m GH NIEUWS UIT ZEELAND NOODWEER BOVEN ZEELAND jT-genda Zeeuwse mosselexport naar Engeland. OUD—0.V.W.-ERS FEESTTEN EN VERGADERDEN IN MIDDELBURG Muziekfestival te Kruiningen. DE HERVERKAVELING WALCHEREN. WALC AFDELING MIDDELBURG VAN DE K.A.B. BESTOND 20 JAAR HEREN Groene Kruis-gebouw te Souburg heropend. MAANDAG 26 SEPTEMBER 1949 Kapitale boerenschuur met oogst verbrand KIND DOOR BLIKSEM GEDOOD IN WONING, DIE TWEEMAAL DOOR HEMELVUUR WERD GETROFFEN Tijdens het noodweer, dat zich Zaterdagavond boven Zeeland ontlast- te. sloeg de bliksem in de woning van de familie J. Verhoek aan het Schutje te Kerkwerve (Schouwen en Dulveland). De straal drong via de schoorsteen door in de woonkamer, waar zich het gehele gezin be- vond. dat uit de ouders en acht klnde ren best«*nd De elfjarige Pjeter, die op een stoel hij de schoorsteen zat werd op slag gedood. Zyn broer tje. die eveneens op een stoel b(j de schoorsteen zat, werd tegen de grond geslingerd, maar kwam er met een lichte verwonding af. gebouwd, bevatte vrywel de gehele oogst en ^lle landbouwwerktuigen. De inhoud ging geheel verloren. Het vee bevond zich nog in de weide en een varken kon tifdig gered worden. De schade wordt op meer dan een ton geschat, maar wordt door verze. kering gedekt. Twee minuten na deze eerste blik seminslag sloeg wederom het hemel vuur in. dezelfde woning. Ditmaal werd dc keuken getroffen, waar geen noemenswaardige schade werd aan gericht. KAPITALE SCHUUR AFGEBRAND. Tc Zonnemaire werd omstreeks tien uur de kapitale schuur, behorende bij d boerdery van de heer P. S. Vis te Zonnemaire. door het hemelvuur ge troffen en in brand gezet. Deze schuur, die van het Wieringermeer. type was en een inhoud had van 600Ö M3 de lengte bedroeg 40 meter en de breedte 22 meter bevatte nage noeg de gehele oogst van dit boeren- bcdryf. Zy was voorzien van bliksemaflei ders. die biykbaar de kracht van de bliksem niet konden breken. Direct na de inslag begaf dc zoon Frans Etienne zich in ae schuur en reed daaruit de vrachtauto, waarmee hij de brandweer ophaalde zodat reeds vyf minuten na het uitbreken van het vuur. de brandweer van Zonnemaire ter plaatse was Nadat men eerst enige moeite had met het verkrygen van hot nodige bluswater, kon spoedig met twee slangen water worden ge geven. Tc kwart voor elf kwam de motor spuit van Noordgouwe assiteren en te elf uur was de spuit van Zierikzee ter plaatse, welke laatste evenwel geen dienst meer heeft gedaan. Door krachtig ingrypen is men er in geslaagd het woonhuis tc bevei ligen. Ook de stallen, die brandvrij gebouwd waren, zjin in tamelyk goede staat behouden gebleven. Door de uiterst brandbare inhoud van de schuur, nam het blussingswerk vele uren In beslag. De spuit v*.n Noordgouwe assisteerde tot Zondag morgen. Na acht uur gedraaid te heb ben. kreeg do spuit van Zonnemaire motorstoring en moest de spuit van de gemeente Drclschor invallen, die tot Zondagmiddag draaide en toen ook met motorstoring uitviel, waarna de spuit van Brulnisse inviel. Men ver wacht, dat het nablussen nog tot Maandagavond zal duren. De verloren schuur die In 1937 was 'ingezonden mededeling) Al rookt hij soms pijp H Eyï-'- dan weer *igaar of ctgaret hij scheert zich uitsluitend met KjB Waar zijn onze schepen Abbetlljk 23 te Philadelphia: Abbe- kerk 23 v, Suez naar Sydney; Adtnda 18 van Pladjoc naar Saigon; Agatha 18 te Socrabaja; Aldegondc 22 van Pladjoe n. Bangkok: Alctta 20 te Pladjoe; Almatl 23 Tan Rotterdam naar Buenos Aires; An- tonla 20 te Pladjoe; Bennekom 23 van Buenaventura naar Guayaq: Blommcrs- dijk 22 van Rotterdam te New York: Con- gostroom 23 te Libreville; Cottlca 23 van Madeira naar West-Indlë; Dido 19 te Barranqullla: Entrc Rios 23. te Buenos Alrea; Celebes 23 te Pt Swettenhem: Ce- ronia 21 van Singapore te Aden; Chama 20 tc Pladjoe naar Singapore; Cistuia 20 te Singapore naar Pladjoe: Etrema 27 te Killingholm verwacht: Ganymede* 20 te Bania naar Curacao; Heemskerk 23 v. Sydney te Brisbane; Juliana p. 23 Oues- sant naar Curacao; Leerdam p. 23 Ll- 7nrd naar Rotterdam: Leuvekerk 23 van Calcutta te Cochin: Ma com a 23 te Tel Avlv verwacht: Macuba 24 te Santos verwacht: Mapia 23 te Tarakan; Mu- rena 23 van Singapore te Port Said; Noor- dam 23 van New York naar Rotterdam: Notos 20 van P. au Prince te New York: Parkhaven 23 van Antwerpen te Santos; Officiële publicaties. De waarnemend burgemeester van Middelburg, maakt bekend, dat hij spreekuur zal houden op Maandag en Donderdag telkens van 1112 uur ten ge niet ntchulze. VL1SS1NGEN. .V—mug: Alhambra: Melodie der Ber gen. 7 en 9 u.; Luxor: De Katmens. 8 uur. Dinsdag: Alhambra: De Prins der Ban dieten. 7 en 9 uur: Luxor; De schijn dode. 8 uur: Concordia: Vergadering V.O.M.O.. 7.30 uur. MIDDELBURG. .-den Eclctro: „Met Scott naar dc /.uldpool" (14 Jr.). 7 en 9.15 uur: Schouwburg: ..Melodie der bergen" 14 Jr.). 8 uur; Kunsthandel Visser: Tentoonstelling Joh. van Dijk. (ook norgen). Torgen Electro: ..De Ellendigen" (18 jr.) 7 en 9.15 uur. OP ZUID.BEVELAND. Ook op Zuid-Beveland heeft het Zaterdagavond zwaar geonweerd Er heeft zich echter slechte één bliksem inslag voorgedaan, waarbij enige schade werd aangericht. Een met schoven beladen wagen van J. de Schipper werd getroffen en de scho ven vatten vlam. Men slaagde met emmers water er in het vuur tc blus sen. Door de hevige regens stond de Markt te Goes blank. Tal van wande laars en fietsers, die door de regen verrast werden, moesten drijfnat naar huis vluchten. ÏN O. ZEEUWSCH VLAANDEREN Te Terneuzen werd Zaterdagavond een zware boom aan de Axelse straat door de bliksem geveld. Door de Jie- vige windstoten tijdens de onweers bui. werden verscheidenex ruiten in gedrukt. Op enkele punten woeien een aantal pannen van de daken. Is iij ten dode opgeschreven Over enkele jaren zal het 100 jaar geleden zijn, dat de export van Zeeuw se mosselen naar Engeland een geves. tigd bedrijf werd. doch het ziet er naar uit. dat het Jubileum van een eeuw verzending niet zal worden ge haald daar de Zeeuwse mossel op de markt in Londen verdrongen wórdt door de Deense mossel en door de Waddenzeemossel. De Waddenzee mossel is groot van stuk en bovendien wordt aan de Wad. denzeevissers de gelegenheid gegeven de mossel 2 shilling per zak van 50 kg. goedkoper aan de mark te bren gen dan de Zeeuwse visserst mogen verkopen. De gevolgen van dar prijsverschil bljjven natuuriyk niet uit, de Zeeuwse mosselexport wordt snel en afdoende om hals gebracht. Door het Bedrijfschap wordt be toogd. dat de Waddenzeemosselen goedkoper geleverd kunnen worden, omdat het hier wilde mosselen be treft. De z.g wilde mossel, die alleen maar moet worden opgevist en waar voor verder geen onkosten nodig zyn. kan goedkoper zijn. dan een gekweek te mossel, die aan de kweker veel zorg. moeite en ook nog pacht voor het perceel waarop ze gekweekt wor den. heeft gekost. Beter was dan het prijsverschil in een fonds te storten, en in elk geval de prijzen waarvoor verkocht mag worden gelijk te houden. Hier heeft men kennelijk te doen met een bevoorrechting van de Wad denzeevisserij. waarover men reeds bij verschillende gelegenheden ontsticht is geweest. «Ingebonden merterteltnai -N A t U UI AZU N^O P^Z-N^ BEST. Discussie over fusie van Zeeuwse Bond met andere bonden. De Zeeuwse Bond van Oud-Oor- logsvrüwilligers heeft een jaar van hard werken achter de rug, Aldus verklaarde .de voorzitter van deze bond, de heer C. J. Vader, bij het begin van dc jaarvergadering, die Zaterdagmiddag in het Schuttershof te Middelburg werd gehouden. Hier bij waren behalve afgevaardigden van de afdelingen, ook enkele leden van het Geheim Belgisch Leger, alsmede een deputatie van de vereniging I 14 R.ï. uit Oost-Zeeuwsch Vlaanderen, die «..waarschijnlijk spoedig ..een -fusie zal aangaan met de Zeeuwse Bond, aanwezig. Wel moest do voorzitter er zich over beklagen ,dat nog niet alle Zeeuwse,. oud-O.V.W.-ers lid van de bond zijn-, Staande hcrtlacht de ver gadering met enige momenten stilte de gevallen kameraden. Hierna brachten de secretaris, de heer A. F. Klaver en de penningmeester, de heer Stro. hun verslagen uit. De eer ste deelde mede, dat de bond thans circa 350 leden telt. de ander ver meldde o m. dat er per 31 Juli jl. een kassaldo was van 80.32. De afdeling Middelburg had een voorstel bü het bondsbestuur ingediend, waarin dit verzocht werd contact op te nemen met soortgelüke bonden in 't land ten einde tot fusie te komen. Men oordeelt namelijk, dat men- alleen daardoor zijn eisen ten volle kracht bij te zetten. De oud-O.V.W.- ers hebben er recht op. dat zij weer in de maatschappij worden opgenomen, maar de autoriteiten hebben hieraan vaak nog te wei nig aandacht geschonken. Zelfs komt het voor. dat gewezen poli tieke delinquenten bij vacatures voorrang genieten boven de O.V W.-ers. De voorzitter antwoordde, dat op samenwerking met andere bonden niets tegen is. maar dat men geen aansluiting moet zoeken bij de grote bond. welke de belangen van de dienstplichtigen, die in Indonesië C.H.U. behandelt Indonesische kwestie. Op Zaterdag 29 October zal de Chr. Historische Unie te Utrecht een buitengewone algemene vergadering houden waarin de Indonesische kwes tie zal worden behandeld. De verga dering wordt met gesloten deuren gehouden; zij is alleen toegankelijk voor leden der Unie. Engels vrachtschip in aanvaring met een mijn. Vrijdagnacht om even half acht is het 4157 brt. metende Engelse vrachtschip „Empire Baltic" op de Noordergronden bi) Terschelling op een mijn gelopen. Het schip zond S.Ó.S.-seinen uit. Kort daar op seinde de kapitein, dat hij geen sleepboot-assistentie nodig!had. Er was alleen machineschade opgelopen, die men zou trachten zelf te herstellen. Dr. Arnold protesteert tegen een grenscorrectie(tje). De bekende politicus. Karl Arnold, heeft de West-Duitse federale regering verzocht een protest In te dienen by de geallieerde Hoge Commissarissen tegen de Zaterdagochtend uitgevoerde grens correctie. waarbij Nederland een klein stukje land in de nabijheid van Kleef, met tien ingezetenen, werd toegewezen. GROTE BRAND TE WENEN 31 brandweerbrigades hebben Zon dag te Wenen 3^ uur gestreden te gen een brand, die een terrein van ongeveer 1 km- teisterde bij de Reichs-brug over de Donau in de Sowjet-sector. De brand brak uit in een autobus garage van de gemeente en sloeg snel over naar zeven blokken gebouwen. hebben gediend, speciaal behartigt. Het typische karakter van de Zeeuw se bond, waarmede do regering w«l degelijk rekening houdt, zou daardoor verloren gaan. Na enige discussie stelde de voorzitter voor deze affaire in de afdelingen te bespreken. Nadat besloten was een telegram van trouw en aanhankelijkheid aan H.M. Koningin Juliana to zenden, werd nog gesproken door de heer Hansens, groepsoversto van het Ge heim Belgisch Leger, die een plei dooi hield voor internationale samen werking van verzets- en oud-strijders. Voorts kregen de aanwezigen iets te horen over het karakter van het Ge heim Belgisch Leger. FEESTAVOND. 's Avonds werd in het Schuttershof een feestavond gehouden, die o.m. werd bijgewoond door de loco-burgo- meester. de heer J. W.Kögeler, de beide vertegenwoordigers van het Geheim Leger, een vertegenwoordi ging van de Garnizoenscommandant en het bestuur van de Band Neder- land-Indonesië. De Commissaris der Koningin had bericht van verhinde ring gezonden. Ook nu werden enkele minuten stilte in acht genomen ter nagedach tenis van de gesneuvelden, waarna het volkslied werd gezongen. De voorzitter, de heer C. J. Vader, her dacht de overleden burgemeester van Middelburg en de voorzitter van het Geheim Belgisch Leger sprak de wens uit. dat Nederlanders en Bel gen nog menigmaal als goede vrien. den bijeen mogen zijn. Hij bood mevr Vader bloemen aan. De cabaretgroep van de afd. Vlis- singen bracht hierna een aardig ca baretprogramma ten tonele. Er wer den diverse schetsjes opgevoerd, een accordeonnist, toonde zijn kunnen, „cowgirls" zongen vrolijke liedjes en een ander meisje bracht goede zang- soli ten gehore. Om de kas tP spek ken werd voorts een AnuVjkaanse verloting gehouden; Een gpzeliTg bal besloot deze avond. Uit de begrotingen der departementen. In de begroting van landbouw voor het jaar 1950 komt ook enige malen de herverkaveling op Walcheren ter sprake. Medegedeeld wordt, dat in 1950 de verschillende werkzaamheden, zoals aanleg van wegen en waterlo pen. beplantingen en het opruimen van delfspecie. welke momenteel in gang zijn. met kracht zullen worden voortgezet. Tevens zullen de wensen van de belanghebbenden met betrek king tot de nieuwe kavelindeling wor den gepeild. Venvacht mag worden, dat ook in 1950 tal van boeren in de Noordoost polder zullen kunnen worden onder gebracht. Wegens voortgaande liquidatie van de Rijksdienst voor Landbouwherstel is het gewenst, dat het personeel dat in dienst is van „Landbouwherstel" en werkzaam is ten behoeve van de Her verkavelingscommissie Walcheren wordt ondergebracht bij de Cultuur technische Dienst voor de duur van de herverkaveling. Het ligt derhalve niet in de bedoeling, dat dit personeel wordt opgenomen in de normale personeelsformatie van de Cultuur technische Dienst, al is het uiteraard niet uitgesloten, dat daarvoor geschik te ambtenaren bij voorkomende ge legenheden in de normale formatie kunnen overgaan. De kosten van dit personeel, welke worden geraamd op circa 138.000, komen volledig ten laste van de herverkaveling. Zulks is eveneens het geval met de kosten voor de herverkaveling, welke voor 1950 worden geraamd op 141.000 voor opmetingen, waarnemingen en verder wetenschappelijk onderzoek. Bij de toelichting op de post bij zondere land- cn tuinbouwscholen wordt door de minister opgemerkt, dat de stijging van de uitgaven o. m. verband houdt met de verdere uit bouw van de vier in 1949 in exploi tatie genomen bijzondere landbouw- winterscholen, waaronder die te Mid delburg. STICHTING ZEELAND Blijkens de begroting voor Sociale Zaken is de subsidiepost voor de op- bouworganen zoals tien provincies er een bezitten (in Zeeland is dat de Stichting Zeeland), het 10% verhoogd voor het jaar 1950. Op dezelfde begroting is voor 1950 ten behoove van de Waterleiding Mij Tholen uitgetrokken 6325.—r. Voor de exploitatie van de drinkwaterleiding in de getroffen gebieden is voor Zeeuwsch-Vlaanderen 155.000 en voor Midden-Zeeland 56.000 beschik baar. VISSERIJ ZEEUWSE STROMEN Op de begroting van Financiën is een post opgenomen „Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse stromen", met uitgaven van ruim 190.000 en inkomsten van ruim ƒ400.000. Vlissingen Monument voor gevallen burgers van Vlissingen. De bevrijding van Vlissingen heeft het leven gekost aan 25 burgers, wier stoffelijk overschot begraven ligt op de Noorderbegraafplaats. B. en W. stellen nu aan de raad voor op het gedeelte van de begraafplaats, waar deze graven liggen, een eenvoudig monument te stichten met het op schrift: „Tot eerbiedige gedachtenis van de burgers van Vlissingen, die het leven lieten bij de bevrijding van hun stad van 1 tot 4 November 1944, opgericht door de gemeente Vlissin gen". Op elk der graven zal voorts een kleine liggende steen worden aangebracht en het gehele veld, waar de graven zijn, zal van een passende beplanting voorzien worden. PLANTSOEN AANLEG B. en W. van Vlissingen stellen aan de gemeenteraad voor over te gaan tot herstel van de plantsoenen op het Ravesteijnplein en aan de Bonedijke- straat. De kosten zullen ƒ2750 bedra gen. Voorts willen ze de plantsoen stroken langs de Hogeweg weer laten Leden boden bestuur nieuwe banier aan. De afdeling Middelburg van de Kath. Arbeidersbeweging heeft Zon dag op feestelUke wyze haar 20-ja- bestaan gevierd. •stdag v H. Mis. Celebrant was de ad- j gev beze feestdag werd begonnen met was de ad- Heemskerk. viseur, de kapelaan P. Daarna werd in de Schouwburg ge- meenschappeiyk het ontbijt gebruikt. De zaal was opgefleurd met affiche s en de stemming van de aanwezigen was op dit vroege moment al by- zonder opgewekt. s Middags om 3 uur begon de huldigingsbïjeenkomst. die geopend werd door de voorzitter van het huldigingscomité. Deze herinnerde er in zyn rede aan. dat de afdeling werd opgericht in de tijd. dat de economische crisis de wereld teister de. Hard moest er gewerkt worden om de werknemer, de economische zwakkere, te steunen, véél heeft men ook in de oorlog moeten doorma ken. De bestuurders van de afdeling «Ingezonden mededelingi ZWITSAL Fabrieken Apeldoorn hebben echter alle moeiiykheden overwonnen en daarvoor moet in de eerste plaats dank worden ge bracht aan de voorzitter, de heer B. -Scheers, die 20 jaar als zodanig is opgetreden. Hulde verdient ook de heer Liplijn, die zeer lang penning meester is geweest. Snreker onderstreepte, dat de K. A. B. haar bestaansrecht ten volle heeft bewezen. Hij merkte vervol gens op, dat het afdelingsvaandel in de oorlogsdagen verloren is ge gaan. Alle leden hebben dit als een gemis gevoeld en zy besloten het bestuur bij dit jubileum een nieuwe banier aan te bieden, waarvoor zn vrywillig gelden byeenbrachten. Met dit geschenk wil men zjin waarde ring uitdrukken voor hetgeen het bestuur heeft gedaan. DRUKBEZOCHTE RECEPTIE. Na de overdracht van het vaandel verrichtte kap. Heemskerk de wij ding hiervan. Het woord werd hier na nog gevoerd door de voorzitter van dp R.K. Metaalbewerkersbond. Hy feliciteerde het bestuur en met name de voorzitter. Onder grote be langstelling hield het bestuur hier na receptie 'Het gemeentebestuur werd daarby vertegenwoordigd door de wethouder L. J. van 't Westende. Van de zusterverenigingen en de Middelburgse Besturenbond waren fraaie bloemstukken ontvangen. Na afloop van de receptie bood net hul digingscomité het. bestuur een kof fiemaaltijd aan. 's Avonds werd in het Schuttershof een feestavond ge houden, waarop wij nog nader terug komen. Zaterdag werd te Kruiningen een mu ziekfestival gehouden ter gelegenheid van het 85-jarig bestaan der harmonie E. MM. De Jubilerende vereniging werd in het gemeentehuis ontvangen en namens het gemeentebestuur gefeliciteerd door bur gemeester Vogelaar. De burgemeester sprak de hoop uit, dat EJI.M. ook in de toekomst moge groeien en bloeien. Dr. Nieuwenhuijse. voorzitter van E.M.M., dankte de burgemeester voor de harte lijke woorden, alsmede voor de hartelijke ontvangst in het gemeentehuis. Hierna richtte hij zich tot de gasten van E.M.M. Hij heette de zusterverenigingen en enke le plaatselijke verenigingen hartelijk wel kom. Na een kort resumé gegeven tc hebben van de geschiedenis der Kruining. se fanfare, die eerst twee jaar geleden een harmonie werd, besloot hij: „Of schoon oud van jaren zijn de verwach tingen voor de toekomst hoog gespan nen". Hierna spraken de heren J. J. van Dij ke. vice-voorzitter van de festivalcom missie. J. de Jonge Cz., penningmeester van de vereniging, die de voorzitter dank te voor de speciaal tot hem gerichte woorden in verband met zijn 25-jarig ju bileum als penningmeester. Hem werd aangeboden de „Jan de Jonge-mars".» ge componeerd door de ijverige directeur van E.M.M.de heer Adr. B. Holster. Vervolgens werd E.M.M. gefeliciteerd door de heer van der Peijl. nemens de orkestvereniging „Apollo", mevr. Baa- rens namens de toneelvereniging, de heer J. Schrier namens de zangvereniging „Crescendo", de heer A. Wynands, na mens „Scheldegalm" van Hansweert. J. van Nieuwenhuizen nemens „Concordia" van Krabbendijke. de heer Korstanje namens „Mozart" van Yerseke en tot slot door de secretaris var de harmonie van Hulst. Tijdens de officiële ontvangst was de sfeer voor een festival reeds aanwezig door vrolijke marsen, die enkele gezel schappen ten gehore brachten. De mars door het dorp heeft door het prachtige zomerse weer aan menig muzikant de nodige zweetdruppels gekost. De gehele middag werd in de muziek tent geconcerteerd door de deelnemende gezelschappen, terwijl ook des avonds daarmee werd doorgegaan, totdat de plaatselijke zangvereniging enige zang nummers ten gehore zou brengen. Dit laatste kon evenwel door een flinke on weersbui niet meer doorgaan. Het festi val werd op die manier vroegtijdig be ëindigd, want de talrijke aanwezigen vluchtten ijlings onderdak voor de zware stortregens. Niettegenstaande dat kan E.M.M. met veel genoegen terugzien op een goed ge slaagd festival. Nieuwe steigers in de Vlissingse vissershaven. In verband met de toeneming van het aantal kiel-vissersschepen in de haven van Vlissingen is het dringend nodig zodanige voorzieningen te tref fen, dat deze schepen bij laag water kunnen meren langs de twee steigers aan de Ballastkade. B. en W. stellen nu voor deze steigers,té verlengen met een houten uitbouw, waarvan de kosten 10.200 zullen bedragen. Als er in de toekomst verdergaande voorzie ningen aan de Vissershaven worden getroffen, kan het hout van deze tij delijke steigers opnieuw gebruikt worden. aanleggen. De kosten daarvan zullen ƒ5500 belopen. Voor beplanting van de terreinen rondorrt de beide Finse scholen willen B. en W. ƒ1500 uit trekken. BESTRATING EN RIOLERING BIJ NIEUW WONINGCOMPLEX B. en W. van Vlissingen stellen aan de gemeenteraad voor de bestrating en riolering te doen uitvoeren ten be hoeve van de groep duplexwoningen, die gebouwd worden op het terrein ten Noorden van de President Roose- veltlaan. De kosten zullen ƒ74.850 be dragen. EEN AFSCHEID. Vrijdagavond werd na het beëindi gen van de werktijd in de Timmer fabriek van de Kon. Mij. ,,De Schel de" te Vlissingen afscheid genomen van de heer D. Smit. die de pensi oen gerechtigde leeftijd bereikte en na een diensttijd van 20 jaar de fa briek verliet. Hij werd toegespróken door Baas Sohier, die hem bedankte voor wat hij had verricht en die hem met zijn vrouw een goede oude dag toewenste. Baas Sohier overhandigde hem een mooie schemerlamp, terwijl aan zijn vrouw een mand bloemen was thuis gestuurd. De heer Smit dankte voor de goede wensen en voor het mooie geschenk. Met een handdruk namen velen afscheid van hem. KLEED- EN WASLOKAAL BIJ GEMEENTELIJKE SPORTVELDEN. Bij de gemeenteraad van Vlissingen ls voor B. en W. een voorstel ingediend om over te gaan tot bouw van een kleed- en waslokaal bij de gemeentelijke sportvel den. Het gebouw zal voorzien in het on derbrengen van 4 elftallen en het zal een scheidsrechterkamertje en een ruimte voor E.H.B.O. bevatten, voorts en dou che. W.C. enz. Tegelijk willen B. en W. de controlemogelijkheden voor terrein toegang verbeteren, de kaartenverkoop- hokjes uitbreiden en nog enige kleine verbeteringen aanbrengen. De oude con sumptietent zal niet meer op de water leiding worden aangesloten. De uiteinde lijke kosten van de verbeteringen zullen ruim f 11.000 bedragen. Middelburg ZAAIWEEK GER. KERK Onder het motto: „God zoekt U! Zoekt U God?" wordt door de Gere formeerde Kerk te* Middelburg in de week van 25 September tot 1 October een evangelisatie-campagne, de z.g. „Zaaiweek", gehouden, waartoe ook de evangelisatie-auto in de loop der volgende week naar de stad zal ko men. SERING BLOEIT OPNIEUW Niet alleen in Heinkenszand. ook in Middelburg is een seringenstruik voor de tweede maal dit jaar gaan bloeien. Een bewoner van de Volderij- laagte is de eigenaar van deze pro ductieve struik. WEGENS 50.JARIGE TROUWE DIENST. Zepr velen hebben Zaterdagmbid- dag tijdens een receptie mej. J. S. H. Matena gelukgewenst met het feit, dat zij op 24 September 50 jaar in dienst was bij de fa. P. M. J. Hac- van de ,ibe Ruyterschoól" te- VlissingenT Middelburgse onderscheiden Zaterdagmiddag is de nieuwste aan winst van de gemeente Souburg, het gemoderniserde en uitgebreide Groe ne Kruis-gebouw aan de Paspoort straat. in aanwezigheid van verschei dene belangstellenden heropend. Het vroegere magazijn heeft plaats ge maakt voor twee kamers, een wacht kamer en een kamer voor de dokter, die de jongste Souburgers moet onder zoekan. Het uitgiftemateriaal is han dig opgeborgen, er is centrale ver warming gekomen en in de tuin werd een nieuw gebouwtje geplaatst, dat dienst doet als magazijn. Het geheel maakt een vriendelijke indruk en voorziet bovendien in een grote be hoefte. De belangstellenden kwamen teza men in het gebouw Rehoboth. waar de voorzitter van de afd. Souburg Ritthem van het Groene Kruis, de heer J. de Priester, een rede hield. Hij herinnerde er aan. dat in 1903 de arts. de heer Plugge, het initiatief nam tot oprichting van een Groene Kruis-af- deling. In 1904 begon men met 60 leden, terwijl de minimum contribu tie 50 cent per jaar bedroeg. Het ge meentebestuur stelde een werkplaats je beschikbaar voor berging van ma teriaal voor de prijs van 7.50 per jaar. Dit was echter spoedig te klein en in 1911 begonnen de voorlopige besprekingen over de stichting van 'n eigen gebouw. Twee jaar later was hiervoor een kapitaal van.... ƒ175 bijeen. De afdeling telde toen 400 le den in Souburg en 70 in Ritthem. In 1913 werd een pand aan de Ritthemse- straat aangekocht en in 1929 kocht men een groter pand voor ƒ3000, waarbij nog ƒ3000 voor verbouwing kwam. De oorlogshandelingen ver oorzaakten grote schade en na de be vrijding besloot men niet alleen over te gaan tot herstel, doch ook tot uit breiding. Nadat het gebouw bezichtigd was, voerden nog enkele sprekers het woord. De penningmeester van de prov. afdeling van het Groene Kruis, de heer P. L. Abrahamse, sprak na mens dit afdelingsbestuur woorden van felicitatie, de wethouder dc heer M. A. v. d. Putte, deed dit namens 't gemeentebestuur en de bevolking van Souburg en burgemeester P. Da- niëlse namens Ritthem, de heer Be- suyen namens de Chr. Wijkverpleging en de heren J. de Bruyn en 'B. J. de Mey, resp. als oud-voorzitter en oud bestuurslid. Lonen der Belgische grensarbeiders. Ten kantore van de Stichting van de Arbeid te 's Gravenhage zijn Za terdag uitvoerige besprekingen ge houden over de moeilijkheden, die tengevolge van de devaluatie gerezen zijn bij de loonbetaling aan. Belgi sche grensax*beiders. Deze besprekingen tussenvertegen woordigers van de Stichting van de Arbeid en de betrokken werkgevers zouden Maandagochtend worden voortgezet. Opening Medisch Centrum te Vlissingen. De officiële in gebruik neming van het Medisch Centrum te Vlissingen is bepaald op Donderdag 6 Oct. a.s. des morgens te elf uur. De opening zal verricht worden door jhr. mr. H. F. van Kinschot, bur gemeester van Leiden, uit welke stad zo'n aanzienlijke gift voor dit medisch centrum werd ontvangen. Een slagersjubileum De heer D. Koets te Grijpskerke viert Dinsdag a.s. zijn 50-jarig jubi leum als slager. Bovendien is hij die dag.50 jaar j^trouwd. In die vijftig jaren is de heer Koets te Grijps kerke en omgeving een bekende fi guur geworden. Hij vestigde zich na melijk niet alleen als loonslager, maar ook als rietdekker en criëerder. Vol opgewektheid verricht hy nog zijn ar. beid en in de afgelopen winter heeft hij tal van boeren en burgers aan spek en vlees geholpen. Heel wat krulstaarten gingen door zijn handen en kwamen in de pekel terecht. Kostelijk kan de heer Koets vertel len van de goede, oude tijd toen hij des winters met zijn slagersgereed schap door weer en wind naar de boerderijen trok om de huisslacht voor de boer te verrichten. Alles ging te voet omdat de paden en wegen slecht waren. Had hij een varken naar de eis geslacht, dan ontving hij het luttele bedrag van 75 cents! Vandaar dat hij de nieuwe tyd heel wat meer waardeert dan die goede jaren van vroeger! kenberg, juweliers en horlogers te Middelburg. Een van de eersten, die ter receptie kwamen, was de loco burgemeester van Middelburg, de heer J. W. Kögeler, die een hartelijke toespraak tot mej. Matena richtte, waarin «hij haar grote trouw e:v plichtsbetrachting prees. Spreker zeide het een bijzonder voorrecht te vinden de jubilaresse er van op de hoogte te mogen brengen, dat haar in verband met dit 50-jarig jubileum de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau is toegekend. Mej. Matena, die door dit hulde, blyk zeer getroffen was dankte voor deze fraaie onderscheiding en de vriendelijke woorden. Zij mocht voorts een schat van bloemstukken en vele mooie cadeaux in ontvangst nemen. De fa. Hackenberg verraste haar met een enveloppe-met-inhoud. De feestviering werd 's avonds in intieme kring voortgezet. De collecte voor het T.B.C.-fonds „Draagt Elkanders I.asten" heeft In Se- rooskerke (W.) f 72.90 opgebracht. Voor de vereniging „He.t Hoogeland" werd f 34.33 byeengebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2