Ook Joego-Slavie betaalde zijn tol aan het Nazi-dom Nieuws uit Zeeland chjamsma DODAT Arme boeren; Amerika lokt STEMMEN UIT DE PERS KONINKLIJKE Van Vrouw tot VrouwE De' machi van de anderen DE ONBEKENDE VOOGD 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1949 Ingezonden mededeling) .,lk heb niet en Ik kan niet" Van een bijzondere medewerker). NISJ, Sept. Het verkregen van een vergunning voor een reis naar het Zuiden was een kwestie van een uur. Een simpel papiertje van do inforinatle.dienst der regering opende de wegen en de controle op de uitvalsweg van Belgrado Het ons ongemoeid passeren. W(| dat zijn twee Engelse, een Amerikaanse en een Nederlandse fcorrespondent reden over een behoorlijke autoweg in de richting van NlsJ. De vlakke velden aan weerszijden droegen een magere oogst. Hier overheerste nog het In miniatuurlapjes versueden land. Blijkbaar twas de collectivisatie In deze streek nog niet zo sterk doorgedrongen 'als in de vruchtbare vlakten van het Noorden en van Macedonië, waar dertig tot veertig pro- cent der boeren reeds het eigen bedrijf heeft opgegeven. Mals was de voornaamste oogst, coals overal in Joegoslavië. Herinneringen uit de oorlog maak- ten Kraguje-Wataj tot onze eerste stopplaats. Hier speelde zich één oer talloze droeve tonelen van de parti- sanenstrijd af. De Nazi's zonden als represaille voor een partisanenactie een strafexpeditie naar de stad. Van de yeurligduizend inwoners werden er zesduizend als vee in de straten gevangen om in de bergen met mitrailleurs te worden ver moord. Boeren uit de omgeving der stad vertelden bewogen bijzonder heden over het drama en wezen met hun vinger naar de plaatsen, waar de lijken in massa begraven zijn. Wy bezochten er één. 'n Kruis op elk graf, de meesten droegen 'n naam. Op één ervan stond geschreven „een ziel" en wij dachten: wellicht de ziel van dc onderwijzer, die weigerde zijn leerlingen de weg des dooas te zien gaan zonder hen te begeleiden. Begraafplaatsen als die van dit ar melijke stadje vindt men overal in Joegoslavië. Honderdmaal hebben wy op onze tochten gestopt bjj een klein gedenkteken in een verlaten dorp oi aan een eenzame weg .en hebben wij terug gedacht aan het vergeten Neurenberg. wy stopten in het stadje by een restaurant. Nauwelyks waren we er binnen of de zaak liep vol met boe ren, die buiten hadden liggen wach ten op een autobus. Zy schoven stoelen aan en keken naar de rei zigers, afkomstig uit een verre on- g?ijpbarc wereld. WQ aten bonensoep met paprika cn rode wyn en zonder lepel. Twee boeren gaven te Jt ver staan dat zij een woordje Duits ken den uit de tijd van hun krygsgevan- genschap. Zy vertrouwden ons hei melijk toe. dat zij als krygsgevan- fenen boter leefden dan thans. Eén uimer keek behoedzaam om en fluisterde: „Kolchose! Sie verste- hen?" 'Binnen een paar weken zou den zy genoodzaakt worden in de coöperatie te treden en hun bestaan als privé-boer op te geven. Dat was het wat zy het meest vreesden. Toch hadden zy biykbaar als priyé- bfaer geen al te rooskleurig bestaan. Zy vertelden hoe zy al hun produc ten moesten afleveren en niets over hielden voor vrije verkoop. Eén hun ner stak zyn bfote voet vooruit om het resultaat te tonen: geen schoe nen en geen kousen. Het vee was weg en een paard kostte veertig tot zestigduizend dinar. Na hun klaagzang was er nog het drama van een blond meisje uit Leningrad, dat wij op het erf van het café ont moetten. Zy was ontvoerd naar Duitsland cn vandaar gevlucht naar Servië. Daar was zy getrouwd, doch haar man viel als partlsaan. Nu wilde zij weg uit het vreemde land. Naar Rusland? vroegen wy. Neen. zy wilde naar Amerika, waar zy vier zusters had! Rechtbank Middelburg HOGER BEROEP ZAKEN. Bij dc arrondisscmcnts rechtbank te Middelburg werden ln hoger beroep de volgende zaken behandeld: A. L. C.. te Terncuzen. was ln hoger beroep gekomen tegen een vonnis van de Kantonrechter to Terneuzen. bij welk vonnis hij was veroordeeld tot f 6 of 3 dagen, omdat hij op 14 Mei te Terneuzen een handel in consumptieijs was begon nen zonder de daartoe vereiste vergun ning ingevolge het Algemeen Vestigings verbod Kleinbedrijf. Eis ln hoger beroep: bevestiging van het vonnis van de Kan tonrechter. I. A. de V., te Breskens. was in hoger beroep gekomen van een vonnis van de Kantonrechter te Oostburg. waarbij hij wegens dronkenschap by herhaling was veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. Deze aan Zee. hadden op 17 Dec. 1948 onder Rctranchement. op gronden gelegen ln het Zwin gejaagd op hazen, zonder dat zij voorzien waren van een schriftelijk be wijs van dc aldaar jachtgerechtigde. De Kantonrechter te Oostburg had elk der verdachten veroordeeld tot f 50.— of 25 dagen, tegen welke veroordeling ver dachten ln beroep zijn gekomen Ver dachten ontkennen op bedoelde gronden te hebben gejaagd. ZIJ bevonden zich* daar alleen om een door hen op een an der terrein aangeschoten haas te zoeken. Eis: vernietiging van het vonnis van de Kantonrechter, thans ieder t 20.— of 10 dagen. Uitspraak In deze zaken op 28 Sept. KOOP GEEN KAT IN DE ZAK! De „Mededelingen" van de Stichting voor dc landbouw menen, dat dc spreuk „kopen met oordeel, is kopen met voordeel'" wel voor boeren geldt, wan neer het do levende gave of landbouw werktuigen maar niet wanneer het de aankoop van ruwvocdermlddelen betreft- „Uit het jaarverslag van het Provinci aal Vccvocdcrbureau van Friesland biykt. dat in 1948 de prijs per pet. drogestof per 1000 kg bieten schommelde van 84 cent tot f 209. 'dus een verhouding van 1 op 3!» van slechts 129 monsters. Willen de boeren bedrogen worden? Het lijkt er op! WH wijzen er daarom nog eens op der gelijk» producten als bleten, koolrapen enz. slechts te kopen op percentage worden betaald. Men koopt de voedings waarde en deze zit voor het allergrootste gedeelte ln de droge stof". NISJ. Wy verlieten het vriendelijke stad je met zyn felle witte huisjes langs een haag van wuivende Inwoners. De weg werd smaller en slechter naarmate wy verder kwamen. Het asfalt verdween geleidelyk en wij zouden het voor enkele weken niet meer terugzien. Onze jeep stootte ons meedogenloos over stenen cn kuilen en wij reden langs golvende velden, die door hoge, grijze berg ketens omsloten werden. Van daar achter kwamen aan alle zyden on weerswolken aanzetten en weldra waren wij verloren in zandstormen, die ons begeleidden tot Nisj, vyftig kilometer verder. De stad, voornaamste centrum van Oost-Servië, lag in het diepste donkar Wij vonden ergens aan de buitenkant het hotel. Het enige licht was een af en toe flakkerende lucifer. Er was ergens achter deze duisternis een muziekkapel, die hardnekkig moppen bleef spelen, die niet bepaald volks-democratisch klonken. Maar niemand dacht blijk baar aan reparatie van het licht. Wy wachtten een uur in onze auto's en drie uren in de hal van het ho tel en elk kwartier werd ons verze kerd, dat het euvel nu gauw her steld zou zyn. Toen tastten wy in het donker naar kamers. In de gang van het hotel struikelde ik over 'n motorfiets. Wy vonden onze bedden cn hadden nog een steenharde sand wich met zure kaas als avondmaal. Hy had ons drie en een halve gul den gekost en daarom aten we hem maar SCHAKEN POPULAIR. De volgende ochtend scheen er een stralende zon in onze kamer. Die leek zo'n beetje op een kazerne slaapzaal. Het hotel bleek zich in het daglicht te ontpoppen als een modern badhotel met een voortref felijk ingericht badhuis. Er liepen vele boerenvrouwen in traditionele Gelukkige prijswinnaars kunnen auto niet houden. De heer en mevrouw F. Versluis uit Hoek van Holland wonnen de hoofdprijs in de doolhof-puzzle van het Rode Kruis. Woensdag werd deze prijs, een Skoda- automobiel. aan hen overgedragen door een der directeuren van het Rode Kruis. De heer Versluis, die grondwerker 1s. vertelde dat hij zijn nieuwe aanwinst -vege de kesten nietkan behouden. Parlementaire pers voetbalde tegen Tweede Kamerleden en won met 1—0. Alvorens de Tweede Kamer en met haar de parlementaire pers haar werk zaamheden ln het nieuwe zittingsjaar aanvingen is er Woensdagmiddag een voetbalwedstrijd tussen beider vertegen woordigers gespeeld op het H.B.S.-ter- rein te 's-Gravenhage. Mevrouw Korten- horst bracht de bal aan het rollen en na een spannende wedstrijd wisten de persmensen met 10 te winnen. Mr. Bur ger merkte na afloop op. dat deze neder laag voor de Kamer niets bijzonders was. omdat de Kamer er nu eenmaal aan ge woon is door dc pers te worden „ver slagen". kleding binnen als een vreemd com promis tussen oude en nieuwe ty- öen. Alles was kort geleden nog gloed nieuw geweest, doch het nieu we verliest hier gauw zyn charme. Voor de winkelgalery onder het ho telgebouw lagen boerenvrouwen lang uit op de grond geviyd, geduldig naast een potje vet, waarvoor geen rilden zaal zaten jonge mannen rond een tafel in grote spanning mee te le ven met een schaakparty. Schaken is populair in Joegoslavië. TUo is een voortreffeiyk schaker. Het eerste wat wy deden deze licht EEN 1UWCÉL EEN HAARO' morgen was het licht aandraaien. Het ging! Maar nu weigerde de wa terleiding. Dat zHn de kleine onge makken van dit land, die Illustreren zijn d lt Tand, cleine onge- hoezeer het worstelt met de tech niek. Eén onzer auto's kreeg c ook al een tik van beet en weigei de. Maar dat was gauw hersteld e we roden nu het land tegemoet, dat spoedig door onze Amerikaanse col lega bestempeld zou worden als het land van „nema" en „nemoge." „Ne'ma" betekent: ik heb niet. en „nemoge": ik kan niet. Het zijn de enige twee woorden uit onze Servi sche vocabulair, die wy niet verge ten zullen. (Nadruk verboden). HAARDENFABRIEK HILVERSUM s Heer Arendskerke FILMVOORSTELLING. Het ligt in de bedoeling van de afd. 's Heer Arendskerke. van de Zeeuwse Landbouw Mij. op 12 Octo ber a.s. een filmvoorstelling te hou den over bedrijfsiechniek, in het ge meentelijk Verenigingsgebouw. Wemeldinge WEDVLUCHT De postdulvenhoudersvereniging „De Postduif" te Wemeldinge hield een wedvlucht van Neufvilles (B). De uit slag luidt als volgt: 1 en 2 J. Feijtel; 3, 4, 5. 7 en 9, J. Meijaard; 6 en 8 R. v. d. Berge;- 10 J. van Stel. AANBESTEDING BOUW BRANDWEERGARAGE. Voor de Dinsdag door B. en W. van Wemeldinge gehouden aanbeste ding voor het bouwen van een brandweergarage, werd ingeschreven door de heren: Joh. Bayens, Kapelle f 12.200; H. J. Meijaard en A. Kos ten, Wemeldinge 12.557; J. P. van de Linde. Kattendijke 13.320; Gebrs. Mollet, Hansweert 13.367; C. van Gorp Zonen, Wemeldinge 16.583. De gunning werd aangehou den. P15 Ho: dat deze keer moet weet ik werkelijk niet, zegt het aardige, jonge moedertje tot haar echt vriend achter de krant. Wat moei? vraagt deze, vriendelijk verstrooid vanwege de discussie tus sen pond en dollar. Wel, zegt zij, eigenlijk meer tot haar eigen ge weten dan tot de onzicht bare man. Wel, met die verjaardag van Broer. Hij heeft nu eenmaal zijn zin op een driewieler gezet. Hij praat nergens anders meer over. Hy rekent er vast op, dat hij Receptie? zegt de vader vari de gelukkige bruid tot zijn opgewonden dochter. Maar me lieve kind, gebruik hou je ver stand. Die hele trouwerij met al die tralala van witte jurk en bloemen van idem zoveel en al die potten en pannen en clubs en schemerlampen en wat jullie tegenwoor dig allemaal nog verder er bij slepen.' loopt al danig in de papieren. En nu kunnen wij het wel betalen, daar niet van, maar wat hèb je er aan om een paar uur handjes er een krijgt. Met rode te staan geven en aller- ivi eitjes en een échte belGééf hem dan zo'n ding, zegt hij. We hebben er per slot maar één. Alles goed en wel, zucht zij met een laatste restant protest. Maar ver. leden jaar was het een autoped van bijna twin tig gulden en 7iu weer zo'n driewieler van der- lig Dan valt einde lijk de krant op tafel. Dertig? ln geen dertig jaar. Hij wordt vijf, niet? En dan een cadeau van dertig gulden. Wat wou je hem dan geven als hij twaalf wordt? Een Rolls Royce misschien? Dat wéét ik allemaal wél, antwoordt zij, iet- wat onlogisch. Maar je weet óók wel hoe een kind is. Jantje van hier over heeft er óók een en zijn vader verdient vrij wat minder dan jij. De hele straat zeurt om driewielers, let es op of er straks niet een paar over de. sloep rijden. Waar ze het van betdien? Ja, dat moet je mij niet vragen. Maar moet zo'n kind als Broer daarom nou uitgelachen worden door al die anderen? Om lei lui die je ternauwer nood kent al struikelde je over ze, op onze kos ten port en koekjes te voeren? Géén receptie?' krijt zijn verschrikte spruit. Hoe kómt u er bij? Annie en Toos en Gerda, en ie-der- is toch ver beneden hun stand. En ik wil niet dat ze Henk er op aanzien, je weet hoe dat gaat achter je rug. Je kunt die jurk nog best naar die schoolfuif aan, zegt de zuinige moe der tot haar dochter, de gymnasiaste. Hij ziet er nog wat knap uit en als we nu eens een gebloem de baan in de rok zet tenJa, ik zal daar voor gék gaan lopen, barst de verontwaardig de aanstaande classica uit. Greet en Mia en An neke komen allemaal met een échte New-look, zó vreselijk leuk met een heel wijde klok-rok en dan wollen jersey, lila en beige en zo, beeldjes ge woon. En dan zal ik in die jurk van Methusalem met dat bespottelijke ouderwetse model en een baén in de rok maar een hebben receptie ge houden, en denkt u dal ik minder voor de dag wil kómen dan zij? Ik zou best de was zelf willen doen, bekent hel handige, jonge ambte naarsvrouwtje aan haar hartsvriendin. Ik heb toch maar zo'n klein huishouden en het hakt er zo in iedere week. Maar ik kan nu een maal geen waslijnen vol op het plat hebben, want twee van Henks collega's wonen in deze straat, en wat zouden die daar wel van zeggen? Hun vrou wen doen het voor geen zo'n gewone bal of een millioen, stel je voor, dat bromtol? hele avond uitgelachen worden. U hoeft er niet heen, maar ik weet hoe afschuwelijk dat is Zo gaat het. De ande ren, altijd de anderen. Het is maar kinderlijk idealisme van ons, als wij beweren dat we in een vrij land wonen. Wij zijn allesbehalve vrij, daar zorgen de anderen wel voor. Zij steken hun neus in onze zaken, onze linnenkast en onze beurs. Zij drukken diezelfde neus plat tegen onze ruiten om te zien, wat wij eten en of wij wel deugdelijk de meubels in onze kamer hebben ge poot, die zij ons hebben voorgeschreven. Zij lopen achter ons op straat en critiseren de lengte van onze rokken, de snit van onze wintermantel, de vorm van onze coiffure. Zij laten ons nooit en nergens met rust. Zij zet ten hun bril op bij onze geboorte-advertentie en zeggen: Geboren Clara Agneta Oók een kaal bericht, niet eens: Heden werden wij verblijd of zo. Die stumper is óók al weer niet welkom. En dan Cla-ra Ag-né-ta. Waar halen ze 't van daan? Ze had toch naar zijn moeder moeten ver noemd wordenen die heette gexooon Pietje En als de gordijnen van onze sterfkamer gesloten zijn en de eerste krant verschijnt die wij niet meer uit de bus halen, dan buigen zij zich over onze doodsadvertentie en zeggen: Heden overleed mijn lieve vrouw Clara Agneta. En weten se cuur; Lieve hm, hij maakt er zich maar ge makkelijk af, hoor. Geen bezoek en geen bloemen, wat zei ik je? Ze zijn altijd zo afzijdig geweest, maar helemaal niks van je laten horen is óók zo onhebbelijk. Es vragen wat de anderen doen. Er is maar één middel om hen, voorgoed en af doende, te weerstaan. Maar er is moed voor no dig. .De moed om, op alle ogenblikken en onder alle omstandigheden, vol komen frank en' onbe kommerd te doen of na te laten wat óns gewe ten, ónze smaak, ónze beurs en onze overtuiging ons voorschrijven. Hebben wij die moed niet: dan sjouwen wij tot onze laatste snik, als de ■Oader en de zoon uit het oude verhaal, de ezel op onze nek. SASKIA. (Ingezonden mededeling) Er Is »«n middel, dat MUGGEN «n VLIEGEN radicaal uitroeit J DDT. POEDER 'n dc prjctische. voor Heiige s tmfzak 65 cent FEUILLETON door MARY BURCHELL „Daar kan ik niets aan doen", ant woordde Richard met een sombere glimlach. „Zo'n soort meisje ben je nu eenmaal." „Maar er zijn vast wel meer van dat soort", zei Norma wanhopig. Ik vind het vreselijk dat ik je zo lang hoop heb gegeven, maar ik trachtte heus in het begin eerlijk te zyn, al leen „Dat is in orde. Norma". Hij hield haar handen nog steeds en drukte ze hard. „In het begin trachtte lk je te over haasten, en zelfs toen was je volko men eerlijk. Maak je zelf geen verwij ten, kindlief. Het is natuurlijk een zware slag. Maar ik geef de moed nog niet helemaal op". „Officieel weet ik dat er geen hoop is. Maar lk zal niet veel oog hebben voor andere meisjes zolang jü je ja-woord niet aan een ander hebt gegeven". Ze lachte wat onzeker. „Nou. ik hoop dat een ontzettend aardig meisje op een goeie dag „ja" tegen jou zal zeg gen, sprak ze ernstig. „Natuurlijk "denk je er op het ogenblik zelf anders over, maar o, ik hoop zo dat je later geluk kig zult worden, Richard". „Ik zal me wel redden", zei Richard Daarop voegde hij er met een gefqr- eeerde glimlach aan toe: „Hoe heeft Yorke het opgenomen?" „Heel goed", zei Norma langzaam. „Eerst was hij teleurgesteld, maar mijn geluk gaat hem werkelijk boven alles, weet je. Ik heb hem juist verla ten, hy zou over de hei naar Barnhol- me rijden". „Barnholme? Dat zal hem vandaag niet lukken", zei Richard. „Ze hebben alle wegen afgesloten. Zè blazen van middag de dump op, weet je. Kregen jullie geen telefonisch bericht van de politie?" „Wat. wat gaan ze doen? Dat kan niet!" Norma werd doodsbleek. „Dat hindert niets. Norma. Kijk niet zo verschrikt". Richard legde zijn hand geruststellend op haar arm. „Ze nemen alle mogelijke voorzorgen, weet je. Yorke wordt teruggestuurd voordat hij ver op die weg is gevor derd" „Hij hij ging niet langs de weg" hijgde Norma. „Wat bedoel je?" Richard sprak scherp. „Hij ging over do hei, langs een kar- respoor. Hij zei dat hij die weg van kindsbeen af kent". „Hij heeft het récht niet zoiets te doen. He dwaas". Richard was einde lijk ook geschrokken. „Drie weken lang hebben er waarschuwingen in de plaatselijke bladen gestaan". „Maar wij kwamen gisteren pas aan. Hij heeft vast geen plaatselijk blad In gekeken. Zulke dingen interesseren hem niet". Richard mompelde iets. „Weet je zeker dat er geen telefonische waar schuwing van de politie is geweest vanmorgen?" „Neen". Norma schudde haar hoofd. Toen herinnerde ze het zich. „De te lefoon was verbroken toen ik Jou van morgen trachtte op te bellen, Richard, hy heeft het niet gewetenl O, God hoe verschrikkelyk! Hoe laat is het?" Gelijktijdig keken ze op hun horlo ge en riepen in koor teleurgesteld uit: „Twintig minuten voor twaalf!" „We. we moeten hem achterna", riep Norma wanhopig uit. „Onzin, doe niet zo dwaas". Ri chard greep haar bij haar arm alsof ze op dat ogenblik letterlijk weg wil de rennen. „Er kan niemand de hei op totdat het voorbij is. Ze zouden het Je niet toestaan; ik trouwens ook niet". „Maar dan wordt hij gedood, Ri chard!" „We moeten er het beste maar van hopen. Er is een kans dat hij vanaf de weg wordt gezien en teruggestuurd". „Neen, neen! Dat is niet waar! Ik weet dat hij in gevaar is. O. Richard, bedenk toch alsjeblieft wat!" „Je kunt hem niet achterna, dat staat vast". Karakteristieke koppig heid zowel als gezond verstand deden dat zeer nadrukkelijk klinken. En Norma herkende de toon die ze al een maal eerder had gehoord. Ze wist dat er geen sprake van mocht zijn de kostbare minuten met Richard te verdoen. Plotseling kreeg ze een idee en een koppigheid die die van Richard evenaarde maakte zich van haar meester. „Goed. Maar ga dan alsjeblieft even kijken of je hem nog kunt zien, Ri chard. jij hebt het scherpe oog van de jager, jij zult hem kunnen zien. Kijk, er is een gat in de heg een eindje te rug. Daardoor zul je over de heuvel tot op de hei kunnen kijken. Ga als jeblieft!" „Goed hoor". Hij klopte haar gerust stellend op de arm. „Ga je mee?" Maar Norma bedekte haar gezicht met haar handen en zonk kennelijk wanhopig op de treeplank van de auto neer. „Ik kan niet. Ik. ik kan het niet verdragen hem er naar toe te zien rijden". „Het zal vast niet mogelijk zijn iets te zien", vertelde Richard haar met sombere openhartigheid. Ovezande SCHUTTERSCONCOURS. Te Ovezande werd een wedstrijd ge houden op de liggende wip door de ver eniging „Zeelandia", Er werd door 36 schutters van 12 sociëteiten deelgenomen. De heer Koene, Spes Nostra. Ovezande behaalde de meeste punten en legde be slag op de wisselbeker'. De uitslag was als volgt: Hoogvogel: J. v. 't Westeinde. Victoria, Kwadendamme; le zijvogel: P. Koens, Soranus. Helnkenszand; 2e zijvogel: P. Rijk, St. Sebastiaan, Helnkenszand; le bovenkal: C. Vermeule, - Heinkenszand; 2e bovenkal: M. Boonman, Willem Teil, Ovezande; le onderkal: P. Daalman. A. D. G. M., Kwadendamme; 2e onderkal: B. Rijk, Concordia, 's-Heerenhoek; le klep: P. Schreurs, Zeelandia, Ovezande: 2e klep: P. Koens. Soranus. Helnkens zand: 3e klep: C. Koens. Zeelandia, Ove zande. Tevens werd een wedstrijd gehouden op de staande wip door de vereniging Willem Teil. Er werd door 117 schutters van 20 verschillende sociëteiten deelge nomen. De uitslag was als volgt: Hoogvogel: C. Raas. Willem Teil. Ove zande; le Klep: I. Slabbekoorn, Batavie ren. Goes (deze verwierf de wisselbeker); 2e klep: H. Driedijk, Doel naar Hoger, Wolfaartsdijk: 3e klep: C. Raas, Willem Teil. Ovezande; 4e klep: A. van 't West einde. Willem Teil, Ovezande: 5e klep: W. v. d Kreeke. Doel naar Hoger, Wol faartsdijk; le zijvogel: H. Villeman. Wes- kal: J. de Jonge, Concordia, 's-Heeren hoek; 2e bovenkal: C. Rijk, Zeelandia, Ovezande; le onderkal: L, Meijaard, Ju liana, Oudelande; 2e onderkal:- J. Re- mijnse. Eensgezindheid, 'g-Heerenhoek Wolfaartsdijk WEDVLUCHT. De P. V. „De Blauwe Doffer" te Wol faartsdijk hield een wedvlucht uit Neuf- viile, de uitslag was: 1. 12 en 20 A. Eg- gebeen; 2, 9 on 10 J. Eggebeen; 3, 4. 6. 15 en 22 G. van Strien; 6 J. de Jager: 7 en 19 P. A. van Loo; 8 en 21 P. Houteka mer; 11. 13 16 enl7 A. J. Walhout: 14 en 24 L. P. Picterae; 18 C. v. d. Velde; 23 I. Zandee. Kloetinge VAN (Wordt vervolgd) doelpunten. UNITAi WON MET 4- COLIJNSPLAAT. De v.v. Unttas te Kloetinge speelde dezer dagen haar eerste thuiswedstrijd ln de competitie van dc Z.V.B. tegen Colijns- plaat en won met 40 nadat de rust met een 1—0 voorsprong voor de thuisclub i. R. van Dalen scoorde alle was Ingegaan. KUNST. Joh. van Dijk exposeert in Middelburg. De schilder-tekenaar Joh. van Dijk, die thans zijn werk in de kunsthan del Visser te Middelburg exposeert, heeft zich eerst onlangs op Walche ren gevestigd, maar dat Zeeland voor hem een vruchtbaar gebied is, blijkt wel uit het feit, dat hij hier in die korte tijd reeds een uitgebreid aantal werken maakte. Van Dijk is een schilder, die vele technieken beoefent en deze ook ten volle beheerst, waaraan hij het recht mocht ontlenen om de resultaten on der de publieke aandacht te brengen. Zowel zijn aquarellen als zijn olie verfschilderijen, zijn potlood- en inkt- tekeningen, zijn krijt- en sepiawerk, zijn technisch knap. Van Dijk »s echter ook een schilder, die deze technische bekwaamheid achter grond weet te geven: met grote ge voeligheid peilt hij de vaak subtiele sfeer van zyn onderwerpen, ontdekt hij de mens in zijn modelle". De mens is naar ons oordeel zijn dankbaarste object.- In gouache, waarvan detere kleuren zeer tref fend zijn, geeft hij de portretten van een meisje, stralend in haar jeugd en tevens verward in de problema tiek daarvan en van enkele rustige kwekelingetjes in een tuin. Ook de portretten in potlood en in bister (bruin) zijn bijzonder gaaf. Feller van kleur dan het bovengenoemde gouachewerk zijn de clownskoppen en het bijna feestelijke „Meisje met kip". In grote tegenstelling tot die feestelijkheid staat de dramatiek van de kleine sepiatekeningen „Wan hoop" en „Voor het vensterde zwart-wit „Gevangenen" en vooral ook het boeiende olieverfschilderij ,Quo Vadis?", dat wel één van de sterkste doeken van de tentoonstel ling is. Probleemloos, maar char mant zijn de „Danseresjes", eveneens ln olieverf. Een aantal aquarellen in zonnige kleuren, een serie inkttekeningen. waaronder een stemmingsvol beeld uit de timmerfabriek van de Mij. De Schelde en een krijttekening van een dekschuit op de helling zeer goed van compositie complemen teren met ander werk deze tentoon stelling, die een bezoek zeker ver dient. Kruiningen „DE AANHOUDER WINT" VERGADERDE. Dinsdagavond hield de gymnastiek vereniging ,,De aanhouder wint" te Kruiningen een algemene ledenverga- dering onder voorzitterschap van de heer W. Harthoorn. Deze sprak e|r zijn blydschap over uit dat na een gedwongen rust van 3 jaar, de oefe ningen Kunnen worden hervat door- ■Higen dat net gemeentebestuur toestemming heeft gegeven om het nieuwe gymna stieklokaal te gebruiken. Spreker dankte namens het bestuur burge meester J. D. Jansen, die ook aanwe zig was voor de ondervonden mede werking. Spreker riep de medewerking van de ouders in om hun kinderen regel matig naar de oefeningen te sturen. In verband met de hoge kosten werd de contributie verhoogd, en vastge steld op 45 cent pep maand voor Ju nioren en 70 cent per maand voor se nioren. Hierna voerde de leider, de heer Geluk uit Goes, het woord. Spreker verheugde zich dat de oefeningen weer kunnen beginnen en dan nog wel in een der modernste lokalen van Zeeland. Sp/reker was biy ondanks vele aanvragen, voor 's Gravenpolder een avond te hebben vrygehouden, daar hH altijd veel sympathie had on dervonden. De heer Geluk wees ver der op de wenself kheid voor allen een zelfde kleding voor te schryven en besprak tenslotte de voorwaar den waaronder men van het nieuwe lokaal gebruik mag maken. Hij zal er voor waken dat deze voorwaarden worden nagekomen. Dat deze vereni ging in een behoefte voorziet, blykt uit het feit dat zich staande de ver gadering ruim 60 leden zich opnieuw aanmeldden Heinkenszand WITTE SERING IN BLOEI Bij de heer P. Polderman te Hein kenszand staat voor de tweede keer in dit jaar een witte sering in bloei. Yerseke WEDVLUCHT. Neufvilles door de P.V. „De Noordster" te Yerseke, luidt: Afgerichte duiven: 1, 2. 15. 17 I de Wee; 3 M. Minnaard; 4. 16 M. C. Lam- pon; 5 A. C. Boone; 6, 11, 12 W. M. van Haver; 7 L. Bom: 8 L. Minnaard: 9, 18 Jac. van -de Plasse; 10 S. van de Pias- se; 13 Gebr. Ridderhof; 14 Joh. Min naard. Niet afgerichte duiven: 1 M, Pekaar; 2. 5 E. Vermast; 3, 8. 16 A. Zoeteweij; 4. 7, 15 P. Minnaard; 6 C. de Koeijer; 9 I. de Wee; 10 L. Minnaard; 11 J. A. van de Plasse; 12 L. H. Slotboom: 13 A. Pol derman: 14 P. van de Vrede Jeugdleden: 1. 4. 24 F. Vette; 2. 9 A. Lamper; 3. 14, 22 J. van de Plasse Az.; 5, 18, 19. 25 J. Zoeteweij: 6 H. Murre Jz.: 7 A. de Rooij; 8, 11. 17 F. Glerum; 10 Jac. Vlaming; 12, 23 Gebr. Bom: 13, 16 S. Paauwe; 15, 21 C. van Stee Pz.; 20 A. Dulnkerke. YERSEKE n—HULST II 2—2 Yerseke II speelde Zondag een wed strijd tegen Hulst II. De ploegen wa ren tegen elkaar opgewkssen en de eindstand 2—2, geeft de verhoudingen goed weer. Waarde DRUKTE IN EN OM DE IIAVEN. In het anders zo kalme haventje van Waarde heerst nu een grote drukte. Vo rige week arriveerde er een baggermo len. dlè de haven zal uitbaggeren, in verband met de te verwachten drukte voor het a.s. bietenscizoen. Ook de vaar geul. die het overtollige water uit dc polder moet verwerken, wordt uitgebag gerd en uitgediept. Tevens worden de sloten ln de polders schoongemaakt. Mochten de najaarsbuien plotseling los komen, dan kan men er zeker van zijn. dat de afvoer vap het water ln orde Is! WEDVLUCHT. De P. V. „De Scheldevliegcrg" tc Waar de hield een wedvlucht uit Quievrain. De uitslag was 1 en 2 Gebr. Kopmel»; 3 W. Kriinsen; 4 P. Sonke; 5 J. Snoep; 6 M. Blauwkamer; 7 J Kopmels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4