PROVINCIAL&ZEEUWSE COURANT Laszlo Rajk bekent alles vlot BILT Deze week DOLLAR EN POND MOETEN OMGEWISSELD KUNNEN WORDEN Vandaag ZO DE OUDE ZONG PIEPTE DE JONGE NIET ENORME BIETENCAMPAGNE VING DEZE WEEK AAN DE VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 227 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntlju. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURG LISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 17 Sept. 1949 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—Iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur Vlissingen Walstr 58-<J0. tel. 2355, 8 iijnen (b.g.g. 2357) M'burg Londense Kaai 20. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. teL 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerjjstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Monster-proces in Boedapest begonnen Sinds 1931 spion onder de communisten. Vrijdagmorgen is in het gebouw van de Hongaarse vakbond van me taalarbeiders te Boedapest het proces begonnen tegen de voormalige minister van buitenlandse zaken Laszlo Rajk en zeven andere beklaag, den. Na het voorlezen van de ellenlange acte van beschuldiging werd Rajk gevraagd wat hy daarop te zeggen had. De voormalige commu nistische leider bekende daarop alles wiat hem ten laste was gelegd en bieef bjjna vier volle uren aan het woord om uitvoerig over zijn activi. teit in de afgelopen jaren te verhalen. De houding van alle beklaagden was overigensapathisch. Hetgeen Rajk vertelde kwam hierop neer, dat hij steeds een dub bel leven heeft geleid door zich schijnbaar een getrouw communist te betonen, doch in werkelijkheid als spion voor buitenlandse inlich tingendiensten op te treden. Dat be gon al in 1931 toen hij door de Hon gaarse politie werd gearresteerd en werd vrijgelaten, nadat hij erin had toegestemd spion van de politie te worden. Hij kreeg opdracht in het Hon gaarse bataljon Rakosi aan de Het is deze week anders geiopen met de Ronde Tafelconferentie, dan enkele berichten tegen het einde van de vorige week deden vermoeden. Men rekende immers reeds min of meer op een openbare zitting, waarin dan enige voorlopige resultaten zou den kunnen worden bekend gemaakt. Maar de verwachte resultaten zijn nog uitgebleven en de gedelegeerden heb ben blijkbaar behoefte gevoeld aan 'n andere omgeving en zoeken nu in de x\rdennen naar een oplossing voor hun moeilijkheden. Het gaat nog al tijd in de eerste plaats om het „ge wicht" van de Unie; de Indonesiërs hebben de Nederlandse gedachten hieromtrent gewogen ente zwaar bevonden. Misschien, dat de berglucht en vooral de invloed van de U.N.C.I., waarvan het Amerikaanse lid Crochran reeds vroeger op kritie ke momenten poogde in te grijpen, er toe kunnen bijdragen een voor alle partijen bevredigende figuur te vin den. In het buitenland vroegen gebeurte nissen op meer dan één „front" de aandacht. Amerika en Engeland wer den het eens over maatregelen, welke Londen binnen enkele jaren uit zijn dollar-moeilijkheden zouden kunnen helpen, wellicht zonder dat daarvoor een devaluatie van het pond en de daarmede verbonden munteenheden, waaronder onze gulden, nodig zou zijn. Maar nauwelijks waren deze re sultaten wereldkundig gemaakt, of de dix-ecteur van de Wereldbank, Eugene Black, kwam opnieuw de gemoederen verontrusten met een verklaring, dat hij devaluatie van de West-Europese munteenheden nodig achtte om de ex port naar het dollargebied tot de ver eiste hoogte op te voeren. Zodat we nog altijd niet weten, waar we met 't pond en onze gulden aan toe zijn. Aan het Griekse front leek de strijd langzamerhand doodgebloed, maar ook i hier werd de wereld deze week op geschrikt door een verklaring van een Griekse minister, dat men de vrijwel verslagen vijand misschien wel op Al banees gebied zou moeten achtervol gen om te voorkomen, dat deze zich daar, met. steun van de Albanezen, opnieuw ten strijde zou kunnen toe rusten. Inmiddels hebben de grote mogendheden van 't Westen de Grie ken al tot wat kalmte gemaand en de heren in Athene er op gewezen, dat zij het toch altijd eerst nog eens met dé Ver. Naties zouden kunnen probe ren. In Duitsland wo»dt het gebouw van de West-Duitse staat in snel tempo tót zijn voltooiing gevoerd, en met de aanwijzing van de liberaal Heuss tot president en de Christen-Democraat Adenauer tot kanselier zou men kun nen zeggen, dat het gebouw nu onder de kap is gekomen. In ©ost-Europa nam de strijd tus sen Staat en Kerk weer scherpere vormen aan. getuige de maatregelen tegen de Tsjechische aartsbisschop Matocho, We hebben reeds meermalen bericht over de onrustbarende toeneming van het bandietendom in Frankrijk. Heus, het is niet overal zo vredig als men uit het relaas van de vele Neder landse toeristen, die van Marianne's charmes genieten, zou vermoe den. Maar dat dit bantitisme ook naar Nederland zou overwaaien, werd toch zeker niet verwacht en toch moesten de kranten deze week een paar bru tale overvallen melden. Wat in het Arnhemse station en bij de Boeren leenbank van IJsselmonde gebeurde, doet maar weinig voor Chicago en Parijs onder! Zover als op Sicilië, waar de bandiet Giuliano langzamer hand als een nationale held vereerd engeholpen wordt, is het hier gelukkig nog niet gekomen. Ten slotte moeten we nog vermel den het bericht, dat mr. Teulings uit Den Bosch waarschijnlijk het Neder landse kabinet zal komen completeren als opvolger van de naar overzeese gebiedsdelen verhuisde minister van binnenlandse zaken, en het besluit van de regering om de interim-rege ling voor Suriname maar liever in te trekken, nu haar duidelijker is gewor den. dat dit ontwerp in zijn huidige vorm d.w.z. na de amendering door de Tweede Kamer voor de direct- belanghebbenden slechts een steen des aanstoots was geworden. Ad. Int Spaanse burgeroorlog deel te ne men, deserteerde in Februari 1939 en kwam in een Frans internerings kamp terecht. Daar kwam hij in contact met de Franse geheime dienst en met verscheidene Joego- slaven, die nu hoge posities bekle den in Belgrado en waarschijnlijk eveneens voor de Franse dienst werkten. In Aug. 1945 werd hij door kolonel Kovacs, voormalig Ameri kaans militair attaché te Boedapest, voor de Amerikaanse geheime dienst geworven. Kovacs zou ge dreigd nebben hem anders te ont maskeren. Over zijn beweerde betrekkingen met de -Joego.Slavische geheime dienst was Rajk zeer uitvoerig. Ti to's minister van binnenlandse za ken Rahkoyic had hem geprest voor deze dienst te werken onder de be- dreiging anders de zaak aan het licht, te brengen Bij een bezoek van Tito en Run- kovie aan Hongarije, in December 1947, had Rankovic hem de plan. nen uiteengezet voor het omverwer pen van de leiding der communis tische partijen in Oost-Europa en het. vormen van een anti-Sovjet mi litair blok, geleid door Belgrado. Dit blok zou door Amerika ge steund worden. In 1947 had Rajk de kwestie met de inmiddels uitge wezen Amerikaanse gezant In Boe dapest. Chapin. besproken. Vier maanden na de bekendmaking van de resolutie van de Kominform had Rankovic op een geheime bijeen komst met Rajk Joegoslavische troepen voor een staatsgreep in Hon garije aangeboden. Rajk verklaarde het gehele plan als avontuurlijk te beschouwen, doch hij had niet anders kunnen doen dan de orders uit te voeren. In die tijd had hy de indruk gehad, dat bovengenoemde plannen door Tito waren ontworpen en dat zij met de V.S. samen waren uitgewerkt. Hij zeide als minister van binnenlandse zaken allereerst voor de Amerikaan se geheime dienst gewerkt te heb ben, doch later uitsluitend voor die van Joegoslavië. Rajk gaf toe de Joegoslavische regering de volledige plannen van de Kominform gegeven te hebben voordat zij werden gepubliceerd. Rajk zeide aanvankelijk te gelo ven, dat alleen enkele van de hui dige leiders der Joegoslavische re gering en communistische party als agenten werkzaam waren, doch een geheime bespreking bracht hem tot de overtuiging, dat niet alleen deze personen, maar vrijwel alle leiders van Joegoslavië thans samenwerk ten met de V.S. en de Amerikaan se geheime dienst. Hij verklaarde het Hof. reden te hebben om aan te nemen, dat de Amerikaanse geheime dienst op een of andere manier de hand had we ten te leggen op bezwarend mate riaal over Tito's vooroorlogse acti viteit en dit het begin was van Tl- lo's samenwerking met de V.S. 60 JOURNALISTEN. Ongeveer 60 buitenlandse persver- slaggevers wonen het proces bij. De Britse, Franse en Amerikaanse le gaties hebben twee kaartjes gelwe gen. zodat zij waarnemers kunnen sturen. INTERVIEW MET MINISTER LIEFTINCK Driehoekshandel lussen Europa' aanleiding Nederland oorlog gaf dit nimmer tot bezorgdheid omdat Oosl-Azië en de Ver. Stelen. met andere landen voordelige saldi had, die het tekort konden dekken. Thans kon het overschot in ster ling als gevolg van de Nederland se handel met andere landen dan België en Luxemburg, niet worden gebruikt om laatstgenoemde landen te betalen, omdat zij zelf al genoeg ponden hebben. Dit bewijst, dat de gehele kwestie kan worden terug gebracht tot de omwisselbaarheid van ponden In dollars. In een interview heeft minister Lleftinck als zyn mening kennen gegeven, dat verlichting van de Britse oorlogsscliuld één van de eerste stappen diende te zijn naar convertabiuteit van de valuta's, zo bericht Aneta. Het kernprobleem van de huidige toestand der wereld- economie, aldus de minister, is de behoefte aan vrije omwisselbaarheid van sterling en dollar. Dit kon niet ineens worden opgelost, maar moest stap voor stap gebeuren. De last van do oorlogsschuld diende van de Britse staathuishouding te worden afgenomen. De ervaring in vorige oorlogen had geleerd, dat oorlogs- schulden bijna nooit kunnen worden afgelost. De schuld zou b.v. worden verlicht als de dominions liun vor. deringen over een langere periode uitstrekken of wanneer de Ver. Sta ten bereid werden gevonden een deel va.» de Britse verplichtingen over te nemen. Als tweede zeer belangrijke stap in dezelfde richting noemde prof. Lleftinck een gezamenlijke actie van de Ver. Staten en Engeland om de productiviteit en de koopkracht van de Oost-Aziatische landen te vergro ten. Dit zou de Europese landen in staat stellen op grote schaal naar Oost-Azië te exporteren. Op hun beurt zouden de Oost-Aziatische landen meer dan voorheen naar de dollargebieden kunnen exporteren. Op deze wijze zou de onmisbare driehoekshandel tussen West-Euro pa. Oost-Azië en het Westelijk half rond kunnen worden hersteld. Prof. Lieftinck illustreerde dit wereldprobleem door te wijzen op de toestand in de Benelux-landen. Hij herinnerde er aan. dat Nederland altijd een nadelig saldo met België en Luxemburg had. Voor de laatste Campagne van Duitse communisten tegen Titoïsme. „Steun" aan de socialislen. Het bestuur van de communistische partjj in West.Duitsland heeft be kend gemaakt dat een campagne zal worden ingezet, welke ten doel heeft alle „Titoistischc afwijkingen" met de grootst mogelijke kracht tegen te gaan. Verder wordt een beslissende wen ding in de practische politiek ten aan. zien van de sociaal-democraten aan gekondigd. De communisten zyn voor. taan bereid zich te allen tijde aan de zijde der sociaal-democraten te scha ren, opdat zij tezamen „de aanvallen op de maatschappelijke en democra tische rechten van het volk kunnen afslaan." 1 October wellicht reeds Vóór-Unie der Benelux? Naar A.N.P..Aneta's diplomatieke correspondent uit betrouwbare bron verneemt bestaat er grote kans dat de Benelux Voor-Unie thans op zeer korte termijn tot stand zal komen. Als de onderhandelingen die nu gaande zijn met succes worden be kroond zou het zelfs mogelijk zijn dat de Voor-Unle nog op 1 October a.s. zal ingaan. ONZE EXPORT NAAR DE V.S. Ten aanzien van de onlangs door Nederland aangekondigde maatrege len om de Nederlandse uitvoer naar de Ver. Staten te vergroten, zei minister Lieftinck. dat de regering een prikkel wilde scheppen om de Nederlandse zakenlieden, die tot dus ver bij uitvoer naar het sterlingge- bied een grotere winst in guldens maakten, te bewegen naar het dol largebied over te schakelen. Behal ve dat aan exporteurs zou worden toegestaan tien procent van hun dollaromzet te behouden, overwoog de redering het verlenen van een speciale compensatie ter dekking van de extra kosten bij export naar de V. S. is het 5 jaar geleden, dat Poolse troepen de grens in Zeeuwsch-Vlaanderen over schreden; .is iiet 5 jaar geleden, dat de eerste Geallieerde luchtlegers landden bij Arnhem. Deze ope ratie eindigde 28 September 1944. EN MORGEN.... ...is het 5 jaar geleden. Eindhoven werd bevrijd: V- Voor het Vaderland gevallen. De regering maakt bekend dal tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd; Koninklijke landmacht: soldaat le kl. W Th. Wolters uit Duiven (Geld.) alsmede een soldaat 2e kl. van het K.N.I.L uit Indonesië. Amerikaanse soldaat ontsnapt uit een Sowjet-gevangenis. Muur mei mes bewerkl. Een Amerikaanse soldaat, die bijna een jaar in een gevangenis in de Sowjet-sector is vastgehouden, is er Vrijdagmorgen tezamen met drie Britse militairen in geslaagd, naar de Westelijke sector van Berlijn te ontsnappen. De Amerikaanse soldaat, de 26-ja- rige recruut John Sinkiewcz. vertel de, dat een der Britse militairen we kenlang de muur van zijn cel met een bot mes had bewerkt. Eindelijk was hij in staat door het gemaakte gat heen de grendel van de celdeur opzij te schuiven. Na zich bevrijd te hebben forceerde hij met een ijzeren staaf de sloten van de cellen waarin zich de andere Britse militairen be vonden. Met zijn vieren klommen zij vervolgens over de muur van de ge vangenis waarvan de bovenkant met glasscherven was bedekt, Sinkiewcz was 5 November van het vorig jaar per trein naar de Russische sector geriesd. Daar werd hij gearresteerd en gevangengezet. Zestien dagen en nachten werd hij aan een stuk ver hoord door hoge Russische officieren. Een hunner zou hem geslagen heb ben en gezegd hebben dat hij loog. Een officiële Amerikaanse zegsman verklaarde, dat Sinkiewcz zich li chamelijk in zeer slechte toestand be vond en aan ondervoeding leed. Hij was thans onder medische behande ling. De drie Britse soldaten zijn deser teurs en zijn door de Britse autoritei ten in verzekerde bewaring; genomen. Polen dwongen piloot in Zweden te landen. Vijf jonge Polen hebben Vrijdag met de revolver In de hand de piloot van een Dakota der Poolse lucht vaartmaatschappij „Lot" gedwongen op een militair vliegveld nabij Stock- holm te landen. Het toestel zou van Danzig naar "Kattowice hebben moe ten vliegen. De vijf Polen verklaarden tegen over de Zweedse beambten, dat zij door de Poolse geheime politie wer den gezocht en vroegen om asyl. Zij wilden naar Amerika doorreizen. De zeven overige passagiers ver klaarden naar Polen te willen terug keren. Zij zullen daartoe toestem ming krijgen zodra de machine weer in orde is. In een distilleerderij in de Pary»e voorstad Put eau brak door bliksem inslag een dusdanige brand uit, dat de P.arijse brandweer te hulp moest komen. De vlammen, die soms 180 meter hoog opschoten, werden niet 37 stralen bestreden. Na drie uur had men de brand in bedwang. Doch men kon niet verhinderen dat de fabriek tot op de grond afbrandde. Van de voorraad alcohol, groot 12.000 hl. konden 4000 hl. «'orden gered. Enige brandweerlieden rollen dè vaten alcohol naar veiliger oorden. Vader Reimann in conflict met zijn zoon. Max Reimann. de W.-Duitse comm.. leider heeft verklaard, dat hu zijn zoon Joseph, die deze week uit de Sowjet-zöne is gevlucht, sedert 1930, toen deze drie jaar was, niet heeft gezien. Hij zeide dat de jongen „ge. heel onder de invloed van de Nazi. opvoeding, de HiUerjugend en de mi. litaire opvoeding" was gekomen. „Ik vind het een schande een der gelijke zaak in de politieke strijd te gebruiken, daar ik in het geheel geen invloed op de ontwikkeling van mijn kind had". Liedjeszanger vermoordde moeder van 8 kinderen. En sloeg daarna de hand aan zichzelf. Vrijdagmiddag is aan de Achter weg onder Suihuizum in Friesland de ongeveer 50-jarige echtgenote van de grondwerker P Groenmand uit Augustinusga door de liedjeszanger D. Tabak uit Surhuisterveen ver. moord. De dader die 15 jaar in de gevan genis heeft doorgebracht wegens moord in een kroegje te Drachten, haa de laatste tijd getracht een ver houding met de vrouw aan te kno pen. hetgeen hem niet gelukte. Do vrouw poogde steeds wter te ontwij ken. daar zij wist. dat hij in het be zit was van een revolver. Toon zij Vrijdagmiddag met wasgoed op weg was naar haar moeder, ontmoette zij hem echter. Na een korte woorden wisseling, schoot T. haar in de' borst, waarna hij de zwaar gewonde vrouw opnam om haar weg te dragen. Met een tweede schot maakte hij een ein de aan haar leven. Vervolgens richt te hij het wapen op zichzelf en dood de zichzelf. De vermoorde vrouwwas moeder van acht kinderen. Zeeland verwacht goede oogst Nederland en bijgevolg ook Zeeland staat voor de grootste bieten campagne, die ooit in dit land werd afgewerkt. Ongeveer een jaar geleden heeft minister S. L. Mansholt aandrang op de landbouwers uitgeoefend om het bietenareaal in Nederland met circa 33% uit te breiden, opdat Ne derland daardoor onafhankelijk zou worden van buitenlandse suiker. Aan die «enk is vrij algemeen gevolg gegeven en als het plan van de minister slaagt zal in het. komende jaar de Nederlandse bevolking nog slechts Ne derlandse suiker eten. Om dat doel te bereiken zou volgens een officiële becijfering in de thans beginnende bietencampagne een totaal van onge veer 22.6 millloen ton bieten door de suikerfabrieken verwerkt, moeten wor den. Over enkele maanden zullen we weten of dat resultaat bereikt is. Het staat reeds vast, dat de ko mende campagne zowel voor de sui kerfabrieken als voor de boeren spannend zal worden, want er wordt op top-capaciteit gewerkt en er zul len zich nergens haperingen of stag naties mogen voordoen. GOED BIETENJAAR. In Zeeland, waar het bietenareaal dit jaar beduidend werd uitgebreid, staat de oogst er goed voor. In het algemeen kan van een goed bieten jaar gesproken worden. Op de lichtere gronden zijn soms de bieten wat klein van stuk geble ven. maar op de betere gronden is de stand zeer bevredigend. Verwacht wordt, dat In verband met de vele zonneschijn en de droge zomer het suikergehalte hoog zal zijn. De opvoering van de bietenproduc tie zal voor Zeeland tot gevolg heb ben. dat de campagne langer zal du ren dan normaal. Zij vangt eerder aan en eindigt la ter. Op leveranciers en vervoerders van bieten werd reeds een beroep gedaan om zich stipt te houden aan de levertijden, opdat do fabrieken niet in moeilijkheden zullen geraken nu zoveel van de fabriekscapaciteit gevergd zal worden. DE EERSTE BIETEN. Donderdag werden te Sint Maar tensdijk de eerste bieten aangevoerd bestemd voor de suikerfabriek te Puttershoek. Maandag 19 September begint Schouwen te leveren Op Schouwen zijn er nog al wat velden, waar de bieten klein van stuk zyn. Zij. die later leveren, hopen daar nog op gunstig najaarsweer, opdat de bieten zullen uitgroeien. Op Zuid-Beveland en Walcheren begint de levering van bieten voor de Centrale Suikermaatschappij op 19 Sept. voorzover het vervoer te water en op 21 Sept. voorzover het vervoer per spoor betreft. DRAAIENDE FABRIEKEN. De Coöperatieve Suikerfabriek Dintcloord verwacht de eerste afle vering te water op 20 Sept. en pel' spoor op 21 Sept. Deze fabriek zal de verwerking beginnen op 23 of 24 Sept. De fabriek van de Centrale Suiker Mij. te Sas van Gent bepaalde de berstp aflevering op 21 Sept. en be gint 26 Sept. te draaien. Voor de Coöperatieve suikerfabriek te Sas van Gent is het begin van de levering bepaald op 27 Sept. Men verwacht daar op 29 Sept. de eerste bieten op hel fabrieksterrein en op 3 October begint de fabriek te draai en. In het algemeen verwacht men van de bietencampagne een redelijk resultaat en men heeft de overtui ging. dat Zeeland zijn steentje of in dit gpval zijn wagons bieten zal bijdragen om het door minister Mansholt gestelde doel te bereiken. Wanneer nu het weer maar wat wil meewerken, dan komt het dus met de suikervoorziening in orde Minister Stikker bij Acheson. GEEN IMPASSE TER R.T.C. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken. mr. D. U. Stikker, heeft Vrijdagochtend een onderhoud gehad met zyn Amerikaanse ambts genoot. Dean Acheson. Hij noemde de belofte van de Verenigde Staten, dat alle Marshall-landen zullen pro fiteren van de besluiten, die geno men zijn tijdens de besprekingen over de dollarcrisis, „zeer bevredi gend". Minister Stikker hoopte dat de V.S. meer tin en rubber uit In donesië en meer bauxiet uit West-, Indië zullen gaan invoeren. Minister Stikker ontkende, dat dp R.T.C. te Den Haag in een impasse zou zyn geraakt. „Wat dat betreft wil ik met nadruk verklaren, dat verhalen over een impasse van de aan de gang zijnde onderhandel!n. gen tot het rjjk der sensatie beho ren". Joseph zelf zei tegen een corrps. pondent van Reuter, dat hy zjjn be. komst had van de Sow jet-Unie. Zijn vader had hem aangeraden by de Oostduitse politie te gaan. maar dat was hem allerminst bevallen. De politie in de Sowjet-zóne was volgens hem een pseudo-militaire or ganisatie, „waarvan het doel geheel duidelijk is". Het belangrijkste ge deelte van de opleiding aan de po litieschool te Torgau welke hij had meegemaakt was politieke vorming, „dat wil zeggen, de vorming der mannen tot goede communisten". De dienst bij de politie was verder ge heel op militaire leesst geschoeid. Joseph zeide verder er in het ge heel niet naar te verlangen, met zijn vader te gaan praten. Zijn vader had hem „ondanks zijn verschrikkelijke ondervindingen in Sowjetrussische krijgsgevangenschap" voorgehouden, dat het communisme de enige red ding voor Duitsland was. Doch na enkele dagen bij de politie in de Sowj et-zóne geweest te zijn was het hem duidelijk geworden, dat het communisme in zijn huidige vorm geen kans meer, bad op verbreiding en het winnen van aanhangers. Voor hem betekende het communisme niets meer, aldus zeide Reimann jr. De prijzen van schoencrème, boen was en enige andere chemische produc ten zijn thans vrijgelaten. KORTE PREDICATIE DOE HET Zo zêide dan Jezus tot hem; Ga heen, en doe gij desgelijks. Lukas 10 37. De wetgeleerde wist niet precies, wie zijn naaste was. Wij welen het vaak ook niet. Wel kende de man de wet. Hij wist dat hij God moest liefhebben met geheel zijn hart, met geheel zijn ziel, met geheel zijn kracht en met geheel zijn verstand. Oolc was het hem bekend, dat hij zijn naaste lief moest hebben als zichzelf. Maar nu was dit. voor hem de moeilijkheid, dat hij niet kon bedenken, wie zijn naaste was. Er staat echter bij, dat hij dat zei, om zichzelf te rechtvaardigen. Wat doet nu de Heere Jezus. Begint Hij een uitvoerig relaas over het pro- bleem, wie toch wei de naaste U? Gaat hij theoretiserenNeen, eenvou dig vertelt Hij een gelijkenis. Het is de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan. Deze vond op dc weg, welke hij ging een diep ongelukkige man. Hij had geen uren nodig, om te bedenken, wat zijn taak was. Hij ging geen adviezen vragen, iaat hij in een dergelijke kwestie wel moest doen. Integendeel: Ilij slapt van zijn rijdier af en h ielp..Hij gaf de beste hulp, welke onder die omstandigheden mo gelijk was. De Heiland stelt dan de vraag: „Wie was nu wel de naaste?" De wetgeleer de wil de naam Samaritaan niet ge bruiken, maar zegt. „Die barmhartig heid aan hem gedaan heeft". Zo zeide Jezus tot hem: „Ga heen, doe gij des gelijks". Nu teil iJc niet discussiëren, lezer over de vraag, wat het belangrijkste is. de leer of het leven. Gij zult utel- ifcht zeggen, de leer gaat voor. Ik wil u daarin wel gel tik geven. U hoort des Zondags hel Woord, het Evange lie van Jezus Christus, de Gekruiste en opgestane Heiland. Hij leeft. Ook nu. in deze tijd van veel nood. Waar Zijn Woord gehoord wordt, is er ook de daad. Er zijn veel ongeluk- kigen. Vaak dichterbij, dan ge denkt. Ga heen, en doe gij desgelijks. St. Annaland W. v. Grtethuysen. AFNEMEND Bl'IIG Geldig tot Zaterdagavond. Wisselende bewolking met op enke le plaatsen een regenbui. Zwakke tot matige Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1