N NIEUWS UIT ZEELAND r Zoveel hoofden - zoveel zinnen De toeslag voor Belgische grensarbeiders Belgische burgemeesters bezochten Terneuzen. WALCHEREN DE ROOFOVERVAL OUB-VOSSEMEER. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1949 TWEEDE KAMER Tweede Kamer over de publiekrechtelijke bedrijfsor ganlsatie. (Vin onze parlementaire redacteur) De welsprekendheid in de Twee de Kamer over het wetsontwerp tot invoering van een publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie was verleden week nog lang niet uitgeput. Dins dag is men onvermoeid voortgegaan on. in lange redevoeringen zijn in zichten over dit ontegenzeglijk be langrijke onderwerp weer te geven. De heer Ch. J. I. H. Welter van <•0 Katholiek Nationale Partij, waar van deze oud-minister van Overzee se Gebiedsdelen de enige vertegen woordiger in ons parlement is, toon de zich weinig enthousiast. We leven in een tijd, waarin van het bedrijfs leven de grootste krachtsinspanning venvacht wordt om ons land er eco nomisch weer volledig bovenop te heipen. betoogde h|j. En h|j liet er •Ie vraag op volgen: waarom moeten we dan juist nu de P. B. O., die het bedrijfsleven nieuwe banden aanlegt, invoeren? De heer Welter is voor vrijheid, doch hij erkent, dat zekere regelen niet ontbeerd kunnen wor den. Ze mogen echter niet belem merend. maar ze .moeten juist voor de productie stimulerend werken. Tegen de instelling van bedrijf schappen bij algemene maatregel van bestuur had h|j overwegende be zwaren. H|j sprak deze niet uit te gen het wetsontwerp in zijn geheel. Alvorens .zijn stem eraan te geven, wenste hij evenwel het antwoord van de staassecretaris van Econo mische Zaken af te wachten. D« voorzitter van de fractie van <io P. v. d. A.. Jhr. mr. M. van der Goes van Katers, die in tegenstelling met nagenoeg alle andere politieke groeperingen een aanzienlijke invloed in de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie aan de staat toegekend wil zien. betreurde de „afdwalingen" door de katholieken van hun aan- vankelfjek inzichten in de P. B. O. Hij zou gaarne zien. dat de Ka tholieke fractie zich weer met het vroegere standpunt confronteerde. Hij zelf was alleen bereid voor 't wetsontwerp te stemmen, als de ze kerheid bestaat, dat productschap pen worden ingevoerd. En dan nog liep hij cr niet warm voor. Bij deze afgevaardigde bl|jkt namelijk de spijt nog diep geworteld, dat het rode ontwerp-Vos de vroegere socialistische minister zo vaak is uitgespoeld, dat het erg verscho ten in de Kamer is belano. PROF. ROMME. Uitvoerige theoretische en prac- tische beschouwingen wijdde prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de fractie van de K. V. P.. aan het onderwerp. Wanneer socialisten en Chrlsteljjken en Katholieken ieder op hun beurt de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie koesteren, zo zeide hij op een gegeven ogenblik, dan koesteren zflelk wat anders. In derdaad, de P. B. O., zoals de Ka tholieken die zien, verschilt aanmer kelijk van die van bijv. mr. van der Goes van Naters, wiens positie te gen de K. V. P. prol'. Romme blijk baar nog al hoog zat. Aan dc overheid kennen de Ka tholieken dus veel minder macht in de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie toe dan de P. v. d. A. Voor ons aldus prof. Romme is de P. B. O. geen panacee tegen alle economische Kwalen. Het is geen einde, maar een be®in van verder gaande maatschappelijke ontwikke ling, die zich wel voornamelijk rond om de onderneming zal afspelen. Er zitten goede, zedelijke mogelijkheden in, bijv, op het gebied van de be strijding van ongezonde mededinging. Instelling van bedrijfschappen bij algemene maatregel van bestuur had zijn instemming. eVrstandig zou de Kamer doen. vond hij. als zij geen pogingen aanwendt om in het wets ontwerp verschuivingen van invloed meer of minder overheidsinvloed dus aan te brengen. Mr. W. H. L. v. d. Heuvel (KVP) gaf in een korte speech de voorkeur aan tuchtrechtspraak in de P. B. C. boven strafrechtspraak en de heer J. Schilthuis (P. v. d. A.) bepaalde zich na de redevoeringen van z|jn partijgenoten tot de behandeling van een serie technische kwesties. De heer Oud (V.V.D.) zeide het beginsel der bedrijfsorganisatie ten zeerste toe te juichen. Te sterk doorgevoerd individualisme echter I achtte h|j even fout als te groot i collectivisme. Het juiste evenwicht zal nooit gevonden worden, omdat de mens niet volmaakt is. Tegen omvangrijke delegatie van wetge vende bevoegdheid verzet de grond wet zich z,i. niet. De heer Stapelkamp (A.R.) zeide. dat het ontwerp zijn sympathie heeft, maar h|j hoopte, dat de dis cussies ertoe zullen leiden, dat het in nog ruimere mate aan zijn doel zal beantwoorden. Tenslotte spraken de heren Stuf- kens. Zandt en Kikkert. Het zingende zusje maakte carrière. De Vcnlose zingende zusjes die door hun optreden voor dc radio cn hun tocht naar Indo nesië bekendheid hebben ver kregen. maakten zich al enige maanden zorgen over een raad selachtige dubbelgangster. Zo belden o.m. taxichauffeurs aan het Venlose adres aan om de zusjes te herinneren aan on betaalde taxiritten. Er volgden telefoongesprekken met allerlei heren in verschillende steden des lands, die op de toon van .oude bekenden" spraken, ter wijl de zusjes deze heren niet kenden. Op een Augustusdag kwamen '.wee jongelieden, die beweer den in Gulpen met een van dc zingende zusjes te hebben ge danst. De verwondering van de echte zusjes en de jongelui was wederzijds even groot, want men was elkaar even onbekend Nog groter was der jongelui verbazing, toen ze een portrei in de foto-étalage van de papa der zusjes aarwezen en daarop hun" zingend zusje herkenden Het was een portret van een i4-jarig meisje uit Baarlo. dai al enige maanden lang werd ge. zocht om wegens wangedrag in een gesticht tc worden opge nomen. Het meisje, dat er eni ge jaren ouder uitzag dan ze in werkelijkheid was. wist echter aan de handen per justitie te ontsnappen en is toen als „zin gend zusje" door de wereld ge gaan. Zij vertoeft than- onder de hoede der Venlose politie. Arrestaties betreffende overval te IJsselmonde. Enige dagen geleden heeft de politie de kleine grijze auto. merk Citroën, in beslag genomen, die naar men vermoed de Is gebruikt bij dc overval op de Boe renleenbank te IJsselmonde. Tevens wer den hierbij twee mannen gearresteerd, te de B. Aanvankelijk ontkenden zij iets met dc overval uitstaande te hebben, maar getuigen verklaarden, dat dc auto dezelf de was. die gezien werd na de overval. Ook klopten dc alibi's van deze heren niet, Maandag zijn de aangehoudenen voor do officier van justitie geleid en uit hun bekentenissen blijkt, dat de reeds gear resteerden C. P. van de B. en J. J. L.. de hoofddaders zijn. De hoofddaders gaven tenslotte toe dat zij op de plaats van de overval zijn ge weest De politie verklaarde, dat zU Dinsd.i.; in beginsel hebben bekend. Nog geen beslissing bekend. Zoals wij reeds In een deel van onze oplaag meldden, vernamen wij van de zijde der Centrale Suikermaatschappij te Sas van Gent, dat Maandag in principe door de Nederlandse regering besloten zou zijn, een toeslag te geven op de lo nen van Belgische grensarbeiders, die in Nederland werken en die door de deva luatie worden getroffen. Wij hebben getracht nadere inlichtin gen te krijgen over de aard van deze beslissing en over de omvang van de toeslag, die gegeven zou worden. Officiële kringen in Den Haag deelden 'ons evenwel mede, dat hierover nog geen enkele mededeling kon worden ge daan Zij meenden, dat uiterlijk Donder dag een beslissing bekend gemaakt zou worden. Er zou nog overleg gepleegd moeten worden met Belgische instanties, waarbij vooral de technische details van de op lossing. welke de Nederlandse regering voorstaat, nader onder het oog gezien zullen worden. Vragen van Kamerleden. De tweede Kamerleden, de heren van der Feltz (CH) en Ritmeester iWD) hebben aan de minister van Economische Zaken, van Financiën en van Sociale Zaken schriftelijk de vol gende vragen gesteld: 1. Is het aan de regering bekend, dat in de vele Zuid-Nederlandse in dustrieën. welke Belgische arbeiders in haar dienst hebben, deze weigeren tegen de huidige koers van de Belgi- IEUWS in een O T E D O P Woensdag 'zullen <Je laatste 120 stof felijke overschotten van in Nederland gesneuvelde Fransen uit Roosendaal naar Frankrijk worden gebracht. Blijkens een ministeriele beschik king zijn dc volgende benamingen vast gesteld voor dc daarachter aangeduide Kampen: ..Kamp Schattenberg" voor het voormalig concentratiekamp Westerbork ..Het Boskamp" voor het kamp aan de Appelweg tc Amersfoort cn ..Walaardt sacre kamp" voor het kamp tc Huls ter Helde. Het Amsterdamse Bijzonder Ge- rochtshof veroordeelde dc 40-jarige Am sterdammer J. F. B. Boxmeeri. ex- hoofdwachtmeêster van d«- Arbeltskon- troll dienst tot levenslange gevangenis straf. Veertien oagen geleden werd voor de tweede maal de doodstraf tegen B ge elst. Deze maand zijn vijf Indonesiërs begonnen aan hun opleiding tot of ficier op het Konlnklnk Instituut voor dc Marine te Den Helder. Dc trocpcnschcpcn „Kota Intcn" cn „Slbajak" worden in dc nacht van Za terdag l op Zondag 2 October a.s. In de haven van Rotterdam verwacht. Ter gelegenheid van het feit. dat hij 50 Jaar geleden zijn carrière als film- operatrur begon hield Willy Mullens een receptie. Tijdens deze receptie wcra hem medegedeeld dat hi) benoemd is tot Of ficier in dc Orde van Oranje Nassau. Een familie te Naaldwijk gebruikte Maandag een restanje soep. dat was *e- trokken van soepbenen, die Zaterdag waren gekocht. Men ontdekte later, dat fiere toen bedorven was. Dc heer Mens cn zijn vrouw werden onwel en een arts achtte overb rvgtnt '""r ""i ziekenhuis Mexico getroffen door een grote vliegramp. Maandagmiddag heeft zich in de om geving van een vulkaan nabij Mexi co. de grootste vliegramp voorgedaan, die ooit de Mexicaanse luchtvaart ge troffen heeft. Tengevolge van het neerstorten van het lijnvliegtuig Ca- xacaMexico, zouden 28 doden te be treuren zijn. Onder de vermoedelijke slachtof fers bevinden zich verscheidene voor aanstaande personen, onder wie een hoge ambtenaar, een filmster en een fotoreporter. De ramp is aan de ongunstige weersgesteldheid te wijten. Volgens 'n ooggetuige zou het toestel nabij de vulkaan rakelings over de bomen zijn gevlogen en daarna brandend neer gestort. Het is evenwel niet uitgeslo ten, dat de eerste berichten eniger mate opgeschroefd zijn en dat er toch overlevenden zijp. Ambulancewagens en reddingsploegen zijn aanstonds na dat de ramp te Mexico bekend was, vijf uur na het ongeval, uitgerukt. Honderd jaar stenografische inrichting der Staten-Generaal. Ter herdenking' van het honderd jarig bestaan van de stenografische inrichting der Staten-Generaal is Dinsdag na de middagvergadering der Tweede Kamer in één der zalen van het gebouw van dit hoge colle ge een bijeenkomst gehouden, welke o.a. werd bijgewoond door de minis ters. de staatssecretarissen en leden der beide Kamers. De voorzitter van de Tweede Ka mer, mr. Kortenhorst, sprak 'n wel komstwoord mede namens de voor zitter der Eerste Kamer, prof. mr. Kranenburg. Dc voorzitter der gemengde com missie voor de stenografie, dc heer H. W. Tilanus, sprak een feestrede uit. waarin htf opmerkte. dat de honderdjarige thans wordt gelukge wenst aoor een honderdjarige, im mers de gemeengde commissie is ook honderd laar geleden ingesteld. De minister-president, ar. W. Drees. wenste daarop namens de regering de stenografen van harte geluk. Namens de parlementaire pers sprak dr. E. van Raalte woorden van gelukwens tot de belde hon- dèrdjnrigen. sche franc langer in deze industrieën te arbeiden? 2. Is het aan de regering bekend, dat zelfs loon, verdiend vóór de deva- luatiedatum. maar toen nog nog niet uitbetaald, tegen de nieuwe koers moet worden uitgekeerd? 3. Weet de regering, dat door hel wegblijven van de Belgische ge schoolde arbeiders, die niet of niet onmiddellijk zijn le vervangen door vakbekwame Nederlandse arbeiders, aanmerkelijke stagnatie, zoal niet stopzetting, dreigt op te treden in de keramische industrie, in de sigarenin- dustrie, bij Philips en in het bijzon der kwetsbare bedrijven als de spie gelglasindustrie te Sas van Gent, en in de beide suikerfabrieken aldaar, waardoor alleen reeds door de min dere productie van suiker en de daar door noodzakelijke import bij te ver wachten stopzetting een verlies zal ontstaan, getaxeerd op 5.740.000 dol lar en 9000.000 Belgische francs? 4. Is naar het oordeel van de re gering het verlies, onder vraag 3 ge noemd. hetwelk /slechts een gedeelte is van het totaal door de Nederlandse industrieën te lijden verlies, niet zo danig. dat het rechtvaardigt het door de Belgische werknemers te lijden nadeel van plm f 120 000 per week te dekken? 5. Is de regering in teder geval be reid op zeer korte termijn zodanige maatregelen te treffen, dat de hierbij betrokken industrieën, waaronder 12 procent der Nederlandse suikerindu strie, 100 der Nederlandse spiegel glasindustrie, een groot percentage der Nederlandse maizena- en glucose-in- dustrie, alsmede een groot gedeelte der sigaren- en lederindustrie, aan 't werk kunnen blijven? Italië wil zoveel bewapenen als is toegestaan. Italië zal zijn leger tot de volledige volgens het vredesverdrag toegestane sterkte uitbreiden en op 1 Januari be ginnen met het bouwen van een nieu we vloot, aldus heeft de minister van Defensie, Pacclardl, Dinsdagavond meegedeeld. Pacciardi zeide in het parlement, dat de vloot kruisers, torpedobootja- gers en kleinere schepen zou tellen en dat Italië van plan is het laatste type straalgevcchtsvliegtuigen te kopen om zijn luchtmacht te moderniseren. Door verouderde Italiaanse vlieg tuigen waren dit jaar 110 ongelukken veroorzaakt, waarvan vijftien een do delijke afloop hadden. „De bewapening moet voldoende zijn om de vrede te verzekeren", al dus' de minister. Nederlandse straaljager bij landing vernield. Maandag omstreeks zes uur is een van dc aan de „Operation Bulldog" deelnemende Nederlandse gloster „Meteor" straalvliegtuigen, bestuurd door de majoor-vlieger J. Mulder, bij de landing op het vliegveld van Thor- ney Island vernield. Het vliegtuig is vermoedelijk met te hoge snelheid binnengekomen er. daardoor over het vliegveld hcengeschotcn. Het kwam terecht in land dat achter het vlieg veld ligt en werd zwaar beschadigd. De romp is verwrongen, de staart ge broken, de wielen zijn er afgerukt. Majoor-Vlieger Mulder werd niet ge wond. Hij kon ongedeerd uit het wrak kruipen. De Tweede Kamer heeft een begro tingswijziging goedgekeurd, waarbij een bedrag van I 3.687.000 wordt uitgetrok ken voor kleding, uitrusting en opleiding van vrijwilligers voor de Nationale Re serve. H. J. Hoogen Stoevenveld verliet het Loodswezen. Op 1 October a.s. zal de heer H. J. Hoogen Stoevenbeld, voorzitter van de Broederschap van commissarissen van het loodswezen enz., de dienst Gemeentelijke adviescommissie voor de sport. In de gehouden vergadering van de gemeentelijke adviescommissie voor de sport te Vlissingcn is de voorzitter, de heer C. van der Mark afgetreden. In zijn plaats zal thans als voorzitter fungeren ir. G. A. Kemper. In deze bijeenkomst traden als leden van de commissie af 'e heren F. G. Lemmers en J. C. Dert. De sportverenigingen zullen in de gelegenheid worden ge steld voor deze vacatures candidaten op te geven. Besproken werd de toewijzing van de sportvelden en de gymnastieklo kalen. Wat de laatsten betreft werd een beslissing voorlopig aangehouden. Voor de sportvelden werd reeds een regeling door B en W, getroffen. Onder leiding van burgemeester mr. P. H. W. F. Teilegen van Ter- «^lf5LIani '"A" I van het loodswezen met pensioen ver- gemeesters en secretarissen in O. iaten M1e%Unkoms^S5dS te^Sïztn I De heer Stoevenbeld kan op een waarbij een veertigtal Belgische gas- dienstttijd van niet minder dan 36 ten onder wie 28 burgemeesters uit Jaar het loodswezen terugzien, de provincie Oost-Vlaanderen aanwe- In T,,nj 1Qna zig waren. Van Belgische zijde werd de verga dering ook bijgewoond door het Se- naatslid de heer v. Peteghem en van Nederlandse zijde door twee leden van Gedep. Staten van Zeeland de heren Lockefeer cn C. Hamelink. De burgemeester van Sint Jansteen, de heer P. H. Geirnaerdt ontving het gezelschap aan de grens. Te Terneu zen sprak burgemeester Teilegen ir hotel Rotterdam een hartelijk begroe- tingswoord, waarin hij herinnerde aan de contacten in de bezettingstijd en de betekenis van de Benelux-samen- werking op de voorgrond stelde. Burgem mr. R. Vidts van Sint Nicolaas dankte namens de Belgische gasten en wees er op, dat nu de con tacten gelegd zijn ook plannen ter hand genomen kunnen worden. Als onderwerpen voor gemeen schappelijke beraadslaging noemde mr. Teilegen de planologie der stre ken. dip aan elkaar raken en de zui vering van 't water in de gebieden langs het kanaal Gent-Terneuzen. i Burgemeester Geirnaerdt bepleitte vereenvoudiging van de grensformali- teiten. Burgemeester van G. H. E. M. van Waes van Westdorpe besprak de kwestie van ie lonen der Belgische grensarbeiders (waarvoor inmiddels een oplossing is gevonden). Na de gemeenschappelijke maaitijd wees de neer A. Lockefeèr op de be tekenis van de contacten tussen de gemeenten aan beide zijden van de grens cn hij verzekerde, dat het pro vinciaal bestuur, die contacten gaarne ziet. Burgemeester mr. Thijsbaert van Lokeren beantwoordde deze toe spraak en stelde voor, dat Lokeren in het. biizondpr contact zou opriemen met Axel, waartoe onder enthousias me werd besloten. Daarna volgde sluiting Juni 1900 vertrok hij met een fregatschip naar Australië, maakte een zwerftocht naar Indonesië Amerika en Zweden, en keerde eerst na vele maanden-terug in het vader land. Hij maakte juist de periode mee toen de zeilvaart tot ondergang was gedoemd en na enkele jaren moest ook hij zijn heil gaan 'zoeken bij de stoomvaart. Hij was de laatste candidaat in Ne derland, die het diploma tweede stuurman voor de grote vaart behaal de met de aantekening „stoom- en zeilvaart". Als adj. commissaris en la ter commissaris bij het Loodswezen werkte hij te Maassluis, IJmuiden, Terneuzen, Antwerpen, Amsterdam en Rotterdam. In 1942 werd hem de func tie van directeur bij het Loodswezen aangeboden, maar hij weigerde en verdween dientengevolge in het gij zelaarskamp St. Michelsgestel. Na de bevrijding hervatte hij op 7 Mei zijn taak, Zijn laatste dienstjaren bracht hij te Rotterdam door. BENOEMING P.Z.E.M. Door het bestuur der N.V. Provin ciale Zeeuwse Electriciteitsmaat- schappij te Middelburg is benoemd tot technisch ambtenaar in het district Walcheren de heer A. I. Tazelaar te Vlissingen, thans werkzaam als districtsmonteur in Vlissingcn. Gemeentesecretaris van 's Heer Arendskerke benoemd. De raad van 's-Heer Arendskerke be noemde in zijn vergadering van Dins dag tot. gemeentesecretaris de heer G. M. de Schipper, commies ter secretarie al daar. De heer Schipper is zijn ambtelijke loopbaan in 1941 op het gemeentehuis te "s-Heer Arendskerke begonnen. Commissaris der Koningin op bezoek. Maandag bracht de Commissaris der Koningin, jhr. mr A. F. C. de Casembroot, een bezoek aan de ge meente Wolphaartsdijk. Nadat hij audiëntie verleend had. bezocht hij met het college van B. en W. dc kleuterschool, de nieuw gebouwde bijzondere school van de Geref. ge meente en de dokterswoning, waarna hij nog een rondrit door de gemeente maakte. Hierna bracht de Commissaris 'n bezoek aan 's-Heer Arendskerke. Ook in deze gemeente verleende hij audiëntie en maakte daarna, samen met het college van B. en W. een rondrit door 's-Heer Arendskerke, 's-Heer Hendriks-kinderen, Nieuw- dorp en Levvedorp. Middeiburg OPVOERING KERSTSPEL Indien op voldoende spelers kan wor den gerekend, ligt het in de bedoeling van „De Jonge Kerk" (Jong Her vormden) te Middelburg een Kerst spel in te studeren en dit in één of meerdere Wederopbouwkampen op te voeren, waartoe de Lekenspelgroep op Woensdag 28 September in het Kerkcentrum zal samenkomen. KERK EN FILM Het ligt in de bedoeling van de ring Walcheren van de CJMV. op Zater dagavond 15 October a.s., tc Middel burg. een goede speelfilm te verto nen, met deskundige toelichting en bespreking van een hiermede verband houdend onderwerp. Het is het voornemen deze avond niet slechts toegankelijk te stellen voor de leden van de CJMV, doch voor alle jonge lidmaten van de Ned. Herv. Kerk op Walcheren. VERGADERING C. H. UNIE De afdeling van de C.H.U. kwant in het CJMV-gebouw in ledenvergade ring bijeen ter aanwijzing van een tweetal afgevaardigden naar het op Donderdag 29 October a.s/te houden buitengewone besloten landelijk congres over het Indonesische vraag stuk. In aansluiting hieraan had een be- FILMS VAN DE WEEK „De Schijndode" (Valley of the Zom bies) met Robert Livingstone. Adrian Booth en Ian Keith; regie: Philip Ford. Luxor. Vlissingen. vertoont zo'n ouder wetse griezelfilm over een levende dode. die, om niet een „dode dode" te worden, bloed nodig heeft en daarom moordt. Slechts hoogst zelden duiken dergelijke „beeldroman-films" nog op in onze bio scopen en zelfs dat is een wonder, want de Filmkeuring toont steeds weer een grote afkeer te hebben van „stemmen uit het graf", „dear murderers" en dergelijke gruwelen. Enfin, de sensatieliefhebbers weten, waar zij een uurtje rillen kunnen. De andere films: Electro. Middelburg, •ertoont een nieuwe Italiaanse versie van Hugo's onsterfelijke „Ellendi- gen". De oude romantiek, maar zeer vak kundig verfilmd. Robin Hood's terugkeer op het witte doek beleeft men mede in ..Prins der bandieten". Deze ridder zon der vrees en blaam opereert nu in Al- hambra, Vlissingen en hij doet het in cinecolor. Beide films bespraken wij reeds. Kanker als doodsoorzaak. In de te Den Haag gehouden in stallatievergadering van de Centrale Commissie voor Kankerbestrijding heeft mr. dr. van Rhijn o.m. een over zicht gegeven van de toegenomen sterfte door kanker. Per 10.000 inwo ners bedroeg dit cijfer in 1890: 7.3; in 1900: 9.2: in 1910: 10.6; in 1920: 11.3; in 1930: 12.3 en in 1940: 13 8. Het ab solute cijfer van sterftegevallen ten gevolge van kanker voor 1948 is 13.380. dat is ruim 18% van alle doods oorzaken. Dit cijfer wordt alleen overtroffen door de hartziekten als doodsoorzaken, die met 20% in de sta tistiek voorkomen. spreking plaats over „De Rijkseen heid" en over de, door „De Rijks eenheid" op Woensdag 28 September, te Goes te houden openbare ver gadering. in. welke o.m. de heer J. Reijers, lid van de Eerste Kamer van wege de CHU, het woord zal voeren. De aanwezigen werden opgewekt deze openbare vergadering te bezoe ken. VERKEERSHUIS VERPLAATST Zaterdag a.s. zal het nieuw' gebouw de Verkeershuis aan de Lange Delft no 13 te Middelburg in gebruik wor den genomen en zal V.V.V. dus het pand Markt 1 verlaten. UURWERK OP DE STADHUISTOREN. Dc Markt te Middelburg, die sedert de brand van Mei 1940 van een goede tlld- aanwijzer is verstoken, zal thans weel een behoorlijke klok krijgen. Mén is na melijk begonnen met het aanbrengen van enkele wijzerplaten op de toren van het stadhuis, welke van een electrisch uur werk worden voorzien. De wijzerplaten, die op dezelfde plaats komen als de ver brande. 2ijn bedoeld als tijdelijk en zul len na de restauratie van de toren wor den vervangen. Vlissingen HOOFD ORAXJESCHOOL Tot -hoofd van de Oranjeschool te Vlissingen is benoemd de heer H. de Groot uit Gaast (Fr.). De heer de Groot, die de heer van Goudoever als hoofd zal opvolgen, is thans hoofd van de Chr. School te Gaast. Hij zal waarschijnlijk 1 Januari a.s. te Vlis singen in functie treden. U.- en W.-Souburg VERGADERING CHR BESTURENBOND. Dezer dagen werd in het jeugd- gebouw van de Geref. kerk een ver gadering gehouden van de Chr. Be sturenbond te Souburg. De heer M. Arendse Mz„ sprak een welkomstwoord tot de heer C. A. Ben- sen, districtsbestuurder van het C.N. V., die naar aanleiding van het 40- jarig bestaan van het Christelijk Vak verbond het woord voerde. In 't kort ging spr. na de oprichting der vak bonden. Daarna gaf hij een overzicht van de vele arbeid die door het C N. V. in de 40 jaar van zyn bestaan werd verricht. Na een bespreking werd besloten over te gaan tot oprichting van een studieclub, waarvoor, staande de ver gadering, 13 leden zich opgaven. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. Arendse Mz„ terwijl de heer J. Peene secretaris en de heer P. van Sluljs bestuurslid werd. Oostkapefle NED. HERV. KERK In de gehouden vergadering van Kerkvoogden en Notabelen der Ned. Herv. Kerk te Oostkapelle werd tot president-kerkvoogd benoemd de heer F. C. de Roo in plaats van de heer J. Koene, die als zodanig bedankt had. Tot kerkelijk ontvanger werd be noemd de heer J. Koene in plaats van de heer H. M. van Cruijningen, die we gens vertrek naar Kapellc zijn ontslag had genomen. 'Slachtoffer had kogel in rugwervel Bij de roofoverval te Oud-Vosse- meer bij de landbouwers gebr. van Engelen in de Hollairepolder, waar bij de bewoners door een drietal ro vers met een revolver bedreigd wer den, werd de heer C. van Engelen in zijn bovenarm getroffen. Aanvankelijk dacht men. dat dit wel meeviel, maar Zondagavond jl. kreeg de heer van Engelen pijn in de rug. Dit werd zo erg, dat hij Maandag in het ziekenhuis te Bergen op Zoom voor onderzoek werd opgenomen. Bij het onderzoek bleek, dat de revolver kogel door de arm in het lichaam tot tegen de ruggemerg is aangedrongen. De kogel zal operatief verwijderd moeten worden. Grote betrouwbaarheidsrit in Zeeland. Eindelijk krijgt Zeeland dan zijn frote betrouwbaarheidsrit voor mo orrijders en automobilisten. De wed- sL'rijdcommissie en het bestuur van Scheldegouwen liepen reeds het hele jaar met dit plan rond, maar omdat aan allerlei organisaties voorrang moest worden verleend, moest deze rit steeds weer worden verschoven. Doch Zondag is het dan zo ver. Deze rit heeft een geheel ander ka rakter dan dc tot nu toe gehouden normale clubritten. De afstand is aanzienlijk groter, nl. 200 km, terwijl er twee trajecten zijn, het eerste met, de nadruk op het kaartlezen, het tweede geheel bestaande ui een oriën- teringsopdracht. Bovendien zal deze kear niet uitsluitend over hoofdwe gen worden gereden maar zijn er ook polderwegen en zelfs zand- cn klei wegen ingelast. Toch is de rit niet zodanig, dat niet iedere middelmatige motorrijder cn automobilist met kans op succes kan meedoen. De organisatoren zijn uitge- faan van dc wetenschap, dat de eeuwse motorrijders en automobilis ten, op enkele uitzonderingen na nog niet voldoende ervaring in dit soort wedstrijden bezitten, om nu maar da delijk 't onderste uit dc kan te ver langen. Bovendien moet de rit zowel voor de goede rijders als de onerva- renen aantrekkelijk zijn. Met dit doel voor ogen is een rit uitgezet, welke aan alle deelnemers sportief genot zal bezorgen, terwijl aan de machines geen bijzondere eisen zullen worden gesteld. Het eerste traject loopt geheel door Zeeuwsch Vlaanderen. Er wordt ge start in Perkpolder, 's morgens om half tien. dus na aankomst van de boot uit Kruiningen. De finish van dit traject is omstreeks twee uur in Breskens. Van hier wordt gezamen lijk overgevaren naar Vlissingen waar de start voor het tweede traject plaats heeft. De finish hiervan is om streeks half zes in Middelburg. Er blijkt voor deze rit grote belang stelling te bestaan. Reeds kwam een groot aantal inschrijvingen binnen uit alle delen van provincie en ook van daar buiten. Liefhebbers uit. ZeeuwsCh Vlaanderen lieten tot nu toe verstek gaan. Tractor reed tegen een huis. Maandagavond om kwart voor zes reed een tractor, bestuurd door de heer Geelhoed uit Colijnsplaat door de Kerkstraat te Kats. Op de hoek Kerkstraat-Noordlangeweg kwam 'n motor aangereden bestuurd door de heer de Back. De tractorbestuurdeir probeerde d'oor krachtig te remmen een botsing te voorkomen, doch de remmen sprongen stuk waai'door de tractor door een omheining reed en varvolgens tegen het huis van de heer Wissekerke opbotste, waardoor de voorgevel ontzet werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Smokkelhandel in boter ontdekt. Vrijdagnacht kwam een expediteur uit Nijkerk op het Goese politiebu reau zich beklagen omdat hij zich bestolen voelde. Hij was met een la ding van 2500 kg. boter naaf Goes gekomen en had deze hiel' op een andere vrachtwagen over geladen, doch in tegenstelling met vorige ma len, kreeg de expediteur ditmaal geen „boter bij de vis" of juister gezegd: geld b ijde boter. Daar hi; verant woordelijk was voor het geld. nam de Nijkerker daar natuurlijk geen ge- noegen mee. Er ontstond een woor denwisseling, doch het slot van het liedje was, dat de chauffeur van de wagen met boter vol gas gaf en ver- dween zondpr te betalen. Toen de Goese politie en later ook de politie- en douanerecherchedienst zich in dit zaakje gingen verdiepen, bleek alras dat het hier geen gewo ne diefstal, doch een uitgebreide, smokkelhandel op België was. Reeds duizenden kg. boter moeten door het betrokken complot op frauduleuze wijze over de grens zijn gebracht. In verband met deze zaak zijn Za terdag te Goes reeds drie arrestatios verricht en verwacht mag worden dat nog meerdei'e zullen volgen. De vachtauto is inmiddels opge spoord, doch de boter was verdwe nen. j^genda VLISSINGEN. Woensdag: Alhambra: De Prins der Ban- dieten, 7 en 9 uur; Luxor: De schijn dode, 8 uur; C.J.M.V. gebouw. Pro paganda vergadering Chr. Midden standsver.. 8 uur; Concordia, Verga dering Kappersbond, 8 uur; Verga dering V.C.V., 8 uur. Donderdag: Voor bioscopen, zie Woens dag. MIDDELBURG. Heden. Zaal Montaan: Vergadering Dierenbeschermingf. afd. Zeeland- Noord. 7.30 uur, Kunsthandel Visser: Tentoonstelling werk Joh van DUk (ook morgeni; Electro: „Dc ellendi- gen", 7 en 9.15 uur. Morgen. Schuttershof: Vereniging Weer- en Sterrenkunde. 8 uur; Schut tershof: (Lou Bandy en cabaret, 8 u.; Electro;'als heden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2