PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Athene wordt tot kalmte gemaand DE BILT "V Britse luchtmaarschalk was in 1940 ongehoorzaam. Laszlo Rajk staat vandaag terecht UNIEBESPREKINGEN THANS IN KW tSSEND STADIUM GEKOMEN Vandaag DR. ADENAUER TOT KANSELIER VAN WEST-DUITSLAND GEKOZEN MIDDELBURG'S NIEUWE VEILING BIJNA GEREED FEL DEBAT IN DE VEILIGHEIDSRAAD. 192e Jaargang - No. 226 Dagblad, uitgave vao de tlrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. BalllnUJn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 16 Sept. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per min. Minimum p. advertentie 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1-5 regels 1.—iedere regel meer 20 cent. ..Brieven oadres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VUsslngen Walatr. 58-cO. tel. 2355. 8 lijnen <b.g.g. 2357) M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2 - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Stille steun aan Joego-Slavië Druk diplomatiek verkeer in Washington. De Franse ministers van buitenlandse zaken en financiën, Schuman en Fetschc hebben Donderdagmiddag te Washington besprekingen ge. voerd met hnn Amerikaanse collega's benevens Hoffman en Harriman over doll&r.problemen .s Avonds spraken Acheson, Schuman en Be vin 'over Europese vraagstukken. De Nederlandse minister van buitenland, se zaken zal vandaag een onderhoud hebben met zijn Amerikaanse ambtgenoot Acheson. Over de resultaten van dit drukke diplomatieke verkeer in Washington zijn nog slechts schaarse gegevens voorhanden Volgens een officieel communiqué is aan de Franse bezoekers mede gedeeld. dat de besluiten, genomen op de pas afgelopen dollarconferen tie. ook van toepassing zyn op Frankrijk en de andere aan 't plan- Marshall deelnemende landen. Volgens de New York Times zijn Acheson en Bevin het alvast in gro te trekken eens geworden over de te volgen Balkan-politiek. Joego-Slavië zal in zijn confltct met de Kominform diplomatiek zo veel mogelijk worden gesteund, maar openlijke hulpverlening zal vermeden wordn om de Sovjet-Unie of haar satellieten niet uit te dagen tot. maatregelen, die zij anders ach terwege hadden gelaten. Voorkomen moet worden, dat de Griekse dreigementen aan het adres van zijn communistisch buurland tot een ernstige toestand zullen lei den. Zowel de V.S. als Engeland, zul len een krachtige houding jegens Griekenland aannemen en zo moge lijk verhinderen. dat Griekenland tot een agressieve actie tegen Alba. nië overgaat. Acheson en Bevin zou. den van mening zijn, dat de VN. hef aangewezen orgaan is om een dergelijk geschil in behandeling te nemen. Reuters diplomatieke correspondent weet verder te melden, dat mende vedere leveringen aan de Sovjet- Unie van kapitaalsgoederen uit de Westelijke zónes van Duitsland wil stopzetten. Deze leveringen wer den tot dusver verricht in het ka der van de herstelbetalingsovereen- komst. 10 MILLIARD DOLLAR. Het Amerikaanse departement van handel heeft Donderdag enkele cij fers bekend gemaakt over de hulp aan het buitenland. Sedert het einde van de oorlog zijn een slordige 10 milliard dollars aan diverse landen geleend en bo vendien nog millioenen dollars ge schonken. Engeland ontving voor 4.704 milli- oen dollar aan leningen of bijna de helft van het totale bedrag Frankrijk voor 2.120 millioenv dol lar. Nederland voor 427 millioen dollar en andere aan het plan-Mars hall deelnemende landen voor 1.094 millioen dollar. De verplichtingen, die Engeland in de eerste wereldoorlog heeft aan gegaan. niet inbegrepen, was dit land op 30 Juni j.l. in totaal 4.857 millioen dollar aan de Ver. Staten schuldig. Voor Frankrijk bedroeg dit cijfer 2.065 millioen dollar. Staking dreigt in de Amerikaanse staalindustrie. Tenzij president Truman alsnog tussenbeide komt is een nationale staking in de Amerikaanse staalin. dustrie onafwendbaar. Een aantal maatschappijen, w.o. de „United Sta. fes Steel Corporation" heeft namelijk geweigerd aanbevelingen van een door Truman ingestelde commissie van onderzoek te aanvaarden. De commissie was tot de slotsom geko men, dal algemene loonsverhoging niet gerechtvaardigd was, maar had wel een stelsel van sociale verzeke- ring voorgesteld. De vakverenigingen hadden daarop van do aanvankelijke eis tot loons verhoging van 30 cent per uur afge zien en zich accoord verklaard met de aanbevelingen van de commissie De maatschappijen voeren aan, dat de voorgestelde sociale voorzieningen de productiekosten van staal met drie dollar per ton zou verhogen. Op 24 Sept loopt het ..bestand'' tussen de vakvereniging en de werk geversorganisatie af. De leiders van de vakvereniging willen tegen 25 Sept. de 400.000 leden tot een staking oproepen. J- Zwarte dronkemanslijst. De losbollen onder de Tsjechi sche bevolking zullen in het vervolg op hun tellen moeten passen. Het communistische partij-orgaan „Rude Pravo" plaatste in haar kolommen een groot opgemaakt bericht, waar in werd aangekondigd, dat in het district Brno in het vervolg de namen van beruchte dronk aards de meesten hunner hebben een afkeer van werken, zegt het blad in de dagbla den zullen -vorden gepubli ceerd. Volgens de Rude Pravo is dit besluit genomen door het nationale comité van het dis- ^trict Brno. Order werd nooit uitgevoerd. Luchtmaarschalk Sir Keith Park die tijdens de slag om Groot-Brittan- nië" het bevel voerde over de elfde groep jachtvliegtuigen van de Britse luchtmacht, heeft onthuld, dat hij indertijd heeft geweigerd een op 15 September 1940 door het Britse mi nisterie van luchtvaart uitgevaardig de order, strekkende tot het treffen van voorbereidingen, om elk vliegveld in Zuid.Engeland te vernielen, uit te voeren. Sir Keith, die thans zakenman is. verklaarde, dat deze order werd uit gevaardigd op het tijdstip, dat de vrees in Groot.Brittannië voor een Duitse inval, een hoogtepunt had. Hij had geweigerd de order uit te voeren, „daar wij Groot-Bittannië zouden heb ben verloren indien wij niet meer de beschikking hadden gehad over vlieg velden voor onze gevechtsvliegtui gen". Sir Keith deelde verder nog mede, dat de order van het Britse ministerie van luchtvaart nimmer ter kennis van de manschappen is gebracht. Indien zy ervan hadden afgeweten, zou dat hen hebben gedemoraliseerd, want z\j waren ervan overtuigd, de oorlog te kunnen winnen". Devaluatie-geruchten opnieuw tegengesproken. Naar aanleiding van de talrijke ge ruchten die in Amerika en Europa circuleren heeft men in kringen van het Britse ministerie van financiën Donderdag opnieuw met klem ver- zekerd. dat hef pond sterling niet zal worden gedevalueerd. Vandaag begint in Hongarije liet tweede grote proces van dit jaar. Na kardinaal Mindszenty zal thans Laszlo Rajk, de voormalige minister van Buitenlandse zaken en eertijds vooraanstaand communistisch leider, terechtstaan op beschuldiging van samenzwering tegen de staat. Hij zou zo wel met dp Joego-Slavische als met de Amerikaanse geheime dienst hebben samengewerkt. In plaats van t paleis v. justitie is de grote vergaderzaal van de vakbond der metaalarbeiders gekozen. Men is reeds bezig in dit moderne gebouw extra telefoonlijnen aan te leggen om de taak van de journalisten te ver gemakkelijken. Volgens goedlngelichte kringen zal het proces tamelijk vlot verlopen en slechts 8 tot 10 dagen duren. De zit tingen zullen veel korter zijn. dan bij het proces Mindszenty. Hoge Joego-Slavisch functionaris sen, die met Rajk samen in de Spaan se burgeroorlog aan regeringszijde hebben gevochten, hebben een protest doen horen tegen het proces. In het protest wordt o a. verklaard, dat de tenlastelegging duidelijk op bedrog en leugen berust. Indonesische bezwaren tegen Nederlandse opvattingen. Zal de UNCI ingrijpen De besprekingen betreffende de Nederlands-Indonesische Unie zijn thans in een beslissend stadium ge- komen, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. in kringen der Ronde Tafel Conferentie. Algemeen is men van opvatting dal de aangekondigde week-end confe rentie van bijzonder groot belang zal zün voor het verdere verloop van de besprekingen. De standpunten van partijen z(jn thans voldoende duide lijk in informele besprekingen uit. eengezet. Zolas bekend wil men aan Indone sische zijde hei internationale ka rakter van de unie uitdrukkelijk zien vastgesteld, terwijl daarnaast de unie naar Indonesisch inzicht gesloten moet worden tussen twee partijen, die op het moment van onderteke ning van het verdrag volledig souve- rein zijn. In de Nederlandse unie-conceptie blijft men van Indonesische zijde te veel het karakter van „superstaat" zien. In Indonesische kringen le ven ernstige bezwaren tegen permanente unieorganen met uitsluitend beslissende be- vopgdheden. Men ziet dc sa menwerking in unicvcrband liever verwerkelijkt door inci- dcntele samenkomsten van mi- nisters der partners met het doel over bepaalde aangelegen- heden met elkander te overleg gen telkens wanneer de nood- zakelijkheid of wenselijkheid zich voordoet. Hoewel noch bij de UNCI noch oij de delegaties hiervan bevestiging ver. krijgbaar is. menen welingelichte waarnemers dat de UNCI de laatste dagen haar louter passieve houding heeft laten varen. Men dacht hier bij aan de mogelijkheid, dat in het bijzonder het Amerikaanse lid, Co chran. bij een ontwerp-compromis betrokken is en herinnerde aan de zg. „Cochran-proposals" van Septem ber 1948. FIN.-ECON OMISCHE COMMISSIE. In de financipel-economische com missie werd de vraag onder de ogen gezien, of Indonesië bereid is met Nederland samen te werken ten aan zien van het sluiten van handelsver dragen met buitenlandse mogendhe den. In Indonesische kringen verne men wij, dat men hiertoe bereid is. Koninklijk Paar naar Amsterdam. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden op Donderdag 22 September a.s. een of ficieel bezoek te brengen aan Amster dam. Na de lunch zal het Koninklijk Paar aankomen en 's middags en 's avonds in de hoofdstad vertoeven. indien het gaat over verdragen met bepaalde landen en voor een beperkt aantal jaren. De Indonesiërs willen dan elk voor doend geval afzonderlijk onderzoe ken op de voordelen, die een derge lijk verdrag voor Indonesië biedt. Voorts wil men, dat de verdragen dan door de beide landen afzonder lijk worden gesloten. Ook al treden zij bij de onderhandelingen gemeen schappelijk op. In het algemeen valt nog op te mer ken dat beslissingen van principiële aard in de financieel-economische commissi», enigszins worden opgehou den door het uitblijven van beslis singen op het punt van de Neder lands-Indonesische unie. Het zelfde is overigens het geval in de andere commissies. viert ds. J. J. Buskes, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, zijn 50e verjaardag is het 9 jaar geleden, dat in de V.S. de algemene dienst plicht ingevoerd werd. Twee arbeiders gedood te Helmond. BIJ ONTPLOFFING IN KATOENFABR1 EK Donderdag deed zich bij een katoen- fabriek te Helmond door onbekende oorzaak een ontploffing voor val! een blik met cellulosestof. Tengevolge hiervan werden twee arbeiders ge dood. Het waren de 37-jarige H. B. uit Bakel, gehuwd en vader van vier kinderen en de 30-jarige J. M. uit Helmond. Door de ontploffing ont stond bovendien brand in de graveer den j. De Helmondse brandweer was evenwel onmiddellijk aanwezig, waar door uitbreiding van de brand voor komen kon worden. Bovendien slaag de de brandweer er in drie arbeiders, die ingesloten waren en in de cellu- losedamp dreigden te stikken, tijdig uit hun benarde positie te verlossen. Fantast liet zijn auto in de Maas rijden. NEDERLANDER IN BELGIt? GEARRESTEERD Enige dagen geleden legde de Ne derlander P., afkqmstig uit Venlo, te genover de Belgische politie een merkwaardige verklaring af. Hij zou twee maanden geleden, door twee mannen in zijn auto zijn aangerand en met de beide mannen in de Maas zijn gereden. P. beweerde door de ondervonden emotie het geheugen te hebben verloren en zich eerst thans dit voorval te herinneren. De politie stelde onmiddellijk ter plaatse een onderzoek in en vond in derdaad een auto in de Maas, Niette min is P. gearresteerd. Hij wordt er namelijk van verdacht, zijn wagen met opzet in de rivier tc hebben ge reden. om de verzekeringspremie uit betaald te krijgen. G. had naar inmid dels is komen vast te staan, bij zijn verzekeringsmaatschappij een eis tot schadevergoeding van liefst ƒ30.000 voor het verlies van zijn auto inge diend. 78-jarige handelaar lichtte geldschieters op. De 78-jarige handelaa- in goud en zilver, P. J. H. te Rot. terdam heeft kans gezien drie mensen op te lichten voor bedragen, groot 1000, 550 en 650. In adver tenties vroeg hij geldschieters, terwijl hij zich aanbood als vakman met pri. ma referenties Hij vertelde de men sen, die op de advertentie reflect eer den. dat door middel van bona fide handel, een winst van 64 gemaakt kon worden, waarvan dan ieder de helft zou ontvangen. Er waren men sen, die er wel iets in zagen en een contract werd opgemaakt, waarin uit. drukkelijk stond vermeld, dat het geld alleen diende om handel mee te dryven. Van de afgesproken 32 winst, die de geldschieters zouden ontvangen hebben zg nooit iets ge zien. H. diende echter wel steeds re keningen in voor onkosten. Tenslotte is een werkman, die reeds 650 in de zaak had gestoken, naar de politie gegaan. Deze heeft H. aangehouden. Een belangrijke en onafhankelijke functie. Dr. Conrad Adenauer, de leider van de Chrlsten.deniocnaten. Is Donder, dag met 202 van de 388 uitgehruchtc stemmen benoemd tot kanselier van West-Duitsland. De meerderheid was maar net het minium, «lat voor z-Un verkiezing was vereist. Een vergissing, die drie van zyn aanhangers by de stemming maakten, kostte hem bjjna de overwinning. Zy noteerden op hun briefje eenvoudig Adenauers naam in plaats van eenvoudig „ja" of „neen" in te vullen. De Kamer bad er echter geen bezwaar tegen, dat deze stem. men toch geldig werden verklaard. Tegen Adenauer stemden de leden van de socialistische en de communis tische party, wier fracties overigens niet voltallig waren. Een aantal afge vaardigden van de Beierse party, hot links katholieke centrum en van en kele rechtse partijtjes onthielden zich van stemming De verkiezing was minder plechtig dan de openingszitting en de verkie zing van de president. Dr. Adenauer hield na zijn verkie zing geen toespraak en de gehele zit ting verliep als een loutere formali teit. De volgende politieke gebeurtenis zal de regeringsverklaring van Adenauer zijn, die Maandag verwacht wordt. De positie van de kanselier in het nieuwe Duitse bestel Is zeer, sterk. Wanneer hij eenmaal Is gekozen, wijst hij zyn ministers aan, bepaalt de politiek en draagt de verantwoor delijkheid voor het gehele kabinet. Iiy kan slechts worden afgezet als een meerderheid van de Bondsdag het eens is over een opvolger en niet door een motie van afkeuring. Deze bepaling werd in de grondwet opgenomen om een herhaling van de toestanden te voorkomen, die zich In de dagen van de republiek van Wei- mar veelvuldig voordeden, als afge vaardigden va'n uiterst rechts en uiterst links tezamen een meerderheid vormden en een normaal bestuur on mogelijk maakten. FiV is zet bedrijf stil. EFA PRODUKA IN MOEILIJKHEDEN Begin dezer week <hceft de te Am sterdam gevestigde fabriek van huis houdelijke electrigche apparaten. EFA Produka de productie stopgezet en haar circa 400. man tellende personeel het werk doen neerleggen. Hoge be lastingen zouden het bedrijf in linan- ciële moeilijkheden hebben gebracht. Intussen was namens de belasting dienst en de Raad van Arbeid beslag gelegd op de bezittingen van het be drijf. Het bedrijf zelf werd stilgelegd. De grote moeilijkheid van het ogen blik is de uitbetaling van de werkne mers. De oude directie is door de beslaglegging daartoe niet bij machte. Pogingen om een deel der kasmidde len vry te krijgen voor dit doel zijn niet geslaagd Jhr. C. Dedel burgemeester van Den Haag? Naar verluidt zou jrr. mr. C. Dedel te 's Gravcland. thesaurier van het Koninklijk Huis en oud-burg»>meest».r van Abcoude, aangezocht zijn voor het burgemeesterschap van Den Haag. Complex wordt nog deze maand in gebruik genomen. Koelhuis ten gerieve van Walcherse fruittelers. Nog schuiven iedere clag dc ko pers op hun vertrouwde plaatsje, In de banken van de afmynzaal, die het middelpunt vormt van de Mid delburgse veilingsgebouwen aan de KanaaTweg, nog draait daar onver, moeid de wijzer langs de grote klok. Maar het heeft de langste tyd ge. duurd, want het nieuwe gebouwen complex der Coöp. Veilingsverenl. ging „Walcheren", dat in opmerke lijk snel tempo is op getrokken, na. dert zijn voltooiing. Over weinige dagen zullen telers en kopers voor de eerste maal hun nieuwe domein over de gehele linie een gewei, dige verbetering betreden en zal de stilte dalen over de oude veiling. Zy heeft haar diensten verricht en moet nu wachten op een koper, die er een andere bestemming aan zal geven. De metselaars zijn al lang ver dwenen van het 2y2 ha. grote ter rein aan de Nieuwe Vlissingsewcg, maar hun plaats is ingenomen door schilders, loodgieters, installateurs en timmerlieden, die de handen vol hebben. De afwerking en inrichting eisen veel tijd en werkkrachten en zijn nog lang niet gereed, maar toch krijgt men nu reeds een goede indruk van het complex. Bij het betreden van het terrein de toegang is, zolang de gepro jecteerde zijstraten van de Nieuwe Vlissingseweg nog niet zijn aange legd, provisorisch komt men al lereerst by het hoofdgebouw: de lage kantoorruimte en de hogere vierkan te afmynzaal. Alvorens met de bouw hiervan begonnen kon worden, moesten niet -minder dan 160 palen de grond in worden geheid en was een ingewikkeld stelwerk voor het betonstorten nodig, dit in verband met de minder gunstige bodemge steldheid. Het voorgedeelte van het hoofdgebouw bevat behalve het rui me en lichte kantoor met directie kamer een flinke archiefruimte, een fietsenbergplaats, een kluis, tele fooncellen. een bestuurskamer, een vriendelijke hal met loketten en 'n cantine. die hier onmisbaar is. DE AFMIJN ZAAI. De afmijnzaal, achter het kantoor gelegen, heeft een afmeting van 15 x 15 meter en zal ongeveer 180 zit plaatsen bezitten. Het opmerkelijke van deze zaal is, dat zij niet amphi theater gewijs gebouwd is, zoals by de meeste veilingen het geval is. De afslager zal echter zo'n hoge po sitie innemen, dat iedereen hem dui delijk zal kunnen zien. Aansluitend aan het hoofdgebouw is de enorme neerzetruimte, die een stalen ge raamte heeft alsmede een z.g. shed- dak (glas en eternit) van 50 m lengte en 20 m breedte en nog voor uitbreiding vatbaar ls. Talrijke zeer brede deuren geven toegang tot deze ruimte. Op het achterste gedeelte van 't terrein verrijzen dc 300 m2 grote eierloods en daaraan vastgebouwd de fustruimte met een oppervlakte van 500 m2. Deze is aan de voor zijde open en is reeds in gebruik ge nomen. HET KOELHUIS. Van veel belang voor Walcheren is ook het grote koelhuis, dat dc leden-fruitkwekers de gelegenheid geeft in eigen omgeving hun pro ducten te laten "bewaren. Toen het besluit tot de bouw van dit koelhuis werd genomen, werd er tevens reke ning mee gehouden, dat de nieuwe Walcherse boomgaarden op de duur een behoorlijke kwantiteit fruit zul len leveren. Wanneer men het koelhuis bin nengaat, ziet men rechts een machi nekamer en een voorkoelcel, links 'n koelcel voor peren en een gascel cn aan het eihde van de gang een grote appelkoelcel over de gehele breedte van het gebouw. De koeling geschiedt met lucht, behalve, zoals reeds uit de benaming blijkt, in de fascel. die bestemd is voor het fruit, at langdurig bewaard moet worden en dat daarom een speciale „koel- behandeling" van node heeft. Deze gaskoeling- zullen twee appelsoorten, die er tegen bestand zijn, ondergaan, namelijk de Golden Delicious en de Bramley's Seedling. Arbeiders zijn thans bezig deze gascel met zink te bekleden. De bouw van dit veilingscomplex (naar een plan van het ingenieurs, bureau S. Netto en J. Smit in Den Haag, uitgevoerd door de fa. Wen. tink en Van Wieringen in Alphen) is een gedurfd project geweest. Men heeft het echter durven aanvatten, de hoge kosten ten spijt, omdat men een open oog heeft voor de toekomst. Het; project is gebaseerd op een jaarlijkse omzet Aan 11/2 millioen gulden en dat dit geen luchtkasteel Fs, moge blijken uit het feit, ilat de veiling reeds een omzet van l\\ mil. lioen heeft gehaald. De omzet; op Walcheren zal zeker blijven stygen, vooral wanneer de groenteteelt nog wordt uitgebreid, hetgeen zeer goed te realiseren valt. Het Veillngsbe- stnnr heeft in de toekomst durven zien, het. heeft, begrepen, dat de stijgende omzet een moderne, goede veilingsou tillage dringend noodzake. I|jk maakt. Door deze in het leven te roe.pen heeft het w||s gehandeld en het belang gediend van alle Wal cherse telers en kopers. Over toelating van nieuwe leden. De Veiligheidsraad is er weer niet in geslaagd een beslissing te nemen i over de aanbeveling voor het lid. maatschap der Verenigd»- Naties i van Ierland, Portugal. Finland, Ita lië. Oostenrijk, Transjordanië, Cev. Ion, Roemenië. Albanië, Bulgarije, Hongarye, de Mongoolse Volksrepu bliek en Nepal. De raad, die door het veto van de Sovjet-Unie de aanvragen van de zeven eerst genoemde landen en Ne pal had verworpen, besliste Don derdag afwijzend op de aanvragen van de volksdemocratieën. De aanvragen werden aan de raad voorgelegd in vijf afzonderlyke re soluties, die alle werden gesteund door de Sovjet-Unie en de Oekraïne. Egypte stemde voor de toelating van Bulgarije, Roemenië en Honga rije, terwijl Canada tegen alle yyf aanvragen siemde en China zich slechts kantte tegen de toelating van de Mongoolse volksrepubliek. De zeven andere leden van de raad onthlieden zich over alle vyf reso luties van stemming, zodat de ver eiste meerderheid niet kon wordên behaald. De Sovjet-Unie diende vervolgens een resolutie in tot toelating van alle 13 landen gezamenlijk. Hierop ontspon zich een fel debat over de wettigheid van een dergeiyke reso lutie. waarbij de Argentijnse afge vaardigde zelfs dreigde de zaal te verlaten, indien de raad tot stem ming erover zou besluiten. De Wes- telyke mogendheden waren van me ning. dat iedere aanvrage voor het lidmaatschap afzonderlyk en op eigen verdienste moest worden be oordeeld en een Amerikaanse motie met deze strekking werd goedge keurd. De Sovjet resolutie werd hierop verworpen. Boerderijbrand eiste drie slachtoffers De grote boerderijbrand, die Dins dagnacht onder de gemeente Neder- weert heeft gewoed, heeft de familie Knapen wel zwaar getroffen. Nadat gisteren melding is gemaakt van het overlijden van het 5-jarig pleegdoch tertje. is ook in de loop van Woens dagnacht de 64-jarige grootvader daarbij aan de bekomen verwondin gen in het ziekenhuis te Weert over leden. De 63-jarige echtgenote Kna pen—Caris stierf Donderdagochtend, zodat deze brand drie levens heeft geëist. Nadat hij met zijn vrouw en het kindje uit het brandende huis was gehaald, heeft Knapen nog korte tijd meegeholpen aan het in veiligheid brengen van de huisinventaris. Eerst nadat van alle zijden op een transport naar het ziekenhuis was aangedron gen. liet de zwaar gewonde zich per auto wegbrengen. Gaat Canada dominions-banden verbreken In een rede bil de opening van het Canadese parlement heeft de Gouverneur-Generaal, Burggraaf Alexander, heden een tweetal wets ontwerpen aangekondigd tot verbre king van de dominionbanden met Westminster. Alexander verklaarde, dat een wetsontwerp zou worden Ingediend tot amendering van de wet op het hooggerechtshof, zodat het hoogge rechtshof van Canada in laattc in stantie recht kan spreken. Het andere wetsontwerp zal de vorm hebben van een verzoekschrift aan het Britse parlement tot wijzi ging van de huidige situatie, waar bij de Canadese grondwet een wet van het parlement van Westmin ster is en slechts kan worden gea mendeerd met goedkeuring van het Britse parlement. VOORSPÉLT: WEINIG VERANDERING Geldig tot Vrijdagavond. Over het algemeen veel bewolking met bijna overal enkele buien. Zwakke tot matige. Zuidelijk» tot Zuid-Westelijke wind. Weinig i'éTtro- dering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1