PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Dr. Heuss gekozen tot de eerste Westduitse president 01 BILT Liberale staatsman boven de partijen AARTSBISSCHOP MAT0CHA ONDER POLITIEBEWAKING INTERNATIONAAL CONGRES VOOR DE LUCHTVAART GEOPEND IN 1952 ZAL ER EVENWICHT ZIJN TUSSEN DOLLAR EN POND EERSTE GASTURBINE WORDT IN NEDERLAND GEBOUWD VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 223 Dagblad, uitgave van de (lrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B- den Boer. AdJ W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn. Pl.verv.j W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3,90 p. kw.; fr. p. p. 1 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 13 Sept. 1949 Jngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bui Vlisslngen Watetr 58-60. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) M'burg Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. teL 2475 (bg.g. 2 Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: BrouwertJstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogtodstr. C 160. tel. 26 Socialisten stelden Schumacher candidaat. ."Maandagmiddag- heeft het Duitse parlement de liberaal dr. Theodor Heuss gekozen tot eerste president, van de nieuwe Westduitse Republiek. Er waren zonder voorafgaand debat, zoals de vastgsteldc procedure eist, 2 stemmingen nodig om dr. Heuss de volstrekte meerderheid te ver schaffen. By de eerste stemming kreeg dr. Heuss 377 van de 804 stem men tegen de socialistische candidaat dr. Schumacher 311 en enkele andere candidate» een te verwaarlozen aantal. Bij de tweede stemming werden 416 stemmen uitgebracht op dr. Heuss, waarmee het pleit was beslecht. Zoals bekend bestaat het parle. ment uit een Bondsdag met 402 di rect gekozen afgevaardigden en een Bondsraad 'met eenzelfde aantal door de elf regeringen der staten aange wezen vertegenwoordigers. De recht se partijen nebben in beide Kamers de meerderheid. In een korte toespraak na de eedsaflegging verklaardde Heuss: „De post, waartoe ik ben geroepen is er geen, waarbij men de ellebogen moet gebruiken. Zij is boven de po litieke strijd verheven." Hij hoopte, dat uit de huidige chaos de eenheid van Duitsland zou ontstaan en ge waagde in het bijzonder van „het lot van Berlijn". „Oost-Duitsland is niet alleen een reusachtig aardappelland, het Is de geboortegrond van Duitse mensen. Het is Duitse gTond, die wij niet kunnen afstaan." Duitsland heeft Europa nodig, doch dat Europa kan Duitsland evenmin missen. DE NIEUWE PRESIDENT. Prof. Theodor Heuss is een van de weinige mannen, die in de Bondsdag, waar de partijtegenstellingen scherp getrokken zijnvrijwel ieders respect genieten. De enige smet, die zelfs zijn bitterste tegenstanders hebben kun nen vinden, is het feit, dat hij in 1933, als lib er aal-democratisch lid van de Rijksdag, zijn stem uitbracht voor de wet die Hitier aan de macht bracht. In 1932 daarentegen had hij een boek gepubliceerd, „De weg van Hit- Ier", dat hem de toorn van de dicta tor op de hals haalde. In 1933 werden Burgeroorlog in Griekenland vrijwel ten einde. De Griekse regering werkt aan een wetsontwerp, dat voorziet in ophef fing van de noodmaatregelen, die voor de duur van de burgeroorlog van kracht werden verklaard, in Athene wordt verklaard, dat na het jongste geslaagde offensief van de regeringstroepen in de bergachtige grensgebieden in het Noorden de strijd vrijwel ten einde is, zodat de noodmaatregelen niet langer van kracht behoeven te zijn. Er zal verder een wet worden uit gevaardigd, waarin de communisti sche partij onwettig wordt verklaard. Actie tegen guerillabenden van de Daroel Islam. Volgens een rapport van de Neder landse autoriteiten hebben er in de laatstverlopen vier dagen bittere ge vechten plaats gehad tegen guerilla- strijders vin de „Daroe Islam" nabij Garoet en Tasikmalaja. waarbij vol gens opgaaf van Nederlandse zijde de Daroe Islam 80 man heeft verloren zonder verliezen aan Nederlandse zij de. Deze actie volgde op een overval der guerrillastrijders op een Neder lands convooi in de vorige week en vormt een onderdeel van een algeme ne zuiveringsactie in deze streek, wel ke plaats heeft in samenwerking met republikeinse strijdkrachten. Uit re publikeinse legerkringen wordt ver nomen, dat ongeveer 8000 guerillastrij- ders van de „Daroe Islam", die zich niets aantrekken van de order tot het staken der vijandelijkheden, in West- Java zowel republikeinse troepen als Nederlandse convooien aanvallen. Radiomusicus was oplichter. Toen de technicus van de N. C. R.V. onlangs 'n gramofoonplaat op zette van de Nederlandse pianist en componist Gerbrand Schürmann, die zich voor zijn recital ziek had ge meld, liet het etiket los. In plaats van het glimmende zwarte cirkeltje kwam een ander etiket te voorschijn, waarop de naam Alexander Brailowsky stond. Bij controle bleken alle in de discotheek aanwezige platen van Schürmann vervalsingen te zijn aldus de „Tele graaf", De heer Gerbrand Schürmann, voordien in Londen werkzaam, had zich een plaats by de N.CR.V, we ten te veroveren o.a. met behulp van deze vervalste platen. Hij wist de bekwame programmaleiding om de tum te leiden en werd dirigent van het Hollands Strijkorkest. Zijn recitals voor de microfoon waren van weinig belang Ontevre denheid bij orkestleden én solisten zou op den duur stellig tot zijn ont slag hebben geleid. De ondeugdelij ke kleefpasta heeft de ontknoping slechts verhaast. 271 gevangenen ontsnapt. Zondagmiddag zijn 271 gevange nen tijdens het luchtingsuur uit de gevangenis tc Siantar ontsnapt. De wacht werd bedwongen met een re volver. die van een cipier gestolen was. De ontsnapten vormden het der de deel van do totale gevangenisbe volking. De achtervolging leverde tot dusver tot resultaat, dat zeven opge pakt werden. de boeken van zijn hand veroordeeld en verbrand; hijzelf werd van alle of ficiële functies ontheven. Hij werd herhaaldelijk door de Gestapo onder vraagd, maar nooit gearresteerd. Gedurende de laatste verkiezings campagne verwierf de 65-jarige Heuss, die door sommige van zijn te genstanders „een democratische Hin denburg" wordt genoemd, aanzien, doordat hij de enige partijleider was, die zijn redevoeringen niet doorspek te met een luidruchtig nationalisme. De president pleegt precies te 7 uur op te staan en gaat zelden voor 1 uur des nachts naar bed. Hij spreekt ge makkelijk en maakt voor zijn rede voeringen slechts enkele korte aante keningen. Hij was een hartstochtelijk sigarenroker, doch de dokter heeft zijn rantsoen verkleind tot twee of drie sigaretten per dag. Heuss is ook journalist en onderwijzer geweest. Bijeenkomst West-Europesel Raad uitgesteld. Reuters diplomatieke correspondent j verneemt uit gezaghebbende bron, j dat de driemaandelijkse vergadering j Minister Stikker in New-York j S°r„p«ecTXAfflV«r"he1eko™t I j de weekend was vastgesteld, is uit- aangekomen. j rerteMtot November 57 1 De vyf rgermgen hebben de plaats Verklaring tot journalisten- I van bijeenkomst voor November nog niet bepaald. De keuze zal waar schijnlijk op Den Haag vallen. De consultatieve raad, bestaande uit do vijf ministers van buitenland se zaken, heeft het laatst op 17 Juni to Luxemburg vergaderd. De Septomber-bijeenkomst wordt in zekere zin vervangen door de eer ste bijeenkomst van de Raad voor hot Atlantisch Pact op Zaterdag a.s. te Washington De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. D. U. Stikker is Maandag met de „Queen Mary" te New York aangekomen voor een verblijf van minstens veertien da gen in Amerika. Tegenover verslaggevers gaf jje minister drie redenen op voor zijn bezoek: de op 17 Sept. beginnende besprekingen over de practische ten uitvoerlegging van het Atlantisch Pact, de op 20 Sept. beginnende al gemene vergadering van de Ver. Naties en de dollar-conferentie ln Washington. HoeweT Nederland met aan deze laatste conferentie deel neemt heeft het uiteraard veel in teresse bij de discussies. Minister Stikker gaf als zijn me ning te kennen, dat het centrum van de economische moeilijkheden niet in Europa ligt, doch in het Verre Oosten. Welke resultaten ook op do R. T. C. bereikt worden, zo zeide de mnister. zij kunnen niet van blijvende waarde zijn. indien er geen gezonde basis bestaat voor de economie in Indonesië. De monetaire en economische toestand is daar veel ernstiger dan de meesten weten. In donesië is één van de voornaamste producenten van rubber, tin, copra en olie en het is daarom van we zenlijk belang voor de oplossing van het dollar-sterling vraagstuk, dat Indonesië zo spoedig mogelijk wordt geholpen Dit zal slechts mogelijk zijn door een gezamenlijke krachts inspanning van alle vrijheidlieven de landen. Nederland levert zijn bij drage. aldus minister Stikker. Maatregelen tegen de kerk in Tsjecho-Slowak"" verscherpt. Van Katholieke zyde wordt verklaard, dat de regeringsmaatregelen in Tsjecho-Slowakye tegen de Kerk de laatste dagen weer zijn verscherpt De op een na hoogste Katholieke gezagsdrager in het land. de Moravische aartsbisschop, dr. Joseph Matocha, is onder politiebewaking geplaatst. Twee leden van de veiligheidspoli tie en een speciale wacht staan by de deur van zijn paleis* en ondervragen alle bezoekers. De aatsbisschop is verzocht iemand van de politie in zijn auto te nemen, waarheen hij ook rijdt. De autoriteiten zouden tegen over hem verklaard hebben, dat de maatregelen getroffen zijn voor zijn eigen veiligheid. Uit de berichten valt op te maken, dat Matocha zich in ongeveer dezelfde toestand be vindt als de aartsbisschop van Praag, dr. Josef Beran. Alleen is Matocha blijkbaar nog vrij om te gaan waar heen hij wil. zij net dan ook met be waking. "V. EEN VERRASSING. Athanasios Tzimpos (24 jaar oud) soldaat van het Griekse nationale leger, nam met enke le zijner collega's een machine geweernest van de guerilla's. Tot zijn verbazing bleek achter het machinegeweer zijn 17-ja- rige zuster Alexandra te zitten. Alexandra vertelde, dat zij ge dwongen was bij de guerilla- strijders dienst te nemen. Luit.- generaal Tsalcalotas gaf haar een stevige uitbrander, liet haar vrij en gaf Athanasios vijf da gen verlof om haar naar huis terug te brengen. Uit andere delen van het bisdom wordt gemeld, dat meer dan 60 geestelijken de staatstoeslag op nun salaris ntzegd is naar aanleiding van het lezen van herdelijke blieven. Andere geestelijken zouden maande lijks een som moeten betalen om ln het bezit te blijven van hun motor fietsen, die zij in uitgestrekte pa rochies nodig hebben. In Gottwaldov (het vroegere Zlin) in Oost-Moravië zijn tien geestelijken bestraft wegens overtredingen der gewone wetten, decreten en verorde ningen. De autoriteiten hebben bij verordening bepaald dat het opleggen van deze straffen niet tijdens kerk diensten bekend mag 'worden ge maakt, „teneinde geen ongegronde sympathieën te wekken en geen on- welvrillende stemming tegen de offi ciële maatregelen te kweken". Een woordvoerder van kerkelijke zijde te Praag verklaarde Maandag dat de Tsjehoslowaakse bisschoppen een uit zeven punten bestaand „vre desaanbod" hebben gedaan aan de regering. Het voorstel werd geformuleerd op een bijeenkomst van bisschoppen in Slowakye. De verwachtingen, dat de regering het aanbod zal aanvaar, den zijn echter niet boog gespannen. In Schiedam is Zondag op 72-jarige leeftijd na een korte ziekte overleden, de heer G. W. van Bergen Walraven Sr., directeur en tevens oprichter van de H. A.V. Batik en Nieuwe H.A.V.-Bank. Man werd door zijn huishoudster neergeslagen. Maandagmiddag werd te Kampen een aanslag gepleegd op de bejaarde heer J. Siebert. Na een hevige huise lijke twist sloeg zijn huishoudster het slachtoffer, dat met zijn broei' een klein pand bewoont, met een ha mer de schedel in. Het slachtoffer werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Kampen vervoerd. De huishoudster is «in arrest gesteld. Felle brand op rijikswerf te Den Helder. Omstreeks half acht Maandagavond brak door tot nu toe onbekende oor zaak een hevige brand uit in één der grootste houtloodsen van de Rijks werf te Den Helder. Dank zij een achttal brandwagens. die met een groot aantal slangen het vuur bestreden, daarbij geassisteerd door de drijvende marinebrandspuit, wist men het vuur te beperken tot de 50 meter lange houtloods, zodat na ruim een half uur het gevaar ook voor de stad zelf kon worden afge wend. Door de Noordwesten wind vlogen namelijk grote hoeveelheden vonken over de stad. De gemeentena ren werden via de radio-centrale ge waarschuwd en op verschillende pun ten van de gemeente werden brand slangen gereed gehouden. De schade is vrij groot, omdat juist enkele dagen geleden de loods volge laden was met scheepshout voor her stel van verschillende oorlogsbodems. Een B-29 van de Amerikaanse lucht macht is nabij San Francisco neergestort, nadat een motor in brand was geraakt. Volgens ooggetuigen heeft de bemanning getracht zich met de valschermen in vei ligheid te brengen, doch is slechts een enkel scherm opengegaan. Twee vlieg tuigen van de kustwacht zijn naar de plaats van het ongluk vertrokken Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Tienduizenden Amsterdammers hebben het Aalsmeerse bloemencorso door de hoofdstad, waarin zestig wagens meereden, bewonderd. De bloem, kwekers hadden hun uiterste best gedaan en de ene wagen was nog fraaier en orgineler versierd dan de andere. Opvallend was het grote aantal, uit bloemen opgetrokken, dieren In de optocht. Een van de prachtige uitge doste wagens passeert het terras van het I.C.C in het Vondelpark, «-aar vele autoriteiten, o.w. Indonesische gedelegeerden ter Ronde Tafel-con. ferentie, de prachtige optocht gadesloegen. Dr. Plesman pleitte voor meer vrijheid. Prins Bernhard opende Maandagmorgen in. het Vredespaleis te 's Gra- venhage de dertigste jaarvergadering van de „International Air Transport Association", de I.A.T.A. Aan deze vergadering nemen ongeveer 200 direc teuren en andere leidende figuren van 70 internationale luchtvaartmaat schappijen deel. Dr. A. Plesman presideert. De minister van Verkeer en Waterstaat mr. D. G. W. Spitzen sprak een welkomstwoord. Het jaarlijkse verslag over het luchtverkeer in de wereld werd uitgebracht door de di recteur-generaal van de I.A.T.A. sir William P. Hiklred. In zijn openingswoord zeide Prins Bernhard o.rn.: ,Het totaalbeeld van de burgerluchtvaart vertoont heden ten dage overal 'n koortsachtige ont wikkeling. Vqor zover wij het kun nen bezien zal deze in de komende jaren blyven bestaan. Hier ligt een terrein voor scheppende activiteit, waarin moedige initiatieven in'vrije mededinging zich een weg kunnen banen, waarin onbegrensde energie nimmer gebrek aan werk zal hebben en waarin zegenrijke verbeeidings- Ministers van Verenigde Staten, Engeland en Canada tot overeenstemming gekomen. Maatregelen aangekondigd De ministers van financiën van de Verenigde Staten, Engeland en Canada hebben bekend gemaakt, dat zy zyn overeengekomen maatre- gelen tc nemen, die er toe zullen leiden, dat Engelands dollar-crisis in 1952 zal zyn overwonnen. In een officieel communiqué de len de ministers mede. dat 't voor uitzicht bestaat, dat er in 1952 een „bevredigend evenwicht zal zyn in de betalingen tussen de gebieden van het pond sterling en van de dollar." Het communiqué bevat een pro gramma om Engelands dollartekort te overbruggen, dat o.a, uit de vol gende punten bestaat: De Amerikaanse beleggingen in het Vijf bedrijven werken daarvoor samen Ongeveer een jaar geleden verscheen in de Nederlandse dagbladen een bericht, dat vyf grote machinefabrieken in ons land, namelijk de Kon Mij De Schelde te Vlissingen, R. Droogdok My, Wilton, Werkspoor en Stork zich aaneengesloten hadden in de „Gasturbinemaatschappy N.V.", welke maatschappy de productie van gasturbines zou ter hand nemen. De bete kenis van de gasturbine is namelyk in de laatste jaren sterk toegenomen. Thans lezen wij in het Personeels orgaan van de Mij De Schelde, dat de eerste belangrijke opdracht is binnen gekomen. Een opdracht die voor de toekomstige ontwikkeling van de Ne derlandse machineindustrie van groot belang kan worden. De Bataafse Petroleum Maatschappij bestelde brj de Gasturbine Maatschappy een gas turbine-generator van 2000 K.W. maximum vermogen, bestemd voor een olieterrein in Venezuela. Een tweede generator van iets kleiner ca paciteit zal vanuit Engeland worden geleverd. Het electriciteitsverbruik neemt op de olieterreinen steeds toe. Daarmede stygt ook het in de terrelncentrales opgestelde vermogen en ontstaat be hoefte aan krachtiger machine-eenhe den. Eenvoud van bediening en on derhoud en een gering verbruik van koelwater zijn gewenst. Beknopte afmetingen en een eenvoudige fun dering bieden voordeel met Het oog op de bouwkosten der centrales. Tenslotte dient rekening gehouden te worden met de mogelijkheid, dat eenheden naar andere terreinen moe ten worden overgebracht, hetgeen dan zonder veel moeite en kosten moet kunnen geschieden. Het is duidelijk, dat een eenvou dige vorm van gasturbine voor het hier gestelde doel een aantrekkelijk Icrachtwerktuig moet zijn, in het bijzonder, wanneer als brandstof gas beschikbaar is, waardoor het nog moeilijke verbrandingsprobleem wordt vereenvoudigd. VERTROUWEN. De B.P.M. heeft geoordeeld, dat de gasturbine-techniek thans ver genoeg gevorderd is om tot het toe passen van gasturbine-generatoren te kunnen overgaan. Dat zij daarbij een der te bestellen eenheden heeft willen opdragen aan de Gasturbine Maatschappij, is een bewys van ver trouwen in de Nederlandse machi-1 neindustrie, dat door deze niet noeg kan worden gewaardeerd. voor de B.P.M. te bouwen gasturbi ne zal worden vervaardigd door de vijf in de Gasturbine Maatschappij samenwerkende ondernemingen, die ieder voor zich een deel van het werk voor hun rekening zullen ne men. Na samenbouw van de onder delen, zal de eenheid worden be proefd aan de raffinaderij van de B.P.M, te Pernis, waar gas beschik baar is van ongeveer gelijke samen stelling als op net olieterrein in Ve nezuela. TECHNISCHE BIJZON DERHEDEN. In verband met de reeds genoem de overwegingen W voor het aggre gaat een eenvoudige vorm gekozen, n.l. met compressie zonder tussen- koeling, met enkelvoudige verbran ding, en zonder regenerator. Aange zien de bestelde eenheden in te- ;enstelling met vele andere gastur- tines vrijwel continu in bedrijf zullen zijn, wordt de machine voor een lange levensduur geconstrueerd. In verband hiermede werd de gas- temperatuur aan intrede turbine niet hoger gesteld dan 600 C bij vollast. Berlijnse spoorwegs?=ikers werden toch ontslagen. De drie Westelijke commandanten van Berlijn hebben bij de Russische autoriteiten geprotesteerd tegen de herhaalde schendingen van het ac- coord, dat een einde maakte aan de Berlijnse spoorwegstaking. Bijna 2000 vroegere stakers hebben volgens de protestbrief aanzegging van ontslag gekregen, ondanks dc verstrekte waarborgen en het spoor- wegbestuur keert nog steeds niet I meer dan 60% van het loon in Weste lijke Marken uit. kracht niet gesmoord zal worden ln de stoffige mappen van de bureau cratie". Voorzitter Plesman gaf nadat Prins Bernhard had gesproken, het woord aan de minister man Water staat, mr. D. G. Spitzen. Deze verwelkomde de aanwezigen namens de regéYing. In de toespraak van dr. A. Plesman vormde de vrijheid in de lucht het hoofdmotief. Tot de moeilijkheden by de ontwikkeling van de interrfationale luchtvaart rekende hij in de eerste plaats de technische vraagstukken. Hierbij stelde hij vast. dat net vlieg tuig en zijn bemanning in hun tech nische ontwikkeling verder zijn. dan de grondorganisaties. Een tweede moeilijkheid, aldus dr. Plesman is de vrijheid van doortocht, die door verschillende regeringen te engharig wordt bekeken. Een derde rpoeilijk- heid acht dr. Plesman gelegen in'de financiële resultaten van de exploita tie van luchüjnen. Zijn inziens zouden de financiële resultaten van aJle luchtlynen stellig verbeteren, indien de regeringen een vrijere ontwikke ling van commercieel luchttransport zouden toestaan. Publiek, handel en industrie ontvangen thans niet de diensten, die zouden kunnen worden bewezen zonder beperkende bepalin gen. Om dezelfde reden vertonen de. luchtvaartlijnen ernstige tekortko mingen in hun dienstbetoon aan de gemeenschap. HET I.A.T.A.-JA AR VERSLAG Sir William Hildred, directeur-gene raal van de organisatie, deelde mede, dat de massa der loontrekkenden een nieuwe markt voor de luchtvaart maatschappijen in het vooruitzicht stellen. Hierdoor zouden de finan ciële vraagstukken geheel verdwij nen. I)e veiligheid nam in 1948 in verge, lijking met het voorafgaande jaar met 30 procent loc en voor 1949 wordt een nog grotere toename van veiligheid verwacht. Ten aanzien van de tarieven zeide hij, dat met ingang van October de prys voor een trans atlantische retourvlucht voor het stille seizoen tot 416 dollar zal wor den verlaagd. Niet lang geleden was die prijs 1000 dollar. Verder dan de ze prijsverlaging kan voorlopig niet gegaan worden, aldus de heer Hii- buïtenland alle drie de landen, die aan de conferentie hebben deel genomen, zullen trachten de inves tering van Amerikaans particulier kapitaal in het buitenland 'te stimu leren. Douaneprocedure zowel Ameri ka als Canada hebben toegezegd de procedure, die by de hefting van invoerrechten wordt gevolgd, te her zien teneinde de goedereninvoer te vergemakkelijken. D« Ver. Staten hebben nogmaals hun politiek bevestigd, die bewstaat uit het streven naar het sluiten van nieuwe handelsovereenkomsten, die het mogelijk maken van de Amen- kaapse douanetarieven over te gaan tot verdere verlagingen. Vrijmaking van het inter-Europe- se handels- en betalingsverkeer Engeland heeft ter conferentie een plan ingediend, dat beoogt de han del tussen de landen van West-Eu ropa te vergemakkelijken. De drie landen zijn in het kader van hun streven op lange termijn naar verbetering van Engelands'eco nomische positie overeengekomen 't probleem van Engelands schulden aan andere landen aan een verder onderzoek te onderwerpen. Een be paalde maatregel werd nog niet voorgesteld. De drie landen zijn tevens over eengekomen. dat er een gedetail leerd onderzoek zal worden ingesteid naar de productie, raffinage en ge ografische distributie van petro leum, voor ozver hierdoor 't Britse dollarinkomen wordt beïnvloed. Overeengekomen werd de scheep vaartkwestie eveneens aan een ver der onderzoek te onderwerpen in 't licht van Engelands belang bij het verdienen van meer dollars door het verrichten van scheepvaartdiensten. Het onderzoek zal worden voort gezet. Men verwacht dat enkele maatre gelen onmiddellijk invloed zullen hebben op Engelands dollar-inko men. De ministers waren het er volko men over eens. dat noodmaatrege len geen blijvende oplossing van 't probleem kunnen brengen. Door alle betrokkenen dienen grondiger po gingen in het werk te worden ge steld om het dollarinkomen van het sterlinggebied te verhogen en de investeringen van Noo ra-Amerika in de Test van de wereld uit te brei den. NOG N^A-ZOMERWEER. Engeland gaat ermede aocoord, Geldig tot Dinsdagavond: (lat aangenomen wordt, dat, de bui. Droog weer- met over het- al" tengewom- hulp van N'oord.Amerika meen weinig bewolking Matige in in het midden van 1952 eindigt, en het Noorden overdag krachtige dat het sterlinggebied te beginnen wind uit Oostelijke richtingen. De- In 1952 zichzelf zal kunnen bedrul- zelfde of iets lagere temperaturen P^n. 'dan Maandag. Aanslag op Ben Goerion verijdeld. Een 35-jarige bebaarde man slaag de er Maandag in de voorzittersloge van het parlementsgebouw in Tel Aviv binnen te dringen, gewapend met een stengun, gewikkeld in pam fletten over de bouw van een derde Joodse tempel in Jeruzalem. Aanvankelijk hield men hem voor een lid van de lijfwacht van premier Ben Goerion, doch toen hij zijn wa pen lichtte was hij spoedig overmees terd en weggeleid. Do man verklaarde later, dat hij niet van plan was Ben Goerion te vermoorden, doch dat hij dc hand aan zich zelf wilde slaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1