NIEUWS UIT ZEELAND leuk AXEL HERDACHT BEVRIJDING DÉBRALIIME Zeeuwse Almanak WALCHEREN Het offer van Bi^ekerke 1 Scharper invoerverbod, van pui. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 20 SEPTEMBER 1949. Kol. Szylowsky ontving commandeurskruis Oranje Njssau-orde met de zwaarden. „De wfyze, waarop de bevolking van Axel dit bevrijdingsfeest viert, heeft op mU een onvergetelijke indruk gemaakt. Diep getroffen en ont. roerd ben ik door de grote spontaniteit, waarop door de gehele bevol king de Foolse gasten zfln ontvangen en het Is mtf een bijzonder voor. recht" U, kolonel Szydlowski de onderscheiding, U toegekend door H. M. de Koningin, nl. het commandeurskruis in de Orde van Oranje Nas. san met de /waarden te overhandigen/' Aldus sprak de Commissaris van de Koningin In Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Maan dagmorgen, staande op een bordes voor het gemeentehuis van Axel, waar een grote menigte, bestaande uit lede-' van alle plaatselijke vere nigingen, met vlaggen en banieren, de huldiging van de Poolse comnun. dnnt, die Axel 5 jaar geleden de bevrijding bracht, werd gehouden. Geheel Axel was in feesttooi, en van practisch alle huizen wapperde onze nationale driekleur. Reeds vroeg werd deze dag begonnen met klokge lui en een mars door de gemeente van padvinders, gidsen, ruitervereniging. enz. 's Morgens 8.30 uur werden de vele Poolse gasten, onder wie talrijke rnili* tairen, die betrokken waren bij de bevrijding van Axel en vele Polen, die werkzaam zijn in Vlissingen. door het gemeentebestuur officieel ontvan gen. Nadat or kerkdiensten waren ge houden. -olgde een bezoek aan de be graafplaats. Onder de daar aanwe zige autoriteiten merkten wij op de Commissaris der Koningin, de leden van Ged. Staten, de heren A. Schout en A. Lockefecr. de Poolse commandant, dr. Szydlowski, de mili taire bevelhebber van het Zuiden, Genneraal-Maloor J. A J. Sitse, het gemeentebestuur van Axel en vele andere militaire en burgerlijke auto riteiten. KRANSLEGGINGEN Nadat op de graven van de gesneu velde Poolse militairen kransen "wa ren gelegd met linten in de rood witte kleuren en enkele minuten stilte was betracht, werd de Last Post ge blazen. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de graven van de ge sneuvelde burgers van Axel. Het ge zelschap begaf zich toen naar het Poolse monument, waar door de autoriteiten eveneens bloemen werden gelegd cn waarvoor alle verenigingen defileerden en bloemen aanbrachten. Na deze indrukwekkende plechtig heid begaf men zich naar het gemeen tehuis. Daar hadden zich inmiddels de verenigingen en de schooljeugd opge- Ingezonden mededeling) is erger dan pijn! J Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel ZWERVEND DOOR FRANKRIJK VII Van romantiek gesproken aan de Loire! .4Is ge met nxo kampeerwagen door dit kostelijke kind zwerft, komt ge natuurlijk ook in Blois en ge be zoekt er het indrukwekkende slot met een onder Frans I gebouwde, monu mentale wenteltrap, die alleen al een sprookje is. Het heeft een rijke geschiedenis! In de vroegste middeleeuwen bepint zij reeds en in 1391 wordt het aange kocht door hertog Lodewijk van Or leans van de graaf van Chatillon. Welnu: de chroniqueurs dier dagen geven over deze aankoop pikante bi- zonderheden. De oude graaf ran Chatillon had zich een jonpe vrouw gekozen en de hertog van Ortéans, een verleide lijk man, knoopte liefdesbanden aan met deze bloem van het Loiredal. De reden ran die tijd lieten toe, dat de hertog, die altijd arm was, zijn beurs regelmatig liet vullen door de schone hertogin. Tegen deze aderlatingen was de schatkist van de graaf evenwel niet bestand en na weinige jaren was hij geruïneerd en moest rtfn kasteel in Blois te koop aanbieden. Ge raadt mie de koper was. De dnnk zij de vorstelijke schenkingen Ier gravin tot welstand gekomen Lo dewijk van Orleans.' Hij betaalde de graaf van Chatillon dus met diens eigen geld.' In ditzelfde kasteel echter woonde later Charles d'Orleans, één der groot ste dichters uit de 15e eeuw. maar 'n slecht krijgsman. Hij liet zich in een der vele veldslagen in de oorlogen tegen Engeland gevangen nemen en zat 25 jaren in een kerker. In 1440 keerde hij naar Frankrijk terug en huwde er op 50-jarige leeftijd Marie de Clèves, oio J4 was. Hun hof was een verzamelplaats van kunstenaars. Op 71-jarige leeftijd zag Charles d'Orleans de vurigste wens van zijn Ie reu tr: vervulling paan. Zijn vrouw schonk hem een zoon: het was de la tere Lodewijk XII.' Ge ziet: de romantiek bloeit aan de Loire. En hel ziiii dan ook lustoorden, die kastelen.' Zij hebben slechts twee nadelen. De meeste zijn leep. onbe woond. Sommige zijn als museum in gericht. ,41'ecn het fraaie slot ran Cheverng is gemeubileerd als in de gloriedagen van dit land. Het tweede nadeel is, dat ge bij ieder kasteelbe- zoek een gids mee krijgt, die einde loze details voor u opdreunt. Geen kans om mstip zelf te kijken. Altüd die ratelende pids in de buurt. Na zes of zeven kastelen bekijken de toeris ten deze monumenten alleen nop maar van buiten. Uit vrees voor de pids. Zelfs tn de prachtige hangende tui nen van Villandrg, uniek in Frank rijk. kunt ge aan deze boeman niet ontsnappen! Gelukkig, dat de Loire een wijn- land is. Het kostelijk druivennat doet u des avonds de gidsen vergeten! steld. Toen kolonel Szydlowski het bordes betrad klonk een daverend applaus, waaruit bleek, hoe populair deze Poolse kolonel in Axel is. Bur gemeester P. J. van Oeveren uitte zijn vreugde over het feit. dat de comman. dant van de Poolse troepen, die Axel de bevrijding brachten, evenals andere jaren weer aanwezig was. Helaas was dit echter de laatste maal. omdat de kolonel 18 October naar Canada ver trekt. Het is een grote voldoening, dat deze ereburger van Axel van H.M. de Koningin een hoge onderscheiding heeft ontvangen. Na deze mededeling klonk een daverend applaus uit het duizendkoppige publiek. Generaal- Majoor Sitse betoogde, dat het hem als oudste soldaat van het Gewest een voorrecht was dit bevrijdingsfeest te mogen bijwonen Daarna hing de Commissaris der Koningin kolonel Szydlowski het lint van het. commandeurskruis om. Bewo gen luisterde men daarna naar het zingen van het Poolse Volkslied en 't Wilhelmus. Kolonel Szydlowski dank te diep ontroerd. De banden met Axel zullen onverbrekelijk zijn, temeer daar zijn vrouw in Axel een laatste rustplaats heeft gevonden. AFSCHEID IN DE RAADSZAAL Na deze plechtigheid volgde gen afscheid in de raadszaal, die tot in alle hoeken was bezet. Bur gemeester van Oeveren heeft daar af scheid genomen van deze geliefde Poolse Commandant. Deze was te ont roerd om zijn gevoelens van dank baarheid onder woorden te brengen. Hij sprak echter de hoop uit, dat wanneer hij weer terug mocht keren, dit zal mogen zijn in een vrü land en dat hij dan de Axelsc vrienden zal mogen uitnodigen tot een bezoek aan een vrij Polen. Het deed spreker groot genoegen, namens de President van de Poolse Republiek in den vrgemde het Kruis van verdienste te mogen uitreiken aan de beeldhouwer van het Poolse monument, de heer C. Stouthamer en aan de heren J. A. J. Naris, gemeen te-secretaris van Axel en C. Snies, ambtenaar ter secretarie te Axel. NOG EENMAAL OORLOG. Aan de bevrijdingsfeesten te Axel Werd 's middags deelgenomen door een 800-tal militairen, namelijk twee compagniën uit Rosendaal, vier com- pagniën Infanterie van de Kader- school uit Weert en een batterij ar tillerie van het opleidingscentrum, het geheel onder leiding van majoor J. H. Gualthéry van Wéezel. Veron dersteld werd. dat een strijdmacht, die nog een 'edeelto van Zeeuwsch- Vlaanderen in bezit had, zich terug trok in Noordelijke richting. Een ge deelte van deze vijandelijke troepen had zich opgesteld in de lijn Philip pine—Sluiskil—Axel—HulstKiel- drecht, om de terugtocht van de troe pen over de Schelde te dekken. De bevrijdingstroepen, die intussen Sas van Gent, Koewacht en St. Jan- steeen hadden bereikt, hadden de opdracht om Axel en Terneuzen te nemen. Ter hoogte van de Axelse wa tertoren kwam het tot een hevig ge vecht, waarbij de vijandelijke troe pen moesten bezwijken voor de over macht. Deze oefening, die door een groot aantal autoriteiten en belangstellen den werd gadegeslagen, mag bijzon der goed geslaagd genoemd worden. Na afloop volgde een militair défilé voor de militaire en burgerlijke au toriteiten, die zich op do Markt had den opgesteld, terwijl eèn twaalftal militaire vliegtuigen laag over Axel vlogen. HET BEVRIJDINGSVUUR. Nadat in de middaguren nog een behi-ndigheidswedstrijd voor moto ren had plaats gehad concentreerde zich 's avonds de belangstelling bij het Poolse monument waar het be vrijdingsvuur. dat door een estafette van leden der Axelse gymnastiekver eniging Olympia uit Eindhoven was gehaald, precies om 7 uur arriveerde Een 29-tal lopers en loopsters was daartoe 's morgens om half acht u't Eindhoven gestart om via Tilburg. Breda en Wernhout. Antwerpen en Koewacht de fakkel naar Axel over te brengen. Vóór het monument werd het vuur ontstoken. 's Avonds gaf de militaire kapel van de stoottroepen uit Den Bosch een concert op de Markt, terwijl het feest werd besloten met een groot vuurwerk. Amerikaanse familie, wil het Kanaal over Een 2wemlustJge familie, 'be staande uit vader (S3 jaar), twee zoons (18 cn 13 jaar), een dochter (21 jaar) cn een tweeling van elf jaar (meisjes), sprong op het Zui delijk puntje van Manhattan in het water om te trachten Coney Island zwemmend te bereiken. Pa pa heeft verklaard, dat het slechts een training betreft, aangezien men het volgend jaar gezamenlijk het Kanaal wil trachten over te zwemmen. De familie is nu begonnen aan de tocht Manhattan—Coney Island e;n afstand van 22 km. Men hoopt de afstand in tien uur af te leg gen. Amerikaanse marine wilde Hollandse je-never vernietigen. Er was grote opschudding in de Amerikaanse marinebasis te San Diego by het bezoek der vjjftig Europese journalisten. De steen des aanstoots waren acht flessen 48 jaar oude jene ver, die de uit vier journalisten bestaande Nederlandse delega tie had meegenomen als ge schenk voor de burgemeesters van de te bezoeken Amerikaan, se steden. Bij het uitladen van de bagage en het overbrengen van een deel daarvan naar het vliegdekschip ..Valley Forge", waarop de journalisten waren ingekwartierd, was door een misverstand de jenever bij de andere bagage terecht gekomen en aan boord van het vliegdek. schip gebracht. Een officier op het benedendek kreeg het ..ge- heimzinige pak" in het oog. on derzocht het en vond de jene ver. Aan boord van Amerikaan se oorlogsschepen mag zich zonder speciale vergunning geen sterke drank bevinden en de voorschriften luiden, dat alle sterke drank, die onregelmatig r:an boord gekomen is, vernie tigd moet worden. Daarom gaf dc officier bevel de jenever te vermengen met het water van de Stille Oceaan. Od dat Ogen blik verscheen de commandant van het schip ter plaatse, die de ienever tot -goodwil 1-ammu nitie" verklaarde en de flessen in de kluis van het schip deed sluiten Koning Gusiaaf van Zweden ziek (niet ernstig). Tc Stockholm is Maandag bekend gemaakt, dat koning Gustaaf van Zweden aan bronchitis en aan alge mene zwakte lijdt. De geneesheer van de koning verklaarde dat deze geen koorts heeft en dat de toestand van zijn hart geen aanleiding geeft tot on gerustheid. De koning zal dan ook niet in staat, zy'n'deel tc nemen aan een jacht op elanden, die Dinsdag zou worden ge. houden en waarbij konihg Frederik en prins Axel van Denemarken en ex- koning Michael van Roemenië van de partij zijn. Te weinig docenten aan onze universiteiten. Maandag zijn aan dc Nederlandse universiteiten cn hogescholen de rec toraten overgedragen. Aan dc Leidse universiteit was het prof. C. C. Berg, die het rectoraat overdroeg aan prof. dr. B. A. v. Groningen en daarbij in zijn rede pleitte voor uitbreiding van het docentencorps. In Leiden zijn 200 docenten, maar als het goed was, zouden het er 500 moeten zijn. Door dit tekort heeft het onderwijs te lij den. Speciaal geldt dat voor de medi sche faculteit. Ook te Utrecht, waar prof. dr. H. Wagenvoort het rectoraat overdroeg aan prof. dr. H. J. M. We- ve, kwam de klacht over het docen- •tèntekort naar voren. In sommige in stituten en laboratoria is de toestand onhoudbaar. Ook de salariëring be hoeft dringend voorziening. Prof. mr. H. R. Hoetink droeg het rectoriaat van de Gemeente-Universi teit te Amsterdam over aan dr. M. Valkhoff, prof. dr. E. A. Weve dat van de R. K. Handelshogeschool te Til burg aan prof. dr. F. v. d. Ven. Aan de Ec. Hogeschool te Rotterdam trad af prof. dr. J. Wisselink, aan de T. H. te Delft prof. ir. C. B. Biezeno. Bij ccn inbraak in een bontwinkel aan de Piet Helnstraat In Den Haag werd een rijke buit behaald. Er werden 18 j aas en en 14 bontjassen tot een totale waarde van f 20.000 meegenomen. Zeeuwse Vara-leden op reis Wel 'een* beetje vermoeid kwamen 700 Zeeuwse Vara-leden in de nacht van Zaterdag op Zondag thuis. Ze. waren Zaterdagmorgen 7 uur op veis gegaan in 20 touringcars. Eerst een tocht langs mooie plekjes van Nederland en daarna een bezoek aan het Gooiland theater te Hilver sum, waar de Vara een uitzending verzorgde. Wim Verhagen begroette namens het hoofdbestuur van de Vara de Zeeuwse gasten, die de primeur kre gen van de uitzending „Uit en Thuis". Vooral het promènadeorkest van Benedict Silberman werd luide toegejuicht. Het cabaretprogram, dat tussen de muzieknummers werd gegeven, verwierf echter minder in stemming. Het lichte muziek- en showpro gram, dat na de pauze werd afge werkt, voldeed echter geheel. Ondanks het regenweer was de stemming, tijdens dé reis uitstekend. Geld geleend onder valse voorwendselen. Mej. J. C. H., étaleuze te Rotter dam. laatstelijk zonder vaste woon- of verblijfplaats, had zich voor de Arrondissementsrechtbank te Mid delburg te verantwoorden wegens oplichting en diefstal. Verdachte had op 29 Mei te Mid delburg J. P. D. bewogen tot afgif te van 50, door deze in strijd met de waarheid te zeggen, dat haar va der een grote kolenzaak had in Rotterdam, dat zij op het kantoor vao haar vader werkte, verloofd was met een arts, die momenteel in Indonesië vertoefde, haar porte- monnaie met al haar geld verloren had en dat zij, indien D. haar geld wilde lenen, hem dat op 31 Mei zou terugbetalen. Toen van terugbeta ling niets kwam werd aangifte by de politie gedaan, waarna opsporing en aanhouding werd verzocht. SOp 29 Juni kwam bericht van de olitie van Bussum, dat verdachte aar was aangehouden wegens, dief stal van f 10. Zij is later, via de politie te Breda en Bergen op Zoom, welke van haar ook wel enige op heldering verlangde wegens diefstal en oplichting, ter beschikking ge steld van dc politie te Middelburg. Bij het verhoor bleek, dat verdach te ook in andere opzichten ont spoord was. Verdachte bekende het ten laste gelegde. De eis luidde: 9 maanden, waarvan 6 maanden voor waardelijk met bijzondere voorwaar de; opname Moederhuis Leger des Hei Is en een proeftijd van 3 jaar. Mej. mr. Bolle, raadsvrouwe van verdachte sloot zich geheel aan by het requisitor. De laatste dagen voor een bevrij ding zijn moestal de smartelijkste en de zwaarste van een oorlog. Dat bleek toen Zuid-Nederland nu vjjf jaren geleden werd bevrijd wel heel duidelyk in Biggekerke. De zeven tiende September 1944 zal door de inwoners van Biggekerke nimmer vergeten worden. Het was een Zon dag en het ging van mond tot mond, dat de geallieerde aanval op de Duitse troepen in Nederland was begonnen. Overal heerste onrust en span ning. Toen verschenen plotseling de bommenwerpers en de jagers boven Walcheren Ee" verschrikkelijk bom bardement op rii°singen en omge ving volgde. Meer dan 800 bommen werden geworpen. Het zwaarst was Biggekerke ge troffen. De gehele strook tussen duin en dorp was letterlijk omge ploegd en 4o mensen hadden daarbij op slag het leven verloren. Een nutteloos bombardement, zeg gen - wij nu achteraf. Het kleine, rustige Biggekerke met zijn nijvere bevolking speelde geen rol in deze oorlog. Diep was de verslagenheid in het dorp en op geheel Walcheren. Direct werd zoveel mogelijk hulp geboden uit andere plaatsen. Slechts wenigen beseften toen. dat Biggeker- ke's ramp nog slechts het begin was van de lijdensweg, die Walche ren ZOU moeten gaan tot aan de be vrijding. Met weemoed herdenken wQ in deze dagen van bevrijdingsfeesten de slachtoffers van Biggekerke! Kappersbediende had slrop. Zaterdag zou een kappersbediende uit Heinkenszand een bezoek bren gen aan zijn breeds in Ovezande. In zijn tas nam hij behalve enige kledingstukken 3 knipmachines mee, teneinde zijn broers te kunnen knippen. Hij had dit alles in een tas gedaan, die hij op zijn fiets gebonden had en plaatste deze in een schuurtje 'n Ovezande, waar het juist kermis was. Top" hij terugkeerde bleken zowel zijn persoonlijke bezittingen als de knipmachines met de tas te zijn ver dwenen. Vijf meter lange vis geniet belangstelling. In eeir vorige editie deelden wij reeds mede, dat Zondag op het sttand 1 nabij Zoutelande een 5-meter lange vis was aangespoi-ld. Deze blijkt een dolfijnsoort te zijn. Een inwoner van Middelburg heeft, het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden van do vondst in kennis gesteld. Men toonde daar grote belangstel.'/ïg en zal ccn bezoek aan Zoulelande bren gen ten einde een nader onderzoek in te stellen. Wanneer mocht blijken, dat de vis inderdaad iets bijzon ders is. zal men deze medonemen naar Leiden en laten opzetten. Zeeuwse slier preferent. Het bestuur van het N.R.S. heeft zes stlerbn preferent verklaard in de iweeae klasse, tc weten Rudolf (Zeeland). Old- ambster Lodewijk 3 (Overjjsel), Cupido van de Waard (Noord-Holland). Bertus (Kampereiland). Dina Lindberghs Ade- ma NoordHoIlnnd; Stina 3's Prins (rood bont, N. Brabant). STICHTING „VREDERUST". ^Maandagmorgen heeft, het moderamen van de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom, tegelijk me), de benoeming van Zuster Knöps als hoofd van paviljoen 4, dit gerestaureerde gebouw weer in ge bruik genomen. Met de opening van dit voor e.a. 60 vrouwen ingerichte pavil joen, zijn thans na de moeilijke bezet- tings- en naoorlogse jaren, weer alle 12 paviljoenen van de Stichting in gebruik. In de algemene vergadering van de Bond van Provinciaal Personeel in Ne derland werd tot hoofdbestuurslid geko zen ir. J. A. Hofwegen, ingenieur van de Prov. Waterstaat te Terneuzen. Het Bedrijfschap voor Visserijpro. ducten ziet zich genoodzaakt het aanvoerverbod van kleine vis (zgn. ,puf) scherper te stellen, omdat toe nemende aanvoeren van vis van de kleinste sorteringen zodanig prijsbe- dervend op de markt werken, dat [dikwijls voor vis van normale afme tingen geen behoorlijke pry's meer kan worden gemaakt. De minimummaat var schol wordt met ingang van 15 September van 21 op 23 cm. gebracht, die van tong van 15 op 23 cm. en die van zeebot van 15 op 20 cm. Voor de overige '.zeevissoorten, sprot en zeebliek uit- igezonderd, blijft de bestaande mini mummaat van 15 cm. gehandhaafd. Voor bot, afkomstig uit de Wadden zee .Zuidhollandse en Zeeuwse stro men geldt de minimummaat van 18 cm., welke in de visserij reglementen voor deze wateren is vastgesteld. Militair transport over de Wester Schelde Verscheidene honderden militai ren met gecamoufleerde helmen, tientallen trar=nortwagens en een voor een i"ek gevaarlijk uitziende batterij geschut, gaven Maan dagmorgen aan de Kruiningse veer haven een ongewone aanblik. Een militair convooi, dat op weg was naar Oost Zeeuwsch Vlaanderen om ?n zo echt mogelyke aanval op Axel uit te voeren en daarna deel te ne men aan' de plechtigheden ter her denking van Axel's bevrijding, werd in alle vroegte over de Sche.lde ge zet. In tegenstelling tot enkele weken geleden, toen een pansercolonne, die over de Schelde zou trekken geen rekening had gehouden met de ca paciteit van het veer. waardoor de oefening van deze colonne mislukte was ditmaal alles keurig voor e" Maatregelen waren getrof fen /oor een vlot vervoer met de Prov Stoomboot diensten'. Om zeven uur gingen de mannen van dé stornischool Roosendaal over, om 8 uur volgde een tweede thansport en met de boot van tien uur bereikten de mannen van de K. S. I. uit Weert Zeeuwsch Vlaanderen. Om onnodig vervoer te voorkomen werd een deel van de transportwagens te Kruiningen achter gelaten. Door de goede regeling ondervond het particuilere vervoer op het veer Kruiningen—Perkpolder slechts ge ringe vertraging. Geslaagde Bondswandeldagen op Walcheren. Begunstigd door prachtig wandelweer werden Zatetrdag en Zondag de door ..Medioburgum" te Middelburg georga niseerde bondswandeldagen" van het K.N.G.V. gehouden. Er waren ongeveer 300 deelnemers en hiervan viel er Zater dag één uit. terwijl Zondag alle wande laars de tocht volbrachten. Een mooi re sultaat dus, waarvoor allen een fraaie medaille in ontvangst mochten nemen. Bovendien werdén diverse groepsprijzen uitgereikt. Dc buurtvereniging 't Zand. die zo'n grote activiteit ontplooit, had voor beide trajecten een ploeg ingeschre ven en deze beide ploegen verwierven toegekend aan „Mediobur gum", „Achilles" en „Domburg" voor het 15 km-trajeet en „Wilhelir.ina", „Oostkapelle". W.S.V. Serooskerke, de Personeelsver. „Contact" en de Pers. ver. Z.C.F. voor het traject van 27 km. Teraardebestelling B. E. Ruys Sr. Maandagmiddag werd onder grote be langstelling uit binnen- en buitenland het stoffelijk overschot begraven van de heer B. E. Ruys Sr., oud-directeur en commissaris van de Koninklijke Rotter damse Lloyd.- In de lcerk van de Ned. Hervormde gemeente te Hillegersberg, waar het stoffelijk overschot stond opgebaard, werd het woord gevoerd door de heren mr. K. P. yan de Mandele. voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. D. A. Deiprat, namens de K.P.M. en K.J.C.P.M. en Stoomvaartmaatschappij Nederland en door de heer H. A. Cronunelin. directeur Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, Hier na herdacht de heer B. E. Ruys zijn va der. Onder de aanwezigen op de begraaf plaats merkten wij onder meer op ir. H. C. Wesseling. oud-directeur van de Ko ninklijke maatschai^?ij „De Schelde". Ring Walcheren Hervormde Mannenverenigingen bijeen. Onder leiding van de heer C. Dronkers uit Vlissingen. voorzitter van de ring Walcheren der Hervormde Mannenvere- nlgingen ..In Dienst der Kerk" en lid van het Hoofdbestuur dier vereniging, kwamen de Hervormde Mannenvereni- gingen op Walcheren in de Bogardzaal ie Middelburg in vergadering bijoen. Een deel van de besprekingen werd gewijd aan de activering van de be staande Walcherse afdelingen en de mo gelijkheid van oprichting van nieuwe af delingen. Medegedeeld werd, dat de heer L. Post- ma. van het Centraal bureau van de vereniging te Leeuwarden van 24 tot 29 October a.s.. door Zeeland een tournee zal houden. Vlissingen RUIT INGEDRUKT. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd dc Vlissingse politie gealarmeerd door omwonenden, die gehoord hadden hoe in het distributiekantoor aan dc Brouwenaarstraat een ruit werd inge drukt. Ogfcnbiikkelijk werd de omgeving afgezet en een onderzoek in het gebouw werd ingesteld. Inderdaad bleek een ruit ingedrukt te zijn. maar in het gebouw werd alleen ccn angstige poes aangetrof fen. die blijkbaar door de ruit was ge sprongen. De kat wist zich aan arrestatie te onttrekken. NIEUWE VERKEERSREGELING OP BETJE WOLFFPLEIN Ter bevordering van de verkeers veiligheid zal deze week op het Betje NVoiffplein tc Vlissingen als proef een regeling worden ingesteld voor het voetgangers- en wielrijdersverkeer. Voor de voetgangers zullen oversteek plaatsen worden aangegeven. Het is daarna strafbaar op andere plaatsen dan de daarvoor bestemde het plein over te steken. De voetgangers moe ten er echter wel rekening mee houden, dat ook op deze plaatsen het rijverkeer voorrang heeft. Daar op dit plein door de wielrij ders veelvuldig gezondigd wordt te gen de regel „Langzaam verkeer al leen uiterst rechts", zal op 't wegdek door 'n gele lijn worden aangegeven, wat uiterst rechts voor wielrijders is. Wielrijders moeten deze gele lijn dus steeds aan hun linkerkant houden. Andere manieren zijn strafbaar. De bushaltes van de Stoomtram „Wal cheren" zullen enige meters worden verplaatst. We hopen, dat de politie de eerste dagen niet te snel tot bekeuren zal overgaan, opdat het publiek aan deze nieuwe regeling wennen kan. HET BADSEIZOEN TEN EINDE Met ingang van Zondag a.s. is het badseizoen te Vlissingen gesloten. Middelburg BIETEN AANVOER Maandagmorgen worden aan de Loskade te Middelburg de eerste suikerbieten aangevoerd. Naar schat ting zullen er deze campagne 9 a 10.000.000 kg suikerbieten aangevoerd worden. CONCERT DOOR EXCELSIOR. Op Woensdag 21 September zal de" mu ziekvereniging „Excelsior" nog een con cert geven in de muziektent op het Mo lenwater te Middelburg. Het programma wermeldt onder meer een fantasie uit de opera Le Trouvcre van Verdi, een ballet suite. de populaire wals Gold und Silber van Franz Léhar en twee marsen van Willy Schootemeijer. Dezer dagen zal in Middelburg, St. Laurens. Serooskerke, Veere en Vróuwen polder door de P.T.T. op grote schaal een circulaire der afdeling Middelbbrg van het Nederlandse Rode Kruis wórden ver spreid. waarin om een bijdrage wordt verzocht. Deze circulaire, die overigens voor zichzélf spreekt, zou reeds eerder zijn verspreid, wanneer niet het afdelingsbe stuur had gemeend aan de inzameling voor de slachtoffers van de brand in hui ze ..Irma" voorrang te moeten verlenen. Men was van oordeel, dat alles moest worden gedaan om de inzameling voor „Irma" zo goed mogelijk te doen slagen cn daarom besloot het bestuur dc actie ten bate van het Nederlandse Rode Kruis op te schorten. Het Rode Kruis zal dus nu ln de vol- Ïcnde dagen komen aankloppen om een Inanciële bijdrage, later dan het plan was, maar om redenen, die alleen maar waardering kunnen ontmoeten. Moge een ieder, die de circulaire onder Polderbestuur van Walcheren vergadert De algemene vergadering van Walcheren's Polderbestuur zal op Zaterdag 1 October in het kantoor gebouw Poelendale te Middelburg bijeenkomen. De agenda vermeldt ondermeer vaststelling Polderreke ning over 1948 en voorstellen van het dagelijks bestuur tot heffing van buitengewoon dijkgeschot in '49, tot heffing van dijkgeschot in 1950, •tot toekenning van een vacantietoc- lage en een Huwelijkstoelage aan 't personeel, tot opname van ten hoog ste 3.500.000 aan kasgeld in 39o0 en tot uitgave in erfpacht van eni ge percelen. Eveneens komt in behandeling 'n voorstel tot verpachting van eigen dommen van de Polder. In Novem ber a.s. loopt de pacht van' een groot deel der Polderbezittingen af. Voor het pachten der percelen, waarvan de huidige pachters niet voor verlenging van de pachtover eenkomst in aanmerking wensen te komen, werden inschrijvingen ge vraagd. Er kwamen slechts twee in- schriivingen binnen. In het ene ge val bedraagt de inschrijvingsprijs 5 minder clan de huidige pacht prijs,' maar niettemin is aan de al gemene vergadering geadviseerd dit aanbod te aanvaarden. De inschrij vingsprijs van het andere perceel is aanzienlijk meer dan de huidige pachtprijs. Het dagelijks bestuur heeft om machtiging gevraagd om, wanneer er alsnog gegadigden voor de pacht van de andere percelen blij ken te zyn of te zullen zyn, tot ver pachting over te gaan. Zeeuwen vertegenwoordigd bij plechtigheid te Brugge. Zondag had tc Brugge op de Grote Markt een plechtige uitreiking van eretekenen plaats aan verzetslieden, leden van het Geheim Belgisch Le ger. Tegenwoordig warpn o.a. de mi nister van Landsverdediging, de Gou verneur van West-Vlaanderen, de burgemeester van Brugge en vele. an dere militaire en burgerlijke autori teiten. De Zeeuwse bond van oud- Oorlogsvrijwilligers was tot bijwo ning van deze plechtigheid uitgeno digd en was met een 40-tal leden aanwezig. Door de bondsvoorzitter, cfe heer C. J. Vader, werd een krans gelegd aan de voet van het oorlogs monument, waarna hy in de feest- zaal van het Huis voor oud-strijders woorden van felicitatie en vriend schap sprak. VOETBAL Zeelandia O.D-I.O. 4 2 Deze wedstrijd, onder jdeale weersom standigheden gespeeld, begon wel zeer sensationeel. Nauwelijks was er afge trapt of Verpalen, de Odio-crack, schoot in moeilijke positie keihard in (0—lj. De ZeeUndiaan Janissen wilde dit blijkbaar nadoen, want zijn gelijkmaker, die enke le minuten later gescoord werd was al even fraai (1—1). Het spel golfde hierna op en neer en spoedig bleek, dat Zee landia ook nog over andere schutters beschikte. Rechtsbuiten Adriaansen snel de op een pass van .links naar binnen en scoorde onhoudbaar (21), Even later werd het 3—1, als een voorzet, van de zelfde speler door een Odio-back in eigen doel word! gekopt. Nog was het niet genoeg. Weer een voorzet van links en- weer was het Adriaansen. die de stand op 41 bracht. Hierna is het rusten. Na de thee kwam Odio danig opzetten en Zee landia werd geheel in de verdediging gedrongen. Doelpunten kunnen niet uit blijven en spoedig was 't dan ook 42 als een mooie Odio aanval keurig werd afgewerkt. R.C.S. Zierikzee 2 0 Dc Souburgers hebben Zondag hun tweede overwinning weten te behalen in- dit seizoen. Het was een rustige wedstrijd, met perioden van aardig voetbal aan bei de ziiden. RCS was voor het doel ge vaarlijker dan Zierikzee. Reeds na 5 mi nuten spelen kreeg de thuisclub een cor ner tc nemen, waaruit een gevaarlijk mo ment ontstond voor het Zierikzee-doel. De bal belandde echter op de lat en ging uit. Even later loste de RCS-midvoor, n? góed samenspel met de linksbinnen een hard schot, dat via de binnenkant van de paal in het doel verdween. Ongeveer 8 minuten voor de rust maakte J. v. d. Dries er 20 van. Na de rust kwam Zierikzee iets meer in de aanval, maar in de stand kwam geen veranderingmeer. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen, 16 Sept.: Achil les van Gdynia: Polonia v. Antwerpen; 17 Sept.: Erdstaal v. Antwerpen. Vlissingen vertrokken, 16 Sept.: Achil les naar zee; Mecklenburg n. Folkstenoe. Geapsseerd naar Antwerpen. 16 Sept.: Depa van Hull; 17 Sept.: Duivendijk van Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen, 16 Sept.: Magna Pete n. Rotterdam; Amsteldijk n. Dover; 17 Sept.: Aalsdijk n. Rotterdam; Import n. Oporto; Carpo n. Garston, Vlissingen aangekomen: 17 Sept. Meck lenburg van Folkestone: Dollard van Ter neuzen; 18 September Van Gelder van Rafsö: Mado van Londen. Vlissingen vertrokken: 17 September Dollard naar Par: Polonia naar Alloa; Erdstaal naar Bilbao; Mecklenburg naar Hoek van Holland. Middelburg aangekomen: 17 September Keizersgracht van Rotterdam. Gepasseerd naar Antwerpen: 17 Sept. Voorwaarts van. Londen; Democraat van Rotterdam; Deneb van Swansea; Prinses Marijke van Huil. Gepasseerd van Antwerpen: 17 Sept. Maraat V naar Queensbrough; 18 Sept. Rolti naar Londen; Tero naar Rio Gran de: Hilda naar Waterford. KERKNIEUWS. INTREDE Ds. G. VAN 8CHUPPEN. Naar wij vernemen zal ds. G. v. Scliyp- nen. die zijn beroep naar de Ncd, Herv. Kerk te Kortgcnc aangenomen heeft, zijn intrede doen op 20 November a.s. oeen krijgt daardoor tevens nog eens worden herinnerd aan hetgeen het Rode Kruis in de bange dagen van October '44 en in de eerste tijd daarna voor zovelen heeft betekend. De afdeling Zeeland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zal op Woensdag 28 September in het Schutters hof te Middelburg haar jaarvergadering houden. Na de huishoudelijke vergade ring worden de restauratiewerken aan Stadhuis, beide kerken en de voet van de Lange Jan" bezichtigd. Vervolgens wordt een koffiemaaltijd gehouden waar na drs. C. M. Vcrbung. directeur van het E.T.I., spreekt oVer het aandeel van Zee land in de komende industrialisatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2