Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie Zeeuwse Almanak „VREDERUST" HEEFT TEKQRT AAN VERPLEGEND PERSONEEL HOE LEEFT MEN IN AMERIKA DE ONBEKENDE VOOGD DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Uitvoerige debatten verwacht bij behandeling in de Tweede Kamer Betekenis en bevoegdheden van de Sociaal-Economische Raad en de Product- en Bedrijfschappen. (Van onze parlementaire redacteur) Zo ooit. dan Is het de tegenwoordige tyd, die nog in fcalryke opzichten de sporen draagt van de ontreddering, die de oorlog over de wereld gebracht heeft, nodig om met de bestaande middelen te streven naar een maximum van volkwelvaart. Ter bereiking daarvan beveelt men verschillende me thoden aan, die variëren van de absolute economische vrijheid aan de ene kant tot de volledige geleide economie aan de andere zyde. We zullen ons niet. verdiepen In de mérites van de belde systemen, doch constateren al. leen, dat er ook nog tussenwegen zyn. De Nederlandse regering heeft een wetsontwerp ingediend dat op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie dat één van deze tussenwegen volgt, een weg namelijk, die, naar zjj verwacht, inderdaad naar een zo groot mogelijke welvaart leiden zal. De behandeling hiervan in de Tweede Kamer begint vandaag, nadat er een lange schriftelijke voorbereiding aan vooraf Is gegaan. Het begon al met een voorontwerp van de toenmalige socialistische mi nister van Economische Zaken, ir. H. Vos, die in zijn schepping een be langrijk stuk economische ordening verdisconteerde. Er rees veel opposi tie tegen; het tegenwoordige ont werp, waarvoor minister prof. dr. J. R. M. v. d. Brink verantwoordelijk is en dat in de Kamer verdedigd zal worden door de Staatssecretaris van Economische Zaken. mr. W. C. L. v. d. Grinten, een kenner bij uitstek van de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, gaat veel minder ver en verleent aan de staat een niet zo grote invloed op het economisch le ven als minister Vos wilde. ORDENING. Aan het tegenwoordige ontwerp ligt de gedachte ten grondslag, dat een maximale volkswelvaart verkre gen kan worden door de samenwer king van de Nederlandse bedrijven. Er zal dus een zekere ordening ko men, doch deze ordening zal doelma tig moeten zijn, dat wil zeggen, dat niet te veel en dat niet op een ver keerde wijze geordend mag worden. Het wetsontwerp bedoelt nu hét be drijfsleven organisatorisch en functi oneel in deze ordening te betrekken en de tegenstellingen te overbruggen, die tussen de staat en de individuen, tussen de ondernemingen onderling ZWERVEND DOOR FRANKRIJK .IX Tussen de Loire en Auvergne rijdt ge met uw kampeerwagen door een eenzaam boerenland. Uren achtereen soms, zonder meer dan twee, drie mensen te zien. Frankrijk is een dun bevolkt land: jaarlijks loopt het zie lental aanzienlijk achteruit. Weinig kinderen ziet ge, veel oude mensen. En het boerenland draagt er de ken tekenen van. De uitgestrekte akkers zijn verwaarloosd. De bieten staan er slecht bij, de weiden zijn schraal, de aardappelvelden liggen vol onkruid. Men heeft geen mensen blijkbaar om te wieden, geen geld om te mesten, geen vakkennis genoeg om een goed gewas te verkrijgen. Afgezien van enkele streken, zoals de Loire, waar de bodem goedgeefs is, maken de Franse landbouwgebieden een povere indruk, vergeleken bij de Zeeuwse. De dorpen zijn vuil en verwaarloosd, de woningtoestanden heel wat slech ter dan in Zeeland. Ge zoudt u als toerist afwenden van dit land, als de mensen er niet waren, die vriendelijk zijn en u nodigen om hun woning te bekijken, als ge ergens stopt om wat vers geplukt fruit le kopen. Dit opge wekte, voorkomende mensenslag ver zoent u met veel. En dan komt ge in Auvergne, het land der uitgedoofde vulkanen, met als hoofdstad Clermont Ferrand, de rubberstad, met zijn stinkende Miche- linfabrieken. De bergen van Auvergne zijn op 'n enkele uitzondering na, niet steil. Ge komt hier niet om Alpinisme te ple gen. Ge kunt ze per auto bestijgen, en begint natuurlijk met de 1456 meter hoge Puy de Döme. Twee en zestig vulkanen bie'den u hier het grandioze panorama over hun gedoofde kraters! Bij sommige is de eruptiekegel nog intact en vele dragen in hun krater- wanden een glinsterend bergmeer, duizend en meer meters hoog. Het is, zegt de dichter, alsof alle blauw van de hemel in een gat van de aarde is uitgestortIn de dalen liggen de schilderachtige dorpjes, des avonds hoort ge de kudden van de bergwei den huiswaarts keren met hun hon derden koeienbellen. En in het Zuiden ligt dan Mont Dore, een nieuwe keten van vulka nen. Hun kraters zijn ingestort, maar in hun midden is er één blijven staan, de 1886 meter hoge Puy de Sancy, hoog boven alles uit'. Vanaf die spits hebt ge een uitzicht over de vlakten en de dalen en de andere bergen, dat gerekend wordt tot de schoonste in Europa. In deze streek vindt ge ook de vele warme bronnen, .in Mont Dore, luxe badplaats, zelf, en in Bour- boule en Saint Nectaire en zovele an dere plaatsen. Ge daalt er naar af, het eerste stuk, tussen de top van de Puy de Sancy en Mcmt Dore, per zweefbaan, de rest weer per auto en ge dwaalt van de grote wegen weg naar de kristallen bergmeren. Het beroemdste is het meer van Pavin, dat enorm diep is en waarin volgens de overlevering forellen spartelen, die meer dan vier pond wegen! Een schoon land, dit Auvergne. Maar ge zit dan ook een stevig eind van Zeeland af en vacanties zijn niet eindeloos. En hoezeer het Zuiden ook lokt vanaf de Puy de Sancy ziet ge de Pyreneeën! ge wendt het stuur en trekt weer Noordwaarts. Daar lokt Parijs! La wille lumière! en tussen de ondernemingen, en de arbeiders bestaan, met andere woor den: een harmonische samenwerking tussen de overheid en het gehele be drijfsleven te bevorderen. Het wetsontwerp voorziet in de in stelling van een Sociaal-ecpnomische Raad. van Productschappen en van Bedrijfschappen. SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD. De Sociaal-economische Raad wordt een adviesorgaan voor het econoini. sche en sociale beleid van de rege. ring. Hij zal vermoedelijk uit 30 a 35 leden bestaan 'en wel uit vertegen, woordigers van de ondernemers, van de arbeiders en uit overheidsperso. nen, welke laatsten erkende deskun. digen zullen zijn. Voor een vruchtba- re werking van dit lichaam zal het noodzakelijk zijn, dat het zich in commissies spUtst. Behalve een adviserende krijgt de Sociaal-economische Raad ook een toezichthoudende taak en wel op de Product- en Bedrijfschappen. Hij zii namelijk een oogje in het zeil moe ten houden bij het financiële beleid van deze lagere organen en bepaalde verordeningen, d'e van deze organen uitgaan, dienen goed te keuren. Een bijzondere functie betreft de voorbe reiding van de Product- en Bedrijf schappen. Hoewel de Sociaal-economische Raad geen verordenende bevoegdheid krijgt, zal hij in de toekomst stellig een voorname rol in het economische leven van ons land gaan spelen. PRODUCT- EN BEDRIJF. SCHAPPEN. De Product- en Bedrijfschappen hebben twee facetten: zij hebben een autonome verordenende bevoegdheid en zij bezitten de bevoegdheid tot het uitvoeren van hogere voorschriften. Vooral de eerste is belangrijk. Tot nu toe waren alleen het Rijk. de provin cies, de gemeenten en de water- en veenschappen gerechtigd voor de bur gers bindende voorschriften uit te vaardigen en straffen te bepalen voor hen, die zich niet aan deze voor schriften houden. In de toekomst zul len ook de Product- en Bedrijfschap pen verordeningen kunnen maken, die voor bepaalde groepen van per sonen, uiteraard voornamelijk uit het Nederlandse bedrijfsleven gelden. We krijgen er dus als het ware een wet gever bij en naar verwacht mag wor den een deskundige wetgeving, die het oog gericht houdt op de bedrijfs belangen en op het algemeen belang. Het Productschap wordt gegroe peerd om een bepaald product. Er worden in verenigd alle bedrijven, die op enigerlei wijze met dit pro. duet te maken hebben. Is dit pro duct bijvoorbeeld leer, dan vallen er niet alleen onder de leerlooierijen; maar ook de leerhandel, de schoenen, fabrieken, de tassenf abrieken, de drijfriemenindustrie, enz. Men spreekt daarom wel van een verticale be drijfsorganisatie. Een Bedrijfschap daarentegen om vat bijvoorbeeld uitsluitend alle in ons land bestaande leerlooierijen; een ander bedrijfschap alle schoen, fabrieken. Vandaar, dat men hier ge. waagt van een horizontale bedrijfs. organisatie. Hun verordenende bevoegdheid is zeer belangrijk, maar niet minder gewicht zal moeten worden toegekend aan hun adviserende werkzaamheid. Zij zullen de verschillende industrie- en van raad dienen en voorlichting verschaffen. De Productschappen worden bij de wet ingesteld en hun samenstelling wordt eveneens bij de wet geregeld. Het bestuur bestaat evenals bij de Sociaal-economische Raad uit verte genwoordigers van de ondernemers en van de werkgevers, doch een pa ritaire samenstelling er van is niet voorgeschreven, aangezien die meer een kwestie van utiliteit dan van be ginsel is. De Bedrijfschappen zullen bij al gemene maatregel van bestuur wor den ingesteld. Dat zou een gevaar kunnen inhouden, omdat de Staten- Generaal er geen invloed op kunnen uitoefenen. Doch de instelling bij a.m.v.b. is onderworpen aan de over eenstemming tussen de overheid, de Soc.-Econ. Raad en het bedrijfsleven o.a. wat het gebied betreft en zij zullen niet meer bevoegdheden krijgen dan de Soc-Econ. Raad en het bedrijfsleven wensen. Bestaat de ze overeenstemming niet. dan kan de oprichting voorgeschreven worden bij de wét. Het spreekt van zelf, dat de beide Kamers der Staten-Generaal in dit geval een hartig woordje mee spreken. Van do paritaire samenstel ling der Bedrijfschappen kan alleen worden afgeweken, als de Soc.-Econ. Vandaag begint de Tweede Kamer met de behandeling van het wetsontwerp op de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorgani satie. Vermoedelijk zullen de besprekingen over dit veel om streden onderwerp 'ongeveer een week duren. Lange tijd is m.en met de voorbereiding van het ontwerp bezig geweest, waarbij hét talrijke wijzigin gen heeft ondergaan. In zijn huidige vorm omvat het nog een zeer ingewikkelde materie. \In het bijgaand artikel geeft onze pajrlementaire redacteur ter inleiding van de Kamerde batten een overzicht van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie, zoals deze door de re gering gedacht is. Raad en het bedrijfsleven het hier over eens zijn. De Kroon kan bepaalde bevoegd heden aan de Bedrijfschappen verle nen. Er is zelfs een hele lijst van op gesteld. Doch dit betekent niet, dat alle daarin genoemde bevoegdheden ook werkelijk zullen worden toege kend. CRITIEK. Vooral tegen de bepaling, dat de Product- enBedrijfschappen door de overheid verplicht kunnen worden hun medewerking te verlenen aan de uitvoering van hogere voorschriften, is veel critick gerezen. De vraag is echter of dat wel te recht geschiedde. Want heeft het be drijfsleven zelf in het verleden niet al zeer vaak om inschakeling bij tal van maatregelen verzocht? (Nadruk verboden) Jaarverslag Vereniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen in Zeeland. 1948 was belangrijk jaar. Het jaar 1948 is voor de Vereni ging tot Chr. verzorging van krank zinnigen in Zeeland en de Inrichting 2 broeders en 11 zusters, die allen slaagxien. Aan 8 zusters werd het di ploma met het verenigingsinsigne uitgereikt. Het personeel in algemene dienst bestond eind 1948 uit 26 man nen en 29 vrouwen. PATIÜNTENAANTAL Op 1 Januari 1948 waren in de ge stichtsafdeling aanwezig 338 mannen en 216 vrouwen; in de aangewezen afdeling 100 mannen en 66 vrouwen en in de gezinsverpleging 4 vrouwen; totaal 438 mannen en 286 vrouwen, dus 724 patiënten. Op 31 December waren in de gestichtsafdeling aanwe zig 347 mannen en 248 vrouwen, in de aangewezen afdeling 94 mannen en 71 vrouwen en in de gezinsverpleging 4 vrouwen; totaal 441 mannen en 323 vrouwen dus 764 patiënten. Het aan tal verpieegdagen voor mannen be droeg 159467, voor vrouwen 110026, totaal 269493. Het gemiddeld aantal mannelijke patiënten was 435, vrou welijke 301. De gezondheidstoestand was het gehele jaar door gunstig. Overleden zijn 54 mannen en 23 vrouwen veelal op hoge ouderdom. Aan t.b.c. overle den 3 mannen en 4 vrouwen. Slechts enkele malen werd vain de gegeven vrijheid misbruik gemaakt. Diverse ontsierende schuilkelders op 't terrein werden opgeruimd. Pa viljoen III kon weer worden betrok ken. Begin Méi was de personeelssterkte zodanig, dat gewaagd kon worden om paviljoen VI in gebruik te nemen. .tiënten in twee maanden tijds het totaal aantal met 20 vermeerderde Nieuwe behandelingsmethoden wor den weloverwogen toegepast. Met „Vrederust' te Bergen op Zoom, naar uit het jaarverslag blykt, een belang rijk jaar geweest. Voor de vereniging omdat zien in het bestuur grote ver anderingen hebben voltrokken, voor de inrichting omdat een geleidelijke uitbreiding weer kon geschieden. Het bestuur, dat werd gevormd door de heren A. J. Koppe (Yerseke), D. Kasse (Veore), A. H. S. Stemer- ding (Souburg), dra. J. J. Knibbe, (Goes) en A. de Lange (Goes), koos het volgende moderamen: ds J. de Vries, voorzitter, A. Scheele, 2e voor zitter drs J. J. Knibbe, secretaris, J. J. Duvekot,, 2e secretaris, de heer J. W. van 't Hoff, penniifgmeester en de heer A, die Lange, 2e penning meester. De bestuursactie om het aantal* cor- uit te breiden en de bijdra- te doen verhogen leverde succes op. Wat de inrichting betreft, vermeldt het jaarverslag o.m., dat het verple gend personeel op 1 Januari 1948 be stond uit 77 verplegers en 98 ver pleegsters, waarbij inbegrepen leer lingen en aspiranten, op 31 Dec. uit 78 verplegers, 104 interne verpleeg sters, 3 externe verpleegsters en 3 „part-time"-verpleegkrachten. Ruim 7000 werd uitgegeven voor advertenties om verplegend personeel te verkrygen en ook werd een per soonlijke actie gevoerd, doch het te kort kon helaas niet worden opgehe ven. Voor het examen Ryksdiploma B slaagden 8 candidaten en moesten 2 worden afgewezen; het eindexamen in de geloofsleer werd afgelegd door electroshock werden 24 mannen be- De opname van vrouwelijke patiënte was aanstonds van die aard, dat i H.M, de Koningin verlaat de Ridderzaal na de openiug-iziuiig statcn.Generaal BOERENZOONS OP REIS (X). .Het gezinshoofd is er geheel anders dan in Nederland. De positie van de vrouw. Neem wat Engelsen. Duitsers en Fransen, een Pool, Tsjech. Zweed. Fin en Nederlander, meng het geheel dooreen, laat het uitkristalliseren, meng het vervolgens met een stukje Neger en Indiaan (niet te veel!) cn u heeft het Amerikaanse volk. Dat Amerikaanse volk heeft het gepres teerd in minder dan een eeuw -zich een positie te veroveren, die klinkt als een klok. Het is allemaal wel een beetje haastig gegaan, hier en daar moet nog wel wat bijgeschaafd wor den, niettemin: Europa! neem je hoed af! In 20 eeuwen heeft het oude we relddeel nauwelijks dé schijn kunnen bereiken, van hetgeen Amerika in n' kleine eeuw deed, nl. de vereniging van de Staten in één federaal ver band. Acht en veertig Verenigde Sta ten, van Oost naar West, over een gebied van 4500 km met 140 millioen inwoners, tezamen 200 maal zo groot als ons landje aan de mondingen van Rijn en Schelde! VERKEERD BEGRIP Zoals vele Amerikanen nog steeds in de waan verkeren, dat Nederland één groot tulpenveld is met windmo lens cn op klompen lopende Hollan ders. zo maken velen onzer zich schuldig aan even dwaze wanbegrip pen over het leven in de Verenigde Staten. Wie denkt, dat het hier zo n beetje luilekkerland is en wie meent op zijn slofjes na enkele jaren een man in bonus te worden, zal bedro gen uitkomen. Dollars vormen een ongelofelijk goed, maar tegelijk een hard geld; met dollars openen zich alle deuren, zonder blijven zij gesloten. En om 'n paar van die deuren open te krijgen, moet er gewerkt worden! Doe je dat niet, dan heb je het zeer sobertjes. Op 5 Amerikanen is er 1 auto met andere woorden, zowat ieder gezin heeft er een tot zijn beschikking; maar de auto is in dit land met zijn enorme uitgestrektheid een dagelijks gebruiksartikel en is in dit opzicht volkomen op één lijn te stellen met 'n fiets bij ons. HET GEZINSLEVEN Om nog eens wat extra's te kunnen doen moet er gewerkt worden, zowel door de man als door de vrouw. Deze omstandigheid heeft niet nagelaten in vloed uit te oefenen op het gezins leven. „Huissloofjes" vindt u hier niet. 's Ochtends gaat de man naar zijn werk, zijn twaalfuurtje gebruikt hij in een cafétaria en soms zijn midr dagmaal eveneens. Komt hij thuis, dan is zijn vrouw juist terug van haar bezigheden als typiste, dienster in een cafétaria, telefoniste, kinder verzorgster, enz. Het middagmaal, handeld. waarvan 18 sociaal hersteld naar huis konden keren. Van de ove rige 6, die verbeterden, konden 5 weer naar huis terugkeren. Voor de vrouwen waren deze aantallen resp. 46, 28 en 6. Aan airbeidsthetapie en ontspanning werd veel zorg besteed. De kerkdiensten, die rustig verliepen, werden door meer dan 220 patiënten bezocht. De voor- en nazorg in Zee land werd ook dit jaar slechts per geval uitgeoefend. Deels in eigen De neer, deels door derden, is de achter stand in onderhoud een stuk inge haald. STIJGENDE KOSTEN Het jarvr 1948 kenmerkte zich even als de voorafgaande jaren door een gestadige stijging van exploitatie- Rosten; in totaal waren deze 58248.63 hoger dan in 1947. De ex ploitatierekening over 1948 sloot oor spronkelijk met een nadelig saldo van 67708.89, dat nog steeg tot 86699.17, maar door overschrijving uiteindelijk werd teruggebracht op 50723.79, Dit verlies is overgebracht naar de verlies- en winstrekening van de vereniging. Deze geeft na afschrij vingen een voordelig saldo van 4361.19. Dit bedrag, vermeerderd met het voordelig saldo over 1947 ad 2309.14, dat naar 1948 is overge bracht, geeft dan het voordelig saldo van de balans 6751.83. Het voorde lig saldo der bedrijven bedroeg 2999,28, iets meer dan in 1947. Het kapitaal van het Pensioenfonds be droeg per 31 December na toevoe ging van de extra dotatie ad f 70.000, een aanvulling van de storting over 1948 van 15000 en het batig saldo van de rekening 1948 ad 49868.96 1049719.13 .waarvan 516240 in effecten is belegd en 119.500 in hypotheken. wanneer dit gezamenlijk thuis ge bruikt wordt, is in een wip voor elkaar en toch goed, dat verzeker ik u. Elk gezin heeft de beschikking over een koelkast, waarin alles voor treffelijk wordt bewaard. Dan komt het op tafel: soep, vlees met wat patats frites, erwten of boontjes en een stuk vruchtentaart met ijs toe! Geen tafellakens en al dat gedoe, maar een schoon tafeltje; een karton nen bordje, .een dito bekertje en een papieren servetje, geen afwas. Zeven uur komen pa en ma thuis, een kwar tier later zijn zij aan de maaltijd, een half uur daarna zitten zij gezellig de krant te lezen bij een zacht radiomu ziekje (natuurlijk is er zowel in zit-, slaapkamer, als keuken een radio), of op weg naar de bioscoop. En de kinderen? Zodra het even kan, gaan zij naar een kindertehuis overdag, door moeder 's ochtends ge bracht en 's avonds gehaald. Als ze heel klein zijn en mama te vaak nodig hebben, dan werkt moeder overdag niet. DE POSITIE VAN DE VROUW „Wanneer onze vrouwen en meis jes met alle geweld gelijkwaardig aan de man willen zijn, dan moeten zij daarvan de consequenties dragen", zegt de Amerikaan. Daarom staat hij niet op in trein, tram of bus. Voor gelijken is dat toch niet nodig! Alleen voor een oude dame geeft hy zijn plaatsje prijs, maar meer omdat zij oud, dan omdat zij een dame is, want voor een bejaard heer zou. hij het zelfde doen. Het doet een beetje on hoffelijk aan, maar reëel is het in ieder geval. Ir. C. W. C. van Beekom. Minder subsidie voor de NIWIN. De regering stelt in de begroting van overzeese gebiedsdelen voor 1950 voor, aan de NIWIN voor dat jaar een subsidie van 2.200.000 te ver lenen. Over 1949 bedroeg het subsidie 3.200.000. Een driejarig kindje kwam ln Rot terdam terecht onder een omvallende wagen. Korte tijd later overleed het in het ziekenhuis. Hei Wereldgebeuren Het eerste kabinet De devaluatievlood aan liet, begin van deze week hoeft do politieke fic" beurtenissen in het buitenland *ro- tendeels overspoeld. Noch het proces Rajk in Boedapest, noch de opening van de algemene vergadering der Ver Naties in Lake Success, noch het'tot stand komen van een West- Duitse regering hebben meer dan de helft van de normale aandacht ge kregen. Juist echter voor ons land als buurland van Duitsland is tte1- geen in Bonn bekokstoofd is van be lang. Daar is na lang onderhandelen dan eindelijk een rechts coalitiekabi net gevormd met de steun van do (katholieke) Christen-democraten, de (liberale) vrije democraten en de (sterk nationalistische) Duitse party. Om goed »e doen uitkomen van welke aard en richting het nieuwe kabinet is, is het voldoende de voor naamste ministers even de revue te laten passeren. De kanselier dr. Adenauer, die met zijn 73 jaren het oudste lid van het kabinet is. heeft sinds 1945 een vol doende bekende klank aan zijn naam weten te geven. Deze oud-burgemecs- ter van Keulen, <«erst afgezet door Hitler en later door de Engelsen, is een man van gematigde denkbeelden met overwegend conservatieve in slag. Hij is nog het best te vergelij ken met premier de Gasperi van Italië. De kanselier heeft in het ka binet een overheersende positie, zo dat van zijn beleid veel afhangt. Adenauer wordt in hoofdzaak geflan keerd door zijn plaatsvervanger dr. Blücher en de minister van economi sche zaken prof Erhard. De eerste met zijn 52 jaren de ben jamin van het kabinet, is een oud bankier. die tot dusver weinig op do voorgrond trad. Prof. Erhard heeft als directeur van het bureau econo mische zaken in het byzondt-r be stuur sinds de oorlog zijn sporen ver diend. Hij is een doorgewinterde libe raal met een ingewortelde afkeer vah elke vorm van geleide economie. In dat opzicht is prof. Erhard precies hot tegendeel van zijn Britse ambt genoot sir Stafford Cripps. Onder zijn leiding zal het bedrijfsleven ge heel dé vrije hand worden gelaten. Als tegenwicht is ook Jacob Kaiser in het kabinet opgenomen, een vak verenigingsman uit de linkervleugel van de C.D.U., die in 1947 over zich deed spreken door zijn weigering zich aan Sowjet-dwang te onderwer pen en zijn daaruit gevolgde vlucht u't de Sowjet-zóne Hij heeft de merkwaardige functie gekregen van minister voor zaken, die geheql Duitsland betreffen. hetgeen wel hierop neerkomt, dal hij contact moet onderhouden met de anti-com munistische Duitsers in de Sowjet- zóne, als het kan legaal maar zono dig illegaal. Dr. Dehler. twee maal door de Nazi's gearresteerd en beho rend tot de progressieve vleugel van de liberalen, heeft de portefeuille van justitie. Storch, de minister van ar beid. is een Christelijk vakvereni- gingsleider. Lukaschck. voorzitter van de grootste Duitse vluchtelingen organisatie, krijgt tot t.%k een spe- ciaal ministerie te vormen om dc belangen van de millioenen vluchte lingen uit de Oostelijke gebieden'te behartigen. Van de overige ministers valt veelzeggend op te merken dat Niklas (landbouw), een Beiers land eigenaar is en dr. Heinemann (bin nenlandse zaken) een der commis sarissen van de Rheinstahlwerke, een grote Duitse trust. Schaffnpr tenslotte, minister van financiën,, wprd de eerste Beieife premier na de oorlog, later door de Amerikanen afgezet wegens obstruc tie van de dpnazificatie-politick. hoe wel op dit gebied toch veel door de vingers werd gezien. Dc minister- ploeg draagt dus wel een duidc?j|k rechts stempel. Bezien in Europoes verband is dit een versterking Van de stroming in de laatste twee jaar, waarbij de katholiek-socialistische samenwer king plaats maakt voor een katholiek liberaal samengaan. In Italië. België en West-Duitsland is het reeds zover en in NederlandMaar dat hoort in deze rubriek niet thuis. FEUILLETON door MARY BURCHELL 57 „Goed, ga maar gauw en breng de zaak in het reine". „En waar gaat u naar toe?" vroeg Norma bezorgd toen hy zijn paard bij de teugel opving. „Ik? Hij keek haar geamuseerd over zijn schouder aan. „Je hebt mij er toch niet bij nodig om de zaak aan Inworth uit te leggen, wel?" „O, neen. Ik. ik vroeg het zo maar". „Ik ga over de hei naar Bamholme. Daar heb ik zaken te doen en zal pas na de lunch terug zijn". „Maar kan u dan van hieruit op de weg komen?" Norma keek vol twijfel naar de brede weg, die Paul haar eens had gewezen. „Er gaat een karrespoor over de heuvel en aan de andere kant weer naar beneden". Haar voogd wierp zich in het zadel en wees toen met zijn zweep over de vlakte, die Norma onbegaanbaar toe scheen. „Is het moeilijk terrein?" Ze stond naast hem en keek naar hem op. „Niet erg". Hij glimlachte haar toe. „Niet als je het terrein zo goed kent als ik. Er loopt geen echt pad, maar sinds mijn kinderjaren ben ik altijd zo overgestoken. Ik zal niet verdwalen als je daar soms bang voor bent." En hij bukte zich en kuste haar opgehe ven gezichtje. „Zo, ga nu jo zaken met Inworth maar regelen. En als je soms met je tijd geen raad weet tot ik te rug ben, schrijf dan maar eens een heel lieve brief aan je vriend Cant- lin", voegde hij er met een sarcastisch lachje aan toe. En boos op zichzelf om deze volledige capitulatie, v/rncM? hij zijn paard en reed weg oordat Nor- ma nog iets had kunnen zeggen. Ver scheidene minuten stond ze hem na te kijken en ze knipperde met haar ogen omdat er heus een paar tranen in blonken. Ze wenste nu dat ze haar dankbaar heid duidelijker tot uiting had ge bracht, hem had verteld dat ze bijna alles zou willen doen om Munlcy voor hem te verkrijgen, alleen dat ene niet. Maar nu moest ze daarmee wachten, tot 's middags of 's avonds. En weldra daalde ze de helling naar Munley af. De hoofdweg lag tussen haar en Munley en toen ze die bereikte weer klonk het geluid van een naderende auto en ze moest ineens denken aan die eerste avond, toen Paul haar had ingehaald. Maar ditmaal was het niet Pauls handige kleine karretje, maar Richard in zijn machtige sportwagen. Hij remde plotseling toen hij haar zag, stapte uit en greep haar beide han den. „Lieve Norma! Ik was juist op weg naar Bishopstone!" „En ik naar Munley", verklaarde ze met een zenuwachtig lachje. Ze dacht dat hij haar wilde kussen en in een opwelling, zonder een gunstiger ogen blik af te wachten, zei ze snel: „Ri chard ik moet je iets zeggen. Het. het is geen prettig bericht voor je", voegde ze er haastig bij om geen valse verwachtingen te wekken. „Maar jo moet weten „Je bent toch niet met een ander verloofd, wel?" onderbrak hij snel. „Neen, er staat nog niets vast. Maar het spijt me geweldig Richard, maar ik weet nu zeker dat ik niet met je wil trouwen en wees nu alsjeblieft niet langer zo dol op i. (Wo orvolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3