PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Churchill vertrouwt Cripps niet meer D£ BILT Onenigheid over de devaluatie van de Westduitse mark r BRUTALE AANSLAG OP BANK IN DE HOOFDSTAD GEMEENTEBESTUURDERS BIJEEN TE MIDDELBURG De Rekenkamer rapporteert. VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 237 Dagblad. uitgave Provinciale Zeeuwse Courant. \V0°Kertouwex afH.'TBosshardt'. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; 3.90 p, kvv.; fr. p. P. 4.15 Der kw. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 29 Sept. '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie I 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regelsI van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven ot adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlisslngen Walstr. 58-60. tel. 2355. 3 ijjnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 2 - Goes: L. Vorststr. 63. teL 2475 (bg.g. 2 - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzce: N. pogardslr. C 160, tel. Devaluatie volgens hem een gevolg van financieel wanbeheer der regering De schaduw van de atoombom over de moeilijkheden. Woensdag is in het Britse Lagerhuis de critiek op de Labour-regérir.g losgekomen en wel samengevat in een meeslepend en typisch Churchil- liaans betoog, dat weinig minder meesterlijk was «lan de heldere en nuchtere uiteenzetting de voorgaande dag van Sir Stafford Cripps. De leider van «Ie oppositie diende een amendement in op de regeringsmotie van vertrouwen, waardoor deze motie er in feite een van wantrouwen werd Churchllls amendement wijt namelijk de devaluatie van het pond aan „voortdurend financieel wanbeheer" van de regering. Churchill acht te het verder de hoogste tijd, dat Engeland een ander parlement kreeg, opdat met. meer kans op succes een oplossing voor de moeilijkheden gezocht kan .worden. Over al deze moeilijkheden zei Churchill, hangt de schaduw van de atoombom, die de Russen om nog niet verklaarde redenen, eerder hebben kunnen maken dan de Engelsen, of schoon gelukkig niet eerder dan de Amerikanen. Churchill verweet de regering, dat zij meer dan 16 milliard pond sterling „in vier vette jaren" heeft uitgegeven, wat volgens hem vier maal zoveel is als de kosten om het land een zelfde tijdsduur in de rijke dagen van voor de oorlog te besturen. Hij critiseerde de nationalisatie.po. litiek en de hoge directe belastingen en wijdde vervolgens uit over de ho gere kosten van de invoer uit het dol. largebied. die de devaluatie heeft meegebracht. Hij kon niet geloven, dat de Amerikanen hun hoge tarieven onmiddellijk zouden verlagen. Liever had hij het pond tot op ze kere hoogte vrijgelaten inplaats van de huidige strakke methode, waarbij de koers op het allerlaagste denkbare peil vastgezet is. „Dit is, wat wij in 1931 hebben ge daan, de laatste keer. dat wij de so cialistische financiële janboel moesten opruimen". Churchill zeide te geloven in de grote kracht, die nog in het sterling- gebied school, wat tot op zekere hoog te bewezen was door de vele landen, die ..hoe ruwweg ook over hen is heengelopen en hoe weinig zij ook zijn geraadpleegd", het Britse voorbeeld moesten volgen. Deze kracht zou. wanneer zij vrij Auto's op elkaar gereden op spoorwegovergang. Toen een uit de richting Amers foort komende met stenen belader, vrachtauto met aanhangwagen om-' streeks half vijf geen voorrang ver leende aan een van de andere zijde komende vrachtauto uit Groningen volgde op do bewaakte overweg jn de Zuiderzeestraatweg te Nijkerk een aanrijding. Een slagboom werd met do fundering uit de grond gerukt De spoorlijn AmersfoortZwolle werd daardoor gedeeltelijk versperd, even als de verkeersweg. Mede doodat de onderhandelingen met personeel van een te hulp geroepen kraanwagen over de betaling aanvankelijk geen succes hadden cn de spoorwegen zich tenslotte garant stelden, was de ver sperring omstreeks negen uur opge heven. R.T.C. krijgt geen vrij week-eind. MEN BLIJFT ECHTER IN NEDERLAND. Naar wjj vernemen zal tydens hel a.s. weekeinde door de leden van de R.T.C. doorgewerkt worden. In het bijzonder zullen de leden van de een- trale commissie met de voorzitters van de financieel-economische com- missie en subcommissies gezamelijk trachten een oplossing te bereiken voor de ernstige moeilijkheden, wel. ke in deze commisie zijn gerezen. De UNCI zal de besprekingen bij wonen en trachten actief mede te werken, eventueel door middel van bepaalde voorstellen, tot het bereiken van overeenstemming op de moeilijke punten. Het staat op dit ogenblik nog niet vast, v/aar de weekeindbesprekingen zullen worden gehouden. Men zal echter in Nederland blijven. STATUUT BIJNA GEREED Het statuut van de Unie zal waar schijnlijk 26 artikelen bevatten, aldus verneemt de speciale correspondent van het ANP. De redactie der artike len is gebaseerd op de reeds bereikte overeenstemming en wordt opgesteld door de heren Blom. Anak Agung en Supomo. die nog deze week met het werk hopen gereed te komen, zodat waarschijnlijk in de week van 2 tot 8 October een plenaire vergadering kan worden gehouden. De grote ovale tafel wordt intussen in de Ridderzaal weer in gereedheid gebracht. Nederland bereid tot credietverstrekklng aan West-Duitsland. Op een bijeenkomst van economi sche deskundigen uit Duitsland en de landen van de Benelux, welke Dins- dag in Keulen werd .gehouden op ini tiatief van de Nederlandse Kamer van Koophandel heeft professor Gelissen, voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland ver- Kiaard, dat Nederland het voornemen w .Frieten te verstrekken aan vest-Duitsland om de economische betrekkingen tussen beide landen te bevorderen. zou z'ck bereid hebben ver- Kiaard om eveneens dergelijke crcdie- ten te verstrekken. zou kunnen werken en zou worden ge steund door de productieve kracht van alle betrokken gemeenschappen, spoedig een veel betere koers ten op zichte van de dolla^ geschapen hebben dan die nu bestaat, zo zeide Churchill. Churchill, die verschillende malen gedurende zyn rede door uitroepen van de Labourbanken werd onderbro. keil, verklaarde; „Gewone mensen kunnen moeilijk hegrypen hoe een mi. nister met al zijn kennis en reputatie voor integriteit het met zijn geweten in overeenstemming heeff kunnen brengen om volkomen om de waar heid heen te draaien en al zijn vroege, re overtuigde uitspraken Ie vergeten". Labourleden schreeuwden „neen", (oen Churchill hieraan toevoegde; Hij staat jammerlijk te kijk met zijn verzwakte reputatie''. Churchill bracht in herinnering hoe Sir Stafford Cripps negenmaal ont kend heeft, dat het pond zou deva lueren en hy zeide, dat het in de toe komst onmogelijk zal zijn nog langer te geloven in de verklaringen, die hij- als minister van financiën zal afleg gen. ,,Ue ijdelc waan van het socialisme", zo besloot Churchill, „is principieel tegenstrijdig met de menselijke na tuur en kan slechts in de onverzwakte vorm van het communisme aan vol ken worden opgelegd". Gallacher, een der beide communis tische afgevaardigden in het Lager huis zei. dat de regering gevormd wad door een „ploeg buitengewone acrobaten". Dc ware reden van de devaluatie, zo ging hij verder, is aan de Amerikaanse kapitalisten de be loofde gelegenheid te schenken de goederen van Groot-Brittannië hier en in de koloniën tegen de laagst moge lijke prijs te kopen De arbeiders van dit land worden meer dan ooit uitge buit. Onze kans op redding bestaat in de vriendschap en de' handel met de Sowjet-Unie en de landen, die de weg naar het socialisme betreden, zo be sloot Gallacher. Amerika gaat meer atoombommen maken. De Ver. Staten moeten meer atoom bommen maken als gevolg van de atoomexplosie in de Sowjet-Unie, al dus heeft Senator Mc Mahon, de voor zitter van de Congrescommissie voor atoomenergie Woensdag te Washing ton verklaard. In een besloten zitting heeft deze commissie overeenstemming bereikt over een plan om de Amerikaanse voorraad atoombommen te vergroten cn geleerden, die thans voor particu liere instellingen werken, te verzoe ken hun medewerking aan het atoom bomproject te verlenen. Duitsers protesteren tegen een waardevermindering van slechts 21 pCt. De geallieerde commissie van toezicht heeft na langdurige besprekin gen de Westduitse regering gemachtigd de mark met byna 21 te devalueren. De oude koers was 30 dollarcents voor een mark, de nieuwe wordt 23,8 dollarcents. Van de Duitse regering wordt de verzekering geëist, dat voor 1 Januari 1950 een einde komt aan handelspractyken, die de Duitse producted een bevoorrechte positie geven op de buiten, landse markten. Als overgangsmaatregel is bepaald, dat tegen redelijke prijzen steen, kool moet worden geleverd aan het buitenland, waar dan tegenover moet staan verhoging van dc kolenprijzen in het binnenland len. Het geallieerde besluit is een compromis tussen wat de Britten en wat de Fransen wilden. De persten wilden een devaluatie-percentage van slechts 15 om de prijzen van Duitse exportproducten zo hoog mo- gelijk, te houden. De Fransen daaren tegen stelden een percentage van 25 voor om de Duitse cokes, die zij voor hun staalindustrie nodig hebben, zo goedkoop mogelijk te kunnen in voeren. Het is 21 geworden met de zoeven vermelde waarborgen voor zowel Fransen als Britten. De Duitse regering heeft onmiddel lijk tegen het geallieerde besluit pro test aangetekend en om verhoging van het devaluatie-percentage ver zocht. Dr. Adenauer heeft dc formele beslissing van zijn kabinet vertraagd om te trachten alsnóg wijziging te verkrijgen. Duitse deskundigen beschouwen namelijk de geallieerde beslissing als een slag voor de Duitse economie cn een voordeel voor de Fransen en Britten. Dc mark immers zal in min dere mate devalueren dan de franc cri het pond sterling, hetgeen concur- renntie op de wereldmarkt extra moeilijk zal maken. Gevreesd wordt, dat dc lonen in West-Duitsland dras tisch zullen moeten worden verlaagd om tegen de Engelse prijzen te kun nen opbieden. Gevreesd wordt verder, dat de prij zen van Nederlandse groenten en fruit zo laag zullen worden, dat de Duitse boeren en tuinders voor hun producten geen afzet meer kunnen vinden. Dr. Adenauer had juist beloofd, dat de levehsstandaard niet zou da- West-Berlijns stadsbestuur op zwart zaad. Duizenden Westberlijnse pen- sioentrekkers, onder wie wedu wen en oorlogsinvaliden, moes ten Woensdagochtend met lege handen worden weggestuurd van de postkantoorloketten, waar zij hun geld kwamen ha len. Op de gemeentelijke dienst voor Sociale voorzieningen werd medegedeeld dat hun pensioenen, die reeds vijf dagen geleden uitgekeerd hadden moeten worden, nog steeds niet konden worden betaald, „om dat het stadsbestuur het geld niet heeft1'. „Onze zakken zijn leeg", 'zei een functionaris, ,.en als de Westduitse federale regering of de Westelijke bezettende mo gendheden niet bijspringen, kunnen wij de pensioenen zelfs niet gedeeltelijk betalen". Het Amerikaanse leger en de ato.ombom. Een Amerikaanse officier te Frank, fort heeft verklaard, dat het gehele Amerikaanse leger spoedig een oefen, program zal beginnen tegen de uit werking van de atoombom. Sommige troepenonderdelen in Duitsland heb. ben reeds officieuse instructies ont vangen voor individuele verdediging tegen de gevolgen van een ontploffing. Iloge Amerikaanse deskundigen zouden spoedig overkomen om dc Amerikaanse troepen in Europa lei ding ïh deze te geven. Woensdag werd nabij Zaltbommel, een jongetje van zeven jaar van de fa milie van Hemert uit Hurwcncn door een vrachtauto doodgereden. Het kind stak de verkeersweg over. juist toen een vrachtauto met aanhangwagen passeerde. Zo ouden zongen De politie te Amsterdam heeft in de Kalverstraat een geraffi neerde zakkenrolster op heter daad betrapt. Het is een 16-ja- rige gehuwde vrouw. Het meis je werd gepakt toen zij uit een tasje van een voetgangster een portefeuille te voorschijn tover de. Omdat zij gehuwd is, is zij niet aan de kinderpolitie over gegeven. Een bijzonderheid is, dat haar moeder reeds 32 jaar bij de politie als zakkenrolster be kend is en niet minder dan zes kaarten in het politie-archief heeft. „Zij zal het kunstje wel van moe geleerd hebben", was oe laconieke opmerking van de rechercheur, die haar betrapte. -J Besprekingen in Berlijn zijn stopgezet. De Westelijke commandanten van Berlijn hebben besloten de besprekin. gen met hun Russische collega, ge»e- raal.majoor KoUkof, stop te zetten en hem doen weten, dat deze besprekin. gen zinloos zijn indien de bereikte overeenkomsten niet nagekomen worden. De onderhandelingen begonnen na de minister-conferentie in Parijs en hadden tot doel in Berlijn het nor- malé leven te doen terugkeren. Ondanks verzekeringen van het te gendeel zijn een aantal spoorwegar beiders. die gestaakt hadden, ontsla gen. Protesten bleven vruchteloos. Het is voorgekomen, dat de Franse commandant over deze kwestie een onderhoud verzocht met generaal Kolikof en ten antwoord kreeg, dat deze met verlof was. Diezelfde dag echter had de Britse commandant een gesprek met hem over een ander on derworp. zodat het verlof kennelijk een uitvlucht was. Geen leerkracht voor een vergeten dorp te vinden. Ondanks allerlei advertenties en het aanwenden van persoonlijke relaties kan men er rtiet in slagen een leerkracht te vinden voor de drie lagere klassen dei- openbare lagere school te Helenaveen. De oorzaak hiervan moet vooral worden ge zocht in de geïsoleerde ligging van het dorp midden in dc peel. dat over geen enkele trein- of autobusverbinding met dc naastbljzinde plaatsen beschikt. Ten ein de raad koestert men thans plannen om dc kinderen buitendorps een school tc la- ten bezoeken, maar de moeilijkheid is een vervoerondernemer te vinden, die bereid is zijn materiaal aan de erbarme lijk slechte wegen te wagen. De onder houdsplicht- van de wegen en bruggen tn Helenaveen rust op de maatschappij He lenaveen. die sinds de achteruitgang van de turf als economisch waardevol pro duct. weinig draagkrachtig meer is en dergelijke algemene voorzieningen niet meer aan kan. Huis van Afgevaardigden keurt de militaire hutp goed. Het Amerikaanse Huis tan Afge vaardigden heeft Woensdag het wetsontwerp betreffende de Ameri kaanse wapenlevering aan het bui. tenland ten bedrage van 1,314.010.000 dollar aanvaard Het wetsontwerp gaat thans naar de Senaat, waar men een spoedige goedkeuring verwacht. Het ontwerp jwerd door een ge meenschappelijke commissie van Huis en Senaat opgesteld. In de gemengde commissie van Huis van Afgevaardigden en Senaat is men het woensdag eens gewor den over de toewijzing van een be drag van 3.628.380.00Ö dollars over het begrotingsjaar 1949-'50 voor de economische hulpverlening aan het buitenland. Aan de voet der -Nederlandse Hervormde kerk te Ain^roagtn en drie klokken gediddig, met «Ie klepel itan hun zij, tot ze in de toren zullen worden gehesen. Ter bescherming tegen de regen, heeft men er een houten afdak boven gebouwd. Twee mannen gingen er met 8 mille vandoor. Revolverbandieten kwamen per fiets. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur hebben twee mannen een uiterst bru tale roofoverval gepleegd op het bij kantoor van do Spaarbank voor de stad Amsterdam. In dit kantoor werd een zg. jeugdzitting gehouden, Tussen één en half zes konden kinderen hun spaargeld afgeven. De zitting was om vijf uur nog in volle Eang. topn twee mannen, naar schatting omstreeks 22 jaar oud. het gebouw binnen stapten op een ogenblik, dat geen enkel kind zich in de bank bevond en brutaal weg de deur achter zich sloti-n. Eenmaal in de bank deden zij mas kers voor en bedreigden de totaal verblufte kassier en zijn assistent met een revolver .en een groot mes Zij dwongen de beide employe's naar de kelder te gaan. waar zy hen op. sloten. Daarna hebben de beide man nen onKeveer 8000 gulden, het totaal bedrag dat in kas was. in de tas van de kassier gestopt. „We brengen wepr terug" zo tegen de kassier Straaljagers maakten noodlanding. Woensdag zijn er twee straaljagers van de Nederlandse luchtmacht op ongewone wijze geland. In Leeuwar den sloeg een motor van een jager tijdens het starten af. doch het toestel had toen reeds zoveel snelheid, dat de machine over een dijkje vloog en pas in een weiland tot stilstand kon wor den gebracht. Hierna ontstond er brand in het toestel, die echter spoe dig kon worden geblust. De piloot bleef ongedeerd. Een tweede toeste:. dat tegelijkertijd opsteeg moest we gens benzinegebrek bij Volendam een noodlanding maken en werd even eens ernstig beschadigd. De piloot kreeg geen letsel. hem op erewoord hadden ze tevoren gpzesd. De rovers werden in het werk ge stoord door een dame., die aan de ge sloten deur morrelde. Zonder aarzeleh werd de deur geopend cn zei een van de mannen tegen de vrouw: „Me vrouw. de. bank is al gesloten". Dit kan niet. antwoordde de dame. want hij is tot half zes open. „Vandaag maken we een uitzondering" was het antwoord en de deur sloeg weer dicht. Kort daarna verlieten de mannen de bank. stapten op hun fietsen, waarmee zij ook gekomen waren en die zij zolang tegen de muur hadden gezet en verdwenen nagestaard door een aantal kinderen, d'e voor de ge sloten deur hadden staan wachten met hun spaargeld in de hand. De kassier" en zijn assistent haden intus sen kans gezien uit de keidei' in de tuin te klimmen en kwamen via een schoenenwinkel op straal. Doch te laat. Jaarvergadering der afd. Zeeland van de Ver. van Ned. Gemeenten Talrijke Zeeuwse burgemeesters, wethouders en gemeente-secretarissen woonden Woensdagmorgen in het Schuttershof te Middelburg de jaarlijkse 'vergadering van de afdeling Zeeland der Vereniging van Nederlandse Ge. meenten bij. Rede drs- Verburg. De huishoudelijke vergadering werd geopend door de voorzitter, mr. dr. A. J. J. M. Mes, die begon twee overle den leden te herdenken. Namelijk jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, in leven burgemeester van Middel burg en de heer J. I. Ballegoyen-de Jong. in leven secretearis van Goes. Zij werden plotseling uit hun familie en werkkring weggerukt en hadden met elkaar gemeen, dat zij geen vij anden, doch alleen vrienden hadden. Hun werk en hun persoon zullen met dankbaarheid in herinnering worden gehouden. Spreker wenste het bestuurlid, mr. A. J. van der Hoeven, geluk met het feit, dat deze zijn 25-jarig jubileum als burgemeester van Tholen mocht herdenken en hrj heette in het bijzon der welkom dr. W. Arkema. directeur secretaris van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. LUCHTHAVENS Mr. Mps gaf een overzicht van de kwesties, Kiie het bestuur in het af gelopen jaar hebber, beziggehouden. Hij stipuleerde daarbij, dat een oplos sing voor het vraagstuk van de Luchthavens in Zeeland verder dan ooit verwijderd schijnt te ziin. Namens de vereniging zal aan het aan de vergadering de voornaamste resauratieobjecten in de stad. In 't Stadnuis werd explicatie gegeven door de secretaris van Middelburg, de heer J. Ph. Koene. Het gezel schap bewonderde vooral de lraaie Burgerzaal, die vér gereed is, maar de belangstelling ging ook uit naar de Raadzaal en de vleeshal, die in vergevorderde staat van restauratie verkeren, alsmede naar de fraaie tatielast. zinnebeeldige figuren, die de Veer- De Rekenkamer achtte oezicht se beeldhouwer Ten Klooster in de wenselijk op de uitgaven van de Ne Dilmaal weinig sensatie. Hte zo juist verschenen verslag van de Algemene Rekenkamer over 1918 is ditmaal minder sensationeel dan vorige verslagen, waaruit de conclusie kan worden getrokken, dat er in het jaar 1018 behoedzamer met de staatsgelden i« omgespron- gen, dan vroeger wel het geval was. ver de door >!e Rekenkamer ten aanzien van 1947 gemaakte opmer kingen over de overschrijdingen der begrotingen is nog overleg gaande met de regering. Het verslag maakt daarna opmer king op het fert. dat de regerings commissaris voor de radio tevens optrad als belegger van de reserves van de omroepverenigingen en stelt vervolgens vast. dat bij de inten dance der voormalige staatspolitie zich inderdaad enkele onregelmatig heden hebben voorgedaan. Zo wer den 100 schrijf bureau's betaald ter wijl slechts 65 kleine kastjes werden afgeleverd. Tevens werd een party veters aan een zwarthandelaar ver kocht.. De Rekenkamer stelt vast dat de omroep Herrijzend Nederland geen inkomsten had en het nadelig saldo neerkomt op de gehele exploi- consoles heeft gehakt. De Nieuwe- en Koorkerk, bene vens een gedeelte van het Abdycom- plcx, werden bezichtigd onder de deskundige leiding van de architect ir. H. de Lussanet de la Sablonière. Ook hier was men één en al aan dacht en men kwam vooral onder de Indruk van de grote kerkruimten en van de tijdelijke Statenzaal, waarvan de zeer smaakvolle restau ratie eveneens goed vordert. gemeentebestuur van Middelburg bij ae ingebruikneming van het stadhuis op de Marlet een fraai geschenk wor den aangeboden. Van de 101 Zeeuwse gemeentebe sturen hebben voorts reeds 74 beslo ten een wapenschild voor plaatsing in de tydelyke Statenzaal van het Xa een gezamenlyke kolfiemaal- Abdycomplêx ter beschikking te stel- i tijd in het Schuttershof hield de di- len. recteur van het Economisch-Techno- COXTACT MET BELGIë logisch Instituut voor Zeeland, drs. C. M. Verburg, aldaar een met gro- INDD STRIA LISATIE ZEELAND. Spreker deelde nie, dat het bestuur Overweegt elntl 1949 of begin 1950 'n Nederlands.Belgische dag te orga. niseren, Mr. F. van Cauwelaert, mi. nister van Staat van België en voor. zifter van de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers, alsmede enkele belangrjjke Nederlandse spre kers zullen dan het woord voeren Mr. Mes besloot met op te merken, dat men zoveel als mogelijk is op de bres moet staan om de zelfstandigheid van gemeenten te behouden en dat samenwerking tussen de gemeenten, hoewel soms moeilijk, zeer noodzake lijk is. Als bestuurslid werd herkozen mr. A. J. van der Hoeven te Tholen. In de plaats van wylen de heer Balle goyen-de Jong werd benoemd de heer B. Burger te Goes, De afdeling heeft een batig saldo van f 2968,86. De re kening werd goedgekeurd. Hierna bezochten de deelnemers te aandacht Deluisterde, interessan. te lezing over de industrialisatie. Nauat spreker gewezen had op de factoren, die een verder schrij dende industrialisatie nodig maken, en dieper op de mogelijkheden hier van en eisen daarvoor was ingegaan, wijdde hy aandacht aan de Zeeuw se aspecten van het probleem. Het laat zich aanzien, zo betoogde hij. dat de regionale spreiding van de industrie-ontwikkeling doelbewust ter hand zal worden genomen en dit lean voor onze provincie van gro te betekenis zijn. (vervolg op pag. 2) Het Is zelfs voor de oorlog niet voor gekomen. dat in cén week tyds 111 zee schepen de Amsterdamse haven binnen liepen. Dit aantal werd bereikt in de week van 18 tot en met 24 September, een record aantal dus. derlandse instellingen in het buiten land eD minister van bult. zaken heeft naar aanleiding hiervan inmid dels een ambtenaar met steekproef belast. De Rekenkamer maakte aanmer king op enkele verblijfsvergoedingen en toelagen aan ambtenaren van de buitenlandse dienst en op het feit. dat het Vrouwenhulpkorps over een eigen ambulance-auto beschikte. Voorts maakte de Kamer aanmer king op het feit. dat de Voedings voorlichting een huurhuis in Haar lem als bureau had ingericht a rai- son van f 18.000. welke critiek door de betrokken minister werd overgenomen. Tenslotte werd aanmerking ge maakt op het feit. dat op de begro ting 1948 100.000 was uitgetrok ken voor de bouw van een kabel schip voor de P.T.T. en op de be groting sond als kabels. De Reken kamer meende, dat. voor een derge lijk schip niet voldoende exploitatie- mogelykneden aanwezig waren. RUSTIG HERFSTWEER Geldig lot Donderdagavond. Vrij koude ochtend met op vele plaatsen nevel of mist. Later op de dag bijna overal zonnig weer met ongeveer dezelfde middag-tempera tuur als gisteren. Zwakke tot matige wind. overwegend uit Oostelijke rich tingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1