PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Goede vangst van de Marine D£ BILT Smokkelschip van Lie na opwindende jacht hij Atjeh in beslag genomen PRIJZEN IN INDONESIË ZIJN OMHOOG GEVLOGEN EEN RADI0-TELEF0NIEZENDER VOOR DE SCHELDEMONDEN JEUGD BRENGT KERSTGEDACHTE IN ARBEIDERSKAMPEN Chirurg maakte een hakenkruis-wond. 192e Jaargang - No. 242 Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. VV. de Pagter. Hoofdred.: G. Baillntljn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week: f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 oer kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 5 October '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlisslngen Waistr. 58-60. tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g, 2357) - MTnirg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Tcrneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel.jg^ Na opwindende jacht van anderhalf uur. De Koninklijke Marine is er in geslaagd in de nacht van Zaterdag op Zondag beslag te leggen op de beruchte smokkelboot van John Lie, de man die volgens een artikel in „Life" jarenlang verboden handel tussen Atjeh en het vaste land van Azië bedreef. Dp boot, die op weg was van de haven Phuket in Siam naar Atheh, is na een opwindende jacht van anderhalf uur in beslag genomen door het korvet „Boeroe". John Lie was zelf niet aan bóord; Volgens de Javaanse gezagvoerder, Kusno, bleef Lie wegens ziekte te Phuket achter. De bemanning bestond uit 18 Indonesiërs, inclusief de gezag voerder. Het waren merendeels Ja vanen. De lading van het schip be stond uit twee auto's, een truck, twee motorfietsen, binnen- en buitenbanden en een hoeveelheid medicijnen, waar onder penicilline. Het korvet ..Boeroe" patrouilleerde in de nacht van Zater dag op Zondag voor de kust van Atjc'toen de boot door middel van radar werd opgemerkt, waarna een signaal tot stoppen werd gegeven. De boot reageerde echter niet. Inte gendeel, met volle kracht ging het schip er van door en de afstand tus sen het korvet en de boot werd ver groot van anderhalf tot drie mijl. Het korvet schoot voortdurend lichtgra- naten af om de boot niet uit het oog te verliezen. Op een gegeven ogenblik draaide het schip af, aangezien de smokkelaars vreesden in handen van „Nationale Katholieke Kerk" in Tsjecho-Slowakije Het Tsjechoslowaakse kabinet heeft een voorstel goedgekeurd, waarbij een nieuw departement wordt ingesteld, dat uitsluitend ker kelijke zaken te behandelen krijgt. Een ander wetsontwerp voorziet in regcrings-contröle over aangelegen heden van alle kerkelijke genoot schappen als het benoemen van pries ters en het vaststellen van hun sala rissen. Naar verwacht wordt zullen belde ontwerpen aan het eind van deze maand door de Nationale Vergadering worden goedgekeurd. In een regeringsverklaring heet het dat de nieuwe minister tot taak krijgt het godsdienstig leven in Tsjecho- Slowakye in overeenstemming te brengen met de grondwet, en begin selen van het volksdemocratis'ch be wind. Te Praag zijn insiders van mening, dat de regering de stichting van een nationale katholieke kerk, onafhan. kelijk van het Vaticaan, mogelyk wil maken. Geheimzinnige schietpartijen in Praag. OVERVALLEN MET AUTO'S Volgens door Reuter uit betrouwbare bron ontvangen berichten hebben zich Zaterdagavond in Praag' schietpartij en voorgedaan, waarbij drie personen werden gedood en verscheidene ande re gewond. Het eerste incident gebeurde in de „rode voorstad" Ziskov. Drie mannen, die nog niet geïdenti ficeerd zijn, wandelden daar langs de muur van een gesloten Joodse be graafplaats, toen een zwarte auto hun achterop reed, welks inzittenden een tommygun op hen leegschoten. Een der mannen was op slag dood. De tweede stierf enige tijd later. De tweede schietpartij viel voor aan de andere- kant van de stad, de Pan- krac gevangenis, waar een auto ver scheen en een regen van kogels werd afgeschoten op een groep mensen, die op de trolleybus stond te wachten. Eén van hen werd gedood en een an der ernstig gewond. De gewonden zijn thans in het ziekenhuis onder politie bewaking. Ooggetuigen verklaarden, dat de in zittenden van de auto in uniform ge kleed waren, doch zij konden de uni formen niet thuisbrengen. Het officiëele persbureau Ccteka, dat nog geen melding van de schietpartij en heeft gemaakt, meldde Maandag wel de terechtstelling van twee leden van een „terroristenbende, die voor een Westelijke mogendheid werkte". Chinese communisten vragen Washington om erkenning. Nu de Sowjet-Unie is voorgegaan, erkenen de Oosteuropese staten één voor éen de nieuwe Chinese .volksre gering". De Amerikaanse regering heeft via de consul-generaal in Pei- ping van de Chinese communistische regering het verzoek gekregen tot erkenning en het aanknopen van be trekkingen over te gaan Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Wash ington verklaarde, dat een onmiddel lijk antwoord niet te verwachten is. Wel eruit, maar niet meer terug. Ongeveer 500 uit de Sowjet-zöne van Duitsland afkomstige mannen, vrouwen en kinderen, die in het afge lopen weekeinde ter gelegenheid van de feestelijke viering van de „Inter nationale Vredesdag" de Britse zóne zijn binnengekomen, hebben zich bij de Rode Kruisorganisatie en bij ande re instellingen te- Lübeck aangemeld, daar zij niet meer naar Oost-Duits- land wensen terug te keren. Zij zijn ondergebracht in een kamp voor uit gewekenen. andere schepen van de marine te zul len vallen. Na dit afdraaien werd de afstand kleiner en was het korvet in staat de boot onder vuur te nemen met een mitrailleur. Na c jacht van ander half uur stak de boot plotseling alle lichten op en minderde haar vaart. Een van de motoren was door de snel le vluch'. over zijn toeren gedraaid en uitgevallen. Het korvet staakte het vuren en met de scheepsroeper werd de bemanning van het smokkelschip opgedragen zich op het voordek U verzamelen. Geen der smokkelaar: verzette zich tegen arrestatie. Tevoren was een aantal papieren over boord gegooid. Nederland wil Indonesië reductie op schulden geven. Het A.N.P. verneemt de volgende bijzonderheden betreffende het Ne derlandse* standpunt ten aanzien van de financieel-economische problemen dei" R.T.C. De door Nederland voor gestelde tegemoetkomingen zijn: 1) ten einde de financiële last van de nieuwe regering in Indonesië te verlichten stemmen de Nederlanders er in toe, dat de vlottende schuld van Indonesië met 25 wordt ver minderd, hetgeen naar verluidt een aftrek van 500 millioen zou bete kenen; 2) de Nederlandse delegatie 20U voorts bereid zijn voor een periode van b.v. 2 jaren de regering van de R.I.S. verlichting te schenken-,in de noodzaak tot betalingen van renté en aflossingen aan Nederland. 3) indien de regering van de. R.I.S dit wenst zou de Nederlandse rege ring bereid zijn de bestaande jpijediet- regeling voor de leverantievan' goe deren aan Indonesië te continueren. De Centrale Commissie van. de Ronde Tafelconferentie heeft- Dinsdag besloten het algemeen secretariaat op te dragen de v e r t e g en wo or digersv a n de waardevolle belangen" te verwij zen naar de sub-commissie, die" belast is met het horen van deze vertegen woordigers. Schade aan schepen in de Londense havens. De langdurige periode van droog weer veroorzaakt voor duizenden guldens schade aan schepen in de Londense havens. Er komt geen •ers water meer van de bovenloop van de Theems en uit het bedorven water in de havens stijgt een gas op, dat de verf en de tuigage van de schepen aantast. Dit proces gaat zo snel, dat schepen, die keurig in de verf de ha ven binnenkomen, er na een week haveloos uitzien. Enkele reders hebben de Londense redersvereniging verzocht een onder zoek in te stellen Hebzuchtige kleinhandelaren willen extra.winst maken. De devaluatie van de grilden heeft in geheel Indonesië grote prijsstijging ten gevolge gehad. Elementaire voe dingsmiddelen als rijst, sojabonen stegen met 25 a 40%kramerijen en geneesmiddelen met 30 d 35% textiel met 50 crlSO'i goud en sieraden ge middeld met 50%. Om enkele voor beelden te noemen: een kilo rijst van Eigen golflengte is beschikbaar Er is de naoorlogse jaren door de mannen van de scheepvaart meerma len geklaagd over de radiotelefonisehe voorziening op de Zeeuwse wateren en speciaal die In de Seheldemond. Het station Railio-Selicveningen dat te IJmuiden en te Scheveningen staaf was in de Scheldemond moeilijk te ontvangen. Hef. was wat men noemt enigszins afgeschermd Voor de oorlog, stond er op de bom vrije kazerne te Vlissingen een radio- peilstation, maar dat verdween en er kwam geen nieuw. Er is gevraagd om een radiobaken bij Westkapelle. maar aandat verzoek is niet voldaan Dit al les was weinig opwekkend Wel beschikt Vlissingen thans over een telefonie-zender. doch die is uit sluitend bestemd" voor het Loodswe zen en mag dus niet gebi'uikt worden vóór het normale verkeer met sche pen. Naar wij thans vernemen zal Vlissingen een hulpzender van Radio Scheveningen krijgen voor de telefo nie met schepen. Een golflengte voor die zender is reeds beschikbaar. VERANDERINGEN Er komt bij Radio Scheveningen overigens een gehele verandering, zo dra het nieuwe gebouw te IJmuiden gereed is en men de nieuwe appara tuur in gebruik heeft gesteld. Niet alleen, dat in het nieuwe ge bouw van Radio Scheveningen v„ecl meer schepen tegelijk „bediend" zul len worden, maar het aantal golf lengten zal als de voorlopige be sluiten het fiat der volgend..- T.T.T.- conferentie te Genéve krijgen aanzienlijk worden uitgebreid. zodat Scheveningen-radio, een dei' drukste kuststations van Europa, wat meer armslag in de aether krijgt. MEER GOLFLENGTEN. Op dit moment heeft men slechts de beschikking over de 123 meter band voor de kustvaart, de 166 me ter-band voor de visserij en de in ternationale noodgolf van 182 meter, waaruit volgt, dat zowel het station als de schepen op dezelfde golfleng te werken en ou dus geen duplex te lefonie mogelijk is. Ter verduidelij king diene. dat de thans gebruikelij ke Simplex-telefonie slechts eenzij dig spreken toelaat, dat door het Wantoestanden in Kinder pension te Den Helder. OP LAST VAN DE BURGEMEEESTER GESLOTEN De burgemeester van Den Helder heeft het kinderpensïon „Frieja" in de Timorstraat aldaar doen sluiten, nadat bij de politie in Den Helder herhaaldelijk klachten waren binnen gekomen over dit kinderhuis, dat on der leiding stond van de 31-jarige mevrouw Schn.D. De kinderen, merendeels uit Am sterdam afkomstig, zijn onder gelei de van de kinderpolitie naar de ouders teruggebracht. De klachten hielden in, dat de kin deren een 'slechte behandeling kre gen. Zij zouden er onverzorgd en zelfs vies uitzien. Zij werd&n dikwijls ge slagen en in de kelder omgesloten, al dus Het Parool. Het pension werd geopend in No vember 1947. Een der wethouders voirde daarby het woord en in de plaatselijke pers stonden gloedvolle verslagen. Dit jaar verscheen in een van de dagbladen een advertentie waarin drie maanden vakantieverblijf voor kinderen tot 6 jaar werd aangeboden tegen kleine vergoeding of kosteloos. Er kwamen daarop ongeveer 600 aanvragen binnen. Het staat intussen vast, dat nooit een kind kosteloos werd opgenomen. De directrice stond bij de politie weinig gunstig aangeschreven. De Federale Duitse regering heeft by de geallieerde Hoge Commissie ge protesteerd tegen de jongste Nederlandse grenscorrectie in het gebied van Kleef. woordje „over" wordt afgesloten, waarna de gesprekspartner aan het woord kan komen. In plaats van de 123 meter-band voor de coasters krijgt Scheveningen-radio de beschik king over vier golflengten twee voor het station zelf (115 en 106 me ter) en twee voor de schepen (119 en 118 meter), wat er in de practijk op neer komt. dat er „duplex" getelefo neerd kan worden, met twee schepen tegelijk. Ook de visserij gaat er radio- telefonisch gesproken op vooruit. Moest zij zich tot heden behelpen met de ontoereikende 166 meter-golf, in de naaste toekomst komen pr vier golflengten beschikbaar: 170 en 159 meter voor gesprekken naar en 148 en 139 meter voor gesprekken van de wal. Het verkeer over de langere af stand de scheepvaart in de Middel landse zee zal er bijvoorbeeld zeer mee gebaat zijn krijgt er eveneens enige frequentie bij: namelijk de 81.7. de 81.4 en de 94 meter-band en de noodgolf verhuist van de 182* meter naar de 137 meter. De zendappara tuur van Radio-Scheveningen zal ver plaatst worden naar Noordtvijk en het station zal Nora heten. 3 October 1574 voeren de watergeuzen Leiden binnen, om de inwoners der sleutelstad van de tyrannie der Spanjaarden te bevrijden. Omdat de ontzetting van Leiden 375 jaar geleden is, reikte prins Willem van Oranje „persoonlijk" aan de bevolking haring en wittebrood uit. Helderziende op zoek naar 13-jarige jongen. Sedert veertien dagen wordt in Pan- ningen het dertienjarige zoontje van de familie L. vermist. Nadat opsporingspo gingen niet tot het gewenste resultaat hebben geleid, wendden de ouders zich tot een helderziende te Eindhoven, die vertelde, dat de jongen zich in abnorma le toestand binnen een afstand van vijf tien kilometer in Noordelijke richting van de woning zou bevinden. Naar aanleiding van deze verklaring hebben Zaterdag en Zondag honderden personen uit Pannin- gen en omgeving in deze richting ge zocht. Zondagmiddag had men nog steeds geen resultaat en men besloot de helder ziende er zelf bij te halen. Deze heeft toen aan d« opsporingspogingen deelge nomen. Verschillende stromijten werden ondersteboven gehaald. Kreupelhout werd doorzocht maar bij het invallen van de duisternis was er nog steeds geen spoor van de jongen ontdekt. Vier leeuwtjes geboren. Het circus van Jos Mullens, dat Dinsdag zijn tenten in Schagen op sloeg, is uitgebreid met vier jonge leeuwen. Twee jongens en twee meis jes, de laatsten hebben de namen „Fanny genoemd naar Fanny Blankers en ..Charlotte" naar Charlotte Kohier gekregen. Gedu rende de tournee van dit circus zijn totaal elf leeuwtjes geboren. Godsdienstvervolging in Bulgarije. Maandag heeft de Amerikaanse af gevaardigde in de tweede politieke commissie der V.N. ,de politieke com missie ad hoc.) Cohen verklaard, dat volgens "betrouwbare berichten in Juli een tweede groep Protestantse geeste lijken in Bulgarije berecht en veroor deeld zijn. Geheimhouding was be tracht „om in de gehele Wereld reac ties te voorkomen, zoals bij de be rechting van de 15 predikanten in Maart j.l." Ook nu hadden de beschul digden „zoals gewoonlijk, bekend". Deze processen, aldus Cohen, toon den weer duidelijk het besluit dei- Bulgaarse regering aan om de onaf hankelijkheid van deze protestantse secten en de integriteit van hun ge loofsbelijdenis te vernietigen en hun' noramle banden met de christelijke wereld te verbreken. Duitse ontmanteling. Een groep van 44 Amerikaanse se natoren van beide partijen zal bin nen enkele dagen in de Senaat eisen dat de ontmanteling van Duitse staal- en andere fabrieken gestaakt wordt. Men verwacht 'n heftig debat. goede kwaliteit kost nu fl.20 tegen 80 cent vóór de devaluatie. Een kilo suiker steeg van f2.50 tol f4.Een tube slechte tandpasta ging omhoog van J' 3.50 tot f5.—. Een tube Hetere tandpasta kost nu f 12.— in plaats van f8.—. Slechts van enkele artikelen steeg de prijs niet. Dit zij» in hoofd zaak sterk aan bederf onderhevige waren als vlees en vis. Volgens de correspondent van de Volkskrant in Indonesië is de oorzaak i van de prijsstijgingen gelegen in de speculatiezucht van een aantal min- deiwaardige lieden in de kleinhandel. De kleinhandel verkoopt zowel de i oude voorraden als de nieuw aange- koehte goederen met een belangrijk hogere winst dan vroeger. Men schijnt i zich daarbij op het standpunt te stel- I len: „De gulden is minder waard gè- I worden, dus we moeten meer guldens I hebben". Het proces van prijsstijgingen is begonnen toen onmiddellijk na de af kondiging der devaluatie van het En gelse pond geruchten de kop opsta ken. dat de gulden zou volgen en dat tegelijkertijd alle geld in Indonesië gesaneerd zou worden. Hft gevolg was, dat alle zwartehandelaren alles op alles zetten om het geld, dat zy niet verantwoorden konden, in goede ren om te zetten. Winkeliers, die vol z.aten met onverkoopbare goederen, zoals horloges van 300 gulden en meer per stuk (dezelfde, die in Nederland 25 gulden kosten), zagen alles weg vloeien. Sommige horlogemakers na men de kans waar en verhoogden de^ prijzen tot zelfs 750 gulden toe. De^ horloges bleven gaan. In minder dan geen tijd waren de winkels uitver kocht. KOOPWOEDE IN TEXTIEL Behalve op horloges, sieraden en goud was deze koopwoede vooral ook gericht op textiel. Dat wordt immers in grote hoeveelheden uit hel dollar- blok (van Japan) ingevoerd en voor textiel tvas dus hel eerst een prijs stijging te verwachten. De aanwezige voorraden vonden gretig aftrek en de textielwinkelicrs verhoogden ook de prijzen. Van de weeromstuit deden toen de handelaars in levensmiddelen en kramerijen mee. Het ergst wordt door deze prijsstij gingen uiteraard de kleine man ge troffen. Belangwekkend experiment op Walcheren. Lekespel van W. J. Barnard wordt opgevoerd. Het Kerstfeest werpt zijn schaduw vooruit in Middelburg, Vlissingen en Domburg, want daar zijn jonge men. sen vol yver begonnen een Kerstspel in te studeren. Op zichzelf lykt dit niets bijzonders, omdat liet gebruike lijk is dat jongeren in de Kersttyd lekespelen opvoeren, die de Kerstge. dachte uitdragen. Ditmaal geschiedt er echter iets geheel nieuws: het spel, dat nu ingestudeerd wordt, zal name lijk niet alleen in eigen kring, maar óók en dat is de hoofdzaak in de arbeiderskampen opgevoerd wor den. De leiding van dit experiment be rust bij de neer W. Joh. Barnard uit Meliskerke, die daarvoor opdracht ontving van de Dienst voor Culturele Arbeid in de Wederopbouwkampen. Hij werkt echter onder auspiciën van het C.I.O., hei. ..Contact in Overheids zaken van de Oecumenische Raad", welke organisatie alle Protestantse kerken in Nederland omvat, In een onderhoud, dat wij met de heer Barnard hadden, heeft deze ons iets meer verteld over de plannen, die nu verwezenlijkt worden. Hij verklaarde, dat de geestelijke ver zorgers van de „kamp-arbeiders" de bedoeling hebben alle jeugdver enigingen zover te brengen, dat, wanneer zjj een uitvoering geven, een reprise daarvan brengen in de kampen. Daarmee wordt dus nu 'n begin gemaakt. De voorbereidingen dateren van Februari j.l. De moeilijkheid was 'n Kerstspel te ontdekken, dat iedere toeschouwer inderdaad zou aanspre ken. De heer Barnard had een ver haal gelezen, „De vierde wijze uit het Oosten", geschreven door de Amerikaan Henry van Dyke, dat hem bijzonder gepalet had. Hy be sloot dit verhaal om te werken tot een lekespel. HET SPEL. Wat in dit spel al direct opvalt, is het feit, dat het eindigt by het moment van Jezus' kruisiging; dit in tegenstelling tot andere Kerst spelen. De legende vertelt, dat er drie wijzen zijn geweest. Dit nieuwe spel brengt echter, zoals de titel reeds zegt, een vierde naar voren, Arta- ban geheten, die drte .dagen reizen van de anderen afwoont. Hij ver koopt al zijn bezittingen en schaft zich voor de opbrengst daarvan drie edelstenen aan, een saffier, een ro bijn en een paarl. die hij aan het Kind zal aanbieden. Wanneer de ster verschijnt, gaat hij op weg om zich bij de andere wyzen te voegen. Doordat hij echter een zieke vindr. en helpt, mist hij zijn vrienden. Hij faat dan alleen verder, maar moet e saffier verkopen om zich een ka meel en wat proviand aan te kun nen schaffen. Een paar maanden later dan de anderen arriveert hij in Jeruzalem, juist op de dag van de kinder moord. Een vrouw vertelt hem daar het Kerstgebeuren. Wanneer een Romein binnenkomt op zoek naar kinderen, koopt hij deze soldaat om met de robijn. Artaban hoort van de vlucht naar Egypte en komt in Alexandrië 4, waar "n rabbijn hem de profetieën vertelt (een prachtige ge legenheid voor Evangelieverlcondi- ging!) Na 33 jaar zwerven komt Artaban terug in Jeruzalem op de dag, dat Jezus gekruisigd zal wor den. Hy meent, dat de paarl vol doende zal zijn om zijn Koning vrij te kopen, doch uiteindelijk ver liest hij deze, omdat hij een slavin vrijkoopt. Hij meent dan. dat zijn leven geen zin heeft gehad en sterft. Maar als een deus ex machina hoort hij op dat moment een heldere stem, die zegt „Voor zover gij dit aan een •van Mijn broeders hebt gedaan, zo hebt gij het Mij gedaan. ZESTIEN OPVOERINGEN. De heer Barnard heeft destijds een opleiding voor jeugdleider ge had en dat hield tevens in een op leiding „lekespelen". Als 15-jarige schreef hij al gedichten (de gebrui kelijke jeugdzonde) en het. clandes tien tijdens de bezetting gepubli ceerde letterkundige tijdschrift der jongeren „Parade der 'Profeten" bracht van zijn hand een groot ge dicht. „Exodus", waarin hii verbeeld de de uittocht uit het isolément van het individu naar de gemeenschao. Voor de afdeling Utrecht van de Chr. Vrouwen- en Meisjesfederatte schreef hij destijds een toneelspel en nu schryft hij ir, samenwerking met Jan Lemaire een toneelstuk, getiteld „Het laatste huis", dat als onder werp de oorlogspsychose heelt en dat anti-militairistisch van strek king- is. Ook heeft de heer Bar nard een grote liefde voor het pop pen- en Schimmenspel en verzorgt hij voordracht-programma's. Zijn spel ,.De vierde wijze uit het Oosten" is thans in studie bij de Jonge Kerk in Middelburg, de Jonge Kerk in Vlissingen en de O. J. Af. V. van Domburg, terwyl wellicht ook de Meisjesvereniging te Westkapei- le. versterkt met enige jongens, mee zal doen. In totaal worden 16 voor stellingen in de kampen gegeven en Iedere groep neemt een aantal daarvan voor zijn rekening. Bovendien wordt het spel opge voerd tijdens de Kerslbyeenlcomst var. de kring Walcheren der C. J. M. V., de Kerstwijding in Domburg, de Kerstbijeenkomst van de Jonge Kerk in Middelburg en waarschijn lijk obk in die van de Jonge Kerk in Vlissingen. De regie berust bij de schrijver, behalve in Middelburg, waar de Wika de enscenering leidt. Cosiumering en toneelaankleding zullen verzorgd, doch uiterst sober zijn. Hopelijk zal het niet bij dit Kerst, evenement blijven, maar zal het streven van de geestelijke verzor ger» beloond worden. Er bestaan al pLannen om met Pasen hef nieuwe toneelstuk van Jef Heydemlual „Voor altyd Pilatus" op" te voeren. En voor het overige Is het woord aan de jeugdverenigingen.! Tijdens operatie van N.S.B.-er. In een van de „excessen", welke in dr. H. W. van der Vaart Smits brochure „Kamptoestanden 1944-'45- '18" genoemd worden, is in een zit ting van de Zwolse pol.-rechteronde? de loupe genomen. Op blz. 33 van de •beOreflenue brochure, waarin dr. v. d. Vaart Smit materiaal bijeen bracht dat hij verzamelde tijdens zijn deten tie als politieke delinquent na de oorlog, siaat te lezen: „Wat dunkt U bijvoorbeeld van de arts A. K., die in het hospitpal te Vollenhove de pa tiënt Waanders. toen deze met het oog op een operatie onder narcose ge bracht was. bij deze gelegenheid te vens '-een hakenkruis in de buik sneed De betreffende arts J. Zwarteveen, wiens initialen in de brochure ver keerd vermeld werden, stond thans terecht voor politierechter mr. L. G. 't Hoofd, verdacht van mishandeling. Tijdens de ziting bleek, dat de bak kersknecht H. YVaandctrs, die in '45 opgesloten zat in een kamp in de Noordoostpolder, blindedarmontste king, kreeg. De patiënt moest geope reerd worden en dokter Zwarteveen verrichte de operatie. Na de operatie ontstand een medisch dispuut over de vraag of de snede ook op andere wij ze toegebracht had kunnen worden. Schertsend zei dokter Zwarteve'en toen op een gegeven moment: „Ik had ook in (leze vorm kunnen snn- den", en by deze uitlating gaf de chirurg met een handbeweging de vorm van een hakenkruis aan. Het schijnt, dat bij deze beweging een schram op de huid van de patiënt ls gekomen. De betreffende bakekrsknecht H. Waanders, als getuige aanwezig toonde het lidteken dat echer geen h ak!e n k r u i s -1 id token was De officier van justitie concludeer de 'tot vrijspraak. De politierechter concludeerde ten slotte tot Vrijspraak. Opzet achtte hij niet aanwezig en H. Waanders is geen letsel toege bracht. Door electrische stroom gedood. Na met de electrische wasmachine de was te hebben gedaan kwam de echtgenote van de heer Ros te Geer- truideyberg in aanraking met deblijk- baar defecte rubber-verlengkabel. Zij kreeg de stroom door 1 het li chaam en werd gedood. Zij laat haar man en twee kinderen achter. VOORSPELT: WEINIG VERANDERING. Geldig tot Woensdagavond. Plaatselijk ochtendmist of laaghangen de bewolking, overigens weinig bewol king en drtiog weer. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. wejnig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1