PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kogels floten in het parlement van Columbia BRITS VAKVERBOND SCHAART ZICH ACHTER DE REGERING GEEN RONDE-TAFEL, MAAR EEN KOFFIE TAFEL WANNEER GAAT HET VLEES VAN DE BON? DE MODERNE GRAANDROGERIJ OP NOORD-BEVELAND D£ BILT Europees Hof voor de mensenrechten aanvaard. TITO KRIJGT EEN AMERIKAANSE LENING. 192e Jaargang - No. 220 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn. PLverv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 Der kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 9 Sept. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 tegels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 350300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vllsslngen Walstr 58-tiO. teL 2355, 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwertjstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Afgevaardigde schoot zijn opponent dood Incident brengt grote beroering teweeg. Het gebeurde in de Zuid.Amerikaanse staat Columbia tijdens een debat Donderdagochtend in het parlement maakte de conservatieve afgevaardig de Carlos del Castillo zich boos over een opmerking van een politieke te genstander. Hü wond zich gaandeweg zo op dat hy een revolver trok en een schot loste. Zyn fractiegenoot volgden dit voorbeeld zodat in minder dan geen tyd het heiligdom van de democratie het toneel werd van wilde verwarring. Er werd niet meer gesproken, doch alleen maar geschoten. De liberale afgevaardigde Gustavo Jimenez, degeen uit wiens mond de gewraakte op. merking was gekomen, werd bij de schietparty gedood en een liberale oud.minister kreeg een schotwond in het been. Toen de rust in de Kamer was weergekeerd, liet de politie de afge vaardigden van beide pairtijen bijeen komen en opende een onderzoek naar de toedracht van de zaak. De presi dent en het kabinet hebben in een communiqué hun afkeuring over het gebeurde uitgesproken en een be roep gedaan op de politieke partijen om een „patriottische vriendschap** te bewaren. Het debat, dat tot de schietpartij aanleiding gaf begon Woensdagmid dag en ging over een wets- Laatste zitting van de Assemblee. In haar laatste bijeenkomst heeft de Europese Assemblee Donderdag, middag hef zeer omstreden voorstel van haar juridische commissie tot het instellen van een Europees Hof voor de mensenrechten aangenomen. Met een veel grotere meerderheid dan verwacht werd heeft zij haar goed keuring gehecht aan het advies, dat in deze aan de ministers van buiten landse zaken zal worden uitgebracht. Tegelijk aanvaardde de Assemblee in grote lijnen het door de commissie opgestelde advies tot het aangaan van een conventie inzake de mensen rechten, nadat de gehele dag aan een zeer intensieve en soms hartstochte lijke bespreking van dit onderwerp was gewijd. De juridische commissie had onder leiding van de Britse jurist Maxwell Fyfe enkele weken over de tekst van de conventie beraadslaagd zonder tot volledige overeenstemming te kunnen komen; De aanval op de Voortvarendheid van de meerderheid der commissie, werd evenals in de commissie ook in de Assemblee geleid door de Belgi sche J residents verkiezingen in November De huidige president, de conservatief Maria Os- pina Parea had bezwaren tegen dit ontwerp Inmiddels is de polieke situatie die de laatste dagen toch al gespan nen was, door het incident in de Ka mer aanzienlijk verscherpt. Het Columbiaanse verbond van vakverenigingen heeft een algemene staking afgekondigd, die 250.000 ar beiders omvat. Ten Noord-Oostai van Bogota zijn 10 personen om het leven gekomen bij botsingen tussen partijgangers. Sterke troepenafdelingen zijn er heen gedirigeerd. Met moderne wapens uitgeruste groepen zouden aanvallen hebben on dernomen op plaatsen in de provin cies Boyaca en Santander. Voorlopig 20 millioen dollar. De Amerikaanse export-import bank heeft bekend gemaakt 'n crediet van 20 mill, dollar aan Joegoslavië te hebben toegewezen. Het crediet voor Joegoslavië is de eerste rechtstreekse lening aan de regering van Tito sinds de breuk met Moskou, 15 maanden geleden. Joego slavië kan tot een bedrag van 12 millioen dollar onmiddellijk van de le ning gebruik maken om zich Ameri kaanse materialen en uitrusting aan te schaffen voor het herstel van de mijnindustrie. Naar verluidt zou het besluit om de lening aan Joegoslavië toe te kennen voornamelijk door toedoen van Ache- son zijn aangenomen. Johnson zou zich aanvankelijk tegen het plan heb ben verzet op grond van de mening, dat Amerika geen „oorlogspoten tieel" achter het „ijzeren gordijn" moest scheppen. Acheson daarente gen zou gezegd hebben, dat de V.S. het „berekende risico" van economi sche hulpverlening aan Tito zouden moeten nemen, Robert Murphey Amerikaans ambassadeur in België. Robert D. Murphy, hoofd van de afdeling voor Duitse en Oostenrijkse Zaken van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken, is Donderdag door president Truman tot ambassadeur in België benoemd. Op 1 September is telefoonverkeer geopend tussen Nederland en Gambia. Goudkust. Nigeria en Sierra Leone. Loonstop met grote meerderheid goedekeurd. Het congres van het Britse vakverbond (T.U.C.) heeft zich geheel achter de regeringspolitiek geplaatst door het bestuursvoorstel om de loonstop goed te keuren met grote meerderheid te aarfvaarden. Er waren 6.485.000 stemmen voor en 1.038.0UÜ tegen. Een amendement om de beperkingen op het stellen van looneisen zo spoe- dig mogclyk op te heffen werd by handopsteken verworpen. Een voorstel van het verbond van arbeiders in de electro-industrie tot instelling van een commissie van onderzoek naar de winsten van alle maatschappijen en tot verdeling van bovenmatige verdiensten over min der.kapitaalkrachtige industrieën en de schatkist, werd op de zelfde wijze verworpen. Vincent Tewson, algemeen secreta. ris van het vakverbond, zei, dat de jurist Rolin, die zich de steun politiek van het verbond met betrek- verzekerd had van de Britse Labour- afgevaardigden. Donderdagnacht twintig na twaalf rees Spaak van de voorzitterszetel op om een kort en bewogen slotwoord tot de Assemblee te Straatsburg te richten. Spaak verklaarde uiterst voldaan te zijn over het resultaat van de eer ste Assemblee, die volgens hem een evenement van kapitale betekenis voor de historie van Europa is ge weest. Spaak geloofde, de de Assem blee erin geslaagd was wellicht de beslissende stap te zetten op de weg naar de Europese eenheid. De Assem blee had volgens Spaak bewezen, dat de Ver. Staten van Europa mcfgelijk zijn. De leden der Assemblee hoorden Spaaks woorden staande aan. Richard Strauss overleden. Richard Strauss, de bekende Duit. se componist, is Donderdagmiddag op 85-jarige leeftyd te Garmlsch- Partenkirclien overleden. Strauss was reeds 14 dagen ern. stig ziek aan een hart- en nier kwaal. Richard Strauss werd op 11 Juni 1864 te München geboren. Richard, die geen familie is van de bekende componisten familie (Johann Strauss), was twaalf jaar, toen hij in het jaar 1876, op een hete zamermiddag te München. het partijtje dat ter ere van zijn verjaar dag gegeven werd, onderbrak, om de pre mière van zijn eerste grotere werk bij te wonen. Op die dag. toen de kleine jon gen zwijgend luisterde naar de uitvoe ring van zijn „Festmareh für orchester. op. 1" begon een muzikale loopbaan, die Richard Strauss beurtelings hooghartige critiek en geestdriftige bijval, bittere ar moede en grote welstand, de faam van een nationale held en politieke verach ting. zou brengen. De meest bekende werken van Richard Strauss zijn: de opera's Rosenkavalïer, Salome, Elektra en Intermezzo, de sym- phomsche gedichten Don Juan, Tod und Verklarung en Till Eulenspiegel. Richard Wagner heeft in een vroege periode van het leven van Richard Strauss veel invloed ot> 'diens werk uitgeoefend. Vergeefs zoeken naar de ark van Noach. Er is geen hoop, dat men de over-' blijfselen van de ark van Noach op de berg Ararat in Oost-Turkije zal vinden, aldus Turkse journalisten, die do expeditie van de Amerikaan Aaron Smith vergezellen. De expe ditie is sedert 1 September jl. bezig de ark te zoeken. De moeilijke levensomstandigheden, als gevolg van de regenval en de he vige koude, hebben dc leden dr ex peditie ontmoedigd. Er is nog géén spoor van de ark gevonden. king tot de lonen een essentiële bij drage had gevormd tot het succes van de regeringspolitiek van volledi ge tewerkstelling en sociale zeker heid. Indien het verbond zijn houding zou wijzigen zou men spoedig dezelf de ervaringen hebben als tijdens de depressie van 1930 en het verbond zou spoedig worden beschuldigd van onverantwoordelijkheid, aldus Tew son. De meerderheid van ongeveer vijf millioen stemmen inzake de kwestie van de loonstop is bijna twee maal zo groot als toen dezelfde kwestie verleden jaar ter sprake kwam. Het congres aanvaardde met 3.835.000 tegen 1.765.000 stemmen de aanbeveling van het bestuur, dat het thans niet het geschikte ogenblik is om er bij de regering op aan te drin gen gelijke betaling voor vrouwen te garanderen. Er werd niet gestemd over een re solutie, waarin wordt aangedrongen op de uitbreiding van de handel tus sen Oost- en West-Europa, Evert Kupers van het N.V.V. hield een toespraak, waarin hij zei dat de Nederlandse arbeiders hun beweging na de oorlog weer hadden opgebouwd en dat de positie van deze beweging thans sterker was dan in 1940. „Wij hebben in Nederland dezelfde moeilijkheden als hier en in andere Enropese landen een dollartekort en een niet-sluitende handels- en be talingsbalans". Hij drong aan op nauwer overleg tussen de landen, die deelnemen aan het plan-Marshall, en op een vrijer handels- en betalingsverkeer. Een door de regering ingestelde verzoeningsraad heeft Donderdag avond de eis tot verhoging van het loon der Britse spoorwegarbeiders Liftend door 10 landen. „We stonden nog geen twee uur gele den te liften bij Le Bourget om per auto naar Nederland terug te gaan en nu staan wij nota bene al op Schiphol". Dat was de uitroep van de twee Nederlandse studenten, nadat ze uit het K.L.M.-vliegtuig uit Parijs ge stapt waren. Ze hadden al liftend een tocht van 10 weken door 10 Europese landen, met allerlei voertuigen, ge maakt. Met vijf gulden vertrokken zij. Ergens in de Alpen hebben zij, nadat deze op waren, als buitenlandse weg- arbelders hard gewerkt met pneuma tische boren en daarbij goed loon ver diend. In Parijs wist een redacteur van de Paris Presse zijn directie over te ha len hen een gratis passage per K.L.M. naar Amsterdam te schenken. met tien shilling per week, welke door de vakverenigingen der arbei ders was gesteld, met algemene stem men verworpen. Bij de vakverenigin gen zijn 477.000 arbeiders aangeslo ten. De directie der (genationaliseer de) spoorwegen en de vakverenigin gen hadden bij voorbaat verklaard zich naar de uitspraak van de ver zoeningsraad te zullen schikken. ,,Hakkie" Holdert komt voor. DIRECTEUR VAN „DE TELEGRAAF". Donderdag 29 September zal voor het Amsterdamse Bijz. Gerechtshof terecht staan de voormalige directeur van het dagblad „De Telegraaf", Henri Holdert. „Hakkie" Holdert wordt er in eerste instantie van beschuldigd, dienst te hebben genomen bij de Waffen SS. Voorts wordt hem ten laste gelegd, dat hij als leider van de N.V. Druk kerij Elsevier in 1942 hoeft laten drukken en uitgegeven het dagblad „De Telegraaf" en dit blad met alle hem ten dienste staande middelen heeft dienstbaar gemaakt aan de ver breiding van nat. socialistische begin selen en doeleinden. Hij verwijderde redactieleden, die de z.g. nieuwe orde niet waren toegedaan, stelde redac teuren aan van uitgesproken N.S.B - gezindheid en liet artikelen en ver slagen opnemen van nat. soc. of pro- Duitse gezindheid. Otic wordt hij er van beschuldigd zijn hoofdadmini strateur te hebben verraden. Achter de schennen wordt gepraat en gewerkt. Indrukken van Amerikaans journalist. De Ronde Tafel-conferentie, die beoogt in de komende maanden een regering te geven aan een staat van 70 millioen inwoners, zou men eigenlyk de nieuwe naam van „Kof fietafel-conferentie" moeten geven, aldus Daniel Schorr in de Christian Science Monitor. Er hangt een misleidende sfeer van moeheid in Den Haag. een anti-cli max tot de openingszitting, waarbij alle sprekers de nadruk legden op spoed en dringende noodzaak. In de week die daarop volgde, werd niets Eerste October was streefdatum", maar De mening van de heer A. Weemaes te Middelburg. Wanneer gaat het vlees van de bon? Dat is een vraag, die velen in den lande stellen, zonder er echter ant woord op te krijgen. Aanvankelijk waren er plannen om op 1 October tot afschaffing van de vleesdistribu tie over te gaan. doch thans doen ge ruchten de ronde, dat dit niet door zal gaan en dat moeder de vrouw dus voorlopig nog haar bonnetje ge reed zal moeten houden, wil zij vlees of vleeswaren uit de slagerij mee kunnen nemen. Momenteel is de si tuatie zó. dat niemand weet wat de naaste toekomst met betrekking tot de vleesdistributïe voor beeld te zien zal geven. Ook het hoofdbestuur van de Alg. Ned. Slagershond tast in het duister, dat bleek ons uit een onder houd met de heer A. Weemaes te Middelburg, die lid is van dit hoofd bestuur. Men kan niets anders doen dan wachten op het moment, dat de minister zijn stem zal doen horen. De heer Weemaes deelde mede, dat er deze week gebrek ontstaat aan vlees als gevolg van het feit, dat de voorraad bevroren vlees uitgeput is en er geen nieuwe voorraad wordt in gevoerd, terwijl de meeste veehou ders momenteel niet genegen zijn vee te leyeren, redenerend „Laat ons nog even wachten, straks komt de zaak vrij". Onze zegsman was van mening, dat bij beëindiging van de distributie er zeer spoedig voldoen de vlees aanwezig zal zijn. De eerste weken zullen dan voor de slagers echter slechts weken zijn, om dat zij gedwongen zullen zijn in het begin veel en veel te duur in te ko pen, willen zij hun cliëntèle kunnen bedienen. REGERINGSTOESLAG De heer Weemaes zeide ons voorts dat er kans bestaat, dat de opheffin; Er is nog tekort aan silo's Een batterij van kolossale ijzeren silo's slurpen gulzig duizenden kilo's granen naar binnen, vernuftige machines met hoge trappen en bordessen schonep en drogen grote hoeveelheden tanve en gerst cn 'n transporteur voorziet in een enkele morgen een schip van z,yu kostbare 80 ton lading, waaraan maar één man te pas komt. Men zou zich hier wanen in een graanbedryf van een onzer grote havensteden, doch men behoeft niet ver. der dan Kortgene te gaan om dit alles te zien. De Coöp. Landbouw Ver. „Noord Beveland" G.A. heeft hier in de jaren ma de bevrijding haar opslag plaats van een volautomatische drogerij en schonery voorzien, welke tot de modernste van het gehele land gerekend mag worden. „Noord Beveland" over tot het stich ten van een drogerij. In enkele ma chines wordt het graan ontdaan van stroresten, onkruidzaden en gebroken korrels en de drooginstallatie met een capaciteit van. 100 a 150 ton in een etmaal, zorgt dat het vocht eruit gehaald wordt. Daarna verhuist het naar de silo's, en vervolgens geleide lijk via de transporteur naar het schip dat voor de afvoer zorgt. Alles vol-automatisch, waarbij slechts enke le mensen nodig zijn. Een algemeen gebrek in de land bouw is nog het tekort aan goede opslagruimte voor de granen. In 1931 werd door de Tarwewet de uitbrei ding van de graanverbouw gestimu leerd, doch er is toen verzuimd de bouw van doelmatige opslagplaatsen aan te moedigen. Zo zit men thans met een groot gebrek aan silo's. Het gevolg is dat er geen geleidelijke aanvoer is. Men hoopt ook hierin te voorzien. Op N. Beveland ging men reeds regelmatig tot het huren van pakhuizen en ook wel van lichters over. Behalve de graandrogerij hebben we tenslotte nog een tweetal andere machines in werking gezien, namelijk twee sorteermachines voor pootaard- appelen. Deze machines zorgen er voor dat bijv. Uruguay of Brits Indië precies het gewenste formaat aardappelen ontvangt. In 1935 richtten enkele N. Beveland- se boeren, o.a, de heren P. J. Bom, H. Klompe, C. J. J. van Arenthals en K. A. van Langeraad een coöp. landbouwvereniging op, die zich be woog op verschillende gebieden. De oorlog werkte belemmerend, doch na de bevrijding kon een uit breidingsplan uitgewerkt worden dat bestond in het plaatsen van een vol automatische schonerij en drogerij van granen. Het gevolg van deze uit breiding is, dat in vier jaren de om zet vertienvoudigd is. Bij een geld- omzet van 38.000 in het eerste jaar, werd in '48/'49 een bedrag van 1.800.000 bereikt. De graanomzet steeg tot het zevenvoudige. WAAROM EEN DROGERIJ? De intrede van de maai-dorsmachi- ne (de zg. combine) heeft de Neder landse landbouw behalve vele voor delen. ook grote problemen gebracht. Het dorsen dat anders op de boerde rij geschiedde, vindt nu direct bij het oogsten op het land plaats. Noord- Beveland was een der eerste gebie den waar de combine ingevoerd werd. Thans zijn er reeds negen in bedrijf en verwacht mag worden dat in de toekomst dit aantal nog zal toe nemen. Het gevolg van het dorsen met de combine is echter, dat het graan met een te hoog vochtgehalte in de pakhuizen komt. Het moet dus kunstmatig gedroogd worden en daar om ging de Coöp. landbouwver. van de distributie slechts gedeeltelijk zal zijn, dat namelijk de inkoop van het vlees nog niet vrij zal komen. Wat toch is het geval? De regering betaalt thans een toeslag van 42" cent per kg., been inbegrepen. Komt er 'n algehele distributieopheffing, dan wordt die toeslag niet langer gege ven, waardoor het vlees voor de con sument veel duurder wordt. Daar door zouden de kosten van het le vensmiddelenpakket echter stijgen en daar is de regering zoals bekend weinig voor te vinden. De heer Weemaes verwacht niet, dat de vleesverkoop veel zal stijgen, wanneer de bonnen van de baan zijn. wel echter de verkoop van vlees waren voor de boterham. Huren mogen verhoogd worden met gestegen waterkosten. Met onmiddellijke ingang is het toegestaan de liuurprys, welke thans de hoogst toelaatbare is, te verho gen met het bedrag, waarmede dc kosten voor waterlevering sinds 9 Mei 1940 zyn gestegen. Dit geldt vanzelfsprekend alleen voor de wo. ningen, welke verhuurd zyn onder do voorwaarde, dat de kosten van het leidingwater geheel of gedeelte lijk voor rekening van de eigenaar zijn. Is liet niet mogelyk de werke lijke kosten per 9 Mei 1940 vast te stellen, dan dient te worden uitge. gaan van de voor een dergelijke wo. ning op die datum gebruikelijke kos. ten. Het verlof tot verhoging van' de huurprijs geldt evenwel niet voor een woning, die na 27 December 1940 is tot stand gekomen en waar van de huurprijs afzonderlijk van overheidswege is vastgesteld. Even- min is deze vergunning van toepas sing, indien bij de officiële prijs vaststelling reeds met de gestegen kosten voor de waterleiding reke ning werd gehouden. In deze geval len mag de hoogst toelaatbare huur slechts worden verhoogd met het verschil tussen de werkelijke kosten en het bedrag, dat als vergoeding voor de waterlevering is opgenomen in de van officiële zijde vastgestelde huurprijs. Egyptische Kanaal-estafette geslaagd. De poging van de zes Egyp tische zwemmers qm het 'es tafette-record voor een zwem tocht over het Kanaal te ver beteren, is geslaagd. Het oude record, dat sedert 1935 met 12 uur 20 minuten op naam stond van Frankrijk, eveneens m de richting Engeland— Frankrijk, werd teruggebracht tot 11 uur 11 minuten. De ploeg bestond uit d.e volgende zwemmers: Mahri Hassan Ha- med. Omar Sabri, Mahmoud Mohamed. Major Ahmed El- zarkani, lt. kol. Aley Eddi en Hassan Abdel Rehim, die op 29 Augustus 1948 in een per soonlijke poging, van Gris Nez naar St. Mar slaagd. tfary Bay, was Op Korea dreigt het gevaar van burgeroorlog. De commissie voor Korea van de Ver. Naties heeft in een rapport over haar bevindingen gewaarschuwd voor hot gevaar van een „barbaarse •burgeroorlog". Korea is zoals bekend verdeeld in een Noordelijk deel on der Sowjet-invloed en een Zuidelijk deel onder Amerikaanse invloed. De vooruitzichten op vereniging van bei de delen zijn slechter dan ooit. Vol gens de N.V. Commissie is er veel militair vertoon aan beide zijden van do scheidingslijn. De schuld voor de huidige onrust berust bij beide partijen. De tegen stelling tussen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten is de kern van de moei lijkheden. Als deze twee het niet over Korea eens worden is er geen verbetering in de toestand mogelijk. In de commissie voor Korea zijn vertegenwoordigd: Australië. China, Frankrijk, India, de Philippjjnen cn San Salvador. anders gedaan dan de verdeling van het werk aan commissies die uit eengingen in sub-commissies. Com missie-vergaderingen worden verba zend weinig en met grote tussenpo zen gehouden en tot heden hebben zij geen nieuws gebracht. Drie da- fen van de week. nl. Woensdag, aterdag en Zondag, zijn aangeduid als vrije dagen fen het is soms moei lijk hen te onderscheiden van werk dagen. En toch gebeurt er iets niet om de Ronde Tafel, doch om de koffietafel. In het Palacehotel aan zpc en elders ln Den Haag ziet men kleine gToepen mensen, schyn- baar verdiept in een onbelangrijke conversatie. Soms schijnt het onder houd onsamenhangend met tussen pozen van rustig nadenken met losse opmerkingen. Soms zyn de hoofden diep gebogen en hoort men een ernstig gefluister. Doch er is niets, dat op een conferentie lijkt. Dit is de enige mogelijke manier, zo zeide de secretaris van één der beide Indonesische delegaties. Het conferentie-apparaat zelf is te om slachtig om iets te bereiken. De politieke commissie heeft 70 leden, hetgeen te veel is voor moeilijke on derhandelingen ten tijde van een ge schilpunt. De onderhandelingen hier over moeten door deze koffietafel besprekingen goed voorbereid zijn en een ander zal dan snel verlopen. MENINGSVERSCHILLEN De voornaamste punten van me ningsverschil over de Unie, waarover thans wordt gediscussieerd, kunnen als volgt worden gespecificeerd: de Unieraad, het interparlementaire col lege, het Unie-Gerechtshof en de functie van de Kroon als hoofd van de Unie. De Unieraad heeft teveel ge lijkenis met een Unie-kabinet om voor de Indonesische delegaties in deze vorm aanvaardbaar te zijn. Men vindt dat de ministers van elke Unie-part ner uitsluitend verantwoord zullen moeten blijven tegenover him eigen 'land .en niet tegenover de Unie in haar geheel. Volgens dezelfde redene ring is men tegen een interparlemen tair college en verwerpt men een Uniegerechtshof, omdat men vindt, dat de rechtspraak in beide landen lot de hoogste instantie toe afzonder lijk moet geschieden. Wat de functie van de Kroon betreft blijft men vast houden aan het standpunt, dat deze slechts symbolisch mag zijn. Geen verschil van mening bestaat meer over deze beginselen: 1) dat de Unie gebaseerd moet zijn op de vrije wil van beide volken en 2) dat geen der partijen de andere ook maar op enig terrein mag overheersen. Nieuw handelsaccoord Nederland-WestDuitsland. Woensdag is een nieuwe handels overeenkomst geparafeerd tussen Ne. derland en West-Dui(sland, nadat dc twee delegaties hierover geruime tijd hebben onderhandeld. De Nederlandse delegatie stond on der leiding van mr. S. Th. J. Teppe- ma en mr. H. van Blanketistein. Van de zijde van Wefct-Duitsland heeft men er in toegestemd onbeperkt in voervergunningen te geven behalve voor enkele goederen, zoals verse groente, vis. spiritualiën, zaden en aardappelen. Voor^deze goederen zijn maximumcontingenten vastgesteld. Afgezien van deze uitzonderingen zal de vraag in Duitsland bepalen, wat Duitse importeurs kunnen kope" van Nederland en de overzeese gebieds delen. Nederland van zijn kant heeft toegestemd, dat de opbrengst, welke het verkrijgt uit zijn uitvoer naar Duitsland, besteed zal worden in West-Duitsland. Het accoord heeft be trekking op de periode van 1 Sep tember 1949 tot 1 Augustus 1950. Ver wacht wordt, dat de handel naar bei de zijden een bedrag van 140 150 millioen dollar per jaar zal belopen. Lid van Guiliano's bende gearresteerd. Een der meest geduchte leden van de bende van Guiliano, Felice Milazzo, is door gendarmes gearresteerd. Hij ward by verrassing- gegrepen alvorens hy gebruik kon maiken van de pisto len en granaten welke hy bij zich droeg. De aanhouding had plaats, 'toen hij zich in de nacht naar zijn ouderlijke woning begaf. Gluliano zelf heeft weer van zich doen spreken, door boerderijen van een rijke eigenaar, die geweigerd had de door de bandieten geëiste som te betalen, in brand te steken. Moeder verdronk haar kind. Vijf jaar gevangenisstraf werd te Haarlem voor de rechtbank geëist te gen een 26-jarige fabrieksarbeidster, die haar kind van 10 dagen in een kanaal had verdronken. Zij was on gehuwd en verklaarde uit wanhoop te hebben gehandeld. VOORSPELT: NOG BEWOLKT. Geldig van Vrijdagochtend tot Vrijdag avond. Half tot zwaar bewolkt en overwegend droog weer. Matige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1