Ronde Tafelconferentie loopt ten einde Overeenstemming op bijna alle punten Zeeuwse Almanak AUSTRALIE'S WILDERNIS LEVERT KOSTBAAR VOEDSEL EEN HALVE EEUW ORGANISATIE VAN WERKGEVERS HOEVEEL IS ER NODIG OM ROND TE KOMEN? J' WOENSDAG 5 OCTOBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Slechts één plenaire zitting meer. (Van onze parlementaire redacteur) Er is de laatste weken hard gewerkt op de Ronde Tafel.conferentte; zo hard, dat haar einde in een naby verschiet is gekomen te liggen. Naar bniten is daarvan betrekkeiyk weinig bekend geworden, doch Insiders ver zekerden ons, dat zodanige algemene resultaten zyn bereikt, dat in een spoedige plenaire zitting van de Conferentie spykers met koppen gesla gen kunnen worden. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen enkele voltallige vergaderingen te houden, doch het zal wel bij een enkele slot. bijeenkomst blijven. Deze zal naar alle waarschijnlijkheid gehouden worden In de week van 9 tot 15 October. De juiste datum is thans nog niet be kend. als in Nederland; daarna komt 'n kleine Indonesische delegatie naar Den Haag voor de ondertekening der overeenkomsten, waarbij de souvereiniteit in ontvangst wordt, genomen. De bedoeling was immers, dat Ne derland nog dit jaar de souverei niteit zou overdragen. Volgens bovenstaand tijdschema is dit nog juist mogelijk, indien althans al les normaal verloopt. Vroeger dan men verwacht had, zal de Ronde Tafel Conferentie dus op 15 October afgelopen zijn. Reeds op 10 October, zo vernemen wij, zal o.a. de Soesoehan van Solo, Paku Buwono XII, adviseur van de Republikeinse delegatie, naar Indonesië terugkeren. Men verwacht, dat in de twee weken van 16 tot 30 October de gedelegeer den en de overige deskundigen ons land zullen verlaten. Niet alle Indone sische vertegenwoordigers ter R.T.C. gaan echter terug. Enige deskundigen zullen achter blijven voor de regeling van velerlei détails. De Ronde Tafel mag dus thans reeds als geslaagd beschouwd worden. Dat wil niet zeggen, dat reeds op alle punten volledige overeenstemming is bereikt. In de plenaire vergadering in de week van 9 tot 15 October komt ih de eerste plaats het Unie-Statuut aan de orde. Waren er meer voltallige zit tingen gehouden, dan zou in één daar van het Unie-Statuut behandeld zijn, in een volgende de Souvereiniteits overdracht. Voor de Indonesiërs heeft echter het Unie-Statuut veel minder betekenis dan de Souvereiniteits-over- dracht. Vandaar, dat men blijkbaar afgezien heeft van een eerste plenaire vergadering, waarin uitsluitend het Unie-Statuut aan de orde zou komen. Beide onderwerpen zullen nu tegelij kertijd besproken worden, hetgeen door de Indonesische gedelegeerden in hun land gemakkelijker aanvaard baar gemaakt kan worden. VERTREK VAN HATTA Hatta, van wie de laatste dagen het gerucht ging, dat hij op de 15de October zal vertrekken, zal inderdaad zeer binnenkort afrei zen. Het staat echter niet vast, dat hij op de 15de naar Indonesië terugkeert. Hij zal gaan in de pe riode van 15 tot 23 October. Er is de laatste tijd haast ge maakt, omdat de tijd dringt. Er is namelijk het volgende tijdschema opgemaakt: slotzitting in de week van 4.tot 16 October; vertrek der gedelegeerden van 16 tot 30 Oc tober; van 30 October tot 10 De cember, dat is zes weken, voor het ratifiseren van de gesloten over eenkomsten zowel in Indonesië Leidens ontzet Leiden heeft weer op grootse wijze het drie October feest gevierd. Des ochtends werd een krans gelegd bij het standbeeld van Pieter van der Werff. De historische optocht was dit jaar gewijd aan gebeurtenissen tijdens het beleg. Er was veel zorg aan de cos tumes besteed. Drommen mensen wa ren naar Leiden getrokken om het feest mee te maken. Uitbreiding Technische Hogeschool De minister van onderwijs heeft mededeling gedaan van de plannen tot uitbreiding van de Technische Ho geschool te Delft. Als richtlijn is ge nomen de aanwezigheid van 3500 stu denten en het afstuderen van 500 in genieurs per jaar. Een reeks voorzieningen zullen bin nen vijf jaar tot stand moeten komen en andere over een langere termijn. De kosten van de urgente voorzie ningen zullen 30 millioen bedragen en nog eens 15 millioen voor de inrich ting van de gebouwen enz. Tot de voornaamste nieuwe gebouwen be- hoort een gebouw voor werktuig bouwkunde, scheepsbouwkunde en vliegtuigbouwkunde. WILLEBRORD USPUT Er waren dezer dagen twee Ameri kanen op Walcheren. Zij hadden het eiland gezien tijdens de inundatie. Zij zagen het nu, in zijn herstel. Ze kwamen in Zoutelande en stonden natuurlijk stil bij de Willebrordusput. Ik deed hen het verhaal. Willebror- dus kwam uit Engeland, in 604. Hij landde bij Westkapelle en predikte op Walcheren het Christendom. Hij trok langs de bewoonde duinrand naar het Zuiden. En op de plaats waar nu Zou telande ligt, hadden de bewoners ge brek aan zoet water. Willebrordus bad. En sloeg met zijn staf op de aar de. Het zoete water welde uit de bo dem op. Het doet dat nog heden ten dage. De Amerikanen zwegen beduusd. Toen zei een hunner: Als we zoiets eens in Amerika hadden! Er zaten kapitalen in. Nu zou het de Zeeuwen slecht lig gen om een soort van exploitatie van de Willebrordusput op touw te zetten. Maar de Willebrordusput ligt er on ooglijk bij. En dat hoeft natuurlijk niet. Waarom deze (legendarische plaats niet attractiever gemaakt? Walcheren kan best wat attracties gebruiken! Aan Indonesische zijde schijnt het verlangen te leven, dat gedurende de laatste maanden van het jaar doorlo pend contact onderhouden wordt ter verdere regeling van de détails. Daar mede is men trouwens al een heel eind gevorderd. De grootste moeilijk heden ondervond men in de financi- eel-economische commissie, doch het conclave op de Hooge Vuursche ge durende het laatste weekeind heeft zeer verhelderend gewerkt, zodat de ze week ook hier overeenstemming bereikt zal worden. (Nadruk verboden) Vleesknoeierij le Groningen In verband met Knoeierijen bij het openbare slachthuis te Groningen heeft de politie aldaar een onderzoek ingesteld, waardoor kwam vast te staan dat in het jaar 1949 een groot, aantal Groningse slagers iedere pério de met het toegewezen vlees wérd be nadeeld. Van deze fraude profiteer den een grossier en een combinatie leider, terwijl een zestal slagers zich bevoordeelden met het vlees dat aan hun collega's werd onthouden. Tegen alle verdachten is proces-ver baal opgemaakt. De grossier en de combinatieleider zijn in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek in deze zaak wordt nog voortgezet. Nieuwe reddingboot „Baron van Kattendijke" De nieuwe motorstrandreddingboot „Baron van Kattendijke", een ge schenk van M. J. E. baron Huyssen van Kattendijke aan de Noord- en Zuid-Hollandse redding-maatschappij met de bedoeling, dat deze boot te Katwijk aan Zee zal worden gestati- onneerd, zal Dinsdagmorgen te War mond in dienst worden gesteld. Incident bij Triëst Aan de grens tussen Joego-Slavië en het vrije gebied van Triest zijn Maan dag schoten gelost, naar men vermoedt door Joegoslavische wachtposten. Twee Britse soldaten zijn gewond en naar een ziekenhuis overgebracht. Hun toestand was niet ernstig. De grenscorrecties Naar verluidt, wil de minister voor al-Duitse aangelegenheden, Jacob Kaiser, aan zijn ministerie een speci ale afdeling verbinden, die zich zal moejen bezighouden met kwesties, die verband houden met de grenscorrec ties aan de Westelijke Duitse grenzen. In een der bermen van het Twentse kanaal ontdekte men een bom van 200 kg. De scheepvaart, die al jaren kans liep zware schade op te lopen, werd voor het projectiel gewaarschuwd. Wilde buffels, paarden, kamelen en reuzen-eieren. (Van onze correspondent) ALICE SPRINGS (Centraal Australië), Sept. Vooruitgang is maar een zeer betrekkeiyk iets. Gedurende duizenden jaren, lang voordat blan ken het geheimzinnige „Zuid Land" ontdekten, leefden de zwarte nomaden van het, vijfde werelddeel bijna uitsluitend van de jacht op het wild in de woestijnen en ontoegankelijke eucalyptus-wouden. Hun hoofdvoedsel be stond (en bestaat ook heden ten dage nog) uit het vlees van de kangeroe en de kleinere wallobie die ze vingen met de wonderbaarlijke boemerang, het houten werp wapen, dat bij zijn eigenaar terugkeert wanneer het doel is gemist,'of met schier onfeilbare zekerheid uit de „woomera" geworpen speer. De blanken hebben dit voedsel uit de wildernis links laten liggen. Zij hadden hun koeien en schapen, mee gebracht uit Europese landen. En hoewel men op het platteland de ,,Kangeroestaart-soep" ten zeerste roemt, en haar hoog boven de ossen staart-soep aanslaat, behoort het nut tigen van een kangeroe-boutje tot de uitzonderingen. Het vlees is te zacht en te zoetig voor Europese smaak. Beroepsjagers schieten de schadelij ke kangeroes (ze eten te vee'l van 'net voor de schapen en koeien bestemde gras) wel bij de honderd duizenden, doch ze gebruiken alleen de huid voor het prachtige, soepele kangeroe- leer en laten de karkassen in de wil dernis rotten. Toch zullen binnenkort weer honi derdduizenden in Engeland en Euro pa hun mager vleesrantsoen kunnen aanvullen met vlees uit de Australi sche wildernis. En niet alleen met de konijntjes, die bij millioenen worden uitgevoerd, maar met het vlees van... de wilde buffel en. wanneer de Australische regering haar bezwaren laat vallen, ook met biefstukjes van dewilde paarden! Het is inderdaad een vreemde we reld geworden. Australië, dat op zijn enorme landerijen meer dan 50 mil lioen schapen heeft grazen, waar dit voorjaar naar schatting 20 millioen lammeren geboren zullen worden en waar de veestapel in de laatste twee jaar met ruim 7 millioen schapen en ruim een kwart millioen stuks slacht vee is toegenomen, gaat nu als in de grijze oudheid weer honderddui zenden voeden met op de jacht buit gemaakt vlees! De jacht op de wilde buffel wordt al vele jaren beoefend in het tropi sche en sub-tropische noorden. De buffel is eigenlijk geen inheems dier maar heeft zich, evenals de paarden en konijnen, een zeker geboorterecht opgeëist. Met andere woorden: heeft van de gastvrijheid misbruik gemaakt door een plaag te worden. De be roepsjagers schoten do wilde buffels evenals de kangeroes uitsluitend om de huid. Doch nu millioenen met een heel klein wekelijks rantsoentje ge noegen moeten nemen, hebben on dernemende lieden in het barre Noor den van Australië besloten om on verschillende plaatsen langs denoord- kust grote bedrijven te openen voor het behandelen, verpakken en ver schepen van buffelvlees. De' geschoten buffels zullen dus niet langer in de wildernis blijven rotten nadat zij ge vild zijn doch naar de verschillende slachterijen worden vervoerd. GENOEG VLEES. Ook zijn de laatste tijd talrijke pogingen aangewend om grote hoe veelheden vlees van wilde paarden te mogen uitvoeren. Deze „brum bies", die vaak in gezelschap van wilde kamelen in grote kudden rondzwermen en het nart uit de veebedrijven in Centraal Australië vreten, zouden eveneens de vlees potten van Europa kunnen vullen. Doch de regering heeft om verschil lende redenen tot nu toe geweigerd op de aanbiedingen van verschillende grote Europese firma's in te gaan. I Ook al is zelfs 80 cent per pond gebo den, terwijl de export-prijs van rund vlees slechts 35 cent cent per pond bedraagt. Enerzijds is de regering wellicht bang, dat het paardenvees Australië's goede naam als vlees-ex porteur zou kunnen schaden, terwijl men anderzijds misschien vreest dat de uitvoer van paardenbiefstuk op den duur de export van rundvee zou treffen. Deze paardenvlees-plannen zijn niet zo maar een aardigheidje. Een groot Engels electriciteits-bedrijf alleen reeds wil dit vlees als extra rantsoen aan 30.000 employees leveren. In Nieuw Zeeland schynt men niet zo kieskeurig te zijn, hoewel het wilde paarden-probleem er niet eens zo groot is als in Noord- en Centraal- Austxralië. De Nieuw-Zeelandse rege ring heeft tenminste kort geleden n contract voor de levering van paar- denvlees met België gesloten. De laatste ontwikkeling in de jacht op wilde buffels en wilde paarden is het gebruik van kleine vliegtuigen. Het vliegtuig neemt in dit enorme land natuuurlijk een veel grotere plaats in dan in Europa. Talrijke boe ren hebben hun eigen vliegtuig om hun enorme landerijen behoorlijk te besturen. Men heeft hier vliegenae dokters, vliegende verpleegsters en binnenkort komt er een vliegende tandarts. Tijdens de recente grote overstromingen in Nieuw Zudcl wa.les werden duizenden geïsoleerde scha pen van de luch uit met balen luzer ne gevoed. Ook in het vernietigen van „schadelijk wild" als daar zijn Het Wereldgebeuren Met de Franse slag Parys, of liever het politiek ge- interesseerde deel van de Franse hoofdstad, heeft zich in de afgelo pen dagen weer eens bezig gehou den met geruchten en berichten over een op til zijnde regeringscri sis. Dat komt in dte regel een half dozijn keren per jaar voor en meest al drijft de bui wel over. Hoogstens biedt de regering haar ontslag aan en komt dan terug in een vrijwel dezelfde of slechts op enkele pos ten gewijzigde samenstelling. Er schijnt by de huidige ingewikkelde politieke verhoudingen in Frankrijk weinig anders mogelijk dan een behoedzaam manoeuvreren en stui vertje wisselen tussen de twee uitersten, het Gaulliamo en het Com munisme. Dit keer werden de moei lijkheden niet veroorzaakt door het parlement, ipaar door verschil van mening tussen de ministers onderw ling. Het ging om de devaluatie én de gevolgen, die deze maatregel zal hebben op de kosten van levenson derhoud. De Franse loontrekkende» hebben énige ervaring op het gebied van devaluaties en zyn niet zo ge makkelijk in slaap te wiegen roet mededelingen, dat het prijspeil met slechs enkele procenten zal stygen. Bij vorige gelegenheden bleek de uitwerking op het huishoudboekje heel wat groter, zodat het weinig verwonderlyk is, dat de aandrang tot loonsverhoging na de jongste devaluatïestorm sterker is dan in andere landen. De lonen en salarxs- - sen in Frankrijk zijn vastgelegd in satie zelde de heer J. J. Twijnstra,men de X,r.aag ?PSeworPen had- Men een tameltfk verward systeem van bdiie, Miue ae neer iHyi 1 vroeg echter met; nu doet men dat grondslagen, toelagen en extra pre- De eigenaar van het fokkeryiH-iiry! „Het Harde" op de Veluwe toont 'n gans met een gewicht van ongeveer 12 kilo en een vleugel Wijdte van 2 meter. I woners; in 1929 reeds 8 millioen. Het I aantal Nederlanders is in die 30 jaar met 56 pet gestegen, het aantal in dustrie-arbeiders met 90 pet. Ik ge- (Van onze Haagse redacteur) loof, dat niemand dat in 1899 voor DEN HAAG, Oct. Industrial!.mogelijk zou hebben gehoudenis Optimisme over industrialisatie. fs een vraagstuk van do altereer, ste betekenis voor ons land. Wy zijn gaarne bereid het plan van de minister van Economische Za ken te steunen. Hulp van de rege ring zullen wy gaarne aanvaarden voor byv. de vestiging van basis industrieën, die zóveel kapitaal sin. vestering vergen, dat zelfs een combinatie van ondernemers ze moeilijk lean opbrengen. Hy zelde dit als voorzitter van het Ver bond v.an Nederlandse Werkge vers. Op onze vraag of hij de verwezen lijking van het industrialisatieplan mogelijk achtte wees hy op het snel le herstel sedert 1945. Wij zijn nu echter op een punt gekomen, waarop het moeilijk is verdere stappen te nemen. Is, zo vroegen wij, buitenlands kapitaal noodzakelijk? Het is zeker wenselijk, zeide hij. En zal de industrialisatie slagen? Dat hangt ervan af of men ons geen onmogelijke voorwaarden op legt, zeide hij, in 1899, nu 50 jaar ge leden, telde Nederland 5 millioen m- wilde honden (dingoes), wilde paar den, buffels en kamelen begint het vliegtuig zijn rol te spelen. EMU-EIEREN EuffeL en paardenvlees zijn ech ter niet de enige „bos-producten". die de Australische wildernis zou kun nen opleveren. Er is hier voor de paar millioen Australiërs zo'n over daad geweest, dat men zich om de schatten van het woud nooit erg veel bekommerd heelt. De laatste tijd is hierin echter wel enige verandering gekomen. Doktoren hebben uit plaat- selijke kruiden reeds drie nieuwe ge neesmiddelen gevonden: Hyoscine te gen nerveuze storingen uit de bubo- sia-plant, Rutin tegen nart-aanval- len en bloedingen in de hersenen uit de „strixigybark"-eucalyptus en waar schijnlijk het nieuwe Amerikaanse wondermiddel tegen rheumatische koortsen en ouderdomskwalen, de Cortisone, uit broodwortel variëtei ten in Queensland. En dan niet te vergeten t ei van de verguisde Emu de kwaadaar dige, bruine Australische struisvogel met zijn gemene gele oogjes. Man nen der wetenschap hebben zojuist in Cambridge vastgesteld, dat het lekkerste ei van de wereld het ei van de vogel Emu is. Dan te bedenken, dat van dit verschrikkelijke, verniel zuchtige dier, dat oogst noch afras tering spaart, jaarlijks millioenen exemplaren vernietigd worden! In West-Aust/ralië heeft de regering zelfs machine-geweren ter beschik king van de boeren gesteld en in Queensland heeft men in twee jaar tijds 122,000 vogels gedood en 110.000 van die verrukkelijke eieren kapot geslagen. Eieren zo groot, dat een hele familie er aan één genoeg heeft! Ja, er zijn nog schatten verborgen in de Australische wildernis. Om van de grote vondsten uranium-erts nog maair helemaal niet te spixiken. (Nadruk verboaen) ik maak me niet ongerust. Ik ben optimistisch. Wy ontmoetten de heer Twynstra ter gelegenheid van de herdenking van het vijftigjarig bestaan van hét Verbond. Op 3 October 1899 werd te Hengelo op initiatief van de heer D. W. Stork aldaar de Vereniging van Nederlandse Wergkevers opgericht met in het bestuur de directeuren van de beide spoorwegmaatschappijen' (S.S. en H.Y.S.M.) en vijf promxnen- te Twentenaren: Stork, Bly'denstein, van Heek. Ten Cate en Gelderman. Aanleiding was 't ontwerp-Ongeval- lenwet, dat de uitvoering van deze sociale maatregel tot overheidsgezag wilde maken. De vereniging kwam tot stand, zond een adres aan de Tweede Kamer, had er geen succes mee, zond opnieuw 'n adres aan de Eerste Kamér en smaakte 't genoe gen het wetsontwerp te zien kelde ren. Het werd gewijzigd en voor de uitvoering ervan werd de Wenkge- versrisicobank opgericht. Later is de vereniging samenge smolten met het Verbond van Fabri kantenverenigingen. Dat was in '26, toen de tegenwoordige naam ont stond. Na de oorlog werd een neven organisatie opgericht onder de naam Centraal Sociaal Werkgeversverbond, dat deel heeft aan de Stichting van de Arbeid. Het Verbond bepaalt zich nu tot economische activiteit. In '39 w?«ren er 1800 leden en er zullen er straks, als de Hoofdgroep Industrie is geliquideerd, r.og meer zijn. De sa menwerking met de R.K. eh de Prot. Chr. Zusterorganisaties is uitnemend. De kosten van levensonderhoud blijven stabiel. He publiek klaagt veel over de ho ge prijzen. Hoe duur leven het op het ogenblik is. daarnaar heeft het Ne derlands Instituut voor de Publieke Opinie weer een onderzoek ingesteld. Enquêteurs en enquêtrices van 't in stituut gingen op stap en vroegen huisvaders en huismoeder over het gehele land verspreid: „Welk inkomen, dus hoeveel loon of salaris, heeft volgens U een gezin van man, vrouw en twee opgroeiende kinderen nodig, om net aan rond te komen?" Een gezin van vader, moeder en twee opgroeiende kinderen dat is het typische gemiddelde gezin. En wat daar nodig is om elke week net aan rond te komen, is hieronder aan de hand van de antwoqrden van het Ne derlandse publiek zelf weer gegeven: Nodig per week NU Junil949 Tot 30. Tot 40.— 3% 3% Tot 50.— 26% 28%. Tot 60.— 63% 66% Tot 70 86% 86% 70.en hoger en geen antwoord 14% 14% Middelste ^ntwoord 56.— 55.— Zes en vijftig gulden heeft de ge middelde huisvrouw op het ogenblik nodig om net aan rond te komen. Dat is ongeveer hetzelfde als in Juni 1949. Sinds October 1943 zijn de kos ten van levensonderhoud stabiel ge- bleven. Reeds vele malenheeft het N.I.P.O. dezelfde vraag gesteld, zodat een vergelijking met vorige perioden mogelijk is. Hier is het staatje: Gemiddeld nodig per week: Maart 1946 42.— Maart 1947 50.— April 1948 51.— October 1948 55.— Januari 1949 56.— Juni 1949 55 September 1949 56.— Van Maart 1946 tot het najaar 1948 stegen de kosten van levenson derhoud sterk. Maar sinds het najaar van 1948 zijn de kosten van levens onderhoud weinig meer gestegen, Vlak vóór de devaluatie van de gul den had het gemiddelde gezin even veel nodig als een jaar geleden. Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie. (Nadruk verboden). wel. Niemand ziet een uitweg, maar mies, een systeem, dat 't moeilyk Jk W.O «iöt /Mroror,,** Tk hfln i maa]tt om vergelijkingen te trek ken. De .socialistische minister van arbeid, Daniel Mayer, heeft zich in het kabinet opgeworpen als voor stander van gedeeltelijke opheffing van de loonstop en het machtigen van de vakbonden om onderhande lingen aan te knopen' met de werk- gevers voor nieuwe collectieve ar beidsovereenkomsten. In het byzon- dsr de herziening van de laagste salarissen vond in Mayer een krach tig pleitbezorger. Merkwaardiger wijs zyn het juist de liberaal getin te ministers, die willen vasthouden aan de bestaande voorschriften en zich van groter vrijheid bij het be dingen van loonsvoorwaarden afke rig tonen. In het bijzonder Maurice Petsche,. de minister van financiën, wil de politiek van loonstabilisatie handhaven uit vrees, dat anders de beruchte spiraalbeweging tussen lo nen cn prijzen de voordelen van stabilisatie weer teniet zal doen. In feite gaat de tegenstelling over de veelbesproken na-oorlogse kwes tie van de spanning tussen lonen en pryzen. Na een langdurige .kabinetszitting Zaterdag - is door persoonlijk ingry- pen van president vincent Auriol 'n uiteenvallen van het kabinet voor- I komen. Er is een halfslachtig com- pp om is bereikt., waarbij tenslotte Petsche in hoofdzaak zijn zin heeft kunnen doordrijven. Enkele pryzen zullen voor zover er wat van te recht komt door middel van subsi dies worden verlaagd en een ver hoging van de laagste salarissen, js in het vooruitzicht gesteld. De grote vakbonden voélen !»ph bekocht en (hebben reeds aangekon digd tot actie te zullen overgaan indien er niet snel besluiten worden genomen, waarmee aan hun eisen wordt tegemoet gekomen. Op 10 October komt het parle ment bijeen. De heren afgevaardig den zullen zich dan moeten uitspre ken over de problemen, waarover de ministers het niet eens konden wor den. Er wordt een rumoerige zitting Nachtelijke wedvlucht De postdxiivenhouders te Ure terp een plaatsje nabij Drach ten hebben de sluiting van 't vliegseizoen in duivcnstijl ge vierd. Al de leden van „de Snip" zijn keurig „geringd" op de late avond in een gesloten vrachtauto het duistere Friese land ingereden en kort na mid dernacht ergens midden in een met bomen omzoomd weiland „gelost". Het vertrek was ..traag". Een kleine groep, die spoe- die de juiste koers vond naar het verzamelpunt. ontdekte plotseling een obstakel op haar weg. Men had n.l. een bruggetje over een sloot weggehaald. Kwart voor een was deson danks de winnaar binnen. Tegen tweeën werd voor de laatste maal „geklokt". Men nam aan, dat de overigen, voor zover ze de zonsopgang niet in de Olterterper bossen moesten afwachten, thuis wel door hun duiven zouden worden verwel komd. "V verwacht, die het prestige van het kabinet Queuille allerminst ten goe de zal komen. Waarschijnlijk zullen de socialisten zich solidair verldaren met de vakponden en hun partijge noten in het kabinet afvallen, in dien deze aan hun voorstellen niet ronduit de portefeuille-kwestie ver binden. In dat geval ligt de regering in duigen en is men nog verder van Ïxad. Terwijl in Engeland en Neder- and de discipline voorlopig stevig fehandhaafd Dlyft en het overleg innenskamers gebeurt is in Frank rijk de devaluatie inzet geworden van politiek touwtrekken in het openbaar. Maar dat is nu eenmaal zo de Franse slag. Dinsdag is ccn 75-Jarige vrouw op de Overtoom tegen een tram opgelopen. Zy liep hierbij een schedelbasisfractuur op en overleed enige ogenblikken later. Het eerste gezin uit Souburg gaat thans een nieuwe toekomst tegemoet in de Noord-Oost Polder, Boerin De Visser tn haar Zeeuwse klcdy Is nn by Markenesge aan het werk. Op de achtergrond verryst een land. arbeiderswoning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3