DE T.B.C.-BESTRIJDING BLIJFT IN ZEELAND DRINGEND NODIG KONINKLIJKE znjmeiA DE ONBEKENDE VOOGD Opinies over de herbouw IN HOGER BEROEP EEN JAAR GEEIST TEGEN GRENSCOMMIES Scheepvaartberichten Tsiangs zwanenzang 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1949 3694 nieuwe gevallen in 1948 Massa-doorlichting gewenst. De Provinciale Zeeuwse vereniging tot bestrijding der tuberculose hield haar jaarvergadering op Woensdag JL in het Schuttershof te Middelburg. Er bestond voor deze vergadering goedo belangstelling. Ook waren tal van wijkverpleegsters aanwezig. De consultatiebureau-arts. de heer W. K. Schuling, besprak de vorde ringen van het werk. Hoewel de toe- niet onrustbarend is blijft waakzaam heid tegen de t.b.c. geboden. Gebleken is, dat weliswaar het aantal t.b.c. gevallen onder de volwassenen terugloopt, maar dat het aantal nieuwe gevallen bU jeugdige personen toeneemt. In 1947 had 25 van de nieuwe gevallen betrekking op kinderen beneden de 15 jaar. Kiest men de leeft yd van 20 jaar als richtsnoer, dan waren 40 van de nieuwe gevallen onder die leeftyd. Het t.b.c-onderzoek op de scholen wordt regelmatig voortgezet en de sa menwerking met de schoolartsen is zeer vruchtdragend. In 1948 werden in de consultatie- bueraux totaal 18.506 consulten gege- (in 1947: 18.287) en er werden 3694 nieuwe patiënten ingeschreven (in 1947: 4620). Doorgelicht wer den 15.001 personen. Tot sputum- j onderzoek werd 931 keer overgegaan en tot bloedbezinkingsonderzoek 3982 maal. Hoewel de sterfte tengevolge van t.b.c. laag bleef, is er nog aller minst reden tot tevredenheid en er zal nog veel gedaan moeten worden om de Kunstige toestand van vóór 1940 weder te bereiken. Spr. noemde ook de opsporing van t.b.c. onder rundvee als een werk van groot be lang voor de bestrijding van t.b.c. onder de mensen. Wat de toekomst betreft werd ge memoreerd. dat in samenwerking m*ï de Kruisvereniging gestreefd wordt naar massa-doorlichting. De uitrusting van de consultatie bureau* is zeer verbeterd dank zij de giften, welke voor de apparatuur bin nenkwamen. BESTUURSVERKIEZING. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitter mr. A. J. van der Weel evenals de penningmeester jhr. ir. H. L. Boogaert herkozen. In de vacature ontstaan door het bedanken van de arts L. G. Gelder man werd benoemd dr. H. Doeleman te Goes. Het Groene Kruis zal nog een be stuurslid aanwijzen ter vervanging van dr. B. Vaandrager, die bedankte. De voorzitter, de heer van der Weel. deelde nog mede. dat in de va- cature voor districts t.b.c-arts te Goes thans is voorzien door do be noeming van de heer J. M. van Daal, die longspecialist is en o.a. werkte in het sanatorium Zonnegloren en het Antoniusziekenhuis te Utrecht De heer van Daal zal half October in functie treden. Wat de wijkverpleegsters betreft kon medegedeeld worden, dat op haar en op de enquêtrices sedert 1 Sept. jl. ook de bepalingen van de Ongevallenwet van toepassing zullen TAFELTENNIS TAFELTENNIS WED STRIJDEN. Het Middelburgse garnizoen beschikt over sterke tafeltennissers. Het eerste team van Sla Raak. dat toch het sterkste van Zeeland geacht mag worden, wist een kleine 6I overwinning op de mili tairen te behalen. Het tweede militaire team leverde een nog beter resultaat, door de Sla Raak-reserves met 8—2 te verpletteren. De gedetailleerde uitslagen zijn: Groep A: M. WondergemJ. Leeuw 01: A. J. van SluysA. J. Koopman, 1—0: O. van Roggen—G. A. Luidens 10; M. WondergemA. J. Koopman 10; O van Roggen—J. Leeuw 10; A. J. van Sluys—G. A. Luidens 1—0: O. van Rog genA. 'J. Koopman 10: M. Wonder gem—J. A. Luidens 0—1: A. J. van Sluys J. Leeuw 01; Wondergem-van Sluys Leeuw-Koopman 10. Groep B: B. RooversJ. G. Gielen 0 1: G. Pennock—B. Rooyakkers 01; P. rvera— P Boesaard 0— 1; -B.'Roovers— Rooyakkers 01; P. RooversJ. G. Gition 01; G. PennockP. Boesaard 0 1: P. Roovers—B. Rooyakkers 01; B. Roovers—P. Boesaard 0—1; G. Pennock J. G. Giclcn 1—0; P. Roovers-Pennock— Roonkkers-Glclcn 1—0. HANDBAL ZONDAG BEGINT DE COMPETITIE. Het programma voor Zondag luidt: Afdeling Zeeland DAMES: De Zeeuwen II-EMM: Hel las Ill-Marathon III; Hellas H-Vol harding. HEREN: EMM li-Volharding II; Ma rathon li-Volharding; Tonido II-Hel- las m; Tonido Hl-Marathon III. Op het gemeentelijke sportterein aan de Bosweg te Vlissingen wordt ter gelegenheid van het 25-jarig ju bileum van „De Zeeuwen" een dames- handbalwedstrijd gespeeld tussen „De Zeeuwen"-„Hellas". VOETBAL Het internationale militaire tournooi. Woensdag 5 October zullen te Rijssel de halve finales worden gespeeld van het internationale militaire voetbaltour- nooi. De Nederlandse ploeg, die onlangs te Amsterdam een 31 overwinning be haalde op Denemarken, zal tegen Turkije Uitkomen, fërwijl de andere halve" eind strijd zal gaan tussen Frankrijk en do winnaar van de wedstrijd België-Luxem- burg. welke nog moet worden gespeeld.- De finale, waarvoor Nederland een goede kans maakt, wordt Zaterdag 8 October te Parijs gespeeld. •Ingezonden mededeling» EEN JUWÉÊl VAN MN haard HAARDENFABRIEK HILVERSUM FEUILLETON door MARY BURCHELL 63 „Omdat ik de wonderbaarlijke ont dekking deed dat jouw geluk me meer ter harte ging dan mijn eigen. Je weet niet hoe 'n omwenteling dat bij me teweeg bracht. Norma". Hij lachte grimmig. „Gewoonlijk ben ik een koud, zeifzuchtig wezen". „O, neen!" „O, ja!" HU bootste haar toon na. maar ze wist dat hij ook lachte. „Je moet maar dadelijk weten met wat voor man je gaat trouwen". Hij hield plotseling op cn beiden waren volko men stil. want nu hij het onder woor den had gebracht, voelden beiden de ijzige kilte van de werkelijkheid hun stralende luchtkastelen verstoren. Hoe durfden zij nog over de toekomst te spreken? Voor hen was hoogstwaar schijnlijk geen toekomst meer wegge legd. Met een krampachtige beweging begroef ze haar hoofdje tegen zijn schouder cn was stil. „Liefste, probeer niet bang te zijn", zei hij tenslotte zachtjes. ,|Het is best mogelijk". „Dat weet ik, dat weet ik. Ik ben niet niet echt bang. Tenminste niet wanneer je me vasthoudt Maar het is zo donker zo donker!" „St!" zei hij. En tot haar verbazing zei hij dat niet vriendelijk, maar hef tig en dringend. „Het spijt me maar..." „St!" zei hij weer. En plotseling be sefte zc dat hij letterlijk bedoelde, dat ze stil moest zün omdat het van het grootste belang was dat er stilte zou heersen. Hij klemde haar pynlijk vast en er heerste geen enkel geluid, behalve hun lichte, snelle ademhaling en het kloppen van hun hart. En toen kwam van de andere kant van die afschuweiyke barrière, die tussen het leven en hen instond, een dof maar onmiskenbaar dringend ge roep van „Haloooo!" Tegelijk vormden ze een spreek buis met hun handen voor de mond cn riepen op hun beurt „Halloooo". Daarop weer die kreet van de bui tenwereld op die dringend vragende toon. Zc antwoordden met alle wanhopige kracht die in hun was. En in hét ant woord klonk een toon van verheugd begrip. „Ze hebben ons gevonden!" hygde Norma. „Ze hebben ons gevonden!" En plotseling begon ze hartstochtelijk te snikken. „Niet huilen, liefste", zei haar voogd, „anders begin ik ook". En toen ze door haar tranen heen even moest lachen, nam hU haar op en kuste haar een paar maal stevig. Toen hield hij haar dicht tegen zich aan, ze stonden daar samen te luiste ren naar de geluiden die steeds dui- delyker werden en die bewezen dat er krachtige pogingen in het werk werden gesteld om hen te bevrijden. „Het maakt toch geen verschil of we ontsnappen, wel?" fluisterde ze eenmaal dringend. „Ik bedoel, alles wat we hebben gezegd, blijft toch gelden?" J-je zei toch niet allerlei lieve dingen om iemand die mis schien gaat sterven, te troosten of zo iets?" „Bedoel je of ik werkelijk van je houd?" vroeg hij. „J-ja, dat bedoel ik". „Goeie hemel, mijn liefste, ik houd van je met iedere vezel van lichaam en zieL En als we ooit levend uit déze hel komen, zal ik alles wat ik heb aan je voeten leggen terwille van één glimlach en je woord dat je me ver geeft", sprak hij. „O, lieverd, ik ben zo blij dat ik hier 'met je heb gezeten!" riep ze dwaas uit. „Ik zou het niet hebben verdragen buiten te staan wachten terwyl ze trachtten jou te redden!" „Jouw kleine zot", zei hij teder. En op dat ogenblik doorboorde de eerste straal gezegend daglicht de duisternis. Voor haar was dit het grote ogen blik van hun redding. Later kwam natuurlijk het wonderbaarlijke geluid van stemmen die met hen spraken waardoor ze beseften dat de barrière dunner werd en 't ogenblik waar in het gat voldoende groot was om hen naar buiten te laten kruipen te midden van de uitroepen en toe juichingen van een groep mensen, waarvan Richard het middelpunt vormde. Maar voor Norma bleef altijd het ogenblik waarop die eerste licht straal in de duisternis scheen, het hoogtepunt van het wonder. „O, de hemel zij dank!" sprak Ri chard verlegen maar uit de grond van zijn hart. En zonder er zich om te bekoomeren wie het zou zien, nam hi/ Norma in zijn armen en kuste haar. „O, lieve Richard, dank je wel!" Ze kuate hem ernstig terug. „Vergeef me alsjeblieft dat ik je die poets heb ge bakken en is je auto kapot?" „Dat hindert niet", zei Richard uit het diepst van zijn hart. „Er was ge noeg van over om aan te tonen waar jullie waren. Dat is het enige dat van belang is". „Daarop wendde WJ zich om en drukte Justin Yorke de hand, en Norma hoorde hem zeggen: „Dank je dat je mijn kostbaarste bezit hebt ge red". (Wordt vervolgd) LEZERS SCHRIJVEN... PARIJS. Nadat Uw correspondent verleden Jaar een artikel heeft geschreven over de cri minaliteit in Parys, dat meer leek op een wild-west verhaal, dan op de werkelijk heid, las ik in Uw blad van 14 Septem ber wederom een bijdrage over de Pa- rijse gangsters. Daar ook dit artikel gedeeltelijk over dreven cn gedeeltelijk ln strijd is met de - - re toestand, voel ik mij verplicht één ander tot dc juiste proporties terug te brengen. Uw correspondent schrijft o.m dat de Parijse politie met stenguns is bewapend, dat de cassa's van de theaters en bios copen door minstens twee gewapende mannen worden bewaakt, dat voor de ju- welierswinkels twee agenten op wacht staan en last not least, dat een cassière uit angst voor gangsters haar ontslag heeft genomen. Op dit alles zou ik willen antwoorden, dat er tot heden geen enkele, maar dan ook geen enkele Parijse straatagent met een stengun bij zich loopt. Dat men wel echter in verband met het toenemend aantal roofovervallen de politie versterkt met radio wagens en jeeps, die uit de aard der zaak goed zijn bewapend. Dat er bij de cassa's van theaters, bios copen en bij Juweliers agenten of andere bewapende personen op wacht staan is nonsens, evenals het verhaal van die angstige cassière van „het" casino(??). Hiermede wil ik echter niet beweren, dat Parijs volkomen veilig is, maar welke grote stad ls dat wel? Ook Amsterdam, Rotterdam en Den Haag zijn niet altijd veilig, en zeker niet 's nachts. Het is daarom niet te verwonderen, dat in een milioenenstad als Parijs, waar men alle soorten van mensen aantreft, wel eens roofovervallen plaats vinden. Een groot gedeelte hiervan wordt echter veroor zaakt door eigen onvoorzichtigheid en naïviteit. Hopende hiermede een juister kijk op de toestand in Parijs te hebben gegeven, dank ik U bijvoorbaat voor de plaats ruimte. L. F. DERT. DE VLAGGEN UIT IN DE BLOEMENLAAN. Een lezeres uit de Bloemenlaan is ver heugd over het herstel van deze straat. Als voorbeelden van dit herstel noemt zij de woningbouw, de bouw van de Oranje- school en ook de opening van de speel tuin. Zouden morgen nu de bewoners, zo vraagt zij, als uiting voor hun dank- baraheid de vlag uit willen steken? La ten we waarderen, dat er zoveel misère achter de rug is. Voetballer door de stroom getroffen. Woensdagavond heeft zich op het S.V.A.-voetbalterrein te Assendelft een dodelijk ongeval voorgedaan, dat aan een 17-jarige jongen het leven heeft gekost. Na afloop der training van de voetballers, die by kunstlicht geschiedde, wilde de jongen het licht uitschakelen. Hij trok de aansluiting bij een der polen uit de stekker en kreeg daarbij de volle stroom door het lichaam. De schok kwam zo aan, dat hij op slag gedood werd. De rijkspolitie heeft beslag gelegd op de lichtleiding aangezien in twij fel wordt getrokken of deze deskun dig was aangelegd. Met ingang van 29 September 1949 vervallen de maximumverkoopprijzen voor alle soorten roggebrood. (Slot van pag. 3) De heer J. FIBBE, handelaar in parfumerieën en lederwaren: „Ik durfde het besluit om te gaan bou wen nemen, omdat ik veel vertrou wen heb, dat de oude welvaart in Middelburg zal weerkeren. De Markt zal weer als van ouds het middel punt worden, gezellig, druk en sfeer vol". De heer D. F. P. HOEGEN, voorzit ter der Bankiersvereniging en de ver eniging Handelsbelang: JU.i. is de grote bedrijvigheid, die er in de bin nenstad thans heerst een verheugend verschijnsel. Het zal de stad weer 'n behoorlijk aanzien en aantrekkelijk heid geven, terwijl de mogelijkheden groter worden. Het is een teken van durf van haar bewoners. Afgewacht zal echter moeten worden, wat het Rijk doet. Hiervan zal afhangen of dit alles ten koste zal gaan van de indi vidu, doordat b\j een ongunstige re geling het renderend gedeelte te klein zal worden en men op te hoge lasten zal komen te zitten. Indien een billij ke regeling wordt getroffen kan ik mij slechts omtrent de huidige gang van zaken verheugen". Mevrouw Af. T. C. RIJKS-OOSTER HOUT, huisvrouw: ,Jk vind het bui tengewoon voor de stad, dat er weer leven in komt. Ook al hebben toy straten als de Nieuwe Burg en Lan- geviele, gezellig en met resultaat winkelen, in die mate als vroeger mogelijk was, konden w\f, vrouwen niet meer. En dat zal nu hopelijk spoedig veranderen". Het drama bij Eede opnieuw behandeld. In de nacht van 15 op 16 Maart 1949 zagen aan de Zeeuws<$-Vlaamse grens bg Ede de beide grenscommie- zen W, van Rij en L. Fortuin die op patrouille waren, twee mannen komen uit het „café van Parijs", dat daar 300 meter van de grens ligt. De man nen droegen pakken bij zich en ver dwenen m het nachtelijk duister in de richting van de grens. De beide commiezen zetten direct de achter volging in. Van R. loste een aantal waarschuwingsschoteneen der bei de smokkelaars gooide zijn pak weg waarin naar later bleek gort zat. Van R. keesde terug, terwijl F. de achter volging voortzette. Op zijn weg terug ontmoette van R. voor het café-van Parijs een man op de fiets. Van R. sommeerde deze man om te stoppen. Het bleek zekere Amsterdamse Beurs 27 Sept; 2? Sept. Nederland 1948 (3%) dito 1947 (3%) 3 97% 97% dito 1937 3 9614 96% Dollar-lening 1947 3% 94 94% Investeringscert. 3 97% 97% Nederland 1962—64 98% 98% 79% Nederland 1962—64 98% Nederland N.W.S. 2% 79 Spaarc. f 100 2%% 100% 100% Indië 1937 A 3 94% 94% Grootboek 1946 3 96% 96% Ned. Ind. Hand. B 104 104% Ned. Handelmij 162 164 AKU 186% 186% Bergh's Jurgens 309 313 Calvé-Delft 143 141 Centrale Suiker Kon. Ned, Hoogovens 208% 210 Unilever 241% 246% 302 Ned. Kabelfabriek 299% Philips 235 240% Wilton Feyenoord 170% 173 Biliton 430 Kon. Petrol. Mij. 305% 141% 314 Amsterdam Rubber 144 H.A. Lijn 170% 174% Kon. Paketvaart 152 156% Ned. Scheeov. Unie 160% 162% Rotterdamse Lloyd 151 152% Stv. Mij. Nederland 161 163 Handelsver. A'dam 164% 169 Deli Batavia Mij. 120 123 Deli Mij. 147% 151% Anaconda 25% Bethlehem Steel 80% General Motors 61% Kennecot 453/4 Shell Union 34% Baltimore Spw. 7% Pennsylvania 12% P.R. te zijn, die onder invloed van sterke drank verkeerde. P. R. viel van Rij volgens diens verklaring aan, Van Rij nam de benen en R. achter volgde hem. Van R. loste twee waarschuwingsschoten en vervolgens een derde schot dat dodeltfk trof. De officier van justitie bij de Arrondis- sements rechtbank te Middelburg achtte niet bewezen dat opzet aanwe zig was. Hij achtte opzettelijke mis handeling echter wel bewezen, en eiste 9 maanden gevangenisstraf met aftrek. De rechtbank ontsloeg van R. van rechtsvervolging. De officier van justitie gingtegen dit vonnis in hoger beroep. Woens dagmorgen diende deze zaak voor 't Haagse gerechtshof. De president trachtte m een langdurige ondervra ging enig licht in deze zaak te bren- fen. Het was zowel het Hof als ver achte nog steeds een raadsel, waar om P. R. de commies met zulk een razernij was aangevallen. Met kretén als „ik maak je dood", „ik wurg je, ik vermoord je", had hh van R. ach tervolgd en deze had zich in hoge ma te bedreigd gevoeld. De commies For tuin kon als kroongetuige niets an ders vertellen dan dat hg gezien had hoe een man zgn collega achtervolg de: „Ga uit de weg. want het zit hier niet goed", riep van Rij hem toe. Het Hof liet duidelijk blijken dat het zeer raadselachtig voorkwam dat twee commiezen beide bewapend, niets had den weten uit te richten tgen een aanveller, maar de benen hadden ge nomen. De procureur.fiscaal bg het Hof was van mening, dat ondanks duiste re kantjes aan deze zaak er hier geen sprake kon zyn van een beroep op noodweer Hjj achtte verdachte schul dig aan zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbende, en requlreerdc 1 jaar gevangenisstraf. Mr. C. L. Wieringa uit Utrecht trad als verdediger op. Hg schilderde de vaak zeer toegespitste situaties aan de grens tussen de commiezen en de overige bewoners. Hij was van me ning dat zijn cliënt, die als ambtenaar zijn functie uitoefende, niet strafbaar was aan mishandeling en verzocht het Hof dringend het beroep op noodweer dat door de rechtbank was aangeno men, (e aanvaarden. Uitspraak over 14 dagen. MARKT IN HERSTEL. Aansluitend aan het plotselinge her stel. dat Woensdag na de beurs optrad, opende de Amsterdamse effectenbeurs vast en zagen de meeste fondsen kans hierna nog een kleinigheid op te klim men. Tegen slot was een lichte reactie merkbaar, maar de slotnrijzen lagen toch nog aanzienlijk boven die van Woensdag Aan de baisse periode, die vijf dagen ge duurd heeft en zeer grote koersverliezen veroorzaakte, scheen een einde geko men te zijn. De vraag was weliswaar niet groot, maar het publiek dat gedurende deze vijf dagen verkocht heeft, was schijnbaar thans in de markt om te ko- Woensdag ramde een luxe-auto te Sittard een stilstaande hakkerswagen van de firma Hoehen uit Munstergeleen De 47-jarige mevrouw Meyers, die bij de bakkerswagen stond om gebak in ontvangst te nemen, werd daarbij op slag gedood. Marktberichten VISMIJN TE VEERE. Veiling op 20 September. Exportgarnalen 3430 kg.: 0.640.72; Schar 27 kg.: 0,35—0,45: Bot 84 kg.: 0.36— 0,46; Wijting 16 kg.: 0,04—0.06; Grote tong 2,0 kg.; 1.26—1,67; Kleine tong 30 kg,: 0,65 0,9ó; Rog 21 kg.: 0,05—0,08; Ongesor teerde vis" 18 kg,: 0,400,47. (Ingezonden mededeling). PRODENTA - AMERSFOORT Waar zijn onze schepen? Aalsum 28 van Calcutta naar Madras; Aagtekerk 28 van Rotterdam naar Syd ney; Aardijk 28 van Londen te Antwer pen; Alcor 28 van Vincent naar Recife; Aldabi 28 van Bahia te Rotterdam; Alde- conda 27 van Singapore naar Bangkok; Aletta 28 van Pladjoe naar Penang; Al- gorab 28 van Porto Alegre te Antwer pen; Alkaid p. 28 Madeira naar B. Aires: Almdijk 26 van Vera Cruz te Tampico; Alnati p. 28 Madeira naar B. Aires: Al- phard 28 van Rio Janeiro naar Rotter dam; Alpherat 28 van B. Aires te Ne.v York; Aludra 28 vap Refice naar San Salvador: Amer Counsellor 29 van New York te Amsterdam: Amsteldijk p. 28 Scilly naar New York; Amstelveen 28 v. Bombay naar Colombo; Andijk 29 v. Houston te New Orleans: Appingedam 28 van Amsterdam naar Tanger; Arends- kerk 28 van Adelaide naar Brisb: Ariadne 28 van Amsterdam naar Rotterdam; Ar- milla 28 te Batavia: Asturias 28 van Suez naar Rotterdam; Atlas 28 van Halmstad naar Gotthenburg; Averdijk 28 van New York te Nortfolk; Baaqp 28 van Antwer pen naar Valparaiso; Bali 28 van Soera- baja te Semarang; Bennekom 29 van Guayaqui te Callao; Berlage 25 van Ba tavia naar Hongkong: Breda 28 te Anto- fagasta naar Amsterdam: Boschfontein 28 van Amsterdam naar Beira; Boskoop 28 van Plymouth naar Antwerpen; Castor 27 van Isabella de Sagua naar New Or leans; Ceram 27 te Savona naai* Genua; Delfland 28 van Amsterdam te Bahia; Eemdijk 27 van New York naar Havana; Erinna 28 van pladjoe te Miri; Gooiland 27 van Amsterdam te Santos; Haarlem 28 van Tarafa naar New York: Hecuba 28 van Parimaribo te Georgetown; Helicon 28 van New York naar Aruba: Hestia 28 van Catagena naar Barranque: Hydra 27 P. Arthur naar Mobile: Indrapoera ,'an Soerabaja te Panaroekan; Jupiter 28 van Amsterdam naar Alexandrië; Ka- merlingh Onnes p. 29 Pantellaria naar Rotterdam: Kertosono 28 van Batavia te Rotterdam; Kota Gede p. 23 Sagres naar Batavia: Kota Inten p. 29 Finisterre naar Rotterdam 1/10 23 u. te Hoek van Holland verwacht; Laagkerk 27 van Abadan naar Du Bay: Larenberg p. 28 Gibraltar naar Italië; Leersum 28 van Sorel te Amster dam; Lekkerkerk p. 28 Ouessant naar Rotterdam: Lieve Vrouwekerk 28 van Mars. naar Rotterdam; Lombok 28 van Kohslehang naar Singora: Loosdrecht p. 28 Finlst. naaV Basra; Lissekerk 27 v. Suez naar Calc.; Lutterkerk 28 v. Alexan drië naar Calc.; Maasland 28 te Bahia naar Amsterdam; Marpessa 27 van Mara- caibo naar Curacao; Meerkerk p. 28 Vlis- slngen naar Rotterdam: Merwede 28 van Mombassa naar Tanga: Midas 28 van Lis sabon n. Tanger; Nieuw Amsterdam 28 van Rotterdam te New York; Nieuw Holland 29 van Singap. te Brisb.; Niger- stroom 28 van Lobito naar Novo Relindo; Nijkerk 28 van Amsterdam te Pt. Amelia; Oranje 29 te Pt. Said naar Batavia: Oran jefontein 29 van Genua naar Amsterdam; Pr. Joh. W. Friso p. 29 Scilly naar Montr.; Rempang p. 28 Gibraltar naar Amster dam: Rijnland 28 van B. Aires naar Am sterdam; Saidja 28 te Pladjoe; Salawati 28 van New York naar Boston; Sarangan 25 van Calc. te Bassein; Sarpedon 29 naar Pta Cardon te Aruba; Schiedijk p. 28 Malta naar Java; Sloterdijk 28 van New York naar Java; Sibajak p. 29 Finist. n. Rotterdam 1/10 23 u. te Hoek van Holland verwacht; Slamat 28 van Rotterdam te Batavia; Soestdijk 28 van Halifax te Boston; Streefkerk p. 28 Gibraltar naar Rotterdam Stuyvesant 28 van La Guaira te Curagao; Themisto p. 27 Belie Isle naar Montr.; Theseus 28 van Catania naar Oran; Tiba 28 van Hamburg naar Ant werpen; Tiberias 28 van Param te Tri nidad; Tibia p. 28 Malta naar Abadan; Tjitjalengka 2 te Saigon; Tjisadane 26 van Manila naar Singap.; Tjikampek 29 van Kaapstad te Rio Jan.; Utrecht p. 29 Pt. de Galle naar Rangoon; Van der Waals 27 te Colombo naar Madras: Vo- lendam 28 van Rotterdam naar Batavia; Valerius 27 van Batavia naar Soerab.; Waterman 29 te Aden verwacht naar Ba tavia: Waal 27 van Marac. naar Pto Ga- beza: Westland 28 van Amsterdam naar Hamburg; Woensdrecht 28 van Pt. Arthur te Curacao: Weltevreden 28 van Pladjoe naar Soerab. SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Óp 28 September. Onderneming, Serné; Nixes, van Zut- fen; Amstel 4, van Veen, allen naar Am sterdam; Saale, Westerlinck; Spree. Mer- tens, beiden naar Gennep; Rozina Pieter- nella, den Breejan, naar Gorinchem; Ma- chiensteen 22. Hagenaar, naar Schiphol; Onderneming, v. d. Klooster, naar Och- ten: Scheldezonen, de Koning, naar Kerkdriel; Lelie. Westers, naar Vivsta- varf: Spes Unica. Wellens, naar Utrecht; Cornelia, van Meel, naar Rotterdam; Eg- lisau. Neij; Express 30, Buhler: Express 33, Beije: Express 31, Grootveld; Express 21, Fröhlich; Wianca, van Laak: Morco- te. Zaman, allen naar Basel; Amice, van Capelleveen; Sahara, Schott; Fluviale 6. Het Wereldgebeuren De Chinese afgevaardigde bij de Ver. Naties, dr. Tsiang, heeft met het machteloze gebaar van een verslagen regering een klacht ingediend tegen de Sow jet-Unie. Maanden te laat. De dagen van dr. Tsiang in Lake Suc cess zijn geteld, want aan de wan verhouding tussen het prestige van Tsjang Kai Tsjeks regiem in liqui datie en zijn invloed binnen de Ver. Naties zal ongetwijfeld binnenkort een einde moeten komen. China im mers wordt geacht tot de Grote Vijf te behoren en heeft uit hoofde daar van een permanente zetel in de Vei ligheidsraad plus het recht van veto. Deze bevoorrechte positie zal binnen afzienbare tijd overgedragen moeten worden aan het regiem, dat op weg is het gehele Chinese gebied onder controle te krijgen, dat van Mao Tse- tung. Door het uitroepen van de volksrepubliek is daartoe de weg vrij gekomen. Als eenmaal de eerste de facto erkenningen zijn binnengedrup peld zal het diplomatiek aanzien van deze republiek snel stijgen. Wat dr. Tsiang met zijn laatste en nutteloze poging om de Ver. Naties in de zaak te betrekken voor heeft is onduide lijk. Een klacht tegen het optreden van een bepaalde staat dient in prin cipe bij de Veiligheidsraad te worden ingediend, daar alleen de Raad tot handelen bevoegd is. De algemene vergadering van de V. N., waar de klacht nu besproken wordt, kan wei nig meer doen dan een aanbeveling en dat nog niet eens by gebrek aan gegevens. Het instellen van een com missie van onderzoek is de moeite niet meer waard. Ds. Tsiang heeft zijn beschuldiging zo geformuleerd, dat aan Moskou schending van de overeenkomst van Jalta en van het ChineesRussisch verdrag wordt ten laste gelegd. Beide partijen kwamen in deze verdragen overeen zich niet te zullen mengen in eikaars binnenlandse aangelegen heden en daarentegen elkaar econo mische steun te zullen verlenen. Dat is, zo zegt Tsiang, niet nagekomen. Moskou heeft de Chinese communis ten militaire steun verleend en de onafhankelijkheid van Mandsjoerije geschonden. Het is voor Wisjinsky niet moeilijk geweest zich te verdedigen. Hij vroeg de Chinese- vertegenwoordiger om de ondubbelzinnige feiten, waarop zyn beschuldigingen gebaseerd konden zijn en koppelde daaraan vast een aanval op Tsjang Kai Tsjek. De ge gevens daarvoor kon hij putten uit het onlangs verschenen Amerikaanse Witboek, waarin wordt toegegeven, dat door corruptie en onbekwaam heid alle hulp aan de nationalistische regering vergeefs is geweest. Zo kon Wisjinsky het hebben over de „bank roete kliek van Chinese imperialis ten" zonder dat daartegen Ameri kaans verweer mogelijk is. Zo kon hij beweren, dat de Chinese commu nisten geheel op eigen kracht hun overwinningen hebben behaald zon der dat bewijzen van het tegendeel voorhanden zijn. De klacht van dr. Tsiang is dus een slag in de lucht en kan gevoegelijk als de diplomatieke zwanenzang van de Chinese verte genwoordiger worden beschouwd met alle respect voor diens innemende persoonlijkheid en diens kwaliteiten. Er g§an geruchten, dat reeds een vertegenwoordiger van de Volksrepu bliek zyn intrek heeft genomen in een der New Yorkse hotels, in af wachting van het ogenblik, waarop hij de plaats van dr. Tsiang kan in nemen. De vroeg of laat onvermijdelijke wijziging in de Chinese delegatie 'zal zonder twijfel een versterking van het Sowjet-blok inhouden, waarmee de aderlating als gevolg van het weg vallen van Joego-Slavië weer wordt gecompenseerd. Voor zover nog onze kerheid kon heersen over de houding van Mao-Tse-tung is deze door een passage uit een van zijn artikelen grotendeels weggenomen. Na een lang en gedetaillperd vertoog over het ko mende buitenlands beleid van zijn regiem besluit hij: „Internationaal gpzien behoren wij tot het anti-im oer'Mist isc'-"1 blok met aan de spits de Sowj et-Unie. All-^n van dit blok kunnen we waarlijk hulp krijgen op basis van vriend schap en gezamenlijk belang. Overi gens willen we diplomatieke betrek kingen aanknopen met alle landen op basis van gelijkheid en wederzijd se eerbied voor de territoriale onaf hankelijkheid". Deze passage laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Poppelier: Richard 6. Possemiers: Fluvi ale 7. Pols; Wanderer, van Schijndel: Stad Brugge. Mertens; Stad Utrecht, Neij; Fluviale 28. Fromm; Fluviale 26, Rijcquart; SB 8, v. d. Wiele; Nautilus 13, Heijmans: Nautilus 18. Liskamp; Mon tana. Hendriks; Fraternité 6. Hellinx: Stad Doornick, Mertens: Stad Mechelen. Neijenhof: Patriotisme 2. Buitink; René, Loonen: Isabella, Groendijk; Westkust, den Boer, allen naar Duitsland; Bram. Kempeneers; B 91. Costers: Pauline. Ver- gauwen; Jacqueline 4, Vermeiren: Maas, Hegemans: Adstad, de Regt; Adriana. Heidens: Silvermeeuw. Luiken; Duo. Spiesens: Albatros. Reyniers; Zorg en Vlijt, Schuller; Celina, de Keersmakers; Vredeburg. Pauwels; Mariette. Gasten; Rescape, Bracké; René, Schijvens; On derneming, Muurling; Alfons et Antoine, Sluik; Luctor, v. d. Adel; Overschie. Was senaar; Coöperatieve 3. van Utrecht; Ot to. den Haaf; Fluviale 8. Landa; St. An toine. Kloostermans; St. Therese. v. d. Abbeele; Nelly, van Oost; Stompwijk, v. Bennekom: Bakou, Verstraeten; Ésma- ralda, Wemmers: Damco 131, Kruithof; Guro, van Veen: Hydra, Silvius; Wester kade, v. d. Werken; Morgon, van de Meer: Eemland, Swinkels; Arenaria, Szczerbinski; Navexmotor 8, Blommaert; Edelweiss 16. de Keukelaere; Rijntrans 6, van Winsen; Werra, Florie; Haspengouw, de Wachter; Guinea. Blokland; Lucia, Stoop; Henja, v. d. Zee; Cotes Roties, de Koster: Curi, Huygens; Telegraaf 4, Heij- stek: Saigon, Janssen; Wipi, Jiscoot, allen naar België. HOOG WATER LAAG WATER u.+NAP U.+NAP u.— NAP u.—NAP 1 October Vlissingen 9.33 1.18 22.28 1.37 303 1.34 15.53 1.44 Terneuzen 10.00 1.36 22.53 1.56 3.33 1.51 16.22 1.63 Hansweert 10.14 1.52 23.11 1.71 4.07 1.67 16.55 1.79 Zierikzee 10.35 0.97 23.29 1.21 3.46 1.20 16.42 1.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4