PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Doodstraf geeist tegen Rajk c.s. SCHUMACHER UITGEJOUWD IN HET WESTDUITSE PARLEMENT LONDENSE ONDERGRONDSE DOET VANDAAG „LANGZAAM AAN" HERSTEL VAN KANALEN EN HAVENS IN ZEELAND BILT Doodstraf geëist tegen Viebahn en Ruhl. Weer roofoverval op een postagentschap. Vandaag J De belastingvermindering. DE VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 231 Urma uit Directie: F. van de Velde en F. B jen Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balüntijn, Pl.verv.; W. Leertouwer en H_ A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 ct per week; t 3.90 p. kw.; £r. p. p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 22 Sept. '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—, iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58-tiO, tel. 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerjjstr. 2 - ZienkzecjJ-^Bogardstn^^ tel. 26 Het proces in feite gericht tegen Amerika en Joego-Slavië Alapi concludeerde, «dat het proces Tito's gehele strategie had blootge legd evenals de rol, die de Joego slavische lo'ders in en na de oorlog hadden gespeeld. Het volk eist een zware straf. De openbare aanklager in het grote zuiveringsproces te Boedapest heeft tegen Rajk en zijn zeven medeboklaagden de doodstraf geëist. Aanklager Alapi, die ook als zodanig in he(, proces tegen kardinaal Mindszent.y optrad, verklaarde, dat de „kop van.de slang verpletterd" moest worden. Het volk eist de doodstraf van deze verraders en ik aanvaard deze eis". Niet alleen de acht beklaagden staan hier terecht, aldus de aankla ger, ,,doch ook hun opdrachtgevers in Washington en Belgrado". Alapi vatte in hel kort de bekente nissen van elk der beschuldigden sa men en vervolgde: ..Te weten wat zij gedaan hebben is niet genoeg om hen te veroordelen. Wij moeten ook de politieke achtergrond bestuderen. Volgens hun eigen bekentenis was hun doel de terugkeer van het kapi talisme". „De staatsgreep zou de terugkeer betekend hebben naar het fascisme van Horthy en de volledige onder drukking van de werkende klassen". Eén ding, aldus verklaarde de aan klager, heeft dit proces duidelijk naar voren gebracht: „Hij die tegen de Sowjet-Unio is, is ook tegen de vrede en het Hongaarse volk". Uit de woorden van de openbar- aanklager kwam volgens buitenland. De verdedigers brachten in hun plei dooien vooral naar voren, dat de be klaagden, ofschoon schuldig, ten prooi waren gevallen van andere machten. Zij wezen op de „vrije, eerlijke en al gehele bekentenissen" van de ver- Perscommentaar Troon» ede cn Millioenennota heb ben de Nederlandse pers vanzelfspre kend beschouwingen ontlokt. Be schouwingen, die in vele gevallen Aveinig verder gaan dan een consta tering van feiten, hoogstens een para- phrasering van de inhoud van deze staatsstukken. Toch valt er uit de veelheid van veelal parallel lopende beschouwingen hier en daar wel een enkele opmerking te licljten, welke meer aandacht verdient. De Nieuwe Rotterdamse Courant ves tigt bijv. de aandacht op de buiten landse paragraaf in de Troonrede: „Vroeger placht de buitenlandse para graaf zich welhaast te beperken tot de. traditionele verzekering van de goede be trekkingen met andere staten. Thans treedt de Troonrede in een uitgewerkte beschouwing van de veelsoortige nauwe internationale banden, welke binnen het kader van de Ver. Naties zijn gesmeed. En bij alle werkelijkheidszin voor de noodzakelijKheid van deze nieuwe ver bintenissen, vooral op militair gebied, straalt hier en daar tóch ook het idealis me door, zonder hetwelk de mensheid niet kan leven, zonder hetwelk geen uit zicht op een betere toekomst geopend kan worden. Het is verheugend, dat de rege ring aldus voorgaat om bij ons volk meer internationaal besef te wek ken. Niet bet minste in de Indonesische kwestie heeft het gemis van dit besef bij brede lagen van de bevolking ons par ten gespeeld". De Telegraaf laat hier een meer cri- tische toon horen: „De algemene gedachte, die in de troon rede schuil gaat. is deze. dat Nederland een ondergeschikte plaats inneemt in de rij van de volken. Noemt het regerings stuk deze plaats met een vriendelijk woord „samenwerking met andere mo gendheden". wij mogen er wel op be dacht zijn. dat Maehiavelli reeds leerde hoe bondgenootschappen tussen sterke ren en zwakkeren veelal voor de laatste nadelig blijken. Ook wij zouden niét gaar ne willen betogen, dat men aan die sa menwerking kon ontkomen of dat dit zelfs wenselijk ware. Zij kan voor ons land alleen vruchten dragen, als wij de moed hebben, fier voor onze eigen be langen op te komen. Men heeft ons de laatste jaren geleerd, dat het verkeerd is, zijn eigen belang na te streven, zowel .In het persoonlijke als in het staatkun dige. Het Nederlandse volk moet van de ze theorieën niets hebben, waarvan de voosheid trouwens door de devaluatie is aangetoond. Slechts door ons verleden in ere te houden en acht te slaan op de offers, die zijn gebracht, kunnen wij er komen". Over het onderwerp „Overheidsbe moeiing" heeft het Alg. Handelsblad een appeltje te schillen met de rege ring: „De Nederlandse welvaart was steeds nauw verbonden met het wereldruilver- keer. Ons land, arm aan grondstoffen, kan in- en uitvoer en veredelings-arbeid niet ontberen Het heeft de wereld als arbeidsveld voor koop en afzet en 't ver richten van diensten nodig. Te veel over heidsbemoeiing (die bijna altijd belem mering betekende), nationaal en inter nationaal. heeft dit proces verlamd. Wij moeten terug naar „verruiming en vrij making". ook binnenslands, en onze kracht zoeken in vakbekwaamheid en kwaliteit, en in een openlegging van rui mere internationale markten. De z.g. „or dening" heeft bij ons en in de wereld slechts tot verstopping van het ruilver keer geleid. Vandaar ook dat wii bij de zinsnede uit de Troonrede over „produc tie- en marktordening" in de landbouw vooralsnog een vraagteken zetten. Ge lukkig komt dit begrip slechts op deze éne plaats voor. Voor het overige ligt het accent bij de „vrijmaking". Men kan slechts hopen dat de gevolgen van de de valuatie niet weer in tegengestelde rich ting zullen werken". In Het Parool betreurt Pieter 't Hoen het, dat de Troonrede ook op allerlei punten, die niet in zo sterke mate bloot staan aan internationale invloe den, vaag blijft. Het blad noemt in dit verband de kwestie van de interim regeling voor Suriname, het sociaal- economische beleid waar blijft een duidelijk industrialisatieplan? en de kwestie van lonen en prijzen: „Wil de regering de vermindering van het reële loon, die een gevolg zal zijn van de devaluatie van de gulden, geheel voor rekening van de loontrekkers laten komen? Wil zij bovendien het tekort aan compensatie, dat mocht ontstaan als de voorgenomen belastingverlaging de be raamde prijsverhogingen e.d. niet zou dekken, eveneens op het reële loon la ten drukken? Men moge uit het gebeuren in En geland enige lering trekken Het Labour- bewind is gedwongen een harde sober- heidspolitiek te volgen. Voor de grote massa der bevolking ligt hier tegenover in de krachtige sociale maatregelen en in de maatschappelijke structuurverande ringen. die Labour tot stand brengt, een belangrijke compensatie. Niettemin dreigt de arbeidsvrede in Engeland telkens weer verstoord te worden. De Troonrede constateert met voldoe ning. dat de arbeidsvrede in Nederland gelukkig gehandhaafd bleef. Inderdaad. Maar wanneer de Nederlandse regering de arbeiders voor de naaste toekomst niets anders dan soberheid, bezuiniging, vermindering van het reële loon en ver laging van het consumptieniveau in uit zicht zou kunnen stellen, zonder dat daar duidelijke en tot de verbeelding spre kende compensaties tegenover zouden staan, dan zou het na k&rter of langer duur in ons land wel eens kunnen mis lopen met de arbeidsvrede cn met de productie", (vervolg op paf. 2) Wordt ons leven slechts l'/2 procent duurder? Naar „Trouw" van goed ingelichte zij de verneemt, heeft de regering op korte termijn een onderzoek doen instellen naai de vraag in hoeverre een stijging van de kosten van het levensonderhoud is te verwachten als gevolg van de devaluatie van de gulden. De uitkomsten van du onderzoek zou den hebben uitgewezen, dat bij een de valuatie van dertig procent de kosten van het levensmiddelenpakket zullen stijgen met circa 4'/2 procent, Berekend over de totale kosten van het levensonderhoud (bij een gelijk blijven van de huren) zou dan een stijging te verwachten zijn van slechts anderhalf procent. dachten en drongen aan op clemen tie. De verdediger van Rajk betreurde het, dat zijn cliënt als zovele ande ren niet bestand was gebleken tegen de „methoden van Horthy's 'politie". Hij sprak zijn bewondering uit voor anderen, die ondanks martelingen niet tot samenwerking met de politie te bewegen waren geweest, maar achtte bij Rajk een dergelijke moed niet aanwezig. Evenals Faust kon Rajk zijn Mephistofeles niet kwijt raken, zo zei- de hij. De verdediger van generaal Pa Iff y. daarentegen noemde Rajk dé Meptiis- to van zijn cliënt. Bij de aanvang van zijn pleidooi verklaarde hij, dat hij. mannen moest verdedigèri, 'die hij om hun daden verachtte, maar dat hij hen moest verdedigen volgens de grond wet. Men verwacht, dat de beklaagden heden een laatste woord zullen mogen spreken en dat de vonnissen Vrijdagochtend zullen worden uitge sproken. Hij was te vriendel ijk jegens de Britten. Dr. Kurt Schumacher, de socialis tische leider va» de oppositie in het Westduitse parlement werd Woens dag door parlementsleden luide uitge jouwd, toen hij in een rede welwillen de opmerkingen jegens Engeiand maakte. Scnuroacher had critiek op de regeringsverklaring van bonds kanselier Adenauer speciaal op de passage, waarin namens het Duitse volk dank werd uitgebracht aan de Ver.-Staten .voor het in de geschiede nis ongekende feit, dat de overwin naar de overwonnene weer op de been helpt. Volgens Schumacher had hier ook wel eens melding gemaakt mogen worde» van „hetgeen door de Britse belastingbetaler voor het Duitse volk werd gedaan". Twee Kriminal-Sekretare, In het proces tegen de 45-jarige Emitc Ruhl en de 39-jarige .Friedrich Christiaan Viebahn eiste Woensdag de advocaat-fiscaal van het Bijz. Am- sterdams Gerechtshof mr. M. H. Ge- linck, tegen beide Kriminal-Sekretare de doodstraf. De twee Duitsers werden beschul digd van een aantal mishandelingen en oorlogsmisdrijven. De advocaat fiscaal zeide in zijn requisitoir: „Deze twee verdachten waren in heel veel opziclt'.en als het ware de twee rechterhanden van Lages. Zij staan niet terecht voor het enkele feit dat zij Kriminal-Sekretare wa rén, maar voor de oorlogsmisdrijven, die zij in deze functie hebben bedre ven. Viebahn zie ik als de gemiddel de Duitser, niet beter en niet slech ter, die door de oorlog op een plaats is gekomen, waarop hij in staat was God en iedereen kwaad te doen. Hij is mij echter door zijn gedrag tijdens het onderzoek cn op de zitting een eerlijk man gebleken. Ruhl daarente gen is sluw als geen ander. Het was gevaarlijk in zijn handen te vallen. Hij was een politieman die een uiterst scherp verstand en een uitste kend geheugen heeft". Signalement van jongeman bekend. Woensdagmiddag om half vier heeft een naar schatting 24-jarige jonge, man een overval gepleegd op het postagentschap <e Driehuis. Velsen. Hij sloeg de invalide houdster van hef agentschap met een hard voorwerp in het gezicht, waardoor haar bril werd ver.bryzeld, maakte zich vervolgens snel van het gold uit de kas meestel en verdween op-de fiets. De vrouw, die even versuft was door de klap. behield haar tegenwoordig heid van geest en waarschuwde on middellijk de politie. Deze heeft ter stond de recherche in Haarlem en Amsterdam van het gebeurde in kennis gesteld. De dader heeft een bedrag van 400 gulden de z.g. zegelkas mee genomen. De houdster van hei. agent schap, de 27-jarige mej. R. Aris, meende zich tc herinneren, dat de knaap een zonnebril of een bril mei donkere glazen droeg. Aan de hand van de gegevens van mej. Aris en van die van een paar mensen, is een signalement bekend. Voorts verklaarde Schumacher dat naar zijn mening een geleide' econo mie, zoals deze thans in Groot-Brit- tannië bestond, beter geschikt was om de uitwerking van devaluatie van -de Mark' op de prijzen eh lonen in het binnenland te controleren, dan de „vrije" Westduitse economie. Deze op merking van de leider der socialisti sche oppositie ontlokte een honend ge lach aan de leden van de rechtse frac ties: enigen van hen spraken over de Britse geleide economie als een „na- tionaal-socialistisch economisch stel sel". Schumacher wendde zich daarop tot de demonstrerende parlementsleden en reageerde vinnig met de woox-den: „Onder jullie waren nationaal-socia- listen te vinden en niet onder de Brit ten, als ik mij goed herinner"; Hij werd door de voorzitter lot de orde geroe pen, die verklaarde dat het, nu de zui vering in Duitsland was afgelopen, niet aanging om parlementsleden er aan te herinneren dat zij nationaal-so- cialisten waren geweest. Schumacher betreurde het verder, dat Adenauer in zijn regerings-ver klaring niet over de slachtoffers van de Nazi's en niet genoeg over het dra ma der Joden had gesproken. Over het Saargebied verklaarde Schumacher: „Het gehele Duitse volk wenst, dat het Saargebied nationaal Duits grondgebied blijft". Tenslotte beweerde Schumacher, dat de regering drie ministeries had inge steld. uitsluitend om partij-leiders aan een mooie functie te helpen. is het 300 jaar geleden, dat de Zeeuwse zeekapitein Jan Evertsen de Jonge, in een ge vecht met een Turks schip, sneuvelde. is het 5 jaar geleden, dat Reval. hoofdstad van Estland, door de Russen op de Duitsers werd heroverd. Nieuwe commandant voor de Karei Doorman" Kapitein ter zee C. W. Slot. tol voor kort werkzaam op het ministerie van marine, is met ingang van 12 September j.l. belast met het bevel over Hr. Ms. vliegkampsehip „Karei Doorman". Chapin Amerikaans ambassadeur. President Truman heeft Selden Chapin tot Amerikaans ambassadeur te Den Haag benoemd. Dit is de offieiële beves tiging van wat vorige week oflieieus uit Den Haag werd bericht. Protest tegen het uitblij ven van loonsverhoging. (Telefonisch van onze correspondent) LONDEN, Het besluit van de 50.000 Londense spoorwegmannen om van Woensdag middernacht af langz.aam.aati te gaan «erken, zal een chaotische toestand doe» ontstaan op de Londense ondergrondse spoorwe. gen en een aantal andere treindiensten in Zuld-Engeland. Dpze actie, die nog niet gesteund wordt door de nationale spoorweghond, is liet resul taat van de massavergadering, die hier Maandagavond gehouden werd op initiatief rnn de Londense districtsafdeling van tie nationale spoprwegvak- bond. Met een overweldigende meerder heid van stemmen slechts 12 van de 800 afgevaardigden stemden tegen besloot men tol deze actie over te gaan uit protest tegen de door de ver- zoeningsraad afgewezen eis tót een loonsverhoging van 5— per week voor alle Britse spoorwegmannen. Men vreest, dat de verhoging der broodprijs, van 4,.i penny tot 6 penny H.31. de Koningin tijdens het uitspreken van de Troonrede Verwondering over een persgesprek van Hatta. In kringen van de Nederlandse dele gatie wordt uit het persgesprek dat mi nister Hatta Maandag in liet perscentrum voerde, afgeleid dat blijkbaar in de Repu blikeinse delegatie nog geen aanvaarding van alle punten waarover inen tijdens het weekend in België tol een overeenstem ming is gekomen, heeft plaats gehad. Wanneer inderdaad mocht blijken, dat de Republikeinse delegatie de resultaten van dit overleg.voor een deel ongedaan zou willen maken, dan zou de Nederlandse delegatie genoodzaakt zijn, het gehele complex van vraagstukken opnieuw in beraad te nemen, Woensdagmiddag is uit hel IJ te Amsterdam het lijk opgehaald van de- 20-jarlge matroos William George For- ster uit Portsmouth. Woensdagavond heeft de rijkspolitie te water uit het Noord-Hollands Kanaal in Amsterdam- Noord het lijk opgehaalr van de elf-jari ge jongen C. de W. Gehuwde ambtenaressen blijven voorlopig in dienst. De ministerraad heeft besloten de maatregel in zake het ontslag van het ge huwde vrouwelijke personeel uit de rijksdienst, in afwachting van het door de commissie Ier bestudering van het vraag stuk uit te brengen rapport, zes maanden uit te stellen. Hel gehuwde vrouwelijke personeel kan dientengevolge dus tot 1 Juli 1950 in dienst worden gehouden. Ds boterexport naar België. Het ministerie van economische zaken en middenstand te Brussel deelde mede: In overleg met de Nederlandse instan ties heeft de Belgische regering besloten, dat van Woensdag 21 September te 12 uur af de uit Nederland ingevoerde boter dient gefactureerd tegen de prijs van 77.50 Ir franco grens in plaats van de oude prijs van 82 fr. Voorbereiding Braakman-inpoldering In de memorie van toelichting op de begroting 1950 van het depar. tement van verkeer en waterstaat merkt de minister op, dat het be. drag voor de wederopbouw ditmaal aanmerkelijk lager is geraamd dan voor 1949. Een groot gedeelte van de voor 1950 aangevraagde weder, opbouwgelden is bestemd voor herstel van havens en kanalen in Zeeland. Een som van 400.000 zal nodig zijn voor de inkorting van de stroom, leidende dam „Het oude Hoofd" in het Zuidergat (V.'esterschelde) te Walsoorden. Deze dam heeft voor de scheepvaart op de Westerscheldc reeds lang een bron van gevaren ge vormd. De dam beschermde de daar. achter gelegen oever, maar uit onder zoek en waarnemingen ter plaatse en uit proeven met een model is geble ken, dat de dam ingekort kan wor den zonder dat een grotere stroom- aanval op de oever het gevolg zal zijn. Wij maakten elders melding van het plan om veergelden over de Wes- terschelde te gaan heffen, waarvan 800.000 per jaar inkomsten wordt verwacht. SLUIZEN TE VLISSINGEN. Dat voor 1950 geen bedrag is uit getrokken voor he1 verdere herstel van het. sluizcncomplex te Vlissingen vindt zijn oorzaak in het feit, dat het werk vertraging ondervond cn er nog 1 millioen gulden van 1949 be schikbaar zal zijn om in 1950 te ver. werken. Ten behoeve van de voort zetting der werken in het Zui- der Sloe is voor 1950 700.000 aangevraagd, terwijl voor de inpoldering van de Braakman een bedrag van 150.000 be schikbaar is om de eerste voor bereidingen voor de indijking ie treffen. De bediening van de tramweg- bruggen der Z. VI. Tramwegmij. te Sas van Gent zal in 1950 3000 vor deren. RIVIERWERKEN. Onder de post „#nderhoud en ver betering van rivieren cn rivierwc-r- ken" werd uitgetrokken voor de Oos- tprschelde 140.000. voor het Zuider gat en de Sardijngeul 520.000 en voor werken te Vepre. het Veprgat en de Zandkreelc 80.000. De 'oijdif- ge voor hét waterschap Het Vrije van Sluis (vorig jaar 200.000) i5 thans pro memorie geraamd. Onder de post kustverdodigings werken is opgenomen voor Zeeland een bedrag van 87.000 gulden. Dc bij drage voor de tekorten op de uitga ven voor zeeweringen enz. van de c»- lamitpuze polders bleef bepaald op 600.000. Et-n bedrag van 755.000 zal be schikbaar zijn voor de verbetering en het onderhoud van havens in Zeeland (waarvan f 500.000 voor Breskens) en bovendien is nog 80.000 uitgetrokken voor de tram weghavens aan het Zijpe. De j f - meente Philippine ontvangt 6000 als bijdrage voor het onderhoud van de haven aldaar. DE KANALEN. Voor onderhoud en verbetering van het kanaal van Terneuzen is 1.3 millioen op de begroting ge bracht, voor het kanaal door Zuid- Beveland 550.000 en voor liet ka naal door Walcheren 1.510.000 (waarvan 1 millioen voor de sluis- Werken Ie Veere). Een bijdrage aan de provincie Zeeland i» de kosten van de bouw van een nieuwe brug over de Ooste lijke rijkswaterleiding in de weg St. Anna—Zaamslagse veer, is pro me morie geraamd. Niet gespecificeerd zijn bepaalde posten voor onderhoud en verbetering van wogen waarbij ook voor Zeeland een bedrag is op genomen. Voor het onderhoud van veren en schipbruggen en de bedicningskos- ten daarvan is in het jaar 1950 1.5 millioen voor Zeeland beschikbaar. Arrestatie in Bandjermasin. VOORZITTER KOMITé NASIONAL ZETTE AAN TOT STAKING. De algemene politie heeft in de nacht van 19 op 20 dezer te Bandjermasin. mr. Boehanoedoin, voorzitter van het Komi- té Nasional, gearresteerd onder de ver denking van het aanzetten tot staking. Het onderzoek is nog gaande. Het beeld van de staking is inmiddels onveranderd gebleven. Woensdagochtend is generaal majoor Soehardjo uit Batavia naar Bandjarmasin vertrokken, Men hoopt aldaar, dat zijn komst de situatie in gunstige zin zal be ïnvloeden. (1 kwartje) per brood, die door Cripps werd aangekondigd als gevolg van de de'valuatie van het pond, de kansen op een algemene spoorwegstaking heeft vergroot. Tijdens de massavergadering der Londense spoorwegmannen was dit een der doorslaggevende factoren tot hun besluit om de ldngzaam-aan sta king te beginnen. De opgezweepte ge moederen der mannen veroorzaakten kreten als: ..Wij zijn de eerste slacht offers van de devaluatie, wij nemen het niet meer. Wij vroegen om de loonsverhoging, die ons toekwam. Niet alleen werd dit afgewezen, maar nu verhoogt men de prijs van ons brood". De langzaamaan staking op de Lon dense ondergrondse betekent,, dat men practisch volgens de voorschriften van het vakbondreglementsboekje zal gaan werken. Dit zal urenlange ver tragingen inhouden op dit speciale tra ject. dat lVa millioen Londenaren per dag vervoert. Het boekje bevat 240 re gels. waaraan de spoorwegmannen zich moeten houden. De langzaam aan actie zal o.a. inhouden, dat men voor het vertrek van elke ondergrond se trein, die normaal om de paar mi nuten rijden, op elk perron alle wa gons gaat inspecteren om te zien of er bijv. geen.rokende reizigers in „Niet roken"-\vagons zitten: dat men de rol trappen,-die naar het straatoppervlak leiden, geregeld gaat stopzetten om te zien of ze goed werken: dat men klei ne handbagages, die normaal in het bagagenet gedeponeerd worden, gaat opmeten om te zien of ze niet te groot zijn en in speciale goederenwagons vervoerd moeten worden. De trein deuren. ramen en noodremmen zullen om het half uur geïnspecteerd worden of zij „veilig" zijn. Elk treinkaartje zal nauwkeurig geinspecteerd worden. Op de kantooruren, wanneer de men sen doorgaans als sardientjes in de ondergrondse treinen gepakt worden, zullen de conducteurs dit niet toela ten en terwijl de trein wacht, zullen zij eerst op hun gemak de reizigers gaan tellen, zich dan naar de stations chef begeven om hem er rapport over uil te brengen, waarna alles vol gens hèt reglementsboekje extra wagons aangehaakt moeten worden. Dat hiermee alle ondergrondse trein diensten gestagneerd zullen worden, spreekt vanzelf. Men verwacht, dat van Donderdag af een reis van een half uur dan ook drie uur zal duren. (Nadruk verboden). Bij de Tweede Kamer zijn inge diend zes ontworpen tot wijziging van de belastingheffing. De regering beraadt zich echter nog in hooveri> m verband rr#t de devaluatie van de gulden als nog wijzigingen in deze ontwerpen nodig zullen zijn. Blijkens de toelichting zal de wij ziging in de inkomstenbelasting be. tekenen, dat deze belasting wordt verlaagd, en wel in vergelijking mei het tarief 1948 voor inkomens vfi 2000.met 95 'c. voor inkomens van 2500 me' 73 fj, 3000 met 54 3500 met 41 en zo verder af dalende (bij 12.000 komt men op 10 Dok de loonbelasting zal afnemen. B(j een basisloon van 35.en 1 kind is de vermindering 0.83. Bü een basisloon van 40.is de ver. mindering 1.06. Door deze belastingverlichtingen wordt ecu mindere opbrengst van 150 millioen verwacht. Daartegenover zal de omzetbelas ting worden verhoogd van 3 tot 3'.4 U. Hel aantal artikelen, dat vrij gesteld is van omzetbelasting wordt echter aanmerkelijk uitgebreid. Een herziening van de wet op de personele belasting past deze wet aan bij de huurverhoging en geeft enige verlichting aan hen. d'e gemeubileer de kamers verhuren, waarbij nog speciaal rekening wordt gehouden met percelen, die in badplaatsen staan. Een ingediende aanvulling van de zegelwet 1917 behelst in het algemeen een verdubbeling van de zogenaam de vaste zegelrechten. Het kwitantie zegel komt. van 10 op 15 cent. Bene den de 20.zijn ze zegelvrij. Spoorkaartjes naar het buitenland weer verkrijgbaar. Met ingang van heden kunnen reizi gers naar F.ngeland. België en Luxem burg weer rechtstreeks plaatsbewijzen naar bestemmingen in deze landen ko pen. Bagage voor deze landen kan ook weer rechtstreeks worden bevracht. VRIJ VEEL BEWOLKING. Geldig tot Donderdagavond. Vrij veel bewolking met slechts en kele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rlCn- fingen. Ongeveer dezelfde temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1