NIEUWS UIT ZEELAND N ZxMalow AFSCHEID BIJ HET BELGISCH LOODSWEZEN TE VLISSINGEN Adbpb LAATSTE NIEUWS ZUID-BEVELAND .SNIPPERS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 5 OCTOBER 1949 Inspecteur E. L. Af. J. Stroobants vertrok De heer E. L. M. J. Stroobants, inspecteur van het Belgisch Loods, wezen en hoofd van de dienst te Vlissingen, Terneu/.en en Gent, heeft In verband met het bereiken van de 65-jarige leeftüd pensioen genomen en de stad Vlissingen verlaten. Het vertrek van deze figuur van bijzondere betekenis, die als inspec teur \an het Loodswezen gedurende.de laatste 20 jaren op tactvolle en bekwame wijze de Belgisch-Nederlandse samenwerking heeft bevorderd en zijn stempel heeft gedrukt op de aangename verhouding tussen het Belgische en het Nederlandse Loodswezen, zal in Vlissingen en daar. buiten met w-eemoed worden vernomen. De heer Stroobants stamt uit een bekende Belgische familie. Zijn va der was generaal N. Stroobants en tot zijn familiekring behoorde de be kende Belgische kardinaal Mercier. Hij koos in zün jeugd de zeemans loopbaan. Al vroeg ging hij het zee gat uit om de toen gebruikelijke op leiding op zeilschepen te ontvangen. Dit heeft hem niet belet als man van bijzonder intellect toch velerlei stu dieterreinen te betreden. Toen hü in 1929 als kapitein vat) de grote vaart afscheid nam om inspec teur van het Loodswezen te Vlissin gen te worden, had hij behalve een zeemansloopbaan ook al een Congo- periode achter de rug. waar hij als eerst-aanwezend hydrograaf en bc- cdigd landmeter veel nuttig werk had verricht. Voor de Belgische zeevaartopleiding maakte hij zich bovendien nog ver- dienstelijk als leraar in de wiskunde aan boord van het Belgisch school- schip „Comte de Smet de Naijer". KRIJGSGEVANGENE. In de eerste wereldoorlog werd hij reeds in 1914 krijgsgevangene ge maakt. Tweemaal deed hij uit Duits land een ontsnappingspoging en een- maal bereikte hü zelfs de Nederland se grens nabij Winterswijk, waar hij echter door Duitse grenswachten, die zich op Nederlands gebied ongeoor loofd begaven, toch nog gearresteerd De E.C.A. „straft" acht Europese landen. De Amerikaanse administratie van de Marshall-hulp heeft strafmaatre gelen genomen tegen acht Europese landen, die niet aan bepaalde ver plichtingen zouden hebben voldaan. Het Amerikaanse Congres heeft des tijds bepaald, dat 50 van de goe deren. die via het plan Marshall wor den aangekocht, met Amerikaanse schepen verzonden moeten worden. Volgens de E.C.A. bleven acht lan den Engeland, Ierland. Frankrijk. Denemarken. Zweden en de Beiio- lux-landen in het tweede kwar taal ongeveer 3 G beneden de ver eiste 509ó- Als disciplinaire maatre gel zal nu 48.000 ton goederen, in het tweede kwartaal door de lantfyn in overtreding aangekocht, niet betaald .w.orden. Voor Nederland bedraagt ièr.c straf 5130 ton.- Een vertegenwoordiger van het Nederlandse ministerie van scheep vaart gaf tc kennen, dat hier een vergissing in het sppl is en van over treding der bepalingen geen sprake 15 jaar voor Viebahn en Rühl Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde de 45-jarige Emil Rühl cn de 39-jarige Friedrich Christian Viebahn, die gedurende de bezettingstijd werkzaam waren als Kriminal Sekretiir, bij de dienststelle Amsterdam van de Sicherheitsdienst tot 15 jaar gevangenisstraf met af trek van de tijd in voorlopige hech tenis in Nederland doorgebracht. De advocaat-fiscaal, mr. M. H. Gc- linck. eiste veertien dagen geleden tegen beiden de doodstraf. Rotje in auto van Roem. Tydens de traditionele veldslag tus sen de „ontgroende'' studenen van Leiden en Delft op het Gevers Dev- nootplein in Scheveningen. waarby ook de Haagse politie betrokken was. heeft zich een incident voorgedaan. Toen dc chauffeur van Moh. Roem voor het Kurhaus voorreed om de heer Roem af te halen, werd een „rotje" in de auto geworpen, waai- door een der kussens geheel ge schroeid werd. De chauffeur werd be kogeld, evenals de chauffeur van Sultan Hamid II. Van opzet zou hier echter geen sprake zyn. IEUWS in een O T E D O P De directeur van tic Protestantse radio commissie in de Ver. Staten heeft verklaard, dat In dc komende vijf Jaar meer en meer gebruik ral worden ge maakt van televisie bij het uitzenden van godsdienstige plechtigheden. Van 1920 tot 1949 is het aantal ka tholieken in de wereld gestegen van 304 tot 423 millioen, zo meld: radio Vaticaan. In deze tijd ls de wereldbevolking met 600 millioen gestegen. Tijdens werkzaamheden met een hooipersmachine is te Harlingen een 21- Jarige Jongen door de machine gegrepen en gedood, toen hU een defect wilde her stellen. Op een diner, gegeven door de Lord Mayor van Londen, deelde sir Stafford Crtpps Dinsdag mede. dat Engelands mo netaire reserves sedert de devaluatie van' het pond tot einde September gestegen zijn met 20 millioen pond sterling. Dinsdagmiddag werd tc Rotterdam het internaatschip ..Prinses Irene" offi cieel in gebruik genomen. Polen heeft zfjn diplomaUcke be trekkingen met dc regering van Kanton verbroken. De gepensionneerde musici, die van 1894 tot 1945 deel uitmaakten van het Concertgebouw-orkest te Amsterdam hebben een vergadering belegd ter be spreking van de precaire toestand waarin de mccsten hunner zich bevinden. Dinsdag ls in Paraguay de staat van beleg afgekondigd ..ten eind* de demo cratie tegen iedere opruiende actie te verdedigen en de wet te handhaven". wérd. Die ontsnappingen bezorgden hem een plaats in de zoutmijnen, waaruit hij eerst in 1918 vrij kwam. EVACUATIE Op 30 November 1929 aïnvaardde hij zijn functie te Vlissingen, waar hij tot 1940 bleef. Hij evacueerde naar Engeland en verrichtte tijdens de oor log nuttig werk in dienst van het Rode Kruis. De Belgische regering erkende toen zijn verdiensten door hem te bevorderen tot officier in' de orde van Leopold II met de zwaar den. Hij is bovendien drager van een reeks andere onderscheidingen. Na het herstel van het Belgische Loodswezen keerde de heer Stroo bants in 1946 te Vlissingen terug. Bij tal van officiële gebeurtenissen vertegenwoordigde hü het Belgisch Loodswezen en daardoor genoot hij een algemene bekendheid. De heer S. heeft in 1947 voor een hem aangeboden promotie bedankt, omdat hij. voor de paar jaren die hij nog te dienen had. maar liever als inspecteur te Vlissingen -bleef. HET AFSCHEID. Op zyn nadrukkelijke wens droeg (Ingezonden mededeling) Was Uw wel veilig in j j 35 ct p*r het afscheid, dat hij van het Belgn scW Loodswezen en van Vlissingen nam. een intiem karakter. In de ver sierde wachtzaal van de loodsen aan Boul. de Ruyter 16 werd hü met zijn echtgenote ontvangen en hartelyk toe gesproken door de heren P. L. G. Blonde, waam. inspecteur. P, J. Aspeslagh. oudst aanwezend zeeloods, P. Pyckevet. namens de jongere zee- loodsen en H. J. Brughman. chef van de technische dienst. De laatste spreker was de heer A. Eberhardt, directeur van het Loods wezen te Antwerpen, die speciaal voor dit afscheid was overgekomen. Daarbij bleek hoe gezien de heer Stroobants was bij het personeel. Diep geroerd dankte de heer Stroobants voor de hartelüke woorden en de ge schenken. Hem werd namens het ge hele personeel een schilderij van Ger. Jacobs aangeboden, voorstellende een kükje van het Roeiershoofd te Vlis singen. De zeeloodsen gaven bovendien nog een electrische klok. Voor mevr. Stroobants waren er fraaie bloemen. De familie Stroobants zal zich te Brussel vestigen. De heer P. P. L. G. Blondé. die thans optreedt als waar nemend inspecteur, is Vlissinger van geboorte en sedert 1926 verbonden aan de dienst van het loodswezen. Hij is uit het loodsencorps voortgeko men. Pachters in N.O.-polder zijn ongerust Verwacht wordt, dat bij de behande ling van de begroting voor het Zuider- zeefonds in de Tweede Kamer vragen over pachtvraagstukken 'n de Noord- Oostpolder zullen worden gesteld. Pachters in deze polder hebben ge weigerd •contracten tc tekenen, waarin door de overheid in December 1948 vast gestelde vrachtprijzen zijn opgenomen. Deze prijzen weiden te hoog geacht. Op het ogenblik is door de Grondkamer nog geen oordeel over deze kwestie gegeven. De boeren maken zich thans bezorgd, hoe zij op den duur de achterstallige pacht sommen, hoe hoog die ook uitvallen, zul len moeten voldoen. Do eerste pachtter- mijn verviel op 1 Mei 1948. 'de eerstko mende vervaldag Is 1 November a.s. De directie van de polder verklaarde, dat de boeren, die nog pacht moeten be talen. toch zeker wel geld hebben gere serveerd om aan hun verplichtingen te kunnen voldoen. Dc pachtsommen, zoals die oorspronkelijk werden vastgesteld, bedragen ongeveer f 100 tot l 200 per ha. afhankelijk van de bodemgesteldheid en opstallen. Een bewering, dat de polder- bedrijven over het algemeen te groot zouden zijn wees men van de hand met de opmerking, dat vele boeren gaarne grotere kavels zouden hebben gepacht, dan hun zijn toegewezen, omdat grotere bedrijven dan de thans bestaande beter rendabel zouden zijn. Staken van het vuren. VRAGEN VAN EEN KAMERLID Door de heer Tj. Krol (C.H.) zyn aan dc minister, van overzeese ge biedsdelen de volgende vragen gesteld; 1. is de minister overtuigd, dat op grond van de inhoud der ambtelüke rappoTten inzake de naleving van dc sedert het in werking treden van de z.g. cease fire"-overeenkomst de ont wikkeling van de toestand in Indone sië. inzonderheid op Java en Sumatra van die aard is. dat de bevredigende uitvoering op militair terrein en van de tussen dc partijen overeengekomen politiek aan de verwachting der re gering heeft beantwoord, op grond waarvan sinds enkele weken de Ron de-Tafelconferentie is aangevangen, welke tot overdracht van de volle sou- vereiniteit moet leiden? 2. Is in het bevestigende geval, de mi nister bereid, in afwüking van de ge volgde methode, de inhoud der in vraag 1 bedoelde rapporten zonder verplichting tot geheimhouding ter kennis van de leden der Kamer te brengen. Grote boerderijbrand. Omstreeks negen uur Maandagavond ontdekte de plaatselijke arts te Ulrum een vuurgloed boven het landgoed van B. W. Siemens. HIJ alarmeerde de brand weer van Ulrum en Leens, die vrijwel onmiddellijk ter plaatse was. Een arbeiderswoning werd een prooi der vlammen. Van dc boerderij was de voorraadschuur één vlammenzee. Een ge deelte van het woonhuis kon worden ge red. Noch uit de arbeiderswoning, noch uit de boerderij kon iets worden gered. De brand is door broeding ontstaan De schade welke door verzekering wordt gedekt, wordt op 200.000 gulden geschat. Bankbediende, die f 100.000 verduisterde, gearresteerd. Door de Haagse politie is de 58-ja- rige bankbediende K. B. gearresteerd. Hij was het, die bij een bank in Den Haag in de loop van 20 jaren 100.000 verduisterde. Hü was werkzaam als fiatteur en fingeerde op geraffineer de wijze de opname van bepaalde bedragen ten name van rekeninghou ders. De 100.000 zün opgebruikt in het huishouden van B. Griekse executies. Maandagavond had een heftige woordenwisseling plaats in de poli tieke coirtnissic der V.N. naar aanlei ding van de beschuldiging, dat de Griekse regering in strijd met de be lofte om alle terechtstellingen op te schorten, de vakverenigingsleider De- mostrenes ter dood had doen brengen. Wit-Rusland, de Ockraine en Polen, gesteund door de Sowjet-Unie* vielen Griekenland hierover aan. Kisselef (Wit-RusVind) vergeleek de wreedhe den der Nazi's met de „nog steeds heersende terreur in Griekenland". Britse bunkerolieprijzen stijgen met 40 Zaterdag werd officieel bekend ge maakt, dat de Britse bunkerolie, die tegen ponden sterling buiten Engeland wordt verkocht. 40*^ duurder zal wor den. Tevens verwacht men. dat ook de andere oliesoorten in prüs zullen stij gen. maar hiervan is tot heden toe nog niets bekend. Nieuwe oplichterstruc. In Bolsward zijn een man en een vrouw gearresteerd, die tal van za kenlieden hebben opgelicht. Zij koch ten artikelen, namen een gedeelte mede, en verzochten de rest te laten bezorgen in het hotel to Bolsward waar zij logeerden. Inmiddels waren zij reeds naar Sneek vertrokken, ter- wül zij enige bagage in het hotel achterlieten, voorgevende terug te zullen komen. '>V Toch in de gevangenis. Garry Davis, wereldburger nummer een. is tot actft dagen hechtenis veroordeeld, wegens verblijf in Frankrijk zonder verblijfsvergunning, vyf perso nen getuigden voor zijn „goede karakter". Verdediger over handigde de rechter meer dan 100 teiegramen uit vel'a delen van de wereld, waarin steun aan David's bewegingen wordt. toegezegd. Conflict op kaasmarkt te Bodegraven. Het marktbericht van de kaasmarkt te Bodegraven vermeldde Dinsdag geen notering, omdat de marktcom- missie geweigerd heeft een notering op te maken, uit protest tegen de houding van de C.C.D, die alle boe ren verbaliseert, welke een hogere prijs ontvangen, dan 2.03, de hoog ste notering van 13 September in verband met de prijsstop. De com missie acht het niet redelijk, omdat do prijsstop bepaald is op de maxi mum-prijs van 17 September en om dat tussen 13 en 17 September hoge re prijzen tot 2.15 toe op andere markten zijn betaald. Bodegraven's markt zal daardoor in een zeer on gunstige positie komen. De C.C.D. heeft intussen de handschoenen opge nomen en schijnt voornemens te zijn alle partijen, waarvoor meer dan 2.03 is betaald, in beslag te nemen. Minister Mansholt over de fruitafzet. Op vragen van het Kamerlid Borst heeft minister Mansholt medegedeeld, dat het hem bekend is, dat een deel van het ter veiling aangevoerde fruit geen ko per vindt en tenslotte als veevoeder wordt aangewend. Hoezeer zulks ook valt te betreuren, bij een fruitoogst, welke in omvang de vraag in belangrijke mate overtreft, kan dit niet worden vermeden. Ook een grotere verwerking door de conservenfabrieken kan hier geen oplos sing brengen, daar het zg. zomerfruit voor fabrieksmatige venverking minder geschikt is en bovendien de conservenfa brieken nog over een voorraad verwerkt product van de vorige oogst beschikken. De huidige prijzen van het in de win kel en door de straat- en markthandel aangeboden fruit acht de minister wel zodanig, dat een ruime consumptie van vers fruit binnen het bereik ook van de kleinere beurzen ligt. Russische generaal ontslagen. Door het met Sowjetrussische ver gunning werkende Duitse persbureau A.D.N. is bekend gemaakt, dat gene- raal-majoor Sergei Toelpanof, hoofd van het bureau inlichtingen van het Sowjetrussisdbe militair bestur in Oost-Duitsland. „enige tüd geleden" van zün post is ontheven en uit Ber lijn naar Moskou is vertrokken. In Duitse kringen, die nauwe ver bindingen onderhouden met het Sow- jetrussische militaire bestuur, werd verklaard dat het ontslag van gene- raal-majoor Toelpanof niets uitstaan de heeft met de voorbereidingen, wel ke thans worden getroffen voor het tot stand komen van een Oostduitse regering. Het bevolkingsonderzoek in Zeeland. Zal binnenkort een aanvang nemen. In een Dinsdagmiddag te Middel burg onder leiding van A. J. v. d. Weel. voorzitter van de Prov. Veren, tot bestrijding der tuberculose, gehou den vergadering van de besturen van genoemde vereniging en van het Groene en Wit-Gele Kruis in Zeeland, heeft dr. Gerbrandy, hoofdinspecteur der Volksgezondheid, een uiteenzetting gegeven van de organisatie van het bevolkingsonderzoek dat binnenkort een aanvang zal kunnen nemen. Dit onderzoek heeft landelijk al een zekere vorm gekregen. Het zal nu organisatorisch in de provincies gere geld en uitgevoerd moeten worden. Het is in zekere zin wel t b.c.-bestrij- ding, maar staat toch min of meer op zichzelf. Samenwerking met het Groene en Wit-Gele Kruis is zeker noodzakelijk om de uitvoering te doen slagen. Het Consultatie-bureau onderzoekt en controleert gratis. Het bevolkings onderzoek, dat allen, gezonden en zie ken omvat, wordt niet geheel gefour neerd uit de Rijksbegroting. Hiervoor moeten dus bronnen van inkomsten worden gezocht. De bevolking ziet over het alge meen de grote betekenis van dit on derzoek wel in. Ze is bekend met de grote gevaren. die haar bedreigen en wil zich zoals reeds hier en daar gebleken is aan dit onderzoek wel onderwerpen cn wil daarvoor ook iets betalen. Het is de taak van de provinciale organisatie om, waar dit nog nodig is. propaganda te voeren, te zorgen, dat er als de mobiele wa gen in Zeeland koijit. snel en effi ciënt gewerkt kan worden en de no dige financiële regelingen te treffen. Voor het laatste zal ook contact met de gemeentebesturen wol nodig zijn. De bevolking van. Middelburg en Goes en misschien ook Vlissingen kan eventueel op de consultatiebu reau x onderzocht worden als deze be schikken over een apparaat ,/voor massa-fotografie. Dan zouden nog 200.000 personen resten voor het mo biele apparaat. Met één apparaat kan iedere Zeeuw eens in de twee jaar gefotografeerd worden. Een verplichting, om zich aan dit onderzoek te onderwerpen, is niet noodzakelijk. Beter is de weg van de vrywilligheid Wel is het, gezien en kele gevallen, dip zich hebben voor gedaan, noodzakelijk, dat onderwij zers verplicht worden zich periodiek op t.b.c. te laten onderzoeken, Uit de besprekingen bleek, dat het bevolkingsonderzoek een urgent vraagstuk is. Verschillende burge meesters hebben reeds verzocht om spoedig met dit onderzoek in hun ge meente te beginnen. De Ned. Centrale Vereniging tot bestrijding .der tuberculose beschikt waarschijnlijk in de loop van 1950 over vier wagens. In dat jaar zal dus wel een wagen ~een poos in Zeeland kunnen werken. De Provinciale or ganisatie dient daarom tydig geregeld te worend. Besloten werd een commissie van drie personen voor dit doel te benoe men. Óe Prov. Veren, tot bestrijding der tuberculose, het Groene cn het Wit-Gele Kruis zullen elk een lid in deze commissie aanwijzen. SLORDIG GELADEN VRACHT AUTO OORZAAK VAN ONGEVAL. Dinsdagavond verloor een vracht auto uit 's Heer Arendskerke, die op de Nieuwe Vlissingse weg reed, nabij de grens van Middelburg, enige zak ken met uien. daar de lading niet goed bevestigd was. Een motorrijder uit Middelburg, de heer R. van de Velde, reed tegen een van deze zakken op. Hij viel over het stuur en werd over de straat geslingerd. De motor rijder liep verwondingen aan het hoofd op en werd door enige artsen verbonden. Zijn motorrijwiel werd be. schadigd. De politie heeft de zaak in onderzoek. NOORD-BEVELAND Kortgene KORTGENE WON MET 5—1 VAN WALCHEREN Voor de competitie 1ste klas Z.V.B. speelde Kortgene Zondag een wed strijd tegen Walcheren uit Vlissingen. Na 4 minuten spelen nam Walcheren de leiding, maar een minuut later maakte de rechtsbuiten van de thuis club gelijk. Kortgene werd hierna sterker en de midvoor wist met een mooi schot zijn club de leiding te ge ven. In de tweede helft was Kortge ne weer sterker, hoewel Walcheren goed tegenstand bood. De rechtsbuiten, linksbuiten en de midvoor namen ie der nog een doelpunt voor hun reke ning, zodat de eindstand 51 werd. CONTACTAVOND „STEUN WETTIG GEZAG" Dezer dagen hield de plaatselyke com missie „Steun Wettig Gezag" een contactavond in hotel „De Stadswijn- keldear" U Kortgene. Burgemeester A. A. Schuit sprak 't openingswoord en heette in het bijzonder welkom overste de Feyter en kapitein Kloos terman. Spreker schetste de bittere noodzaak, die gedwongen heeft tot oprichting van dit instituut en hoop te dat de Nationale Reserve niet daadwerkelnk aan een oorlog zal moeten deelnemen. Overste de Fey ter, die hierna het woord nam wees er alloreerst op, dat het zaak is zo veel mogelijk leden te werven. Hij zette het doel en streven van de na tionale reserve uiteen en wees nog maals op het grote belang van de nationale rerserve. De reden, waar om er in Zeeland zo weinig vrijwilli gers zijn, is voornamelijk ontwetend- .„eid. Hierna ging overste de Feyter over tot installatie van het verband Kortgene. 3 vrijwilligers zyn geschikt voor instructeur, 6 voor de infanterie, 2 zijn ,er afgekeurd, terwijl 2 vrywil- ligers nog gekeurd moeten worden. Burgemeester Schuit wenste de man nen geluk en geloofde dat de natio nale reserve het op Noord-Beveland wel zou doen. Voorts werden er nog enkele films vertoond, waaronder 'n trainingsfilm. Burgemeester Schuit sprak net slotwoord. Opening van de warmwater- roterij te Eede. Dinsdag 11 Oct. a.s. zal de nieuwe warmwaterroterij te Eede officieel in ge bruik worden gesteld. De Commissaris der Koningin, Jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, heeft zich bereid verklaard bij die plechtigheid aanwezig te zijn, ter wijl tevens zijn uitgenodigd de leden van Gedep. Staten, vertegenwoordigers van de bedrijfsgroep Vlas. de ondervakgroep, en diverse andere instanties. Aan deze officiële ingebruikstelling zul len kerkelijke plechtigheden zoals wij ding van de roterij voorafgaan. Bestelauto sloeg over de kop. Dinsdag reed de bestelauto van de N.V. Noordhollandse Margarinefa- brieken van Sluis naar Axêl. Ter hoogte van het gehucht Axelse Sas sing moest de wagen voor een tegen ligger uitwjjken en kwam daardoor met het voorvylel in een put van de weg terecht. De chauffeur verloor de macht over zün stuur, waarna de auto twee keer over de kop sloeg en omgekeerd aan de 'kant van de weg bleef liggen. De chauffeur behield zjjn tegenwoordigheid van geest en wist door een raam naar buiten "te krui pen. Hij liep vrijwel geen letsel op. Teraardebestelling Frans Nieuwenhuize. Dinsdagmiddag had onder grote be langstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van de op zo tragische wijze om het le ven gekomen Frans Nieuwenhuize. De baar, bedekt met bloemstukken, werd grafwaarts gedragen door leden der Jongelingsvereniging, waarvan de overledene lid was. Aan de groeve werd het woord gevoerd door verte genwoordigers der Spoorwegen en de Koninklijke Maatschappij „De Schel de", alsmede door de heer Joh. Steke- tee namens de Jongelings- en Meisjes vereniging. Ds. Booy sprak een troost rijk woord tot de zwaar getroffen ou- ?ooS; ^<?t slot werd gezongen Psalm 138:4. Diep onder de indruk verliet de grote schare de^ dodenakker. De arbeiderskampen. Een aantal van de arbeiderslogeer- kampen, die destyds in verschillende geteisterde gebieden zyn opgericht, is thans onvoldoende of in het geheel niet met wederopbouwarbeiders be zet. Dit is een gevolg van de gelukki ge omstandigheid, dat momenteel het herstel aldaar zover is gevorderd, dat steeds minder arbeidskrachten van elders nodig zijn. In Zeeland zullen in verband hier mee de volgende kampen niet meer gebruikt worden voor huisvesting van arbeiders: „Duinoord" te Groede per 1 No vember a.s.; „De Haven" te Breskens per 1 Januari 1950; „Prins Willem" te Schoondijke per 1 Januari 1950 en „Rodanborch" te Aardenburg per 1 Januari 1950. Het kamp „Rammekens" is reeds niet meer in gebruik voor wederop bouwarbeiders. De kazerne „Willem III" te Vlissingen zal eveneens wor den opgeheven. De datum van slui ting is nog niet bekend. Oudelande „PALINGSCHIETING". De besturen der handboogsocieteiten te Oudelande hebben besloten een gezamenlyke „palingschieting" te or ganiseren, welke schieting gehouden zal worden op Zaterdag 8 October a.s. BAZAR. In d« byzondere- school te Oude lande werd Vrijdag en Zaterdag een geslaagde bazar gehouden ten bate van genoemde school. WAARNEMEND BURGEMEESTER Als waarnemend burgemeester van Oudelande is door B. en W. aange. wezen ie heer C. Douw. Yerseke ORIËNTERINGSRIT Zaterdag hield de motorclub „Yerse ke" een oriënteringsrit door Zuid- Beveland waaraan door een achttien tal leden werd deelgenomen met als inzet een wisselbeker. Winnaar van deze beker werd de heer M. Timmer man. u Borssele AUTO REED IN DE SLOOT De landbouwer L. te Borssele reed dezer dagen, toen hij met zijn auto achteruit wilde rijden, in de sloot. Persoonlijke ongelukken 'leden zich niet voor. De auto moest met behulp van een vrachtauto weer op de weg gezet worden. Wilhelminadorp PEREBOOM IN BLOEI. Bij mej. Kempe te Wilhelminadorp staat een pereboom opnieuw in blad en bloei. Wemeldinge ARNEMUIDEN VERSLOEG WEMELDINGE Zaterdagmiddag speelde de plaat selyke voetbalvereniging Wemeldinge een competitiewedstrijd tegen Arne- muiden I. Met de rust stonden beide elftallen gelyk 11. In de tweede helft wist Arnemuiden nog eenmaal te scoren en bracht dé stand op 12. Kapelle POSTDUIVENSPORT. Dc Kapelse Postduivenhoudersvereni- ging „Oost West Thuis Best", hield een wedvlucht uit Neufvilles met oude en jonge duiven. De uitslag luidt: 1. 2, 6. 8. 16. 17 en P. van der Vilet; 3 P, Glas; 4 F. Kramer; 5. 7, 10, 24 en 25 A. van Driel: 9 en 15 Jan op 't Hof; 11 P. C. Bruinzeel: 12 Jo Hensdijk; 13 M. Brui- nooge; 14 en 18 Gebr. de Schipper; 19 Joh. Nhsse; 20 Jan Mol; 22 M. de Waard. De uitslag van de wedvlucht uit Quie- vrain voor oude en jonge duiven luidt- 1 en 4 P. C. Bruinzeel; 2 Jan op 't Hof; 3 en 8 C. Wisse; 5 P. v. d. Vliet; 6. 7. 9 P. J. Butler; 10 Joh. Nijsse. WEDVLUCHT. De Kapelse vereniging v?n postduiven- houders organiseerde de laat6te wed vlucht voor dit seizoen van Quievrain. De uitslagen luiden: 1 P. van de Vliet: 2 en 7 P, Hensdijk; 3 en 4 P. I. Butler; 5 en 6 C. Wisse. BAZAR. Dezer dagen werd door de Padvinders- groep „Ridder van der Maelstedegroep" te Kapelle, een bazar gehouden in het koor der kerk. Hiervoor bestond een goede belangstelling. Het doel was om gelden bijeen te krijgen voor een club gebouw. Kloetinge FILMVERTONING ZONDAGSSCHOOL. In verband met het 75-jarig be staan drr Zondagsschool te Kloetinge werd Maandagavond in het vereni gingsgebouw een filmavond gehouden Deze bijeenkomst stond onder lei ding van ds. J. Jellema. De avond werd geopend met .het zingen van Gezang 112 en gesloten met Gezang 149. Vertoond werd de film: Het dage lijkse leven in Palestina van 2000 jaar geleden: eén jugdsportfilm, „Brandende harten" en tenslotte een film over „De Rijke Jongeling" en „De blinde Barthimeus". Nieuwdorp BAZAR. De muziekvereniging „ONDA" te Nieuwdorp zal Donderdag een bazar houden, waarvan de baten zün be stemd voor het oprichten van een nieuwe muziektent. Hansweert ONENIGHEID TIJDENS VOETBALWEDSTRIJD Tiidens de voetbalwedstrijd die Zondag gespeeld werd tussen de Hansweertse Boys I en Kruiningen I ontstond onenigheid tussen de links buiten van Kruiningen en de keeper van Hansweertse Boys welke zo hoog liep dat tot handtastelijkheden werd overgegaan. De linksbuiten werd van het veld verwijderd. De keeper van Hansweertse Boys moest zich onder dokters behandeling stellen. In dc Geref. Kerk te Yerseke is tot ouderling gekozen de heer de Bontrid der. De heer J K. Kerpestein, hoofdon derwijzer aan de school der Geref. Gem. te Waarde is in gelijke functie benoemd te Triegt (Utrecht). De heer R. Griffioen te Loencn aan de Vecht is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Driewegen bij Terneu- KERKNIEUWS. De Nederlandse Zendingsraad zal op Zaterdag 8 Octcber a.s. om half drie in de Zendings Hogeschool te Oogstgeest een bijeenkomst houden ter ontmoeting vau kerklieden en an dere belangstellenden uit de Indone sische Delegaties ter R.T.C. en enkele prsonen uit de Nederlandse Zendings leiding. Ter inleiding van deze ontmoeting tl Zijne Excellentie dr. J. Leimena een korte toespraak houden. NED. HERV. KERK. Beroepen te Suameer D. Kramer te Roden; te Oorschot-Best E. G. v. Ke ken. pred. in alg. dienst te Nijmegen; te Hoedekenskerke (toez.) F. Brouwer, cand. en hulppr. te Oost- en West-Graft, dijk; door de classis Amsterdam tot le- gerpredikant in algemene dienst voor In donesië A. D. H. Roscam Abbing, cand. te Amersfoort. Benoemd tot hulppred. te Amsterdam J. H. F. Rcmme, em. pred. aldaar- té Dirksland K. Ooms. cand. te Dordrecht; te Steenwijk S. de Roest, cand. te Frane- ker. Aangenomen naar Bunschoten—Spa kenburg mr. C. Timmer, cand. te Har derwijk. Bedankt vo'or Stadskanaal B. J. Geer- ling te Ternaard (Fr.). GEREF. KERKEN. Beroepen te Haren (Gr.) J. W. Dragt te Maarssen; te Medemblik M. K. Mulder, cand. te Santpoort (vac. H. J. Pilon). Aangenomen naar Kamperland A. J. Radder te Numansdorp. Bedankt voor Oostermeer J. Kuiper te Jutrijp—Hommerts- voor Idskenhuizcn D. Middelkoop te St. Pancras. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Gouda J. C. v. Ravens- waaij te Zaamslag. Ds. C. Smit uit Driebergen heeft be dankt voor het beroep naar de Chr. Ge ref. kerk te Tholen. BAPT. GEMEENTEN. Aangenomen naar Leeuwarden J. Bos- ma te Staveren, die bedankte voor De venter. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Aangenomen naar Surhuisterveen mej. Da. C. M. Jolles te Gorredijk Lippenhui zen. KORFBAL V.K.V.—SCAMPOLO I 0—2. Scampolo I uit Zaamslag speelde een uitwedstrijd te Veere tegen V.K. V. Scampolo speelde niet zo sterk als vorige wedstrijden. Scampolo was zo gelukkig no. 1 te nemen. De verde diging wist goed aan te pakken. Het middenvak had werk genoeg. doch in de aanval lukte het niet. Kwartier voor finish werd de stand op 20 gebracht. In het laatste kwartier ge beurde er niets bijzonders meer, wel was veel geprobeerd te scoren doch alle schoten misten doel. Dus met 0— 2 werd deze match gewonnen door Scampolo 1, waardoor zij de 3e plaats bezetten in de ranglijst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2