Brillen-rage in Groot-Brittannie Zeeuwse Almanak JUBILEUM VAN „DE ZEEUWEN" ZEELAND'S BEVOLKING BLIJFT TOENEMEN DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Buitenlanders laten zich gratis genezen Genationaliseerde gezondheidsdienst wordt gesaboteerd (Van onze correspondent) Enkele maanden nadat. Aneurin Bevan, de Britse minister van Gezond, heid, in Juli 1948 Labour's nationale gezondheidsdiensten van stapel had laten lopen, kwam men reeds tot de ontdekking dat de aanvragen voor „gratis brillen" alle berekeningen zouden overtreffen. De minister waar. schuwde toen dan ook, dat enige vertraging in de aflevering der grote hoe. veelheden brillen onvermijdelijk zou zijn. Zes maanden later was de wacht lijst echter vervierdubbeld en moest hij in het Lagerhuis aankondigen, dat de gemiddelde afleveringstijd voor een bril minstens vier maanden gewor den was. Dat deze stormloop na ruim een jaar tijds nog onafgebroken doorgaat en tot de huidige enorme wachtlijst van vier millioen brillen zou leiden, had de minister zelf in zijn wildste nachtmerries niet kunnen dro men. April van dit jaar waren er in to- taal reeds acht en een half millioen vrije brillen voorgeschreven, en in Juli waren er hiervan vier en een half millioen afgeleverd. De vier millioen wachtenden zullen zich ge lukkig kunnen rekenen, indien zij hun brillen dit jaar nog zullen ont vangen. terwijl diegenen die er nu een aanvragen, pas in Maart 1950 aan de beurt komen. De afleveringstijd is nu nl. tot zes maanden gestegen. El ke „gratis" bril kost de staat drie pond en vijf shilling (ongeveer 34), de kosten van het oogonderzoek 7.—) en de aanmetingskosten 13.—) niet meegerekend. En nog steeds stromen de aanvragen toe, tot wanhoop van de reeds met werk overstelpte genationaliseerde huis artsen! Om een staatsbril te krijgen, moet men nl. eerst naar zijn toege wezen genummerde!!) genees heer gaan om een certificaat te halen, dat toegang verschaft tot de wacht kamer van een genationaliseerde oog" arts of zoals in de meeste geval len naar een staatsopticien. De meeste huisartsen verstrekken dit certificaat zonder meer, daar dit slechts een zijner vele administratie diensten is en hij tijdens zijn toch al boordevolle dagen geen tijd heeft voor argumenten met de ontelbaren. die vinden dat zij recht op een bril hebben, al mankeert er niets aan hun ogen. Wanneer een huisarts nl. weigert om een „ticket" voor een be zoek aan een oogarts of opticien uit ZWERVEND DOOR FRANKRIJK III Een strand is naar Zeeuiqse begrip pen een goudgele zandvlakte met dui nen er achter en een langzaam afda lende zeebodem er voor. Niet aldus in le Treport, waar het uit losliggende stenen blijkt te bestaan, een stad in- plaats van duinen achter en een steil glooiende zeebodem voor zich heeft. Geen korreltje zand, alleen maar ste nen, rond geschuurd door de zee, maar inderdaad steenhard. De Fransen en de Francaises nemen er genoegen mee. Ze liggen languit op de hobbelige stenen en als ze opstaan is het, alsof ze getatoueerd zijn: één vlek, al vlek. Het deert hen niet, ze genieten er niet minder om en het is een aardig gedoe in le Treport, want dit is een familiebadplaats en hier ziet ge de Fransman met zijn vrouw en zijn kroost van zon en zomer genieten, levendig, rumoerig, beweeglijk, met veel gevoel voor humor. Rouaan, tweemaal geteisterd in de laatste oorlog, biedt nog weinig te ge nieten. Wie Zeeland kent, vindt ruï nes niet belangwekkend meer en voort gaat het daarom naar Trouville- Deauville. Nieuwe luxe badplaatsen! Geen plaatsje is er vrij aan het smalle zandstrand, als we tegen vij ven arriveren. De zee is onzichtbaar, zo dicht is het mensengewemel en er gens een plaatsje vinden voor de kampeerwagen is een onmogelijkheid. Nauwelijks echter is het zes uur ge worden, of de grote uittocht begint. Eensklaps hebben de duizenden, die tot op dat moment alleen maar lui aan het strand konden liggen, een fantas tische haast gekregen en het klinkt ongelooflijk, maar plotseling is het strand leeg en is er overal ruimte in overvloed om de caravan voor de nacht te stationneren. Reeds vroeg begint de volgende morgen het strandgewemel weer en 't loont de moeite om er een morgen van te nemen om mondain Frankrijk aan zee te aanschouwen. Er is in de Amerikaanse en Engel se pers dit jaar nog al wat geschreven over de Franse badpakken. Er zou den kolommen over te schrijven zijn, inderdaad en de Anglo-Amerikanen hebben met hun critiek geen ongelijk. Want die Franse badpakken, ze zijn minimaal, ze kunnen niet kleiner en de Nederlander, die hier verzeild raakt, verbaast zich, dat Eva er in rond durft te lopen... Gelukkig zijn er ook andere dingen om naar te kijken. Trbuville bijvoorbeeld heeft 'n sport school, waar kleuters van anderhalf tot vier jaar aan 't strand hun eerste lichamelijke opvoeding genieten. Mondain als alles, maar belangwek kend. En ge kunt er genieten van de nieuwste mode: wandeltoiletten, strandcostumes, het flaneert er voor bij uw verwonderde ogen, .precies als op de Parijse boulevards. Toppunt van luxe? In de zee een enorm zoetwaterbad! Daar moet ge voor in Frankrijk zijn! Toppunt van Franse politesse? We hadden onze caravan geparkeerd op de boulevard, waar het niet mocht. „Verboden voor Nomaden" stond er met koeienletters op een bord ge schilderd. En kampeerders worden in Frankrijk tot de nomaden gerekend. Toen we na het strandbezoek bij de caravan terugkeerden, had de Franse politie op de ruit een briefje geplakt, dat tot titel droeg: Avertissement Amiable, Vriendschappelijke Waar schuwing. Het bevatte de goede raad voortaan elders een plaatsje te zoe ken. Maar een bekeuring, waarvan de Franse schatkist de baten toch opper best kan gebruiken? De Fransen dachten er gewoonweg niet aan. Amiable te schrijven, wordt dit soort „sabote rende" patiënten meestal lastig en verandert van huisarts, hetgeen een eindeloze nieuwe formuliereninvul ling voor de oude zowel als voor de nieuwe arts betekent. De adspirant- brillendrager, oprecht of „saboteur", gaat dus, gewapend met het certifi caat van zijn staatsarts, naar de dis- trics-oogarts of naar de dito opticien. Indien de oogarts beslist, dat een Op het T.U.C.-congres te Bridlington waarschuwde pre mier Attlee Woensdag jl. te gen het misbruiken der natio nale gezondheidsdiensten en zeide hij. dat de regering „sa botage" veroorzaakt door het uitbuiten dezer diensten, niet langer kon tolereren. Over de achtergrond dezer sabotage, waarvan het brillenschandaal een der hoofdpunten is, schrijft onze Londense corres pondent het nevenstaand arti kel. bril volkomen overbodig is het geen dikwijls gebeurt, daar velen het verzamelen van brillen als een soort sport beschouwen geen nood! Dan gaat men naar de opticien, waar men nooit zonder een voorschrift voor een bril wordt weggestuurd.... MASSA-NEUROSE. Het publiek begint aan een soort brillen-neurose te lijden. Men leest in zijn. dagbladen, dat veel verkeers ongelukken te wijten zijn aan slech te ogen, dat de ogen veel te lijden hebben in de moderne industrieën, enz., dus dan maar een gratis bril halen, en een extra leesbril erbij. De staat" betaalt het immers toch! Het is opmerkelijk, dat juist deze saboteurs het luidste klagen over de hoge belastingen, die zij nog steeds niet met de „gratis" brillen, gebit ten. aspirines, pleisters, hoestdrank- jes, pruiken en rolstoelen schijnen te combineren. De opticiens varen er intussen wel bij en wakkeren de brillen obcessie zoveel mogelijk aan. De vakbond van opticiens verklaar de onlangs, dat :20 millioen Britten brillen dragen of nodig hebben, m. a.w, dat veertig procent der bevol king slechte ogen heeft en dat er speciale leesbrillen meegerekend in Engeland een totale markt is voor 25 millioen brillen. Ontelbare saboteurs met goede ogen hebben op deze wijze twee of drie brillen bemachtigd, een gewone, een reserve en eqn leesbril. die zij niet gebruiken, maar eenvoudig als tropheeën aan hun vrienden laten zien. Degenen, die werkelijk drin gend een bril nodig hebben, zijn hier de dupe van en moeten nu zes maan den wachten wegens het schreeu wende tekort aan lenzen. Sinds en kele weken is men nu eindelijk be gonnen met een prioritèitssysteem. maar alleen voor diegenen, die zon der bril niet kunnen werken en voor kinderen met progressieve oogziekten Bijziende kinderen krijgen deze prio riteit niet. Zij zijn de meest tragische gevallen. De ouders houden hen ten einde raad maar thuis, of indien zij toch naar school gaan. raken zij on herroepelijk achter. Deze verwaarlo zing der kinderogen is een der treu rigste tekortkomingen van de natio nale gezondheidsdiensten. In Glasgow ontdekte een schoolopziener onlangs, dat er sinds het in werking treden der gezondheidsdienst in 1948 in Glasgow slechts 166 brillen aan schoolkinderen waren verstrekt, ver geleken met 5577 in het jaar daar voor, die door de nu opgeheven schoolziekenfondsen werden geleverd. In andere steden is het hetzelfde liedje. Brillenreparaties duren gemiddeld drie maanden, dat is, indien men een opticien treft, die een reparatie wil aannemen. De meesten schrijven maar liever meteen een nieuwe bril voor, waar men dan echter zes maanden op moet wachten. Een ge broken bril is dan ook een ware ca tastrophe. Engelsen, die het betalen kunnen, gaan tegenwoordig even heen en weer naar België of Frank rijk als zij hals over kop een nieuwe bril moeten hebben of hun oude ge repareerd moet worden. De grote meerderheid is hier natuurlijk niet toe in staat en moet met lede ogen aanzien, dat buitenlanders, die even eens geheel vrij van alle Britse ge zondheidsdiensten gebruik kunnen maken, dikwijls veel prompter ge holpen worden, daar zij niet onder de stapels formulieren, registraties en andere paperassen vallen; waaraan de van top tot teen genummerde Brit onderhevig is. SCHIJNZIEKEN. Niet alleen in de afdeling brillen wordt de gezondheidsdienst mis bruikt. Vele Britse arbeiders slaan er een „ziekteverlof" uit. En niet en kel in de fabrieken. In verscheidene regeringsdepartementen zijn er ge vallen gerapporteerd van ambtena ren, die negen en tien weken „ziek" zijn geweest i..et -hoofdpijn, kiespijn en steenpuisten! De regering is zich bewust van de Door de brand in de koelhuizen van Blaauwhoeden vee m-Vriesse veem, die aanleiding was tot herbouw van deze vrieshuizen in vergrote omvang, bleek de Handelskade te smal. Op voorstel van de N.V. Blaauwhoeden- veem-Vriesseveem is Publieke Werken er toe overgegaan de Handelskade flink te verbreden, waardoor ln de toekomst meer ruimte voor laden en lossen beschikbaar is. Een overzicht tijdens de werkzaamheden. situatie. Attlee's waarschuwing op het vakbondencongres te Bridlington hield onomwonden in, dat tenzij de ze „sabotage" ophoudt, de werkers hun eigen sociale diensten ermee zul len torpederen. Mr. Jack Jones, de minister van Bevoorrading, had een week van te voren reeds bekend ge maakt, dat er maatregelen getroffen zouden worden om deze „ziekten" te genezen. Met dit al staan de totale kosten van de nationale gezondheidsdien sten het eerste jaar op 313 millioen pond sterling 3130 millioen). De twee zwaarste posten zijn die der staatsbrillen en der eveneens gratis verstrekte staatsgebitten. (Nadruk verboden). Bekende Vlissingse voetbalvereniging bestaat 1 October 25 jaar De bekende Vlissingse Tweede Klasser, „De Zeeuwen" gaat jubileren. Op 1 October, viert deze vereniging haar 25-jarig bestaan. In 1924 werd deze vereniging door enkele schooljongens opgericht en zy groeide uit tot een bloeiende organisatie die in het Zeeuwse sportleven een belangrijke plaats inneemt We zyn dezer dagen eens een praatje gaan maken met de actieve secretaris, de heer A. de Smit, die ons enige bijzonderheden uit de geschiedenis van „De Zeeuwen" vertelde. In 1924 vatten enkele HBS- en ULO scholieren het plan op een voetbalvereniging op te richten en op 1 October 1924 aanschouwde de voetbalvereniging „De Zeeuwen" 't levenslicht. De club sloot zich aan bij de Zeeuw se Voetbalbond. Al spoedig bleek, dat de jonge Vlissingse vereniging haar mannetje stond. De teamgeest was uitstekend en de prestaties moch ten er z\jn. In het seizoen 1929-1930 behaalde „De Zeeuwen" reeds het kampioenschap van de eerste klasse Z.V.B., maar in de daarop volgende promotiewedstrijden voor de K. N. V. B. sneuvelde zrj. Men gaf echter de moed niet op. Ook in het seizoen 1930-1931 werd het kampioenschap behaald en nu hadden de voetballers in de promotiewedstrijden meer suc ces: zij promoveerden naar de derde klas K.N.V.B. TERREINMOEILIJKHEDEN Hoewel „De Zeeuwen" toen moch ten uitkomen in K.N.V.B.-verband bracht dit toch moeilijkheden mee, Maar 33 gemeenten zagen inwonerstal verminderen. De bevolking van de provincie Zeeland is in 1948 met 3170 zielen gestegen, namelijk met 1853 vrou wen en 1317 mannen. Dit blijkt uit een circulaire, die door de Provincie .aan de burgemeesters is verzonden. Deze vermeerdering kwam als volgt tot stand: meerdere geboorte dan sterfte bij de mannen 1864, bij de vrouwen 1828, mindere geboorte dan sterfte resp. 9 en 8; meerdere vestiging dan vertrek M 844, V 939. mindere vestiging dan vertrek resp. 1382 en 906. Het bevolkingsaantal bedroeg op 31 Dec. 1947 M 132.254 en V 130.335 (totaal 262.589), op 31 Dec. 1948 M 133.571 en V 132.188 (totaal 265.759). Bij de vaststelling van laatstgenoemde cijfers is reke ning gehouden met de uitkomsten van de bevolkingstelling van 31 Mei 1947. De verschillen tussen die uit komsten en het administratieve be volkingscijfer zyn per gemeente ver effend door verhoging van het aan tal gevestigde, resp. vertrokken per sonen. Voor alle gemeenten tezamen is het aantal ge vestigden verhoogd met 241 mannen en 308 vrouwen, 't aantal vertrokken personen resp. met 228 en 109; in totaal is dus het bevolkingscijfer verhoogd met 212 personen (13 mannen en 199 vrouwen). Voor de grootste gemeenten lui den de cijfers aldus: Middelburg: 31 Dec. '47 20.873 (M 10.246, V 10.627); meerdere geboor te dan sterfte M 168, V 149; minde re vestiging dan vertrek M 70, V 38; bev. 31 Dec. '48 21.082 (M 10.344. V 10.738); Vlissingen 31 Dec. '47 20.608 (M 10.425, V 10.183); meerdere geboorte dan sterfte M 177, V 153; meerdere» vestiging dan vrtrek M 172, V 274; bev. SI Dec. '18 21.384 (M 10.774, V 10.610) j Goes 31 Dec. '47 12.779 (M 6144, V 6635); meerdere geboorte dan sterf te M 100, V 89; mindere vestiging dan vertrek M 66, V 41; bev. 31 Dec. '48 12.861 (M 6178, V 6683); Terncuzen 31 Dec. '47 12.717 (M 6291, V 6426); meerdere geboorte dan sterfte M 82, V 80; meerdere vestiging dan vertrek M 54, minde re V 4; bev. 31 Dec. '48 12.929 (M 6427, V 6502); Zierikzee 31 Dec. '47 7029 (M 3454. V 3575); meerdere feb. dan sterfte M 70, V 43; meer- cre vestiging dan vertrek V 4, mindere M 78; bev. 31 Dec. '48 7068 (M 3446, V 3622). Voor de andere gemeenten met meer dan 3000 inwoners geven wij hier de bevolkingsaantallen op 31 Dec. '48 en 31 Dec. '47 (tussen haaltjes) Aardenburg 3971 (3884); Axel 6931 (6890); Clinge 3774 (3795); 's-Heer Arendskerke 4801 (4739); Hontenlsse 5587 (5561); Hulst 4612 (4588); St. Jansteen 4150 (4086); Kapelle 4074 (4039); Kortgene 3886 (3908); Kruiningen 4683 (4574); O. en W. Souburg 5534 (5092); Sas van Gent 3536 (3508); Tholen 3290 (3303); Vogelwaarde 4003 (4038); Wissekerke 3757 (3754); .Yerseke 4850 (4777); Zaamslag 3589 (3594). Van de 101 Zeeuwse gemeenten gingen 33 in bevolkingstal terug, over het algemeen echter in gerin ge mate. Zeelamd's kleinste gemeen te, Serooslcerke op Schouwen, be hoort hiertoe. Telde deze plaats eind 1947 231 inwoners (115 mannen en 116 vrouwen), eind 1948 waren het er 227 (112 mannen en 115 vrouwen). Opmerkelijk is. dat in dat jaar twee kinderen van net vrouwelijk en één van het mannelijk geslacht werden geboren, maar diat oolc twee vrou wen en één man overleden. Drie mannen en één vrouw verlieten deze dwerggemeente. want de vereniging kon in Vlissin gen niet de beschikking krijgen over een terrein, dat aan de door de K.N.V.B. gestelde eisen voldeed. Deze kwestie werd opgelost, doordat de G. V. en A. V. „Goes" spontaan haar veld ter beschikking stelde, zodat „De Zeeuwen" alle thuiswed strijden in Goes konden spelen. Thuiswedstrijden die eigenlijk uit wedstrijden waren, omdat nooit een wedstrijd voor Vlissings publiek werd gespeeld. De penningmeester zag de toe komst wel eens somber in omdat iedere wedstrijd een flinke duit kost te. Het was voor hem een verade ming toen de club eindelijk de be schikking kreeg over een eigen ter rein. Een bijzonderheid is wel, dat „De Zeeuwen" ongetwijfeld de mees te keren van alle Zeeuwse voetbal verenigingen van veld hebben moe ten verwisselen. In de eerste 15 jaar speelde men op 6 verschillende vel den en de laatste 10 jaar is dit aan tal nog gestegen. DE PRESTATIES. Nadat de vereniging enkele jaren in de derde klas gevoetbald had, wilde men weer wel eens een afde ling hoger, dus werd er een schepje °P&cgooid en het zwoegen werd be loond want in 1935-1936 werd het kampioenschap behaald van de der de klasse en promoveerde men naar de tweede kasse. De prestaties wa ren in deze afdeling zeer wisselend. In het seizoen 1937-1938 eindigde „De Zeeuwen" op de onderste plaats, terwijl ze in sterkte weinig onder deed voor de kampioen Breda. Te- fen deze ploeg werden nl. 3 punten ehaald. In het seizoen 1938-1939 werden de beste resultaten behaald. Met 20 punten uit 18 wedstrijden eindigde „De Zeeuwen" op de 4de plaats. Na de oorlog had men tegen slag. Verscheidene malen stond de club op het punt de tweede klasse te verlaten, maar in de degradatie wedstrijden handhaafde zij zich. Ook vorig jaar was dit weer het geval. Iedereen dacht dat de club 't twee de klasserschap vaarwel moest zeg gen. Door een grote krachtsinspan ning wist men echter Aan dat nood lot te ontkomen, ten koste van „Middelburg". Ook dit jaar wordt „De Zeeuwen" weer gedoodverfd als toekomstig de- gradatie-candidaat. Het zal een uiterst spannende competitie wor den waarin vele sterke ploegen uit komen. „De Zeeuwen" zal zich tus sen deze ploegen moeten handhaven. De voetballers hebben een stevige training gehad, onder leiding van de bondsoefenmeester F. Beckhuysen. Hoewel de eerste wedstrijd verloren werd, wil dit nog niet zeggen dat de meeste wedstrijden een nederlaag zullen opleveren voor de jubilerende vereniging. Men weet hoe wisselval lig het voetbalspel kan zijn en daar om is het moeilijk zich aan voor spellingen te wagen. PRIMA CLUBGEEST Resultaten behalen is belangrijk, maar een goede geest in de vereni ging is nog veel belangrijker. En die is in „De Zeeuwen" voortreffelijk, verzekerde de heer Smit ons. De voorzittershamer wordt momenteel gehanteerd door de heer A. J. Roo- se. die zich op uitstekende wjjze van zijn taak kwyt. Het penningmeesterschap is van 1928 tot 1948 in handen geweest van de heer Z. v. d. Berge en die in '48 Kip brengt ei op bed. In de buurtschap Zuna tussen Nij- verdal en Rijssen woont een kippan- fokker, een zekere meneer van de M. Deze man wordt door één van zijn kippen wel op bijzondere wijze ver troeteld; hij krijgt van haar n.l. prompt iedere morgen een eitje op bed. Tegen het aanbreken van de dag klautert de kip tegen de voorgevel van het woonhuis op en komt dan door het raam de slaapkamer van de heer M. binnen om op het voeteinde van het bed haar ei te leggen. Vervol gens gaat ze met veel meer lawaai dan ze gekomen is weer heen, zodat ze haar baas ook nog een wekker uit spaart. Verlenging van distributie- en prijsopdrijvings- en hamsterwet. Bij de Tweede Kamer zijn twee wetsontwerpen ingediend, strekkende tot bekrachtiging van de Koninklijke Besluiten tot hernieuwde inwerking treding van enige artikelen van de distributiewet 1939 en tot hernieuwe inwerkingtreding van de Prijsopdrij vings- en hamsterwet 1939. De distri butiewet en de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet zou ander na 26 Septem ber a.s. niet meer vpn kracht zijn. Tussen vaten bekneld en gedood. In de kelder van het pand „Australië" op het terrein van het vrij entrepot aan de Stieltjesstraat te Rotterdam, trachtte de 42-jarige wijnkopersbaas. W. van Oosten,wonende aan de Heerjansweg, een vat van 800 kg te verrollen om zodoende bij een lek vat te kunnen komen. Door dat het stellinghout brak, kwam het vat omlaag en van Oosten werd tussen het vallende vat cn een op de grond staand vat beklemd. Met een schédelbasisbreuk werd hij overgebracht naar het Zuider ziekenhuis, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Gedood bij' poging om op rijdende tram te springen. In de Jonker Fransstraat te Rotterdam probeerde de 66-jarige J. B. Aancn op lijn 10 te springen. Daar de tram juist van de halte wegreed, waarschuwde de conducteur hem nog om niet te springen. De man sprong toch. greep de linker handgreep. maar sprong echter mis en werd tegen de achterwand van de tram geslingerd. In bewusteloze toestand werd hij naar het Bergwegziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn over leden. opgevolgd werd door de heer J. de Ruyter. Een goede penningmeester is tegenwoordig een necl belangrijk iets en „De Zeeuwen" mag zich ge lukkig prijzen zo'n man te bezitten. De vereniging beschikt over een vaste kern van donateurs, waarop men ook in tijden van tegenslag kan rekenen. De heer F. Naerebout ia het enige lid, dat de volle 25 jaren heeft uitgediend. In 1945 trad „A.V. '35" toe tot „De Zeeuwen" en van deze samen voeging heeft men nooit spijt gehad. De samenwerking liet niets te wen sen over en de bekendheid van club, die nu behalve voebal ook athletiek en handbal beoefende, nam steeds VIERING JUBILEUM. Op 1 October wordt er een re ceptie gehouden, 's Zondags speelt het eerste elftal een jubileum wed strijd. De tegenstander is nog niet bekend. Voorts is het de bedoeling enkele junioren- en handbal weds try- den te spelen, indien hiervoor toe stemming verleend wordt. Ook zal cr een feestavond gehouden worden in het Concertgebouw en ongeveer eind October zal er een jublleum- clubblaid verschijnen, wparin o.m. enkele buitenstaanders hun mening zeggen over de jubilerende vereni ging. DE VELDEN. Het tekort aan velden in Vlissin gen drukt natuurlyk de prestaties van de diverse verenigingen. Vooral de jeugd heeft er onder te lijden. Nooit kunnen de. jongens eens op 'n behoorlijk terrein voetballen. Alle junioren-elftallen zijn aangewezen op de velden by de Keersluis, waar zy moeten trainen en hun wedstrijden moeten spelen. De heer de Smit hoopte, dat hieraan zeer binnenkort meer aandacht besteed zal worden- Hel Wereldgebeuren Het belaagde Pond De heren Cripps en Bevin kunnen tevreden over de resultaten van hun reis naar Washington huiswaarts ke ren. Zoals door alle deskundigen voor speld, is op de dollar-conferentie geen wondermiddel gevonden, dat eens klaps een eind kan maken aan Albi- ons moeilijkheden. Een chronische ziekte kan nu eenmaal alleen bestre den worden door een langdurige the rapie. Het was er Cripps en Bevin ook niet om te doen, zoals ze her haalde malen zelf verklaarden, een soort bedeltocht naar Washington te ondernemen of een gang naar het ka pitalistische Canossa, maar om als ge lijkwaardige partners met hun Ameri kaanse collega's te onderhandelen over maatregelen, die op lange termijn hun uitwerking niet zullen missen. Het communiqué van 2500 woorden, dat na afloop van de conferentie werd uitgegeven, verschaft puntsgewijs een overzicht van deze maatregelen. Er zullen niet veel lezers zijn. die het door 'alle kranten op de voorpagina gebrachte communiqué verslonden hebben als gold het hier een gezellig stukje lectuur, hoe belangrijk de in houd ook moge zijn. Voor de econo mische leek zijn alle details van de dollar-kwestié niet een-twee-drie te vatten. De details zullen trouwens door de deskundigen verder worden uitge werkt. De kern van het geval is, dat de ministers het in grote lijnen zijn eens geworden over ee« tien punten omvattend program, dat in 1952 zijn vruchten moet hebben afgeworpen. De Ver. Staten hebben erin toegestemd hun deel bij te dragen om het Enge land mogelijk te maken meer dollars te verdienen, zonder daar tegenover te eisen, dat Labour socialistische ex perimenten ongedaan maakt. Enkele maatregelen verdienen nog speciale vermelding. De Ver. Staten zullen ernaar streven de douane-for maliteiten te vereenvoudigen cn be paalde invoerrechten te verlagen. Daardoor zal ten dele 'n einde komen aan de tegenstrijdige toestand, dat enerzijds de Amerikanen er bij de Eu ropese landen op aandringen: houdt de productiekosten van de goederen voor de export zo laag mogelijk anders kan er niet geconcurreerd worden, terwijl zij anderzijds door hoge invoerrechten de prijzen van de geïmporteerde goe deren opdrijven. Dat laatste natuur lijk op aandringen van de binnenland se producenten, die te veel concur rentie vrezen. Een tweede belangrijke maatregel is, dat naast de Marshall-hulp ook meer Amerikaanse kapitalen in Euro pa en andere werelddelen belegd zul len worden om 'de economische bedrij vigheid te bevorderen. Dat brengt dollars in het laatje. Van communis tische zijde zal men echter niet nala ten erop te wijzen, dat interest of di videnden voor deze kapitalen betaald zullen moeten worden. En hoe staat het met de devaluatie? Beursspeculanten, die aangekondigd hadden, dat men van Amerikaanse zij de druk zou uitoefenen om de waarde van het pond te verlagen, zijn bedro gen uitgekomen. Zij zullen hun voor springen naar een later datum moe ten verschuiven want devaluatie is zelfs op de dollar-conferentie niet ter sprake gekomen. Toch hoeven de spe culanten de moed niet te verliezen. Zij hebben voor hun betogen nieuw voedsel gekregen in het jaarverslag van het Internationale Monetaire Fonds en in een pleidooi van de pre sident van de Internationale Bank voor herstel en wederopbouw, Eugene Black. De directeur van de Wereld bank, wiens invloed niet te onder schatten is. drong onomwonden aan op herwaardering van de Europese valuta's als middel tot bevordering van de export naar het dollar-gebied. Black vertolkte hierbij blijkbaar de mening van internationale bankiers kringen en van de zakenwereld. Tege lijkertijd wijzen de heren er in hun verslagen op, dat de stijging van het prijspeil als gevolg van devaluatie niet gepaard mag gaan met loonsver hogingen, want dan zou het gunstige effect op de export weer teniet wor den gedaan. Op de deze weck begon nen vergadering van het Monetaire Fonds zal devaluatie alleen ter sprake kunnen komen, indien een der aange sloten landen dat verlangt. Wie zal de kat de bel aanbinden? Opnieuw krijgt de Labour-regering een sterk offensief op het pond ster ling te verduren, dit keer geleid van uit het hoofdkwartier der bankiers. Dg luchtstrijdkrachten en de Zondagsrust. Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Roosjen (A.R.) in ver band met de op Zondag 28 Augustus 1949 gehouden snelheidsproeven met een straaljager der Nederlandse Luchtstrijdkrachten, heeft de minister van Oorlog en Marine geantwoord, dat met zijn goedkeuring op Zaterdag 27 Augustus jl. snelheidsproeven zou den worden ondernomen met straalja gers door personeel der Nederlandse Luchtstrij dk ra chten De proeven konden op die Zater dag niet doorgaan wegens weersom standigheden. Zonder voorkennis van de minister is toen Zondag 28 Augus tus daarvoor bestemd. Men heeft niet gewacht tot Maandag of een daarna volgende dag om de kosten van het verblijf op Ameland zo laag moge lijk te houden. De mftiister kan zich niet met de genomen beslissing verenigpn, omdat zonder op dienstbelang gegronde noodzaak de Zondagsrust geschaad werd - Nieuw lagere schoolgebouw aan de Lceuweplaan to Tcrnouzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3