PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Joego-Slavie stemde niet mee met het Slavische blok BILT Eerste botsins in de VAf .-Assemblee y DE MILITAIRE HULP VAN DE VER. STATEN. REIMANN VERWEKTE RUMOER IN DE DUITSE BONDSDAG Marinebegroting 1950. HET TOEKOMSTIGE LOONBELEID BIERVLIET KRIJGT ZIJN EERSTE INDUSTRIE 192e Jaargang .No. 232 Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B ien Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. BaUintijn. PLverv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p, p. 4,15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 23 Sept. 1949 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adrea Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 3593Ó0 P.Z.C.. Middelburg. Sur VTIssingen vValstr 58-60, te). 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) M'burg Londense Kaai 20, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, teL 2475 <bg.g. 2 - Oostburg. Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. Ieren dememstrer en voor Bevins hotel. Donderdagavond is het in de Assemblee va» de Ver. Naties tot een eerste botsing gekomen tussen Joego-Stavië en de Slavische groep, waartoe het vorige jaren trouw behoorde. Polen maakte, gesteund door de andere Slavische afgevaardigden op één na» bezwaren tegen het op de agenda zetten van een beschuldiging jegens Hongarije, Bulgarije en Roemenië. Volgens deze beschuldiging worden de rechten van de mens daar met voeten getreden, in het bijzonder met be. trekking tot de jongste processen tegen geestelijken. Dr. Ales Bebler (Joe.go-Slavië) maakte daarop bekend, dat hij zich van stemming zou onthouden, daar „enkele der betrokken landen de ••re desverdragen en andere verdragen met ons land hebben geschonden" Volgens Manoeilsky (Oekraine) was deze verklaring „een camouflage voor onvriendschappelijke gevoelens jegens die drie volksdemocratieën". De vergadering besloot met 38 te gen 5 stemmen met 11 onthoudingen deze kwestie op de agenda te plaat sen. Me 46 tegen 6 stemmen en 3 ont houdingen werd besloten de Griekse kwestie op de agenda te plaatsen Dit keer stemde Joego-Slavië met de Slavische groep tegen. De algemene vergadering van de V. N. moest 's morgens na drie kwar tier worden verdaagd omdat geen der afgevaardigden meer het woord wenste in het algemeen debat. Geen van de ministers van buiten landse zaken der Grote Vier was aan wezig. toen de Chinese afgevaardigde een beroep op de Assemblee deed acht te slaan op de „storm", die het De Amerikaanse Senaat heeft na het verwerpen van een aantal inge diende amendementen het wetsont werp inzake de militaire hulp aan de landen van het Atlantisch Pact en enkele niet door de communisten be heerste landen met 55 tegen 24 stem men aangenomen. Het wetsontwerp voorziet in toewijzing van 1 milliard dollar aan West-Europa voor bewape ningsdoeleindenVan dit bedrag zou 500 mill, dollar in contanten worden verstrekt. Aangezien het Huis van Afgevaar digden de militaire hulp reeds had besnoeid tot een bedrag van 580 mil- lioen dollar, moet thans het voorstel naar een gecombineerde commissei van Huis en Senaat voor het zoeken van een compromis. Tot de amendementen die in de Se naat verworpen werden behoorde ook een amendement om 100 mill, dollar te besteden voor het herstel van oor logsschade aan kerken. communisme in China heeft veroor zaakt. IERSE DEMONSTRATIES. Ongeveer 200 Amerikanen van Ier se afkomst hebben Woensdagavond opnieuw voor het hotel te New York waarin minister Bevin verblijf houdt, gedemonstreerd; evenals do vorige maal werden anti-Britse leuzen geroe pen, terwijl de demonstranten borden met zich meedroegen met opschrif ten, waarin de vrijlating van Ierse republikeinse gevangenen wordt ge- eist. De demonstranten verklaarden elkp avond te zullen posten voor het hotel van minister Bevin, totdat deze New York zou hebben verlaten. De algemene vergadering van de V.N. heeft Vrijdagavond de gehele voorgestelde agenda van zes en zes tig punten met 53 tegen nul stemmen bij zes onthoudingen, aangenomen. De Indonesische kwestie die op de vorige zitting als agendapunt werd aangehouden, werd thans zonder de bat op de agenda van deze vergade ring geplaatst. Joegoslavië gaf zijn stem aan een motie van Tsjechoslowakije, Oekraine en Wit-Rusland om de Koreaanse kwestie van de agenda af te voeren, en stemde ook met de Slavische groep mee tegen opneming van de Griekse kwestie op de agenda. In de avondvergadering werd nog besloten de werkweek op zes dagen te stellen en uiterlijk dertig November de zitting te beëindigen. Koninklijk bezoek aan Overijssel uitgesteld. Het bezoek dat H. M. Koningin Ju liana en Z. K. H. Prins Bernhard op 27 en 28 September aan Overijssel zouden brengen is uitgesteld tot Dins dag en Woensdag 11 en 12 October a.s. Regeling oorlogsschade 25 October aan de orde. Naar de voorzitter der Tweede Ka. mer Donderdag mededeelde, ligt het in het voornemen het wetsontwerp regeling oorlogsschade aan de orde te stellen in de vergadering van 25 October a.s. Verwacht wordt dat. de algemene beschouwingen over de rijksbegroting op 8 November a.s. kunnen aanvangen. Tante Pos v/isi hei. Adenauer achtte zich beledigd. Di de Westduitse Bondsdag heeft Donderdag de communistische leider Max Reimann voor enig ruipoer gezorgd door een rede te houden, die tot tweemaal toe door de voorzitter onderbroken werd wegens „provocatie van de Kamer". Uit het verslag van Reuter zyn de volgende passages gelicht: Gebruik van de term „devaluatie" verboden. Volgens de „Daily Telegraph" heeft de Britse regering op alle ministeries het gebruik van het woord devaluatie verboden. Officieel is slechts sprake van „een wijziging in de wissel koers". a Op zijn jongste persconferentie slaagde Cripps erin voortdu rend over devaluatie te spre ken. zonder oog maar één keel de term zelf te gebruiken. Palar naar Nederland. Naar te New York vernomen wordt, zal Palar, de Indonesische gedelegeer de bij de V.N. begin volgende week naar Nederland vertrekken op ver zoek van Mohammed Hatta voor con sultatie over de politieke situatie in Amerika. Verwondering over een persgesprek van Hatta. In kringen van de Nederlandse dele gatie wordt uit het persgesprek dat mi nister Hatta Maandag in het perscentrum voerde, afgeleid dat blijkbaar in de Repu blikeinse delegatie nog geen aanvaarding van alle punten waarover men tijdens het weekend in België tot een overeenstem ming is gekomen, heeft plaats gehad. Wanneer inderdaad mocht blijken, dat de Republikeinse delegatie de resultaten van dit overleg voor een deel ongedaan zou willen maken, dan zou de Nederlandse delegatie genoodzaakt zijn, het gehele complex van vraagstukken opnieuw in beraad te nemen. Kamergebouwen moeten verbeterd worden. Voor de verbouwing van de gebou wen van de beide Kamers der Sta- ten-Generaal worden op de Rijksbe groting bedragen aangevraagd. Voor al het gebouw van de Tweede Kamer voldoet reeds lang niet meer aan de eisen. De Rijksgebouwendienst heeft inmid dels 'n plan gemaakt, dat naar raming ƒ7.778.500,— zal kosten. Men rekent, dat in 1949 nog een bedrag van ƒ300.000 wordt aangevraagd. Voor restauratie van de vergader zaal en een gang van het gebouw der Eerste Kamer wordt ƒ10.000 aange vraagd. In antwoord op Adenauers verkla ring, dat Duitsland zijn aanspraken op de gebieden ten Oosten van Oder en Neisse nooit kon opgeven had Rei mann verklaard, -dat de grens langs Oder en Neisse een grens des vredes was. Hij stelde de vraag, waarom de Westelijke geallieerden, „die in 1944 en '45 van ganser harte de uitdrijving van Duitsers uit de Oostelijke gebie den steunden, thans om herziening van de grens vragen." „Het antwoord is, dat Polen en Tsjecho-Slowakije zich zelf van Westelijke invloed hebben bevrijd, an ders zouden Churchill en Truman zich thans niet tegen de nieuwe Oostelijke grens keren en het de Westduitse politici verboden zijn haar ook maar te noemen," zo zeide Rei mann. ,,U, dr. Adenauer, zou dat dan ook niet willen". Hier stond Adenauer, op en ver klaarde uit naam van de regering, dat Reimann het parlement heeft ont wijd en dat de regering het vaste voornemen heeft in het vervolg niet meer naar zulke redevoeringen te luisteren. Hy vroeg de voorzitter Reimann „voor deze belediging" tot de orde te roepen. Voorzitter Koehlcr verklaarde geen belediging aan het adres van dr. Adenauer te hebben gehoord en hij deed een beroep op de leden om de waardigheid van de Kamer te bewa ren, daar „die ogen der wereld op ons gericht zijn". Hij riep Reimann ech ter tot de orde naar aanleiding van zjjn opmerkingen over de Oder-Neisse grens en bepaalde, dat Reimann „de anders unanieme mening van de Ka mer heeft geprovoceerd. Reimann was reeds eerder tpt de orde geroepen, toen hij verklaarde dat dr. Adenauer aan het hoofd stond van een „koloniaal bestuur onder buiten lands gezag." INCIDENT Onmiddellijk voordat Reimann voor de tweede keer tot de orde geroepen werd, betrad een pas uit de Sowjet- Unie teruggekeerde, haveloos uitzien de Duitse krijgsgevangene de verga derzaal en liep op Reimann toe. Voor dat hij de communistische afgevaar digde had kunnen bereiken, werd hij door een griffier tegengehouden. Garry Davis post hard nekkig voor de gevangenis. Garry Davis, „wereldburger no. één", wil dag en nacht waken voor de militaire gevangenis Cherche Midi te Parijs, totdat Jean Moreau, een principiële dienstweigeraar, wordt vrijgelaten. Twee maal is hij echter door de politie opgepakt. Woensdagavond werd Davis kort na zijn eerste arrestatie vrijgelaten. Di rect wandelde hij naar de gevange nis terug, spreidde een deken uit, maakte zijn veldbed op en ging lig gen. Enkele minuten later kwam een auto van de politie aanrijden en Davis werd meegenomen. Hij werd Donderdagmorgen weer vrijgelaten. Zyn eerste gang was naar de ge vangenis om het posten te hervat ten. De Italiaanse lire. De Italiaanse minister van financiën heeft te kennen gegeven, dat het ver moedelijk nog enige tijd zal duren, al vorens de Italiaanse regering een be slissing zal nemen over al of niet de valueren van de Lire. Hij zou naar hij later zeide, graag een gesprek van man tot man met Reimann hébben gehad om hem te vertellen, hoe het er in Rusland wer kelijk uitzag, Hij had zes jaar in Sowjetrussische kampen doorge bracht Een der kampen stond bekend als dat „van zwijgzaamheid", zo ge noemd, omdat de kampbewoners in het geheel geen post mochten verstu ren of ontvangen. Plan voor betere distributie van voedsel. In een rapport uitgebracht*'aan de voedsel- en landbouworganisatie der Ver. Naties, stelt een groep in ternationale deskundigen voor een voedsel-clearinginstituut in het le ven te roepen teneinde te voorko men, dat sommige landen overtolli- fe voedselvoorraden zouden vernie- igen, terwijl in andere delen van de wereld honger wordt geleden. De deskundigen waarschuwen, dat ten zij er spoedig een oplossing wordt gevonden, sommige landen met een overtollige landbouwproductie ge noodzaakt zullen zijn voorraden te vernietigen of hun productie te be perken. Weet u waar Tjerkwerd ügt? Neen? De postbode te Hutchinson (Canada) en al 'de postambtenaren tussen Hut chinson en Tjerkwerd wisten het blijkbaar wel, want een brief aldaar gepost met be halve de naarr. enkel de aan duiding „Tjerkwerd" kwam prompt en blijkbaar zonder omzwervingen op dc plaats van bestemming terecht, nl. in het kleine, nauwelijks een paar honderd inwoners tellen- Friese dorpje van die naam.^ Concentratie der marine in Den Helder. De begroting van het Departement van Marine is aan de Tweede Ka mer aangeboden met een eindcijfer van 312.813.220, waarvan op de ge wone dienst 201.796.720 en op de buitengewone dienst (kapitaalsuitga ven) 111.016.500. Voor de korte periode, die m In donesië nog moet verlopen alvoi/is de souveremiteit wordt overgedragen, heeft de minister er de voorkeur aan gegeven de vlootkosten in Indonesië voor rekening van de Nederlandse begroting te brengen. Later kan In donesië dan een bedrag storten als aandeel in die kosten. De samenstelling van de marinebe groting 1950 heeft grote zorgen gu- baard. Door bezuiniging op de uit gaven zullen twee kruisers en 6 on derzeebootjagers van het plan 1947 eerst m 1953 gereed komen. In verband met de taken, die du marine heeft voor wat betreft het Atlantisch Pact. de bescherming van de koopvaardij, de beveiliging van de Antillen en Indonesië, is aan de marinestaf 'een plan gevraagd voor een marine, die aan de gestelde eisen voldoet en blijft binnen het kader van het financieel mogelijke. Medewerking wordt verleend aan het vormen van een Indonesische fe derale marine. Met de opbouw daar van zullen enige jaren zijn gemoeid. Een rapport van de interdeparte mentale commissie over handelsbe scherming is in studie. De personeelssterkte van de nvt i- ne zal in 1949 dalen tot 26.700 man en gedurende 1950 tot 24.000 man. De concentratie van de marine u> Den Helder heeft voortgang. De com-1 mandant zeemacht zal zich dit jaar weer te Den Helder vestigen. De ar. beid voor de aanleg van een nieuwe haven is begonnen Ook wordt 2.2 millioen gulden aangevnrf* voor een nieuw vliegveld. Onbeheerde smokkelauto stond in brand. Donderdagmorgen vroeg bemerkten omwonenden, dat op het rijwielpad BergeijkRiethoven een vrachtauto in brand stond. Er was niemand bij de auto te zien. De brand werd ge blust en men riep de rijkspolitie te hulp. De lading bleek te bestaan uit 35 kalveren, die vermoedelijk be stemd waren voor frauduleuze uit voer naar België. De vrachtwagen was gepantserd en droeg verstelbare nummerborden. De rijkspolitie stelt in samenwerking met de douane een onderzoek in naar de herkomst van de smokkelauto. De auto heeft vermoedelijk wegens banden- of motorpech moeten stop pen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de inzittenden de auto in brand hebben gestoken en daarna de vlucht hebben genomen. Sociale zekerheid moet blijven Herziening ouderdoms- verzekering. Ter toelichting op de begroting van sociale zaken, welke bij de Tweede Kamer is ingediend, heeft de minis ter van sociale zaken met enkele gro te lynen het sociaal beleid voor het begrotingsjaar 1950 aangegeven. Deze gro'te lijnen ziet de minister met name in: De te voeren loonpoli tiek; de zorg voor de sociale zelter- heid; de zorg voor de volksgezond heid; de sociale bystand en de bevor dering van de inteimationale samen werking op sociaal gebied. Het is naar de mening van de mi nister geboden het sociaal beleid in zijn gehele omvang te zien in ver band met de economische toestand en het economische perspectief. Hij mag zich niet verhelen, dat deze ernstige zorg baren In dit verband is een tweede zorg wekkende omstandigheid, dat net herstel der arbeidsproductiviteit zich slechts in langzaam tempo voltrekt. Het vooroorlogse niveau is nog niet bereikt. Het is de minister niet mogelyk in dit stadium reeds nadere mededelin gen te doen omtrent de plannen, wel ke er by de regering bestaan betref, fende het te voeren ioonbeleid. Langzaam-aan-staking in Londen niet doorgegaan. De meerderheid vata het Londen se spoorweg-personeel heeft geen ge volg gegeven aan de oproep tot een „wilde" langzaam-aan-staking als protest tegen de verwerping van de eisen tot noger loon. Van de lang zaam-aan-staking, die te midder nacht zou zijn begonnen en de mil- lioenen Londenaars, die per trein naar hun werk moeten, in grote moeilijkheden zou hebben gebracht, was Donderdag ochtend niet veel te bespeuren. Het vakverbond van spoorwegper soneel. had zijn leden te Londen op geroepen normaal te blijven werken. Koningin Mary heeft in LondeA aan de heer William Micklow de prijs uitgereikt voor de mooist aangeleg de tuin. Op weg naar Dulwich waai de prijsuitreiking plaats vond, werd de auto van Koningin Marv door 'n jonge vrouw aangereden. Hoewel de Koninklijke wagen lelük was be schadigd, liep de oude Koningin ?een verwondingen op. Geheel rus. ig vervolgde zy haar tocht. Konin gin Mary tijdens de prijsuitreiking. De regering beoogt gelijlctydige vermindering van de subsidies, verho ging van de huren en wijziging van de inkomsten- en loonbelasting. De vraag, welke invloed dit complex van maarregelen zal hebben op het peil van de kosten van levensonderhoud en welke voorzieningen moeten wor den getroffen ten opzichte van het loonpeil, zal eerst worden beslist na overleg tussen de interdepartemen tale commissie voor lonen en prn- zen en vertegenwoordigers van (ie stichting van de arbeid. I)c aandacht blijft ten voile geves tigd op de zorg voor de sociale ze kerheid. Die zorg bestaat eendcels in maatregelen tot, bescherming van de arbeider, anderdeels in voorzie ningen met betrekking tot de sociale verzekering. Ten aanzien van de arbeidersbe scherming zijn t»p deze begroting gel den uitgetrokken voor de benoeming van drie nieuwe technische ambtena ren bij de arbeids. en havenarbeidsin spectie. SOCIALE WETGEVING In het kader van het streven naar sociale zekerheid moet ook de voor genomen herziening «Ier sociale ver zekeringswetgeving worden gezien. De minister streeft in de eerste plaats naar herziening van de ouderdoms- verzekaring en naar unificatie van de uitvoering der verzekering. Op zijn departement is thans een wets ontwerp in voorbereiding, hetwelk er toe strekt een.verplichte ouderdoms- verzekering voor zoveel mogelyk de gehele bevolking in het leven te roe pen. Voorts wordt een wetsontwerp voorbereid, hetwelk beooogt de uit voering der sociale verzekeringswet ten, die hiervoor in aanmerking ko men, geleidelijk in handen te leggen van zogenaamde verplichte vakbe drijfsverenigingen, in ue geest van dc uitvoeringsorganen volgens het door de staten-generaal aanvaarde wetsontwerp inzake de werkloosheids verzekering. TBC-BESTRIJDING De minister acht het een voorrecht er op te kunen wijzen, dat het sterf te cijfer in Nederland weer uitzon derlijk laag is. Dit geldt zowel voor de algemene als de TBC-sterfte. Zelfs is op dit punt het wereld-laagtere cord bereikt. Tot zijn leedwezen moet hij hier echter aan toevoegen, dat het ziektecyfer aan t.b.c. hiermede in schrille tegenstelling staat. Dit laat ste is het dubbele van voor de oorlog. Zowel wat gebouwen, personeel, als apparaten betreft, zyn de consulta- i tiebureaux thans onvoldoende ge- i outilleerd en is het noodzakelijk, aat I op dc kortst mogelijke termyn de ernstige achterstand in deze wordt ingehaald. Hiervoor wordt 1 mill, guidon aangevraagd, Een uitbreiding van het geneeskun dig schooltoezicht over net gehele land is dringende noodzaak. Behalve de tuberculose zijn er an dere ziekten, die ernstig de volks kracht bedreigen, als zodanig geldt de rheumatiek, waarvan bekend is, dat deze ziekte alleen reeds aan zie kengeld ons volk 10 millioen gulden per jaar kost. De bestrijding van de ze ziekte staat nog sléchts in het («•rste stadium van haar ontwikke ling. Een bescheiden uitbreiding van de bestrijding zal in het komende jaar mogelijk zijn. Confectiebedrijf in arbeiderskamp Voor het herstelwerk In West Zecuwsch Vlaanderen zyn na de oorlog een aantal arbeiderslogeerkampen gebouwd om de arbeiders te huisvesten, die zouden werken bij de wederopbouw. De bouw van dze kampen was ze ker verantwoord, maar de praktijk leerde, dat enkele dezer kampen ston den op plaatsen, waar ze minder nodig bleken te zijn. Zo ook te Biervliet, waar een kamp voor 100 arbeiders werd ingericht. Dat kamp is heel weinig gebruikt en het staat reeds geruimen tijd leeg. Het gemeentebestuur van Biervliet heeft toen getracht dit kamp op an dere wijze rendabel te maken. Omdat het vlak tegenover 't sportterrein lag konden twee lokalen al heel gemak kelijk als kleedlokaal voor de sport gebruikt worden. Kort daarop kreeg de gemeente ook de beschikking over de badinrichting in het kamp en daarvan wordt door vele ingezetenen van Biervliet een dankbaar gebruik gemaakt. Daarmee echter was het kamp met zijn ruime keuken, cantine, woon- en slaapruimten nog niet rendabel ge maakt. Getracht werd een industrieel be drijf voor vestiging in Biervliet te in teresseren, ook al omdat door de voortschrijdende mechanisatie in de landbouw gevreesd wordt voor toene ming van het aantal werkloze landar beiders. In nauwe samenwerking met het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, is het gemeentebestuur er in geslaagd eenRotterdamse con- fectie-fabrikant voor dit kamp te in teresseren en toen deze plannen con creet werden, heeft het gemeentebe stuur van Biervliet het kamp aangc- ondememing. Dit zal de eerste indus trie in Biervliet worden. Momenteel worden, aldus vertelde burgemeester A. P. Kostense ons. de plannen voor de vestiging van dit fi liaal nog verder uitgewerkt. Het ligt namelijk in de bedoeling, om voorlo pig nog slechts een gedeelte van het kamp te gebruiken en dit te verbou wen tot een atelier voor de vervaardi ging van jongensconfectie en daarme de op het eind van dit jaar te begin nen. PERSONEEL Met hoeveel personeel men denkt aan te vangen, is nog niet bekend, daar dit personeel practisch geheel uit meisjes zal moeten bestaan en deze meisjes daar een opleiding moeten hebben. Zal men over voldoende personeel kunnen beschikken? Burgemeester Kostense is van mening, dat daaraan geen gebrek zijn zal. Vanzelfsprekend zullen het niet alleen meisjes zijn uit Biervliet, maar ook uit de omliggende gemeenten, zoals Hoofdplaat, IJzendij- ke en Philippine. Slaagt de opzet, dan is deze industrie zeker voor uitbrei ding vatbaar, temeer daar er ruimte kocht en weer doorverkocht aan deze genoeg is voor uitbreiding. EEN GOEDE VERBINDING Voor het welslagen zal echter tevens nodig zijn. dat Biervliet goede verbin dingen krijgt met de andere gemeen ten. Gelukkig blijkt ook de directie van de Z.V.T.M. tot mèdewerking be reid en de nieuwe dienstregeling brengt voor Biervliet en Hoofdplaat belangrijke verbeteringen, mits de nieuwe weg HoofdplaatNieuwland- se molen tijdig gereed zal zijn. Geluk kig vordert dit werk. waaraan men veel tegenslag heeft ondervonden, thans goed. Jammer is het, dat de weg Hoofd plaatSasput zo f slecht is, doch de verbetering daarvan is een kwestie die behoort tot de- competentie van de polder en de gemeente Hoofdplaat. Mogelijk dat ook hiervoor nog eens een compromis wordt gevonden. Het ligt namelijk in de bedoeling om het verkeer uit de richting Axel en Hulst te leiden over Biervliet, Hoofdplaat, Sasput, Schoondijke en de verbinding uit Terneuzen, over IJzendijke via Schoondijke naar Oostburg. Schoon dijke zou dan het punt worden, waar de bussen samenkwamen, opdat er naar alle richtingen goede verbindin gen komen. Wanneer men zo met burgemeester Kostense praat, dan krijgt men de overtuiging, dat er reden is tot opti misme. Stagneerde aanvankelijk te Biervliet de woningbouw, doordat een aannemer in gebreke bleef, thans is deze tegenslag ook overwonnen, nu 'n andere aannemer de bouw heeft voortgezet en binnenkort zullen alle 24 woningen gereed zijn. Bij de herbouw van boerderijen wor den thans vorderingen gemaakt. Dit werk stagneerde, omdat vele boerde rijen eigendom zijn van buitenlanders. Met enkele buitenlandse eigenaren is men thans tot overeenstemming geko men en daardoor zijn weer enkele crepeergevallen opgelost. Een aantal van de beruchte slechte noodwonin gen is reeds opgeruimd cn het ziet er naar uit, dat ook de rest spoedig zal volgen. N.V.V. gaat een welvaartsplan opstellen. Op het congres van het N.V.V., dat in Juli is gehouden, werd het ver- bondsbestuur opgedragen een syste matisch onderzoek in te stellen naar de vraagstukken die verband houden met de industrialisatie. Het Dagelijks Bestuur heeft met medewerking van de aangesloten bonden, maatregelen genomen deze ppdracht uit te voeren en tot opstelling van een Algemeen Welvaartsplan te komen. Een centrale Plan-Commissie is be noemd, die belast zal zijn met het algemeen toezicht op de hieraarï ver bonden werkzaamheden. Deze com missie is Woensdagmorgen door de verbondsvoorzitter H. Oosterhuis ten kantore van het N.V.V. geïnstalleerd. De verbondsvoorzitter herinnerde in zijn installalïerede aan het Plan van de Arbeid dat in de jaren dertig in samenwerking met de S.D.A.P. werd opgesteld, In dit plan stond de open- bare-werken-politiek voorop. Dit was geen wonder, want in de eerste plaats moest toen een aanval worden gedaan op de massa-werkloosheid. Het plan heeft helaas niet geleid tot een actieve overheidspolitiek, maar de invloed van dit project mag toch niet worden onderschat. Vele gedach ten uit het Plan van de Arbeid zijn thans gemeengoed. Lodewijk van Deysel gehuldigd. Dr. K. H. L, Alberdingk Thym, die Donderdag zijn 85ste verjaardag vier de werd 's middags in de renaissance zaal van het Frans Hals Museum te Haarlem een warme hulde bereid, op initiatief van de kortgeleden in de Spaarnestad opgerichte sociëteit van letterlievenden „Teister Bant", waar van dr. Thym ere-voorzitter is. On geveer tweehonderd belangstellenden waren bij de huldiging aanwezig. DE VOORSPELT: VEEL BEWOLKING. Geldig tot Vrijdagavond. Over het algemeen veel bewolking maar slechts hier en daar een enkel- buitje. Zwakke nu en 'dan matige wind, hoofd zakelijk tussen Oost en Zuid. WHnlg ver andering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1