Nieuws uit Zeeland DE MINISTER OVER HET BIOSCOOP-CONFLICT IN GOUDA Wij atlm foutenItjllfjl tkmlpada 'P-K/féeeSv Officiële publicaties FaMa - de levensverzekering voor Uw tanden Scheepvaartberichten ZAL DE Z.V.U. VLAANDEREN IN ZEEUWSCH- VERDWIJNEN? Tnaïqett tKUi,OKze\ NAJAARS cumkeaUw} 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 7 OCTOBER 1949 Middelburg FEESTAVONDEN ZOMERAVONDVOETBAL. Ook nu zal de zomcravondcompe- litie worden besloten met een feest avond. Door de grote belangstelling blijken echter twee avonden noodza kelijk en dus zullen Zaterdag de ploe gen uit groep A in het Schuttershof te Middelburg bijeenkomen. Voor hen zal optreden het Cabaret Variété Luna uit Haarlem. De clubs uit groep B met hun sup porters zijn een week later, dus op 15 October, aan de beurt om te luis teren naar het Cabaret Revue Ge zelschap „Klaveren Vijf" o.l.v. Jac. Mol uit Roosendaal. Tijdens de feestavonden zullen de prijzen worden uitgereikt. THRNWEDSTRIJDEN. De Zeeuws-Brabantse turnkring van het K.N.G.V. heeft de eerste ge gevens gepubliceerd van do zaalwed strijden. die gehouden zullen worden op Zaterdag 17 Dec. in het Schut tershof te Middelburg. Er wordt een vierkamp voor dames gehouden (le, 2e en 3e graad) een b-wedstrijd vierkamp dames (2e en 3e graad), een vierkamp heren (le. 2c en 3e graad) en een d-wedstrijd vierkamp heren (2e en 3e graad). De oefenstof wordt gedemonstreerd vandaag Vrijdag 7 October in het gebouw van de Chr. Kweekschool te Middelburg en in het gymnastiek- lokaal aan de Oude Wouwse straat te Bergen op Zoom. GESLAAGD. Aan do Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het examen schei kundig ingenieur de heer J. de Baare te Middelburg en voor het propaedeu- tisch examen voor civiel-ingenieur de heer C. A. Slabber te Middelburg. De heer W. L. van Voorst Vader, eveneens te Middelburg, is geslaagd voor het examen in de Godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. DRANKWEERCOMTTé VERGADERDE. Dinsdagavond vergaderde de afdeling Middelburg van de Gereformeerde ver eniging voor drankbestrijding, onder lei ding van de heer G. M. Fey. De heer Boon bracht uitvoerig verslag uit van de algemene vergadering die te Amersfoort gehouden is. Betreurd werd het aanne men van het Groningse voorstel inzake samenwerking met andere organisaties. Besloten werd af te wachten, wat het hoofdbestuur in deze zal doen. Tenslotte werd besproken het werven van leden en donateurs. O.- en W.-Souburg PROPAGANDA AVOND GEREF. JEUGDDIENSTCENTRALE In een geheel bezet Jeugdgebouw hield de Gereformeerde Jeugddienst- centrale te Souburg dezer dagen een propaganda-avond. De voorzitter de neer w. Huson sprak een openings woord. Hierna werden enkele onder werpen ingeleid, afgewisseld met zang en voordrachten. Ds. v. d. Berg sprak een slotwoord waarin hij de jeugd opwekte met liefde en enthou siasme zhn krachten te geven aan 't ieugdwerK, waarna hij deze bijeen komst met dankgebed sloot. DE ZAAIWEEK Ook te Souburg werd ijverig deel genomen aan de Zaaiweek, uitgaande van de Gereformeerde Kerken. Tot besluit werd er in een geheel bezette kerk een samenkomst gehou den, waarin het woord gevoerd werd door ds. v. d. Berg en de heer Stefie- ker. Voorts is er nog een openluchtsa menkomst gehouden. VOOR HET OORLOGSMONUMENT. Een aantal Middelburgers heeft huis aan huis in de stad een circulaire laten ver spreiden. waarin de burgerij wordt opge wekt een gift te schenken ter tegemoet koming in de kosten van het oorlogsmo nument, dat op de Groenmarkt zal wor den opgericht. Er moet nog 7500 bijeen komen. Wetsontwerp bevordering wetenschappelijk onderzoek. In dc vergadering van Donderdag van de Tweede Kamer heeft de mi nister van Binnenlandse Zaken geant woord op enkele hem door de heer Nederhorst (Arb.) gestelde vragen over het bioscoopconflict in Gouda. De minister was het met de vragen steller eens, dat dit conflict een lan delijke kwestie is en dat de gemeente Gouda een extra uitkering dient te ontvangen als vergoeding voor de verminderde inkomstco door de slui- TlYig"' wfn~ bioscopen. Dc regering eriutitil zich volkomen achter mcente Gouda en meent, dat geen be- sprekingen kunnen worden geopend, zolang de bioscoopondernemers in staking zijn. De ministers van Binnenlandse Za- ken en van Financiën zijn echter be reid te onderzoeken, als de wens daartoe te kennen wordt gegeven, in hoeverre het percentage van 35% ver makelijkheidsbelasting herzien kan worden. Vervolgens nam de Tweede Kamer het wetsontwerp in behandeling tot bevordering van het zuiver weten schappelijk onderzoek. In dit ontwerp wordt bepaald, dat cr een organisatie, genaamd „Neder- Voorturncursus van de „Zebra" ten einde. Door de Zeeuws-Brabantse Turn kring van het K.N.G.V. is in de loop van dit jaar een vóórturncursus 3e graad georganiseerd om voor een deel te helpen voorzien in het gebrek aan leiding, waarmee diverse verenigingen te kampen hebben. Deze cursus heeft 40 lesuren geduurd en er werd uitslui tend toestellenwcrk 3e graad onder wezen. De lessen zijn gegeven door de heer J. B. Rosenboom, technisch kringbestuurder. Alle lessen zijn ge- cyclostyleerd aan dc cursisten, die 'n grote animo aan de dag legden, mee gegeven. zodat deze zich goed prepa reren kunnen bij het lesgeven in de verenigingen. Thans is in Middelburg examen af genomen, waarbij dc examencommis sie gevormd werd door mcj. N. Klap. Middelburg: de heren K. Kooy. Goes; J. J. v. d. Berg, Vlissingcn; A. v. Hensbergen. Goes; V.H.A.C. Sio, Breda en S. J. Klompc, Goes met de heer B'. G. Lemmers als secretaris. Het examen bestond uit practijk les geven. waartoe de Middelburgse ver enigingen klassen hebben geleverd. Geslaagd zijn: mej. T. v. d. Pas, mcj. C. Sturm. R. van Roo Jr en Joh. Lcynse. allen van de M.T.V. Wilhel- mina te Middelburg; mej. A. J. Reyer- sc en C. Gillisse van Astrow, Sou bui mej. K. Lubsen en mej. J. de Rijk van Medioburgum te Middel burg; A. Kooman van Achilles te Middelburg; mevr. A. M. Schelling van Domburg; L. Blind en mevr. C. Blind -J.<nse van de V.T.V. Vlissin gcn; mej J. Luyck van V.Z.O.S. Yer- seke; nv-.j. R. Goudsmit van K.W.V. te Kriunirv v mcj. A. Schouwenaar van W.I.K. te Wrr.i idinge: mej. A. Corne- lissc van Oostkapclle; C. Boonmans van Atlas i M -inkenszand; J. Reyn- houdt van U.D l. te Wolf aartsdijk. Twee candidatcn moesten worden af gewezen. In een toespraak heeft dc kring- voorzitter do uitslag van het examen medegedeeld, dank gebracht aan de leider der cursus en de examencom missie en tenslotte ds cursisten opge wekt door te gaan met studeren en de volgende cursus 2e graad te vol gen, alsmede het geleerde in de ver enigingen toe te passen. Een der cur sisten bracht de leider daarna dank namens allen cn bood hem een boek landse Organisatie voor zuiver We tenschappelijk Onderzoek" zal komen. Deze organisatie heeft tot taak: a. Het zuiver wetenschappelijk on derzoek aan Universiteiten en Hogescholen. b. De werkzaamheden te verrich ten, die haar bij wet of algemene maatregel van bestuur dan wel door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wor den opgedragen. De heer De Kadt (Arb) erkende de betekenis van het zuiver-wetenschap- pelijke onderzoek en de noodzakelijk heid van een organisatie. In ieder ge val moet het departement van O., K. en W. uiteindelijk de verantwoorde lijkheid dragen. De zelfstandigheid der wetetischappelijke werkers en. or ganen met bepaalde beperkingen uiteraard moet gewaarborgd zijn. De heer Stokman (KVP) was er bang voor, dat men zal komen tot 'n zwaar administratief orgaan. Mej. Tendeloo (Arb.) verklaarde met bijzonder veel genoegen een uit gave goed te keuren voor bestudering en vervolmaking van zuiver weten schappelijk onderzoek. Het is echter de vraag of men daarvoor een organi satie moet oprichten. Zij veronderstelde, dat het rapport inzake reorganisatie van het Hoger Onderwijs wel enige wensen zal be vatten ten aanzien van subsidiëring van onderzoekingen welke aan uni versiteiten moeten geschieden. Met het oog op dit rapport achtte zij het tijdstip van behandeling van dit ont werp niet gelukkig. De heer Tilanus (C.H.) betreurde, dat de controle over de overheidsgel den zoek is. De minister van onderwijs, de heer Rutten, merkte op, dat thans het we tenschappelijk ondeezoek drie centra heeft. Deze moeten gecoördineerd worden. Er worden voor het werk ook andere dan rijksgelden gebruikt. De minister zal zich niet verzetten tegen controle van de Rekenkamer. Nadat enkele kleinere wijzigingen in de artikelen waren aangebracht, werd de zitting verdaagd tot Vrijdag middag. Marktberichten VEILING „WALCHEREN". Van 5 October. Fruit. Appels: Cox's Oranje Pippin 14— 43; Sterappel 1523: Allington Pippin 10 —13: Laxtons Superbe 1015: Transp. de Croncels 821; Glorie van Holland 10— 17; Appels val 611; Jacques Lebel 810; Codlin Keswick 310- Peren: Conference 15 Maagdeperen 6: Pondspeer 6; Bonne Louise 3—16; Legipont 4—20; Doyenné du Comice 15; Kraaiperen 6—10; Beurré Alex. Lucas 26; Druiven: Alicant 7588: Leopold 7881; Tomaten 16—38. alles per kg. Meloenen: Net 4—25; Suiker 13—31; Oranje Ananas 6—28, alles per stuk. Groenten: Andijvie 5—10; Bloemkool I 11—51; idem II 8—32; idem III 8—10; Komkommers IA 16—22; idem I 618; idem II 6—14; idem III 6—10; Postelein 32—37; Spinazie 11—30; Saxa's 28—29; Dubbele princessen 20—58; Snijbonen 20 —1.00; Stokprincessen 5263; Pronkbo- nen 3240; Kroten (Kg.) 5—8; Boskroten 49; Uien 614- Bospeen 6—23: Bocre- kool 4; Wittekool 5—7; Rodekool 5.50— 14- Savoijekool 620; Sla 2—11; Prei 18— 24; Veldsla 22—32; Breekpeen 5,50—7 Spruiten 25; Stoofsla 10—11; Koolrapen 8—13. Aardappelen: Koopmans blauwe 4.60 5: Bintjes 4.205; Bonken 78,20; Blauwe eigenheimers 3.80—5.90 alles per 100 kg. VEEMARKT ROTTERDAM. 7 Oct.: Aangevoerd werden 2024 stuks rundvee, waarvan naar schatting 360 st. vette koeien en ossen. 1665 st. gebruiks- vce. Verder 551 graskalveren. 160 nuch tere kalveren, 62 varkens, 416 biggen, 190 paarden. 28 veulens. 361 schapen. 114 bok ken of geiten. Totaal aanvoer 3906 dieren. Prijs in ct. p.kg in gld. p.st. le 2e 3e le 2e 3e kwaliteit kwaliteit Graskalveren 250 180 80 Biggen 38 33 28 SI.paarden 140 130 110 Werkpaarden 880 680 520 Hitten 700 560 425 Kalfkoeien 775 650 550 Melkkoeien 775 650 550 Vare koeien 510 400 350 Vaarzen 550 450 350 Pinken 450 350 275 Kalf- en melkkoeien: Aanvoer als vo rige week; handel tamelijk en ruim prijs houdend. Vare koeien: Aanvoer iets ruimer; han del kalm; prijzen onveranderd. Vaarzen en pinken: Aanvoer ruim: han del stug: prijzen constant. Graskalveren: Aanvoer groter; handel stroef; prijshoudend. Biggen: Aanvoer iets kleiner: handel zeer traag en niet geheel prijshoudend. Paarden: Aanvoer als vorige week; han del tamelijk en vooral niet lager in prijs. VEILING SCHERPENISSE. 9 Oct.: Uien le soort f 13 51; Bonken r 12.—; Drielingen 13.50; Picklers f 13.53. Aanvoer 20 ton. VEILING ZUID-BEVELAND GOES 6 Oct.: Appels: Cox Orange Pippin 8 46: Laxton Superbe 13—30; Allington Pip- Ein 11—34: Sterappel 7.50—36: Glorie van iolland 1035; Bramley Seedling 10 15.50; Transp. de Croncel 917; Honds muil 11—13; Bismarck 11—13; Gron. Kroon 10—24; Lemoenappel 11—24; No- tarisappcl 10—28; Tuinzoet 15—26; Appels (val) 10—11. Peren: Doyenne du Comice 455.40; Br. Alex. Lucas 3—27.70; Zwijndr. Wijn peer 313; Nouveau Porteau 310.50; Legipont 3—21.20; Conference 3—23.20; Bonne Louise d'Avr, 517; Pondsperen 7—12; Br. Hardy 12—20; Br. Clairgeau 3— 21.50; Herzogin Elsa 3—16.50; Soldat La- boureur 416.40; Br. Durandeau 3—15; Will. Duchesse 316.40; Emile d'Heyst 316.00; Triumph de Vitnne 618. Diversen: Monarch pruimen 2144; Groene Noten 55—59; Druiven 79—81; Dubb Princessebonen 2045, alles per 100 kg. E1ERVE1LING WALCHEREN. Periode 3—10 Oct. 1940. Sortering I. MinjjriJs voor pluimvee houders f 2.28 per kg. Uitbetalingsprijs poeleitjes 10% ct. Vuilschallgen 2 c«nt minder per ei. Zegelprijs 5 cent. VISMIJN VEERE. 6 Oct.: Export garnalen 767 kg 5560: Schar kg 33; Bot 18 kg 30—32; Middel tong 4% kg 70—80; Rog 90 kg 7—8. alles per kg. j (Ingezonden mededeling). Vlissingen aangekomen: 6 Oct. Skagen van Antwerpen; 5 Oct. Ruja van Ant werpen. Vlissingen vertrokken: 5 Oct. West- land naar Limmerick. Gepasseerd naar Antwerpen: 5 Oct. Reiger van Harwich; Axeldijk van Ha vana; Voorwaarts van Londen; Dorinda van Duinkerken; 6 Oct. Jaga van zee n. Terneuzen. Gepasseerd van Antwerpen: 5 Oct. Prins Maurits naar Rotterdam; Tempo naar Queensbrough; Lekkerkerk naar Rotterdam; Helena naar Barbados: Ruja naar Nakskov; Soemba naar Ipswich. SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. 5 Oct.: Backhulzen. Kehl; Leonardo. Super; Terborgh, Lieshout: Full Speed, Koenen; Spanjaardsdiep, den Breejen; Telegraaf 6. Heijstek; Bastina -Adriana, Visser; Elisabeth, den Boer; Luctor, v. d. Adel; Ryntrans 1. Bakker; Hoop op Ze gen, Brijder; Gerja, Larooy; Bram, Kem- peneers; Energie, Waardenburg, allen n. Rotterdam; Amstel 6. Dhondt, naar Am sterdam; Spes, Stavast- Niets Bestendig, Stavast, beiden naar Middelburg; Ma- riëtte. Gasten. Roermond; Lemavie 3. Pauwels, Montfoort; Spes Salutis, Jelier. Stad aan Haringvliet; Hortensia. Rekkers, naar Schiphol: Sophie. Steenbergen, naar Dirksland: Mededinger, van Wijngaar den, naar Wemeldinge; Meteor. Rijkers, naar Gorinchem; Jantina. Kater. naar Tegelen: Rival, van Oosten, naar Leeu warden; Adriana. Snocy. naar Delft: Jo- ma. Ruitenberg, naar Werkendam; Guido Gezelle, Spiegeleire. naar Haarlem; Ma rie Louise, Bliek; Fluviale 8. Landa; Na val. van Reemortel; Marthe. de Meij; Grace de Dieu, de Bock; Maris, Gerrit sen; Jordaens, Verbeeck; Frederic, Wil- lems; Valerie, van Strien; Stad Lier. Wes- terlinck; Ady. Robijn; Waal, Hardam: Hydra. Silvius; Sani I. Temmermans; Ge rard Kremer, Seeldraayers; Warra, Florie; Capella. Burm; Piraat, Heinrich; Contact, van Maaren: Scaldia 6, Oudshoorn: Leo pold, Somers; Schiebroek, Vink. allen n. Duitsland: Express 40. Huverman-* CFR 512, Ostertag; Eiger, de Gans; Adriana, Leuten: Express 29, Walraven: Rotondo, de Bruin: Maloya, Feenstra; De Zeeuw, Aarnoudse, allen naar Basel; Graubun- den, Kieffer; Alberich, Duchenne; Ma- raat V, Lammerts; Beta, Mooy; Zeelands Luister 1. v. d. Vliet; Stella Maris. Looy- schelder; Richebourg, August; Tempo, Huygens; Mentor, Schmalz; Confido, Janssens; Maric, de Meijer; Maria, Bal; Coratie. Touw; Irene, Schram; Damco 101, Kramer; Joja, Groeneweg; Damco 100. Schijvens; Luzern. Olieslagers: Joma, Dillen; Maloya. Rcekmans; Telegraaf 5. Staal: Rhenus 80. Schafer; Fiat. Hut; Occident. Wenig; Jannigje. Boogaard; Margaretha. Neijenhof; Citerna. van Officier pleegde verduistering. Binnenkort zal voor de krijgsraad i te Arnhem terecht staan de eerste luitenant F. van H., afkomstig uit Enschede, die zich sedert geruime tijd in hechtenis bevindt en aan wie ten laste wordt gelegd dat. hij ongeveer 50.000 heeft verduisterd. Luitenant, van H die een belang- rijke staat van dienst uit de illegaliteit heeft, werd na de bevrijding eerste lui tenant en was hoofd van de sociale dienst van het departement van oor. log. welke te Enschede een kantoor heeft. In deze functie heeft van H. zich aan verscheidene onoirbare handelin gen schuldig gemaakt. Een deel van de opbrengst van Duitse oorlogsbuit, welke bestemd was voor nagelaten be trekkingen van gevallen verzetsmen sen, is door hem verduisterd, terwijl hij voorts onregelmatigheden pleegde met. gelden van de sociale dienst. In verband met deze affaire is het moge lijk. dat andere personen eveneens te recht zullen moeten staan. Een garantie geëist voor het komend program. Zoals bekend heeft de Zeeuwse Volksuniversiteit voor dit seizoen on langs een aantal toneelvoorstellingen en concerten voor Zeeuwsch-Vlaande- ren aangekondigd. De belangstelling voor het werk van de Z.V.U. is in dit deel van Zeeland steeds groot ge weest, zodat het programma zeker aan een behoefte zou voldoen. Inmiddels echter is de kans groot geworden, dat de aankondiging zal moeten vervallen. Volgens het bestuur van de Z.V.U. zijn het vorig seizoen op toneelvoor stellingen en concerten in Zeeuwsch Vlaanderen grote verliezen geleden, die de Z.V.U. thans niet meer lijden kan. Daarom eist 't bestuur, dat voor het komend seizoen een voldoende aantal inschrijvingen op de abonne ment-series moeten binnenkomen. Voor toneel is dat aantal bepaald op 175 en voor concerten op 80. Wordt deze garantie bereikt dan zal het aangekondigde program doorgaan. In het andere geval zal het program vervallen, hetgeen dus zou neerkomen op beëindiging van het werk van de Z.V.U. in Zeeuwsch Vlaanderen. Het ziet er naar uit. dat het zover zal komen, want zeker in West- Zeeuwsch-Vlaandercn is de kans op 't bereiken van het geëiste aantal in- schrijvjngen gering. a Gaan de voorstellingen niet door zullen ongetwijfeld de Zeeuwsch Vlaamse leden van de Z.V.U. dat zijn er in totaal 600 bedanken en zullen de reeds betaalde contributies worden teruggevorderd. De Zeeuwsch-Vlaamse liefhebbers van goed toneel en goede muziek zul len daardoor uiteraard gedupeerd worden, want het is voor hen ondoen lijk een voorstelling in Middelburg of Vlissingen te bezoeken. Ergo zal men gedwongen worden het contact met België weer nauwer aan te halen. Van Zeeuwsch-Vlaamse zijde wijst men erop. dat de Z.V.U. toch 'n Rijks subsidie voor geheel Zeeland krijgt en men hoopt, dat het bestuur er in zal slagen toch nog een oplossing te vin den. opdat een deel van Zeeland niet uitgesloten worden. Dienstbode, die haar kindje doodde, veroordeeld. De rechtbank te Rotterdam veroor deelde de 20-jarige dienstbode G, H. uit Schoonhoven wegens kinderdoodslag tot een gevangenisstraf van één jaar met af trek van de preventieve hechtenis. H, heeft in de nacht van 4 Juni haar pasgeboren kind in het water geworpen, hetgeen de dood tengevolge heeft gehad. De eis tegen haar was twee jaar met aftrek van de tijd in voorarrest doorge bracht. (Ingezonden mededeling). Voor de Dames: een nieuwe zending WINTERMANTELS WOLLEN JAPONNEN REGEN MANTELS ook In grote maten Leuke MEISJESJURKEN en MEISJESMANTELS Voor de Heren: KAMGAREN COSTUUMS WINTERJASSEN TWEEDJASSEN REGENJASSEN Een prachtige sortering JONGENS-WINTERJASSEN JONGENSPAKKEN JONGENS- REGENJASSEN Houwelingen: Adriana. Ruitenberg* Al batros. de Waal; Rival, Kornet; Tele graaf 4. Heystek* Libia, Bosman: Danubia, Snijders; Rijn Schelde 19. Smets; Nep- tunus, v. Zuiddam; Coöperatieve 3, van Utrecht: Salf 3. Cop; Adriaan, de Jong, allen naar België. Waar zijn onze schepen Aagtekerk 5 te Genua -n. Brisbane. Aardijk 5 van Rott. naar Bremen. Aardijk 5 te Pladjoe. Abbekerk 5 van Karachi n. Bombay. Alamalc 4 van Narvik naar Antwerpen, Aldem.-K-in 4 van Lulea naar Rotterdam. Alphard 5 van Victoria naar Bahia. Alwaki 5 van New York te Rotterdam. Amstelveen 5 te Madras naar Cale. Arendsdijk 5 te Santos naar New York. Arkeldijk 5 van New York naar Boston. Asturias p. 5 Finist. n. Rott. 7. 7 vm. vrw. Atlas 6 van IJmuiden n. Gothenburg, Axeldijk 5 van New Orleans te Antw. Bali 6 te Port Swettenham n. Amsterdam. Blommersdijk 5 van Baltim. te Londen. Blijdendijk 6 van Hamburg te Amsterdam. Bonaire 6 van Hamburg te Amsterdam. Bonaire 5 te Plymouth n. Amsterdam. Breda 5 te Manta naar Amsterdam. Cistula 5 van Pladjoe naar Singapore. Cottica 5 van Trinidad naar Param. Danae 5 van Gibralt. te Rotterdam. Delfland 5 te Rio Janeiro n. B. Aires. Delft 5 van Chili te Amsterdam. Dido 1 van Santiago naar Curacao. Drace 6 van Amsterdam te Rotterdam. Eemdijk 5 van Havana n. Brownsville. Ena 5 van Koweit naar Rotterdam. Friesland 2 te Soengei Gerong n. Cher. Gaasterkerk 5 v. Zanzibar naar Taaga. Gorulas 5 v. Alexandrië te Amsterdam. Helena pass. 5 Vliss. n. W.-Indië. Hera 5 v. Hamburg te Amsterdam. Hercules pass. K. St. Vine. n. Antwerpen. Hermes 4 v. Porto Montt. n. Montev. Hoogkerk 6 v. Port Elisab. n. E. Londen. Japara vertr. 7 v. Soerab. n. Moest Ri. Java 6 v. Amsterdam naar Macassar. Kamerlingh Onnes pass. Finist. n. Rott. Klipfontein 5 van Teneriffe naar Beira. Kota Baroe pass. 5 Finist. naar Batavia. Kota Gede 5 van Genua n. Batavia. Larenberg 5 van Savona naar Melilia. Lekkerkerk 6 v. Calc. te Rotterd. (verb.) Lieve Vrouwekerk 6 v. Calc. te Rotterd. Limburg 5 van Durban n. Lour Marq. Luna 5 van Savona te Genua. Maas 6 van Aruba te Mobile. Madoera 5 te Suez naar Batavia. Mariekej-k 5 van Manila n. Hongkong. Marpessa 5 van Curagao naar Trinidad. Meerkerk 5 van Rotterdam naar Kobe. Midas 5 v. Valencia te Barcelona. -Módjokerto 6 van Valencia te Bareel. Nederland 5 van Ras Tanuar te Suez. Nestor 5 v. Thessalinici naar Istanboel. Nigerstroom 5 v. Benguela n. Pt. Amboin. Oranjefontein pass. 5 Ouessand n. Antw. Perna 5 van Buenos Aires le Curacao. Poelau Laut 6 te Belawan n. Batavia. Polydorus 5 v. Amsterdam te Liverpool. Pr. Alexander 5 te Antw. n. Montreal. Prins Willem III 5 600 m. O. v. Belle Isle n. Chicago. "rins Willem V v. Chicago te Hamilton, ^oebiah 4 v. New York naar Java. Rotti pass. 5 Finisterre n. Amsterdam. Rynkerk 5 v. Aden naar Amsterdam. Saparoea 4 v. Singapore G. v. Mexico. Schie 3 van Ptau Prince n. Curagao. Slotcrdyk pass. 5 Fayal n. Java. Stad Leiden 14 v. Calc. te Rott. verw. Stad Maastricht vertr. 10 v. Pona n. Gibr. Straat Malakka, 2 v. Kobe n. Hongkong. Stentor 5 v. Bari n. Catahia. Stuyvesant 5 v. Aruba n. Curagao. Ternate 6 v. Port Said n. Rott. 18 verw. Tiibadak 6 v. Macasset te Batavia. Tiba verm. 6 v. Antw. n. Rio de Jan. Tosari 5 v. Batavia n. Rotterdam. Utrecht 2 v. Batavia te Rangoon, verm. 9 n. Singapore. Volendam pass. Malta n. Batavia. Vuleanus 5 v. Amst. naar Gibraltar. Willem Ruys 5 v. Colombo n. Rotterdam. Zuiderkruis pass. 5 K. St. Vine, naar Rott. 9 v.m. verw. LANGE NOORDSTR. 10-12 MIDDELBURG Tijdens de oorlogsjaren hebben in de gemeente Wisch (Gld.) enige duizenden onderduikers huisvesting gevonden. Di rect na de bevrijding hebben deze beslo ten, een blijvend aandenken te stichten uit dankbaarheid voor de genoten gast vrijheid. De kunstenaar Jan Evers le Amsterdam heeft hiervoor glas-in-lood ramen vervaardigd ter plaatsing in dc raadzaal van hel gemeentehuis te Vars- seveld (gemeente Wisch). Amsterdamse Beurs 6 Oct. 6 Oct. Nederland 1947 (39 97% 97% dito 1937 3 97 97 Dollar-lening 1947 3 94% 94% Investeringscert. 3 98% 98% Nederland 1962—64 99% 99% Nederland 1962—64 99% 99% Nederland N.W.S. 2% 79% 79% Spaarc a f 100 2% 1003% 100% Indië 1937 A 3 95 95 Grootboek 1946 3 96% 97% Ned. Ind. Hand. B 105% 105 Ned. Handelmij. 164 162% AKU 195% 195% Bergh's Jurgens 320% 320 Calvé-Delft 153% 1543% Kon. Ned. Hoogovens 208% 210 Unilever 249% 251% Ned. Kabelfabriek 306 303 Philips 241% 242% Wilton Feyenoord 169 169% Kon. Petrol. Mij. 312% 314 Amsterdam Rubb. 146 1503% H.A. Lijn 173 171 Kon. Paketvaart 158 159 Ned. ScheeDV. Unie 165 163% Rotterdamse Lloyd 154 153% Stv. Mij. Nederland 185% 166 Handelsver. A'dam j 171% 173 Deli Batavia Mij. 126% 127% Deli Mij. 153=4 154% Anaconda 26% 26% General Motors 61% Kennecot 47% 47% Shell Union 35 36% Baltimore Spw, 7% Miss K.T. Spw. 2'/s Pennsylvania 12% 12% De stemming was goed prijshoudend, soms ietwet onregelmatig, maar over het algemeen met zeer geringe koersfluctu aties en kalme affaire. Tegenover het af treden van de Franse regering, die in feite het slachtoffer is geworden van de devaluatie, stond als opwekkende factor het in werking treden van de Voor-Unie der Benelux per 1 October, waarmede belangwekkende nieuwe perspectieven worden geopend. Was het marktverloop over het algemeen rustig, omstreeks het midden van de markt ontstond er agita tie in de hoek van Amsterdam Rubber, die reeds vast geopend waren op 148, en plotseling onder levendige vraag opliepen tot 150%. De hele middag behield deze afdeling een zeer'levendige aanblik. Men sprak van premie-aankopen en ook van een te verwachten dividend-voorstel. Ook de andere rubberwaarden lagen meren deels iets beter. Iraanse journalisten op het paleis Soestdijk. H. M. de Koningin heeft Donder- dagachtend op het paleis Soestdijk de Iraanse journalisten ontvangen, die op uitnodiging van de K.L.M. een bezoek aan ons land brengen. De journalisten overhandigden de Konin gin een geheel uit ivoor ingelegd schilderij van H. M. d,e Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard. De vorstin onderhield zich ruim een half uur met de Iraanse kranten mensen. Dienstvoorwaarden spoorweg personeel. Dc hoofdbesturen van de drie erkende vakverenigingen van spoorwegpersoneel zijn in gecombineerde vergadering te Utrecht bijeen geweest. Besproken werd het beleid terzake hel. herzien van het reglement van dienstvoorwaarden van het spoorwegpersoneel, door de perso- neeïsraad gevoerd. Dit beleid werd goed gekeurd evenals de stappen, die verder nog in het voornsmerr liggen. Binnenkort zullen de afgevaardigden van de betrokken bondsafdelingen bij eengeroepen worden voor het nemen van een eindbeslissing. RAADSCOMMISSIËN. B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat door de Raad dezer gemeente in zijn vergadering van 6 Sept. 1949 zijn benoemd: in de Commissie voor de Strafveror deningen (waarvan de Burgemeester ambtshalve voorzitter is) tot leden de heren: F. van Sabben. M. J. van Poelje, H. van Rooijen, J. Marijs. In de Commissie voor Gemeentewer ken (waarvan door de Raad de heer M. A. van Popering tot voorzitter is aange wezen) tot leden de heren: J, C. Corver, Ir. M. A. L. Beun, J. I>. de Wit, H. van Rooijen, J Post. In de Commissie voor de Financiën (waarvan door de Raad de heer W. Pop- pe tot voorzitter is aangewezen) tot le den de heren: J. P. Ventevogel, M. J. Corveleijn, A. van Schijndel, M. J. van Poelje. Drs. P. Theune. In de Commissie voor het Grondbe drijf (waarvan door hen de heer M. A. van Popering tot voorzitter is aangewe zen) tot leden de heren: J. Post, II. van Roojjen. Ir. M. A. L. Beun, J. L. de Wit, J C. Corver. In de Commissie voor het Badbedryf (waarvan door hen de Burgemeester tot voorzitter is aangewezen) tot leden de heren: J Marh's. W. J Andrissen, A. van Schijndel, M. J. Corveleijn. Mej. T. M. van Heulen. In de Commissie voor het Woningbe drijf (waarvan door hen de heer M. A. van Popering tot voorzitter is aangewe zen) tot leden de heren: J. Post, W. J. Andriessen. J. P. Kempe, M. J. Corve leijn. J. Marijs. In de Commissie voor het Waterleiding bedrijf (waarvan door hen de Burge meester tot voorzitter is aangew.ezen) tot leden de heren: P. J. F. Wanst, J. P. Ventevogel. J. P. Kempe, Drs. P. Theune, Ir. M. A. L. Beun. In de Commissie voor de Oudheidkun dige verzameling (waarvan door hen de Burgemeester tot voorzitter is aangewe zen) tot leden de heren: J. L. de Wit, Mej. T. M. van Heulen, W. J. Andriessen, F. van Sabben, en ingezetenen niet raads leden: A, Staverman, L. W. de Bree, H. G. J. do Melj. In de Commissie voor Sociale Zaken (waarvan door hen de heer L. P. van Oorschot tot voorzitter is aangewezen) tot leden de heren: J. C. Corver, M. J. van Poelje, H. van Rooijen, P. J. F. Wanst. Mej. T. M. van Heulen. In de Monumenten-Commissie: de heer F van Sabben. De in Indonesië verb ijvende militairen zijn in het algemeen genoodzaakt, voor de 00 hun leven gesloten verzekeringen een premie-verhoging tc betalen, ter dekking van hst zgn. Tropen- en Molest- risico. Zou deze betaling om de een of ande re reden worden nagelaten dan zou de kans bestaan, dat, in geval van overlij den, de nagelaten betrekkingen van de verzekerde militair de verzekerde uitke ring niet of slechts gedeeltelijk zouden ontvangen. Het Rijk neemt daarom onder zekere voorwaarden, voor de militairen van de Koninklijke Landmacht en de Zeemacht, dit. extra-risico voor zijn rekening. In de Wet tropen- en molestrisico mi litairen (Staatsblad 1947 no. H 383), opge nomen en toegelicht in legerorder 1948, no. 145 L.L.M., is bepaald, ten aan zien van welke levensverzekeringen dit risico door het Rijk wordt gedragen. De militairen van de Koninklijke land macht en de Zeemacht, die in aanmer king wensen te komen voor restitutie van reeds betaalde of vrijstelling van nog te betalen extra-premie, wenden zich, eventueel door tussenkomst van een door hen aan te wijzen gemachtigde. <ot het Hoofd der Afdeling B 4 van het Mi nisterie van Oorlog, Plein 4. te 's-Gra- verhage, onderscheidenlijk tot het Hoofd van de Onderafdeling rechtstoestand ml- liiairen zeemacht van het Ministerie van Marine. Lange Voorhout 7. te 's-Graven- hage, onder opgave van: a. 1) naam en voornamen van de ver zekerde militair (voluit); 2) rang of stand, onderdeel en leger- nummer: 3) militair adres: 4) huisadres in Nederland; b. lnaam en voorletters van de ge machtigde; tevens: 2) in welke betrekking deze gemach tigde tot de verzekerde staat; 3) volledig adres van de gemachtigde. Gegevens betreffende: a. de mili tair, b. de gemachtigde. Het Nederlandse Rode Kruis heeft in overleg met een Nederlandse carrosserie bouwer een nieuw type ambulance-auto voor twee gewonden geconstrueerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 10