N NIEUWS UIT ZEELAND ERNSTIG SPOORWEGONGELUK OP DE ZEEUWSE LIJN WALCHEREN Belgische bouwvakarbeiders hebben bezwaren. Vlissingse speeltuin heropend. fr^enda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 3 OCTOBER 1949 Trein ramde een autobus Eén dode en grot e materiële schade. Zatcrdajrmorjren omstreeks half zeven is zoals reeds In een deel van onze vorige editie werd gemeld op de overweg naby het station Krui- r.ingen, een autobus van de „Stoomtram Walcheren" gegrepen en vernield door de personentrein, welke om 5.42 uur uit Vlissingen was vertrokken, Ue enige passagier, de 23 jarige F. Nleuwenhuizen uit Yerseke, werd hier. hij op slag gedood, tcnvyi de chauffeur M. Does uit Goes enige verwondin. gen aan het hoofd opliep. De locomotief liep uit de rails. De sporen 1 en 2 werden versperd, doch het treinverkeer kon vla het derde spoor normaal doorgang vinden. OVERWEGBOMEN GINGEN OPEN. De autobus, welke iedere morgen de arbeiders voor de Kon. My „De Schelde" te Vlissingen. van de ver schillende Bevelanase dorpen afhaalt, kwam van Yerseke gereden. Als enige passagier bevond zich genoemde heer N. in de bus. Hij had ongeveer in het midden aan de rechtexyae plaats ge nomen. By de overweg moest de bus wach ten voor de eerste trein uit Roosen daal, die enkele minuten over tijd was. Hierna moest nog een goederentrein over de overweg rangeren. Toen dit gebeurd was, ging eejt melkboer met bakfiets reeds onder de overwegbomen door en even later gingen de bomen geheel omhoog De chauffeur meende dus ongehinderd te kunnen passeren. By het oprijden van de overweg keek hy eerst nog naar links en toen hy van achter de zanddijk was gekomen, die ter plaatse het uitzicht belemmert, keek hy ook naar de andere zijde en zag toen tot zyn schrik, op enkele me ters afstand een personentrein aanko men. Stoppen was niet meer mogeiyk. dus gaf de chauffeur vol gas om te trachten nog een botsing te voorko men. De machinist van de trein rem. de ook volle kracht, doch beide ma noeuvres mochten niet meer baten. De bus werd aan de achterzyde gegrepen en meegesleurd. Geheel doormidden gebroken en voor het overige totaal vernield, werd de bus tegen de enkele meters verder gelegen blokwoning no. 32 geslingerd, tot grote schrik ook van de bewoners, die zich nog te bed be vonden. De passagier van de bus wejd op slag gedood, terwijl de chauffeur, die bloedend aan het hoofd was verwond, zich door het opengescheurde dak in veiligheid bracht. TREIN ONTSPOORDE. De trein was intussen nog enige tientallen meters doorgereden, waar na de locomotief ter hoogte van de stationslosplaats uit de rails vloog, Besprekingen op de „Hoge Vuurse" geëindigd. COMMUNIQUÉ VAN HET SECRETARIAAT DER R.T C. De centrale commissie van de R.T. C. heeft gedurende het weekfeinde óp de „Hoge Vuurse" met leden van de commissie voor financiële en econo mische aangelegenheden besprekin gen gevoerd over de stand en de voor. uitgang van de werkzaamheden in de vier subcommissies alsmede betreft fendc de vraagstukken waartegenover deze zich op het economische en finan ciële vlak zien gesteld. Gedurende deze besprekingen, wel ken in een goede sfeer plaats vonden, werden de meningen van de onder scheiden delegaties duideiyk naar vo ren gebracht en gepreciseerd. Gedurende de komende week zullen de op de „Hoge Vuurse" afgelegde verklaringen, alsmede de stukken, welke als aanvulling daarbij zullen worden overgelegd, in Den Haag na der worden bestudeerd. Tjerk Hiddes weer in Nederland. Vele familieden van de opvarenden van Hr. Ms. torpedobootjager „Tjerk Hiddes", die medio 1947 naar Indone sië vertrok, stonden Zaterdag langs de Parkhaven te Rotterdam geschaard om hun bloedverwanten, die met de ze boot de thuisreis maakten, te ver wolkomen. Omstreeks 10 uur log de „Tjerk Hiddes" voor de wal, waar de kapel van de koninklijke marine net Wilhelmus speelde. De bemanning stond volgens paraderol opgesteld. Dc schout bü nacht J. J. L. Willin- ge was te Hoek van Holland aan boord geweest om inspectie te houden Namens de inspecteur-generaal van de marine, Z. K. H. Prins Bernhard, was ter verwelkoming aanwezig baron C. W. Th. van Boetzelaer. IEUWS in een O T E D O P Dc Amsterdamse politie heelt een Amsterdamse accountant aangehouden. De man had als assistent-accountant, de boekhouding verzorgd van een stichting en daarbij een bedrag van t 10.000 ver duisterd. Te Amsterdam is Zondag voor de eerste maal de Wereldvredesdng gevierd. 70.000 mensen namen deel aan een beto ging op het Museumplein. Dc burgemees ter verbood het ontsteken van een vre- desvuur op de Dam. Zaterdag keerde op Schiphol terug de K.L.M. Convair ..Albert Cuyp". die door de Convair-fabriek in Amerika ge charterd was voor demonstratievluchten boven Addis Abeba. De KX.M.-gezagvoerder Sluyters en de heer Aukes, secretaris van het Afrika- instituut. ontvingen een groto gouden plaquette als waardering van persoon lijke verdiensten tegenover het Keizer lijk huis. De ministers V3n Financiën van Ne derland. België. Frankrijk en Italië zul len op li en 12 October te Parijs bijeen komen. Geallieerde militaire patrouilles en Duitse grenspolitie hebben Zondag dui zenden Duitsers uit de Russische zóne die lot een ..invasie" van West-Duitsland wilden overgaan ter gelegenheid van de viering van „Wercld-Vrcdesdag" teruggezonden. kantelde en een grote ravage veroor. zaakte. Vier personenrijtuigen kwamen naast, de rails te staan, waarbij het voorste rijtuig kantelde en op het naastgelegen spoor terecht kwam. De bumpers van deze wagen drukten de voorste coupé van het tweede rijtuig in elkaar. De enige passagier die hier. in had Dlaats genomen, had gelukkig de tegenwoordigheid van geest boven op de banken te springen, zodat hij met de schrik vrij kwam. Van de pas sagiers in de eerste wagon de trein was niet druk bezet waren er ook enkelen, die ovenals de machinist, lichte verwondingen opliepen. Dc locomotief, waarvan hét onder stel werd verwrongen, kwam by de buiteling op het goederenspoor te recht en vernielde nierby nog twee bietenwagens totaal, terwyi een derde zwaar beschadigd werd De gekantelde locomötief en ver nielde wagons, mèt de verwrongen rails, leverden oen desolate aanblik op. Het mag een wonder genoemd worden, dat nog niet meer slacht offers gevallen zyn. HET OPRUIMINGSWERK Van de zyde der spoorwegen werden direct maatregelen voor het herstel van het verkeer genomen. In de loop van de morgen arriveerde een kraanwagen uit Eindhoven, waar mee de wagons in de rails werden ge plaatst en de vernielde wagens wer den opgeruimd. Hoewel Zondagmor- i gen alles nog niet gereed was. kon reeds over de beide sporen worden ge reden. De Rykspolitie van het districts bureau Middelburg heeft de zaak in onderzoek. Zaterdagmorgen heeft ook de Officier van Justitie, mr. G. J. B. van der Dussen met de Substituut- Officier, cnr. J. L. Andreae. zich ter plaatse op de hoogte gesteld van het gebeurde. Walcheren herdenkt 3 October 1944 De derde October is een dag van droefenis. Vandaag voor vijf jaren riep Radio Oranje de ernstige mede deling rond: „Het geallieerde hoofdkwartier maakte hedenavond bekend, dat de Westkappelse zeedijk vanmid dag door vliegtuigen van de Royal Airforce is vernield". Tevoren waren pamfletten uitgewor pen over Westkapelle en er waren ra dio-waarschuwingen in de lucht ge weest maar men aarzelde te vertrek ken. Dc een geloofde, dat het zo'n vaart niet zou lopen, de ander bleef liever in zyn dorpje. Des middags voltrok zich het verschrikkelijk bom bardement, dat met de ondergang van Westkapelle, ook het offer van Wal cheren inluidde. Enkele dagen later gierden opnieuw de bommen. Ditmaal bij Veere. Vlis singen en Rammekens, waar ook de dijken stuk gingen en het lot van Walcheren bezegeld werd. Het offer van Westkapelle en van WsJcheren was zwaar, maar het is niet vergeefs geweest. Dat mogen wij nu vijf jaren latei', wel zeggen! De dijk werd gedicht, Walcheren kwam droog, Westkappel en zovele andere dorpen en steden in Zeeland zyn bezig te herrijzen of reeds herre zen. Zij, die als geslagen en verstrooi de vluchtelingen moesten vluchten, en die terugkeerden met een door zorgen bezwaard hart, #.j kijken nu uit over een vriendelijk landschap en over een Walcheren, dat voor het eerst weer 'n goede oogst opleverde. Men hoopt zelfs, dat het nieuwe Walcheren schoner en beter zal wor den dan het Walcheren, dat verloren, ging En wanneer vandaag velen een be zoek brengen 'aan de graven, waar hun dierbaren rusten, die de bevrij ding met de prijs van hun leven be taalden, dan is er niet enkel meer plaats voor droefheid. Er is ook plaats voor dankbaarheid. De gebrachte offers zyn het zaad geweest, waaruit nieuw leven is op gebloeid en uit de ellende werd ge boren de grote kracht, welke de man nen en vrouwen bezielde, die zich in de achterliggende jaren hebben inge spannen om het geschonden Walche ren te maken tot een nieuwe tuin van Zeeland. Nog is het werk niet gereed en veel arbeid moet verricht, veel teleurstel ling gedragen worden. Maar de vijf zwaarste jaren liggen toch wel achter onsDaarom past ons zo'n die pe dankbaarheid! Tegelijk vernieuwen wij de stille belofte, die op 3 October 1944 werd af gelegd: wy zullen arbeiden totdat dit alles is hersteld! lie autobus van de stoomtram Walcheren, die Zaterdag by kruiingen door een personentrein werd geramd en tegen een blokhuis geworpen Regeling voor étalage-verlichting. In gezamenlijk overleg tussen de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electrici. teits-Maatschappy en de besturen van diverse Middenstandsverenigingen, zyn de volgende maatregelen vastge steld. voor wat de van hogerhand opgelegde beperking inzake de étala geverlichting in de maanden Novem ber. December en Januari a.s.. betreft. Zij. die toestemming wensen om ge durende de maanden November en December 1949 en Januari 1950 hun étalages ook te verlichten op de eerste vyf werkdagen tussen 7 en 9 uur des voormiddags en tussen 4 en 6 uur des namiddags.benevens op de Zaterdagen des voormiddags tussen 7 en 9 uur. moeten daartoe by de N V. P.Z.E.M, een aanvraagformulier indienen, wel ke formulieren door genoemd bedrijf worden verstrekt. Met dat aanvraagformulier verbin den zij zich om gedurende de ge noemde maanden en uren in hun winkel en etalage's niet meer dan de helft van het gedurende die maanden van het vorige jaar aanwezige aantal lampen te ontsteken, terwijl in de sterkte der toen aanwezige lampen geen wijziging mag worden gebracht. De door de P.Z.E.M. uit te reiken verklaring moet door de betrokkenen op een van buiten af duidelijk zicht bare plaats op één^der winkelruiten worden aangebracht? Het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf van Middelburg heeft, voor wat de gemeente Middelburg betreft, soort gelijke maatregelen getroffen. Metalenhandetaar ging stroomkabel doorzagen. Toen by een storing in de stroom voorziening van een gedeelte van Walcheren en N.-Beveland bleek, dat een kabel by Veere beschadigd was, werd aanvankelijk gedacht aan van dalisme. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in en dat had tot resultaat, dat een zekere F. uit Middelburg aangehouden kon worden. Deze man. een handelaar in oude metalen, had gedacht, dat hij een stuk ongebruik te kabel had ontdekt. Hij ging er op zagen met het gevolg dat een steek vlam uit de kabel schoot en de stroomvoorziening gestoord werd. C. Krombeen benoemd aan de Technische Hogeschool. Bij K. B. is de heer C. Krombeen, hoofd van het bureau ruilverkaveling te Ai-nhem. in de afdeling der weg en waterbouwkunde der technische Hogeschool te Delft belast met het geven van onderwijs in de geodesie. De heer Krombeen werd op 7 De cember 1902 te Kruiningen geboren en hij verwierf in Januari 1920 het diploma van landmeter aan de land bouwhogeschool te Wageningen. waar de opleiding van landmeters plaats had voordat deze naar Delft werd overgebracht. Op 1 Maart 1926 trad hij in dienst als adspirant-landmeter van het ka daster te Amsterdam. Na zijn aan stelling tot landmeter stond hij in verscheidene plaatsen en in Februari 1945 werd hij benoemd in een drie manschap ter voorbereiding van de ruilverkaveling in het geïnundeerde Walcheren. Van 1 Augustus 1946 ai' treedt hy op als hoofd van het bu reau ruilverkaveling te Arnhem. De heer Krombeen is medewerker aan het tijdschrift voor kadaster en landmeetkunde. De mosselexport naar Frankrijk. Het feit dat in de week van 3 tot 10 October de verzending naar Parijs begint betekende een grote opleving in de mosselhandel. Practisch iedere Zeeuwse mosselkweker die in staat is, mosselen te leveren die aan de ge stelde eisen voldoen ontving in de af gelopen week een of meer bestellin gen. Het aandeel van de kwekers te Bruinisse in deze massale aflevering bedroeg 6010 tonnen. Rechtstreeks naar eBlgië worden door daar wonen de handelaren verzonden 225 tonnen mosselen. De export naar Engeland bedroeg 100 zakken a 50 k.g. Nieuw kerkgebouw Gereformeerde Gemeente. Woensdag 5 October des avonds te zeven uur zal te Westkapelle het nieuwe kerkgebouw van de Geref. Gemeente in gebruik worden geno men, waarbij in de dienst zal voor gaan ds. W. de Wit van Middelburg. De collecte ten bate van „Het mis deelde kind" heeft te Waarde f 48.— op gebracht. Een aantal Belgische bouwvakar beiders. werkzaam in Oostburg en omgeving, zyn Zaterdagmorgen niet op hun werk teruggekeerd. Vrijdag avond. na uitbetaling van hun loon. deelden zy mede, het werk neer te leg gen, omdat zij, door dc devaluatie, thans ongeveer 200 francs minder weekloon ontvangen, waarbij ook op de vacantiebonnen een verlies van 260 francs wordt geleden. By onderzoek is ons gebleken, dat deze arbeiders het werk hebben neer gelegd. zonder raadpleging van hun organisatie. Opvallend is, dat Zater dagmorgen een aantal van deze ar beiders. ondanks hun verklaring van Vrijdagavond, toch op het werk zijn verschenen en verwacht wordt, dat dit aantal werkwilligen Maandag nog gtoter zal zijn. WEINIG STAGNATIE Zal het wegblijven van deze Bel. gische bouwvakarbeiders veel stag natie veroorzaken bij de wederop bouw Deze vraag hebben wy gesteld aan een aantal aannemers, die Belgische arbeiders aan het werk hebben. Een aanemer. die een groot werk onder handen heeft en die 9 Belgen niet zag terugkeren, zat allerminst in de put. Zeker, zo verklaarden zy. er zal even stagnatie zyn en ik heb en kele opperlieden moeten ontslaan, omdat ik te weinig metselaars heb. Maar dat zal maar tydelyk zyn. Ge. lukkig heb ik reeds enkele goede eigen metselaars op het oog en ongetwijfeld zal ik er in slagen, voldoende eigen arbeidskrachten te krygen. zodat wat mij betreft, de Belgen mogen weg. blyven. Vergeet daarbij niet. dat deze Belgen ons toch reeds veel meer geld kosten, vanwege de reiskosten en de vertrekuren. Daarby staat de winter voor de deur en het lag toch in mijn bedoeling om een aantal Belgen te ontslaan Wij zullen ons dan wel red den. Ook, bi.i andere aannemers hoorden wij eenzelfde geluid. Dc tijd van over stelpende drukte in de bouwvakken is voorbij. Is gevolg van het weinige bouwvolume. Ook de aannemers moe ten concurreren en dat kan men beter doen, wanneer men beschikt over eigen arbeidskrachten. Resumerende komen wij tot de overtuiging, dat het wegblijven van de Belgische bouw vakarbeiders op de wederopbouw van West Zeeuwsch Vlaanderen weinig invloed zal hebben. BEVORDERINGEN VISSERIJ- POLITIE OP DE ZEEUWSE STROMEN. Bij beschikking van de minister van Financiën zijn bevorderd tot hoofdopzichter bij de Visserijpolitie op de Zeeuwse Stromen A. Willemse te Yerseke. thans controleur bij die dienst, tot opziener derde ki. G. Zon dervan te Yerseke, thans schipper bij deze dienst, tot controleur tweede kl. M. C. Hoogesteger te Yerseke. thans schipper bij die dienst, tot schipper derde kl. J. van Gilst te Yerseke, thans motordrijver-dek- knecht bij deze dienst. Het dempen van de kade te Goes. Een 140-tal bewoners van de Kade en omgeving te Goes hebben zich met het volgende verzoek tot de gemeen teraad gewend: „Het Noordelijk deel van Goes is voor de zaken de laatste jaren snel achteruit gegaan. Goes heeft zich uitgebreid naar het Oosten, Westen en Zuiden. Hierdoor is het Noordelijk deel der stad aan de buitenkant komen te liggen en de zaken in dat deel zien hun cliëntèle afnemen. Gemakkelijk is het niet om nieuw leven te geven aan dit stadsdeel. De Kade is door het afsluiten met de vaste brug een dood punt gewor den en heeft geen doel meer. Gaarna zouden de ondergetekenden de Kade in een parkeerplaats her schapen zien. opdat dit terrein op economische wijze benut werd, en het Noordelijk deel meer tot leven kwam. Men zal hiertegen afwegen het schoonheids-argument. Hoewel we niet zeggen, dat een eventuele dem ping, het a sthetisch gevoel bevredigt, menen we wel. dat de enkele gevel tjes, waarvan verschillende in deso late toestand verkeren, niet het eco nomisch verbeteren van de gehele omgeving 'mogen tegenhouden. Ónze stad hoeft enorm gebrek aan parkeergelegenheid. Welke plaats in Zeeland heeft zulk een kans als Goes voor parkeren, indien men de Kade dempt? Wel zullen er bezwaren te vinden zijn tegen het dempen, maar onze ge meenteraad zal het gemeenschapsbe lang. dat is dus, het economisch be lang. ongetwijfeld zo niet nu, dan mettertijd doorslaggevend laten zyn. Uit hygiënisch oogpunt is dempen zelfs noodzakelijk tc achten. Het zal ons aangenaam zyn. indien het dem pen der Kade een punt van bespre king in de gemeenteraad mag wor den". WINTERZITTING PROV. STATEN. De tweede gewone zitting, de zg. winterzitting, van de Provinciale Sta ten van Zeeland zal op Dinsdag 13 December in de Concertzaal te Mid delburg worden geopend. Hierna zal de vergadering verdaagd worden tot Dinsdag 17 Januari 1950. Tractoren met twee aanhangwagens. Er is door de Stichting voor de Landbouw met de Minister van Land bouw reeds gespx-oken over het feit, dat het verboden is om over de wegen te rijden met een tractor met 2 aan hangwagens. Er kan ontheffing van deze bepaling gevraagd worden aan de instantie, die de betreffende weg in onderhoud heeft, doch ten aanzien van de Rijkswegen is gebleken, dat het Ministerie van Waterstaat over 't algemeen geen ontheffing wil verle nen, In een tijd, waarin de landbouw moet mechaniseren en rationaliseren, is een dergelijk verbod schadelijk. Het bestuur van de Z.L.M. zal trach ten verandering in de houding van 't Ministerie van Waterstaat te verkrij gen. Zaterdagmiddag was er muziek en waren er vlaggen in de Bloemenlaan te Vlissingen. En bij de vrolijke klan ken van „Ons Genoegen" klonk het geluid van honderden blijde kinder stemmen. Tal van kleuters stonden van ongeduld te trappelen, totdat hun nieuwe speeltuin in de Bloemenlaan was geopend, want dan konden ze haar hartelust genieten- van de draai molen, de wip, de glijbaan en de zandbak. Voor het zover echter was, werden er nog tal van toespraken ge houden. De voorzitter van de Vlis singse Speeltuinvereniging „V.S.V.", de heer D. Heiboer, sprak er 'zyn grote vreugde over uit, dat de speel tuin na de verwoesting tengevolge van oorlog en inundatie weer her steld was. Hij gaf een kort overzicht van de geschiedenis der speeltuin, diein 1928 in de Bloemenlaan werd aangelegd. De heer Heiboer dankte het gemeentebestuur voor de mede werking. die het aan de Speeltuin vereniging had verleend om tot her opening van dp speeltuin te komen. Ook vele anderen werkten hieraan mede. Zo vertelde de heer Heiboer, hoe een militair, die vroeger in de vooroorlogse tuin had gespeeld, by zyn repatriëring uit Indonesië aan boord van do „Nieuw Holland" had gecollecteerd en op deze wijze 600 voor de tuin had ingezameld. De burgemeester, mr. B. Kolft complimenteerde het bestuur der vereniging voor de wijze, waarop de ze de vele moeilijkheden- had oogo- lost. Hierna hees het zoontje van de burgemeester, Woutertje Kolff, onder- de vrolijke tonen van een pittige mars, dp vlag, waarmede de herope ning van de speeltuin een feit werd. Tenslotte maakte het college van B. en W. en het bestuur der vereniging enkele rondjes in de draaimolen. CABARETAVOND PERSONEELS VERENIGING „DE SCHELDE". Het personeel van de Koninklijke Maat schappij ..De Schelde" kan meer dan al leen schepen bouwen, het kan ook een aardige ontspanningsavond organiseren. Vele Scheldemannen hebben dit Zaterdag avond bemerkt, toen zij een voorstel ling bijwoonden, die in het Scheldekwar- tier werd gegeven door de cabaretgroep van hun personeelsvereniging Deze groep slaagde er in een vlotte voorstelling te geven, die dank zij een goede regie in een prettig tempo op de planken werd gebracht. Dat zo iets lukt, is direct al een winstpunt, want er is niets zo ver velend als een cabaretprogramma met grote „gaten"-pauzes. waarin het publiek ongeduldig wordt en zich afvraagt, wat er nu gaat gebeuren. Welnu, het ontbrak het „Peve-cabaret" niet aan vaart: Zo dra een programmapunt was afgewerkt er. het gordijn was gevallen, dan stond direct de conferencier in het licht van de schijnwerpers, om op een rustige en niet on-geestige wijze de mensen vóór het podium in te lichten over de dingen, die gingen komen. Er was blijkbaar goed en degelijk ge repeteerd. Zo was er aandacht geschon ken aan details, die gemakkelijk over het hoofd worden gezien. Om een voorbeeld te noemen: de samenwerking van de ca baretiers met het orkest was uitstekend. De heer Ventevogel was met zijn musici steeds ad rem en zorgde nu eens voor een pittige en dan weer voor een poëti sche muzikale omlijsting. Sketches vormden Zaterdagavond een belangrijk programma-onderdeel. Er wa ren goede, maar, er waren ook minder goede. De tekst 'van „Het wijze kind" b.v, was zeer matig en kon zelfs niet worden gered door het goede spel van acteurs en actrices. Daarentegen was b.v. „Gedeelde smart" veel plesanter van tekst. Verder waren er enkele amateur- musici. die de vele. aanwezigen wisten te boeien door hun instrumentale prestaties. Zonder aan hun werk te kort te doen, mogen we speciaal de vocaliste van de avond noemen, mevr. Tromp, die met haar zang een wat weemoedige toon wost te treffen en daardoor er mede voor zorgde, dat de avond het karakter van een ..Elck-wat wils-uitvoering droeg. Rest ons nog te vermelden, dat de goe de verlichtings en geluidinstallaties mede tot het succes van de avond bijdroegen. De heer J. J. Marlijn sprak een kort openingswoord, waarin hij speciaal ir H. C. Wesseljng welkom heette. Middelburg VLIEGERWEDSTRIJD OP 'T ZAND. Zaterdagmiddag is op het sportterrein van de buurtvereniging 't Zand ander maal oen vliegerwedstrijd die in deze Middelburgse wijk een goede traditie be looft te worden gehouden. Niet min der dan 31 kinderen waren mét prachtige verzorgde vliegers aangetreden, die suc cessievelijk het luchtruim kozen. Vele ou ders en andere belangstellenden kwamen een kijkje nemen om te genieten van de feestelijke aanblik, die de kleurige vlie gers hoog in de zonnige blauwe lucht '~~Jen en van het enthousiasme der meis- en jongens. Over het algemeen ble ven de vliegers rustig staan, hoewel de wind wel eens zonderlinge capriolen ver oorzaakte en een enkele maal de touwen in elkaar verward .raakten. De buurtvereniging beloonde de kin deren met fraaie prijzen De uitslag luidde: hoogst staande vlieger ,1. Corry van Herwijnen, 139 m.; 2 Tonny van Herwijnen, 133 m.; 3 Gerard Stevensè, 130 m.: 4 Paul Flipse, 128 m.: 3 Wim van Tol. 125 m meest stilstaande vliegers: Florijn Montenarie. 2 Jaap Donker; 3 Kobus Tilroe; 4 Jopie Consemuller; 5 Joke Poppe; mooiste vlieger: 1 Corry v. Herwijnen: 2 Wim Midavaine; 3 Irma Minnaar: 4 Jopie Keizer: 5 Tonny Cop- pejans. Alle andere deelnemers werden verrast met een troostprijs. PROPAGANDA-AVOND A.N.M.B. Zaterdagavond werd in het Schutters hof te Middelburg, onder zeer grote be langstelling, een propaganda-avond gege ven door de Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond. De afdelingsvoorzitter, de heer P, Jozlasse, constateerde in zijn openings woord. dat het ledental blijft stijgen. Na- det de heer H. v. d. Bom. voorzitter van de A.N.M.B. en lid Tweede Kamer, een propagandistisch woord had gesproken, brachten de ..Ghesellen van de Speten" o.Lv. Jean van Elburg. die 's middags ook reeds een kindervoorstelling in het Schuttershof tot een succes hadden ge maakt. een uitstekend cabarctprogra ia met schetsjes, pantomincs muziek en zang dat door de vele bezoekers met ge noegen werd aanschouwd en beluisterd. Zeeuwse R.K. onderwijzers vergaderden. Zaterdag hield de organisatie van R.K. Onderwijzers, de St. Augustinus- vereniging, afd. Zeeland, haar alge mene vergadering in „Slot Ostende" te Goes. De dag werd begonnen met een Ge zongen Mis. gelezen door de geeste lijk adviseur, pastoor Buys uit Yerse ke. De voorzitter, de heer P. J. W. van den Dries uit Goes opende daarna de vergadering met een woord van wel kom, inzonderheid tot de nieuwe pas- geslaagdeleden. De heer Favyèr uit 's Heerenhoelc bracht hierna verslag uit van de alg. vergadering te Utrecht, waar voor.il de sanatoriumkwestie ter sprake kwam. Elk lid zal jaarlijks f 10. storten, waardoor de organisatie de beschikking krijgt over een vleugel van een nieuw te bouwen sanatorium te Bakel. By de bestuursverkiezing werd de secretaris, de heer Th. W. Spelier her kozen. Voorts werden de plannen voor een R.K.H.B.S. alsmede het rapport van de Kath. Onderwijzers Vereniging over de aansluiting van L.O. en M.Ö. besproken. Bij de rondvraag kwamen nog en kele andere zaken naar voren. Voordat men zich hierop aan een koffiemaaltijd verenigde, brachten de heren Arnoldus (viool) en C. de Rooy (piano) op verdienstelijke wijze eni ge nummers ten gehore. In de middagvergadering hield de heer F. Jansen uit Amsterdam een on- dei'houdende en vaak humoristische lezing over het onderwerp „Kijkje achter de schermen van een groot dagblad". De geestelijke adviseur sprak hierna een slotwoord. Kleuterschool geopend te EUewoutsdijk. Onder grote belangstelling van de ouders is Zaterdag de kleuterschool te Ellewoutsdijk geopend. De voorzitter ds. Zunneberg sprak een openingswoord, waarin hij vele goede gevers dank bracht. Daarna ver klaarde de burgemeester, de heer D. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slechteren de kleuterschool voor geopend. KRABBENDIJKE'S SPORTER» REIN COMPLEET Krabbendijke's sportterrein is thans compleet. Zaterdag werd het kleedlo kaal in gebruik genomen. Burgemees ter J. Vader hield een rede, waarin hij opmerkte, dat de gemeente thans een terrein - eeft met een accomoda te, welke in vele andere gemeenten niet te vinden is. De burgemeester kreeg het erelidmaatschap van de V.V. Krabbendijke aangeboden. FEESTAVOND „DE ZEEUWEN". In het Concertgebouw te Vlissingen werd Zondagavond een feestavond gehou den door de voetbalclub „De Zeeuwen" De heer A. Roose. geflankeerd door vele bloemstukken en omgeven door junioren en het dameshandbalelftaf, heette in het bijzonder de burgemeester en wethouder M. A van Popering welkom. Hij stelde voor de heer Frans Naerebout, één van de oprichters van „De Zeeuwen" en nog steeds lid, tot ere-lid te benoemen, het geen met applaus beantwoord werd. De vertegenwoordigers van het gemeentebe stuur verzocht spreker om voldoende ter rein-accommodatie. Hij merkte oo. dat de club veel vertrouwen in de toekomst heeft en de verdere strijd sportief zal voeren. Hierna begon de feestavond, die klonk als een klok en die verzorgd werd door net Haarlemse Radiocabaret o.l.v. Harry Meijer. Deze nam het leeuwenaandeel vair het programma, dat niet voor de volle ÏOOG- opvoedend voor de jeugd was (de humorist nam het met de paedagogie niet al te nauw), voor zijn rekening. Zeer goed was zijn slotnummer, waarin hij de oorlogsmisdadigers aan de kaak stelde. Deze pakkende dialoog werd met het Wilhelmus besloten. De accordeonisten ..De Ladony's" bewezen goed on hun ver lichte instrumenten thuis te zijn en oogst ten veel succes. Na afloop bood de heer Roose dc dames van het gezelschap bloe men aan. waarna nog vele uren werd gedanst. De patiënten in de beide ziekenhuizen zullen met de vele bloemen verblijd wor den. Marktberichten VEILING WALCHEREN. 30 Sept.: Appels: Cox Orange Pippin 1239; Trans, de Croncels 8—23; Jacq. Lebel 9—10; Zoete Winterkroon 18; Ap pels val 510; Glörie van Holland 1219. Peren: Nouv. Poiteau 3—7; Conférence 3—28; Bonne Louise 1018; Triomphe de Viènne 1224; Kraaipeer 310; Legipont 1820; Peren val 3—6. Meloenen: Net 3—21; Suiker 16—28; Ananas 10—23. Druiven: Alicant 7590; Leopold 76 88; Frankenthaler 77—80. Tomaten 16—24. Perziken 13—25. Groenten: Andijvie 5—8: Bloemkool IA 53; id. I 8—55, id. II 8—19. id. Ill 8—9; Dubb Princessen 20—32; Snijbonen 20— 94: Stokprincessen 2447; Rode kool 5.50 —12; Sav. kool 5—17 Witte kool 4—5; Kroten (kg) 47; Komkommers IA 18. id. I 6—11, id. n 6—9. id. HI 6—3; Bos- peen 6—21; Prei 8—17; Sla 1.56-6; Stoof- sla 1012; Spinazie 4—16; Veldsla 2—25; Uien 210; Postelein 25—30. Aardappelen: Koopmans Blauwe 5.20— 6.30 Meerlanders 5-806.30; Blauwe Ei genheimers 4.00—o.lO; Kriel 3.20; Drielin gen 3.50, alles per 100 kg. bos of stuks. MIDDELBURG. Heden: Kunsthandel Visser: Tentoon stelling, werk Jos. van Dijk (ook mor gen i. Bogardzaal: Bazar Ger. Jeugd beweging (ook morgen). Schouwburg: De laatste barricade, 8 uur; Electro: Bruid bij vergissing. 7 en 9.15 uur. Morgen: Electro: King Kong en de Ara bieren, 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Maandag, Alhanibra, „De onsterfelijke wals". 7 en 9 uur: Luxor: „Vlug. vei lig. voordelig". 8 uur: Concertgebouw VI. Bestuurdersbond „Schakels". 8 uur. Dinsdag. Alhambra. prolongeert „De on- stcr.elijke wals". 7 en 9 uur: Luxor. „Northwest Stampede". 8 uur: Con certgebouw. VI. Bestuurdersbond. „S Inkels". 8 uur; Woolthuis, Lucht vaart vergadering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2