Een onderhoud met Anak Agoeng Nieuw Guinea bij Indonesië en T.B.A.-gebieden bij de Republiek Zeeuwse Almanak DE PARIJSE GANGSTERS WORDEN STEEDS BRUTALER MICHIGAN IS EEN CENTRUM VAN NEDERLANDSE PIONIERS TUINBOUWTENTOONSTELLING TE OOSTBURG WERD EEN SUCCES WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wat Nederland kan, kunnen wij oak (Van onze parlementaire redacteur) Een jaar geleden bezoht Anak Agoeng Agoeng ons land om er deel te nemen aan de kroningsfeesten. H\j behoorde tot de vooraanstaande Indo nesische gasten, die uitgenodigd waren om hun land bij de zeldzame plech. tigheid van de aanvaarding van het Koningschap door H.M. Juliana te ver tegenwoordigen. Weer is hy hier en weer vertegenwoordigt htf de millioe. nenbevolking in het verre Insulinde. Nu niet om feest te vieren, maar om in langdurige en moeizame onderhandelingen met de Nederlanders te bou- wen aan het durend samengaan van een zelfstandig, onafhankeiyk Indo nesië met ons land, om te werken en hard te werken aan de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië, aan de overdracht van de souvereini- teit, aan de opzet van de Unie en aan de oplossing van de talryke gewichti ge vraagstukken, die uit de nieuwe situatie zullen voortvloeien. fo zijn ruime kamer in het Pa lace hotel in Scheveningen, die uit ziet op de Noordzee, die deze mor gen schier bewegingloos ligt te glin steren in de warme najaarszon, ont vangt hij ons. Ondanks zijn jeugdige leeftijd is Anak Agoeng een knap politicus, 'n man, die zich een duidelijk denk beeld gevormd heeft van wat hij Wil en dat ook consequent nastreeft. Reeds heeft hij zijn sporen op staat kundig terrein verdient; op de Ron de Tafel-conferentie wordt waarde gehecht aan zijn oordeel en met zyn Inzichten terdege rekening gehou den. Anak Agoeng werd op 24 Juli 1919 te Gianjar geboren. In Malang doorliep hij de H.B.S. en tot het uitbreken van de oorlog met Japan studeerde hij aan de Rechtshoge school te Batavia. Toen keerde hij naar Gianjar terug en was hg enige tijd werkzaam als secretaris van het zelfbestuurskantoor. In 1943 volgde hij zijn vader op als Radja ran Gi- ZWERVEND DOOR FRANKRIJK II Als ge zwerversbloed in uw aderen hebt en wie heeft daarvan althans niet enkele druppelen meegekregen! zult ge af en toe de atlas in uw handen nemen, die uw kinderen mee brengen uit school en het wondere spel der namen spelen. De ware zwer vers kennen de mateloze bekoring van dit spel. Zij laten hun fantasie werken en deze schone fee, tesamen met wat aan kennis van dorpen steden en land streken nog sluimerde in hun onder bewustzijn, schenkt hen het genot van de gedroomde reis, dat vaak groter is, dan dat van de echte. De Noordwest kust van Frankrijk telt vele van die befaamde namen. Daar hebt ge Duinkerken, waar eens een Hollandse admiraal zijn tegen standers naar de bodem der zee joeg en waar in 1940 de vluchtende Britten de schamele resten van hun Iqndleger in alles wat maar schip mocht heten in veiligheid brachten en daaruit de morele kracht putten om vol te hou den tot de eindoverwinning grijpbaar werd. Ach Duinkerken beantwoordt niet aan uw dromen. Het is een ruïne, de mensen zien er bedrukt, ja som ber uit en gaan armelijk gekleed. Er wordt gewerkt, men komt op dreef, maar Walcheren is een paradijs ver geleken bij dit oord. Daar is Calais. Uw verbeelding ziet de Engelandboten binnen varen en de Stamboelexpress gereed staan. Ge bepeinst de wonderlijke verscheiden heid van het lot, dat de reizigers te gemoet gaan. In de waarheid is de ha ven van Calais onromantisch, er vaart natuurlijk geen schip binnen uitgere kend op het moment, waarop gij er staat en de Oriëntexpress zult ge ver geefs zoeken. Maar aangrijpend van schoonheid zijn Rodins Burgers van Calais, de beeltenis van de mannen, die eeuwen geleden bereid waren door het offer van hun leven hun stad te behoeden voor plundering en brandschatting. Hun magere uitgehongerde gestalten, hun vastberaden trekken, zij blij ven u bij, evenals de somberheid der Duinkerkers, ook als ge Calais reeds lang achter u hebt. Aan de horizon ziet ge tussen Kaap Blanc Nez en Kaap Cris Nez de En gelse kust blauwen en verwonderd vraagt ge u af, hoe het toch mogelijk was, dat Hitier deze sprong nimmer heeft kunnen makenEn dal staat ge na Boulogne sur Mer eensklaps in le Touquet-Paris Plage. En daar kijkt ge, gewend als ge zijt aan Zeeuwse badplaatsen, uw ogen werkelijk uit! Als ge desavonds door het plaatsje dwaalt, ziet ge de bonte menigte in de speelzalen krioelen, ge hoort de eentonige stemmen der crou piers, geziet gezichten verstarren die zijn van de verliezers en ogen opflikkeren (die behoren toe aan de winnaars) en al weer de monotone stemmen der croupiers als het bal letje opnieuw over de roulette rolt en wederom over verlies of winst beslist wordt. Ge hoort overal muziek, uw ogen worden verblind door de schelle glans der lichtreclames. Ge ziet het mondaine gedoe. En hebt heimwee naar Zoutelande, of naar Haamstede, of Cadzand. Op het drukste plein van Touquet- ontspannxngsoord van uitgaand Parijs, stond een heer in rok. Aan een zwarte draad had hij een .biljet ge bonden. Het fladderde over het asfalt, ue bedoeling van deze zonderling was vermoedelijk na te gaan, of iemand net ae moeite waard vond zich te buk ken om het geld, dat op straat lag, op te rapen. Om het dan weg te trekken. Maar niemand bukte zich. In Tou quet-Paris Plage. Flanerend Touquet, dat het grapje aoor had, grinnikte. Maar als bij al aeze luxe in straat na straat fon- jceten de juwelenwinkels de gelaten der burgers van Calais of van Duin kerken u weer voor de geest komen, dan zegt ge alleen maar: Dumzc wereld! anjar. Ten- tijde van de Malino-con- ferentie in Juli 1946 was hij advi seur van de afgevaardigden van Bali. Er was echter een verantwoorde- lijker positie voor Anak Agoeng weggelegd. Bij het ontstaan van de negara Oost-Indonesië werd hij mi nister van Binnenlandse Zaken en na het aftreden van het kabinet Warouw tevens minister-president. In 1947 maakte hij deel uit van de delegatiet die naar Lake Success ging en m de besprekingen voor de BJ.O.-regeling heeft hg een werk zaam aandeel gehad. De politicus Anale Agoeng is een voorzichtig man. Dat blijkt, als hg naar een formulering zoekt van de antwoorden op de vragen, die, wij hem stellen. Hij houdt zich boven dien aan de Tegels van het spel en laat zich niet uit over de feitelijke onderhandelingen in de commissies, die geregeld aan het vergaderen zijn. Onze pogingen dienaangaande lijden schipbreuk. WAAROM VRAA1 U DAT AAN MIJ? En als wij hem vragen, wat hij dan persoonlijk denkt over de Ne derlands-Indonesische Unie, over inhouden, overwat het Unie-statuut zal moeten inhouden, over de toe komstige samenstelling van de Re publiek Indonesia Serikat, over de aanstaande status van Nieuw Gui nea, over de positie van de minder heden, dan zegt hij, met name als 't gaat over een zaak, die niet uitslui tend Indonesië betreft: Waarom vraagt u dit aan mij? De Nederlandse delegatie heeft ook zijn inzichten in deze dingen. En hii verduidelijkt: Als ik u precies zou vertel len, hoe ik over de problemen denk, die op de RTC opgelost moeten wor den, zou ik U tevens bloot geven met welke voorstellen wij ter tafel zul len komen en hoe daarvan de moti vering is. U begrijpt, dit is niet het ogenblik om die aan de openbaarheid prijs te geven. Het zou bovendien de onderhandelingen bemoeilgken. CONSTITUTIE SPOEDIG GEREED Dat neemt niet weg, dat de heer Anale Agoeng op een aantal van onze vragen wil antwoorden. En hij deelt mee. dat de constitutie voor de Ver enigde Staten van Indonesië spoedig gereed zal zijn. U weet, dat het schema is opge steld op de inter-Indonesische confe rentie, waar een grote mate van een- ANAK AGOENG stemmigheid werd bereikt. Wij zgn hier thans bezig met de juiste formu leringen en leggen daaraan de laatste hand. Het is uiteraard van belang voor Nederland om te weten, aan wie het de souvereiniteit zal overdragen, maar niet in de eerste plaats daarom wordt haast gemaakt met de vast stelling van onze grondwet. Het is een noodzakelijkheid voor Indonesië zelf. Haar definiteve vorm zal de constitutie pas later krijgen, als de practijk ons rijker aan ervaringen gemaakt heeft. NIEUW GUINEA Sultan Hamid II, de voorzitter van de delegatie van de B.F.C. heeft gezegd, dat Nieuw Guinea geen vraagstuk voor de Indonesiërs is. Nieuw Guinea behoort in de V.S.I. Waarop gronden de Indonesische de legaties deze zekerheid? vragen wy de heer Anak Agoeng. De motieven kan ik U zolang de kwestie nog niet is behandeld, niet zeggen. Wy zijn accoord gegaan met de plaatsing van Nieuw Guinea op de agenda van de Ronde Tafel-confe rentie op voorwaarde, dat Nieuw- Guinea een deel van de V.S.I. blijft. Eigenlijk is onze opvatting terug te brengen tot de stelling, dat de toe komstige, souvereine Verenigde Sta ten van Indonesië de rechtsopvolger zgn van het vroegere Nederlarids-ln- dië. Gelooft U, dat de V.S.I. Nieuw- Guinea tot ontwikkeling, kunnen brengen? Er liggen rijke mogelijkhe den, doch de exploratie eist enorme kapitalen en veel werkkrachten. Ne derland zou er, wanneer het onder zijn bestuur bleef, veel nuttig werk kunnen verrichten. Indonesië is wel een jonge staat Maar wat Nederland kan doen, kun nen wij ook, luidt het optimistische antwoord. Nederland zou in Nieuw Guinea niet alleen zijn eigen belang zoeken, maar vooral dat van het land zelf, zo pogen we een nadere toelichting van onze zegsman te krijgen. Indonesië zal niet minder het be lang van Nieuw Guinea behartigen. Anders zouden wij onze eis, dat het onderdeel van de V.S.I. zal zijn, niet voor onze verantwoordelijkheid kun nen nemen, In welke staatkundige vorm zal Nieuw Gunea onderdeel ven de V.S.I. moeten zijn? Daarover blijft de heer Anak Agoeng het antwoord schuldig. Wg weten, dat Oost-Indonesië, waarvan hij minister-president is, het gaarne aan zy'n grondgebied toegevoegd zou willen zien, maar de jonge staatsman laat slechts doorschemeren, dat de vaststelling van de toekomstige sta- tus van Nieuw-Guinea de zaak is van de Indonesiërs en niet van anderen. T.BA..-GEBIEDEN i Als het gesprek over gaat op de 1 T.B.A-gebieden, dat zgn de streken, die vóór de tweede politionele actie tot het grondgebied van de Republiek behoorden en waar het gezag van de Republiek nog niet is hersteld, ver klaart de heer Anak Agoeng, dat de B.F.O. de T.B.A .-gebieden op de con- I ferentip van Djocja erkend heeft als tot de Republiek behorend. Wat zal er mee gebeuren, als de souvereiniteit is overgedragen, voor dat de bevolking een uitspraak heeft kunnen doen over de staatkundige indeling ervan, eventueel bij een an dere deelstaat dan de Republiek? Zal de Republiek er dan dadelyk zeggen schap krijgen met grote kans op bloedige botsingen? Dan zal de federale nationale re gering voorzieningen voor de T.B.A.- gebieden treffen. Waarin zullen die bestaan? Dat kan ik niet zeggen. Politie is met stenguns gewapend (Van onze correspondent) Parys is het Chicago van het Westen. Daarover kunnen we het eens zijn. De gangsters slaan de ene slag op de andere. In weinige maanden tijds is er een enorme hoeveelheid juwelen en bankpapier van eigenaar verwisseld ter waarde van vele milliarden francs. Misdrijven van allerlei soort zgn schering en inslag. De argeloze bezoekers van de Seinekatlen worden door iemand aangehouden om een vuurtje. In een ogenblik tyd vraagt een ander om een sigaretje en nummer drie polst of mynheer Amerikaan is. Intussen rolt nummer vier de zakken leeg Het regent, klachten bij de politie. Een Amerikaans tourist, die Parijs bij nacht wilde zien, kwam de andere morgen in zgn ondergoed op het po litiebureau. Dat alleen hadden de boe ven hem gelaten. Twee Deense meis- die de laatste Metro hadden ge mist, werden door een onbekend heer aangesproken. Hij bood galant aan de kinderen met zijn wagen naar hun hotel te brengen. Voor een verdacht huis werden de beide meisjes afgezet. In een ommezien van tijd werden ze naar binnengesleept en eerst de ande re dag zagen ze leans te ontvluchten. Toen waren er al vreselijke dingen ~ebeurd. Wees voorzichtig voor dron- :en lui. Ze botsen tegen U aan, zodat ge uw handtas laat vallen. Hun hel per ontfermt zich over uw tas en het dronken echtpaar weet natuurlijk van niets. Overvallen, rovergen en dief stallen geschieden aan de lopende band. Aan de Rivièra durft men geen ju welen meer te dragen. Greta Garbo, die zich vermaakt in Deauville, aan de Baskische kust, draagt een ijzeren kettinkje met ijzeren plaatje. De inscriptie luidt: „Don t take it. Iron". Als de heren nu maar Engels be grijpen. Anders raakt ze ook dit ijze ren dingetje vast en zeker kwijt. Banken, postkantoren en stations staan voortdurend onder controle der politie, want de Franse Hermandad heeft een tegenoffensief ingezet. Een geldtransport is thans een beziens waardigheid geworden, dat doet den ken aan gouatransporten in het wil de Westen. DAGELIJKSE OPTOCHTEN Voor de bank staan minstens drie motorpolities, miet de stengun in de aanslag. Drie rechercheurs in burger lopen in him nabgheid om de passan ten op te nemen en de geparkeerde wagens aan een onderzoek te 'onder werpen. Ook buitenlandse wagens worden in het oog gehouden, immers, ge kunt nooit weten. In het gebouw zelf worden de bankbedienden, die met het geldtransport zijn belast, in bescherming genomen door recher cheurs met de revolver in de hand. Daar komen ze naar buiten. In de eerste wagen, een klein Citroëntje, stapt een knaap met een bleek ge zicht van vermoedelijk 25 lentes. Hij draagt een reiskoffer, stampvol met bankbiljetten. Achter hem zitten twee recherscheurs, die hun revolver in de hand houden. Zijn collega gaat in de volgende wagen, eveneens in gezelschap van twee rechercheurs. Dan zet de stoet zich in beweging. Voorop twee gemotoriseerde dienaren van Hermandad, die er met hun sten- gun bar gevaarlijk uitzien. Daarach ter de beide personenauto's. Daarach ter een jeep met vier zwaar gewapen de agenten en daarachter weer twee motorrijders met stengun. Het is een hele optocht. De eerste dagen trok ken de vertoningen nog als wat be kijks, doch alles went en thans is de- Ze processie in. de Lichtstad weer een heel gewoon verschijnsel. PARIJS 1949 Voor de juwelierswinkels staan twee agenten op post. De postkanto ren worden scherp bewaakt. De cas- siére van het Casino heeft haar ont slag genomen uit angst voor de gang sters. Vele theaters en bioscopen heb ben eveneens gewapende mannen naast de cassa staan. Maar even zo gelmaat van de klok hun slag. tig en duur. ovéeona shrdl cmfwwka Er werd een gangster begraven. Deftig en duur. Hij was neergeknald door een andere bende. Midden in de stad haalt een luxe wagen de stoet in. Hij stopt naast een der velen zwarte volgauto's, er knallen een paar schoten en opnieuw hebben eni ge heren het tijdelijke met 't eeuwige verwisseld. Het is jammer, dat de heer Anak Agoeng hierover geen uitsluitsel kan geven, want juist van de aard van deze voorzieningen zal het afhangen of hier geen haard van onrust en toe komstige chaos zal ontstaan TROTS OP ZIJN LAND Over Oost-Indonesië, zyn eigen staat, is de heer Anak Agoeng spraakzamer. Hg is tevreden over de gang van zaken daar en vertelt met trots, dat het land zeer democratisch wordt bestuurd. In enkele delen zijn reeds verkiezingen gehouden. Die in de Minahassa kunnen tot voorbeeld van geheel Indonesië strekken. Daar kwamen 184.000 kiezers, of bijna 90 pet van de stemgerechtigden op! Er werd een zeer modern stelsel toe gepast, namelijk dat van de Evenre dige Vertegenwoordiging met stem recht zowel voor vrouwen ais man nen. De zetels in het parlement wor den voor ongeveer een derde ingeno men door links georiënteerde leden, voor een derde door een rechtse groep en voor een derde door een miaden- •blok, hoofdzakelijk vertegenwoordi gers van de Hoofdenbond. Ide Anak Agoeng Agoeng is een welwillend man. Hg wilde ons graag voor een interview ontvangen. Zgn plannen, zijn voorstellen en zijn ver langens bewaarde hij echter voor de conferentie, als een goed onderhande laar! Het onderhoud was er niet min der hartelijk en interessant om. (Nadruk verboden) BOERENZOONS OP REIS (IX) Veel natuurschoon in Amerikaanse staat. Een autotocht dwars door het land. De staat Michigan is ongeveer 3% maal zo groot als ons land, maar heeft slechts de helft van ons aantal inwo ners. Daarbij moet opgemerkt worden, dat van de circa 5 millioen zielen tel lende bevolking er 1.6 millioen voor rekening komt van Detroit, de ge boorteplaats van de Amerikaanse auto. Omsloten door Lake Michigan en Lake Huron, beeft Michigan de vorm een linkerhand met een duidelijk te onderscheiden duim. Dit geldt met name voor het gebied, dat naar het Zuiden overgaat in de sta ten Indiana en Ohio en dat ook wel de naam draagt van Lower Peninsula. Ten Noorden van genoemde meren, die door een nauwe straat worden gescheiden, vinden we de Upper Pe ninsula van Michigan, een onbe schrijfelijk natuurschoonrjjk gebied, naar het Oosten begrensd door Cana da, naar het Westen overgaand in de staat Wisconsin. De aanwezigheid van de meren (elk op ongeveer ter grootte van ons land!) tempert de zo merse hitte van het Amerikaanse vasteland en schept een klimaat, dat ongetwijfeld gemiddeld 's zomers warmer en Js winters kouder is dan bij ons. maar toch niet tot zulke uiter sten leidt, dat het een bezwaar vox-mt om er in te leven. Het tegendeel is eerder waar. NATUURSCHOON Laat ik U eens meenemen op een autotocht naar Lansing, de hoofdstad, pal naar het Noorden. Aanvankelijk biedt de natuur niet zoveel bijzonders. De uitgestrekte, lichtgolvende landerijen aan weers zijden van de hoofdweg en de ver spreid liggende boerderijen, met de typisch Amerikaanse torensilo's vox*- men het normale beeld van het Ame rikaanse platteland in het midden westen. Maar vrij plotseling, maakt de landbouw plaats voor ongerept na tuurschoon. Eindeloos lijken de wild- bossen, de venen en moerassen, door enkele wegen- als het ware in grote moten verdeeld, ieder een natuur-re- servaat vormen. En dit gaat zo door tot we oversteken van het Noordpunt je uit van de Lower, naar de Upper Peninsula. De grote veerboot, speciaal voor Amerikanen een sensatie, wij zijn in dit opzicht wel iets gewend, brengt ons in een uur over de Straits of Mackinac. We varen langs Macki nac Island, een centrum van toerisme, waar geen auto's worden toegelaten en men zich te paard of te voet ver plaatst. DORADO VOOR SPORTJAGERS EN VISSERS De Upper Peninsula vormt een voort zetting van het Noordelijk deel van de Lower, alleen is de natuur er nog gx-ootser en ongerepter. Een klimaat, dat soms sterk aan het onze doet den ken. Maar de zich in de meertjes spiegelende pijnbomen, in de windstil le, door het Noorderlicht verhelderde nachten, getuigen van een andere we reld. Het is hier een dorado voor lief hebbers van jagen en vissen. Reeën en bei'en, verschillende soorten vissen, als de voortreffelijk smakende meer- forel, voor de sporthengelaars. In deze uitgestrekte bossen leeft nog een kleiner soort zwarte beer, niet al te gevaarlijk, maar toch ook niet zo mak. De reeën zijn beschermd, alleen de bokken mogen gedurende een be perkte tijd van het jaar geschoten worden. Reeën zijn er bij massa's, vaak komen zij onverhoeds uit de bossen. Als traks de sneeuw een hal ve meter hoger ligt, zullen de jagers van heinde en verre komen voor de sensatie van him leven, de jacht op beren en reeën in de bossen van Michigan's Upper Peninsula. y HOLLANDS -MILIEU Eertijds vestigden zich veel Neder- ndse pioniers in Michigan, dat is welbekend. Het Hollands karakter, dat zij soms aan hele streken gaven, is echter verrassend. In een wgde boog om Grand Rapids nemen de Hollanders een overwegende plaats in. Het district Ottawa, om een voor beeld te noemen, is voor 85% Hol lands. Daar vinden we plaatsnamen als Holland, (ter grootte van Goes!), Zeeland, Vriesland, Drenthe, Overisel. Elk jaar wordt in de stad Holland het tulpenfeest gehouden, een gebeurte nis, waar heel Amerika belang in stelt. Schrobben van de straat (sym bool van Hollandse zindelijkheid) door mannen en vrouwen in kleder dracht vormt de inleiding tot het feest. In Holland vindt u een klom penmaker en een welverzorgd Hol lands museum. En natuurlijk is er 'n Hollandse molen en een tulpenveld! De voormalige Nederlanders genieten als Amerikaanse staatsburgers een goede reputatie. Zij zijn gezien om hun werklust, werkkracht en spaar zaamheid, kortom, die eigenschappen, die gewoonlijk worden aangeduid met „Hollandse degelijkheid". A. SCHOLTEN. GRANT (MICH.) 40 jaar geleden kwam de vader »ran A. Scholten, landarbeider in Gronin gen, naar de Nieuwe Wereld. Lage lonen, lange werktijden en stands verschil vormden aanleiding tot zijn besluit de geboortegrond te verlaten. Klein begonnen, leeft hij nu zijn oude dag in een geriefelgke woning. Zgn zoon. in Amerika geboren, zet het bedrijf voort. Hij is met een Ameri kaanse vrouw'gehuwd, spreekt nog wat Nederlands, zijn kinderen echter niet meer. Bij de godsdienstoefening in het Vertrouwde woorden op een reclamebord in Amerika. frisse dox-pskerkje herinnert één Hol landse psalm tussen de vele Engelse gezangen aan het verleden. Nimmer zal Scholten een Zondag overslaan. Uien, bladselderij en andere groen ten zijn de gewassen van zijn op veengrond gelegen bedrijf. Scholtens bedrijf kan de toets van de ciitiek doorstaan met dat van een middelgroot op onze Z.W. zeeklei. Dat had hij, met werken alleen, in het moederland nooit bereikt. Scholten is een voorbeeld, een goed voorbeeld uit honderden, die destijds het ijzer smeedden, toen het heet was! HET VET IS ER AF De goede grond is overal in gebruik zegt hij en voor zover dit niet het ge val is, is deze niet goed, of te ver van markt of harde weg gelegen. Toen vader begon, waren de lonen veel lager. Nu zitten we met hoge lonen en Het Wereldgebeuren Stalins inzichten De buitenlandse politiek van de Sow jets voltrekt zich immer in een sfeer van volstrekte geheimhouding. De kardinale beslissingen worden ge nomen. door een kleine groep mannen na een besloten discussie, waarvan niet veel naar buiten uitlekt. De Sow- jet-pers immers is gedwongen zich te beperken tot een weergave van de of ficiële propaganda en laat bespiegelin gen, commentaren en critiek achter wege. Er is geen parlement waar het beleid van de verantwoordelijke mi nisters in het openbaar wordt bespro ken. Onder deze omstandigheden is het begrijpelijk, dat buitenlandse cor- ï-espondenten zich vaak onledig hou den met geruchten, speculaties en wil de fantasien, waarvan de waarde moeilgk aan de betrouwbaarheid is te toetsen. De bronnen zijn meestal af vallige communisten, overlopers of agenten van geheime diensten en soms ook hoge autoriteiten in Oosteu- ropese landen. In elk geval dienen be richten over sensationele koerswijzi gingen steeds met 't nodige voorbehoud te worden genomen. Derhalve ook de primeur, waarmee de Londense „Ob server" Maandag op de voorpagina verscheen. De „Observeer" is echter over 't algemeen een goed geïnfor meerd blad, zodat Jiet de moeite waard is in het kort weer te geven wat een van de correspondenten uit „hoogst betrouwbare bron" vernam. Dat is niets minder dan een plan van Stalin om een geheel nieuwe koers op de Balkan te gaan varen. Stalin zou het Politbureau hebben overgehaald tot een gehele wijziging van Ruslands na oorlogse buitenlandse politiek. Molo- tov, die voornamelijk verantwoorde lijk was voor de ernstige fouten, die de Sowjet-Unie op dit gebied heeft gemaakt, is terzijde gesteld en zijn toekomst schijnt duister te zijn. Stalin, zo heet het verder, zou thans bereid zijn met het Westen tot een compromis te komen op basis van de overeenkomst van Jalta. De luidruch tige politiek der laatste maanden wordt beschouwd als een achterhoede gevecht. Hieronder zou ook vallen de zenuwenoorlog tegen Tito. Stalin, zo verluidt, is er altijd op tegen geweest, geweld tegen Joego-Slavië te gebrui ken. Hij hoopt nu Tito op de knieën te krijgen door een opstand van bin nenuit, waardoor Joego-Slavië ge bruikt zou kunnen worden als een ruilobject om betere voorwaarden van het Westen te bedingen. Op Stalin's instigatie is namelijk beslist, dat Mos kou de plannen om de Midden- en Oosteuropese landen geheel onder po litieke en militaire voogdij te stelWVx zal opgeven en in plaats daarvan zal pogen, Ruslands positie achter zijn tegenwoordige grenzen te consolide ren. Een strategische terugtocht dus, met uitzondering evenwel ten aanzien van Roemenië. De redenen van deze drastische wij ziging in Stalin's koers? Hij zou heb ben ingezien, dat Molotov's grandioze plan om terug tekeren naar de wegen van het oude imperialisme, dat eerst veel indruk maakte op het Politbu reau niet kan worden verwezenlijkt door een koude oorlog en bluf en zou eindigen in een nieuwe oorlog, welke een uitgeput Rusland niet kan door staan. Hij zou verder hebben ingezien, dat het Kremlin misleid is door des kundigen over de houding van de Balkan-volken, zoals Hitier misleid werd toen hij Rusland aanviel. En tenslotte zou hij het moreel van de Russische bevolking niet te hoog aan slaan. Hoe de Weense betrouwbare bron zo nauwkeurig op de hoogte is van Stalin's inzichten vermeldt de „Ob server" niet. Overigens klopt bovenstaande niet geheel met een andere onthulling, af komstig van André Popof, hoofd van de inlichtingendienst van de Sowjet- kommandantur in Berlijn, die vorige maand zijn post verliet. Volgens Po- pof heeft het Politbureau definitief besloten „het bewind van Tito zo spoedig mogelijk uit te roeien". Een commissie van vijf, onder wie maar schalk Vorosjilof, zou opdracht heb ben gekregen de maatregelen daartoe definitief vast te stellen en een ge schikte datum te bepalen. Of deze ver wachting juist is zal de komende maand moeten leren. kostbare machines. Het is haast niet doenlijk meer te ontginnen, laat staan een bedrijf te beginnen. Zonder geld, kun je niet meer aan de slag. Zo denkt Scholten er over en hij staat in dit opzicht niet alleen. Zijn oordeel moge een waarschuwing inhouden voor diegenen,' die al te lichtzinnig besluiten, over te steken. Wanneer zij menen, zonder al te veel moeite, binnen afzienbare tijd een welgesteld man te worden, zullen zij bedrogen uitkomen. Ir. C. W. C. van Beekom. Er waren meer dan 3500 betalende bezoekers. Concert Stoottroepen De tentoonstelling van Ooft- en Tuinbouw, die gedurende drie dagen in Oostburg is gehouden, is een bij zonder groot succes geworden. Zelfs de grootste optimisten en die wa ren er zeer weinig hadden een dergelijk succes niet verwacht. Dit slagen is zeker voor een groot deel te danken aan de buitengewoon gun stige weersomstandigheden, maar daarnaast aan enkele organisatoren. Daarvan dient in de allereerste plats genoemd te worden de heer D. A. Cornelisse, oud cultuurchef van de Rotterdamse diergaarde, die ge heel belangeloos de architectonische verzorging van de tentoonstelling heeft uitgevoerd. Hij deed dit op een zeer vakkundig artistieke wgze. Maandag was de belangstelling eveneens bevredigend, zodat er in to taal ruim 3500 betalende bezoekers de tentoonstelling bezochten. CONCERT STOOTTROEPEN. Maandagavond waren vele honder. den naar Oostburg gekomen om te luisteren naar het concert, dat gege ven werd door het muziekcorps van het regiment Stoottroepen uit 's Her togenbosch. onder leiding van Karei van de Bergh. Bijzonder symphatiek was het, dat het concert werd geopend met het Zeeuws Vlaamse volkslied. Er werd verder een met zorg gekozen pro gramma uitgevoerd, dat door een grote menigte met belangstelling werd aangehoord. Het concert werd besloten met het „Wilhelmus". Burgemeester Hoekzema had tevo ren hartelijke woorden van welkom gesproken, terwijl de heer H. Hool- horst na afloop dank bracht voor de komst van deze militairen. Alle militairen genoten gastvrij heid bU de bevolking en vertrokken Dinsdagmorgen weer naar hun gar nizoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3