N NIEUWS UIT ZEELAND De Troonrede van 1949 IEUWS In een O T E D O P HEFFING VAN VEERGELD OVER DE WESTERSCHELDE De dienst Vlissingen- Folkestone. WALCHEREN jTgenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1949 Bijzondere aandacht voor de positie van de middenstand Begroting sluitend. (vervolg van pagina i) .Met het oog op het zo gewenste monetaire evenwicht stemt het tot voldoening, dat de rijksbegroting voor het jaar 1950 voor het eerst na <le bevrijding sluitend ls. Het niveau, waarop de lopende uitgaven en de middelen tot* dekking daarvan zich bevinden, is echter abnormaal hoog on stemt vooral in verband met de conjunct uur phase, waarin de wereld verkeert, tot bezorgdheid. Ondanks do belangrijke stijging der productie en de verbetering, die* is ingetreden in de verhouding tus sen in- en uitvoer, vertoont voorts do betalingsbalans, in he1 bijzonde'' niet de dollartfebieden, nog een groot tekort, dat vooralsnog slechts over brugd kan worden dank zij de hulp. die ons land ten deel valt in het ka- dor van het Europees herstelpro gramma. Deze hulp is echter van tij delijke aard. Zij is reeds verminderd en zal over enkele jaren aflopen. No de sanering van het geldwezen en van de begroting is thans allereerst die van de betalingsbalans geboden. Grote moeilijkheden staan ons volk hierbij te wachten, moeilijkheden, die slechts bij 'n gecoördineerde actie op verschillende terreinen van regerings beleid en grote krachtsinspanning van allen zullen zijn tc overwinnen. Met de gewijzigde economische nood- zakelijkheden zal op realistische wij ze rekening moeten worden gehou den. In de aanhangig gemaakte be- lasUngontwerpen is zowel aan deze omstandigheden als aan sociale over wegingen aandacht gegeven. Ook bij de militaire verplichtingen, die Nederland in het belang van de collectieve veiligheid op zich neemt in internationaal verband, zal rekening zijn te houden met hetgeen econo misch en financieel kan worden ge dragen. Vertrouwd mag echter wor den. dat de vervulling van die ver plichtingen door te verkrijgen mate riële hulp zal worden vergemakke lijkt. De zo-cVen genoemde economische noodzakelijkheden worden in sterke mate beheerst door* het feit, dat de concurrentie op de wereldmarkt voort durend in kracht toeneemt. De ver- kopersmarkt heeft zich in een kopers markt gewijzigd. Onder deze omstan digheden zal Nederland zijn zware oxporttank moeten vervullen op straf fe van een aanzienlijke daling van het tegenwoordige voorzienings-niveau en het ontstaan van werkloosheid. Hier ligt een waarlijk nationale taak waar aan een ieder op de plaats waar hij is gesteld, zal moeten medewerken. I)e wijzigingen op monetair gebied, die bezig zjjn ziel» te voltrekken in over. leg met het Internationale Monetaire Fonds, zullen zonder twijfel Invloed uitoefenen op de concurrentiepositie der onderscheidene landen. Ook Neder land zal de omstandigheden, waaron der het handels, en betalingsverkeer met het buitenland zich voltrekt, in menig opzicht zien wijzigen. Nochtans zal de taak, waarvan ik zoeven sprak, slechts ten volle kun nen worden vervuld, indien de krach ten worden gericht op het bereiken en handhaven van een in internationaal verband concurrerend niveau der pro ductiekosten en vergroting van de productie, verhoging van de arbeids productiviteit. mede door opvoering van de efficiency, zal daartoe nood zakelijk zijn. Ook omvangrijke inves teringen voor vervanging, modernise ring en uitbreiding zijn hiertoe ver eist. Deze investeringen zullen een uitvoerbevorderend of ^nvoerbespa- rend karakter moeten dragen. Zij die nen vooral in de industrie tot stand te worden gebracht. Ook met het oog op de werkgelegenheid, die voor de snel toenemende bevolking moet wor den geschapen en die in het bijzonder van beslissend belang is voor de posi tie der arbeiders, acht de regering de bevordering van de industrialisatie één van de kernpunten van 't te voe ren economisch beleid. Daarnaast zal zij aan de emigratie bijzondere aan dacht schenken. Arbeidsvrede werd bewaard. Het stemt tot verheugenis, dat on danks na-oorlogse spanningen en moeilijkheden, de arbeidsvrede kon worden behouden. Dat dit in de jaren na de bcvrijdirig mogelijk is geweest. I heeft in belangrijke mate bijgedragen i tot wat aan herstel van de welvaar^ i des lands is bereikt. Handhaving van een goede samenwerking tussen over heid, werkgevers- en arbeidersorgani saties zal ook voor de verdere ontwik keling van grote betekenis zijn. Ook over de nieuwe situatie, die een ge volg zal zijn van de zich wijzigende monetaire verhoudingen zal met de Stichting van de Arbeid overleg wor den gepleegd. Pogingen om tot verruiming en vrij making van het internationale goede ren- en dienstenverkeer te geraken orden door Nederland krachtig ge steund. Binnenslands wordt 'n einde gemaakt aan detail-bemoeienissen, die zijn voortgevloeid uit de schaarste- economie, maar die thans verstarrend zouden kunnen werken en gemist kunnen worden. DE MIDDENSTAND De positie van de middenstand, die aan de ene kant door de liquidatie der schaarste-maatregelen ruimer arm slag krijgt, doch aan de andere kant door toenemende concurrentie, ge paard met zware bedrijfslasten, in sommige opzichten voor financiële moeilijkheden komt te staan, zal de bijzondere aandacht van de regering vragen. Verdere stimulering van de vakbe kwaamheid, in het bijzonder ook in t ambacht, moet, mede met het oog op de bevordering van de export, van grote betekenis .worden geacht. LANDBOUWBELEID De toenemende behoefte aan voe ding voor het snel in aantal 'roeiende Nederlandse volk en de bel-xogi'ijke bijdrage in dé uitvoer, welke de land bouw moet levéren, maken het nood zakelijk. dat de productie op eigen grond en met eigen arbeid zo hoog mogelijk wordt opgevoerd. Het land- Zaterdag arriveerde In ons land de nieuwe TBjccho-Slowaakse gezant dr. J. Martinlc. Hij heelt een functie bekleed bij de rechterlijke macht cn in zijn Jeugd ls hU werkzaam geweest als Journalist cn filmcriticus. De in wilde staking zhndo deken- wevers der dekenfabriok Zaalberg te Leiden hebben besloten heden het werk te hervatten op de voorwaarden zoals d' door do bonden zfjn gesteld. Volgens het Chinese blad Sin Po te Batavia zou dc republikeinse communis- icnleidcr Alimln nog in leven zijn. Het blad publiceert een onderhoud met hem. dat ..ergens bij Djocja" zou hebben plaats gehad. Dc minister van Economische Za ken heeft aan dc Economische Raad ad vies gevraagd over dc vraag, of er ter men zijn om op te treden tegen de be lemmeringen van de op coöperatieve grondslag gedreven handel in landbouw werktuigen krachtens het landelijk con- - tract ..handel in landbouwwerktuigen"^ it genoot dood »n de keuken ligi ten, Dc bleek door gas gestikt te zijn. Wa- ut een overkokende ketel had de gedoofd, waarna het gaa bleef uit- Bekende voetballer als dief ontmaskerd. In de nacht van Zondag op Maan dag heeft de Geleense politie een be kend Sittardse voetballer (die Zondag nog het enige doelpunt voor zijn club maakte) aangehouden, nadat hij in 'n kledingmagazijn was binnengedrongen en daar enkele costuums en een re genjas had ontvreemd. De dief was door de eigenaar ontdekt en op de vlucht gejaagd. In een portiek op dc Rijksweg werd hij door de politie ge- arresteerd. De dief, afkomstig uit Helmond, die meestal in een woonwagen verbleef, is volgens de politie, een recidivist. bouwbeleid blijft er op gericht de voorwaarden daarvoor te scheppen door te streven naar bestaanszeker heid op lange termijn door middel ven productie- en marktordening en voort gaande verbetering van onderzoek, onderwijs en voorlichting. Ofschoon op dit ogenblik de inter nationale verhoudingen, het Indone sische vraagstuk en, het finantieel-aco- nomisch beleid zeer in het bijzonder de aandacht vragen, wordt met kracht doorgewerkt aan de verdere verwe zenlijking van het program ten aan zien van wetgeving en bestuur, dat 't vorige jaar werd ontwikkeld. Ook an dere onderwerpen in verband met de ideële en materiële belangen van ons volk dan toen werden genoemd, zijn op verschillende departementen ier hand genomen. Hoezeer de economische en finan ciële toestand beperkingen op legt, het mogelijke zal worden gedaan om het herstel van onze volkskracht, stoffelijk zowel als geestelijk, dat zich in de sedert de oorlog verstreken jaren op een in menig opzicht ver heugende wijze heeft voltrokken, ver dere voortgang te doen hebben en om ons uit nood en verwoesting herre zen land een waardige plaats te doen innemen in de internationale Samen werking. Uw taak zal ook in de ko mende jaren veelomvattend en moei lijk zijn. Met de bede, dat Gods onmisbare zegen op onze gemeenschappelijke arbeid moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend. Verbetering van haven te Breskens De sluis te Veere. VERKEER EN WATERSTAAT In de memorie van toelichting bij de waterstaatsbegroting deelt de mi nister mede, dat van vele werken werd afgezien. Er zal 15 mill, meer dan het vorig jaar worden besteed aan wegenonderhoud enz. De minister verklaart zich voor stander van een actieve scheepvaart- politiek en van gelijke rechten voor iedere vlag. Een advies over een pen sioenregeling voor zeevarenden van de Nederlandse koopvaardij zal spoe dig verschijnen, HAVEN VAN BRESKENS Een bedrag van 500.000 is opgeno men voor de verbetering van de ha ven van Breskens. Nu van het plan tot aanleg van een binnenhaven is afgezien, zal de verbetering van de in zeer vervallen staat verkerende ha ven ter hand dienen te worden geno. men. Dé totale kosten worden geraamd op ruim 3,000.000. Als de belangrijkste posten, welke voor verbeterïngswerken met betrek king tot kanalen, bruggen enz. enz. zijn bestemd, kunnen worden ge noemd: 35.000 voor herstellingen en ver beteringen aan de sluizen te Hans- weert en Wemeldinge. 1.000.000 voor de voortzetting van de verbeteringswerken aan de grote schutsluis in het Kanaal door Walche ren te Veere. Deze ongeveer 80 jaar oude sluis verkeert in zodanig bedenkelijke staat dat ingrijpende herstelling nodig is. zowel ten behoeve van de scheepvaart als van dc waterkering van Walche ren. waarvan de sluis onderdeel uit maakt. DE VRIJE VEREN Bij motie van de heer J. J. Kramer c.s. tijdens de mondelinge behandeling van de begroting voor 1949 heeft de Eerste Kamer der Staten-generaal de regering uitgenodigd, niet tot weder invoering van veergelden op de veren over de Westerschelde over te gaan, alvore de Staten-Generaai de gele genheid hebbep gehad daarover bij de begroting voor het jaar 1950 met de regering van gedachten te wisselen. Aan deze uitnodiging wordt gevolg gegeven. De regering meent evenwel, dat zij voor 1950 niet mag afzien van de inkomsten uit veergelden. Naar aanleiding van de overwegin gen welke aan de genoemde motie ten grondslag liggen, wil de minister in de eerste plaats er op wijzen, dat 't jaar lijkse exploitatietekort in de millioe- nen loopt. Dit tekort is voor het jaar 1949 geraamd op 1.830.000 en voor 't jaar 1950 zelfs op 2.300.000. Gezien dit zeer hoge bedrag is het de plicht van de regering zich er op te bezinnen of het niet in het minst tegenover de conti-ibuabelen elders wel gerechtvaardigd is in dit tekort te berusten zonder te trachten dit enigs zins tc verminderen door van de ge bruikers van het veer. evenals dit el ders in soortgelijke gevalen geschiedt, een vergoeding te vragen. Eet) vergelijking met de veren over het Noordzeekanaal, die door het Rijk zonder tarieven worden geëxploiteerd, gaat niet op. Deze veren zijn nodig geworden, toen de bestaande wegver bindingen door de aanleg van het Noordzeekanaal werden onderbroken. De toeneming van het verkeer over de veren over de Westerschelde, die de laatste jaren te zien is en die het tekort op de exploitatiekosten voort durend vergroot, mag niet uitsluitend worden gezien als ccn verblijdend te ken van dc opleving in het bedrijfs leven. Ongetwijfeld brengen de koste loze veren het publick in de verlei ding daarvan* voor zijn genoegen ge bruik te maken. Als gevolg hiervan worden niet al leen de exploitatiekosten onmatig op gevoerd, maar wordt bovendien het wel noodzakelijke verkeer gedwongen onnodig lang te wachten, alvorens te worden overgezet. De regering acht het op grond van het bovenstaande nodig en volledig •rantwoord om een matig tarief tc heffen op de veren over de Wester schelde. Betreffende de aanleg van wegen, welke voorkomen op het Rykswegen- plan, in Zeeland wordt opgemerkt: Voor de verbetering van de weg no. 18 op Schouwen wórdt een bedrag van 200,000 aangevraagd, terwijl ook een bedrag is uitgetrokken voor de verrekening van de grond, beno digd voor het wegvak Nieuwland- Vlissingen, welke in het kader van de herverkaveling van Walcheren aan de Rijkswaterstaat zal worden toege wezen. Merkwaardig jubileum in Middelburg. EEN HALVE EEUW IN DIENST VAN JUWELIERSZAAK Zaterdag a.s. zal in Middelburg een merkwaardig jubileum worden ge vierd. Op die dag herdenkt namelijk mej. J. S. H. Matena, geboren en ge togen Middelburgse, het feit. dat zij 50 jaar geleden in dienst trad van de firma P. M. J. Hackenberg Zoon, juweliers en horlogers. waarvoor zij ook thans nog steeds werkzaam is. Op 18-jarige leeftijd maakte mej. Matena haar entrée bij de firma als verkoopster. Zij bleek al spoedig een onvervangbare kracht te zijn, die met volle toewijding en grote liefde voor haar beroep de belangen van de zaak diende. Ontelbare ringen en andere kostbaarheden, waarbij vooral niet vergeten mogen worden de „stukken" voor de hoerendracht, zijn via haar van eigenaar verwiseld. Thans is mej. Matena chef van winkel en kantoor en waar haar gezondheid nog uitste kend is. hoopt zij nog lange tijd in haar betrekking te kunnen blijven. Zaterdagmiddag zal dit unieke ju bileum herdacht worden tijdens een receptie, die zeker druk bezocht zal worden. Want wie een halve eeuw aan een zaak verbonden is, krijgt ve le vrienden daar kan de jubilaresse van getuigen! KIJKSEENHEID VERGADERT TE GOES Het Nationaal Comité Rijkseenheid zal een provinciale vergadering be leggen te Goes op Woensdag 28 Sept. a.s. Daar zullen admiraal C. E. L. Helfrich en het Eerste Kamerlid J. Reyers spreken over de Indonesische kwestie. Gaat Duitsland weer oesters invoeren Door de particuliere Duitse handel is bij diverse oesterfirma's om offer ten voor de levering van oesters ver zocht. Men mag echter alleen in dol lars prijs opgeven. In hoeverre de devaluaties in dit opzicht remmend dan wel stimulerend zullen werken, is noff niet te voorzien. Voordat in Duitsland het Hitler-bewind de voor- keur aan kanonnen boven levensmid delen ging geven, was Duitsland de grootste oesterafnemer. Het is te hopen dat cr weer iets van deze oude glorie zal gaan herle ven. Ook werd gefluisterd dat er van Franse zijde naar de Zeeuwse oesters was geïnformeerd. Het ia te hopen! TOERISTEN VERVOER NAAR WALCHEREN BLEEF KLEIN. De tocristenaienst Vlissingen—Fol kestone eindigde voor het seizoen 1949 Zaterdag JL Naar de .directeur van de S.M. Zeeland, de heer H. J. van de Roe mer ons mededeelde is de exploita tie van de dienst voor wat betreft het aantal passagiers meegevallen. Er zijn meer passagiers vervoerd dan men aanvankelijk verwachtte. Dit geldt echter niet voor het aan tal toeristische passagiers met bestem ming Walcheren. Men had gehoopt, dat meer buiten landse bezoekers gebruik j gemaakt zouden hebben van de speciale rege ling. welke voor een verblijf in de hotels op Walcheren was getroffen. Naar de heer van de Roemei: meen de, werd voor toerisme naar Walche ren reeds veel propaganda gemaakt, maar de belangstelling voor een ver blijf op Walcheren is nog niet vol doende aanwezig. Over dë vooruitzichten voor 1950 kon de lieer van de Roemer nog geen mededeling doen. De exploitatie-resul taten van de thans beëindigde dienst moeten eerst zorgvuldig berekend worden. Zodra deze resultaten be kend zijn kan in verband met de verwachtingen voor het toeristensei zoen 1950 een beslissing genomen worden. Aardbeien in September. De zomer Wil bijlkbaar bij het nade rend afscheid nog een goede indruk ach terlaten. Het stralend zonnetje en de be- hagelijke warme temperatuur van de laatste dagen maken dat in dc tuinen nog een ongekende bloesemweelde te aan schouwen is. Ook de veldvruchten doen nog mee! Enige weken geleden stonden bij de heer P. Jansen aan de Biggekerk- sestraat te Koudekerke de aardbeien voor de tweede maal dit jaar in bloei. De fraaie na-zomcr-zon heeft de heerlijk sappige vruchten ..rijp gestoofd" en thans plukt dc heer Jansen dit jaar voor de tweede maal aardbeien, van een bedje, dat ook in het voorjaar goed vrucht heeft gedragen. De mosselen-export naar Frankrijk. De mosselverzending naar Frankrijk zal 6 October een aanvang nemen. Noodweer boven Renesse. Vrijdagmorgen, in alle vroegte, ont lastte zich een hevig noodweer boven Renesse. Slagregens, gepaard gaande met een hevig onweer, deden vele mensen hun slaapsteden verlaten. De rioleringen konden de watermassa's niet verwerken en water liep de la ger gelegen woningen binnen. Het wenige verkeer kwam wegens ge brek aan uitzicht enige tijd tot stil stand, terwijl enkele bomen door de bliksem getroffen werden. Jaarvergadering „Vrederust". Woensdag '28 September zal op de in richting „Vrederust" te Bergen op Zoom, de 45e jaarvergadering worden gehouden van dc Vereniging tot Christelijke verzorging van krankzin nigen in Zeeland. Er zullen vier be stuursleden worden gekozen; aan de beurt van aftreding zijn de heren ds. A. Sclieele, M. van Halst, S. van Hoe ve Jr. cn ds. P. J. F. van Voorst-Va der. De eerste en laatste zijn niet her kiesbaar. Na de pauze zal dr. J. van der Spek te Rotterdam een lezing houden over het onderwerp „Zielszorg en psycho therapie in haar onderlinge verhou ding". jaarverslag van N.V. Meulemeester Co. OESTERVERBRUIK IN ONS LAND LOOPT TERUG Grotendeels tengevolge van de na weeën van de strenge winter van 1946/'47, heeft de exploitatie in 1948/ '49 geen betere resultaten opgeleverd, aldus het verslag van de N.V. Neder- landsche Maatschappij voor Oester teelt De Meulemeester en Co te Yer- seke. De a.s. campagne laat zich, wat de voorraden betreft, gunstiger aan zien. De broedval was deze zomer goed. Over de vraag viel niet te kla gen, doch om cv ten volle aan te vol doen moeste. ote partijen worden aangekocht. L ,-inst hierop was van weinig betekei..s. Uit Zeeland wer- den 14.400.000 oesters verzonden, waarvan ruim 10.000.000 naar België, dat weer de beste koper was". 1.300.000 stuks gingen naar Enge land. Op toeneming van dit aantal zal met weinig zekerheid gerekend kun nen worden. Het oesterverbruik in eigen land liep met 16 terug. Voor een belangrijk bedrag Zeeuwse en Fransezaaioesters werden aange kocht. De winst- en verliesrekening sluit met een voordelig saldo van ƒ6.802. (ƒ17.211). Voorgesteld wordt een on veranderd dividend van 10 Chr. Grafische Bond vergaderde. Maandag werd in de Prins van Oranje te Goes een kader-vergadering gehouden van de Ned. Chr. Grafische Bond, waar alle bestuurders van de Zeeuwse afdelingen bijeen waren. De vergadering stond onder leiding van de heer J. Marijs uit Vlissingen. Als spreker trad op de bondssecretaris, de heer Jens uit Amsterdam, die eerst sprak over het vormen van vakgroepen in de afdelingen en daarna over het voeren van de propaganda. Aan de afdelingsbestuur ders werd toegelicht waarom de le den in de vakgroepen worden ver enigd en wat de taak is van de afde lingsbesturen. Voorts werd de propa ganda besproken. Na de pauze volg de een bespreking van interne zaken en na het slotwoord van de voorzit ter. die dank bracht voor de zeer ge slaagde vergadering, sloot de heer C- K. Maartense. voorzitter van de af deling Goes, de bijeenkomst met dankgebed. De huisvesting van scholen. Er wordt momenteel druk gewerkt aan de verbouwing van het voormalig t.b.c.-paviljoen op het Noordbolwerk te Middelburg, waarin de Chr. huis houdschool, uitgaande van de C.B.T.B. wordt gevestigd. Dit werk is zo om vangrijk, dat het nog wel enige maan den zal duren alvorens hiermede ge reed gekomen wordt. Het dak moest grotendeels vernieuwd worden hiermede is men thans bezig ter wijl ook de inrichting van het kapi tale herenhuis veel tijd en arbeid vraagt. Gehoopt wordt, dat dit school gebouw omstreeks Kerstmis van dit jaar officieel geopend kan worden, toch het is zeker niet uitgesloten, dat dit pas later het geval kan zijn. De Chr. landbouwwintex-school, die in Torenvliet gevestigd wordt, hoopt men eerder in dit buiten te kunnen laten beginen, namelijk reeds in Octo ber. Er wordt ook daar hard aange pakt. maar voorlopig zullen slechts enkele lokalen in gebruik genomen kunnen worden. Ook wat dit gebouw betreft zal de officiële opening wel licht eerst tegen het einde van dit jaar kunnen geschieden. Met de bouw van de meisjesschool aan de Dwarskade worden goéde vor deringen gemaakt. Middeiburg SCHOOLKORFBAL Dc school-korf balwedstrijden te Middelburg zijn geëindigd. De laatste wedstrijd Chr. Kweekschool tegen Ulo Singelstraat eindigde in een 2—0 over winning voor de Kweekschool. Daar door kwam de Rijkskweekschool op de eerste plaats. De Chr. Kweekschool werd tweede. Hopenlijk zullen vol gend jaar meer scholen voor deze wedstrijden inschrijven. GEVARIEERD CONCERTPROGRAMMA Het programma, dat het Middelburgs Muziekkorps a.s. Vrijdag (bij ongunstig weer Zaterdag) zal uitvoeren, bevat de ze keer o.m. een tweetal verzoet-num mers. n.l. „Parade der tinnen soldaatjes" van L. Jessel en Kaboutertjeswachtpa- rade" van K. Noack, beide oude beken den. maar om het suggestieve karakter altijd nog graag gehoord. Verder treffen we er op aan een nieuwe mars „The Li berators en een eveneens nieuwe „Feest- ouverture". Als laatste nummer voor de pauze ver meldt het pi-ogramma de bekende „Dans suite" van I. Tchakoff, terwijl vóór de mars „Het Nederlandse Elftal", waarmee het concert besloten wordt, de lastige, maar mooie „Slavische rhapsodie" van C. Friedemann wordt uitgevoerd. „DRAAGT ELKANDERS LASTEN". Zaterdag werd in Middelburg een col lecte gehouden voor „Draagt Elkanders Lasten". De opbrengst bedroeg f 986.48. De myzlekvereniging O.N.D.A. gaf bij wijze van propaganda voor deze inzame ling op de Markt een concert. WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „De Telegraaf" te Middelburg, hield een wed vlucht met oude en jonge duiven uit Neufvilles (België), (ongeveer 110 km). Dc eerste tien prijswinnaars zijn: M. Korstanje. St. Laurens 1, 5. 7 en 9: H. A. Polvliet 2, 6 en 19: C. L. Daanse 3 en 4; K. Daalhuizen. 8. Laatste drie prijswin naars wonen te Middelburg. Vlissingen AANBESTEDING. Tc Vlissingen werd aanbesteed de ver bouwing van het pand Badhuisstraat 4 tot winkel en woonhuis. De uitslag was: L. van Loon, Vlissingen. f 32.300.—; J. Smits. Vlissingen. t 32.000.—: J. N. D, Bijl. Vlissingen. f 31.999.99; W. van Doorn. Utrecht—Vlissingen. f 31.685.—; Christi- aanse, Vlissingen. f 31,666.Aardweg, Haarlem, f 31,487,—: J. A. Lelser, Vlis singen. f 31.321.—: Gebr. Jansen en Co., Vlissingen. f 30.086.—; G. M. de Nooijer, Vlissingen. f 29.500.—: H. Buter. Vlissin gen. f 29.300.—: J. F. Berting. Vlissingen, f 27.492.—: G. Kramer, Hilversum, t 27.100.—. Het werk is gegund aan de laagste in schrijver. Zwemvaardigheids- diploma's Gedurende het zwemseizoen werden bij de Vlissingse Zwemclub door 132 perso nen de zwemproeven afgelegd voor het verkrijgen van een zwemvaardigheidsdi- ploma. waarvoor de eisen zijn vastge steld door het Ministerie van O. K. en W. De commissie voor het afnemen der proeven bestond uit de heren J. de Jong als gedelegeerde van de Kon. Ned. Zwembond en P. van Anraad. zwem meester. De namen der geslaagden zijn: Diploma I: S. Andriessen, M. Adriaansen, C. v. d. Broeke, R. v. d. Broeke. N. v. d. Berg, W. van Bel, W Blankenberg; C. Bouw man, J. Bieze; E. Baten. J. van Delft; L. van Dijk. M. van Eekelcn; J. den Exter, A. Flink. A. GillissenVerschage, J. Gunter. R. Goedbloed F. van Gemert, N. van Hekken. L. van Hese. R. van Hoepen, v. Jilleba, S. de Jongh, A. Koole, J. de Klerk, T, Kóoijmans. N. Kouman, J van Kooten. J. Koole. R. Kelder, G. Kelder, K. Lieuwen, J. Lackin, S. Lackin, W. Lackin, L. van der Linden, J v. d. Lin de, C. van Ltere, E. van Meenén, L. Maas. N. Matthhijssen, K. v. d. Matten, A. Maas. R. Nijhuis. A. Osté. *T. Posthumus, F. Posthumus, N Posthumus. H. Pot, M. Palts, A. Poppe, J. v. d. Rest, G. Bom- bout, A. Schuit, G Swlers, J. Suurmond, J. Stegink, G. van Schagen, T. Sohier, T, Suurmond. A. Schouten de Jel, L. Schmelzer, H Stevens, B. de Smit, A. Tukker, D. Verbeek, R. Verbeek, E. de Vos, J. Vader. R. in 't Veld, G. Verhoef, H. Vermeul, K. van Veen. I. Wassink, L. van de Wal. T. de Waal, H, van de Weijde Diploma II: J. Andrissen, M. Basveld, A. van de Broeke, E. Draeck, M Florus- se, E. van Hijfte, W. Helïinga, H. Kok, R. Kopmels, W. Millenaar, P. Kas, A. Maas, A. Loekemcijcr, G. Stam. B. van de Wal, R. Weimar. J. Zonnevijlle. Diploma II: J. Andriessen. M. Bosveld, Bakker, L. van Dijk, J. van Eldik, J. Goeseije, J. Guèrand, A. van de Heuvel, J. v. d. Heuvel, G. Kempen, J. Kooman, A. Koolwijk, I. Kögeler. P. Legefnate, I. Ligthart—Schenk, S. Mets. K. Mijrisber- gen. H. Nieuwcnhulzen, J. Ottens, R. van Oppen, M. Pol, M. M. Roos, A. Staver- man, E. Staverman. J. Sjardijn, J. Schin kel. H. Tan, K, Tan, T. Visser, R. van de Voorde, J. Wolse. Diploma III: H. Baak, J. Castel, E. van Hijfte. E. Jonk. J. Jongman, Je Rein- houdt. WETHOUDER VAN VOLKSHUISVESTING. De wethouder van Volkshuisvesting te Vlissingen is verhinderd a.s. Donderdag spreekuur te houden. VOOR HET STANDBEELD VAN FRANS NAEREBOUT. Wij ontvingen de volgende giften voor de restauratie van het Naercbout-stand- beeldl te Vlissingen: N. N. f 5.—; Mevr. G. N.. Den Haag. f 3.-; G. L„ Koudeker- ke, f 1,-, Weer een aanslag op een taxichauffeur. 19.JARIGE GOESENAAR BIJ DEZE OVERVAL TE ROTTERDAM BETROKKEN. Dinsdagnacht is er te Rotterdam een poging gedaan om een taxichauf feur te beroven, welke gelukkig niet is geslaagd. Een chauffeur stond met zijn auto voor het station D.P. te wachten, toen hij drie lichtelijk aan geschoten jongemannen op zich toe zag komen, die hem Verzochten hen naar een zeker adres te brengen. On derweg kreeg hij echter met een zwaar voorwerp een klap op zijn hoofd. De chauffeur verloor gelukkig het bewustzijn niet. Hij wist het por tier te openen en om hulp te schreeu wen. De politie was spoedig aanwe zig en met behulp van een speur hond wist zij één van de daders te arresteren. Een tweede was reeds naar de politie gegaan en zichzelf aangegeven en no. drie had de be nen genomen. Een van deze boos wichten was de 19-jarige J. v. H. uit Goes. Later vertelden zij de politie, dat het niet hun bedoeling was de chauffeur te doden, maar hem be wusteloos te slaan en hem van zijn geld te beroven. Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" naar Vlissingen. Hr. Ms. torpedobootjager Tjerk Hiddes", die, zoals bekend uit Indo nesië via de West thuisvaart, zal 30 September a.s. ter rede van Vlissingen aankomen, waar de commandant der zeemacht in Nederland, schout.bü- nacht J J. L. Willinge, zich met een viertal officieren van zijn staf voor inspectie aan boord zal begeven. Na deze inspectie stoomt Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" op naar Rotterdam, waar het schip de volgende ochtend zal meren. O.- en W.-Souburg ZAAIWEKK GEREF. KERK In de week van 25 September tot 1 October zal er uitgaande van dc Evang. Comm. der Geref. Kerk een Zaaiweek worden gehouden. In het opgemaakte programma waarin lec tuur verspreiding en huisbezoek plaats vinden, zal er Woensdagmid dag 28 Sept. in de Gef. Kerk een jeugdsamenkomst worden gehouden Sprekers, declamatie en zang. Za terdag 1 October openluehtsamen- komst met medewerking van de auto zending. GROENE KRUIS Zaterdag a.s. te 2 uur zal in Oost en West-Souburg in „Rehoboth" het Groene Kruisgebouw heropend wor den, Koudekerke V.C.K. I—R1LLANDIA I 5—2. Zaterdagmiddag speelde op het voet balveld te Koudekerke V.C.R. I een thuiswedstrijd tegen Rillandia I. Deze competitiewedstrijd werd door V.C.fC. I. met 5—2 gewonnen. SERENADE. Het harmoniegezelschap „Voorwaarts" te Koudekerke heeft Zaterdagavond on der leiding van de directeur, de heer J. J. Laroes. een serenade gebracht aan de heer J. A. Haartsen, penningmeester van de Harmonie, die zijn zilveren huwelijks feest vierde. De heer Haartsen met echt genote werden toegesproken door de voorzitter, de heer J. W. Christiaansen en er werd een geschenk aangeboden. Marktberichten VISMIJN VEERE. 20 Sept.: Export garnalen 2203 kg 73— 87; Schar 184 kg 45-r-54; Bot 413 kg 53— 71; Schol 237 kg 42—72; Wijting 74 kg 16—19; Grote tong 31 kg 190—241; Middel tong 132 kg 79128 Kleine tong 109 kg 53—83; Rog 7 kg 15—21; Kabel jouw 8 kg 73—98; Tarbot 2V3 kg 88—97, alles per kg. FILMS VAN DE WEEK „De moord in het Lunapark" (Walk a crooked mile) met Donald Barry; Ann Savage en Adele Mara; regie: Philip Ford. Het geld van een bankoverval verdwijnt spoorloos en een privé-detective gaat op jacht. Hij heeft daarvoor een uur de tijd (zolang duurt namelijk de film) en U kunt wel raden, dat het uur voor hem voldoende is om niet alleen het geld, maar ook een moordenaar te ontdekken. De sensatie speelt zich af in Luxor, Vlis singen. De andere films: In Electro. Middel burg, is Walt Disney's sublieme teken film „Pinocchio" vanzelfsprekend gepro longeerd. Luxor, Vlissingen, vertoont de aardige cowboy-musical ..Circusparade" (met Roy Rogers), die wij reeds bespra ken. Het nieuwe filmrealisme. „Buiten de wet" (Raw Deal) met Den nis O'Keefe, Claire Trevor, Marsha Hunt en John Ireland; regie: Anthony Mann. De Amerikanen wij hebben er al eerder op gewezen passen tegenwoor dig herhaaldelijk bij het maken van „thrillers" een opmerkelijk en zeer be vredigend procédé toe, waarvan „Naked City", „Kiss of Death", „T—Men" en nu ook weer deze film in Alhambra, Vlis singen, voorbeelden zijn. Met een authen tiek gegeven als uitgangspunt en met behulp van goede fotografie, waarbij niet het studiodécor, maar de straat voor de camera komt en flitsende montage wordt een realisme verkregen, dat voorheen on gekend was. Sensatiefilms worden daar door ook een genoegen om te zien voor de liefhebbers van filmkunst en dat geldt, niet in de laatste plaats voor „Buiten de wet". MIDDELBURG. Heden: Kunsthandel Visser: Expositie schilder, en tekenwerk van J. van Dijk (ook morgen); Electro: Pinoc chio (a.L, 3.30, 7 en 9.15 uur. Morgen: Electro: Pinocchio (a.l.), 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Woensdag: Alhambra, Buiten de wet. 7 en 9 uur; Luxor, De moord in het Lunapark, 8 xiur. Donderdag: Voor bioscopen, zie Woens dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2