N NIEUWS UIT ZEELAND SLECHTSTE WALCHERSE GROND LEVERT PRIMA OOGST srïsff niet JF££ïu&j2& ■issüssr srrr HAARUITVAL H00FDR00S IEUWS In een O T E D O P BEVRIJDINGSHERDENKING OP 3 NOVEMBER TE VLSSINGEN IN SAS VAN GENT WORDT NIET GESTAAKT ZUID-BEVELAND 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 27 SEPTEMBER 1949 b Ondanks droge zomer kregen optimistische practici gelijk. Eén van de bezienswaardigheden op Walcheren Is momenteel zeker een perceel grond In de Zuidwate. i mistisch zijn. ring nabi) KM them. Deze grond ver. keerde als gevolg van de inundatie In de slechtste toestand, die men zich kan denken, l-arulbouwherstel Is ef echter mee gaan experimen teren entegen alle venvachtln. gen van de wetenschapsmensen In I deze proef onherroepelijk tot misluk king gedoemd". Maar ook de wc. tenachapsmenscn, die men op Wal- j cheren zeker in gelijke mate moet waarderen ais de mannen van de qractyk. kunnen wel eens te pessi- MOOIE RESULTATEN. WU hebben namelijk een bijzon der droge zomer gehad, maar deson danks had dit proefperceel een gerst, opbrengst, die maar liefst 80 bo. ven het gemiddelde van de Zuidwa- terlng en nog 10 boven het ge. middelde van Walcheren lag! Ook de tarwe.opbrengst lag nog boven het Walcherse gemiddelde, evenals het koolzaad. Alleen de erwten.oogst ligt daar Iets beneden, namelijk 10 ■verden er dit jaar prima oogstresul- taten op behaald. De practifk had 'n overwinning behaald op de theorie! Het betreffende perceel verkeerde reeds vóór de waterramp in een slechte toestand: oude weidegrond vol koppen en kuilen. Door de inun datie werd deze grond bedekt met een dikke laag zand en het zag er naar uit. dat er niets meer mee was te beginnen. Op het districtsbureau van Land- iïrtrïc ZtSld^tertnT'^icTr': «ond^. 'eTZg vSiht ver, moesten worden. Wbesloot "'ijl r"f Hgjj'k"ïïi: dat' Natuurlijk werd voor het proef perceel wel aandacht besteed aan de bevlooling. Het water in de sloot, die er langs loopt: werd met een kleine stuw opgestuwd. Het merk- by bedoeld perceel de proef te ne men, die zou moeten uitwazen, dat ook deze grond weer vruchtbaar gemaakt kan worden. Het vele zand werd eciykelgk over het perceei verdeeld en daarover werd een 40 cm. dikke laag van de oude teel aarde gelegd. De wetenschap reageerde hierop met uitspraken als „Het land zal verdorren", ..Er is onvoldoende be- vloeiïng", ,.By een droge zomer is HANDBAL Vriendschappelijke wedstrijden. Zondagmorgen speelden op het ge meentelijk sportterrein aan dc Keer sluis te Vlissingen handbal elftallen van „de Zeeuwen" en „Marathon", en kele vriendschappelijke wedstrijden. Als eerste traden de 2c dames elftal len van beide verenigingen in het veld. Dc Zeeuwen II toonden zich de sterkste en won verdiend met 20. Marathon I (heren) bond de strijd aan tegen een handbalelftal van de Vlissingsc Zeevaartschool. Het werd zoals trouwens te verwachten was 'n eenzijdige wedstrijd en hoewel enkele spelers van de Zeevaartschool behoor, lijk debuteerden, moest de Zeevaart school met 25—5 het onderspit delven. Hierna werd dc wedstrijd de Zeeu wen I—Marathon I (dames) gespeeld. Voor de rust was dit een aardig ge lijk opgaande wedstrijd, maar na de rust kwamen dc Zeeuwen-dames ver woed opzetten en de eindstand weM 5—1. Tot slot speelden het 2e en 3e hercnclftal van Marathon nog een vriendschappelijke oefenwedstrijd waarbij de beide elftallen versterkt waren met enkele eerste elftalspelers. Doze wedstrijd eindigde in een 44 gelijk spel. (Ingezonden mededeling l X EN VROEGTIJDIGE KAALHOOFDIGHEID Wetenschappelijke proeven hebben bc. wezen, dat de werking van ACALV1T, gebaseerd op de nieuwste ervaringen met HORMONEN en VITAMINEN, inderdaad een eind maakt aan haar uitval en hoofdroos en in 8 van de 10 gevallen de groei van gezond, glan zend haar herstelt. Flacon, voldoende voor 4 weken. f. 3.60. Interessante brochure op aanrraae b|) V.X. vih Fa. B. Mrlndersm*. afd- O, Dtn Haag. KINDJE DRONK ZOUTZUUR. Een twee en een half jarig kindje is Zaterdagavond in de Mariastichting te Haarlem overleden als gevolg van het drinken van zoutzuur. Het kindje heeft spelenderwys van een schilderskar een fles zoutzuur gepakt en er oen slok uit genomen. MET DE AUTO NAAR ENGELAND Tot nader order zullen naar de KNAC meldt, automobielen en motor rijwielen slechts met ledige benzine tanks ter verscheping naar Engeland met de dagdienst der Maatschappij Zeeland van Hoek van Holland naar Harwich worden aangenomen. Mevrouw Socn Yat Sen. weduwe van de stichter der Chinese republiek en zuster van mevrouw Tajan Kal SJck, zal waarschijnlijk één van de vier vice- presidenten worden van de nieuwe Chi nese volksregering. Men verwacht dat de Paus. ver moedelijk in November van dit Jaar. zal bekend maken dat het college van kardi nalen van 70 tot 106 zal worden uitge breid. De Nederlandse actrice Josephine van Gasteren is Zaterdag in Londen ge huwd met de groot-industrieel G. T. Fil- lery. De acteur Paul Munl was een van dc getuigen. Door kortsluiting ln de electrische leiding brak Zondagavond brand uit in een boerderij nabt) Zenderen. Omwonen- heel ln vlammen op. achter die kleine stuw de gehele zo mer water heeft gestaan! Inmiddels zijn nog twee grote per celen in de Zuidwatering op gelyke wijze als dit by hel proefperceel ge schiedde ondergespit. Wat deze voor resultaten zullen opleveren, valt nü nog niet te voorspellen, maar Land- bouwherstel heeft er de beste ver wachtingen van. Rusland en Yoego-Slavië. Uit Belgrado wordt gemeld, dat Rusland zyn troepenmacht in de lan den rond Yoego-Slavië versterkt heeft met zes divisies. Men beschouwt dit als een onderdeel van de zenuwen oorlog tegen Yoego-Slavië. Kappie en de zeewedstrijd. Vandaag de laatste afleve ring van het relaas van Kappie en de uitvinding van Signor Rivaldi en morgen direct weer het begin van een nieuw avon tuur van onze populaire held. Onze lezers zijn cr langzamer hand aan gewoon geraakt, dat Kappie en de Maat als dagelijk se gasten in hun woning komen en ook ditmaal willen wy de reeks niet onderbreken. Het nieuwe verhaal vertelt van Kappie en de Zeewedstrijd en wij kunnen onze lezers nu reeds verzekeren, dat er weer spannende avonturen beleefd zijn. Ongetwijfeld zal ook deze Kappie-vertelling jong en oud dagelijks een genoeglijk ogen blik bezorgen. Nieuwe gouverneur van Suriname. By Koninklijk Besluit is met in gang van 1 October benoemd tot gouverneur van Suriname mr. J. Ktaasesz, thans burgemeester van Wagenlngen. De nieuw benoemde rouverneur is op 5 Februari 1907 te Ylst geboren. In 1930 behaalde hij op 23-jarige leef. tijd de meestertitel aan de Groningse universiteit. In 1033 volgde zyn be. noeming tot ambtenaar ter secretarie der gemeente Groningen Zijn werkzaamheid te Groningen werd sinds 1 Januari 1944 on derbroken door negen maanden ge vangenschap in Vught, waar hy als gijzelaar was opgesloten. Na de be- vryding was hy kabinetchef v i de burgemeester van Groningen en waarnemend burgemeester van Ha ren en Hoogkerk. In 1946 werd hij tweede secretaris van de Unesco. Op 1 Mei 1947. nauwelijks terugge keerd in zijn vaderland, ontving mr. Klaasesz zyn benoeming tot burge meester van Wageningen. Plechtigheid op de landingsplaats. Dc bond van buurtverenigingen te Vlissingen hecff in zjjn Maandag ge houden vergadering onder leiding van de voorzitter de heer J. H. Haas. met algemene stemmen en een ont houding besloten op drie November een plechtige herdenking te organise ren van Vlisslngen's bevrijding, thans 5 jaar geleden. De plechtigheid zal des avonds te zeven uur aanvangen met het over brengen van het bevrijdingsvuur, dat te Breskens ontstoken zal worden door een Brits officier De directeur van het loodswezen hpeft toegezegd dat een brandende fakkel met dit. vrijheidsvuur door een boot van het loodswezen die voorzien zal zyn van een V-vormige illuminatie overgebracht zal worden naar de landingsplaats bij de Oranjedijk te Vlissingt-n. Daar zal dan plechtig het Vüssingse bevrijdingsvuur ontstoken worden. en bij het gedenkteken zal een erewacht van matrozen en mili tairen opgesteld staan. De burgemeester van Vlissingen mr. B. Kolff en een Brits officier zullen een korte toespraak houden. Autori teiten en schoolkinderen zullen kran sen loggen, terwijl verenigingen en paticulieren gelegenheid zullen krij gen eveneens bloemen neer to leggen. Te negen uur heeft in de Jacobs- kerk een herdenking plaats, waar toe spraken gehouden zullen worden door de burgemeester, predikanten en de pastoor. Medewerking zal gevraagd worden van de Oratoriumvereniging. Om kwart over tien vangt een Een bloeiende kastanje. (Van onze Haagse redacteur). Wat we in het voorjaar aan zon neschijn en warmte tekort gekomen zijn. schenkt de natuur ons thans in overvloedige mate- De zomer wil niet wijken en alles wat des zomers is. blijft in het Haagje talmen, om pas op de vlucht te slaan als de eerste gure herfstvlafen over de stad sche- ren. Dc natuur is een beetje dronken van de mildheid, waarmede het zon netje zijn koesterende stralen over parken, gazons en bomenrijen werpt. En daardoor in de war. Op het Lange Voorhout bij het Tournooiveld staat thans een kastan jeboom. aan welks dorre takken, tus sen de vergeelde blaren, jong groen verschenen is, waaruit blocie.nde plui men uitdagend hun witte bloesem de lucht insteken. Dat is voor de tweede keer dit jaar. De blijvende zomer bracht de Hage naars een opnieuw bloeiende kas tanje! E.H.B.O.-ploegen hielden oefenwedstrijd. Op initiatief aan de afdeling E.B.H. O. Krabbendijkc en Omstreken werd Maandagavond cn grote oefening ge houden op het fabrieksterrein van de conservenfabriek te Krabbendijkc. door dc afdelingen van Zuid-Beve land en Walcheren. De heer Don van de afdeling Krab- bendijke heette allen welkom, waar na de heer C. Vader uit Vlissingen. die de leiding van de oefening had, de nodige inlichtingen verschafte om alles goed te doen slagen. Aangeno men werd dat er een ontploffing was gebeurd in beide stoomketels van de fabriek, waardoor een 20-tal fabrieks arbeiders licht en zwaar gewond wa ren. De helpers waren allen in ploe gen verdeeld, zodat alle gewonden in de kortst mogelijke tijd worden geholpen. Zij werden verder per brancard naar het schaftlokaal dpr fabriek vervoerd, waar doktoren ee reed stonden voor verdere behandc- tfax. feestelijke omgang aan van de be'de muziekcorpsen cn te half elf wordt aan de Boulevard Bankert een vreug devuur ontstoken. In de 'Maandagavond gehouden ver gadering word aan het dagelijks be stuur van de bond van buurtvereni gingen machtiging verleend voor hot doen van de nodige uitgaven .Voor de organisatie van de feestelijkheden zal het dagelijks bestuur worden uit gebreid met de leden van de optocht commissie en de muziekcommissip. terwijl voor de organisatie in de -kerk een commissie werd samengesteld be staande uit de dames Vos, Vader. Snoodyk. Sinke. Vader. Vos. van de Dood en Sinke Besloten werd voor de bijeenkomst in de kerk gereserveerde plaatsantoe te wijzen. Bij de bespreking kwam tot uiting dat deze herdenking geor ganiseerd zal worden in nauwe sa menwerking met het gemeentebe stuur van Vlissingen Reeds werd bericht ontvangen, dat generaal Hakcwell Smith de plech tigheid niet kan bijwonen, maar de mogelijkheid bestaat, dat kolonel Dawson of een andere Britse officier het Vierde Commando, dat te Vlis singen landde, zal vertegenwoordigen bij de plechtigheden. Ruilverkavellngsplan voor Schouwen. Het waterschapsbestuur van Schou wen hield een algemene vergadering in 's Lands Kamer te Zierikzee op Maandag 26 September, onder leiding van de neer J. Klompe. Afwezig wa ren de heren Vriesedorp en Verbeek. Na de .pauze las de voorzitter een brief voor van de Centrale Cultuur technische Dienst betreffende ruilver kaveling. Aanvankelijk was gedacht aan ruilverkaveling voor een gebied van 300 H-A., met Noordwelle als cen trum. De dienst heeft echter een pro ject uitgewerkt groot 1000 H.A. Het opmaken van het plan is voor het waterschap geheel kosteloos. Het plan komt later bij de eigenaren van de in het blok liggende gronden in stem ming. Bij meerderheid van stemmen of indien de voorstanders eigenaars zijn van meer dan de helft van het be trokken grondoppervlak wordt tot ruilverkaveling besloten. Tegelijk met het plan komt de subsidieregeling, zo dat men op het moment van stem men weet wat de gemiddelde kosten zullen zijn. De aanslag voor de kosten houdt re kening met het grotere of kleinere be lang. dat de eigenaar van gronden heeft bij de ruilverkaveling. De heer Moolenburgh vroeg of het plan binnen het ontwateringsproject valt. De voorzitter bevestigde deze vraag. Uit nadere mededelingen bleek voorts, dat de ruilverkaveling hoegenaamd geen wijziging zal brengen in de ontwatering. De vergadering machtigde daar op het dagelijks bestuur aan Cede p. Staten te verzoeken te be vorderen, dat een ruilverkave lingsplan wordt opgesteld. De heer F. van den Bout vroeg of het gevaar voor de havendijken al bezworen is en zo niet of er al maat regelen zijn getroffen. De voorzitter verklaarde daarover persoonlijk geconfereerd te hebben met de Commissaris der Koningin Gedep. Staten zullen aan de zaak aandacht schenken en binnen afzien bare tijd zullen maatregelen worden genomen. Dc heer P. M. Panny zeide, dat dit geval voor Zierikzee een ondragelijke last wordt. De heer C. M. Moolen burgh wilde een tweede inundatie voorkomen en stelde voor een brief aan Gedep. Staten te richten. Daar toe werd besloten. Opening nieuw gebouw K. v. K. te Middelburg. Het nieuwe gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeland, gelegen aan de Seisdam te Middelburg, dat reeds enige tyd in gebruik is. zal op Donderdag 6 Oc tober officieel worden geopend. Deze plechtigheid zou aanvankelijk op 23 Juni plaats hebben .doch moest toen. door omstandigheden wórden uitge steld. Door het. personeel der Kamer zal ccn tegeltableau worden aangebo den. De openingsplechtigheid ge schiedt in het Schuttershof. GLADDE WEGEN TIJDENS BIETENCAMPAGNE In verband met dc aangevangen sui- kerblctencampagne en reeds ontvan gen klachten, waarschuwt de K.N.A. C. het verkeer vooral in Zeeland en de N. W. hoek van Noord-Brabant voor gladde wegen. Belgische arbeiders kwamen normaal op het werk. Regering zal verschil bijpassen Maandag verschenen ln enkele dag bladen berichten over stakingen door Belgische arbeiders te Sas van Gent. Door het A.N P werd zelfs het be richt verspreid, dat de beide suiker fabrieken van Sas van Gent, nl. de Centrale Suikermaatschappij en de Eerste Nederlandse Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek de aanvoer van de suikerbieten hadden stopgezel. Bij nadere Informatie bleek ons echter, dal deze beriehten volkomen uit de lucht zyn gegrepen. De Centra io Suiker Maatschappij had Maandag het gewone aantal Belgische arbci. ders aan het werk en de Coöperatieve Suikerfabriek begint pas Maandag aanstaande niet, de campagne, zodat er bij deze fabriek zeker geen sprake kan zijn van stopzetting van de aan voer. Inmiddels hebben deze „stakings- berichten" in Zeeuwsch Vlaanderen in brede kring ontstemminggewekt. De mogelijkheid moet immers niet uitgesloten worden geacht, dat de Ne derlandse arbeiders in Zeeuwsch Vlaanderen, die niet in de onmiddel lijke omgeving van de suikerfabrieken wonen, door deze berichten zouden menen, dat de Belgen inderdaad het werk hadden neergelegd cn dat daar door dc aanvoer was stilgezet. Zij zou den daardoor niet naar hun werk gaan en hierdoor juist moeilijkheden veroorzaken, omdat een der fabrieken Maandag op normale wijze met het werk is begonnen. Het was zelfs zo, dat er Maandagmorgen bij de eerste ploeg in deze fabriek niet alle Belgen, die zich kwamen melden, konden wor den aangenomen. Dit gebeurde ook bij de tweede ploeg. Het is echter niet uitgesloten, dat de Belgische arbeiders zich Maandag heb ben gemeld om bij een eventuele sta king zeker te zijn van de stakings- steun van hun Vakbond. Deze steun wordt n.l. alleen uitgekeerd, wanneer de arbeiders inderdaad bij de betref fende fabriek werkzaam zijn. GERUCHTEN De stakingsgeruchten doen wel de ronde in Zeeuwsch Vlaanderen. De Belgische vakbonden beraden zich nog steeds over de houding, die zij in deze kwestie zullen aannemen en van deze houding zal het afhangen of de Belgische arbeiders tot. staking zullen overgaan. Naar "wij menen te weten zullen de katholieke vakorganisaties in België er op aandringen een beslissing van de Nederlandse regering in deze kwestie af te wachten. De minister raad zou een en ander in de zitting van Maandagmiddag bespreken. Naar wij nader van de zydc der Centrale Suiker Maatschappij te Sas van Gent vernemen, heeft ae Neder, laiidsc regering Maandagavond be. sloten het verschil in de lonen van de Belgische arbeiders, ontstaan door de devaluatie, b|j te passen. Het besluit zal nog nader worden uitgewerkt Ook Dinsdagmorgen naren de Belgen normaal op net werk verschenen. De Nationale Reserve gaat oefenen. De voorbereidende werkzaamheden voor de vorming van de Verbanden van de Nat. Reserve in Zeeland zijn thans zover gevorderd, dat in Octo ber met het oefenen begonnen kan worden. Van de 500 personen die zich in deze provincie aanmeldden, kun nen er thans 330 gaan oefenen. In Hontenisse cn Kruiningen komt cr 'n Verband luchtdoelartillerie, ter wijl te Haamstede, Zierikzee, Renesse, Oosterland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Brouwershaven, Kerkwerve, Eikerzee, Goes cn Kortgene oefenklassen voor infanterie worden opgericht. Donderdag a.s. zal in een bijeen komst in het Schuttershof te Goes 't Verband Goes worden opgericht. Het zelfde zal voor Kortgene geschieden op Vrijdag a.s. in de Stadswijnkelder aldaar. Het ligt in de bedoeling dat er vier uur per week zal worden geoefend. Als instructeurs treden op de sergts. D. G. Kloosterman, Goes (tevens Vcr- vandcommandant voor Goes), F. M. de Rijk uit Ouwerkerk, eveneens in Goes werkzaam en J. A. van Boven te Kortgene alsmede de korp. J. Ocht- man uit Zierikzee. die als instruc teur voor Haamstede en Kerkwerve optreedt. Dé ulenhandel. Hoewel de uienhandel momenteel niet levendig is, blijft de prijs toch vrij constant op 11 a 13 cent. Er is vraanaar goede houdbare uien, af te leveren omstreeks de jaarwisseling. Thans zijn zowel de grenzen Van En geland. zowel als die van Frankrijk en Duitsland voor uien gesloten. Op de Engelse markt zyn Engelse en Spaan se uien thans overvloedig aanwezig; voor Frankrijk verwacht men echter 'n weder openstellen van de grens en exportmogelijkheden op korte termijn. Overigens had men de laatste drie maanden geen reden tot klagen en vooral de export in Augustus is goed geweest. In totaal werden ruim 20 millioen kg. uien geëxporteerd, n.l. 20.470.958 kg. Daarvan gingen in de maand Augus tus naar Engeland 10.291.330 kg; naar Frankrijk 5.509.615 kg; naar België 1.360.846 kg: naar Duitsland 389.023 kg; naar West Indië 243.525 kg; naar Ierland 251.695 kg; naar het Engels le ger 195.595 kg; naar Afrika 18.000 kg; naar Noord Amerika 12.500 kg; naar Luxemburg 750 kg; naar het Ameri kaanse leger 595 kg. en naar Noor wegen 300 kg. Het wachten is nu op wat koeler weer, omdat door koeler weer de con sumptie van uien meer wordt bevor derd, dan door de zomerse tempera tuur van deze laatste Septemberdagen. De nieuwe dienstregeling bij de Spoorwegen. Volgens de op 2 October ingaan de winterdienstregeling van de N.S. zullen op de volgende uren Diesels uit Vlissingen vertrekken: 7.48, 9-.46, 14.46, J 6.46 en 20.46. De tijden van aankomst in Vlis singen zijn: 9.39, 11.39, 13.41, 19.39 en 23.35. De laatste Diesel vertrekt 21.50 van Rotterdam, dc éerste om 7.54, Enkele treinen stoppen in Dordrecht en Roosendaal. De N.S. delen verder mede, dat gedurende de winterdienst gaande weg een aantal stoomtreinen Dord rechtV'issingen door Diesels zal worden vervangen, die dan echter met stoomsnelheid zullen ryden. Op de kleine stations Rilland. Bath, Ivrabbendyke, Kapelle-Bieze- Iinge en Arnemuiden zal in de nor male Iwee-uurdienst vaker gestopt worden. Er is op Zondagen een trein van 12.37 van Dordrecht naar Vlissin- §en ingelegd, om het grote hiaat, at op dit traject 's Zondags in de middaguren bestond, weg te werken. Benoemingen Ned. Loodswezen. Met ingang van 1 October a.s. is benoemd tot Commissaris van het Ned. Loodswezen te Antwerpen, de heer H. J. Woudstra, ontvanger- der loodsgelden te Vlissingen. Met ingang van dezelfde datum is dp heer P. J. Drijver, adjunct-commissaris van het Loodswezen te Vlissingen benoemd tot ontvanger der loodsgelden te Vlissingen. Op 16 September werd benoemd tot adjunct-commissaris van het Loods wezen tp Vlissingen. de hper D. van de Weide, gewezen gezagvoerder van de Anth. Veder (Oranje-lyn). Zeeuwen aan boord van Hr. Ms..Tjerk Hiddes". Met Hr. Ms. torpedobootjager „Tjerk Hiddes". die na een reis van Soeraba- ja. via het Panama Kanaal, de Ne derlandse Antillen, Suriname en de Atlantische Oceaan. Vrijdag a.s. op de rede van Vlissingen wordt verwacht op weg naar Rotterdam, zullen de volgende Zeeuwen thuisvaren: Kwartiermeester A. C. Stokkerman, Vlissingen; matroos 1ste klasse J. Cornelisse en matroos 2e klasse P. M. Kole, beiden te Yerseke; seiner le klasse M. G. van1 Gelder, Terneuzen; matroos 2e klasse C. de Kruijter, Breskens, en stoker 1ste klasse G. Mechielsen te Hoek. De> Rode Kruiswedstrijden te Bodegraven. Zaterdag werden te Bodegraven de Rode Kruiswedstrijden voor het na tionaal kampioenschap gehouden. De Zeeuwse kleuren werden hier verde digd door een damesploeg uit Vlis singen en een herenploeg uit Goesf die destijds bij de prov. wedstrijden als eersten eindigden. De Goese heren hebben het er prachtig afgebracht. Hoewel zij eerst vorig jaar hun diploma behaalden, slaagden zij er in tussen de „cracks" de zésde prijs te behalen. Wanneer zij nog een paar minuten meer tijd gehad hadden, zouden zij zeker, de vierde plaats hebben kunnen bezetten. De Vüssingse dames eindigden als twaalfde. De uitslag werd als volgt: Dames: 1. Maastricht, 768 pt. (wis selbeker); 2. Den Haag 745 pt.; 3. Wol- vega 719 p.; 4. Overschie (kamp. '48), 683 p.; 12. Vlissingen, 423 pt. Van de commandanten behaalde de comman dante uit Overschie de eerste prijs. Heren: 1. Rhenen. 623 p.; 2. Amster dam 464 p.; 3. Bodegraven (kamp. '48) 420 p.; 4. Hoogeveen 382 p.; 5. Gro ningen 366 p.; 6. Goes 355 pt. Bij de heren werd de commandant van de ploeg Amsterdam eerste. In beide afdelingen kwamen 12 ploegen uit. De afd. Bodegraven had voor een keurige ontvangst en organisatie ge zorgd. Vrijdags maakten de deelne mers (sters) ccn uitstapje naar Schip hol. Zaterdagmorgens werd met de muziek van het regiment geneesk. troepen uit Utrecht voorop, een wan deling door de gemeente gemaakt, waarbij voor het stadhuis langs de diverse Rode Kruisautoriteiten en, 't gemeentebestuur werd gedefileerd. Na afloop van de wedstrijden vond een ontvangst ten stadhuize plaats, waarna manschappen van de mil. ge neesk. dienst nog een demonstratie in het stadspark gaven. Aan een ge meenschappelijk diner heeft de com mandant van het Rode Kruiscorps. luit. gen. van Oyen, de prijzen uitge reikt. De dezer dagen te Waarde gehouden collecte door de C.J.M.V. te Waarde ten bate van de Kerstpakketten-actie voor de militairen in Indonesië heeft f 412.05 opgebracht. Goes ONDERWIJZERS BIJEEN In de Zaterdag te Goes gehouden vergadering van de afd. Z. en N. Be veland van de Ver. van Chr. Onder wijzers werden tot afgevaardigden naar de rayonvergadering te Breda benoemd de heren: J. Hogerheide te Wemeldinge en U. Schuil te Wisse- kerke. De heer J. Jonkheer uit Yerseke hield een referaat over Jeanne d'Arc, waarop 'n drukke bespreking volgde. Waarde BLOEMENTENTOONSTELLING Zaterdagmiddag werd in de O.B.L. school te Waarde een bloemententoon stelling gehouden van door de leer lingen gekweekte planten. Er waren fraaie planten te bezichtigen en er bestond een behoorlijke belangstel ling. De jury, die geen gemakkelijke taak had, kende uiteindelijk de vol gende prijzen toe: Fuchsia 1. C. West- veer; 2. A. Cornelisse. Rode Gera nium: 1. A. Dek; 2. Joh. Koeman. Roze Geranium: 1. M. Westveer; 2. J. van Hout. Coleus: 1. K. de Hamer; 2. C. Sonke. Balzeminen: 1. Jac. Koe man; 2. M. Wondergem. Petunia: 1. K. Krijnsen; 2. A. de Raaf. Aan de ten toonstelling was een verloting verbon den. VRIENDSCHAPPELIJKE VOETBALWEDSTRIJD Zaterdag speelde het tweede elftal van de voetbalvereniging te Waarde een vriendschappelijke wedstrijd te gen Krabbendijke III. De thuisclub bleek te sterk voor de bezoekers en won met 40. Ellewoutsdijk BOOGSCHUTTERSCONCOURS De Handboogsociëteit „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk hield Zaterdag een concours, waaraan werd deelgenomen door 76 schutters van 17 verenigin gen. De prijzen werden als volgt be haald: Hoofdvogel: C. van Liere. „Zorg vliet"; le klep: A. Luijk, „Al doende leert men", Kwadendamme; 2e klep: L. de Haes, „Batavieren", Goes; 3e klep: C. van Liere, „Zorgvliet"; Zij vogels: M. de Jonge,„Willem Teil", Ovezande en Jac. Smallegange Mz., „Zorgvliet"; Hoofdkallen: P. v. d. Bliek. „Zorgvliet" en B. de Jonge, „Concordia", 's Heerenhoek; Kleine Kallen: C. Louisse. „Edele Handboog", Oudelande: G. M. Geense. (bij loting), idem; hoogst §antal kleine vogels: K. J. Stouthamer en Jac. Smallegange Az., beide van „Zorgvliet," (gelijk aantal). Hansweert WEDVLUCHT. De P, V. „Blauwe Doffer" te Hans- weert hield Zondag een wedvlucht uit Quierain (118 km.) De uitslag luidt.; 1. 2 en 12 Gebr. van Ertvelde; 3 M. H. Krombeen: 4 A. dé Klerk; 5. 6. 7 en 8 C. van Oeffelen; 9 en 14 P. Rijsdyk; 10. 11 en 13 P. Verschure; 15 en 16 D. de Jong. 's Heer Abtskerke BURGEMEESTERSWAAR. NEMING Door burgemeester en wethouders van 's Heer Abtskerke is bepaald dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis van de burgemeester deze zal worden vervangen door wethou der W. Minnaard. NOORD-BEVELAND Colijnsplaat DE HEER J. C. MAAS 25 JAAR DIRIGENT Zaterdag vierde de heer J. C. Maas zijn 25-jarig jubileum als dirigent van het Harmoniegezelschap „Wilhel- mina" te Colijnsplaat. Ter gelegen heid van dit jubileum werd een con cert gegeven in de muziektent, waar na „Wilhelmina" een muzikale rond wandeling maakte. Vervolgens was er een receptie in „Zeelandia". Hierbij waren o.m. aanwezig bux-'gemeester A. A. Schuit, wethouder P. Bom en bestuursleden van verscheidene ver enigingen. Burgemeester Schuit sprak de jubilaris toe en dankte hem na mens de gemeente voor de vele opof feringen, die hij zich getroost heeft om het gezelschap op het tegenwoor dige peil te brengen. De heer Maas, die op Kortgene woont, heeft 25 jaar lang regen, wind en storm getrot seerd om de repetities te leiden. SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. 24 September 1949. A. van Driel 50. Vennink; Amersfortia. Schoonhoven, beiden naar Dordrecht; Rhoneland. Hubers; Familietrouw, den Outer; Hota, Pelman; Damco 102, Schij- vens; Damco 125. Roth; Centrust 5. v. d. Stroom: Martha Maria, de Koeter, allen naar Rotterdam; Luikina, Biersema. naar Hoogkerk; Olievos I, van der Meer, naar Maassluis: St. Antonius, Hermes; Catharina. Verbuigt; Spes Salutis. van Hout; Adriana, Paauwe; Vertrouwen, Kamp, allen naar Wemeldinge; Gerdl. de Bot, naar Haarlem: 2 Gebroeders. We ver, naar Utrecht; Quo Vadis, Kuijpers, naar Leeuwarden; Disponibel, v, d. Mo len, naar Utrecht: Onderneming, de Kor te, Enschedé: Elma, Drent, naar Dene marken: Salf 1. Jonk; Salf 2, Verhoeven; De Vliegende Hollander, van Broeckhuü- zen: Jozef, v. d. Lugt; Eneas, Vooren; Pollux, de Jong; Sirius, Eegdeman; Her mann Heinrich, Snels; Saigon, Molenwijk: W. van Driel 67, Heijboer. allen naar Duitsland; Express 32. v. d. Vlies: Arte misia. Schwarz; Victor, Brugman: Cas- tort. Baumann; Maurlts. Schreuders: Ex press 45. Wjibert; Aargau. Keek; Bodio, Riekenbach. allen naar Basel; Albatros, Durlnck. naar Straatsburg: Syria. Akker- bians; Storno. Wagenmaker: Spinella. v. Ost; Oka, Matthijs; Jacob, van Doorrj; S.B. 1090. Geirnaert: Marguerite. Dey- aert; Bóne, Schauinger: Alpina 4, Ren- sen; Tessin, Steffen; Silvaplana, Rück; Damco 123, Brugman; Riffelalp, Goud; Full Speed. Koenen; Basodino. Verschue- re. Damco 52. Kreuze; Lloyd 24, de Vries; Attentio, Grinwis; Cornelia, van Meel: Mafra, Claus: Atlantic, Theuns; Elise. Doorns: Jozef, Verhoeven: De Vliet, v. d. Veer: Coöperatieve 3, van Utrecht; Louis, de Kunder, allen naar België.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 8