N NIEUWS UIT ZEELAND PLANNEN TOT VAN KERK TE RESTAURATIE KATTENDIJKE ATHLEET VAN 53 JAAR LOOPT MEE OM DE P.Z.C.-BEKER WALCHEREN |T-genda Mr. dr. F. G. C. J. M. Teulings in het Kabinet. .SNIPPERS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1949 Met steun van Rijksmonumentenzorg. Het nederige kerkje van Kattendij- ke met zijn pittoreske toren, dat uit 1404 moet dateren, is ernstig in ver val geraakt. Het dak is dermate slecht dat dringend ingegrepen moet wor den. De kerkvoogdij van de Ned. Herv. gemeente van Kattendijke heeft zich hierover reeds geruime tijd bera den, doch thans is men zover dat de mogelijkheden zijn gevonden om tot restauratie over te gaan. Bij navraag is gebleken, dat het kerkje voorkomt op de Monumenten lijst en dat Monumentenzorg in prin cipe bereid is volgend jaar een sub sidie te verstrekken om tot restauratie over te gaan. Hierop heeft ook de kerkvoogdijin principe besloten de hoognodige her stellingen te doen verrichten. Aan het architectenbureau ir. A. Rothuizen en P. J. 't Hooft werd opdracht gege ven tot het opmaken van plannen en begrotingen. Gezien o.m. de financiële positie en de grootte van de kerkelij ke gemeente is besloten de restaura tie slechts tot het meest noodzakelij ke te beperken. Uit navorsingen is namelijk o.m. gebleken dat het oor spronkelijke kerkgebouw in vroeger eeuwen veel groter moet zijn geweest. Het zou echter financieel onverant woord en bovendien overbodig zijn 't kerkje weer op de vroegere grootte terug te brengen. Om het bestaande kerkgebouw, dat in de loop der jaren Amerikaanse Congresleden naar Franco. Generaal Franco heeft om finan ciële steun gevraagd en wil Spanje aangesloten zien bij het Atlantisch Pact. Aldus verklaarde Dinsdag bij aankomst te Plymouth het Ameri kaans Congreslid James Murphy, die met zeven andere.leden op weg is naar Madrid voor besprekingen met Franco. Wanneer er oorlog zou komen, zou Spanje een goede belegging zijn, 'zei Murphy cynisch. Schoot Nederlandse patrouille op bruiloftsgangers Het lid der Tweede Kamer, de heer Goedhart (P.v.d.A.) heeft de minister van Overzeese Gebiedsdelen de volgende vra gen gesteld: Heeft de minister Kennis genomen van een artikel in het te Batavia verschijnen de blad „Kritiek en Opbouw", waarin medegedeeld wordt, dat op 1 Augustus jl. een Nederlandse patrouille onder bevel van ecrstc-luitenant Franken in de dessa Goenoengsimping (Tjilatjap) met een mitrailleur en stenguns het vuur ge opend heeft op een argeloos gezelschap bruiloftsgangers. waarbij 27 vrouwen, mannen en kinderen About portant dood geschoten en 31 anderen gewond wer den? Kan de minister nadere mededelingen verschaffen over de juistheid van dit be richt en is hij bereid, indien de feiten zifh. hebben toegedragen, gelijk in be doeld artikel vermeld, door doortastend optreden duidelijk te maken hoe de Ne derlandse regering over dergelijke ver bijsterende drama's denkt? Twaalf jaar tegen medewerker vah Lages geëist. Friedrlch Carl Ferdinand Viermann, SO jaar oud, Kriminal sekretSr bij de S. D. in Amsterdam, was een van de naaste medewerkers van Willi Lages. Nu de zaak tegen hun chef bijna achter de rug is moeten hij en zijn collega's zich verant woorden voor hun daden in de bezettings tijd. Het was een lange lijst van beschuldi gingen. o.a. het commanderen van exe cutiepelotons. waarbij in totaal 55 ver zetstrijders werden gefusilleerd en het geven van een opdracht aan zijn min deren om in Laren een tweetal Neder landers neer te schieten. Viermann erkende de hem ten laste gelegde feiten, behalve het neerschieten van de Nederlanders in Laren. De advocaat-fiscaal eiste 12 jaar. architectonisch danig verknoeid is, weer een behoorlijk aanzien te geven, is er toch nog voldoende werk. De kosten worden geraamd op ca. 90.000 waarvan de helft nodig zal zijn om de bouwvallige toren, eigendom van de burgerlijke gemeente, op te knap pen. Vermoedelijk zal de houten spits practisch geheel vernieuwd moeten worden. Van de» kerk zelf, zullen de muren zowel van buiten als binnen ontdaan worden van de pleisterlaag. Het dak moet geheel vernieuwd worden, waar bij de zinkbedekking vervangen zal worden door leien. De ramen, nu vier kant, zullen weer boogvormig worden, terwijl het houten plafond geheel ver wijderd wordt. Hiervoor komt een enigszins ellipsvormige zoldering' in de plaats. De preekstoel wordt een meter verschoven, zodat hij in het midden komt te staan, terwijl de ga lerij, die in een dergelijk type kerk gebouw niet thuishoort, geheel komt te vervallen. Het orgel, dat thans op deze galerij staat, krijgt een plaatsje op een balkon, dat zo ingericht wordt, dat er in de toekomst een pijporgel kan komen. Het portaal aan de uit gang, dat nu in de kerk gebouwd is, wordt afgebroken en vervangen door een portaaltje aan de buitenzijde. Wanneer alles naar wens verloopt, zal omstreeks September/October 50 met de restauratie van de toren be gonnen worden en vervolgens in April of Mei 1951 aan de kerk. Ge hoopt wordt dat in September d.a.v. het gehele werk gereed zal zijn. Naar schatting zullen van de kosten voor de kerkrestauratie ongeveer 15.000 ten laste van de kerkelijke gemeente komen. In een gemeentevergadering heeft de plaatselijke predikant, ds. B. Breek en de secretaris van de kerkvoogdij, de heer W. M. Louwerse, Dinsdag avond deze plannen ontvouwd. Algemeen was men van oordeel, dat de gemeente zich als één man achter de kerkvoogdij moet scharen om haar te hel pen deze last te dragen. Mc» zal gelegen heid geven renteloze voorschotten te ver strekken, doch daarnaast zal van iedere lidmaat naar draagkracht een wekelijkse bijdrage worden gevraagd voor rente en aflossing. Ds. Breek deed een dringend beroep om de kerkvoogdij naar vermo gen te helpen en deelde mede, dat in de laatste weken van September de inte kening op deze actie zal worden openge steld, zo dat van 1 October af tot inning van de bijdragen kan worden overgegaan. Bij deze actie zullen in het bijzonder de jonge lidmaten hun medewerking verle nen. (Ingezonden mededeling) 'n Maag, die klaagt, vraagt niet. Maar met een maag, die brandt, raakt ge van kwaad tot erger. Blus daarom dat zuurbranden op Uw maag! Met Digestif Rennie. Van de ene minuut op de andere prompt en zonder dat afwachten in onzekerheid, dat zo menigeen er lang van weerhoudt de proef met een me dicijn te nemen. Rennies geven ver lichting van de zwaarste aanvallen van brandend maagzuur binnen een of Uvee minuten. En zo eenvoudig om in tc nemen. Een of twee tabletten laten smelten op de tong, zonder wa ter of wat ook. U kunt Rennies ne men zonder dat iemand het opvalt. Steek een paar Rennies bij U - regel matig - om altijd en overal op alles voorbereid te zijn. Ze smaken nog lek ker ook! Voorradig bij alle Apothe kers en Drogisten. IEUWS in een O T E D O P Wereldburger Garry Davis heeft aan de Franse president verzocht in de ge vangenis te worden opgenomen totdat ln Frankrijk een wettelijke regeling komt voor dc principiële dienstweigeraars. William Sale is op een leeftijd van 104 Jaar en zes maanden te Baldock over leden. Naar men meent was hij de oud ste man van Groot-Brittannië. Door blikseminslag is brand uitge broken in een distilleerderij in een Pa- riisc voorstad. De branweer bestreed de vlammen, die soms 180 meter hoog op schoten, met 37 stralen. Na drie uur had men de brand in bedwang. De fabriek is geheel afgebrand. De bewoners van na burige straten werden geëvacueerd. In t grootste deel van Parijs kon men de rode gloed van de brand waarnemen. Aneta verneemt, dat de missie van onderzoek voor het Verre Oosten van t Amerikaanse' Huls van Afgevaardigden 20 Sept. te Batavia zal aankomen. 50-jarlge leeftijd overleden dr. Smits, president-directeur- van de Java- sclic Bank. De dominee en de dokter in een optocht. Het plaatsje Boorbergum in Friesland, niet ver van Drachten, viert jaarlijks een volksfeest, dat geopend wordt met een optocht van versierde wagens, waarop plaatselijke verenigingen acte de présence geven en groepjes Boorn- bergumers dingen naar de prijzen voor de mooiste wagens. Een merkwaardig aspect vorm den dit jaar in de stoet Ds. A. Horst, Ned. Herv. predikant ter plaatse, en 'dokter K. Hornstra, de plaatselijke geneesheer, die teza men op een wagen in de stoet meereden. Beiden waren uitgerust met de attributen van hun ambt- de predikant met katheder en bij bel, de arts, in witte jas, met on- derzoektafel en medische instru menten. Met grote letters stond op de wagen te lezen: „Wy wolle sizze op dit feest: soun de lea en soun de geast" of in het Nederlands: „Wij komen zeggen op dit feest: gezond het lichaam en gezond de geest. Als Minister van Binnenlandse Zaken. Naar wij vernemen, zou dezer da gen de benoeming te verwachten zijn van mr. F. G. J. M. Teulings tot mi nister van Binnenlandse Zaken, welke portefeuille reeds geruime tijd ad. int. wordt waargemjmen- door mr. J. H. van Schaik. Mr. Teulings is lid van de Eerste Kamer voor de KVP en oud-lid van de Tweede Kamer. Hij werd in 1891 geboren en studeerde aan de gemeen telijke universiteit van Amsterdam, waar hij in 1916 promoveerde. In 1924 tot 1948 was hij lid van de Tweede Kamer, sindsdien lid van de Eerste Kamer. De heer Teulings, dig Ridder is in de Orde van de Ned. Leeuw, is directeur van de afd. dag- en week blad-uitgeverij van de N.V. C. N. Teulings' Kon. Drukkerijen te s- Hertogenbosch. Hij behoort tot de conservatieve vleugel ln de K.V.P. Dijkverzakking aan het Sloe niet alarmerend. De laatste tijd doen geruchten de ronde, dat de nieuwe Sloedijk aan vrij ernstige verzakkingen onderhevig is. Ter bevoegde plaatse vernamen wij, dat zich weliswaar aan de bui tenkant van de dijk vlak voor het sluitgat nog wel grondverzakkingen voordoen, doch dat deze zeer gering zijn en dan ook allerminst alarme rend. Deze verzakkingen bedragen nu eens 10 cm., dan weer 60 cm., doch zelden meer. Gevaar voor ver nieling van het nieuwe dijklichaam is niet aanwezig. Wel brengt een en alider iets meer werk mede. omdat uiteraard meer grond verzet moet worden. Het water in de Sloepolder is ge handhaafd op een' peil van 30 N.A.P. ten einde tegendruk voor het Sluitgat te bieden. Langzamerhand zal men dit peil echter iets laten zak ken. Arbeiders zijn druk bezig om een kanaal te graven en men gaat ook beginnen met het delven van 6 a 7 kavelsloten. De voorbereidende werkzaamheden hiervoor, zoals aan leg van smalspoor, worden thans reeds verricht. Voor de bouw van de sluis aan dc Walcherse zijde is men bezig met het stelwerlc aan het hout. Stoffelijk overschot van de'heer Strijdonk gevonden. Zoals wij reeds gisteren meldden is de 30-jarige J. Strijdonk uit Vlis- singen Maandagavond bij het baden verdronken. Nader vernemen wij nog, dat het stoffelijk overschot van het slachtoffer Maandagavond om half elf door twee wachtmeesters van de Rijkspolitie van Koudekerke is ge vonden, vrijwel op de plaats waar de man verdronken was. Het stoffelijk overschot lag op een ondiepe plaats tussen de paalhoofden. Het slachtoffer was, na achteraf blijkt, de zwemkunst niet machtig. Vrachtauto in brand op de Sloedam. Dinsdagmorgen ontstond op een vrachtauto, die om omstreeks half 11 de Sloedam passeerde, brand waarschijnlijk veroorzaakt door von ken uit de locomotief van een trein, die op dat moment eveneens over de Sloedam reed. Doordat de chauffeur de vlammen tijdig opmerkte, kon hij direct maatregelen tot blussing ne men. Hierdoor bleef de schade be perkt. Aniateur-acrobaat, die 25 toeren kent. Het is een ongeloofwaardig verhaal, dat we nu gaan vertellen, maar toch is het van de erste tot de laatste letter waar. We zouden het niet zo rustig neerschrijven als U het zelf niet contröleren kon, maar juist omdat IJ zelf kunt nagaan of het met deze geschiedenis wel honderd procent is, hebben we ons verhaal onvervaard neergepend. Het begon Dinsdagmorgen op do redactie van de krant. Onven\-achts kwam de an- «Iers zo kalme secretaris van de sportvereniging „Marathon" binnenwan delen en zijn grote gryze kuif trilde van emotie. „Zoudt U zo vroeg hy de oudste van de redacteuren zoudt U de Boulevardloop nog mee willen lopen?" De man, tot wien deze dringende vraag werd gericht schudde angstig van neenhoogstens wilde h\j het parcours met zyn liets een keer afrijden! „Dan zal ik U eens iets vertellen" zei de Marathon-secretaris...... en hü haalde diep adem voor dat hjj zijn grote nieuws losliet: „Zondag loopt er een man van 53 jaar de Boulevard.loop mee Niemand van de redactie wilde het gelovenDe veronderstelling werd geopperd, dat de heer secretaris het wel verkeerd verstaan zou hebben en dat de bewuste man zijn zoon kwam laten inschrijven. De Marathón-man hield echter voet bij stuk53 was. ie en hij liep mee. Welnu, voordat het in de krant kwam, zouden we het nog wel even onderzoeken. Zo gebeurde het, dat er Dinsdag avond een sceptisch gestemd journa list aanbelde bij een huis in een don kere Vlissingse straat en met een ongelovige klank in zijn stem infor meerde ,toen er werd opengedaan, „of hier soms de hardloper-op-leef tijd woonde?" Die woonde er inder daad en hij stond zich klaar te ma ken voor zijn avondlijke training. „Komt U binnen, dan praten we even Daar stonden we dan. vis vis met de bejaarde athleet, die een allesbe halve bejaarde Indruk maakte. Zijn verhaal was gauw verteld: oud.briga- dier van het K.N.I.L., brandwacht op de „Schelde", winnaar van diverse hardloopwedstrijden in Indië, ama. teur-acrobaat („vljf-en-twintig: toe ren meneer, cn allemaal even makke lijk en een man aiet spieren om ontzag voor te hebben. „IK HAD ER ZIN IN". „Tja"peinsde de brand. wacht .brigadier-acrobaat hardop, „ik had sinds jaren ntet meer gelo pen en vorige week kreeg Ik er in eens zin in. Ik heb 's avonds een beetje getraind en doe er nou ongeveer vijftien minuten over. Misschien kan ik de tjjd nog een beetje drukken." Was het ongeloof op ons gezicht nog niet verdwenen? Of kwam het omdat we niet direct onze instemming met de hardloop-aspiraties van deze Scheldebrandwacht betuigden Er was in elk geval iets, want de 53- jarige boulevardloper rukte een deur open en wenkte ons. We gingen mee en stonden plotseling op een schemer achtig binnenplaatsje tussen hoge huizen. In een hoek lag een groot en roestig gewicht van 25 kg. „Probeer het maar eens op ie tillen*', zei Bri gadier-Brandwacht „met één hand boven je hoofd". Het, is wel treurig, maar we moeten U melden, dat wij tot deze prestatie niet in staat waren. Het was gelukkig ook niet nodig: onze gastheer pakte het gewicht met één vinger en zwaai, de er mee boven zijn kruin, alsof het een vulpen was. Elegant zette hij het ijzerwerk neer en maakte vervolgens enkele rondwandelingen op zijn han den. In stille eerbied hebben we af scheid van hem genomen. We had den eerst niet het plan om naar dc Boulevardloop te gaan kijken, maar nu we de Brigadier kennen, staan we beslist op de eerste rij! Nieuwe mosselparasiet waargenomen. DE CONSUMPTIEMOSSELEN LOPEN NOG GEEN GEVAAR De laatste dagen deden verschil lende onheilspellende geruchten de ronde over het optreden van een mosselziekte op de percelen in de Zand'kreek. Een deskundig onder zoek heeft thans uitgewezen dat hier geen sprake is van een ziekte, doch van het optreden van een parasitai re copepode, d.i. een kreeftachtig diertje dat in de darmen van de mosselen voorkomt. De mosselen verzwakken hierdoor en sterven uit eindelijk. Daar in de Zandkreek uitsluitend halfwasmosselen voorkomen is er voor de consumptiemosselen dus voorlopig nog geen gevaar. Om uit breiding te voorkomen heeft het Visserijbestuur inmiddels reeds ver boden om de haifwasmosselen van de betrokken percelen, naar andere terreinen uit te zaaien. Afgewacht zal dienen te worden hoe de zaak zich verder zal ontwikkelen. Uiter aard worden de verschillende mos selpercelen goed in het oog gehou den, terwijl naar middelen wordt gezocht om de parasieten effectief to bestrijden. Intussen is het de eerste maal dat deze parasiet in Nederland is aangetroffen. Vroeger is hij wel eens voorgekomen in Engeland en in de Middellandse zee, doch heeft daar toen weinig last veroorzaakt. Alleen aan de Westkust van Ame rika heeft het optreden van deze parasiet schade opgeleverd. Bestrijding perebloesemkever. De kring Zeeland van de Ned. Fruit telers organisatie heeft zijn leden gead viseerd ter bestrijding van de perebloe semkever, vóór of op 17 September a.s. een bespuiling te doen uitvoeren met een DDT bevattend middel in gebruikelijke concentratie. De wilde ganzen zijn er. Zaterdag is Ubven Noord-Zeeland de eerste vlucht wilde ganzen waar genomen. Het komt zelden voor, dat deze ganzen in September reeds te zien zijn. De gewone tijd is meestal half October. DE NATIONALE KAMPIOEN SCHAPPEN. Onder begunstiging van fraai weer en onder enorme belangstelling, werden de zer dagen te Utrecht de jaarlijkse kam pioenschappen verreden van de Konink lijke Nederlandse Federatie van Lande lijke Rijverenigingen. Alle rubrieken wa ren overvol. De uitslagen waren: Individuele dres suur (Kampioenschap van Nederland 1949): 1 D. J. Mellema, met Tracy, van L.R. F.E.O. te Finsterwolde (Gr.) 6.92 p.; 2 Reserve C Schimmel met Siris van L.R. „Vrijheid" Gelderland (kampioen 1948), 6.85 p.; 2 J. van Leeuwen met Girina van „Kapitein van de Wal" te Hoofddorp (N.H.) 6.85 p.; 3 Th. Hintink met Erich van L.R. Varsseveld en omstreken; 4 J. Kreikamp met Uno Pronto van L.R. Nim- merdar (Utrecht); 5 G. Lommers met Puck van Vh-ibus Unitis te De Wijk (Drenthe). In deze rubriek waren 20 deelnemers. Achttallen: 1. Kampioen 1949: L.R. Gorssel en omstreken met 41.17 p.: 2. Reserve-kampioen: L.R. Vennep-ruiters te Nieuw-Vennep (N.H.) met 40.54 p.; 3. L.R. F.E.O. Ie Finsterwolde met 38.29 p.; 4. L.R. Vlribus Unitis te De Wijk met 37.79 p.; 5. L.R Kapitein van de Wal te Hoofddorp met' 37.33 p.; 6. L.R. Nieuw Buinen. 37.29 p. Aantal deelnemende 8- tallen 17. In de rubriek Veelzijdigheid (een com binatie van dressuur en springen) wist de heer Jac. de Feijter Jz. v. d. L.R. „De Oranjeruiters" te Axel met Castor de 5e prijs te behalen. Castor nam alle hinder nissen onberispelijk en de rijder kreeg van het 8000-koppige publiek een dave rend applaus. Ook werd nog een pracht- nummer gereden door amazones bene den 20 jaar. Middelburg SECRETARIS VAN VOOGDIJRAAD BENOEMD, Met ingang van 1 September j l. is, naar men ons mededeelde, be noemd tot secretaris van de Voog dijraad te Middelburg, de heer mr A. M. J. Post Uiterweer. laatstelijk algemeen-secretaris der voogdijver eniging „Tot steun" te Amsterdam. VERKEERSAVOND Zaterdagavond wordt in het Neder lands Koffiehuis te Middelburg de eerste theoretische proef van het club- kampioenschap van de motorclub Pcheldegouwen" gehouden. Het is 'n verkeersavond, waar iedere deelnemer aan de hand van een aantal schrifte lijke vragen zal worden getest op zijn ajgemene kennis van de verkeersre gels. Er komen geen ingewikkelde verkeersnuzzles aan de orde, maar eenvoudige vragen, welke iedere weg gebruiker vlot moet kunen beant woorden. De deelname over deze *'er- ketrstest staat ook open voor niet-le- den. C.F.A. VERTOONDE „OLIVER TWIST" De Chr. Filmactie to Middelburg vertoonde in de Schouwburg de En gelse film „Oliver Twist", gemaakt door David Lean en Roland Neame, die reeds met „Grote verwachtingen" aangetoond hebben de geest van de Dickens-romans in filmbeeld over te kunnen brengen. „Oliver Twist" is een meesterlijke schildering van de onmenselijke toestanden, waaronder de Londense paria's een eeuw gele den leefden. Prachtig aangevoeld is de beklemmende sfeer van werkhui zen, kroegen en sloppen en ontroe rend de geschiedenis van het kleine verschoppelingetje Oliver, gespeeld door een jongetje, dat nog nooit eer der voor de camera stond zoontje van een Londense dagbladcriticus. Een van de grootste verdiensten van deze film is de knappe bewer king van de dialoog, waardoor meer samenhang in het verhaal is verkre-. Emotievolle momenten wisselen af met milde Dickens-humor, zoals in de figuur van mr. Bumble. De foto grafie is van bijzonder gehalte. Eén ding is jammer: bij de getrouwe co- piëring van de uitbeelding der diver se figuren in de oude Dickens-illu- straties heeft men zich laten verlei den om van de meest onsympathieke figuur, de sinistere Fagin, die Oliver exploiteert, een Jodëntype te maken, zoals „Der Stürmer" die bij voorkeur de Nazi's voorzette. Wij mogen aan nemen, dat hier van een opzettelijk anti-semitisme geen sprake is, maar wel van weinig inzicht. De makers hadden zich moeten realiseren, dat de domme en onmenselijke Joden- baat, die Göbbels predikte, helaas nog hier en daar leeft. WEDVLUCHT. De vereniging van postduivenhouders „De Telegraaf" te Middelburg, hield een prijsvlucht met oude en jonge duiven uit Vilvoorde B.) (pl.m. 86 km). De eerste tien prijswinnaars waren: H. A. Polvliet, Middelburg 1, 4 en 9;* C. Pouwer, Veere 2; R. Dirven 3 en 10; W. Daane 3, beide laatste te Middelburg: Adr. de Bue, Ga pingen 6, 7 en 8. Vlissingen V,LISSINGEN'S GEMEENTE BESTUUR BEZOEKT AXEL. Dezer dagen bracht het college van B. en W, van Vlissingen een bezoek aan het nieuwe kleedgebouw der V.V. „Axel". De gasten werden rond geleid door de heren C. v. Bendegem en Fr. Lensen. Mej. H. J. Oosterwijk heeft haar be noeming als onderwijzeres aan de O. L. School te Arnemuiden aangenomen. De heer J, Marleijn. die benoemd is tot lid van de Advies Commissie der Woon- ruimtewet 1947 te Arnemuiden, heeft voor deze benoeming bedankt. Zaterdag werd in Arnemuiden een huis aan huis-collecte gehouden ten ba te van ..Draagt Elkanders Lasten" Dc opbrengst bedroeg f 190,57. Hartelijk afscheid van de Folkestone-party. Bij het vertrek van de Folkestone- party op Dinsdag kwam nog weer opnieuw, tot uitdrukking met hoeveel succes de inspanning van de Mid denstandscentrale is bekroond ge worden. In een buitengewoon opge wekte stemming werd op de kade afscheid genomen van de aanwezige leden en bestuursleden van de Mid denstandscentrale en heel wat af spraken voor het het volgende jaar werden gemaakt. Aan alles was te merken, hoezeer dit bezoek aan Vlissingen in de smaak gevallen was. Het was zelfs zo, dat er nog een tiental gasten „een bootje over bleven" om nog een paar dagen ex tra in Vlissingen te kunnen zijn! Toen het sein van vertrek werd gegeven, hief de leider van de party, mr. T. C. Mcllroy, een Engels af scheidslied aan, dat door allen uit volle borst werd médegezongen. Hij verzekerde daarna de aanwezigen opnieuw, dat de resultaten van deze bijzondere gastvrije en spontane ont vangst zeer zeker het volgend jaar tot uitdrukking zullen komen in de vervoerscijfers van Engelse badgas ten uit Folkestone en omgeving. Als enthousiaste .propagandisten keren wij huiswaarts, zo zeide hij, en wij beloven U, dat. wij geen mogelijkheid onbenut zullen laten om Uw vrién delijk eiland en Uw prachtige boot verbinding aan te bevelen. Met 'n driewerf hoera en een uit bundig gezwaai met zakdoeken en hoeden, voer de party aan boord van de „Mecklenburg" de haven uit. STORING LICHTNET Tengevolge van een storing in een Transformator in de Vrouwestraat te Vlissingen, was de omgeving van deze straat Dinsdagmiddag enige tijd van stroom verstoken. De storing was echter spoedig verholpen. TONEELAVOND. De Vlissingse besturenbond zal ter herdenking van de 25ste sterfdag van Herman Heijermans een toneelavond or ganiseren. Het ligt in de bedoeling, dat op deze avond door het Nederlands Volks toneel een opvoering gegeven zal worden door het Nederlands Volkstoneel onder leiding van Ben Groeneveldt en Ferd. Sterneberg van Heijermans „Schakels". De hoofdrol zal vertolkt worden door Jo- han Elsensohn (Gijs langs dé weg). Ritthem SUBSIDIES TOEGEKEND. In de dezer dagen gehouden gemeente raadsvergadering van Ritthem werd be sloten een bedrag van f 20.— uit te trek ken voor een wapenschildje in de Sta tenzaal te Middelburg en een jaarlijkse bijdrage van f 2.50 te verlenen aan de Vereniging Schoolmuseum. Voorts werd besloten aan de schooltandver2orging deel te nemen. Een verzoek van het schoolbestuur om gelden ter beschikking te stellen voor de verbouwing van het schoolgebouw, werd ingewilligd, Het be drag per leerling is voor 1949 gesteld op f 23.—, terwijl tengevolge van de wijzi ging der L.O.wet de brandverzekering der schoolgebouwen thans voor rekening van de gemeente komt. Besloten werd deel te nemen aan de dienst voor gezinsverzorging op Walche ren. Ingevolge de circulaire van de Mi nister van Binnenlandse Zaken zal een gratificatie van 2% op de jaarwedden der ambtenaren worden uitbetaald. Hier na werd de begroting 1950 behandeld. De heer Allgart vroeg inlichtingen over een post. betreffende uitbetaalde lonen voor de Duitse weermacht, welke nog steeds op de begroting voorkomt. De voorzitter merkte op. dat hiervoor éérst een wet tot stand moet komen, welke deze materie regelt. Bij de rondvraag vroeg de- heer de Pagtcr, wanneer de slechte toegangsweg tot het strand zal worden verbeterd. De voorzitter meende, dat het volgende jaar een aanbesteding door de Polder Walcheren zal worden gehouden, teneinde de binnendijk en de Zuid-Wateringsstraat te doen vernieuwen Burgerlijke Stand SEROOSKERKE (W.). Bevallen: J. J. Mesu—Luijk, z. Ondertrouwd: .J, Allaart, 23 j. en J. Willemse, 20 j.; P. G. van de Bosse, 26 j. en C. Mcijers, 27 j. Overleden: W, Dekker, 70 j.; M. Wille- boordse, 66 j. ZOUTELANDE. Bevallen: J. Pattenier—Boogaard, z. Ondertrouwd: P. Melse, 24 j. en P. Kodde, 24 j. Economische Control Dienst in Goes wordt opgeheven. Met ingang van 1 October a.s. wordt de opsporingsafdeling (voormalige Prijs- beheersing) van de Economische Con trole Dienst te Goes opgeheven. De werkzaamheden zullen thans wor den uitgeoefend door speciale brigades, die rechtstreeks ressorteren onder het districtscommando van de Economische Contróle Dienst te Rotterdam, De politie en de prijzencommissies blij ven dc klachten enz. van het publiek behandelen. Belgische inwoners van de provincie Zeeland. Met name in de Zuidelijke provin cies van ons land wonen vele perso nen van Belgische nationaliteit, die echter van ouder op ouder in Neder land geboren zijn en zich Nederlan der voelen zonder het echter te zijn. Zij zouden veelal krachtens art. 2 van de „Wet van 1892 op het Nederlan derschap en het ingezetenschap" de Nederlandse nationaliteit bezitten, wa re het niet, dat de Belgische wet geen verlies van de Belgische nationaliteit kent, behoudens bij huwelijk van een Belgische vrouw met een buitenlan der. Uiteraard bestaat voor de betrokke nen de mogelijkheid tot naturalisatie, doch dit stuit veelal op financiële be zwaren. Voor velen zal de enige op lossing zijn het scheppen van de mo gelijkheid ener kosteloze naturalisatie. Een en ander is, naaar men ons me dedeelde, bij verschillende instanties in studie. In verband daarmede heeft het Be stuur van de Kring Middelburg der Kath. Volkspartij besloten, een enquê te te doen instellen naar de aantallen in de Zeeuwse gemeenten woonachtig Belgen, die hierbij betrokken zijn. Vergadering A.R.-gemeente bestuurders. De afd. Zeeland der vereniging van A.R.-gemeente- en provinciebestuur ders komt Donderdag 29 September a.s. te Zierikzee in vergadering bij een. De directeur van de Dr. A. Kuy- perstichting-, mr. K. Groen, zal op de ze najaarsbijeenkomst spreken over 't onderwerp „De gemeentepolitiek in 't licht van de A.R. beginselen". Verder komt o.m. aan de orde de verkiezing van bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heren A. A. va*i Ee- ten te Nieuwerkerk, H. U. Bourvan te Grijpskerke, A. I. Catsman te Aavden- burg en R. Zuidema te Goes. 's Morgens staat een wandeling door Zierikzee en een museumbezoeiï op 't programma. UIT HET PROVINCIAAL BLAD In het Prov. Blad van Zeeland is ge publiceerd het besluit van Ged. Sta ten waarbij het K.B. tot toekenning van een tijdelijke bijslag en een tij delijke kindertoeslag aan een deel van het personeel in Rijksdienst, van het politiepersoneel en van het per soneel van onderwijsinrichtingen van toepassing is verklaard voor de secre tarissen en ontvangers der Zeeuwse gemeenten. Officiële publicaties. VLISSINGEN BRANDMELDERS NABIJ DE NOODWONINGEN B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat nabij de volgende noodwoningen een brandmelder is aan gebracht, welke een directe verbinding geeft met de brandweerkazerne, te we ten; één in het. Havendorp aan nood woning Roerstraat 595: één aan de Paul Krugerstraat, aan noodwoning 370; twee aan de Singel, waarvan één aan nood woning 311; en één aan de achterzijde van noodwoning 335, De wijze van bediening van deze appa raten is op de ruitjes vermeld. Op het publiek wordt een beroep ge daan om er aan mede te werken, dat geen misbruik van deze apparaten zal worden gemaakt. Vlissingen, 9 Sept. 1949. Aanwijzing van het Havendorp als ge deelte der gemeente, waar uitsluitend de van gemeentewege verstrekte vuilnis emmers mogen worden gebruikt. B. en W. van Vlissingen, brengen ter openbare kennis, dat door hun College, bij besluit van 8 Sept. 1949, het Haven dorp is aangewezen als gedeelte der ge meente, waar het verboden is as- of vuilnisbakken, -ketels of -emmers op de openbare weg te plaatsen of te hebben, met uitzondering van de emmers, welke van gemeentewege worden verstrekt, mits deze op voldoende wijze zijn afge dekt. Vlissingen, 13 September 1949. VLISSINGEN. BESCHIKBAARSTELLING GELDEN. Jongensschool R.K. Kerk- cn Schoolbest. B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat door de Raad dezer gemeente in zijn vergadering van 6 Sept. 1949 is besloten aan het R.K. Kerk en Schoolbestuur alhier, ten behoeve van de onder zijn bestuur slaande Jongelsschool, de benodigde gelden beschikbaar te stel len voor het aanschaffen van: a. gordijnen en lampornamenten; b. leermiddelen, wegens toename van het aantal leerlingen. Vlissingen, 10 Sept. 1949. Scheepvaartberichten Vlissingen vertrokken, 12 Sept.: Paolo II naar Port Natal. Gepasseerd n. Antwerpen, 13 Aug.: Ar- nedijk v. New York; Alcor v. Rotterdam. Gepasseerd van Antwerpen, 12 Sept.: Blijdendijk n. Rotterdam: Tyro n. Stral- sund v. Sas van Gent; Jacoba Catharina n Rotterdam; Eemdijk n. Rotterdam; 13 Sept.: Vrede n. Harwich; Velocitas n. Huil. MIDDELBURG. Heden Electro: „Operetteliéfdè" (8.1.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Oliver Twist", (18 jr.), 8 uur. Morgen Electro: „Operetteliefde" (a. 1,), 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Woensdag: Alhambra: Een koninkrijk v. een huis. 7 en 9 uur; Luxor: Een Yankee in Texas, 8 uur Strandhotel, Vergadering V.V.V., 8 uur. Donderdag: Voor bioscopen, zie Woens dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2