DE HERBOUW VAN MIDDELBURGS BINNENSTAD Lange Delft wordt weer gezellig Fraaie zakenpanden zullen de straat opnieuw aantrekkelijk maken Zeeuwse Almanak OPINIES OVER DE HERBOUW DE MARKT DIENT WEER HET CENTRUM TE WORDEN VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Die oude Lange Delftja, daar praten de Middelburgers nog dikwijls over. Je kon er zo genoegeiyk flaneren en gezellig winkelen, je ontmoette er altjjd kennissèn, enfin, je zou die straat niet graag willen missen. Pre cies hetzelfde zeiden de Rotterdammers van hun Schiedamsedjjk, de Londe- naars van hun Elephant Castle en de burgers van Warschau van hun Plac Pilsoedski. Bij 't vestigen van een nieuwe orde kan met zulke klein burgerlijke gevoelens natuurlijk geen rekening gehouden worden en dus werden er gaten geslagen in Zuid-Londen, veranderde het Pilsoedskiplein in een rokende puinhoop, ging de „Djjk" van de kaart en werd de Lange Delft een gapende wonde. Toen de ruïnes waren opgeruimd beseften de Middelburgers eerst ten volle wat men hun stad had aangedaan. En al went men in negen lange ja ren wel aan de aanblik van de lege plekken, toch bleef men 't grote gemis schrijnend voelen. Het is daarom, dat ieder, die met verlangen naar de herbouw van de binnenstad uitzag, met zoveel blijdschap constateert, dat daarmee nu op grote schaal begonnen is. Het is daarom, dat iedere nieuwe steenhoop op het trottoir van de Lange Delft met vreugde wordt begroet en het is daarom ook, dat 't brute lawaai van de pneumatische stampers, die oude opstallen tot gruis vermorzelen, van de heikar, die dag in dag uit enorme betonpalen de grond in slaat en van de betonmolens, die het be. ton voor de funderingen van de panden aan het mengen zijn, als muziek in de oren klinkt. Het werd hóóg tijd! Velen vroegen zich af, of er nog wel ooit iets van de binnenstad terecht zou komen en vooral de zakelieden, die al 9 jaar op de herhouw van hun pand wach ten, waren de wanhoop nabij. Wat kan err gelukkig in enkele maanden veel veranderen. Enige maanden ge leden een stille en trieste binnenstad, nü een enorme bouwbedrijvigheid. De resultaten van het bouwvoIume-1949, 't oog op moeilijkheden, die zich later zouden kunnen voordoen met de be lendingen, voor dit pand thans reeds Pi Vervolgens komt het perceel van de heer H. H. A. Wöhler, bestemd voor de bouw van een restaurant. Dezer dagen wordt dit werk aanbesteed, zodat, naar verwacht mag worden, dit pand heel spoedig uit de grond zal komen. Later komt hier ook een De garage-autohandel aan de Rotterdamse kaai is practisch afgebouwd. speciaal bestemd voor de herbouw en het extra volume voor de wederop bouw van de stadskern, dat enige maanden geleden uit het contingent handel en verkeer ter beschikking ward gesteld, beginnen zich af te te kenen. Er is reden om te juichen! Om de vele vragen, die Dij de aan- blik van de wederopbouw riizen, te beantwoorden, willen wij in dit arti kel de bouwactiviteit onder de loupe nemen. LANGE DELFT Laat ons dan beginnen bij de Lan ge Delft, de hartader van Middelburg en deze volgen van de Markt af. Op de hoek zal binnenkort worden be gonnen met het inheien van palen voor het manufacturentmagazijn van de heer L. E. Rivière. Hiernaast komt het pand van de firma Jamin, waarvoor eveneens op korte termijn palen zullen worden geheid. Momen teel is men op dit perceel bezig met de opruiming van de betonnen kluis, die vroeger toebehoorde aan de Twentse Bank. Dan volgt een gat van ongeveer 12 meter breedte, dat men volgend jaar hoopt te dichten door de bouw van twee kleine zakenpanden, waarvoor thans geen bouwvolume beschikbaar is. Hieraan grenzend ligt een „palenkerkhof", waar men binnen afzienbare tijd o.m. de manu facturenzaak van de N.V. Wiener Co. hoopt te bouwen. Iets definitiefs valt daarover momenteel niet te zeg gen. Wel bleek het noodzakelijk met WEDEROPBOUW De pagina, waarop dit Almanakje verschijnt, is gewijd aan de wederop bouw van Middelburg. Het is, nu de vijfde verjaardag van de bevrijding langzaamaan in zicht komt, een in drukwekkende pagina! Ge moet de foto's nog eens ter hand nemen, die gemaakt werden na de verwoesting. En ge moet eens kijken, hoe de din gen er thans uitzien. O, zeker, er werd gewerkt op Wal- cheren. Reeds jaren geldt het als symbool van wederopbouw en herstel in Nederland. Wie het nimmer gezien hebben in de zwartste tijd, kunnen nauwelijks geloven, dat hier een chaos heeft geheerst. Maar bij alle vooruitgang was de binnenstad van Middelburg een zwar te vlek op de wederopbouwbladzijden. En lang scheen het onmogelijk om daarin verandering te brengen. Men schreeuwde om bouwvolume! Het bouwvolume is er ten slotte ge komen. En nu kunt ge door de bin nenstad wandelen en uw ogen uit kijken. Want er wordt gebouwd, er wordt gewerkt. En ieder nieuw pand, dat uit de grond schiet, is weer een stap op de goede weg. De Middelburgers zelf kunnen de groei nauwelijks bijhouden. Het over zicht, dat deze pagina bevat van wdt er gebouwd wordt, voorziet in een behoefte. Iedere rechtgeaarde Zeeuw aal rich verheugen over deze vooruitgang in de provinciale hoofdstad. Ook al weet hijdat er nog ettijd méér nodig is! oscoop ter vervanging van het verwoeste City-theater. Het in aan bouw zijnde pand van de fa. H. Meyer vraagt vervolgens de aandacht. Hier voor werd de betonvloer reeds ge stort en werd een aanvang gemaakt met de bovenbouw. Tegen dit gebouw aan werd inmiddels ook reeds begon nen met de bouw van het pand van bakkerij P, J. Beun. Dan rest nog een open plek tot de St. Janstraat, waar waarschijnlijk dit jaar nog begonnen wordt met de bouw van het pand voor Albert Heyn. Aan de andere zijde van de St. Janstraat treffen we dan eerst de panden aan, die in de bezettingsjaren werden gebouwd en vervolgens komt een gat van 10 meter. Op de open ruimte, die dan nog overblijft, tot de Herenstraat, wordt dit jaar nog be gonnen met het pand voor het heren- m ode magazijn van C. A. Opdorp. In de Herenstraat zelf is verder in aan bouw het pand voor drukkerij Adamse, waarmede goed opgeschoten wordt. De open plek tussen de Segeer- straat en de boekhandel van Benthem en Jutting waarop o.m. in de toe komst de Prov.'Bibliotheek zal her rijzen. zal voorlopig helaas onbebouwd blijven. Tijdelijk wordt deze vlakte benut voor het opstellen van de hou ten keten voor de aannemers, die aan de overzijde van de straat hun karwei hebben. DE OVERZIJDE Steken we op deze plaats de Lange Delft over. dan treffen we naast de zaak van Fongers het pand voor het meubelmagazijn van J. J. Verstelle in aanbouw aan. Het perceel hier naast, gelegen op de koelt van de Lange Delft en de Koorkerkstraat, blijft voorlopig onbebouwd. In laatst genoemde straat is 't pand van de groenten handel Ingelse in aanbouw, verder wordt er hier totenmet de hoek van de Lange Delft niet meer febouwd. Aan deze zijde van het mo emagazijn Peca zal men een dezer dagen beginnen met de bouw van het pand voor het kledingmagazijn Vries man, waarvan de gunning reeds ge schiedde. Tussen de panden van Peca en De Njjs zijn dit jaar practisch reeds afgebouwd de panden voor de slagerij van de firma Te Roller en 't bloemenmagazijn van J. Sanderse, die binnenkort geopend zullen wor den. Naast de fa. De Nijs komen aan de linkerzijde de panden van de wijn handel Montaan en het meubelmaga- zyn Bos, Met de bouw hiervan is men dezer dagen begonnen. Vervolgens komt een gat van 6 meter, waarnaast het pand van de lunchroom Peterse In aanbouw is. Dit loopt door tot de Stropoortgang. Voor dit pand worden momenteel tonpalcn ingeheid. Aan de andere de van de Stropoortgang blijft voor lopig tot de fa. Roovers 'n grote open plaats, gereserveerd voor Vroom Drcesmann. De ruimte tussen de firma's Wessels en Cosijn is bestemd voor de bouw van 3 kleine zakenpan den. Eén hiervan t.w, *t gebouw voor VVV, is dit jaar gereedgekomen. De andere twee komen dit jaar niet meer aan de beurt. Aan de rechterzijde van Simon de Wit is het pand voor de heer Radder in aanbouw. Daarnaast zal dit jaar ook nog het pand voor de Wed. Brakman gebouwd worden, zodat het gat tussen Simon de Wit en fa. Cosijn binnen afzienbare tijd gedicht zal zijn. Tussen de zaken van Simon de Wit en de fa. Den Boer blijft een open ruimte, die binnenkort echter verkleind zal worden door de bouw van een bedrijfspand voor de fa. De Gruyter. PARKEERPROBLEMEN Tenslotte zal de parkeerplaats tus sen Lange Delft en Zusterstraat bin nenkort aangelegd worden, waartoe het grondwerk inmiddels werd ver richt. Het parkeren van auto's in dè binnenstad ten tijde van het vreemdc- lingenseizoen is een probleem op zich zeli. Dit vraagstuk zal nog klemmen der worden door de bouw van de R. K kerk. Deze bouwplaats wordt 's zo mers speciaal gebruikt als parkeer terrein voor touringcars. Wellicht kan achter de Lange enigermate compen seren. Dat neemt met weg, dat het parkeren in de binnenstad voorlopig wel een probleem zal blijven. de parkeerplaats Delft dit verlies c Het waser op of er onder. Het wordter öp. Maar de gedupeerden* blijven gedupeerd. „Het ging voor Middelburg er op of er onder. Géén herbouw had abso luut betekend: er onder. Nü hopen wij er met vereende krachten weer bo venop tekomen en dat zal ook luk ken". Deze gedachte beheerst de za kenlieden, die een nieuw pand laten bouwen en de autoriteiten, die het wélzijn van de stad nastreven. Wij hebben met enkele hunner een praat je gemaakt en geven hier hun me ning over de stand van zaken „in 'n notedop". De heer L. J. VAN T WESTENDE, wethouder van Gemeentewerken: „Middelburg moet herbouwd wor den, hoe sneller hoe beter, dat is het belang van de stad en van iedere be woner. Er is nu heel wat bedrijvig heid en als wij zó door kunnen gaan, is Middelburg over 3, 4 jaar her bouwd. Maar laten we nuchter blij ven. Laat ieder toch begrijpen, dat men door herbouw wel een betere zaak krijgt, een betere outillage, wel licht ook een betere stand, maar dat de portemonnaie lichter wórdt en de zorg groter. Iedere gedupeerde blijft een gedupeerde. Dat zal hij moeten aanvaarden, hoe moeilijk het ook is. Aanvaardt hij het niet, bouwt hij niet, dan zal de stad ten onder gaan en daardoor óók hij!" De heer A. S. DE JONGE, alg. secr. Kamer van Koophandel: „Is er wel iets, dat meer bevrediging schenkt dan bouwen; bouwen in de beste zin van het woord? Toen men in Middel burg spoedig na de ramp van 1940 begon met het bouwen van noodwin- kels, gaf dat de bevolking moed en hoop; een vertrouwen, waarop we lang zouden moeten teren. Vergelij ken we de stand van zaken van toen eens met mat nu aan de gang is. Overal in de binnenstad en daarbui ten steigers en heistellingen en bouw materialen: een stad in wording! Het vertrouwen in de toekomst van Mid delburg wordt nu wel héél duidelijk gedemonstreerd. Proficiat!" De heer J, J. VERSTELLE, meh- fyelhandelgar: „De zakenstand van Middelburg moet het voor een be langrijk deel hebben van de kopers van buiten de stad. Goes en Vlissingen zijn nu ernstige concurrenten en dat is onder de gegeven omstandigheden maar cl te zeer begrijpelijk. Maar ik verwacht, dat Middelburg spoedig weer alom in Zeeland bekend zal staan als een prettige koopstad". De heer VERBURG, handelaar in kaas en vis: „Laten we eerlijk zijn: Middelburg kan momenteel niet veel aantrekkelijks bieden en de noodwin- kels vormen een onhoudbare toe stand. Ik kan een vertegenwoordiger niet eens behoorlijk ontvangen! Door herbouw krijgen de zakenmensen weer ruim baan en kunnen een gro tere verscheidenheid van goederen in huis hebben. Wij nemen echter zware financiële verplichtingen op ons. Wij Twee interviews. Wylen burgemeester mr. dr. J. van Walré de Bordes: „Wij moeten een mooier en doelma tiger Middelburg terugkrijgen. En wij krijgen het terug! Het is mijn vaste overtuiging, dat onze stad er weer bovenop komt. Meer dan ooit moeten wij in deze tijd de aloude wa penspreuk in ere houden en verwezenlijken: Ik worstel en kom boven." Mei 1940 Wijlen burgemeester jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essen- burg: „Wat de bouwlust aan gaat, zijn wij min of meer over net dode punt heen. Mensen, die tot dusver eigenlijk rustig zaten te wachten, wat er ver der zou gebeuren, blijken zich nu voor financieringsschema's te Interesseren en als zij er ken. nis van nemen tot de conclu sie te komen, dat er voor bou wen veel te zeggen valt De winkeliers, die reeds ge bouwd hebben, zagen hun om zet aanzienlijk stijgen. Er zijn nog vele problemen op te lossen maar hoofdzaak ist dat de we deropbouw van de" binnenstad weer op gang komt". November 1048 woedt gesteld, kan dit ons de fraaie panden-van vroeger niet doen verge ten. Het prachtige hotel St. Joris zal niet terugkeren, maar daarvoor in de plaats zal t z.t. een Rijksgebouw wor den opgetrokken. Stedebouwkundig is dat ook veel juister, daar deze ge projecteerde bebouwing het minder Fraaie uitzicht op de achterterreinen van de woningen aan dc St. Jons- straat en .Ie Bleek zal wegnemen. Trouwens, wanneer men van de Kpr- te Burg de Balans beziet, vrfiégt öit pleintje om een afsluiting. Deze wordt zéér zeker niet verkregen door charmante plantsoenaanleg. ST. JORIS STRAAT In de St. Jorisstraat, waar dit jaar aan de rechterzijde van de Balans af al een aanvang werd gemaakt met het bouwen van twee woningen - één daarvan is gereed zullen dit iaar nog twee woningen gezet wor den. zodat dan het blokje van vier huizen gereed zal zijn. Op de plaats van de stenen noodwoningen is een plantsoentje gedacht, dat aangelegd Aan de Lange Delft verrijzen talrijke nieuwe zakenpanden. Bebouwing wil thans nog niet erg vlotten Noodwinkels verdwijnen in sneller tempo. Er is nóg een plek in de stad, waar het hart van iedere rechtgeaarde Mid. delburger naar uitgaat en dat is de Markt. Het valt wel diep te betreuren dat het met de bebouwing van dit centrum der Zeeuwse hoofdstad aller minst wil vlotten; van een marktplein is thans eigenljjk in het geheel geen sprake, uitgezonderd dan on de Don. derdagen, wanneer de bedrijvige weelcmarkt de open gaten niet zo in het oog doet vallen. Laat. ons hopen, dat ook deze spoedig zullen kunnen worden gedicht, zodat Middelburg weer een Markt krngt, die ondanks het verschil met het vóóroorlogse plein een sierraad voor de stad is. Enkele lichtpuntjes zijn er inmid dels wel te signaleren. Zo zal dé entree bij de hoek Markt-Lange Delft door de bouw van de panden der firma's Rivière en Jamin in ieder ge val een grote verbetering ondergaan. Het pand van het sigarenmagazijn Diescn zal voorts binnenkort uit zijn isolement worden verlost, want aan de rechterzijde zal de parfumeriezaak van Jo Fibbe worden gebouwd, ter wijl aan de linkerzijde het pand- Rivière opgetrokken zal worden. Ver der zal er dit jaar met de bouw aan de Markt helaas geen voortgang wor den gemaakt. Wel hoopt men binnen afzienbare lijd met 't pand voor dc fa. G. W. den Boer, waar de kantoor ruimte van deze firma en van de Provinciale Zeeuwse Courant in ge vestigd zal worden, een begin te ma ken, zodat de in aanbouw zijnde druk kerij en de kantoorruimte met elkaar in verbinding komen, GRAVENSTRAAT In de Gravenstraat is men begon nen met de bouw van het pand voor zullen die nakomen, maar- het zal hoofdbrekens kosten'\ De heer. M. PETERSE, .banketbak ker en lunchroomhouder: „ln 1940, toen ik mijn noodpand betrok, zeiden sommige mensen: „Hoe durf je!". Nu ik laat bouwen in de Lange Delft, hoor ik weer: „Hoe durf je!" Daar is maar één antwoord op: ik moet het in 't belang van m'n zaak, alle proble men ten spijt. De getroffen zaken mensen kunnen twee dingen doen loslaten en aanpakken. Loslaten be tekent vele jaren voor niets gewerkt te hebben. De keus is dus niet moei lijk". De heer mr. J. A. DUMON TAK, voorzitter V.V.V. Walcheren: „Dank baar, maar niet voldaan. Dankbaar, omdat er gegronde hoop is, dat de vreemdelingen volgend jaar niet meer zoveel ontsierende gaten in de stads kern zullen zien, omdat Middelburgs monumenten hun oude luister herkrij gen en omdat V.V.V. er in geslaagd is, zij het tegen hoge kosten, wederom een eigen gebouw te betrekken, wat zeer zeker een groot belang is voor alle vreemdelingen en stadgenoten. Niet voldaan, omdat ons bestuur vreest, dat het< nog jaren zal duren voordat het Abdijcomplex hersteld zal zijn en wij onze ringrijderij weer als vanouds op het Abdijplein kun nen houden, alsniede omdat het aan tal hotels, restaurants en café's nog lang niet voldoende is. Tenslotte wil ons bestuur uitdruk king geven aan zijn dank voor de onvergetelijke wijze, waarop wijlen burgemeester jhr. Sandberg tol Es- senb'urg, die tevens ere-voorzitter van onze vereniging was, al zijn energie en werkkracht aan de herbouw wijd de. Al hetgeen wij nu in Middelburg zien herrijzen, is zonder enige twijfel voor het grootste deel aan zijn door zettingsvermogen te danken". Mevr. J. E. MONTAAN-VAN DIJK, wijnhandelaarster: ,Jk ben er van overtuigd, dat de Lange Delft weer een kostelijke winkelstraat zal wor den. Het centrum van de stad had al veel eerder herbouwd moeten zijn, maar ik besef wel, dat er oneindig veel moeilijkheden waren te overwin nen voordat daarmee op grote schaal kon worden begonnen". De heer TE ROLLER, slager en worstfabrikant: „AIs men maar eerst ziet, dat met de bouw begonnen is, dan ij het ergsxe leed geleden. Over de financiële problemen moeten wij heenstappen. De tijd zal leren, of wij een verstandige, dan wel een onwijze stap hebben gezet. Ik geloof het eer ste. Hoop moet er zijn, want ontbreekt het ddóraan, dais Middelburg ver loren". (Vervolg op pagina 4> - de Wed. Gillissen, dat café wordt en dat gelegen is tussen de zaken van De la Viênne en Sinke. Van het pand- Sinke af tot de hoek Gravenstraat- Zusterstraat is momenteel practisch geen bebouwing. Op laatstgenoemde hoek is men echer reeds begonnen met het optrekken van de bakkary voor de firma A. Versluis. Hiernaast komt in de richting van de Markt eerst, een open gat van 6 meter en daarnaast zal binnenkort begonnen worden met de bouw van een pand voor de fa. M. Verburg Zn. Overi- fens dit jaar. in deze straat geen be- ouwing meer. PLEIN 1940 Op het voormalige parkeerterrein van de Stoomtram Walcheren zal dit jaar 'n pand verrijzen voor rekening van dhr. Wielemaker, waarin 'n melk handel zal worden gevestigd. Aan de rechterzijde van de fotohandel Merk wordt dit jaar voor de heer Flipse 'n cafétaria gebouwd. Een bescheiden begin met de afbouw van dit plein wordt dus gemaakt, ST. PIETERSTRAAT Dit, jaar werden in de St. Pieter straat reeds twee panden opgetrok- juwelierfirma kan warden, zodra het woningvraag. stuk is opgelost en de noodbehuizing kan verdwijnen. ken, nl. één voor i Het pand v.an de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, het z.g. Ver. keershuis, kwam dit jaar gereed. De Jong en een woonhuis. Aan de rechterzijde van dit blokje is een be- fin gemaakt met de bouw van een lokje van vier woonhuizen. Naast dit complex en de bestaande woningen aan de rechterzijde blijft voorlopig een open terrein, dat gere. serveerd is voor de uitbreiding van de R.H.B.S. Tussen 'een woonhuis en de zaak van de firma Broeksema is GROENMARKT EN KORTE BURG Aan de Korte Burg zullen dit jaar nog drie woonhuizen verrijzen, zodat ook deze straat dan voor het groot ste gedeelte bebouwd zal zyn. De Groenmarkt geeft, afgezien van de in vérgevorderde staat van restaura tie verkerende kerk en Abdijgebou wen. nog een troosteloos beela. Ge lukkig zal ook hier dit jaar begon nen worden met de bouw van een woonhuis, waarvoor de bouwmlanken inmiddels werden uitgezet. Met het Polderhuis Walcheren worden goede vorderingen gemaakt zodat de straat- wand Nieuwe Burg-Onder de Toren spoedig geheel gesloten is. ANDERE STRATEN De Bachten Steene is wel de groot ste open vlakte, die Middelburg he- laas nog bezit. Dit jaar wordt echter begonnen met het verkleinen van dit byzondcr lelijke gat in de stadskern. Zoals men weet zal aan dc linkerzijde hiervan, gzien van de Noord3traat af, de R.K. kerk met pastorie en sacri stie verrijzen. In de Lange Noordstraat zullen de thans aanwezige gaten voorlopig wel blijven bestaan. Wel is een aanvang gemaaikt met de ontworpen uitvals weg en de Bodenplaats achter het Stadhuis, waartoe reeds enige bouw vallige panden werden afgebroken. In de Zusterstraat heeft, behalve de bouw van de drukkerij G. W. den Boer. dit jaar geen bebouwing meer plaats en het ziet or naar uit, dat dit gedeelte, vooral dat vajv de Gra venstraat in de richting St. Jan straat vooreafrst wel leeg zal blijven. Behalve de grote gaten in de stads kern kent Middelburg er nog vele daarbuiten. Gelukkig worden ook hier goede vorderingen gemaaikt, vóoral het gedeelte Rouaanse kaai Dwarskaai. De in aanbouw zijnde étagewoningen hebben de Rouaanse kaai wel voor het grootste gedeelte gedicht, terwijl de U.L.O.-school voor meisjes al flink omhoog komt en een belangrijk deel van de Dwarskaai in beslag neemt. De Rot terdamse kaai is voor het grootste gedeelte bestemd voor de Rijksge bouwen, terwijl op de rest van dit terrein, dat gereserveerd is voor woonhuizen en zakenpanden, de bouw van de garage Sukkel goed opschiet. ER WORDT AANGEPAKT. Maken wij thans de balans op, dan kunnen wij niet anders dan tevre den zijn. Vooral dc Lange Delft, zal zeer spoedig een geheel ander aan zien krijgen, maar de Markt zal dan door de eenzijdige bebouwing nog meer afsteken dan thans al net ge val is. Heel jammer, maar laat ons hopen, dat ook daarin snel verande ring komt. Een gelukkig verschijnsel sol is het, dat door de bouw van nieuwe panden de opruiming van de foei-lelyke noodwinkels, "die veel schade berokkenen aan het aanzien van de prachtige kaden, in veel sneller tempo kan geschieden. Zou Middelburg door het verkrij gen van bouwvolume in do toekomst op dezelfde voet voort kunnen gaan als thans het geval Is, dan bestaat er geen twijfel over, dat de stad bin. nen enkele jaren herbouwd zal zijn. Niet mag echter uit het oog wor den verloren, dat met de herbouw van de binnenstad de talrijke gedu peerden, die door de sanering van ao oud§ stadskern van vóór 1940 een plaats in de buitenwijken moes- reeds een aanvang gemaakt met de duobel pand. Het bouw van een grootste gedeelte van de "St. Pieter straat zal dus, gezien van de Gist- poort af in de richting Balans, dit jaar volgebouwd warden. De linker zijde daarentegen, die nog geheel on bebouwd is, ls gereserveerd voor het Rijksgebouw, maar wanneer daarmee begonnen zal worden, is nog niet tc zeggen. BALANS Hoewel op de Balans ter plaatse van de vroegere bebouwing een vriendelijk plantsoentje is aangelegd, dat door de bewoners zeer op pry's ten zoeken, hiermede niet f gebaat zijn. Ook deze mensen wachten al talrijke jaren op bouwvolume en zo lang er dus niet meer ter beschik king wordt gesteld dan thans het geval is, moeten zij voor het over grote deel helaas wachten met her bouw. Middelburgse zakenlieden hebben antwoord gegeven op het aanbod van het beschikbaar gestelde bouwvolume en hebben getoond te weten wat aan- Kkken is. Moge dit voor de bevoegde it.antics een aansporing wezen 'om tenminste dezelfde aandacht aan Mid. delburg te blijven besteden gIs nu het geval Ts, Dan zal de stad zeker her. rUzen! Op de hoek van de Gravenstraat, en do Zusterstraat wordt ccn bakkery opgetrokken»

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3