Het huwelijk van Marion Stein Zeeuwse Almanak DE GENERALE SYNODE DER GEREFORMEERDE KERKEN WAAROM PLESMAN DE LEIDING VAN DE K.L.M. KREEG DE ZEEUWSE HERTEN DRAGEN SCHITTERENDE GEWEIEN Bruid als sprookjesprinses ZATERDAG 1 OCTOBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 (Van onze correspondent). LONDEN, Sept. Tienduizenden mensen braken hier Donderdagmld. dag door de politiecordons rondom de St. Marks kerk in Londen's May- fair, waar het huwelijk voltrokken werd tussen George Lascelies, de ze. vende Graaf Harewood nummer elf op de lyst van Britse troonopvol gers en Marlon Stein, de nappe dochter van een uit Wenen geëmi. greerde musicus. Het was de grootste show sinds het huwelijk van prinses Elizabeth. Honderden hadden de gehele nacht reeds op de stra ten gezeten en tegen de middag was de menigte aangegroeid tot één deinende mensenzee. Het weer was de gehele dag grauw, maar de zon brak even door toen de bruidsstoet bij de kerk aankwam. Het gehele verkeer in het district, dat grenst aan Londens drukste winkelstraat Oxford Street, was stilgelegd om de enorme autoparade van ruim 300 Rolls Royces en Daimlers der bijna duizend gasten door te laten. De bruid werd afgehaald door een Rolls Royce van haar a.s. schoonmoe der, de Princess Royal. De mensen zaten op de daken, hingen over de balcons en uit de winkelétalages. De 500 politiemannen konden de me nigte niet meer in bedwang houden, toen de eerste Koninklijke auto arriveerde met Prinses Elizabeth en de Hertog van Edinburgh. De Prin. ses was gekleed in het gr(js-blauw met een bijpassende hoed en een elegante zilvervos ovr haar schouder. Tien minuten later barstte het pu bliek wederom in een oorverdovend gejuich los, en drukte zich tegen de ramen van de auto van de Koning en de Koningin, waarin ook prinses Mar- gret gezeten was. Zowel de Koningin als prinses Margret waren in t licht- blauw gekleed. DE BKUID Een paar minuten na half drie, het tijdstip, waarop het huwelijk plaats zou vinden, arriveerde de bruid met haar vader, de grijze heer Erwm Stein. Marion zag er uit als een sprookjesprinses in een wit klassiek bruidsgewaad, dat geheel met zilver geborduurd was. Zij droeg de sluier, die de Princess Royal (de moeder van de bruidegom, op haar eigen hu welijk gedragen had. De bruid liep op zilveren sandalen met hoge hakken, zij droeg twee kostbare parelsnoeren en een diamanten broche. Op het bordes van de kerk draaide zij zich blozend en glimlachend even om en wuifde naar het publiek. Wederom was de menigte niet meer te houden en drong de politie tot op de stoepen van de kerk terug. Langzaam wandelde zij aan de arm van haar vader over de dikke rode loper de kerk in, die geheel met wit te bloemen en duizenden kaarsen ver sierd was. Achter haar sloten zich de vier bruidsmeisjes aan, alle in witte tafzijde gekleed. De bruidegom, die vooraan in de'kerk «aast zijn jonge re broer stond, draaide zich om om zijn bruid te begroeten. De kerk was tot in alle hoeken gevuld met de bijna 1000 gasten, onder wie behalve de vrijwel voltallige Engelse aristo cratie, zich 200 dorpelingen bevonden van het Harewood landgoed in Yorks hire. DE MOEDER VAN DE BRUID De moeder van de bruid, mevrouw Stein, in een paars zijden gewaad ge kleed, kon haar aandoening nauwelijks meester blijven toen de Bisschop van Ripon het jonge paar in het huwelijk verbond. Onder ademloze stilte plaat ste graaf Harewood de ring aan de vinger van zijn bruid, die hiermee de nieuwe gravin Harewood werd en wiens toekomstige woonplaats het 200 jaar oude Harewood House zal zijn, het familiekasteel in Yorkshire. Hierna leidde de graaf zijn bruid naar de consistoriekamer om het boek te tekenen, waarin vervolgens de Ko ning, de Koningin en Prinses Eliza beth hun handtekening als getuige plaatsten. De Koningin was een der eersten, die Marion op beide wangen kuste. Onder de klanken van „Armo Ergo Sum", het speciaal hiervoor gecompo neerde stuk van Benjamin Britten, verliet de stoet daarna de kerk om zich naar het St. Jamespaleis te bege ven, waar. de receptie gehouden werd. De 82-jarige Koningin Mary, die op advies van haar dokter op het laatste moment niet naar de huwelijksplech tigheid was gegaan, was wel aanwezig op de receptie, die door ruim 1000 gasten bezocht werd. De bruidstaart stond op een tafel in de Queen Anne-zaal. Boven op de taart, die geheel met zilveren krui sen en mollen versierd was, stonden twee witte zijden vlaggen met een berenkop er op, het familiewapen van de Harewood's. Daarnaast stonden nog twee vlaggen, een met Graaf Hare wood's initialen en de ander met die van zijn bruid. De taart werd omringd door 30 dozijn flessen champagne. De Kon. familie was voor de plech tigheid uit Schotland overgekomen met de nachttrein en ging des avonds eveneens per trein, terstond terug naar Balmoral Castle. Om 6 uur Donderdagavond vlogen de Graaf en Gravin Harewood van Londen naar Parijs. Zij zouden hun huwelijksnacht doorbrengen in een klein Parijs hotel, waar een suite voor hen geboekt is onder een andere naam. Het hotel ligt bij de Champs Elysée's. Op het vliegveld Le Bourget zouden zij door een auto van de Brit se ambassade worden afgehaald. De Britse ambassadeur zou dezelfde avond aanwezig zijn op een diner, dat voor hen gegeven wordt in de Cour d'Argent, het beroemde Parijse restau rant, waar ook Prinses Elizabeth di- Het rijwiel staat de laatste tijd in 't brandpunt der belangstelling en dat komtomdat velen het in nabije toe komst zien verdwijnen. Een doodge wone fiets is ouderwets geworden. Een modern rijwiel is voorzien van een ba bymotor. Het is reeds zover gekomen, dat er speciale tijdschriften verschij nen voor de berijders van deze vehi- kelen en er worden clubs opgericht van mensen, die zich in het bezit er van mogen verheugen. Er lopen toe komstdromers rond, die in hun vizioe- nen de Europese wegen al bezaaid zien met „plofjes" en het gekke is, dat hun uizioen wellicht geen vizioen zal blijven. Want de mens heeft haast en een plofje is snel en het helpt niet, of ge al terugverlangt naar de rust en de kalmte van de trekschuitentijd. Ge moet voort en het plofje is nu eenmaal comfortabel. Zelfs de jeugd is gegrepen door het snelle ding. En speelt, als steeds, het spel der verbeelding. Wandel door Goes en ge zult ze zien: de kinder plofjes. Ge kunt er natuurlijk om glimla chen. Er is niets anders nodig dan een schoensmeer of een peekoffiedoosje. Ge kunt dat met een beetje handig heid zonder moeite aan het spatbord bevestigen. En als ge dan een was knijper zo aan dit busje vastzet, dat hij langs de spaken glijdt, dan ontstaat er als ge fietst, een geluid als van een open knalpot. De jeugd is er gelukkig mee. Het plofje, dat geen plofje is, ploft als 'n plofje. De ganse dag kunt ge het ge luid horen in de straten van het nij vere Goes. En hoe harder ge fietst, hoe snerperder het plofje rateltEen nieuwe jeugdhobby. Toch benieuwd hoe lang die zal duren! neerde tijdens haar bezoek aan Pa rijs. Het jonge paar zal drie dagen in Parijs blijven en dan naar Venetië, Rome en Capri gaan. Na hun terug keer in Engeland zullen zij hun intrek nemen in het St. Jamespaleis te Lon den, totdat het familiekasteel in Yorkshire voor hen in gereedheid is gebracht. Manifest Ned. Volksunie. De Nederlandse Volksunie heeft een manifest uitgegeven, waarin de poli tieke apathie van een groot deel der bevolking wordt toegeschreven aan de onbevredigende wijze waarop vol gens de Nederlandse volksunie de de mocratie functionneert. Verkiezingsbe loften worden niet gehouden en men buigt zich yoor druk uit het buiten land. Het ontbrekenvan een doelbewus te lijn leidt tot een vermindering van vertrouwen en zal ons volk op gees telijk terrein zodanig verzwakken, dat de gevaren van deze tijd niet op de vereiste wijze bestreden kunnen worden. De Nederlandse Volksunie ziet slechts één middel om hierin verbe tering te brengen. Niet door de in tegriteit der staatkundige groeperin gen aan te tasten, doch door meer personen te activeren doelbe wust en énergiek aan het politieke leven deel te nemen. Hakkie Holdert voor zijn rechters. Donderdag behandelde het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam de zaak tegen de voormalige directeur van het dagblad „De Telegraaf' H. Holdert, beter bekend als Hakkie Holdert, Hij was een zoon van een directeur van „De Telegraaf" en lid van de N.S.B. Hij werd als S.S.-er van het Oostfront teruggeroepen en werd toen directeur van „De Tele graaf" met de bedoeling de Duitsers daardoor gunstig te stemmen. Er wer den vele getuigen gehoord, doch de zaak werd tenslotte aangehouden voor het horen van nog drie getui gen. STEMMEN UIT DE KERKEN Vergadering van lange duur Sinds 23 Augustus vergadert de Generale Synode der Ger. Kerken. Geregeld hebben er sindsdien kortere of langere verslagen in de dag. bladen gestaan van hetgeen daar behandeld is. „De Synode schiet op" schreef prof. H, N. Ridderbos in het nummer van het Gereformeerd Weekblad van 26 September. Hij schat dat er nog wel een week of 3 b\j zal komen. Van de ruim 400 agendapunten waren er toen ongeveer 100 afgewerkt, voor het merendeel is dit „kleingoed" geweest. Uit de leden van de synode zijn een zestal commissies benoemd. De agendapunten worden meestal in één van die commissies van alle zijden be keken en voorbereid in een rapport dat in behandeling komt. In deze com missies wordt gewoonlijk het belang rijkste werk gedaan. Als het rapport van een commissie over een bepaalde zaak klaar is, is men meestal een heel eind op weg. Van de resterende 300 agendapunten zal grotendeels het rap port voor behandeling wel klaar lig gen. De synode zal dus in ieder geval wel heel wat verder zijn opgeschoten dan het getal der afgewerkte agenda punten tegenover de rest aangeeft. VERMOEIEND WERK Het bijwonen van een synodale ver gadering is vermoeiend werk. Een week is al vermoeiend. Hoe moet het dan wel wezen wanneer zij weken lang duurt. In de Ger. Kerken verga dert men nog naar de regel van de kerkorde van Dordrecht. „De nationale synode zal ordinaarlijk alle drie ja ren eens gehouden worden, ten ware, dat er enige dringende noodzaak ware om de tijd korter te nemen". Drie jaar is tegenwoordig, nu alles zo snel gaat, een lange tijd. Dit bezwaar wordt vrij algemeen gevoeld- Er was ook een voorstel het is reeds in behandeling geweest en verworpen art 50 van de kerkorde te veranderen en in plaats van drie jaar, twee te nemen. In de tegenwoordige tijd moet ook een kerk soepeler kunnen werken met haar hoogste vergaderingen. In de Ned Herv. kerk komt men 45 maal per jaar, telkens één week bijeen. Al zijn er ook tegen deze wijze van werken bezwaren, onder anderen, dat er te weinig tijd kon worden afgezonderd voor de vergaderingen van de com missies, toch is déze methode te ver kiezen boven het wekenlang aan ééh stuk samen komen, zo, dat de weken tot maanden aangroeien. Welke ouder ling is in staat gedurende zo lange tijd uit zijn werkkring weg te zijn. Uit de verslagen blijkt dat telkens weer ouderlingen door hun secundi vervan gen worden. Tekenend is dat slechts nu en dan een ouderling aan de dis cussies deelneemt. Hoe presbyteriaal een kerk ook moge wezen er gaat iets van het presbyteriale verloren wan neer door een dergelijke lengte van de zittingsperiode de keuze uit de ouder lingen nog meer beperkt wordt dan anders toch reeds het geval is. HET LEVEN VAN EEN KERK In een synodale vergadering klopt 't leven van een kerk. Dit valt des te meer op, wanneer men een meer uit gebreid verslag leest dan de korte me dedelingen van de dagelijkse commu niques. Een van de vragen die gesteld worden door hen die niet*tot de Ge reformeerde Kerken behoren is deze: hoe denkt men daar over de verhou ding tot andere Kerken. De kerken worden naar elkaar toegedreven te-, genwoordig, meer dan dit vroeger het geval was. Gezamenlijk staan zij voor dezelfde moeilijkheden. Is het verant woord, los van elkaar, een geheel ei gen weg te gaan? Ook deze synode heeft zich op verschillende wijze moe ten bezinnen op de verhouding tot an dere kerken. GESCHEIDEN KERKEN Allereerst heeft men het gehad over de verhouding tot de gescheiden ker ken, onderhoudende art. 31 voor de kerkorde. Dit is een terrein vol moei lijkheden. Als deze verhouding ter sprake komt gaat men haast vanzelf in militaire termen denken. Het is een terrein vol versperringen, tankvallen en mijnenvelden. Hoeveel gevoelige plekken zijn hier niet. Nog telkens dreigt er een exploisie. Het is een le ger predikant, behorende tot.de vrijge maakte kerken, die de moed en het geloof heeft gehad over de vele be lemmeringen heen te komen. Hij heeft een schrijven gericht tot de Generale Synode der Geref. Kerken. Hij schrijft als een broeder, die van harte bidt dat de beide Kerken wederom ver enigd mogen worden. Met vele ande ren zit hij verward in een gewetens conflict. Zijn verstand zegt hem dat vrijmaking binnen kerkverband niet mogelijk was. Doch zijn hart vraagt keer op keer: „Hebt ge U ook te snel en te gemakkelijk hierbij neergelegd en voldoende verstaan dat de tucht- handelingen ambtelijk over U kwa men"? ..Was het niet mogelijk de he- staande geschillen in gemeenschappe lijk overleg tot oplossing te brengen, gebonden aan schrift en belijdenis al leen?" De schrijver van de brief gaat zelfs nog verder. Hij vraagt of niet door de barricaden heen moet worden gebro ken ook tot de Chr. Ger. Kerk en „ve le broeders in de Hervormde kerk" Hartstochtelijk pleit hij voor hereni ging. „We hébben zulk een ontzaglijke roeping in de wereld, die we niet kunnen vervullen zolang wij elkaar verbijten en vereten en de Geest des Heren tegen staan". BESLISSING Ondanks het feit dat de Synode van de Kerken die zich noemen naar art. 31, het vorige jaar alle samenspreking geweigerd heeft, is er toch de beslis sing gevallen om een samenspreking te vragen, hoewel men „wat menselij ke mogelijkheden betreft", weinig hoopvol is. Zo drukte de voorzitter het uit. Na de doleantie in de vorige eeuw, was er bij verschillende personen aan weerszijden ook een levende begeerte naar hereniging. Behalve de Ger. Kerken volgens art. 31 zijn er ook nog andere binnen de gezichtskring gekomen. De vraag was gesteld of de Doop, bediend in de Rem. Broederschap, als geldig moet worden erkend. De namen van ket ters uit lang vervlogen eeuwen doken weer op. Hoewel het rapport op een beslissing aandrong, is deze toch niet genomen. De zaak zal in studie wor den gegeven. Ook is er gesproken over de avond maalsviering van militairen, bediend door een legerpredikant die niet tot de Ger. Kerken-behoort, terwijl daar aan wordt deelgenomen door militai ren van allerlei kerkelijke kleur. Ook hier is nog geen beslissing genomen. Deze beide gevallen zijn tekenend, dat er in de Ger. Kerken toch iets verschoven is, of bezig is te verschui- tk-ii kijkje op Schiphol, waar een vrachtvliegtuig van de KLM wordt geladen. Zoals men weet neemt het vrachtvervoer door de lucht In de laat ste jaren sterk toe. Het jubileum van zijn maatschappij (Van onez Haagse redacteur). DEN HAAG, Oct. Op 7 October van dit jaar zal het dertig jaar geleden zijn, dat een kleine groep even vooraanstaande als vooruitstre vende Nederlanders in het onaanzienlijke bt>venzaaltje van het gebouw van de Haagse Kunstkring aan de Herengracht 13 in Den Haag om de tafel ging zitten om ten overstaan van notaris Stoop een naamloze ven nootschap op te richten, die zy (met vooraf gekregen goedkeuring van de Koningin) Koninklijke Luchtvaartmaatschappij voor Nederland en Koloniën wensten te noemen. Het aandelenkapitaal werd vastgesteld op 5.100.000 gld., waarvan op dat ogenblik 1015.000 gld. bijeen was ge bracht. Nü zou dat niet eens voldoende zijn om één enkel verkeersvlieg. tuig te kopen, tóen was het toereikend om een gehele luchtvaartmaat schappij van stapel te doen lopen. En zij liep van stapel! Toen de acte van oprichting gepasseerd was bleef men nog een poosje bijeen, want er moest, vond men, njaar terstond een directeur benoemd worden. Of liever: een administrateur, want de direc- teurstitel vond men toen nog te groots. Wie moet dat worden? vroeg de Rotterdamse bankier, N. G. Kröller. Plesman! zei de wielersportsman jhr. I. L. van den Bergh van Heem stede, die tevens secretaris van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart was. Juist! zei Kröller. Meer woorden werden er niet aan be steed, want iedereen stemde met die keuze- in. Plesman ook. Men kende hem in die dagen al als een luchtvaartman-bij-uitnemendheid. Op 23 Augustus 1917, twee jaar tevo ren derhalve, was aan de eerste luite nant der infanterie Albert Plesman op Soesterberg het vliegbrevet uitge reikt. Hij was de 63ste Nederlander, die het recht verwierf een vliegtuig te besturen. WAAROM PLESMAN? Waarom echter kóós men hem en niet één van die 62 andere stoutmoe dige jongelui, die de moed hadden achter de stuurknuppel de wolken boven het Nederlandse grondgebied te doorklieven? Of iemand, die niet vliegen kon; dat was voor dat baantje immers niet strikt noodzakelijk. Om dat hij van 1 tot 25 Augustus van dat zelfde jaar de leiding had gehad van de Eerste Luchtvaart Tentoonstelling Amsterdam, de Elta, die door een half millioen mensen was bezocht, van wie er meer dan 20.000 een rondvlucht hadden gemaakt. Een daverend suc ces derhalve. Plesman, hoewel nog jong hij was op dat ogenblik der tig jaar had blijk gegeven de be tekenis van de luchtvaart voor de toekomst te begrijpen en bovendien te kunnen organiseren. Zo iemand had men nodig. Plesman en de "K.L.M. waren van meet af één. Zij zijn het nog. Het geen te merkwaardiger mag heten als men weet, dat deze maatschappij de oudste luchtvaartonderneming ter we reld is. Niet de eerste, maar die van oudere datum waren zijn reeds lang ter ziele. Men kent haar namen niet meer, noch haar leiders. De K.L.M. en Plesman zijn bekend geworden over de gehele wereld. Dat zij een goede naam hebben ver worven, is enige weken geleden wel gebleken toen in Den Haag de kop stukken van de zeventig belangrijk ste luchtvaartmaatschappijen ter we reld bijeen waren en de Zweed Per- Norland, directeur van Aktiebolaget Aero Transport, hem uit aller naam huldigde op een wijze, die de ijzerhar de Plesman, juist zestig geworden, in letterlijke zin tot tranen roerde. ven in de verhouding tot andere Ker ken. DE OECUMENE Doch dc voornaamste vraag in deze blijft de verhouding tot de Oecumeni sche Beweging. Tot aansluiting bij de wereldraad der Kerken zal het wel niet komen. Toch is er een andere geesteshouding in deze dan vroeger. Op deze synode was tot 8 September aanwezig Prof. Dr. Clarence Bouma, uit Grand-Rapis, vertegenwoordigend de Chr. Reformed Church of America. Deze hoogleraar, die als jongen met zyn ouders naar Amerika is geëmi greerd, sprak zyn vrees uit, omdat het hem was opgevallen dat men op deze synode „over aansluiting bij de We reldraad der Kerken nogal gunstig denkt". Al waarschuwt hij hiertegen ten sterkste en al verzekerde de voor zitter hem dat zijn waarschuwing ter harte zal worden genomen, toch blijft ook deze Amerikaanse waarschuwing een teken dat men in de Ger. Kerken niet geheel en al rustig is over het tel kens weer zelf gekozen isolement. Dit kan niet anders dan heilzaam zijn. H. DE OPRICHTING Plesman heeft, hoe zeer hij vereen zelvigd mag worden met de K.L.M., geen deel gehad aan haar oprichting; althans niet in directe zin. Het besluit daartoe is genomen in Mei 1919 nog vóór de Elta dertialve door de in de aanhef dezes genoemde Nederlan ders tijdens een bijeenkomst in het gebouw van de Rotterdamse Bankver- enigin aan het Rokin te Amsterdam, bijeen geroepen door de heer Kröller. En hoe was deze daartoe gekomen? Wel, jhr. van den Berch van Heem stede hed hem 'n rapport laten lezen, samengesteld door een commissie, die tot taak had de regering van advies te dienen bij de organisatie van het luchtverkeer in Nederland. Of de re gering erg zat te springen om zulk 'n advies is zeer de vraag, want al had de toenmalige minister van Water staat die commissie benoemd, hij had niét het initiatief daartoe genomen. Dat had de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart gedaan. Die had op 1 Februari 1919 de minis ter verzocht haar te machtigen een studiecommissie naar Engeland uit te zenden, waar men toen met de vliege rij verder was dan hier. Op 1 Juni bracht die haar rapport uit, maar de heer Kröller had het toen eigenlijk clandestien! al gelezen en er de achteraf juist gebleken conclusie uit getrokken. Wilt u de namen der commissiele den? Hier zijn zij: prof. dr. E. van Everdingen, (directeur van het KNMI in De Bilt); kapiten-vlieger F. A. van Heijst; jhr. I. L. van den Berch van Heemstede; de heer'E. Fuld („zo maar een enthousiasteling") en de heer A. W. Bos. directeur van Publieke Wer ken te Amsterdam. Hun rapport het werk van jhr. van den Berch het initiatief van Kröller en de Elta van Plesman heb ben tezamen de stoot gegeven tot de oprichting van de K.L.M. Het Wereldgebeuren Kolen-dictaat Hoe betrekkelijk nog dc onafhanke lijkheid is van de nieuwe Westduitse regering is deze week gedemonstreerd door hetgeen zich rondom dc devalua tie van de marK heeft afgespeeld. Het is, over deze kwestie tot een conflict gekomen tussen de bondsregering en de geallieerde commissarisen. waarbij de laatsten krachtens het bezettings statuut zonder veel moeite aan het langste eind getrokken hebben. De zaak lag zo. dat dc geallieerde toc- zichthoudcres konden voor schrijven met welk percentage de mark moet devalueren. Dat is gebeurd na langdu rige besprekingen binnenskamers, waarbij de Franse commissaris zijn best deed het percentage zo laag ma- gelijk te drukken. Uiteindelijk werd overeenstemming bereikt op bijna 21% minder, dan de Franse en Britse va luta. Hoewel de Duitsers een hoger percentage hadden verwacht, kunnen zij zich met het geallieerde besluit in dit opzicht wel verenigen. Weliswaar hadden de exporteurs een lagere koers van de mark gewenst om des te beter op de buitenlandse markten te kun nen exporteren, maar daar staat te genover. dat andere industriëlen 20% al lang voldoende vinden. Anders zou de invoer uit het dollargcbied, die bij na drie-kwart van het totaal uitmaakt te duur worden met de weerslag daar van op de binnenlandse lonen en prij zen. Er is echter een addertje in het gras. dat de verontwaardiging van ex porteurs èn industriëlen heeft gaande gemaakt. Aan Duitsland was reeds voorgeschreven hoeveel steenkool het moet exporteren en tegen welke dol- larprijs. Wanneer het die dollarpriji wil handhaven hetgeen zeer verleide lijk is. zal de prijs in marken van de te exporteren kolen stijgen. Nu heb ben de geallieerden bij hun devalua- tiebesluit bepaald, dat de exportprijs in marken slechts verhoogd mag wor den. indien de binnenlandse lcolenprijs in gelijke mate stijgt. Deze bepaling werd opgenomen op aandringen van de Fransen, wier bedoeling duidelijk is. Zij willen voorkomen, dat de Duit se industrie door voordeliger kolen 'n extra voorsprong in de concurrentie zou krijgen. Als wij meer moeten be talen voor de Duitse steenkool, zo re deneren zij, dan de Duitsers zelf ook. De protesten van dr. Adenauer, prof. Erhard en hun medewerkers hebben geen resultaat opgeleverd; de gealli eerde commissarissen hebben koeltjes doen weten, dat in hun eenmaal ge nomen besluit geen verandering was te brengen. In de Duitse pers richt de nationale toorn zich op de Fransen. Er wordt geschreven over „een mogelijk dood vonnis over de Duitse export", „nieu we stille herstelbetalingen", een „zwa re hypotheek op de mark", een „dic taat" enz. In het blad „Die Welt" stond te lezen: „De Franse industrie is afhankelijk van de Duitse cokes en dat werpt weer eens een schaduw op de betrekkingen tussen de beide lan den. Het is grauwe theorie om te be weren, dat de Rührkolen en de Lotha- ringse ertsen de beide volken nader tot elkaar zullen brengen. Het Ham- burgse weekblad, betoogt, dat West- duitsland nog steeds gebonden is aan Franse en Britse exportbelangen. Na acht maanden van stagnatie wordt Duitsland weer nieuwe moeilijkheden opgelegd bij de concurrentie op de wereldmarkt. Wat hiervan te denken? De Fransen verdedigen hun houding mc-t hun ge liefkoosde theorie, dat het Rührgebied onder de huidige omstandigheden in de eerste plaats Europees bezit is en dan pas Duits. Het is echter moeilijk hier te ont komen aan de indruk, dat de Duitsers voor een groot deel het gelijk aan hun kant hebben. Dc Franse Hoge Com missaris heeft van zijn positie gebruik gemaakt, om de economische belangen van zijn land te bevorderen ten koste van Duitsland en dat kan toch geens zins de strekking van het bezettings statuut zijn. Dat statuut is destijds op gemaakt om geallieerd toezich op Duitsland te handhaven, niet om Duits land als concurrent op de wereldmarkt te weren. Het geallieerde kolenbesluit is daarom minder gelukkig en kan er alleen toe bijdragen anti-Franse ge voelens in West-Duitsland aan te wak keren. De tien- en twaalfenders van Groede De suikerbieten blijken voedzaam Het Zeeuwsvlaamse dorpje Groede bezit een hertenkamp, waarvoor veel belangstelling bestaat. Het kamp wordt bewoond door drie edelherten, die geschonken werden door H.K.H. Prinses Wilhelmina en twee dam herten afkomstig van Baron Harinx- ma Thoe Slooten, Nederlands ambas sadeur in Brussel. Sedert een goed jaar leven de her ten in het fleurige park en behalve de toeristen hebben ook vele jagers, jachtliefhebbers en natuurvrienden kunnen constateren, dat de herten het goed doen. De belangstelling van de jagers gaat in het bijzonder uit naar de ge weien en men heeft ons verteld, dat die geweien niet alleen sierlijk zijn, maar zich ook op een waarlyk ver bluffende wijze hebben ontwikkeld. ENTHOUSIASME. Kort geleden kreeg de burgemee ster van Groede een enthousiaste brief van iemand, die nauw bij de schenking der herten betrokken was en die. een erkend deskundige op het gebied van herten is. Hij schreef onder meer: „Voor de oorlog kon een zeer goe de gewei-ontwikkeling worden ver kregen door het voeren met sesam- koeken. Eens is het gebeurd, dat een hert na zyn eerste gewei (spitser) een acht-ender gewei opzette in het 2e jaar. Maar de herten van Groede springen ineens op een tien»ender; een ervan is zelfs aan één kant een 12-ender. Ik heb de foto's hiervan laten zien aan enkele ervaren jachtkenners en iedereen valt er van achterover. Wat in de volgende jaren kan komen, vervult mij met de grootste nieuws gierigheid. terwijl uit do afwprpstan. gen in de komende jaren een aller interessantste serie kan worden op gebouwd, die, wanneer zij b.v. op een daarvoor geschikte plaats kon worden opgehangen, ongetwijfeld heel wat jagers naar Groede zullen trek ken om dit phenomeen te zien". Tot zover deze brief. Nu vallen jachtkenners niet zo spoedig achter over en het zal dus wel niet voorko men, dat we bij het hertenkamp.van Groede deze mensen in gevallen toe stand aantreffen. Maar het feit blijft, dat een derge lijke groei van hertengeweien als thans te Groede werd geconstateerd, nog nimmer in Nederland werd waargenomen. BIETEN. Het schijnt, dat behalve de gezon de Zeeuwse zeelucht, de voeding hierin een „hartig" woordje mee spreekt. Het is niet onwaarschijnlijk, dat het voer, voor een gedeelte be^ staande uit suikerbieten en vóoral de bladerige koppen hiervan, een waar levens-elixer voor herten zou.blijken. Ofschoon de Gropse herten graag en veel suikerbieten eten. is het uiteraard nog lang niet zeker, dat de ze de oorzaak zijn van de trotse en respectabele bouw hunner geweien. In Groede is men vast besloten in ieder geval door te gaan met het ex perimenteren, opdat zo mogelijk nog betere resultaten zullen worden ver kregen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3