwam echter te laat. De twee tramtreinen waren reeds op elkaar gereden. Onder de trampassagiers ontstond 'n paniek. Verscheidene waren door glas scherven ernstig gewond. Een zwaar gewonde werd naar een ziekenhuis overgebracht evenals een vrouw, die over inwendige pijnen klaagde. De machinisten bleven ongedeerd: zij sprongen tijdig van hun locomotieven. beiders van toegenomen Door bouw- 6.985 tot 6.329. 0activiteit in de nijverheid nam de werkloosheid in déze bedrijfstak af van 5.549 tot 4.511. Zoals gewoonlijk nam ook dit jaar na de vacantietijd de werkge legenheid in de metaalnijverheid toe, waardoor het aantal werklozen in deze bedrijfstak afnam van 4.210 tot 3.517. Vermelding verdient, dat zich in de maanden Juni, Juli en Augustus respectievelijk 1.373, 3.362 en 5.758 jeugdigen, die de school hadden ver laten, voor de eerste maal lieten in- schryven. Het cyfer voor de maand Septem ber is nog niet bekend. De vraag naar mannelnk perso neel daalde van 25.662 tot 25.109. Het grootste aantal werklozen per ,1000 manneiyke inwoners wordt thans gevonden ln Noord-Brabant, n.l 13, gevolgd door Noord-Holland met 10 en Zuid-Holland met 9. Het gemiddelde voor Nederland be draagt eveneens 9. Zeeland staat 't laagst met 3 werklozen per 1000 mannelijke inwoners. Deze provin cie telde in Sept. slechts 439 werk loze mannen. Het aantal werkloze vrouwen steeg van 4.937 tot 6.228. De vraag naar vrouwely'k personeel daalde van 18.173 tot 17.341. Apathie onder jonge boeren geconstateerd. De Coöperatieve Centrale Landbouw- vereniging .De Handelsraad van de A.B. T.B." hield Donderdag de jaarvergadering te Arnhem. Aan het op deze vergadering uitgebrachte 31ste jaarverslag is het vol gende ontleend: Een ongunstig symptoom is merkbaar bij de jongere boeren. Deze aanvaarden de bestaande organisatie met hun be drijven als iets vanzelfsprekends. Men kan bij hen een zekere apathie constate ren. die mogelijk voortvloeit uit de ge dachte. dat de Nederlandse landbouw hun toch geen toekomst verschaft. Deze ge dachte verlamt de geest en werkkracht en uit zich in een mindere belangstelling voor de kennis van landbouwproblemen en organisaties. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Donderdag de Sowjetrossische beschuldigingen, volgens welke het vormen van een Westduitse regering een schending is van de overeenkomst van Potsdam, een splitsing van Duitsland betekent en het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland vertraagt, verworpen. James E. Webb. Amerikaans on der-minister van buitenlandse zaken, heeft een varklaring uitgegeven, waarin commentaar wordt geleverd op de nota's, welke door de Sow jet- Russische regering terzake aan de Britse. Franse en Amerikaanse rege ringen zyn toegezonden. In zijn verklaring zegt Webb: „De Sowiet-Unie heeft van net door haar bezette Oost-Duitsland een politie- Grotewohl genoemd als Oost-Duitse premier. In Berlijn wordt als vrijwel vast staand aangenomen, dat de 55-jarige Otto Grotewohl, voormalig socialist en thans een der leidende figuren in de socialistische S.E.D. tot minister president van de nieuwe Oostduitse regering zal worden gekozen. Voor het presidentschap wordt de naam genoemd van Wilhelm Pieck, een 73-jarige vooraanstaande commu nist. Tragisch ongeval. Onder het debiteren van zijn kwinkslagen, waarmede hij een stampvolle zaal te Modena deed schudden van het lachen, greep de Italiaanse komiek Tito Capodaglio naar de microphoon en viel dood neer. Een niet voldoende geïsoleerde draad had de stroom door zijn lichaam doen gaan. ,...is het 100 jaar geleden, dat de beroemde Amerikaanse ro man-schrijver, dichter en jour nalist Edgar Allen Poe, één der grondleggers van het moderne sensatie- en detective-verhaal, op geheimzinnige wijzen te Bal- timore om het leven kwam. Nieuw Guinea-kwestle. De centrale commissie van de K.T.C. zal in haar vergadering van Vrijdagmid dag de stand der besprekingen ln de ml. litaire commissie behandelen. De voor zifters van de drie secties in deze com missie zullen de vergadering bijwonen er verslag uitbrengen van de stand der be sprekingen. Donderdagmorgen is het vraagstuk Nieuw-Guinea voor het eerst besproken in de betrokken sectie van de staatkundi ge commissie. Naar in conferentiekringen verluidt is een oplossing van het vraagstuk Nieuw- Guinea thans dringend geworden in ver band met de in gang zijnde discussies over het charter van de souvereiniteits- overdracht. Hierbij rijst namelijk de vraag of in dit charter Nieuw-Guinea al dan niet moet worden uitgezonderd van de gebieden waarover de souv^rei- niteit wordt overgedragen. De subcommissie voor het horen de „waardevolle belangen" zal Vrijdag bijeenkomen en trachten een keuze te maken uit de vele aanvragen, die zijn bin nengekomen. De uitnodigingen zullen dan worden verzonden en volgende week kan begonnen worden met het „horen" der verschillende vertegenwoordigers. Burgemeester van Leiden opende Donderdag het nieuwe gebouw Donderdagmorgen is te Vlissingen het „Medisch Centrum" officieel door de burgemeester van Leiden, jhr. mr, H. F. van Kinschot, geopend. Er bestond voor deze ingebruikneming grote belangstelling. Talryke autoriteiten waren aanwezig evenals afgevaardigden van verenigingen, die zich met de ziekenzorg bezig houden en verscheidene artsen. De Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. C. Banning, gaf door zijn aanwezigheid eveneens blyk van zyn belangstelling. Het gemeentebestuur van Leiden was behalve door de burgemeester, vertegenwoordigd door de wethouders A. J. Jongeleen en S. Menken, alsmede door de gemeente-secretaris mr. J. Bool. De voorzitter van de Stichting „Medisch Centrum", de heer G. Sissingh, was de-eerste, die 't woord voerde. Hy gewaagde van de grote hulpactie, die na de bevryding in Lei den en Leidschendam voor vlissin gen werd ingezet, waardoor deze stad bedragen van 40.000 en 10.000 mocht ontvang-en. Dank zij deze hulp en een gift uit het Fonds Noodgebieden kon men over- faan tot de oprichting vin het „Me- isch Centrum". De afdeling Lei den der Koninkiyke Nederlandse Maatschappy ter bevordering van de geneeskunst schonk het instrumen tarium. Dokter Sissingh gaf voorts een uiteenzetting van het doel van het Centrum. Het houdt zich voor nameiyk bezig met de sociale ge neeskunde. Men wil de ieugd ge zonder maken, de besmettelyke ziek ten bes try den en de gemiddelde leeftijdsgrens verhogen. De totstand koming van het „Medisch Centrum" kan er aan medewerken de gezond heid van de massa te bevorderen. Dokter Sissingh gaf verder een overzicht van de diverse diensten, die in het gebouw worden onderge bracht. Hy dankte allen, die aan de totstandkoming van het Centrum medewerkten en verzocht tenslotte de burgemeester van Leiden het gebouw te willen openen. REDE BURGEMEESTER VAN LEIDEN. De burgemeester van Leiden, jhr. mr. H. F. van Kinschot, releveerde de geschiedenis van de hulpactie „Leiden helpt Vlissingen". Dit fonds heeft niet alleen voor het heden ge werktmaar ook voor de toekomst. Het Centrum is hiervan een bewys, aldus jhr. van Kinschot. Daardoor is er een band tussen beide steden ontstaan. In Leiden heeft men de opbouw van Vlissingen met belang stelling gadegeslagen. Men zou byna jaloers op het Vlis- singse „Medisch Centrum" worden, want een dergelijke instelling bezit Leiden niet. De burgemeester bracht hulde aan de ontwerpers voor de wyze. waarop zy de onderscheidene diensten in een gebouw hebben on dergebracht. Hierna onthulde jhr. van Kinschot een bord. dat in de hal van het Cen trum zal worden aangebracht en waarop het volgende staat te lezen: „Voorkomen is beter dan genezen. Dit „Medisch Centrum" is gesticht kunnen worden, dank zij de grote vrijgevigheid van de burgerijen van Leiden en Leidschendam. die daar toe werden aangezet door de na de bevryding van net Vaderland ge vormde comité's „Leiden helpt Vlis singen" en „Leidschendam helpt Vlissingen". De instrumenten wer den geschonken door de afdeling Leiden en Omstreken van de Nea. My. ter bevordering van de genees kunst. Het gebouw werd geopend door de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot op 6 October 1949. Moge de geest van medeleven en saamhorigheid, die uit dit alles spreekt, steeds vaardig zyn over allen, die in dit gebouw werken." Boven deze tekst is het wapen van Vlissingen aangebracht, geflan keerd door de wapens van Leiaen en Leidschendam. REDE BURGEMEESTER KOLFF. De burgemeester van Vlissingen. mr. B. Kolff, zeide. dat men snel vergeet zo ook de offers, die voor de bevryding zyn gebracht. De herinnering aan hulp van Leiden echter blyrt behouden door de stich ting van dit „Medisch Centrum". Mr. Kolff gaf een overzicht van de voorgeschiedenis der stichting, waarvoor oud-burgemeester C. A van Woelderen in 1943 reeds plan nen maakte. Hy wenste tenslotte als burgemeester en als voorzitter van de afdeling Groene Kruis de Stichting „Medisch Centrum" geluk met dit nieuwe gebouw. ANDERE SPREKERS Mr. A. J. v. d. Weel. lid van Ged. Staten, vertolkte de erkentelijkheid van het Provinciaal Bestuur voor de hulp, die Leiden en Leidschendam aan Vlissingen hadden verstrekt. Het kan soms pynlyk zijn giften te ontvangen, zeide mr. v. d. Weel, doch deze giften werden gaarne aan vaard. omdat zij spontaan door de bevolking waren bijeengebracht. De voorzitter van het comité „Lei den helpt Vlissingen", de heer C. Blom, vertelde hoe de hulpactie eigenlijk was ontstaan. De bevrij dingsfeesten in Leiden leverden n.l. een overschot op. Op initiatief van wijlen wethouder M. Verwey werd toen de hulpactie ingezet. Ter her innering aan deze vriend van Vlis singen werd door de aanwezigen één minuut stilte betracht. De heer J. R. van den Borgh, in specteur voor de Volksgezondheid in Zeeland, wenste het Stichtingsbestuur eveneens geluk en geloofde, dat dit Centrum onder de Vlissingse bevol king een grote plaats zal gaan inne men. De heer L. P. van Oorschot, wet houder van Sociale Zaken bepleitte nauwe samenwerking tussen de Ge meentelijke Dienst van Sociale Zaken en het Centrum en gewaagde van zijn ontroering en dankbaarheid, toen hy destyds als waarnemend burgemeester een cheque van ƒ40.000 van Leiden in ontvangst mocht nemen. Tenslotte dankte dokter Sissingh de sprekers en werd een rondgang door 't gebouw gemaakt, waarna de plech tigheid met een maaltijd voor geno digden werd besloten. staat gemaakt, waarin onderdrukking aan de orde van de dag is. De Verenigde Staten verwerpen 't streven der Sowjet-Russische rege ring om de democratische volken van Europa de Russische visie op de loop der gebeurtenissen en het Sow- ietrussische plan van actie op te leggen. De Verenigde Staten zullen niet toestaan dat een enkele mogend heid voortdurend hinderpalen legt op alle naar een democratische vrede leidende wegen. Alle pogingen der Westelyke mo gendheden om Duitsland onder een regering te verenigen, hebben slechta fedeeltelyk succes opgeleverd. .om- at de Sowjet-Unie zich koppig togen elk opbouwend voorstel, dat sinds '45 door de Westelyke mogendheden is gedaan, heeft verzet". Krachtig Amerikaans protest bij de Sowjet-Unie. TEGEN BEHANDELING AMERI KANEN IN SOWJET.ZONE. De V. S. hebben de Sowje-Unie een in krachtige bewoordingen ge steld protest doen toekomen tegen de „ergerlijke" behandeling van Ameri kanen. die naar de Sowjet-zóne van Duitsland afgedwaald waren. Deze behandeling is in strijd met de meest, elementaire maatstaven van internationaal fatsoen, nldus deze nota, die door de Amerikaanse am bassadeur te Moskou aan het Sowjet- Russische ministerie van buitenland se zaken is overhandigd. „De Amerikaanse regering ver wacht, dat de Sowjetrussische functi onarissen. die voor deze daden ver antwoordelijk zijn, gestraft zullen worden". Twee broers gearresteerd. Na een uitgebreid onderzoek In ver bond met de brutale roofoverval op het bijkantoor van de spaarbank voor de stad Amsterdam heeft de recherche Woens dagnacht twee jeugdige broers, J. H. M. en II. M„ aangehouden, tegen wie ern stige verdenkingen zijn gerezen. Verschillende goederen, welke in de woningen van de vermoedelijke dadels werden aangetroffen, en die waarschijn lijk zijn aangeschaft van hot ontvreemde geldbedrag, benevens enige vuurwape nen en een bedrag aan geld. zijn in be slag genomen. Het onderzoek wordt voortgezet. Manifest van het guerilla- congres op Java. „Het congres van guerillnstrijders van Oost- en Midden-Java" heeft verklaard, dat hef geen enkel besluit van de R.T.C. ten aanzien van de toekomst van Indone sië zal aanvaarden, indien het gezag van de Republikeinse regering wordt aange tast. In een manifest van het „hoofdkwar tier der patriotten in de beboste heu vels" verzocht men de invrijheidstelling van de vroegere extreem-linkse leiders Sukono en Kasbun. die door de Republi keinen na het onderdrukken van dc com munistische opstand op Java werden aangehouden. In dit manifest, dat gepubliceerd werd in de Javabode en dat ondertekend is door secretaris Sar.iono, wordt verder ge protesteerd tegen het ontbinden van de guerillastrijdkrachten bij Djocja door de Republikeinen. Aankomst „Zuiderkruis". Het troepenschip „Zuiderkruis" wordt in de nacht van Zaterdag 8 op Zondag 9 October a.s. in cle haven van Rotterdam verwacht. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal de ontscheping begin nen op Zondag 9 October te 8 uur. Aan verwanten of vrienden wordt gelijk bekend is geen toegang ver leend tot het ontschepingsterrcin. alleen dan is de afvoer dor repatricrcnden zon der vertraging mogelijk. Hel is derhal ve te betreuren, dat deze afvoer buiten het ontschepingsterrein nog dikwijls wordt vertraagd door verwanten o£ vrienden, die daar de repatrlërenden op wachten met eigen middelen van ver voer. Dit heeft reeds meermalen ten ge volge gehad, dat de repatriërenden. die toch met het voorgeschreven transport middel hun bestemming bereikten, niet ontvangen konden worden, omdat de fa milie niet tijdig was teruggekeerd. Met nadruk wordt men derhalve, om persoonlijke teleurstelling en algemene vertraging te voorkomen, verzocht het gebruik van eigen vervoermiddelen ach terwege te laten. De Utrechtse gemeentebegroting voor 1950 heeft een batig saldo van rond acht WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, geldig tot Vrij dagavond. In de ochtend plaatselijk nog mist. Later op de dag: wolkenvelden, afge wisseld door enkele opklaringen. Overwegend droog weer. Zwakke wind, hoofdzakolyk uit richtingen tussen Oost en Zuid. Weinig veran dering in temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1