NIEUWS UIT ZEELAND N FOLKESTONE WERKT SAMEN MET VL1SS1NGEN OOFT- EN TÜINBOUWEXPOSITIE TE OOSTBURG GEOPEND WALCHEREN Vitrite Middelburg had zeer gunstig jaar Treinontsporing bij Wolfheze Teraardebestelling Jhr. Sandberg De nieuwe sluizen te Terneuzen. IEUWS in een O T E D O F Fruittelers hebben geen hopeloze toekomst. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 12 SEPTEMBER 1949 De Zeeland-dienst moet groeien Opgewekt /-ün in deze Septemberweken alie badplaatsbezoekti s, want ze krijgen meer ntralende zon en wolkenloos blauw, dan waarop ze In redelUkheld mochten hopen. Maar de opgewektheid van 't gezel schap, dat Zaterdag te VUssingen aankwam uit Folkestone spande toch de kroon. Onder leiding van mr. T. C, Mc Ilroy, de voorzitter van de Folkesto- ne'sc Kamer van Koophandel, waren meer dan 40 dames en heren ge komen om vriendschapsbanden met VUssingen aan te knopen nu de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" de relatie tussen VUssingen en Fol kestone herstelde. Enthousiast waren ze over prachtige boottocht door het Ka naal en voor de voortreffelijke ser vice aan boord van de „Mecklen burg" waarbij alle lof werd toe gezwaaid aan de bemanning en verrast waren ze toen ze bemerkten hoe tal van winkels ter ere van de gasten vlaggetjes op de vensters hadden geplakt met het bijschrift „Welcome in Flushing." RECEPTIE. Des avonds te negen uur recipi eerde het bestuur van de Vlissingse Midden8tand»centrale in het Strand- hotel ter ere van de gasten. Het gemeentebestuur van Vlissin gen was daarbij tegenwoordig. De voorzitter, de heer Jac. de Visser, herinnerde in z\jn begroetingswoord aan de heropening van de dienst VliggingenFolkestone. Een delega tie van de Vlissingse Middenstanos- centr&le maakte de eerste reis mee en het contact, dat toen met de Ka mer van Koophandel te Folkestone werd gelegd, was direct alleraange naamst. Spr. wees op het gemeenschappe lijk belang, dat Folkestone en Viis- singen hebben bij het voortbestaan van de nieuwe dienst en bij de uit breiding daarvan. Wij in Vlissingen, zo verzekerde spr., zullen alles doen om deze lijn tot een succes te maken. TIJDIG BESLISSEN. De heer T. C. Mc Ilroy verklaar de onder de indruk te zijn van de hartelijke begroeting. Het is, zo zei hy. aisof wc in een grote familie ontvangen "Worden. Spr. zegde toe, dat zijn organisatie het volgend jaar al.s deze toeristendienst hervat wordt, alles zal doen om de dienst tc propageren. Wel drong spr. er op aan. dat men tijdig de nodige be slissingen over de nervattlng zou nemen, want dit jaar begon men ta melijk onverwacht met de nieuwe dienst en midden in het seizoen. De boot is voortreffelijk, zo zei hij en de bemanning zorgde voor ons uit stekend. Met woorden van dank tot het- bestuur van de Middenstandscentra le en het gemeentebestuur van Vlis singen. eindigde spr. BURGEMEESTER SPRAK Burgemeester mr. B. Kolff, spre- kena 'namens het gemeentebestuur van VUssingen, zei persoonlijk in Folkestone geconstateerd te hebben, dat dc herinnering aan de vroegere Zeeland-lijn daar nog steeds leefde. Men was er bin te horen, dat de „Zeeland" terugKwam. Het verheugde spr.. 'dat zich thans een nieuw feit voordoet namelijk van een groeiend contact tussen de wer kelijke bewoner» van Folkestone en die van Vlissingen. Reeds eerder kwam er een delegatie van de Fol- kestone'se Kamer van Koophandel naar Vlissingen en thans is alt gro te gezelschap gekomen. Spr. wenste aan de gasten prettige dagen toe. EEN TREIN. Tenslotte was het woord aan drs. P. Theune, secr, van de Midden standscentrale. Er is, zo zei spr., vriendschap ontstaan tussen de han delsorganisaties van Vlissingen en Folkestone. Door beide organisaties is alles gedaan om de nieuwe lHn te stimuleren. We streven, zo zeicte spr., naar een dergelijke dienst. Daarvoor zal het nodig zijn, dat er tussen Londen en Folkestone treinen gaan rijden, die aansluiten op de bootdienst. Ook is er behoefte aan meer vracht. Spr. dankte de maat schappij i.Zeeland" voor alles wat ze reeds deed voor deze l\jn. Vermoedelijk zal er het volgend jaar een Fnendshipsleague Folke stoneVlissingen opfericht worden. Met een opwekking om samen te werken voor de uitbreiding van de dienst VlissingenFolkestone, ein digde spr. KAMPVUUR. De verschillende werden met leyendig streept en al spoedij redevoeringen ^pplaus onder- spoedig neerste in de zaal de gezellige en drukke sfeer van een echte feestavond, Zondag hebben de gasten besteed aan kerkbezoek en het bekijken van Vlissingen. Maandagavond biedt de Midden- standscentrale aan de Engelse be zoekers een groot kampvuur aan te Westduin. waar voor een reeks at tracties is gezorgd. Publiek wilde artist te lijf Dat het acteursbéroep niet zonder risico is, ondervond het gezelschap Jan van Ostade, toen het een voorstelling gaf in een kamp van de N.O.-polder te Vollenhove. Het programma vermeldde na de pauze het zingen van een liedje door een der artisten. Tijdens» zijn nummer werd hij gchter onderbroken door een man achter in de zaal, die met Amsterdams accent ongezouten zijn mening gaf over de zang kunst van de man op het to neel. Het publiek werd daar over zo kwaad, dat het de Am sterdammer te lijf wilde en ae politie moest tussenbeide komen om hem voor een geduchte af rammeling te vrijwaren. Hard handig werd hij daarna door de politiemannen uit de zaal ver wijderd. Even later stond hij echter op het toneel, dat hij via de noodingang had bereikt en toen bleek, dat de man in kwestie de leider van het gezelschap Jan van Ostade was, die zijn rol dus wel meesterlijk moei hebben gespeeld Drie ernstig gewonden Oin ongeveer tien minuten over half twaalf reed Zondagavond een militaire trein uit Amsterdam bü Wolfheze door tot nu toe onbekende oorzaak tegen 'n stootblok. De eer. ste coupé, waarin zich vier militai. ren bevonden, werd vrijwel geheel vernield. Drie inzittenden werden ernstig gewond. Ook de machinist liep verwondingen op. De sneltrein, die om 11.30 uur uit Arnhem vertrok, ramde de militaire trein. Hoewel ook deze trein zwaar beschadigd werd deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. De ge wonden werden naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Er waren spoedig reddingsploegen uit Wolfheze ter plaatse. De passagiers van de mi litaire trein werden met bussen naar de plaats van hun bestemming ge bracht. Daar de trein uit Amhórn vrijwel op het ogenblik van het on geluk Wolfheze binnenreed kon de bestuurder niet - meer gewaarschuwd worden. I vervolg ven vagina l) „Toen jhr. Sandberg tot burge meester van Middelburg werd be noemd, hadden wij het volste ver trouwen, dat hij ae stfcd weer zou doen herleven", aldus het lid van G.S., de heer C. Philipse, die namens de Provincie afscheidswoorden tot de overledene en troostwoorden tot de achtergeblevenen sprak. Burgemeester J. Vader, die ge meentebestuur en burgerij van Krab bendijke vertegenwoordigde, ver klaarde, dat het heengaan van jhr. Sandberg ook in die gemeente diepe verslagenheid teweeg heeft gebracht. Men beseft, dat men niet alleen een oud-burgemeester, die veel voor Krabbendijke heeft gedaan, heeft verloren, maar ook een vriend. In de moeilijkste tijd van ons volksbe staan leerde men hem kennen als een edel vaderlander, een harde wer ker en een oprecht vriend en daar voor betuigt men thans zijn dank. Burgemeester mr. B. Kolif, spre kend namens de grote Zeeuwse ge-, meenten, herinnerde aan de samen werking met jhr. Sandberg en zo deed ook burgemeester J. L. Dreg- mans van Koudekerke, voorzitter van de vereniging van Burgemees ters en Secretarissen op Walcheren. Namens de afd. Zeeland van de Vereniging van Nederlandse gemeen ten en tevens namens de Beveland- se burgemeesters en secretarissen sprak ar. A. J. J. M. Mes en na mens het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting ir. L. Roos. hoofdingenieur-directeur. Deze wees op de prettige, vriendschappe lijke wijze, waarop men met de bur gemeester de zware problemen voor Middelburg kon oplossen. Ir. H. Hes- selink uit Eindhoven voerde het woord als Commissaris van de VL trite-Works, waarvan jhr. Sandberg eveneens Commissaris was en de heer G. Sissingh uit Vlissingen als kringcommissaris van het Ned. Rode Kruis, waarvan de overledene waarn. kringcommissaris was. Van de an dere sprekers noemen wij de heer Westervcld Sandberg, oom van jhr. Sandberg. ritmeester-adjudant jhr. mr. C C v. Lidt de Jeude namens de Uti-echtse vriendenkring, mr. L. R. J. Ridder van Rappard namens de vrienden uit de concentratiekamp- tijd en de Deldense predikant, ar. J. W. Samberg. In een gevoelvolle rede herinnerde deze er aan, dat hy niet alleen destijds mevr. Sandberg heeft gedoopt maar ook in de loop der jaren haar zeven kinderen. Nog maai twee weken geleden was een gelukkig echtpaar naar Delden ge komen om de jongstgeborene tc la ten dopen. Ds de Vries sloot de plechtigheid met het bidden van hei Onze Va der. waarna een broer van de over ledene dank zegde voor de belang stelling. De familie en naaste vrien den strooiden hierna witte bloemen op dc kist. Demonstreert de herleving 1 Een grote verrassing.' In één woord prachtig! Dat waren de uitroe pen van bewondering, die men vernam van autoriteiten en genodigden bü het betreden van de tentoonstelling te Oostburg, georganiseerd door de Mij. tot bevordering van Oofst. en Tuinbouw in Zeeuwsch Ylaande. ren (W.D.) De grote tent, waarin deze tentoon stelling wordt gehouden, was om getoverd in een lustoord van bloemen en planten, omgeven door het mooiste fruit en de beste groente. Het gehele middenvak was één bloemenpracht. Zeker, er waren hier beroepsmensen aan het werk geweest, maar daar naast hebben ook vele amateurs laten zien, waartoe zij in staat zijn. Hier werd gedemonstreerd wat door sa menwerking bereikt kan worden Onze fruitkwekers toonden, welke hoge vlucht de fruitteelt in Zeeuwsch Vlaanderen heeft genomen en al ma ken dc fruittelers momenteel een moeilijke tijd mee. hun inzendingen getuigden van een niet versagen. Naast al dat moois, was er ook veel leerzaams te zien, zoals de stand van "het fruitteeltproefbedrijf te Philippi ne. en de stand van de landbouw, voorlichtingsdienst Zeeuwsch Vlaan deren, waarvoor onder* de landbou wers een bijzondere interesse was. On vermoeid werden inlichtingen ver. strekt op de vele vragen. Hetzelfde was het geval bij de stand van de plantenziektekundige dienst uit Wa peningen, terwijl ook de afdeling bijenteelt veel belangstelling trok. DE OPENING. Zaterdagmiddag werden vele auto riteiten en genodigden op het gemeen tehuis ontvangen en toegesproken door de burgemeester van Oostburg, mr K. Hoekzema. Onder hen merkten wij op het lid van Ged. Staten van Zeeland, de heer C. Hamelinck. vele burgemeesters e a. Burgemeester Hoekzema schetste de grote moeilijk heden, waarmede ook de Mij. van Ooft- en Tuinbouw heeft te kampen, maar hoe. desondanks, wordt voortge- werkt. Het verheugde spr., dat zovelen naar Oostburg waren gekomen, on. danks de grote chaps, waarin de ge meente verkeert. Zoals het verwoeste West Zeeuwsch Vlaandoren er met vereende krachten weer bovenop zal komen, zo zal ook Ooft- en Tuinbouw zich weer geheel herstellen. Hierna voerden verder nog het woord de heer A. Hooihorst, tweede voorzitter, namens het bestuur en de heer W. Glas uit Kapelle. Voorafge gaan door de Oostburgse „harmonie" werd daarna naar het tentoonstel, lingsterrein gewandeld. Aldaar heeft de heer A. Hoolhorst. wegens afwe zigheid van de voorzitter, de heer L. van Dijk. die om gezondheidsredenen niet daadwerkelijk aan de organisatie heeft kunnen deelnemen, gewezen op het grote belang van deze tentoon stelling. Spr herdacht hen, die de Mij. zijn ontvallen en bracht speciaal dank aan hen, die deze tentoonstelling heb ben georganiseerd, in het bijzonder aan de secretaris, de heer M. Maas. Bü de ingang staat het borstbeeld van de heer Vorsterman v. Oyen. de man. die zo enorm veel voor de Zeeuwse landbouw heeft gedaan en die indertijd heeft gezegd, dat men de beroepstuinbouw omhoog moest bren gen. maar daarnaast het amateurisme moest aankweken. De beroepstuinbouw is omhoog ge bracht en deze tentoonstelling toont, dat het amateurisme niet dood is. Spv. verzocht tenslotte aan de heer C. Ha. mellnck deze tentoonstelling te willen openen. Dc heer Hamelink sprekende na mens het Provinciaal Bestuur, merk te op, dat uit deze tentoonstelling blijkt, de grote wilskracht van dit deel van onze bevolking, Uit al die fijne bloemen spreekt net idealisme en het eist grote bewondering dat men, ondanks de nog steeds aanwe zige puinhopen, tot een dergelijke prestatie is gekomen. Spr. is over tuigd dat dit deel van onze provin cie andere deleft is voorbijgestreefd in enthousiasme. Tenslotte verklaarde de heer Ha melink, namens het Provinciaal Be stuur van Zeeland, de tentoonstel ling voor geopend. Door het bestuur werd daaina 'n telegram van hulde en trouw ver- zonde naan H. M. de Koningin. Nadat autoriteiten en genodigden de tentoonstelling hadden bezich tigd, werd deze voor het publiek opengesteld en spoedig was het een grote drukte. Gent vraagt om spoed 1 Zondagmorgen is in het stadspark te Gent de vierde internationale jaarbeurs van Vlaanderen op plech tige wijze geopend. De voorzitter van de jaarbeurs, ir. Clement Morraye, wees in zijn openingsrede op het be lang voor Gent van een nieuwe Sluis te Terneuzen. Hij stelde in dit ver band in het licht, dat Nederland geen bezwaar meer maakt tegen de bouw van deze sluis en drong er bij de Belgische regering op aan het initiatief te nemen tot de nodige be sprekingen. Vooral op een ogenblik, dat de werkloosheid in West-Vlaan- deren een ernstige omvang aanneemt, zou de uitvoering van grote werken te Terneuzen van groot belang zijn voor de streek, zo merkte hij op. Spreker gaf hierna uiting aan zijn teleurstelling over het feit, dat tot nu toe nog geen uitvoering is gege ven aan het in Maart van dit jaar te Den Haag genomen besluit een Nederlands-Belgische commissie in te stellen ter bestudering van de pro blemen op het gebied van havens cn waterwegen. In dit verband onder streepte de heer Morraye, dat de Ne derlandse leden van deze gemengde commissie reeds enkele dagen na de conferentie werden aangewezen, ter. wijl de Belgische regering nog steeds haar afgevaardigden niet heeft be noemd. Spreker deed tenslotte een beroep op de Belgische regering met de bouw van de nieuwe sluis te Ter neuzen nog in 1950 een aanvang te maken. De mossel.export. Door het warme weer van begin vorige week liep de mosselexport "n weinig terug. Door de kwekers te Bruinisse werden aan de diverse handelaren afgeleverd 2655 tonnen mosselen. Rechtstreeks naar België gingen 415 tonnen, terwijl de export naar Engeland 140 zakken bedroeg. Er werd weer bijzonder intensief op mosselzaad gevist in de Laagte van Renesse en nabij Hellevoetsluis. Aangevoerd werden 12000 tonnen voor eigen uitzaai. Kolonel Szydlowski onderscheiden. Kolonel dr. Z. M. Szydlowski, be vrijder en ereburger van Axel, is be noemd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. Deze onderscheiding zal op 19 Sep tember door de Commissaris der Ko ningin. jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, te Axel aan kolonel Szydlowski worden uitgereikt. Zeventien-jarig meisje ging op stap. Een 17-jarig meisje, genaamd C. M. T., dat werkzaam was in een hotel in Middelburg, werd ontslagen. Zy zou naar haar ouderlijke woning in Schoondijke terugkeren, vertrok in derdaad uit Middelburg, maar.... kwam niet opdagen in Schoondijke. De ouders geraakten begrijpelijker wijs in grote ongerustheid en zelfs werd Zondag over de radio een S. O.S. uitgezonden, waarbij het signa lement van het vermiste meisje werd opgegeven. Dit S.O.S. had onmiddellijk resul taat. De 17-jarige werd namelijk in Breda opgemerkt. Het bleek, dat zij een uitstapje naar Brabant boven te rugkeer naar Schoondijke had verko zen. De politie ontfermde zich over het ondernemende meisje en zal haar vandaag naar haar ouders terug brengen. Scheepvaart-ongevallen. In de Scheldemond heeft het Ne derlandse motorschip Merel, groot 206 ton, een lichte aanvaring gehad met de Panamese tanker Sidlinghill, groot 10.000 ton. De Merel, die twee ankers had verloren en enige schade aan de voorsteven had, liep de ha ven van Vlissingen binnen. De Sid linghill ging enkele uren op de rede voor anker De schepen maakten geen water. Zondagmorgen liep het Noorse s.s. Arthur Dove (ruim 7000 ton) bij Walsoorden aan de grond. Het schip werd later op de dag door sleepbo ten vlotgetrokken. Het Nederlandse s.s. Almati, dat machinebreuk had opgelopen, werd Zondag met sleepboten naar Ant werpen gebracht. Middelburg Vaardigheidsproeven te Middelburg. Door dc Zeeuws-Brabantse Turnkring van het K.N.G.V. zijn op het gem sport terrein te Middelburg de vaardigheids- proeven, athletiek K.N.G.V. afgenomen. Ook enige leden van de Middelburgse atletiekvereniging E.M.M. legden deze proeven af. De eisen voor de heren bestonden uit twee loop-, twee werk- en drie spring- nummers. Geslaagd zijn voor de eerste klasse de heren J. Heystek, Achilles en M. Heystek. Achilles. J. Parent. Achilles en B. Bosch. E.M.M Voor de tweede klasse slaagden: B. Koster. Achil les voor de 2e maal en C. v. d. Berge. E.M.M. De eisen voor de turnsters bestonden uit één loop-, twee werp- en twee spring- nummers. Geslaagd zijn in de eerste klas se de dames J Smith en T. v. den Hoek. Achilles. Alle vijf candidaten voor dc tweede klasse zijn afgewezen. De jongensadspiranten hadden zes on derdelen te verrichten. Geslaagd zijn B. Wondergem. C. den Hollander en J. Jong ste van Achilles. J Dagevos. E.M.M. en J. Schmitz. E.M.M. (Den Hollander en Dagevos voor de 2e maal. Ook de meis- jes-adspiranten hadden zes onderdelen te verrichten. Geslaagd zijn: G. van Tol. S. den Engelsman, R. Tevel, R, de Jong. Achilles, R. Sorel, J. Sorel, Mediob. Twee candidaten werden afgewezen. HOCKEYCLUB POOGT MEER LEDEN TE WERVEN. In de Zaterdag gehouden algemene le denvergadering van de hockeyclub „M.H. C. Middelburg", werden de aanwezigen verzocht na de opening enige momenten stilte In acht te nemen ter nagedachte nis van de burgemeester. Bij de bestuursverkiezing werden bij acclamatie herbenoemd de heer D. A. Huijsse, voorzitter. Mevr. Hesselink— van Deinse. secretaresse-penningmees- leresse en de heer R. v. d. Velde tot com missaris. terwijl als tweede commissaris werd gekozen de heer A. Collot d" Eseu- ry. De notulen en het financiële verslag werden goedgekeurd en uit het laatste bleek, dat er een nadelig saldo was. Door de jaarlijkse trek naar de uni versiteiten en het treden in militairen dienst is het ledental schrikbarend te ruggelopen, Getracht zal worden en ve teranen-afdeling op te richten, die aan de competitie deelneemt, terwijl heren I zyn plaats in de 2de klasse A. de dames en heren II in de jeugdcompetitie hun plaats moeten verdedigen. Na een vlotte afwerking van de ove rige agendapunten werd deze vergade ring besloten met een opwekking de leden om het ledental weer o oude niveau te brengen. weer op het Tsjang Kai Sjek werft Japanse militairen. De Chinese nationalisten zyn be. gonnen met de aanwerving in Japan van Japanse officieren en soldaten, die zij clandestien naar Formosa zenden, aldus een bericht uit Tokio. Dit Is bevestigd door de Japanse po- Utie. Ruim 200 voormalige Japansé oor logspiloten hebben zich reeds op ver zoek van de Chinese missie te Tolcio laten aanwerven. Tal van anderen, die zich in havens van Zuid-Japan schuilhouden, wachten op een gele genheid om clandestien naar Formo sa scheep te gaan. Bij het eiland Nantucket is een mo torboot vergaan. Negen personen verlo ren het leven. Alle opvarenden waren van reddingsgordels voorzien. Een 60-jarige grootvader uit Chica go zal de volgendemaand naar Europa oversteken om met een 28-Jarlge Weense schone te trouwen die hij per brief het hof heeft gemaakt. De 32-jarige mej. G. V. uit Arnhem ls bij het baden in zee te Scheveningen onwel geworden en overleden. Zondagavond ontstond brand In een landbouwersbedrljf onder de gemeente Lith. De eigenaar trachtte de brand te blussen, waarbij hij aan belde handen ernsUge brandwonden opliep. Men slaag de er nog ln de kinderen, welke reeds in bed lagen, uit de ln lichte laaie staan de boerderij te redden. De gehele inboe del. de landbouwinventaris en machines, benevens een achttal varkens werden een prooi der vlammen. Maar zij moeten op hun tellen passen. De moeilijkheden, waarin de Neder landse fruittelers ten gevolge van de droogte en de grote oogst zijn geko men. zijn voor de kring Rijn en Waal van de Nederlandse Fruittelersorga nisatie aanleiding geweest Zaterdag een spoedeisende vergadering in Tiel te houden. De voorzitter van de organisatie, de heer C. Boudewijn, releveerde het nieuwe handelsverdrag, dat tot een bedrag van 15 mïllioen dollar tnet West-Duitsland is afgesloten en waar door de vrije handel weer mogelijk is geworden. Wat de verdere export mogelijkheden betreft, zei de spreker, dat naar. Engeland zo goed als zeker 15.000 ton peren en 10.000 ton appelen verscheept zullen worden. In Enge land komen thans veel peren van eigen land aan de markt. De Neder landse telers moeten gebruik maken van de momenten, dat er op de bui tenlandse markten een geringe aan voer is. Ook ligt een levering van appelen naar Tsjecho-Slowakije in 't verschiet. Zweden en Noorwegen hebben eveneens belangstelling voor ons fruit, terwijl de grote droogte in Zwitserland aanleiding zal zijn, dat vooral de betere kwaliteiten naar dit land zullen kunnen worden geëxpor teerd. Wat de export naar Duitsland betreft, ook hier worden thans ook eisen gesteld. Kon in 1947 de vroege fruitoogst geheel door het binnenland geconsu meerd worden, dit is in verband met de gewijzigde levensstandaard thans ook danig veranderd. Het zal voor de Nederlandse fruittelers zaak zijn, een goed gesorteerd en goedkoop product te leveren. Het is heus geen hopeloos geval, zoals velen menen. Spreker waarschuwde voor de aanplant van veel vroege variëteiten en herinnerde or aan. dat 70Tc van onze fruitoogst in vier maanden moet worden geconsu- meerd. UITSLAG VERKOPINGEN. Notaris B. A. van Verre te Middelburg heeft in het publiek verkocht de navol- gerilde onroerende goederen: In Oost- en West-Souburg: een huis met tuin Ritthemsestraat 28. groot 2 a. 36 ca. Koper: de heer B. C. van Sabben voor f 2300. In de gemeente Middelburg: een woon- en winkelhuis Korte Delft 20. groot 87 ca. Koper: de heer C. M. Flipse voor f 4550.—. Enige percelen bouw- en weiland aan de Veerseweg tezamen groot 4 ha. 26 a, 62 ca. Koper: de heer A, de Lange voor f 6550.—. Een perceel weiland nabij de Veerse- watergang, groot ong. 20 are. Koper de heer P. Jongepier voor f 270. Twee percelen weiland en sprink aan en nabij de Veerseweg. groot 2 ha. 21 a. 85 ca. Koper de heer J. A. Vader voor f 3330.—. Geslaagd voor de nijverheidsakte L. (met de verklaring bedoeld ln art N. O.-wet) L. Boeken te Middelburg.' Walcheren-fiim te Cannes vertoond. De tweede Nederlandse film, die op het filmfestival te Cannes werd vertoond, namelijk: „Walcheren, het verdronken eiland", van Charles van der Linden heeft een uitstekende ontvangst gehad. De critici prezen vooral de uitstekende fotografie en belichting. De eerste Nederlandse film te Can nes vertoond, „een interview tussen de keerkringen", mocht zich niet in een zo goede ontvangst verheugen. Voorbereiding opleiding acten Nijverheidsonderwijs. ln de Ambachtsschool te Goes ver gaderden de Prov. Commissie in Zee land ter voorbereiding van de Oplei ding N. O.-acten, onder voorzitter schap van de heer G. Wagenvoorde. Er werd verslag uitgebracht over de werkzaamheden in het afgelopen stu diejaar. De uitslag van het examen voor Voorbereidend Middelbaar Technisch Onderwijs (V.M.T.O.), die in 't Z.T.I.' te Goes werd gegeven, is zeer bevre- gend. De voorzitter concludeerde uit de hoge cijfers, dat aan de leraren alle lof toekomt. De acte-opleiding, die te Vlissingen wordt gegeven in de Nijverheidsschool, verlooptnaar wens. Voor degenen, die zich nieuw aanmelden, zal spoedig een cursus worden georganiseerd. Het definitief dagelijks bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter, de heer G. Wagenvoorde; directeur, N.O. Vlissingen: secretaris is de heer W. H. J. van der Hooft, directeur Z.T.I., Goes; lid, de heer E. J. Buurman, di recteur A.B.S. te Goes. Besloten werd de opleiding voor de Nijverheidsacte met beleid en kracht voort te zetten in afwachting van de gesubsidieerde opleiding. Bij voldoende belangstel ling zal wederom te Goes een cursus voor V.M.T.O. gevormd worden. Leidersweekend te Kapelle. De Ring van Jongensleiders van 't C.J.M.V. op de Bevelanden en Tholen hield Zondag in Kapelle een leiders weekend. De deelnemers werden des morgens verwelkomd in het gebouw „Obadja", waarna een gezamenlijke kerkgang volgde. Na de broodmaal tijd werden onder leiding van de heer Vleugel te Goes de binnenspelen be oefend, die geschikt zijn voor de clubs. Vervolgens werd een onder werp behandeld door mej. Dominicus te Krabbendijke. nl. „Wat geef ik vanuit mijzelf aan mijn clubleden". Hierop volgde bespreking. Onder lei ding van Wika de Zeeuw uit Goes werd tenslotte het onderwerp „Zang en muziek in theorie en techniek" behandeld. De Zeeuwse Vara-afdelingen bijeen. Zaterdagmiddag kwamen in de „Prins van Oranje" te Goes de Zeeuwse af delingsbestuurders van de VARA in vergadering bijeen ter bespreking van de propaganda-actie 19491950. De secretaris-penningmeester van 't hoofdbestuur, de heer J. W. Lebon, schetste de positie van de VARA in het huidige radiobestel. Op 6 September was zij de grootste radio-omroepvereniging in Nederland. Volgend jaar zal het 25-jarig bestaan met een groot zomerfeest worden ge vierd. Als geschenk wil de jubileum commissie een groot aantal nieuwe leden aanbieden. Voor de afdelingen welke de grootste ledenwinst beha len zal een vlag beschikbaar worden gesteld. Tijdens de pauze sprak Willem van Iependaal op humoristische wijze over onze taal. Tot slot sprak de heer J. Stoppel een opwekkend woord voor de ko mende actie. Het ledenaantal van de VARA bedroeg op 6 Sept. 177.475 plus 1600 zonder abonnement op de radio- gids. De vergadering stond onder voorzitterschap van de heer A. J. Wijnands uit Hansweert. Productie vergeleken bij vóóroorlogse verdubbeld. Het jaar 1948 was voor de Vitri. te Fabriek N.V. te Middelburg zeer gunstig, daar de productie steeg tot eén in de Vitrite-geschiedenls nog niet bereikt hoog peil. In Nederland was de verkoopsprijs betrekkelijk laag in verband met de prijsvoor- schriften, doch ln het buitenland konden veelal gunstige pryzen wor. den bedongen. I)e afzet leverde ln het algemeen geen moeilijkheden op, zij het dan ook, dat er tegen eind 1948 een duidelijke verandie- ring kwam van een „Sellers"- naar een „Buyersmarket." Intussen bleek steeds meer hoe onbevredigend de bilaterale handels verdragen werken, daar een land hierdoor niet meer in staat ls ex- gort-overschotten van het ene land s compenseren met import-over schotten uit een ander land. Hier door wordt ook de Vitrite dikwijls gedwongen grondstoffen te kopen in andere landen dan waar de beste kwaliteit tegen de laagste prijzen zou kunnen worden gekocht. Dc me- taalprijzen bleven het gehele jaar op een hoog peil gehandhaafd, t w. op ca. het viervoudige van de voor oorlogse noteringen. De productie van gloeilampenhul zen en massa-stampartikelen beliep in 1948 niet minder dan 201 millioen stuks tegenover 154 millioen stuks in 1947. Dit is ongeveer het dubbele van de vooroorlogse productie. Of deze grote afzet zal kunnen worden gehandhaafd, is moeilijk te beant- woroden. daar men hierbij afhanke lijk is van de afzetmogelijkheden van de Nederlandse gloeilampenindustrie in het buitenland en de mogelijkheid om eigen export op het tegenwoordi ge peil te handhaven. Deze onzeker heid dwingt de interne positie zo sterk mogelijk te maken door het vormen van sterke reserves en het volgen van een conservatieve balans- politiek. In dit verband is wederom een belangrijk bedrag toegevoegd aan de conjunctuurreserve, waardoor mogelijke prijsdalingen kunnen wor den opgevangen. Het streven van de N.V. is er op gericht het bedrijf zodanig te moder niseren, dat men een lagere kostprijs bereikt dan de Europese concurren ten. Dit eist aanzienlijke investerin gen zowel in nieuwe gebouwen, als in machines, waarover een dezer da gen reeds in ons blad werd geschre ven. Eind 1948 waren in totaal 552 per sonen in dienst. Door een gedeelte van de arbeiders werd in 1948 in 2 ploegen gewerkt teneinde de ma chines in afwachting van de veroe- teringen zo intensief mogelijk te ge bruiken en te voldoen- aan de grote vraag. Gezien het goede resultaat. werd aan aandeelhouders voorgesteld het dividend over 1948 te bepalen op 6 voor preferente aandeelhouders en op 8 voor gewone aandeelhou ders. VLISSINGEN. Maandag, Alhambra, „Een Koninkrijk voor een huis", 7 en 9 uur; Luxor, „Het lokkende goud", 8 uur Dinsdag, Alhambra, Prolongeert' „Een Koninkrijk voor een huis: Luxor, „Een Yankee in Texas", 8 uur. MIDDELBURG. Heden Electro: „De strijd om de atoombom" (14 jr.-. 7 en 9.15 uur: Schouwburg: „De Prinses en dc Pi raat" (18 jr.). 8 uur. Morgen Electro: ..Operetteliefde (a. 1.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Oli ver Twist" (18 Jr). 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2