NIEUWS UIT ZEELAND N HAAS AZIJN OVEREENSTEMMING OVER GRENSARBEIDERSLONEN WALCHEREN mÊÊÊÊi& WEK DE GAL IN UW LEVER OP 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 6 OCTOBER 1949 Koopkracht iets gedaald. digden wezen er op dat zij met moel- te er in geslaagd waren, de grensar- Op de derde vergadering, die onder beiders aan het werk te houden bij an de t,e Nederlandse industrieën, in af wachting van een bevredigende rego auspiciën de Stichting Arbeid in Mtel Dc Kroon ,c Bred. gj'rf«sï^c- 1 w kon men zich over het algemeen blijkbaar wel vefenigen, doch men gehouden werd met vertegenwoordi ger» van de Zuideiyke industrieën en van de Belgische z.g. grensarbeiders 1» de gewenste overeenstemming be. reikt. Men weet. dut deze besprekingen tot onderwerp hadden de moeiiykhe. den, waarin de Belgische grensarbei. ders waren komen te vrkeren door de devaluatie. Hun loon was door het verschil in devaluatieperdentage van de twee tanden aaninerkeiyk In koop kracht gedaald. De besprekingen ondor voorzitter schap van de heer Ad. Vermeulen hebben tot resultaat gehad, dat de grensarbeiders thans 12 van nun loon in Nederland zullen moeten besteden. Voor het overige bedrag in guldens wordt hun- in België een som in francs uitbe taald. waarvan de koopkracht ge lijk Is aan de koonkracht van dat guldcnsbedrag vóór de devaluatie. De koopkracht van de grensarbei- dwralonen is hiermee gedaald in ver gelijking met de toestand vóór de de valuatie. Dc Belgische arbeiders heb ben echter veel begrip getoond voor de moeilijkheden, waarmee ons land te kampen heeft. Het College van Rrjksbemiddelaars heeft, daartoe ge machtigd door de Nederlandse rege ring. aan deze regeling zijn goedkeu ring gehecht. De Belgische arbeieders-afgevaar- Nieuw stadhuis voor Amsterdam in voormalige Jodenbuurt, Dinsdag is het voorstel van B. en W. van Amsterdam aan de gemeen teraad verschenen om een wederop- bouwplan vast te stellen voor de voormalige Jodenbuurt Hierbij zal een terrein voor de bouw van het raadhuis worden bestemd. Hoofdcommissaris van politie ter dood veroordeeld. Het hoog Militair Gerechtshof te Batavia heeft Dinsdag uitspraak ge daan in dc zaak tegen dc voormalige hoofdcommissaris van politic te Me- dan. P. H. J. M. Maseland. Het Hol veroordeelde hem ter dood. daarby overwegend, dat Maseland in 1943 de Japanse vijand drie maal heeft gehol pen. Maseland zou een verzoek tot gratie indienen. Ir. van Konijnenburg tachtig jaar. Ir. E. van Konijnenburg. Hoofd ingenieur-Directeur van de Rijkswa terstaat b.d. en Voorzitter van de Nederlands-Egyptische Kamey, „van Koophandel te s-Gravenhage, wordt Vrijdag 7 October 80 jaar. Ir. van Konijnenburg is zeer des kundig op het gebied van Water wegen- cn Afwateringskwesties. Hy heeft zich o.a. bezig gehouden met de ..Scheldo-Rijn-verbinding" Vrhdag zal "in Pulchri-Studio in Haag een receptie worden ge wenste. de garantie, dat de Neder landse werkgevers, die grensgangers in dienst hebben, zich hieraan zullen houden. D& toeslag wordt namelyk door de werkgever betaald. Van Nederlandse zijde achtte men zich niet gemachtigd deze garantie te geven, doch men zou zich alsnog tot alle betrokken industrieën wen den. Betreffende de sociale lasten werd toegezegd, dat de regeling zoals die voor de lonen is getroffen, eveneens toegepast wordt op de kinderbijslag. Aangezien ziekte en ongevallen ver zekeringen kwesties zijn, die door de Nederlandse regering dienen te wor den geregeld, kon men ter vergade ring hierover geen mededeling doen. NIEUWE BONNEN VOOR HET TIJDVAK VAN 9 OC- TOBER TOT 22 OCTOBER 1949 ELk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: VOEDINGSMIDDELENKAAR. TEN 909 341 Vlees (A, B, D,) 100 gram vlees 342 Vlees (A, B) 300 gram vlees 343 Vlees (D) 100 gram vlees 347 Algem (A, B) 125 gram koffie 346 Alg. (A, B) 200 gr. teas of 250 gram korstloze kaas 354 Alg. (D) 100 gram kaas of 125 tram korstl. kaas. 52 Alg. (B) 200 gram kaas of 250 gram korstl. kaas. (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de be treffende bonnen voorkomen). BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZE, ZD MD, MH 911 (byz. arb., as. moe. ders en zieken). Geldig znn de bonnen gemerkt met de letter B. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 October worden ge bruikt. De bonnen 325, 327. 328, 329, 330, 331. 332. 333. 335. 336. 337 338, 339 Algemeen van de bonkaar ten voor voedingsmiddelen kunnen vernietigd worden. i Ingezonden mededeling FE] WASMACHINES WRINGERS onverwoestbaar «fl WÊL -* sparen tijd mkL en werk 'ft. S~ STOKVIS' i ZONEN N.V. Den houden. (Ingezonden mededeling). KERKNIEUWS. DIENSTPLICHT VOOR THEOLOGEN. In de voortgezette zitting van de Ge nerale Synode der Gereformeerde ker ken werd een schrijven van de vereni ging van studenten aan de theologische faculteiten in Nederland besproken, waarin verzocht werd de vrijstelling van dienstplicht voor theologen opnieuw in discussie te brengen. Na een langdurige gedachtcnwisscling sprak de Synode uit. dat geen principieel bezwaar bestaat te gen het vervullen van de militaire dienst door predikanten of aanstaande predikan ten. terwijl het zelfs gewenst is. dat theo logische studenten in ons volksleven de gewone dienst vervullen. Gelet echter op het feit, dat de kerken periodiek gebrek hebben aan predikanten, als ook op de geldende dienstplichtwet, acht de Syno de het thans niet gewenst, de aanstaan de predikanten op te wekken gewone dienstplicht te vervullen. U zult morgens „kiplekker** uit bed springen. Elke <1ag moet uw lever een liter gel ln uw ingewanden doen stromen, ander» ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de Dl.nt&erdise CARTER'S LEVERPLL- i "HJSgF LETJES om die Uter gal op te wekken en 1 s -- Indonesiërs willen militaire uitgaven terugvorderen. Verschil in berekening van 3200 millioen. Een moeilijk vraagstuk ter R.T.C is zoals bekend de overname van dp schulden door de toekomstige Indon<? sische regering. Het A.'N.P. gaf Woensdag de volgende uiteenzetting van de standpunten. Van Nederlandse zijde wordt de schuld van Indonesië aan Nederland berekend op 2000 jnillioen. Hiervan kan 500 millioen worden afgetrokken ais de 25 tegemoetkoming aan dp nieuwe staat. De eerstkomende jaren behoeft wel rente, doch geen aflossing te worden betaald. Van Indonesische zUde gaat men by de berekening uit van het stand- punt. dat het door Nederland ge noemde bedrag verminderd moet worden met de militaire uitgaven. De Indonesische onderhandelaars erkennen een schuld van 540 millioen en zyn bereid deze over te nemen. Zij wensen echter, dat Nederland een bedrag van 2240 millioen aan In donesië zal terugbetalen, op welk be drag zij de uitgaven als gevolg van de militaire acties stellen. Hun conclusie is. dat de Ver. Sta ten van Indonesië uiteindelijk een vordering van 1700 millioen op Ne derland zullen hebben. Van Nederlandse zijde blijft men met klem het standpunt verdedigen dat niet gediscussieerd dient te wor den over de militaire uitgaven af zonderlijk. Als garantie voor de aflossing van dp schulden heeft Nederland gesteld, dat de „tin-belofte" zal gehandhaafd blijven. Deze bestaat hierin, dat in dien Indonesië niet aan zijn verplich tingen kan voldoen. Nederland het recht heeft op de totale schatkist op brengst van de tin-productie van In donesië. Deze „tin-belofte" bestaat reeds vanaf 1 Januari van dit jaar. In een radiorede, die Soekarno Dinsdagavond heeft gehouden ter ge legenheid van dp vierde verjaardag van de republikeinse strijdkrachten, zeide hij: „Het standpunt van het le ger is duidelijk: de souvereiniteit dient volkomen te zijn. aangezien wij onze strijdkrachten beschouwen als het leger van een volledig onafhan- kpliik land Wy wensen de oprichting van een nationaal leger, dat zal bestaan uit led.-n van de T N.I.. hpt K N.I.L.. dP velligheidsbataljons enz., één natio naal leger en niet twee; één organi- satie onder één ministerie en onder één commando Indien de T.N.I. straks bij de overdracht van de sou vereiniteit in staat is voor dp orde en rust zorg te dragen zonder de hulp van buitenlandse troepen, be hoeven de Nederlanders generlei ge- zac meer in militaire aangelegenhe den uit te oefenen. Op dat tijdstip moeten de Nederlandse troepen al geconcentreerd zijn in de havenplaat sen of in garnizoenen om binnen uiterlijk 6 maanden te repratriëren" Congres van de Horecaf in Hilversum. Nadat Dinsdng een tweetal besloten vergaderingen was gehouden, heeft dc Horecaf Woensdag zijn algemene leden- ergadering ln hotel Jans te Hilversum uw spijsvertering en stoelgang op natuur* HJke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen ■tromen. Etst Carter's Leverolllellea. IF.UWS in een O T E D O P Er is besloten een algemeen orgaan voor de handel In en verwerking van pro ducten op het terrein van landbouw en voedselvoorziening op te richten. Dinsdagmiddag werd ln de Dicrenbeschermings-adviesraad Den Haag raad ge ïnstalleerd. De Raad van de provincie Transvaal heeft besloten, dat 10 October, de ge boortedag van wijlen president Paul Kru- ger, een officiële feestdag zal ztjn. Woensdagmiddag bezochten vyftlen Indonesische gedelegeerden naar de Ron de Tafelconferentie de verschillende on derdelen van de Haagse gemeentepolitie. Meyer uit Den Haag. algemeen voor zitter van de Horecaf. die de groei en activiteit van de bond schetste. Het le dental nam in dc afgelopen Jaren gestadig toe en op velerlei gebied werden de be langen van het hotel-, restaurant- en cafébedrijf behartigd. De eerste spreker was dr. W. L. Groe- neveld Meyer, die in zijn onderwerp „Overheid en Horecaf" ook betrok dc ac tie van de regering om de dollarinkom sten te vergroten. In dc Jaren na de bevrijding is wel ge bleken. dat vele van onze hotels, hoe goed ook geleld, niet meer voldoen aan de wensen en verlangens van het moder ne Amerikaanse reizende publiek. Hoe moeilijk het ln de practljk ook zal blij ken te zHn. hoopte spr. toch dat het mo gelijk zal zijn om bestaande hotels zoda nig te verbouwen en van badkamers te voorzien, dat de Amerikanen zich hier geheel thuisvoelen. Er zijn ook nog Amerikaanse wensen, waaraan gemakkelijker is tc voldoen en waarvore' geen kostbare kapitaalsinvcsta- ties nodig rijn. Als tweede spreker trad op mr. A. J. Roest Crolltus. adjunct-secretaris, die een uiteenzetting gaf van dc publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. De D U.W. wordt gereorganiseerd. In de organisatie van de D.U.W. zullen binnenkort enige belangrijke verande ringen worden aangebracht. De huidige landelijke D.U.W.-commissie, die als ad. viesorgaan optreedt, zal worden vervan gen door een op brede leest geschoeide centrale D.U.W.-commissie. Deze com missie zal zich bezighouden met alle vraagstukken, die zich in dc D.U.W. voordoen, óók met de bepaling van lo nen en arbeidsvoorwaarden. De richtlijnen van de centrale commis sie zullen worden uitgevoerd door ge westelijke D.U.W.-commissies, die zich o.m. zullen bezighouden met de plaat sing in kaïnpen, rouleringsvraagstukken en klachten, die uit de plaatsing in de D.U.W. voortvloeien. De gewestelijke commissies zullen ook nagaan welke ar beiders nog tot de arbeidsreserve gere. kend kunnen worden en in welke geval len de D.U.W.-arbeid als passende arbeid kan worden beschouwd. Bij elk Gewes telijk Arbeidsbureau wordt een commis sie ingesteld, die zal bestaan uit verte genwoordigers van dc ln de Stichting van de Arbeid samenwerkende werkgevers- en werknemersorganisaties, onder leiding van een onafhankelijke voorzitter. BEROEPSCOMMISSIES Een andere belangrijke verandering ls. dat binnen afzienbare tijd bij de gewes telijke arbeidsbureau's commissies zullen worden ingesteld, waarbij men tegen strafmaatregelen in beroep kan gaan. Deze beroepscommissies, aldus meldt het „Vrije Volk", waaraan wij dit bericht ontlenen, bestaan uit drie personen: een werkgeversvertegenwoordiger, een werk nemersvertegenwoordiger en een onaf hankelijke voorzitter. De arbeiders kun nen zich laten bijstaan door een verte genwoordiger van hun vakbond. Tegen de uitspraak is beroep mogelijk bij een centrale beroepscommissie, gevormd door twee werkgevers-, twee werknemersver tegenwoordigers en een onafhankelijke voorzitter. Grote fabrieksbrand te Deventer. Woensdag in du vroegte werd brand ontdekt in een groot fabrieks gebouw aan het Schurenplein te De venter van de naamloze vennoot schap Multicolor voorheen R. Borst, waarin tot de vervaardiging van kleurstaalkaarten veel celluloid verf werd verwerkt. De brandweer meende aanvankelijk, dat de brand niet ernstig zou zijn. omdat er slechts' rookontwikkeling was waar to ne men. Toen de deuren werden ge opend stond men echter eensklaps voor een vuurzee in het gelijkvloerse gedeelte van de drie verdiepingen hoge fabriek, De zware machines op de bovenverdieping zakten door de zolders heen, hetgeen het blussings- werk zeer bemoeilijkte en gevaarlijk maakte. De schade aan machines en materi alen is buitengewoon groot en thans nog niet te schatten. De fabriek is totaal verwoest. H.M. de Koningin bezocht opleidingsschip. Tot grote verrassing van de gehele be manning van „Hollands Glorie", het in Dordrecht gelegen opleidingsschip van het ministerie van .onderwijs, bracht H.M. de Koningin Woensdag omstreeks half twee een bezoek aan dit schip. De Koningin werd door de comman dant. de heer A. F. Oomkens voorgelicht en rondgeleid. Hij stelde het onderwij zend personeel aan de Koningin voor. Het lesrooster ging door en gedurende drie kwartier volgde Koningin Juliana het met belangstelling. Zij informeerde bij de jongens die voor de binnen- en grote vaart hun eerste opleiding ontvan gen naar details. De K.V.P. en de a.s. Staten verkiezingen. De Statenkring Hulst der K.V.P. zal in haar eerstvolgende vergadering welke 15 October te Hulst wordt ge houden, bespreken hoe zij bij de- ver kiezing van de Provinciale Staten voor het volgend jaar zal uitkomen. Zal men weer met één lijst komen voor de K.V.P. in Zeeland of zal men met een eigen lyst uitkomen voor de Statenkring Hulst der K.V.P. alleen al of niet gecombineerd met andere Statenkringen? Over dze vraag zal ge discussieerd worden. (Ingezonden mededeling). AT. W.Ut JTUNiO.fiZmjIi JT. Een uurdienst met Diesels Vlissingen—Nijmegen. De directeur van de Ncd. Spoorwe gen ir. F. Q. den Hollander heeft in een onderhoud met een verslaggever van het Brab Nieuwsblad enige me dedelingen gedaan over de plannen van de Nederlandse spoorwegen voor verbetering van de verbindingen met Zeeland en Brabant. Voor wat Zeeland betreft is het van belang, dat met ingang van de zomerdienst 1950 de electrlsche uur. dienst op de lün Dordrecht-Roosen. daal tot stand zal komen. De speciale dieselverbinding Vlissingen.Kotter- dam zal dan komen te vervallen. In- plaats daarvan komt er een diesel verbinding Vllssingen-Nymegen, die ook ln uurdienst zal worden gereden. De doorvoering van deze verbete ringen zal er toe leiden, dat het ge bruik van stoomtreinen voor perso nenvervoer op de Zeeuwse lijn tot het verleden gaat behoren. Uit een en ander kan afgeleid wor den, dat de electrificatie van de Zeeuwse lijn. niet binnen een afzien bare toekomst op het program staat. Men is van mening, dat de nieuwe dieselverbinding weinig verschilt van een electrische verbinding. Oranje-Groene Kruis m Zeeland. Kring omgezet in vereniging. Tijdens een vergadering ln het Koorkerkhof-gebouw te Middelburg is Woensdagmiddag de kring Zeeland van het Oranje-Groene Kruis omgezet in een Zeeuwse vereniging, die geves. tigd is te Middelburg. Deze vergadering werd geleid door de heer D. Kodde, voorzitter, die in zijn openingswoord o.m. opmerkte, dat het goed is. dat ook in Zeeland het prot. Chr. volksdeel naar voren treedt. Ook in het samenwerken ten behoeve van de zieken en gebrekkigen moet men zich richten naar God's Woord. Het is daarbij echter niet de bedoe ling andere verenigingen schade te berokkenen. Spreker constateerde, dat de jonge kring Zeeland nog te weinig leden telt. Naar ruwe schatting omvat Zeeland ongeveer 40.000 prot. chr. ge- zinen, terwijl het ledental van de kring 5000 is. Er zijn 11 afdelingen. De jaarverslagen van de secretaris, de heer J. Leenhouts en de penning meester, ds. J. H. Renting, werdén goedgekeurd. Aan het laatste ontlenen wij, dat de vereniging een batig sal do heeft van 14.90 over 1948. De af tredende bestuursleden mevr. Pel- Feddema en de heer D. Kodde wer den herkozen; in de plaats van ds. G. H. v. Willenswaard werd benoemd jhr. ir. H. L. Boogaert. Ds. Renting sprak zijn grote vreugde uit over het feit, dat de heer Kodde als •voorzitter is gekozen en wenste hem daarmede ge luk. Unaniem werd besloten de kring om tc zetten in een prov. vereniging. De statuten en het huishoudelijke re glement werden met algemene stem men goedgekeurd. De heer R. Smit Jr., directeur van het centraal bureau van het Oranje- Groene Kruis, gaf vervolgens een uit eenzetting over de stand van zaken, nadat hij de verdiensten van de voor zitter en secretaris der kring Zeeland in het licht had gesteld. Hij wees er op, dat in de grote steden het Oranje- Groene Kruis vooraan staat en de meeste wijkverpleegsters heeft, ter wijl ook op het platteland veel werk kan worden verricht. Er wordt in goede harmonie met de andere kruis verenigingen gewerkt, o.a. op het punt van de salariëring der verpleegsters. Het O.G.K. stelt daartegenover de eis erkend te worden en dat is in steeds sterkere mate 't geval. Spreker dankte tenslotte God voor Zijn zegen. Ds. P. J. F. van Voorst Vader sloot met dankgebed. Schorsingskwestie in de v.v. „Oostburg" Een aantal leden van de voetbal vereniging Oostburg kon zich niet verenigen met het bestuursbeleid van de voetbalvereniging Oostburg. Dit bestuur had n.I. twee spelers, Mussche en de Koning, geschorst tot 1 Januari a.s. in verband met inci denten, voorgevallen tijdens de wed strijd OostburgTerneuzen Tijdens een buitengewone algemene vergade ring, waarin deze kwestie wera be sproken, werd een voorstel inge diend om de schorsing ongedaan te maken en om de uitspraak van de strafcommissie der K.N.V.B. af te wachten. Dit voorstel werd met meerderheid van stemmen aangeno men, evenals een voorstel om de berisping door het bestuur aan een drietal spelers gegeven, in te trek ken. Het. aannemen van deze voor stellen houdt een afkeuring van 't bestuursbeleid in en daarom wordt algemeen verwacht, dat het bestuur zal aftreden. Hedennacht wordt de maan verduisterd. In de nacht van Donderdag op Vrij dag is er bij onbewolkte hemel een maansverduistering waar te nemen, aldus meldt ons de afdeling Zeeland van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde. Deze verduistering be gint om 2 uur 5 min. De schijf zal geheel verduisterd zijn om 3 uur 20 min. Om 4 uur 33 min. komt er een einde aan de totaliteit en om 5 uur 48 min. is de verduistering ten einde. De verduistering wordt veroorzaakt doordat de aarde tussen de zon en de maan in staat. Hierdoor wordt net licht dus onderschept. Tóch bereiken enige stralen de maan. Dit komt doordat de zonnestralen, die rake lings de aarde passeren, door de dampkring worden gebroken en daar door iets naar „binnen" buigen. De dampkring laat echter niet alle stra len door, daar zij als een zeef werkt Voornamelijk dc rode stralen zullen de verduisterde maan bereiken en dit hemellichaam roodachtig kleuren. Een Zeeuw werd burgemeester van Assen. Tot burgemeester van Assen is be noemd de heer H. J. de Dreu, thans burgemeester van de gemeente Havel- te, (Dr.). De heer De Dreu werd geboren 17 Maart 1893 te Koudekerke. Zijn aan vankelijk plan was de officiersloop baan te kiezen, maar daar hü werd afgekeurd ging hij de normaallessen te Amsterdam volgen, waarna hij bij het onderwijs te Sloterdijk werkzaam was. In 1921 trok hij naar Indië, waar hij optrad als onderwijzer en later als hoofd van een Hollands-Chineschool. Van 1923-tot 1927 was hij secretaris van het Nederlands Indisch Onderwijs genootschap en redacteur van het weekblad „De School". Gedurende de jaren 19291937 trad de heer de Dreu op als secretaris en later als voorzit ter van de Indische sociaal democra tische partij. Van 1930 tot 1935 was hij lid van de Volksraad. Teruggekeerd in het vaderland werd hij in 1937 voor zitter van een der Amsterdamse afde lingen van de voormalige S.D.A.P. en in 1939 lid van de gemeenteraad der hoofdstad. Gedurende de bezettings tijd werd hij in een concentratiekamp opgesloten. Na de bevrijding keerde hij weer in de Amsterdamse raad te- rug. Op 20 Mei 1946 volgde zijn benoe ming tot burgemeester van Havelte. Tenslotte werd de heer De Dreu in 1948 tot lid van de Eerste Kamer ge kozen. Weer mosselexport naar Duitsland. het aan- en verkoopkantoor' van mosselen heeft aan de mosgelhandela- ren medegedeeld, dat met ingang van heden weder ruwe mosselen naar Duitsland geëxporteerd kunnen wor den. Indien de exporteurs, kunnen aanto nen, dat zij 'relaties onderhouden met een importeur, die over een importvergunning beschikt, kan onge limiteerd worden verzonden. Export van ruwe mosselen naar Duitsland kwam de laaste jaren niet meer voor. De verruiming van het af zetgebied is zeer welkom. In het bijzonder verwacht men er van, dat de Deense concurrentie op de Franse en Belgische markt zal vermin deren nu Duitsland zijn grenzen we der heeft opengesteld voor mosselen. De Denen exporteerden vroeger hoofdzakelijk naar Noord Duitsland en ze kwamen pas op de Franse en Belgische markt toen Duitsland zijn grenzen voor de mosselen sloot. De prijs is 11.50 per 100 K.G. De toegestane tarra is 8%. Wij tekenen hierbij tenslotte nog aan, dat de mosselexport naar Frank rijk op het ogenblik bijzonder leven dig is. Brandwaarborg-Mij. beslaat 125 jaar. GLAS.IN-LOODRAAM VOOR STADHUIS VAN ZIERIKZEE Op 10 October zal in Zierikzee het 125-jarig bestaan worden herdacht van de Zeeuwsche Brandwaarborg maatschappij, die aldaar gevestigd is. Ter gelegenheid van dit jubileum zal in het Stadhuis een glas-in-loodraam, dat door deze maatschappij aan de ge meente Zierikzee wordt aangeboden, worden onthuld. Voorts zal een recep tie worden gehouden. De Zeeuwsche Brandwaarborg-Maat schappij werd in 1824 opgericht. In 1947 werd een belangengemeenschap gesloten met de Alg. Zeeuwse Verze- kerinesmij. te Middelburg. Politieke delinquenten in Vlissingen aan wal gebracht. De rijkspolitie te water heeft, zo als wij reeds meldden, ln Vlissingen twee politieke delinquenten van het motorschip „Delft" van de K.N.S. M. gehaald. Zij zijn naar Den Haag overgebracht en in handen gesteld van de officier van justitie, die be last is met de afwikkeling van zaken betreffende de bijzondere rechtsple ging. Nader vernemen wij nog, dat de arrestanten. de S.S.-ers K. P. en H. S. tijdens de bezetting aan het Oost front hebben gevochten Na de capi tulatie werden zij aangehouden en ondergebracht in de Harskamp, waar uit zij in 1946 ontsnapten. Beiden waren er in geslaagd de wijk te ne men naar Zuid-Amerika. Zij probeer den zich in Venezuela te vestigen, doch werden uitgewezen. Van Vene zuela togen zij naar Curagao. Daar wachtte hen een onaangename ver rassing. De politie aldaar bleek na melijk hun namen te kennen uit het opsporingsregister. Zij werden gear resteerd en met het m.s. „Delft" naar Nederland gestuurd. Aangezien dit schip doorvoer naar Antwerpen, werden de arrestanten in Vlissingen van boord gehaald. Duitsland wil nu ook oesters importeren. Naar wij vernemen, zijn de eerste oesters naar Duitsland dezer dagen afgeleverd Wel gingen reeds eerder oesters naar dit land, doch die waren uitsluitend bestemd voor de bezet tingstroepen De thans verzonden oes ters gaan naar de bevolking. Vóór het Hitlerbewind was Duitsland, zo niet de grootste, dan toch wel een zéér be. langrijke afnemer. Daar er een flinke vooraad oesters is, wordt het toege juicht, dat thans een nieuw afzetge bied open komt. Nieuwe kerk te Westkapelle in gebruik genomen. Woensdag werd de Nieuwe Kerk van de Geref.' Gemeente te Westkapel le in gebruik genomen. Reeds lang voor de aanvang was het gebouw overvol. Ook velen uit de omgeving waren gekomen om de plechtigheid bij te wonen. Voorganger was deze avond ds. W. de Wit uit Middelburg. Na het zingen van psalm 84 vers 1 ging deze in gebed voor en hield vervolgens een predicatie naar aanleiding van 2 Kro nieken 6 vers 41: „En nu Here, maak U op tot Uw rust, Gij en de Kerk Uwer kracht. Laat Uw priesters, Here God, met heil bekleed worden en laat Uw gunstgenoten over het goede blijde zijn". Spreker bepaalde zijn gehoor ten eerste bij de Goddelijke inwoning, ten tweede bij de met heil beklede pries ters en ten derde bij de verheuging van Gods gunstgenoten. Alleen de Goddelijke inwoning kan het kerkge bouw nieuw, schoon en sterk maken tot een huis Gods. Na de predikatie bracht de predikant dank aan de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot voor zijn medewer king en voorts richtte hij zich tot de burgemeester mr. M. Tydema, tot dr. Huygens, afgevaardigden van de beide andere kerken, tot ir. Klarenbeek, tot de heer Kroper. de aannemer, tot de heren Schreuder. Roelse en Huibrecht- se voor het aanbrengen van de ver warming en de verlichting, tot de op zichters en de orgelbouwer, de heer Ruyf. Vervolgens sprak de burgemeester, mr. M. Tydeman, die hoopte, dat de kracht en de energie, waarmee deze kleine gemeente haar kerk had ge bouwd, ook verder bezielend zou wer ken. Na het zingen' van psalm 122 vers 1 sprak de predikant de zegebede uit. Goed toneel voor Zeeuwse schooljeugd; Behalve in Zierikzee, Goes, Vlissin gen en Oostburg worden ook in Mid delburg onder auspiciën van de Zeeuwse Volksuniversiteit wederom voorstellingen voor de schooljeugd gegeven door het Nederlands Jeugdto neel van Rob. Geraerds en Rie Beyer. Woensdagmorgen had in de Middel burgse Schouwburg de eerste van een serie van vier opvoeringen voor leer lingen van lagere scholen in Middel burg en Souburg, van de meisjesscho len en van de Huishoud- en Industrie school plaats. Het gezelschap, dat reeds meerma len in Zeeland optrad, bracht dit maal een oud, door Rie Beyer gedra matiseerd sprookje: „De wonderklok- ken en het stenen hart", op de plan ken. Uitgegaan wordt van de opvat ting, dat ook jeugdtoneel verzorgd dient te zijn, niet slechts omdat kin deren critischer zijn dan men vaak aanneemt, maar ook omdat de jeugd daardoor spelenderwijs enig begrip wordt bijgebracht van de waarde van toneelkunst. De opvoering was ook nu weer èf: het vrij ingewikkelde verhaal werd op duidelijke en smakelijke wijze aan de kinderschare voorgezet, er werd voor treffelijk geacteerd en de costume- ring en toneelaankleding waren aller aardigst. Het was dan ook geen won der, dat de meisjes en jongens zich volledig aan dit kleurige schouwspel, waaraan de moraal niet ontbrak, overgaven. Er zat vaart in en dat was niet in de laatste plaats te danken aan de deskundige regie van Rie Beyer, de ziel van dit gezelschap, dat wij nog vele malen in Zeeland weer hopen te zien. Beslurendag Hervormde Vrouwenverenigingen. Woensdag werd in „De Prins van Oranje" te Goes een besturendag ge houden van de Hervormde Vrouwen verenigingen uit Zuid-Beveland en Walcheren. Na een openingswoord van de or ganisatrice, mevr. Oostingh uit Kloe- tinge, hield de leidster van deze mid dag. mevr. Spijkerboer uit Souburg 'n bijbelinleiding en overhandigde ver volgens aan de leidsters van de ver schillende plaatselijke groepen, de lid maatschapskaarten van de federatie. Hierna sprak mevr. van Veen-Drost uit Vroomshoop over de taak van de vrouwenverenigingen in het gemeen televen en over de opvoeding van de meisjes. Op deze inleiding volgde een zeer levendige bespreking. De Viissingse sluizen moeten hersteld worden. Een delegatie bestaande uit mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen en de heren K, van Everdingen, namens de Zeeuwse Kamer van Koophandel, J. W. Hupkens, directeur N.V. Kon. Mij. „De Schelde", en J. Callenfels, directeur-generaal van het Loodswe zen, heeft Woensdag een bezoek ge bracht aan het Ministerie van Water staat, waar de delegatie bij afwe zigheid van de minister ontvangen werd door de secretaris-generaal van dit departement mr. A. Rosman, en ir. Schaank van de Rijkswaterstaat. De delegatie heeft gewezen op de grote betekenis van een spoedig herstel der sluizen te Vlissingen en de grote be langen besproken, die met dat herstel gemoeid zijn. Militaire plechtigheid in Middelburg. De vaandrig Van Gugte. die benoemd werd tot reserve-officier van dc militaire administratie, is Woensdag op het Molen water te Middelburg tijdens een mïlitèire plechtigheid beëdigd. De troep stond in carré opgesteld, toen de eerste luitenant-adjudant L. H. van der Veen het Koninklijk Besluit voorlas. Vervolgens nam de garnizoens-comman- aant, maj. J. Fotteboom. de nieuwbe noemde de eed af. In een korte toespraak wees hij hierna op het gewicht van de afgelegde eed en op de verplichtingen van de officier. De troep defileerde langs de comman dant en de nieuwbenoemde officier, waar na nog een mars door de stad werd ge maakt. VERKEERS OMLEG GING. In verband met de v/erkzaaniheden aan het wegdek op de singel nabij de brug bij het Middelburgse ziekenhuis, is het voor het snelverkeer voorlopig onmoge lijk rechtstreeks van uit de Korte Noord straat via deze brug en de singel de Noordweg te bereiken. Het verkeer werd derhalve via het M< lenwnter omgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2