NIEUWS UIT ZEELAND BELGISCHE GRENSARBEIDERS WILLEN ARBEID NEERLEGGEN Landbouwherstel zal 1 563 millioen kosten. Wetsontwerp publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie aan de orde Omvangrijke beplantingen op Walcheren. Uitslaande brand kost 6-jarig kind het leven NAVIGATIE MET RADAR OP DE WESTERSCHELDE Lichtboeien met een radar-scherm SNIPPERS jT-genda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1949 Hun loon door de devaluatie ontoereikend. In aansluiting op hetgeen wij gis teren reeds meldden over het ontstaan van een acuut arbeidsprobleem fn Zeeuwsch Vlaanderen doordat de Bel gische arbeiders, die in Zeeuws- Vlaamse bedrijven werken bezwaren maken tegen betaling van hun loon in gedevalueerde guldens, vernemen wij nog het volgende: De devaluatie van de gulden heeft in het begin van deze week nog al wat consternatie veroorzaakt bij de zeer vele Belgische grensarbeiders, die dagelijks in Zeeuwsch-Vlaanderen komen werken. Het was toen, nog niet bekend, dat ook de Belgische franc zou devalueren, daarom werd gedreigd met stopzetting van het werk. Zo'n vaart is het echter niet gelopen, omdat spoedig werd beseft, dat ook de Belgische franc zou deva lueren. In afwachting daarvan bleven de Belgen in het grensgebied werken. Toen nu Woensdag bekend werd, dat ook België devalueerde, doch slechts met 12V.C, ontstond er veel rumoer onder de Belgische grensarbeiders. Immers, hierdoor werd de waarde van de gulden teruggebracht van 16 op 13 francs. Een Belgische arbeider, die in ons land bijv. ƒ60 per week verdiend, zag daardoor zijn weekloon vermin derd met 60 x 3 of 180 francs. Daar mee nu namen de Belgen geen genoe gen en velen van hen hadden ontslag aangevraagd tegen Donderdag- of Vrijdagavond. Op verzoek van het Arbeidsbureau Oostburg heeft men toegestemd tot Dinsdag a.s. aan het werk te blijven, omdat de Arbeidsbu- reaux. in overleg met de Kamer van Koophandel, een telegram aan de Minister hebben gezonden, waarin verzocht wordt om een oplossing voor dit probleem. Zijn deze grensarbeiders voor Zeeuwsch-Vlaanderen van groot be lang? Deze vraag hebben wjj gesteld bij diverse bedrijven in het grensge bied. Uit de antwoorden bleek duide lijk. dat men deze arbeiders niet graag zou missen. Er is in de eerste plaats de bouwnijverheid. Vele aannemers werken met Belgische vakmensen, speciaal metselaars, die ook in België Aan do toelichting van de bij d. Tweede Kamer ingediende begroting van financiën ontlenen wij het vol gende: De personeelskosten van het de- fiartement zullen in 1950 met 8 mil- ioen toenemen, maar de persoiBris. sterkte zal vermindoren. Het zal niot mogelijk zün voorshands tot aanzien lijk.. inkrimping over te gaan. omdat vele kantoren zwaar belast zijn. Y De minister wenst een interkerke lijke commissie in te stellen, die zal adviseren over de toewijzing aan de kerkgenootschappen van de gelden, die por jaar voor de kerken beschik- baar zijn. Sedert 1900 werd de verle ning van z.g. rijkstractementen vry- wcl uitsluitend beperkt tot de Ned Herv. en R.K. Kerk, De minister acht het juist, dat alle kerkgenootschappen, die deel hebben aan de uitbetalingen krachtens het onderhavige grondwetsartikel. ook een gelijk recht verkrijgen op nieuwe rijkstractementen. OORLOGSSCHADE. De afwikkeling van de huisraad- schade op basis van de huidige re geling zal in 1949 geheel worden vol. tooid. Do aanvankelijke geraamde totale schade voor landbouwherstel ad 630.645 000 Is aan de hand van de ervaringscijfers nader herzien en te- ru&ebracht tot 563.000.000, voor bijdragen wederopbouw pu bliekrechtelijke lichamen wordt 45.000.000 meer geraamd dan voor 1949. Hoewel het uitermate moeilijk is een scherp omlijnd beeld te geven van de ten laste van het rjjk komen de uitgaven, welke uiteindelijk zullen samenhangen met dc' wederopbouw d^r publiekrechtelijke en daarmede gelijkgestelde lichamen kan worden aangenomen, dat ten slotte op een bedrag van circa i 1.500.000.000 moet worden gerekend. 100 jaar Kamerstenografen. Zaterdag 24 September zal het een eeuw geleden zijn, dat de instelling plaats had van de stenografische in richting der Staten-Gencraal. Voor deze gelegenheid heeft de huidige di recteur. de heer W. J. Bastiaan. een gedenkschrift samengesteld, dat bij de staatsdrukkerij verschenen is. Dit fraai uitgevoerde boekwerk bevat als begin een portret en een voorwoord van de minister-president dr. W. Drees, die zelf stenograaf bij de Sta- ten-Generaal is geweest. In de week van 11 tot 17 Septem ber waren er tn België per dag 163.561 werklozen en 61.920 gedeelte lijk werklozen. niet werkeloos behoeven te zijn. Hun loon is echter in ons land beter dan in België. Mochten deze arbeiders het werk neerleggen, dan zou dit tot ge volg hebben, dat de wederopbouw niet alleen stagneerde, maar dat ook een aantal opperlieden zou moe ten worden ontslagen. Verder zijn vele Belgen werkzaam in het vlasbe- drijf. de landbouw en de meubelin dustrie. om ons te bepalen tot West Zeeuwsch-Vlaanderen. Ook in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen werken zeer veel grensarbeiders in de textielfa brieken. Naar schatting vinden onge veer 2000 Belgen werk in onze grens streek. Vanzelfsprekend zijn er onder hen een groot aantal ongeschoolde arbeiders, die. wanneer zij hier het werk neerleggen, ook in België geen werk zullen vinden en dus op de steun zullen zijn aangewezen. Voor hen zal het zeker voordeliger zijn in ons land te blijven werken. Het gaat echter voornamelijk om de vakarbei ders. die niet zo gemakkelijk vervan gen kunnen worden. Welke houding zal onze regering aannemen? Zal de minister bereid zijn het verschil bij te passen of zal de Belgische regering daartoe bereid zijn? Wanneer onze regering toestemt in een hoger loon. dan bestaat het gevaar, dat ook onze eigen arbeiders een hoger loon zullen eisen en dan is dc derde loonrondc geboren. Met belangstelling wordt daarom het antwoord van de minister tcgemoet gezien. Geen kapitalist, maar worstelaar. De worstelaars hebben het niet zo eenvoudig aan de inter zonale grens in Duitsland. Passagiers die per bus van \Vest-Duitsland naar Berlijn reisden vertelden de volgende geschiedenis: Toen de bus stopte bij een controlepost aan de Russische grens, kwam een Russische ser-, geant binnen, die de papieren van de reizigers controleerde. Met de personalia van één der inzittenden was hij het blijk baar niet eens. want hij vroeg: „Jij kapitalist?" „Neen. worstelaar." antwoord de de passagier dreigend. Na wat heen en weer gepraat, waarbij de Rus koppig volhield dat hij kapitalist was en de rei ziger beweerde worstelaar te zijn, zeide de Rus plotseling: „Goed, we zullen zien". Hij verdween en kwam even later terug met een Russisch soldaat van formidabele afmetingen, die terstond zijn uniform uit trok en gevechtsklaar ging slaan. De Duitser kwam uit de bus, trok zijn jasje uit en had in een minimum van tijd de Rus in een dubbele Nelson ge vloerd. „Goed. jij worstelaar. Ga maar door", zei de Russische sergeant. TWEEDE KAMER. KERKNIEUWS. CHR. GER. KERKEN Beroepen to Aalsmeer S. v. d. Mo len te Leeuwarden. Bedankt voor Ouderkerk aan do Amstel P. Zwier te Zwaagwesteindc. GEREF. KERKEN. Beroepen te Hardenberg. L. Dorst te Grijpskerke. Beroepen te Breda (vac. G. Smcenk» B. Boelens. NED. HERV. KERK. Beroepen te Forwerd (tocz.) G. A. F. Carstens. te Mcerssen-Valkenburg te Spijk (Gr.) J. Haanstra te Lollum Fr.), te Dinteloord C. Streefkerk te Ernst, te Rtjssen (2c pred. pl.) J. Vliet te Hellouw. te Warns A. J. Oos- tenrijk. cand. te Driebergen. Be- noemd tot hulpprcd. te Schermer- horn (N.H.) Y. v. Dijk a.s. cm. pred. te Lckkcrkerk. Bedankt voor Assen J. B. Weenor tc Hecrjansdam. -ff Dr. Kortenliorst acht de v ergoeding der Kamerleden te laag. Dc Tweede Kanier is Donderdagmiddag In openbare vergadering hy- ecn gekomen. Nadat het K B. van de benoeming van mr. Kortenhorst tot Kamervoorzitter voor de nieuwe zit tingsperlode was voorgelezen, aan. vuarddo deze zy» functie met een korte rede, waarin h\j er o.p wees. dat de Kamer reeds terstond voor een periode staat, welke haar volle werk. kracht zal vragen. wd hii genoegen nemen met het scheidsgerecht, al mist het de elemen ten. welke het tot een echt rechtsinsti tuut zouden kunnen maken. Zijn stem zal afhankelijk zijn van de nadere me. dedelingen van de regering. NIEUWE MAATSCHAPPIJ. STRUCTUUR De heer Koersen (K.V.P.) juichte het ontwerp toe en zelde hef belang rijkste -rvan te vinden, dat het de grondslag is van een geheel nieuwe maatschappijstructuur. Het ontwerp zet een belangrijke stap om de ge. dachfe van gebonden vrijheid, de grondslag van ware democratie, ook in het sociaal-economische leven bin nen te leiden. Na dc laatste nota's van wijziging lean men zeggen, dat het ontwerp in derdaad voldoet aan de eis de demo cratie In het bedrijfsleven te bren- De huur Suurhoff (Arb.) vond een belangrijk aspect het aandeel, dat de georganiseerde arbeiders in de werk zaamheden der bedrijfsorganen zullen hebben. Er is een redelijk goede sa menwerking in het bedrijfsleven. Het zou z.i. een miskenning van het werk der pioniers zijn, als vergeten werd. hoe hard is gestreden om erkenning der vakbeweging te verkrijgen. Verheugend is, dat vrijw-el geen ver. zet is gerezen tegen de belangrijke plaats, welke aan de werknemers In ae bedrijfsorganen is ingeruimd. Hij vond het teleurstellend, dat de volle, dige pariteit in de productschappen niet is voorgeschreven Hij wenste volledige pariteit. Eventueel zal hij een amendement ter zake indienen. De heer Schmal (C.H.) wees er op. dat het idee van publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zeker niet in de laatste plaats van protestants-chris_ telijke zijde verdediging heeft gevon den. Ten aanzien van de beslissing in geschillen, wilde hij een andere re geling. De vergadering werd na de rede van de heer Schmal verdaagd tot Vrij dagmiddag. Hij gaf uiting aan de dankbaarheid van de Kamer jegens de Regering voor haar bereidheid gelden uit te trekken voor een grondige verbou wing van het Kamergebouw. Reeds in het begin van 1950 zal met de ver bouwing van de vergaderzaal worden begonnen. De Kamer zal dan dus tij delijk moeten verhuizen. mogelijk naar de Ridderzaal. Mede om deze re den wekte de voorzitter de Kamerle den op er naar te streven, het be- grotingswerk voor Kerstmis te vol tooien. Voorts wees dr. Kor^nhosM het omvangrijke werk. dat de zonderltjke Kamerleden te verzetten hebben. Het is eigenlek wel wense lijk dat zij zich enige administra tieve hulp kunnen verschaffen, maar daarvoor is de vergoeding der Kamerleden te gering. Zo gering z' Ifs. dat zeer bekwame figuren soms niet bereid gevonden kunnen worden oen candidatuur té aanvaar den en anderen hun mandaat neer leggen. Spr. wilde voor deze proble men aandacht vragen In de over tuiging. dat hiermede een deiang van de eerste orde wordt gediend. Vervolgens maakte de Tweede Kamer een aanvang met de behan deling van het wetsontwerp publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie. Dc heer Nederhorst (Arb.), liet ontwerp beziende tegen de achter grond van z»n socialistische maat schappijbeschouwing. zelde te betwij felen, of het voldoet aan de vcrwacn. tIngeii van zyn partijgenoten. Onjuist vond hy het, dat de over. heid achteraf haar veto kan uitspre ken. In olaats van het vernietigings. recht van de overheid moet. naar zijn oordeel, het goedkeuringsrecht wor den vastgelegd. De vorm van bedrijfs organisatie waarnaar zijn voorkeur uitgaat is niet die van toespitsing d?r tegenstellingen, maar die van over brugging ervan. De tegenstelling overheid—bedrijfsleven verwierp hy principieel. Ordening 1s een zaak van overheid en bedrijfsleven samen. Hij zeide het onjuist te achten, dat tot standkoming vap een bedrijfschap aan de goedkeuring van de direct betrok kenen moet worden onderworpen. Aan de productschappen is te weinig aandacht besteed. Naar zijn oordeel is de overheidsinvloed op de bedrijfschappen te gering. De voorzitter moet worden aangewezen door de minister. Als noodmaatregel Vergoedingen voor de Commissarissen der Koningin. Blijkens de Rijksbegroting van Bin nenlandse Zaken wordt aan de Sta- ten-Generaal voorgesteld de vergoe ding voor representatiekosten voor de Commissarissen der Koningin te verhogen tot ƒ6000,— voor ieder hun ner. Voor het onderhoud van de tui nen, oehorendc bij dc ambtswoningen is een totaal-bedrag van ƒ5700.— uit getrokken. De raming voor reis- en verblijfkosten, is opnieuw verhoogd moeten worden, mede in verband met de tegemoetkoming in de kosten van 'n eigen chauffeur tot 'n maximum van 1000.— per jaar. Voorgesteld wordt, ter bestrijding van dc algemene onkosten aan dc uitoefening van het ambt verbonden, aan de ministers als vergoeding van de ambts- en representatiekosten een bedrag van 5000 per jaar toe te kennen. Tot dusver was deze vergoeding 1800. VECHTPARTIJ KOSTTE EEN DODE Een slechte critiek In een Würt- tembergs blad over een cabaretgezel schap uit Stuttgart heeft een persoon het leven gekost. De artUten van het gezelschap overvielen de recentent van t te Tutlingen verschijnend»' blad en ranselden hem af. Zijn veertigjarl. ge schoonzuster werd In het gevecht gewikkeld en is in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Gereformeerde kerk te Oostburg in gebruik genomen. Voor de ingebruikneming van de nieuwe Gereformeerde kerk te Oost- burg bestond Donderdag grote belang stelling. Het ruime kerkgebouw was tot in alle hoeken bezet, Ds. v. d. Meulen, die de dienst in leidde. liet de gemeente psalm 951 zingen De praeses van de kerkeraad Joh. de Feyter, sprak een woord .van welkom en dankte allen, die hebben meegewerkt aan de bouw van de kerk. Hij schetste in het kort de gebeurte nissen in October 1944. toen de kerk vrijwel geheel werd verwoest en de omstandigheden, waaronder geduren de 5 jaar de diensten moesten worden gehouden. Daarom is er thans rede tot dankbaarheid en vreugde. Ds. Oostenbrink gaf een overzicht van de moeilijkheden, welke overwon nen moesten worden. Met vereende krachten en dank zij veler hulp is het kerkgebouw tot stand gekomen. Verder voerden het woord de bur gemeester van Oostburg. dhr. Hoekze- ma, ds. Ritzema uit Axel. ds. Scho ling uit Kamperland namens de depu- taten en vertegenwoordigers van ker keraden uit andere gemeenten. Ds. J. B. v. Mechelen uit Roosendaal die het beroep te Oostburg heeft aan genomen en Zondag zijn intrede zal doen had voor deze avond als tekst gekozen Psalm 842. Hoe lieflijk zijn Uw woningen. O. Heire der heirscha- ren. Te dienst werd opgeluisterd door zang van de Chr. Zangvereniging o.l.v. den heer de Feijter en door orgelspel op het nieuwe orgel door de heren Houtman en Bouman. Student uit Tholen ernstig gewond. BIJ ONTGROEN1NGSFEEST TE GRONINGEN. Een Jongeman uit Tholen. dlc In Gro ningen studeert, is bij het traditionele ontgroenen ernstig gewond. De ontgroeningspei-iode van dc Gro ningse studenten is op het ogenblik in volle gang. Leden van het Groningse stu dentencorps „Vindicat atque polit" had den op het roeiterrein van de studenteo- oeivereniging Aegir voor hun candidaat- burcht, die uit papier en karton getrokken, door de ..groentjes" wuruen bestormd. Toen een der leden de burcht, die no een vlot was gebouwd, wilde bestormen, geraakte het papieren opstakel plotse ling in brand. Vijf candidaat-leden lie pen daarbij ernstige brandwonden op. De studenten Duinker uit Tholen en Mulder uit Den Haag moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De toestand van de heer Duinker was Donderdagavond ern stig. De andere drie leden konden, na verbonden te zijn. naar huis worden ver voerd. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van de brand in. Naar wij vernemen zullen dit na jaar één a anderhalf millioen bomen op Walcheren worden geplant. Beslo ten is alleen die wegen te beplanten, die kant en klaar zijn. zoals klinker wegen. Men is tot dit besluit gekomen, om niet het risico te lopen, dat bij werkzaamheden ten behoeve van weg aanleg het jonge plantmateriaal wordt beschadigd. Voorts zal het vroon tussen Vlissin- gen en Zoutelande beplant worden. Op het vroon is namelijk een groene strook, die ongeveer 40 ha. zal be slaan, peprojecteerd. Tenslotte zal ook het 25 ha. grote bas bij Rammekens verder worden ge plant. Reeds eerder werd een opper vlakte van ongeveer 5 ha. van jonge boompjes beplant. Tekort aan middenstands- woningen te Vlisslngen. Naar wij vernemen heeft het ge meentebestuur van Vlissingen dezer dagen bij de bevoegde instanties in Den Haag aandacht gevraagd voor het ernstige tekort aan middenstands woningen te Vlissingen en met die instanties deze kwestie uitvoerig be sproken. Aanleiding tot dit overleg was on der meer het feit, dat verscheidc-ne mensen, die te Vlissingen in bedrij ven werken, zich met hun gezin in Middelburg moesten vestigen omdat daa'- wel middenstandswoningen be schikbaar waren. Het gebrek aan middenstandswoningen noopte reeds verscheidenen tot het niet aanvaar, den van een functie te Vlissin.A n en treft voornamelijk leraren, personeel van de marine, het loodswezen enz Zeeuwse Concours-combinatie. De uitslag van de concoursvlucht der Zeeuwse Concours-Combinatie (Z.C.C.) uit Neufville luidt: 1 M. Moerland. Ril land: 2. 7. 8. 14 A. Wagemaker. Tholen; 3. 25, 30. 34 A. van Treyen, Oud-Vosse- meer; 4, 5. 37. 39 I. de Wee, Yerseke: G E, Vermast. Yerseke: 9 M. Minnaard, Yerseke: 10. 38 M. C. Lampen. Yerseke: 11.24 J. B. Tholenaar. Oud-Vossemeer: 12 A. Boone. Yerseke; 13 A. van Dalen, Oud-Vossemeer; 15 A. Zoctewejj, Yer seke: 16, 20, 33 D. van Drlel. Oud-Vos semeer. 17 L. Bom. Yerseke: 18. 36 V. Laban. Tholen. 19 L. Minnaard, Yerseke; 23 S. van de Plasse. Yerseke; 26 Jac. Neels, Rilland: 27 A. Imanse Sr., Rilland; 23. 29. 40 L. van Drlel, Oud-Vossemeer; 31 Joh. Deurloo, Tholen; 32 D. Jansen. Tholen; 35 Gebr. Ridderhof. Yerseke. BEZOEK COMMISSARIS DER KONINGIN. Naar wij vernemen zal de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Cascmbroot, Maandag 26 Septem ber a.s. des ochtends een bezoek bren gen -aan Wolfaartsdijk en des middags aan 's Heer Arendskerke. Dr. J. Spuijman herdenkt zijn 25-jarig doctoraat. Woonhuis te Vlissingen geheel uitgebrand Donderdagavond te half twaalf werd de Vlissingse brandweer gealar meerd voor een uitslaande brand in het pand Molenstraat 15, waar twee gezinnen wonen. De bewoners van de benedenverdieping, de familie G., ontdekten 't eerst de brand, die in de bovenverdieping woedde, waar het echtpaar E. woonde. Dit echtpaar woont daar sedert kort en de man, die varensgezel is,, was juist een dag tevoren thuisgeko men. Het echtpaar was niet thuis, toen de brand geconstateerd werd De brandweer stond voor een moei lijke taak. want hoewel zij tien mi nuten na het alarm aanwezig was. kon zij de bovenverdieping niet meer binnendringen. Het vuur werd met vier stralen aangetast namelijk een aan de voorzijde, twee op zij en een aan de achterzijde. Ook werd gebruik gemaakt van de ladderwagen, die in het nauwe straatje slechts moeilijk was te hanteren. Tegen half twaalf kwam het echt paar E. thuis en toen werd de ont. Enkele weken geleden zyn de Nederlandse dagbladen uitvoerige berichten verschenen over proeven, welke het Nederlandse radar.proef. station te Noordwflk heeft genomen om de gehele Nieuwe Waterweg met de Nieuwe Maas en het havencomplex van Rotterdam In een radar beeld te brengen. Zoals men weet neemt de toepassing van radar voor de scheepvaart steeds toe omdat dc navigatie by mist en slecht zicht, daardoor aanmer. kelyk vergemakkeiykt wordt. De proeven bh de Nieuwe Water, weg zjjn vrijwel afgesloten en het is waarschyniyk, dat een aantal ra dartorens zal worden gebouwd, die langs dit vaarwater als stations dienst zullen doen. Uiteraard heeft ook de rivier de Westerscheldc de aandacht gehad van het Nederlandse radarproefsta tion De besprekingen, welke door de leiding van dit proefstation daar over zyn gevoerd, moeten zich ech ter op internationaal plan bewegen, omdat behalve hel Nederlandse ook het Belgische loodswezen by deze kwestie is betrokken en zy verlo pen daarom langzaam. Het ligt voor de hand, dat eerst met België overeenstemming bereikt moet zijn alvorens tot een uitvoerige toe passing van radar op de Schelde kan worden overgegaan. Intussen vernemen wij, dat bij een eventuele toepassing van radar voor dc Schcldemond, dus in het Oostgat en de Wielingen, de gedachte niet uit gaat naar dc bouw van radartorens aan de Schcldeoever zoals men dat zal doen langs de Nieuwe Water weg. Het vaarwater in de Schelde- mond is voor die toepassing te uitge strekt. Men zal vermoedelijk volstaan met het geschikt maken van licht boeien. Reeds is het vaarwater van Vlis singen iri de richting Antwerpen op dc voornaamste punten voorzien van lichtboeien, die een radarscherm dra gen, zodat men bij het opvaren en af varen van de rivier reeds gebruik kan maken van de scheepsradarinstal- laties. Verwacht mag worden, dat het pro bleem van de radartoepassing in de Scheldemond, in nabije toekomst de volle aandacht zal hebben van de be trokken autoriteiten. De Westerschel- de is een moeilijk bevaarbare rivier en het is zeer urgent, dat ook voor deze rivier de nodige maatregelen worden genomen om tot een volledig gebruik van rada.' te komen. stellende mededeling gedaan, dat op het vlierinkje boven de achterkamer, waar de brand het felst woedde het zesjarig zoontje te slapen had gele. gen. Tegen een uur was het vuur be- dwongen. De bovenverdieping was echter totaal uitgebrand cn tussen de verkoolde balken van het vlierink je hing het yzeren bedje, waarin zich net ontzielde lichaampje van het kind bevond. De verslagenheid van de ouders was groot. Hedenmorgen heeft de comman dant van de 'brandweer, de heer A. Luitwieler tezamen met de politie een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand. Hoewel de oorzaak van de brand nog niet geheel vaststaat, achtte men blikseminslag uitgesloten. Vermoede lijk is het vuur ontstaan in de boven- achterkamer, die tevens als keuken dienst deed. Ook in de benedenverdieping van het huis werd veel schade aangericht. De brandende vloer van de boven kamer stortte namelijk in de beneden- achterkamer, waar de brand zich ook verbreidde. Alleen de beneden voorkamer bleef gespaard. Het pand is totaal verloren. Zaterdag 24 Sept. is het 25 jaar ge leden, dat dr. J. Spuijman te Vlissin gen doctoreerde aan de gemeente-uni versiteit te Amsterdam. De heer Spuijman, die >n 1898 te Schoonhoven werd geboren, legde in- Mei 1921 het doctoraal examen in de faculteit der wis- en natuurkunde af. Reeds in zijn studietijd versche nen van zijn hand enkele publicaties in de verslagen der Kon. Academie van wetenschappen te Amsterdam. In October 1922 werd hij benoemd tot leraar aan de R.H.B.S. te Vlissin gen. Daar legde hij cV laatste hand aan zijn academisch proefschrift en op 24 Sept. 1924 volgde zijn promotie tot doctor in de Scheikunde. In 1925 vestigde hij te Vlissingen een laboratorium voor scheikundig onderzoek en al spoedig werd hij be last met de leiding van het research- en analytisch laboratorium van de Kon. Mij. De Schelde. Hij had zitting in verscheidene commissies o.m. die van bijstand voor het Centraal Instituut voor ma teriaalonderzoek in Den Haag. Tij dens de oorlog speelde hij een rol in de illegaliteit. Zeeuwse Bond van Oud-Oorlogs-Vrijwilligers. De Zeeuwse bond van Oud-Oorlogs- vrijwilligers houdt Zaterdag a.s. in het Schuttershof te Middelburg zijn Jaarvergadering. Vijftig jaar bij de Justitie. Op 1 October zal deurwaarder J. van der Linde te Bergen op Zoom zijn 50- jarig jubileum als gerechtelijk ambte naar herdenken. Op 1 October 1899 werd hij benoemd tot griffiersklerk te Goes. In 1900 werd hij griffiersklerk en waarn. griffier bij het kantonge recht te Gouda. Op 15 October 1918 volgde zijn benoeming tot deurwaar der te Bergen op Zoom, welke functie hij dus reeds bijna 31 jaar uitoefent. De verbetering van de Rijksweg door Goes. WALCHEREN Veere LAATSTE ZOMERAVOND BEÏAARDCONCERT TE VEERE In verband met verhindering van de heer Harthoorn, zal het laatste zo meravond beiaardconcert te Veere Zaterdagavond gegeven worden door de beiaardier Jan Kwist uit Vlissin gen. Het concert wordt gegeven van 8—9 uur. Het programma luidt: 1 Prelude van Handel, 2. a. He melshuis, b. Het ouderhuis, c. Mijne moedertaal, 3. Gavotte, Mulini, 4. The Holy City (op verzoek), 5. Abide with me (op verzoek), bew. J. Kwist, 6. a. Herfstlied, b. Chante sans paro les, c. Barcarolle, d. Chanson Triste, e. Andante Cantabile, Tschaikowsky. Middelburg LEDENAANTAL NED. HERVORMDE KERK Vanwege de Ned, Herv. Kerk van Middelburg werd een onderzoek inge steld naar het aantal leden dier kerk op 31 Juli j.l. Uit de telling blijkt nu, dat het aan tal leden (doopleden, lidmaten, enz.) in totaal 8505 bedraagt. In de gemeenteraad van Goes dee- Het aantal vrouwelijke lidmaten de de burgemeester mr. W. C. t,n overtreft het aantal mannelijke lid- Kate mede. dat in 1950 geen rijk - ,-naten met meer dan 800. terwijl subsidie beschikbaar zal zijn voor .e omgekeerd het aantal mannelijke verbetering van de rijksweg. doopleden bijna 400 groter is dan het B. en W. hebben tegen dezu o - aantal vrouwelijke, slissing bezwaren ingebracht bij ro Bi| deze telling is 't Zand. dat wei minister. Bij de rondvraag beplei - is waar tot de gemeente Middelburg ten verscheidene leden de bouw v«n lehoort, doch kerkelijk afzonderlijk een provisorische wachtgelegPnhe:d ,s. buiten beschouwing gelaten, op het parkeerterrein. B. en W. ze;- De leden van de Ned. Herv. Kerk den overweging toe. vormen in Middelburg thans 48% van Voorts bleek, dat door vertragi' g Je bevolking, dat is belangrijk meer bij de nieuwbouw in bouwplan dan het rijksgemiddelde bij de volks een aanzienlijk huurverlies zal on- telling van 1947, t.w. 31.03%. staan voor de gemeente door het lr- Ter vergelijking diene, dat dit aan- ter opleveren van woningen. De vooi- tal in 1909: 61.9% bedroeg, in 1920: zitter verzekerde, dat een en and.r ernstig is besproken met de betrol- kenen. Wethouder van Melle deelt e tenslotte mede. dat de verbetejrirg vat) de straatverlichting wordt bek(>- ken. men wil tot algehele electrifice- tie komen. en in 1930: 56.8%. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen voor electro-technisch ingenieur W. H. Molle te Middelburg. Voor het voorlopig diploma scheeps- werktuigkundige slaagde te 's-Gravenha- gc, J. A. Roth te Middelburg, leerling van de Machinistenschool te Middelburg. Voor 3e stuurman op de grote han delsvaart slaagde J. Geertse. leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. MIDDELBURG. Heden: Electro: Met Scott naar de Zuid pool (14 j.). 7 en 9.15 uur; Schouw burg: Melodie der bergen (14 j.)8 uur; Kunsthandel Visser: Schilderijen en tekeningen van Joh. van Dijk (ook morgen». Morgen; Bioscopen: zie Vrijdag. Zondag: Electro; 3.30. 7 en 9.15 uur; Schouwburg: 2.30 en 8 uur. VLISSINGEN. Vrijdag. Alhambra, ..Melodie der Ber gen". 7 en 9 uur; Luxor, „De Kal- mens", 8 uur. Zaterdag. Alhambra. „Melodie der Ber gen". 7 en 9 uur; Luxor, „De Kat- mens". 7 en 9 uur. Zondag, Alhambra, „Melodie der Ber gen", 3. 7 en 9 uur; Luxor, „Dc Kat- mens", 3, 7 en 9 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2