NIEUWS UIT ZEELAND LAW ARBEIDERS ONTVINGEN VOOR HET EERST PEN Beraadslagingen over de P.B.O. geschorst A.R. GEMEENTEBESTUURDERS TE ZIERIKZEE BIJEEN Middelburg voorlopig nog zonder asyl WALCHEREN Classis Walcheren Ned. Herv. Kerk. Zondagsschool te Kloetinge bestaat 75 jaar. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1949 Toespraak van minister Manshoit. De kleine zelfstandigen. Minister S. L. Manshoit was Don- dor dag getuige van de eerste uitbe taling van pensioenen aan landarbei ders. De eerste landarbeider, die in het ..Wapen van Holland" te Klaas waal in het genot van deze bedrijfs uitkering werd gesteld, was de 67- jarige J. van der Spaa van Greup- dijk onder Münsheerenland. ..Da's goeie", zei Jan. „en welbedankt". J, van der Spaa begon als jongen van 10 jaar voor 40 ct. per dag de zware grond in de Hoeksewaard te bewer ken. Zijn hoogste loon was ooit een goede 4 per dag. Jan van der Spaa. die met terugwerkende kracht tot 8 November 1947. toen hij 65 jaar werd. 6 October a.s. voortzetting der behandeling. Bij de aanvang der vergaderin: van de Tweede Kamer heeft de voor zitter medegedeeld, dat hij met de commissie van voorbereiding en de ministers overlegd heeft over de ver. dere behandeling van het wcisont. werp inzake de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, zulks In verband met de vele amendementen, die reeds 7-ün ingediend. Als gevolg van dit overleg stelde de voorzitter voor de verdere beraad slagingen thans te schorsen om de commissie van voorbereiding in de gelgenheid te stellen zich nader te beraden over de.motie en de amen dementen. De Kamer heeft dienovereenkom- stig besloten. Het wetsontwerp zal nu Donderdag 6 October ter verdere behandeling aan de orde gesteld worden. Diefstal werd gefingeerd. •Op 17 September werd bij de Haagse recherche aangifte gedaan van diefstal van een aantal bontmantels cn bontvel len tot een waarde van f 20.000.— uit een winkel aan de Piet Helnstraat te 's-Gra- venhage Uit het onderzoek bleek, dat de diefstal gefingeerd was en dat de echtge note van de winkelier, dc 47-Jarlge B. M. J. E.-S.. een verdachte rol speelde. Zit werd gearresteerd Zij bekende de sleutel van dc winkel te hebben gegeven aan de 43-Jarige C. V.. wonende aan de La ïteij- weg. die In de nacht van 16 op 17 Sep tember J.l de bontmantels en de bont vellen uit de winkel had gehaald en ge bracht had naar een opslagplaats te SchevenJngen. Het bont was eigendom van de firma V.. aan het Noordeinde. voor wie de winkelier B. deze goederen ln de winkel aan de Piet Helnstraat ten ver koop ln voorraad had. Door de recherche werd voor een waar de van bijna f 17.000 aan bontmantels cn -vellen In beslag genomen Enige vos- bonten waren door V. in Amsterdam ver kocht. Nieuwe procureur-generaal bij het Amsterdams Gerechtshof. Mr. A. A. L. F. van Dullpmen, oud- advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, zal mr. J. A. van Thiel opvolgen als procureur-gene- raai bij dit Hof. Tot 1923 was de heer Van Dull,- men achtereenvolgens ambtenaar O M. cn wnd. Officier v«n Justitie tn Zierikzec. Tot 1929 was hij ambte- naar O.M. bü de kantongerechten tn Amsterdam en tot 1939 substituut-of ficier van Justitie in de hoofdstad In 1939 volgde benoeming tot advo caat-generaal bij het Amsterdamse Hof. Aansprakelijkheid van de overheid tijdens bezetting. De Tweede Kamer behandelde Donder dag het ontwerp van wet met betrekking lot de aansprakelijkheid van de over heid voor handelingen verricht tijden* of ten gevolge van de bezetting. De heer Van der Fcltz tC.H.) was van oordeel, dat de overheid gebonden is door de handelingen van de Nederlandse amb tenaren. Z.i. is dc overheid aansprakelijk voor alle handelingen door haar of door de Nederlandse ambtenaren verricht. De Staat tracht zich aan deze aansprakelijk heid te onttrekken, maar aan dc andere kant gevoelt hij toch dat hij eigenlijk wel aansprakelijk is. zoals blilkt uil het voor nemen schade te vergoeden. Moet. wanneer de overheid de aanspra kelijkheid voor fouten der ambtenaren van zich afschuift, de Nederlandse burger de daardoor ontstane schade dragen? Spr. meende dat du wetsontwerp nlel moet worden aanvaard. Dc heer Algcu (A.-R.) verklaarde, dat de cassatie het ontwerp aannemelijker maakt. Het wetsontwerp wil de aansprakelijk heid van de overheid voor handelingen na de bevrijding uitsluiten, dit is voor spr. zwaar te verteren Ook andere spre kers hadden hiertegen bezwaren Nadat de ministers Wijers en Lieftinck op deze opmerkingen waren ingegaan, werden de artikelen 1 t.m. 14 zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Dc artikelen 15 en 16 werden aangehouden tot na behandeling van het wetsontwerp Inzake tegemoetkoming aan ten onrechte als politiek delinquent behandelde per sonen. Mist veroorzaakt aanrijding op onbewaakte overweg. Donderdag omstreeks kwart voor elf is tengevolge van de mist een on geval gebeurd op de spoorlijn tussen Putten cn Nijkerk. Een jeep. met drie inzittenden wilde onder de gemeente Putten de onbewaakte overweg pas seren. Door dc dichte mist is de jeep van de rechte weg afgeraakt, zodat hU tussen dc rails kwam te staan. De inzittenden konden tijdig uit het voer tuig komen, doch zagen geen l:ans de auto van de baan te zetten of de be stuurder van de laatste diescltrcin uit het Noorden, die om 22.37 Putten passeert, op het obstakel attent te ma ken. Dc diesel reed in volle vaart op de jeep in, die geheel onder het voor ste dieselstcl terecht kwam en vcr- 'nield werd. Persoonlijke ongelukken gebeurden niet. Met snijbranders moest dc jeep on der de trein vandaan gehaald worden. De reizigers stapten over in het ach ter dieselstcl. dat terug reed Putten. 621.76 ontving, was t(» beduusd om veel te praten, maar hij stemde met een stevig applaus in. toen een zijner fortuingenoten de dank van allen overbracht met de woorden: ..Hier be dankt ik de mensen van de Stichting voor de Landbouw en van de organi saties voor het mooie werk. dat ze voor de landbouw hebben gedaan". TOESPRAKEN. In een geest van dankbaarheid werden deze eerste pensioenen uitge reikt en ontvangen. Een lange moei zame weg voor lotsverbetering van de landarbeiders is hiermede afgesla ten. Daarvan getuigden de voorzitter en de directeur van het bedrijfspen sioenfonds voor de landbouw, de heer A. W. Biewenga en dr. J. C. Schro der. tal van organisatie-vertegen woordigers alsopk minister Manshoit Het enige wat Ik betreur aldus .nï. nlnister Manshoit is dat alleen de ong, 140.000 landarb. aan het fonds deelnemen 't Is zo nodig dat ook zelf. stan'digpn speciaal kleine zelfstandi gen in land. cn tuinbouw, wier toe stand doorgaans toch niet bijster rooskleurig is zich aansluiten, (k hoop dan ook, dat zU zich op hun oorspronkelijk afwijzend besluit zul. len bezinnen cn van do bü de wet op de bedrüfsppnsioenen geschapen mogelijkheden tot groter sociale ze. kerheid gebruik zullen maken om te gaan meedoen. Radiobericht van twee vermiste Italiaanse vliegers. Zeventien September werden twee Italiaanse vliegeniers vermist, die zonder tussenlanding van Lissabon naar New York wilden vliegen. Zij waren 11 September te Lissabon in een éénmotorig licht vliegtuig op gestegen en wilden met hun vlucht geld bijeen brengen voor Italiaanse oorlogswezen. Het zoeken naar de vermisten werd 19 September opge geven. De radiodienst van de Italiaan se marine heeft nu een radiobericht ontvangen zonder aanduiding van de afzender, dat als volgt luidt: „Levend en wel drijvende bij Bahama-eilanden. Gebrek aan voedsel. Radio niet te ge bruiken. Geen opsporingsvliegtuig gezien". De Amerikaanse kustwacht heeft meegedeeld, dat een legervliegtuig is vertrokken naar de aangeduide plaats. De boodschap, die van de beide vliegers ontvangen zou zijn, was uit gezonden door een amateurradiosta tion en niet door de radiodienst van de Italiaanse marine. De Italiaanse ambassade te Wash ington heeft gemeld, dat „alle autori teiten het geval als een verzinsel be schouwen". Bezoek van het Koninklij'k Paar aan Overijssel. Naar de Commissaris van de Ko ningin in Overijssel mededeelt, zullen H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bemhard op Dinsdag 11 Octo ber omstreeks 3 uur aan de grens van de gemeente Zwolle bij de IJssel- brug aankomen voor het officiële be zoek aan Overijssel. Het koninklijk paar vertrekt uit Zwolle op 12 Oc tober 's morgens om half negen. De officiële ontvangsten cn plechtighe. den zullen allen op 11 October ge houden worden. Rede van mr. Groen. Onder voorzitterschap van de heer A. A. van Eetcn. burgemeester van Niouwerkork. kwam de afdeling Zeeland der vereniging van A. R. gemeenten- en provincie-bestuurders Donderdag te Zierikzec bijeen. Na een welkomstwoord door de voor zitter werden een aantal huishou delijke zaken afgedaan, waarna het femeentemuseum onder deskundige eiding werd bezichtigd. In de mid dagvergadering sprak mr. K. Groen, directeur van de dr. A. Kuyper- stichting, ovar de A.R. beginselen in de gemeentepolitiek. REDE MR. GROEN. De heer Groen zeide. dat het niet eenvoudig was over dit onderwerp te spreken, omdat hierover tal van referaten geleverd kunnen worden. Hy wilde echter tn het bijzonder spreken over de nog steeds aange vallen stelling van de Souvereini- teit in eigen kring. Spr. verduide- lHkte dit met een citaat van Goethe. Het erfgoed, dat hier wordt be doeld. nidus mr. Groen is geen be zit. indien men het zich niet eigen heeft gemaakt. Het gaat hier om het grondmotief, zoals dit wordt geschetst in de Heilige Schrift. Dit motief Is niet te ontdekken door 'n aanhaling van teksten, maar wordt herkend in de in de Schrift voorko mende moraal. Souvereiniteit in eigen kring Is een scheppingsbegin sel. dat ons en onze politiek moet doordringen en doorzouten. aldus zeide mr. Groen. Spr. belichtte de staatsconstructie van 1848 en bracht de gemeente-autonomie en hpt mede- bewindschap ter sprake. De raad staat aan het hoofd van het bestuur der gemeente. In de raad krügen B. en W. langzamerhand een grote zeggenschap, hoewel zij slechts de KERKNIEUWS. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. Dc Generale Synode van de Gerefor meerde Kerken heeft een voorstel over genomen van ouderling W. Hessels uit Bussum. er toe strekkende, dat de Synode n :an de classes adviseren zal te bevor deren. dat het minimum predikantstrae- tement op f 4000 wordt bepaald. Vijf de- putaten zullen worden benoemd, die een onderhoek naar dc stand van de predl- kantstractcmentcn zullen instellen. De Synode heeft zich langdurig bezig gehouden met het rapport van deputaten voor het onderzoek inzake de clasaicale examens. De Synode sprak zich uit de door depu taten in hun rapport voorgestelde wijzi gingen te doen vervallen en besloot, dat bij de aanvragen van het preparatoir examen. de deputaten bij de examinandi een onderzoek naar de beweegredenen zullen instellen en dat alleen, indien dit bevredigend Is. de classis het examen zal toestaan. 1920 geboden gelegenheid de kinderen der openbare lagere scholen ln kennis te brengen met dc bijbel, terwijl aan Gene rale Deputaten voor de evangelisatie op gedragen werd. de Kerken, die dit onder wijs begeren, zo nodig van voorlichting cn advies te dienen. Marktberichten VEILING „WALCHEREN". Appels: Notarisappel 8—18: Cox's O. Pippin 836; Laxton's Superbe 7—19: Jiicq. Lebel 7—9: Transp. de Croncels 11 —16: Manks Codlln 4— 9: Val 5—10: To maten 2028; Peren: Legipont 20: Bonne Louise 421: Maagdcpcrcn 413: Con ference 812: Tr. dc Viennc 5—22; Br. Hardy: William Duchessc 3—6; Herzogin Elsa 68: Br. Durondeau 7—9: Val 34; Druiven: Alicant 7690: Leopold 81—83: 9—33, alles per stuk; Groenten: Andijvie 5—8: Uien 5—12: Bloemkool I A 1350; Idem I 846; idem II 8—12; Idem III 8—10: Komkommers I 16—19: idem II 6—14; idem III 6—10: Sa- voljekool 5—11: Rodckool 5.50—13; Witte kool 45; Bocrckool 5; Dubb. princessen 20—33: Snijbonen 20—67; Kroten (kg.) Boskroten 3—8: Bospecn 623; Prei 8 17; Sla 1 50—9: Stoofsl» 10: Veldsla 1? —15: Rabarber 3: Spinazie 2—16: Stok- princessen 25— ?4. Aardappels: Bintjes 4.10—6.30: Blauwe Eigenheimers 66.70; Koopman* bl. 6.20 naar I _6^o; Meerlanden 5.405.70; Bonken 1—7.10. alles per 100 kg. uitvoerders van dt raadsbesluiten zouden moeten zijn, Intussen is def burgemeester, volgens de wet door Thorbecke gemaakt, los van de raadsleden komen te staan. Dit is tot uiting gekomen in talrijke rijks- opdrachten, welke van boven af op gelegd worden. Waar dus verant woordingsplicht en zelfbestuur van de raad minder geworden zijn. blijft er dus voor de raad weinig over. Spreker concludeerde tenslotte dat de taak van de overheid, ook die van de gemeentelijke bestaat in de handhaving van de gerechtigheid. Wij zijn rentmeester van God ~en wij moeten samenwerken naar de richtlijnen door de Schepper aange geven. Nadat nog enkele vragen waren beantwoord, sloot mr. Groen de vergadering. Zaak egen Albert Kuyle geschorst Voor de Utrechtse kamer van het Bijzonder Gerechtshof stond Donder dag terecht de 45-jarige L. M. A. Kui tenbrouwer, bekend als de letterkun dige Albert Kuyle. Hij werd er van beschuldigd medewerker te zijn van uitgaven van het voormalig Nationaal Front en van nationaal socialistische bladen. De president zeide de inhoud en strekking van K's artikelen streng af te keuren. Naar de mening van de president was er weinig verschil tus sen de bijdragen van verdachte en de lectuur in Volk en Vaderland. De procureur-fiscaal eiste 2 jaar gevangenisstraf. Tijdens het pleidooi van de verde diger deden zich al spoedig schermut selingen voor tussen de verdediger mr. A. van Dal uit Den Haag en de president van het Hof, prof. mr. A. L. W. G. Scholten. Reeds in de aanvang van het pleidooi werd de zitting tot tweemaal toe geschorst, waarna mr. van Dal mededeelde de verdediging neer te leggen. De zaak komt opnieuw voor op 3 November. Een andere raadsman zal dan de verdediging op zich nemen. Luns.iof en Schoonenberg veroordeeld wegens smaad. De Amsterdamse rechtbank ver oordeelde de journalist Lunshof tot een geldboete van 100 gulden subsi, diair 10 dagen hechtenis en een voor waardelijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 3 jaa.\ De heer Lunshof oud-hoofdredac teur van het opgeheven dagblad „De Nederlander" had in zjjn brochure, ..Dieven in de Nacht" te kennen gege ven. dat hü over ambtelijke stukken beschikte, waaruit zou blijken, dat mr. G. J, van Heuven Goedhart tijdens de bezet ting particuliere brieven door een officiële koerierster naar bezet Nederland had doen overbrengen, en voorts, dat de heer Frans Goedhart bü zijn arrestatie door de Duitsers een lijst bij zich had met namen van leden der Paroolgroep. Op de zitting van 15 September Jl. weigerde de heer Luns hof de naam te noemen van degeen, die hem dc stukken had verschaft. Hü beriep zich op het recht van de jour nalist, de naam van zijn inlichtingen bron geheim te houden. De hoofdredacteur van „de Waar heid". de heer Fred Schoonenberg. is wegens smaad tot een geldboete van 150 gulden subsidiair 15 dagen hech tenis en een voorwaardelijke gevan- genisstraf van 6 weken met een proeftijd van 3 jaar veroordeeld. In de Waarheid van 2 December 1948 had oen artikel gestaan, waarin de toenmalige voorzitter van het N.V. V de heer E. Kupers. er onder meer van werd beschuldigd de kartotheek van het N.V.V. en het kapitaal van deze vakvereniging aan de „moffen- knechten" to hebben uitgeleverd. Rechercheurs te Amsterdam zijn er ln geslaagd een man en een vrouw te arresteren, die zich. bij herhaling hebben schuldig gemaakt aan het smokkelen van nylons en horloges. In de omgeving van Numansdorp zijn dezer dagen proeven genomen met bestrijding van de koolzaadaard- vlo uit de luent. Afdeling Zeeland „Weer- en Sterrenkunde" opgericht. DRUK BEZOCHTE BIJEENKOMST IN MIDDELBURG Donderdagavond is tijdens een bui tengewoon druk bezochte bijeenkomst in het Schuttershof te Middelburg 'n afdeling Zeeland van de Ned. Vereni ging voor Weer- en Sterrenkunde op gericht. In eerste instantie gaven zich ruim 30 leden op; de heer Jac. Sohier Jr te Middelburg, die de stoot tot de oprichting heeft gegeven, zal voorlo pig als secretaris optreden totdat 'n definitief bestuur zal zijn gekozen. In zijn openingswoord kon de secre taris van de Ned. Vereniging, de heer J. F. M. Bruün, die er op wees, dat Zeeland de enige provincie zonder af deling was, twee zeer deskundige sprekers verwelkomen, t. w. de voor zitter der vereniging, dr. J. J. Rai- mond, directeur van het Zeiss-Plane- tarium in Den Haag en dr. P. Groen, van het KNMI in De Bilt. Dr. Groen hield een boeiende cause rie over het ontstaan en het wezen van zeegolven, waarbij fraaie licht beelden het gesprokene verduidelijk ten. Hij legde er daarbij de nadruk op. dat men zeegolven in drie stadia kan onderscheiden, nl. de echte golven, die door de wind worden opgewekt en voortgestuwd, de deining, waarbij de golven onder de invloed van de wind zijn weggeraakt en de branding als de golven op de kust lopen. Op alle drie verschijningsvormen ging spre ker dieper in en hij beantwoordde daarna nog enige vragen. Dr. Raimond, die niet alleen een geestig verteller bleek tc zijn, maar die er ook slag van had een bijzon der belangwekkend, maar moeilijk te bevatten onedrwerp op glasheldere wijze voor zijn gehoor te behandelen, wijdde allereerst aandacht aan de zonnevlekken, daarbij zeer interessan te .lichtbeelden vertonend. Daarna gaf hij een töelichting bij dc film „Ex plosies op de zon", waarbij men niet alleen hoorde, doch ook duidelijk zag, welke opmerkelijke verschijnselen zich voordoen op en nabij de zon. Spreker kreeg hierna nog een reeks van vragen te beantwoorden. Ds. J. S. Hartjes, voorlopig afde lingsvoorzitter. maakte zich tenslotte de tolk van allen, toen hij zijn vreug de uitsprak over de geboorte van de afdeling Zeeland en hulde bracht aan dc beide inleiders voor hun boeiende betogen. Hoofd O.L.S. Domburg benoemd. De gemeenteraad van Domburg be noemde Donderdagavond de heer D. C. Steur, hoofd van de openbare- la gere school te Noordwelle, tot hoofd van de openbare lagere school te Domburg. Veerdienst Breskens-Vlissingen gestaakt. De „Koningin Juliana", kon Don derdag wegens de mist pas om half tien tussen Vlissingen—Breskens gaan varen, 's Avonds om half negen was het weer zo mistig, dat de dienst ge staakt. moest worden. Ook Vrijdag morgen kon de boot niet varen. „Tjerk Hiddes" niet naar Vlissingen. In verband met ongunstige weer berichten. welke mist voorspellen, zal Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" vandaag niet. zoals eerder gemeld. Vlissingen aandoen voor een inspectie door de commandant der zeemacht in Neder land. schout bij nacht J. J. L. Willin- ge. doch via Hoek van Holland naar Rotterdam opstomen. Er is geen geld voor Het was wel grappig, dat. toen Woens dagavond in de vergadering van de afd. Zeeland-Noord der Ned. Ver. tot Bescher ming van Dieren gewezen werd op de noodzaak, dat Middelburg een asyl krijgt, een hondje buiten de zaal Montaan, waar men tezamen was, nijdig begon te kef fen als om adhaesle te betuigen. Helaas brengt de financiële positie van de afde ling mede, dat de plannen om een asyl te bouwen voorlopig opgeschort moeten worden. Na de opening van de vergadering deel de de voorzitter, mr. J. Moolenburgh. mede. dat de leden op Tholen overgaan naar de afdeling Bergen op Zoom. Het meerendeel van de 70 Thoolse leden heeft zich daar vóór verklaard. Na een inge komen stuk te hebben voorgelezen, waar in vermeld stond, dat het gemeentebe stuur van Middelburg de gebr. Wiele- maker toestemming heeft gegeven te rij den met 11 paarden, voorzien van oog kleppen, bracht de voorzitter de heer J. Davidse. die zijn penningmeesterschap neerlegde, dank voor de arbeid die hij ten behoeve van de vereniging heeft ver richt. Mej. F. C. Ripmeester werd bereid gevonden deze functie over te nemen. Hierna kwam de asyl-kwestie ter spra ke. Men kan van de gemeente een strook grond op het klein-lndustrletcrrein ko pen voor f 4.50 per m2 of huren voor f 0.25 per m2 per Jaar. De mogelijkheid bestaat, hierop een zeer bescheiden asyl met 12 hokken te bouwen, alleen strek kende voor opname van zwerfhonden. Honden, die z.g. pensiongasten zijn. kun nen dus niet worden opgenomen: er is voor de vereniging dus geen verdienste, integendeel. De bouwkosten zullen f 4000 a f 5000 bedragen, waarbij nog komen huur of koop van de grond, andere on kosten en betaling asylhouders. In het Asylfonds zit een kleine f 2600.—. Na 'n langdurige en niet steeds vrucht bare discussie kwam men tot de slotsom gezien de zorgelijke financiële toestand van de afdeling, dat de bouwplannen voorlopig nog plannen moeten blijven, hoezeer Middelburg ook een behoorlijk asyl van node heeft. Men zal er nu eerst voor werken, om de kas te verstevigen. De heer J. Witte, die als voorzitter van de Propagandacommissie verslag uit bracht. constateerde, dat voor het werk van de vereniging als zodanig niet vol doende belangstelling bestaat bij diverse leden: zij betalen hun contributie en daar mee uit. Inmiddels konden 50 nieuwe le den worden geboekt. Begin volgende weck worden weer 6000 exemplaren van het propagandablad verspreid en op 6 October dierendag zal een straat- en huiscollecte worden gehouden en op dc Markt een stalletje geplaatsi Aan het einde van de vergadering werd ln overeenstemming met het oude een nieuw bestuur gekozen van de volgende samenstelling: Voorzitter, de heer J. J. Witte: secretaris de heer M. Neels; pen- ningm. mevr. Faasse; leden mevr. Rijn- tcn-Marijs en de heren J. P. Wigard en J. M de Keijser. Gezonken Belgische m.s. ,,Marie Flore" wordt geborgen Woensdag werd door van dor Tak's Bergingsmaatschappij. in opdracht van de Rijks Waterstaat een aanvang gemaakt met het bergen van het op 1 Juli in de Wielingen gezonken Bel gische motorschip Marie Flore. Ook de lading wordt geborgen. Kleuterschool te Breskens gesloten In verband met het feit, dat enkele leerlingen van de Kleuterschool t.e Breskens aangetast zgn door rood. vonk, is deze school gesloten. Vandalisme zou oorzaak zijn van stroomstoring. De oorzaak van de storing in de electrische hoogspanningskabel te Veere. waardoor N.O.-Walcheren en een gedeelte van Noord-Beveland Woensdagmiddag enige tijd van stroom verstoken zijn geweest, is vermoedelijk te wijten aan het feit, dat onbevoegden de kabel hebben op gegraven en beschadigd. De zaak is bij de politie in onderzoek. Koudekerke AFDELING ALGEMENE NED. BOUWVAKARBEIDERSBOND OPGERICHT lil café „Centraal" te Koudekcrke werd dezer dagen een bijeenkomst gehouden, door de Algemene Neder landse Bouwvakarbeidersbond. De districtsbestuurder, de heer D. Immig hield een inleiding over „Het doel en streven der A.N.B.". Na afloop hier van werd overgegaan tot de oprich ting van een afdeling te Koudekerke. Het voorlopig bestuur hier van werd als volgt samengesteld: de heer G. M. Winkel, voorz. en de heer A. Joziasse, secr.-penningm. De voorzitter van de nieuwe afdeling zegde tenslotte nauwe samenwerking toe met de af deling Middelburg. ZAAIWEEK Dinsdagavond werd in de Gerefor meerde Kerk te Koudekerke een zangavond belegd in het kader van de Zaaiweek. Medewerking verleenden het Koudekerkse, het Vlissingse en 't Souburgse koor, onder leiding van de heer A. J. Feij van Vlissingen. Na de samenzang van Ps. 24:1 zong het koor 4 liederen, welke gevolgd werden door een toespraak door de plaatselijke predikant ds. A. Elshout. Deze sprak over: God zoekt U, zoekt U God? Een sopraan zong met orgelbege leiding Psalm 1. Nadat het koor nog 4 werkjes had uitgevoerd, werd samen gezongen Ps. 150 1. 2 en 3. waarna- ds. Elshout deze geslaagde avond sloot. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen, 28 Sept.: Li- bclle v. Middelburg: Ruja v. Skarrehag; Mctte Skou v. Terneuzen. Vlissingen vertrokken. 28 Sept.: Libelle n. Middlesborough; Blankenburgh (sleep boot) met baggermolen n. Antwerpen; Ruja n. Brussel. Middelburg vertrokken. 28 Sept.: Libel le n. Vlissingen. Gepasseerd n. Antwerpen. 28 Sept.: Eu ropa v. Londen; Hilda v. Teignmouth; Trompenburgh v. Stockholm; Wilia v. Aarhuus: 29 Sept.: Atlantic v. zee naar Gent: Mary v. zee. Gepass. v Antwerpen. 28 Sept Baarn n. Curacao. Allee n. Londen; Meerkerk n. Rotterdam; Maria S. n. Denemarken: 29 Sept.: Jacoba Catharina n. Zecbrugge; Quo vadis n. Shoreham. Vlissingen POSTAGENTSCHAP VERPLAATST. Met ingang van 1 October a.s. wordt het Postagentschap van de Paul Kruger- siraat te Vlissingen verplaatst naar Scheldestraat 66. bij de Scheldebazar. CHR. BESTURENBOND VERGADERDE. Woensdagavond kwam de Christe lijke Besturenbond te Vlissingen in een algemene vergadering bijeen, on der leiding van de heer J. Marijs. Uit voerig werd de propaganda-winter- campagne besproken. Besloten werd op 12 en 13 December a.s. de viering van het 40-jarig bestaan van het Chr. Nat. Vakverbond in een feestelijke bijeenkomst te'herdenken, waarin het bekende gezelschap Bodegraven zal optreden. Tevens zal op 30 Januari de C.N.V.-film vertoond worden, waar. aan ook een speciale kindervoorstel. ling verbonden zal zijn. O.- en W.-Souburg TURNWEDSTRIJDEN. Van 19 t.m. 24 Sept. werd door de gymnastiekvereniging „Astrow" te Souburg, vierkamp-turnwedstrijden gehouden, waarvoor veel belangstel ling bestond. Voor de winnaars met het hoogst aantal punten waren mooie prijzen beschikbaar gesteld. Uitslag dames C. Millenaar 33% pt.; C. J. Regerse 32% pt.; J. Hen. drickx 32 14 pt- Mej. Millenaar wist beslag te leg gen op de wisselbeker, uitgeloofd door de voorzitter, de heer Ostenthur. Meisjes 4e kl.: L. Besuyen 34% pt.; C. Kaat 33% pt.L. Luüpe en N. Kerkhove 32% pt. Meisjes 3e kl.: R. v. d. Meer <31% pt.: J. Wielemaker 31 pt.; S. de Rijcke 30% pt. Meisjes 2e kl.; R. Hollestelle en-C. Gillesse 31 pt.; R. Aerssens en K. Amoys 29 pt.; A. Volkert 28 pt. Meisjes le kl.: R. Punt 31% pt.; M.'Caljouw 31 pt.; C. de Looff 30% pt. Kleuterklas meisjes: A. Wispelaere 30% pt.R. Zuydema, C. Janse en S. Francke 29% pt. Jongens 3e kl.: C. Reijerse 31% pt.; C. Willeboordse 31 pt.: J. de Rgcke, S. Caljouw en K. Pouwer 30% pt. Jongens 2e kl.: G. Schuyt 31 pt.; R. v. Splunder 30% pt.; T. de Vries 30 pt. Jongens lc kl.: W. v. Noppen 29% pt.; C. Kemellng 27% pt.: A. Joosse 27% pt. De vrouw en het ambt. De Classis Walcheren van de Ned. Herv. Kerk. hield Donderdag haar druk bezochte, 136e vergadering ln de Bogardzaal te Middelburg o.l.v. ds. A. de Vries. Inplaats van de. Aalbers uit Vlis singen, die naar Amsterdam ver trok, werd tot lid van de Jeugd raad voor Walcheren gekozen, ds. W. B. A. Smits te Middelburg. Ds Enker van 't Zand werd benoemd in de commissie voor „Kerk en Israël." Van de Stichting Tehuizen voor Ouden van Dagen op W alcheren, waarin alle protestantse kerken van Walcheren zitting hébben, werden de ontwenvstatuten, na toelichting door ds. Don. besproken. Als leden van deze Stichting, vanwege de Herv. Kerk, werden be noemd ds. Theunissen van Aagte- kerke en de ouderlingen Van Sluijs van Zoutelande en Krgger van Sou burg. In opdracht van de Generale Sy node heeft een commissie onder lex- ding van prof. dr. H. de Vos, aanvan kelijk onder de naam van „leer boek" een geschrift samengesteld waarin de geloofsvragen van deze tijd uit Schrift en Belijdenis een klaar en positief antwoord ontvan gen", vruent van een samenspreken gedurende ruim twee jaren. „Zo kunnen wij nu. aldus de com missie, waarin alle richtingen vertegenwoordigd waren een door alle leden aanvaard en onder tekend ontwerp aanbieden^ waarin wjj slechts éénmaal, in de beiydenis aangaande de overheid, tot meer dan één lezing onze toevlucht moes ten nemen. In he tgehecl van dit ontwerp zien wij dc belofte ener groeiende geloofseenheid in onze ver deelde kerk." De Generale Synode heeft de kerkin al haar geledingen opgeroepen vóór Pasen 1950 een duidelyk antwoord op dit geschrift, datin de gehele kerk werd verspreid, t« doen horen. De praeses, as. de Vries, lichtte dit geschrift op een duidelijke wyze toe. Ds. Sickesz (Vlissingen) deed een voorstel om 'n commissie uit de clas sis te benoemen ter voorlichting van de gemeenten. Van diverse kanten verklaarde men het te betreuren, dat dit geschrift niet in" een voor ieder verstaanbare taal was geschreven. Vervolgens behandelde de vergade ring de door de Synode vastgestelde nieuwe ordinanties en wel: 1. die voor de ambtelijke vergaderingen; 2. die voor de vorming van gemeenten; 3. die voor de verkiezing van ambtsdra gers. In verband met de vraag, van het kiesrecht voor en de verkiesbaarheid van „de vrouw" tot het ambt, welke ln deze bespreking naar voren kwam, werd besloten in een volgende classi- cale vergadering het vraagstuk ,.De vrouw en het ambt" van twee zij den bezien aan de orde te stellen. Het werk begon op een dorsvloer Zondagmorgen wordt in de Ned. Herv- Kerk te Kloetinge een plechti ge herdenkingsdienst gehouden, m verband met het 75-jarig bestaan van de Zondagsschool in deze gemeen te De algemeen secretaris van de Ne- landse Zondagsschoolvereniging, de heer Ottow zal in deze dienst o.a. het woord voereni Maandagavond wordt er in het verenigingsgebouw een filmavond gegeven voor de ouders der Zondegs- scnoolkinderen. vertoond zal worden dé film ,,Het werk der Nederlandse Zondagsschoolvereniging." 's Middags is een filmvoorstelling voor de kin deren. Evenals in vele andere ge meenten neemt het Zondagsschool werk ondarr de jeugd van Kloetinge een voorname plaats in. De pionier op dit gebied is de heer D. WesLstra- te. die reeds 60 jaar voor dit werk yvert. E.V.O. ChauHeursexamens. Tot slot van de 2e E-V-O-chauf- feurscursus wordt op 4, 5, 8, 12, 14, 15, 18 en 20 October a.s. te Middel burg het E-V-0--examen gehouden. Aan dit examen nemen ongeveer 60 chauffeurs uit geheel Zeeland deel. Wij maakten reeds melding van de oprichting van de Contactcommissie Cnauffeurs Vakbekwaamheid (CCV) welke tot doel heeft een uniforme regeling voor de examens vast te stellen. Tevens zal deze commissie toezicht op de examens uitoefenen. In deze contactcommissie hebben, behalve vertegenwoordigers van een 13-tal organisaties en verenigingen op verkeers- en vervoersgebied, ook vertegenwoordigars van het Ministe rie van Verkeer en Waterstaat en het Ministerie van Onderwgs, Kun sten en Wetenschappen zitting, waar uit dus wel duidelijk de grote waar de van dit examen blijkt. Het is voor de E.V.O. dan ook zeer prettig, dat aan de geslaagde candi- daten het landelijk erkende diploma B (zilveren) kan worden uitgereikt, indien zy aan de verder gestelde eisen voldoen, te weten 1 jaar scha devrij rijden. De opleiding voor bekwame be- drijfschauffeurs, waarmede de E.V.O. is begonnen gaat verder. De 3e E V. O.-chauffeurscursus zal omstreeks begin November beginnen. ^■genda MIDDELBURG. Heden: Schuttershof: Simullaan-séance schaakver., 7.30 uur: Kunsthandel Visser: Tentoonstelling werken van Joh van Dijk (t.m. 15 Oct.); Electro: Bruid bij vergissing (a.l.). 7 en 915 uur; Schouwburg: De laatste barri cade (14 j.), 8 uur. Morgen: Bioscopen: zie onder heden: 't Zand: Vliegerwedstrijd. 2.30 uur; P.Z. E.M.-kantoorgehiuw: Vergadering v. Polder Walcheren. 10 uur: Schutters hof: Metaalbewcrkersbond. 3 en 8 u. Zondag: Electro: 3.30. 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2.30 en 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2