PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Regering stelde een export-plan op BILT Rede van minister van den Brink over het dollar-vraagstuk J ROOFOVERVAL IN CAFE IN DE HAARLEMMERMEER Oud-militair doodde in vlaag van waanzin 12 mensen Vandaag MIDDELBURG VERLOOR EEN GROOT BURGEMEESTER. Nu reeds ontruiming van delen van Midden-Java? DE VOORSPELT 192e Jaargang - No. 218 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B len Boer. Adj W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntljn. Pl.verv.: \V. Leertouwer en H, A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 7 Sept. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 Ct. per mm. Minimum p. advertentie i 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adre3 Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. But. Vllsslngen .Vault 5S-®. tal 2355, 3 Ulnen (b^.S. 2357) M'burg Londansa Kaal 2D, tel. 2077 en 2924 Goes: L. Vorststr. 63. tal. 2475 (Peg. 22281 Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tal. 102 Tementen: Btouwerijalf. 2 - Zlcrikf.ee: N. Bogardslr. CJ601_lcl_26_ De heer Smit benoemd tot directeur nieuwe instantie. De Nederlandse regering heeft een plan opgesteld ter bevordering van de export naar de dollar-landen in het byzonder de Ver. Staten en Canada. De hoofdpunten van dit plan zyn: mogelijke financiële steun aan groe pen bedryven, die in combinatie zich op export toe willen leggen, een uit gebreider handelsvertegenwoordiging in Amerika met daaraan verbonden een intensiever marktonderzoek en de instelling van een nieuwe regerings. instantie voor exportbevordering, waarvan met ingang van 1 September de heer L. Smit, voorheen directeur van de N. V. Philips, tot directeur is benoemd. Bovenstaande werd medegedeeld door de minister van economi sche zaken prof. dr. J. R. M. van den Brink, tijdens een bijeenkomst met vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven in restaurant „Explanade". De minister, die het bedrijfsleven pernoonlijk in kennis wilde stellen, met. de te nemen maatregelen, gaf te vens een toelichting en een overzicht van de huidige situatie. Hij begon zijn rede met erop te wijzen, dat er in Westeuropa waarschijnlijk geen tweede land te vinden is, dat in de komende jaren een zo zware export- taak te vervullen krijgt als Neder land. Er zal een zeer aanzienlijke toe neming van de export moeten zijn wil het noodzakelijke betalingsevenwicht ontstaan. Er zijn reeds goede resultaten be reikt. Het aandeel van Nederland in de wereldhandel in vergelijking met voor de oorlog is nagenoeg hersteld. Dit aandeel moet echter worden op gevoerd om daling van de welvaart te voorkomen. Het dollarvraagstuk zal in de komende jaren de kern van de internationale betalingsmoeilijk heden blyven, ook voor Nederland. Juist de ontwikkeling van de uitvoer naar de dollargebieden baart ernstige zorgen. Voor de oorlog was circa 11 pet. van de totale invoer uit de Ver. Sta ten afkomstig, ter waarde van 153 millioen. In 1948 was dit percentage 17 en de waarde mede als gevolg van de prijsstijging 861 millioen. De uitvoer naar de Ver. Staten daar entegen bedroeg in 1938 3.5 pet en in 1948 slechts 2 pet. van het totaal. De waarde steeg van 37 millioen tot 73 millioen. Het deficit werd derhal ve ongeveer zeven maal zo groot. Tij- 101 Zeeuwse gemeenten kozen Dinsdag wethouders. Gisteren was het de eerste Dinsdag van September: de dag waarop volgens de voorschrif ten van de wet een nieuw ge kozen gemeenteraad voor hel eerst bijeenkomt en de wethou ders kiest. Dit gebeurde Dinsdag dus in alle Nederlandse gemeenten, ook in Zeeland. En daar Zee land 101 gemeenten telt, zal men begrijpen, dat wij onmoge lijk in onze edities van Woens dag van al deze raadszittingen verslagen kunnen geven van de lengte als wij gewoon zijn. Wij hebben echter speciale maatregelen genomen om te be. reiken, dat, zoveel mogelijk, van alle Zeeuwse gemeenten de uitslagen van de wethouders verkiezingen met zeer beknopte biographieën van de nieuw ge kozen wethouders, in de edities van Woensdag kunnen worden medegenomen. Overzichtjes van de behande ling van andere agendapunten om dezelfde redenen alweer zeer beknopt natuurlijk vol gen in de loop van de week. Het Koninklijk Paar in Noord-Brabant. Koningin Juliana en Prins Bern- hard zijn Dinsdagmiddag in 's-Herto- genbosch aangekomen voor een be zoek aan de provincie Noord-Brabant. Vooraf werden zij bij Hedel begroot door de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, prof. dr. J. de Quay en even later op de grens van Bra bants hoofdstad vervulde de Bossche burgemeester, mr. H. Loeff, de zelfde plicht. Toen de Koningin de stad binnen reed begonnen alle klokken te luiden. Op de route naar het gouvernements gebouw in de Verwerstraat stonden op verschillende punten de zes Bos sche muziekcorpsen opgesteld. H. M. en Prins Bernhard betradefi het plein over de vendels, die voor hen op de grond werden neergelegd. Volgens aloude traditie mag slechts de hoogste gezaghebber hier over heen lopen. Ten palcize werd de maaltijd gebruikt, waarna de konink lijke gasten zich met gevolg en auto riteiten per rijtuig naar het Casino begaven langs de in floodlight stra lende St. Janskerk. Zeer lichte eis tegen twee verraders van Joden. De advocaat-fiscaal van het Am sterdams Bijzonder Gerechtshof heeft eeu jaar gevangenisstraf geëist tegen de Haarlemmers B. en R., die aan een N.S.B.-politieagent het adres van ondergedoken Joden hadden verra den. Van de drie gearresteerde Joden kwamen er twee om het leven en de derde verbleef tot aan de bevrijding in een concentratiekamp. Het hof zal nu over deze wel zeer lichte eis moe- ien beslissen en op 20 September uit spraak doen. dens de eerste vijf maanden van '49 verbeterde deze situatie niet. Gedurende de eerste jaren'na de be vrijding is Nederland erin geslaagd door het opnemen van credieten en door liquidatie van een deel van net Nederlandse dollarbezit noodzakelijke invoer uit de eVr. Staten en andere dollargebieden op peil te houden. Het is zonder meer duidelijk, dat zowel het opnemen van credieten als liquidatie van dollarbezit aan enge grenzen is gebonden. Aan het begin van het vorig jaar werden deze gren zen vrijwel bereikt. Dat Nederland niettemin in staat is geweest het her stel in een verheugend tempo verder uit te bouwen en net voorzieningsni veau op een redelijk peil te handha ven, is vrijwel uitsluitend te danken aan de Marshall-steun. Deze hulp is echter van tijdelijke aard en draagt een aflopend karakter. Het heeft geen zin te verbloemen, aldus de minister, dat de concurrentie op de Amerikaanse markt zwaar is. Resultaten kunnen slechts worden bereikt indien het bedrijfsleven be reid is zijn beste krachten te geven aan het exportplail. Om een zo goed mogelijke samenwerking tussen over heid en bedrijfsleven te bevorderen zal ccn adviescommissie uit het be drijfsleven worden ingesteld en een ambtelijke commissie, bestaande uit chefs van regeringsorganen. De regering zal vier „trade commis sioners" aanstellen in delen van de V.S. waar wij geen vertegenwoordi ger hebben, in Chicago. Los Angelos, New Orleans en nog een standplaats. Het exportplan voorziet verder in de mogelijkheid om marktexploraticrei- zen te doen maken. Britse vakbeweging veroordeelt het communisme Het congrps van de Britse vakbe weging heeft met 6.746.000 tegen 760.000 stemmen een rapport van het bestuur goedgekeurd, waarin de com munistische activiteit in de vakbewe ging wordt veroordeeld. Het rapport werd verdedigd door Arthur Deahin, die in een rede de argumenten van de communisten ont zenuwde. Quarantainekamp in Westerbork. Het vroegere kamp Westerbork. dat tegenwoordig de naam „Schattenberg" draagt, zal, naar wij vernemen, wor den gereserveerd om bij eventuele gevallen als quarantainekamp te wor den gebruikt. De wethoudersverkiezing in de grote steden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft geen wijziging gebracht in het college van wethouders. Gekozen werden achtereenvolgens B. C. Franke (P.v.d.A.), F. van Wijck (KVP), mr. A de Roos (P.v.d.A), A. in 't Veld (AR), mr. J. v d. Velde iP.v.d.A.i, W. Steinmetz (KVP). Ook de gemeenteraad van Rotterdam heeft de vijf afgetreden wethouders her kozen, n.l. de heren J. Meertens, A. J. van der Vlerk en J. van Tilburg (allen P.v.d.A.), H. E. van den Brule (RK) en i A. Hogeveen (AR). De zesde wethouders- zetel, die verleden jaar na het aftreden van de heer Schmidt onvervuld werd ge laten, zal thans weer worden ingenomen. Tot zesde wethouder werd gekozen de heer J. U. Schilthuis (V.V.D.). De C.P.N. fractie had zich na een ver klaring van de heer Schalker voor de stemming uit de zaal verwijderd. De Haagse gemeenteraad heeft tot wet houders gekozen de heren: ir. L. J. M. Feber (KVP), C. H. P. W. van den Oever (Arb.), T. M. Desme (KVP). E. J. van Zwijndregt (Arb.). mr. J. van Aartsen (AR) en drs. G. A. A. van Luttervelt (VVD). Twee bejaarde mensen met kacheldeksel neergeslagen Zwaargewonde 77-jarige man hg de gehele nacht buiten. Maandagavond, naar vermoed wordt omstreeks tien uur, is in café De Haan op de hoek Bennebrockerweg i IJweg in de gemeente Haarlemmer. meer op de twee bejaarde mensen, j die dit café beheren, een zeer ernsti- i ge aanslag gepleegd. Het is rsc.iiijii::jk, dat ile sclny- veivpoliticus Theodorus Heuss, presi. dent zal worden van de toekomstige West-Duitse Republiek. De 65-jarige Heuss is rmrzitter van de democra tische partij. In de jaren dat Hitler in Duitsland zyn schrikbewind uit oefende, /.yn de meeste van Heuss' boeken verbrand. De gryze politicus achter zijn bureau. Drama in een Amerikaanse stad. Een 23-jarige Amerikaanse oud-strij der hpeft in de stad Camden (New Jersey) in een vlaag van waanzin vijf mannen, vijf vrouwen en twee jonge tjes neergeschoten en vier personen gewond. De waanzinnige. Howard Un- ruh, verschanste zich daarna in een kamer. Er moesten 50 agenten bij te pas komen om hem na een vuurge vecht en met behulp van traangas te. verdrijven en te arresteren. De politie had de grootste moeite om bij het ver voer naar het hoofdbureau een woe- 12 jaar gevangenisstraf wegens 12 jaar oude moord. Dinsdag werd te Amsterdam in ho ger beroep behandeld de zaak tegen de 38-jarige vrouw M. C. B, uit Heemskerk, die in 1937 samen met een zekere O. haar echtgenote in koe len bloede vermoordde. Zij bracht de politie in de waan ,dat haar echtge noot zichzelf van het leven had be roofd. In het begin van dit jaar bracht echter een huishoudster de ware toedracht aan het licht. De rechtbank te Haarlem veroordeelde B. tot een gevangenisstraf van 12 jaar. Zij verklaarde in hoger beroep, dat zij de straf te hoog -'ond. De pro cureur-generaal was het daarmee niet eens. Hij zeide in zijn requisitoir, dat deze moord een der afschuwelijk ste is. ooit in ons land gepleegd. Was de zaak dadelijk aan het licht geko men, dan vas levenslange gevange nisstraf op zijn plaats geweest. De procureur-generaal r'Ste een straf, ge lijk aan die. welke I >or de rechtbank was opgelegd. dende menigte op een afstand te hou den. De drukke straat, waar de schiet partij zich afspeelde, geleek op een slagveld. De jonge oud-militair stormde, met een revolver in de hand, de winkel van een drogist binnen. De vrouw van de drogist vloog gillend de trap op en sloot haar zoontje in een kast op. Toen zij de trap weer afging werd zij door een kogel dodelijk getroffen. De dro gist werd doodgeschoten toen hij door een achterdeur trachtte te ontsnappen. Na de moeder van de drogist te heb ben verwond, rende Unruh een kap perszaak binnen en schoot de eigenaar neer. Zijn volgende slachtoffers waren de eigenaars van een schoenmakerij en een stomerij en een jonggetrouwd vrouwtje, dat boodschappen deed. Daarna rende Unruh volgens de re chercheur terug naar zijn kamer, waar hij een ..arsenaal van messen, knotsen en ammunitie" had. Na de deur gebarricadeerd te hebben, ging hij naar het raam en begon op voor bijgangers te schieten. Volgens de po litie diende Unruh tot voor kort bij een Amerikaans legeronderdeel in Oostenrijk. Hij is naar een ziekenhuis overgebrach. daar hij door een kogel in zijn zitvlak was getroffen. Katholieke gebouwen in Praag in beslag genomen. Volgens een officiële kerkelijke woordvoerder wiens naam overi gens door Reuter niet wordt genoemd zouden de communistische au'/ri- teiten te Praag gebouwen overne men. die aan katholieke kloosteror den behoren. De gebouwen zouden tot gevangenisssen worden ingericht we gens het gebrek aan gevangenisruim te in Praag. De dader heeft met nog twee perso nen die avond omstreeks dat uur in het café vertoefd. Toen de beide an dere bezoekers waren vertrokken, is hij alleen achter gebleven en bestel de nog een flesje bier. De circa 77- jarige heer De Haan moest daarvoor naar zijn kelder. Toen hij weef terug kwam moet de bezoeker op hem zijn gesprongen en hem met een hard voorwerp op het hoofd hebben gesla gen. De Haan's zuster, die te hulp snel de, werd eveneens geslagen en zakte zwaar gewond en hevig bloedend in een. De oude man heeft topn blijk baar getracht te vluchten door V„;n winkeltje aan de achterzijde van het huis. Het is hem niet gelukt tijdig de deur te openen, want ook daar is hij opnieuw door de onverlaat gesla gen. Het staat nagenoeg vast, dat de mishandelingen zijn toegebracht met de deksel van een gietijzeren kachel, die in gruzelementen bij de achter, deur is teruggevonden. Grijze haren van het slachtoffer heeft men op de stukken aangetroffen. Buiten de deur is de Haan neergezegen. De gehele nacht heeft hij daar gelegen. De vrouw lag toen nog in het café. Van voor tot achter ligt het huis vol bloedplassen. viert Kroonprins Boude- wijn van België zijn 19e ver jaardag; viert Brazilië zijn onafhan kelijkheidsdag (1822). v jaarbeurs geopend. Zonder enig ceremonieel is te Utrecht de 53e Jaarbeurs Dinsdag morgen door het openstellen van ae loketten, waarvoor om negen uur reeds vele bezoekers stonden te wachten, geopend. De Beurs toonde al dadelijk een levendig karakter .verhoogd door de drukte in de stad, die vooral tussen het Vreeburg en de Croeselaan zeer groot is. Dinsdagmorgen heeft Prins Bern hard een bezoek aan Oost-Brabant ge bracht. Diepe verslagenheid over het heengaan van jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg. Het is met grote droefheid, dat wij het heengaan moeten melden van Middelburg's burgemeester, jhr. mr. \V. C. Sandberg tot Essenburg, te vroeg op 41-jarige leeftijd uit zijn familiekring, die hij bovenal lief iiad, zijn gemeente, die hem zo dierbaar was, zyn werkkring, waar. aan hij zich ten volle gaf, weggerukt. De ongesteldheid, die hem Zondag zo volkomen onverwacht trof, was van dermate ernstige aard, dat de hoop op beterschap weinig reden van bestaan had. Toch leefde die hoop, die vurige hoop dat zich een wending ten goede zou voltrekken bij allen die hem kenden en waardeerden. Dit heeft echter niet zo mogen zijn! Toen jhr. Sandberg op 1 Novem ber 1946 zijn functie als eerste bur ger van Zeelands hoofdstad aan vaardde, kwam hij in een stad, die nog aan het begin stond van haar wederopbouw. Hier lag een taak voor alle bewoners, maar toch vooral voor het gemeei^ebestuur. dat niet de ogen kon sluiten en wilde sluiten voor de wetenschap, dat deze taak zeer, zéér zwaar zou zijn. „Ik hoop tezamen met de gehele bevolking aan de slag te mogen gaan", zei jhr, Sandberg in die herfstdagen van 1946 in een interview. En hij voegde er aan toe: ..Middelburg was een mooie stad en ik zie het als een prachtige taak mede leiding te mogen geven aan haar wederopbouw. Juist daarom ben ik zo blij. dat ik deze be noeming mocht ontvangen". Dat waren bemoedigende woorden, die vertrouwen wekten, En jhr. Sand berg liet het niet bij woorden. Niet zodra was hij geïnstalleerd, of hij wierp zich met al zijn energie en al zijn kunnen op het vele werk. dat zijn verantwoordelijke functie hem opleg de. In opmerkelijk korte tijd werkte hij zich in en gaf kordaat leiding aan het bestuur van zijn gemeente. De Middelburgers lieten hem daarbij niet alleen staan: zij schonken hem hun vertrouwen, hun vriendschap èn hun werkkracht. Het is nauwelijks nodig de notulen van de raadszittingen door te bladeren om te kunnen constate- ren hoeveel belangrijke besluiten in de afgelopen drie jaren werden geno men. Men kan de vruchten daarvan immers dagel :s in Middelburg zelf waarnemen?! wederopbouw en betere huisvesting, restauratie en verfraaiing van het stadsschoon, sociale- en medi sche zorg, uitbreiding en verbetering van het onderwijs, het is een lijst, die nog bij lange na niet volledig is. Wanneer wij dan ook thans mogen vaststelling, dat de oude schoonheid cn welvaart van Middelburg niet ver loren zijn gegaan, doch integendeel voor een belangrijk deel weer terug gewonnen, dan moet daarvoor aller eerst onze dank uitgaan naar jhr. Sandberg, die strakke leiding gaf op de weg naar herstel, die initiatieven durfde nemen, die vóóraan vocht in de strijd voor waarborging van de belangen van gemeente en gemeente naren. Steeds actief, stééds waak. zaam een dominerende figuur, die met recht een burgemeester genoemd kon worden. Hij was een burgemeester, maar één die ook spontaan meeleefde met zijn bevolking, die deelde in haar vreugde en haar leed. Door zijn open. hartelijk en belangstellend optreden, wist hij ieder voor zich in te nemen. Hoeveel belangstelling toonde hij niet voor de verenigingen; die immer een beroep op hem konden doen, voor de middenstand, die hij steunde en sti muleerde, voor de jeugd.... Zelf laat hij zeven kinderen na. van wie de oudste 16, de jongste nog geen jaar is. Onze innige deelneming gaat op dit ogenblik uit naar mevr. Sandberg, die haar man. naar haar kinderen, die hun vader in de bloei van zijn leven moeten missen. Mogen zij bij dit zware verlies toch nog enige troost vinden in het be sef. dat het leven van hun man en vader een welbesteed levfen is weest. dat veel goeds heeft meege bracht. Jhr. Sandberg tot Essenburg. de burgemeester en de mens, wij zul len hem niet vergeten. Dat hij ruste in vrede. X ZIJN LOOPBAAN. Jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essen burg aanschouwde op 2 Juni 1908 in Hoorn het levenslicht. Zijn vader was Rijksbetaalmeester en begon zijn loopbaan in Terneuzen. Na zijn eerste jeugd in Hoorn te hebben doorgebracht, bezocht jhr. Sandberg de gymnasia te Assen en Nijmegen. In Utrecht stüdeerde hij rechten. Na gepromoveerd te zijn be gon hij zijn maatschappelijke loopbaan als ambtenaar ter secretarie te Dri«- bergen-Rijsenburg. In 1937 werd hij benoemd tot bur gemeester van Krabbendijkp, een ge meente, waar hij al spoedig bij de be volking in hoog aanzien stond. Voor de oorlog besteedde hij vooral aan dacht aan de oplossing van sociale- problemen, nadien droeg hij er o.m. zorg voor, dat de woningbouw weer op gang kon komen. Duitse projectie len hadden in Krabbendijke 20 hui zen vernield, doch toen jhr. Sandberg deze gemeente in 1946 vaarwel zei. was het huisvpstingsvraagstuk al vrij wel uit de weg geruimd. GEÏNTERNEERD In 1944 pakten de Duitsers hem op en na enkele nachten in het Huis van Bewaring te Middelburg te hebben gezeten, werd hij met een aantal an dere Zeeuwse burgemeesters overge bracht naar St. Michielsgestel. Om- steeks Dolle Dinsdag verhuisden de gevangenen naar Vught, waar al spoe dig de meesten in vrijheid werden gesteld. Jhr. Sandberg werd echter te gevaarlijk bevonden en moest in het beruchte concentratiekamp Amers foort de bevrijding afwachten. Zijn echtgenote en kinderen waren als „staatsgevaarlijk" uit Zeeland verdre ven. Met ingang van 24 September 1945 werd burgemeester Sandberg door de Commissaris der Koningin belast met de waarneming van het burgemees tersambt der gemeente Goes. welke waarneming duurde tot 9 April 1946. Bij K B. van 12 October 1946 werd hij benoemd tot burgemeester van Middelburg, dit met ingang van 1 No vember van dat jaar. Ook in Middel burg. hadden, evenals dat in Krab bendijke het geval was. de wederop bouw en de huisvesting zijn grootste belangstelling en hij ijverde vooral voor het verkrijgen van een redelijk bouwvolume, De burgemeester stelde ook veel belang in het verenigings leven van zijn gemeente. Men vond hem steeds bereid het erevoorzitter schap op zich te nemen en bij recep ties. bij belangrijke bijeenkomsten, bij festiviteiten ontbrak hij nimmer. HET HEENGAAN. Maandagmiddag geraakte jhr. Sand berg tot Essenburg buiten kennis en uit deze bewusteloosheid is hij niet meer ontwaakt. In het begin van gis teravond kwam het einde Hedenmiddag om 4 uur komt de gemeente rand van Middelburg in bui tengewone zitting bijeen. Te ongeveer zes uur is Dinsdag ochtend De Haan een beetje bijgeko men. Hij wist een passerende jonge- man le waarschuwen, die terstond de politie op de hoogte heeft gesteld. De rijkspolitie van de groep Hoofd dorp is onmiddellijk begonnen een onderzoek in te stellen en heeft daar bij de hulp ingeroepen van de crimi nele voorlichtingsdienst. De slachtoffers zijn naar de Maria- stichting te Haarlem overgebracht. Hun toestand was Dinsdag zorgwek kend. ROOP. Alle kastèn en laden bleken open gerukt, zodat de politie aannpemt, dat roof wel het motief van de dader moet zijn geweest. Nog niet kon wor den vastgesteld wat is ontvreemd. Het onderzoek wordt met grote ernst voortgezet. De dader moet. naar de de politie veronderstelt, ook gewond zijn; minstens moeten zijn kleren onder het bloed zitten. Dit misdrijf heeft in de omgeving grote consternatie verwekt. TWINTIG JAAR GELEDEN. Ongeveer 20 jaar geleden is op de zelfde wijze getracht een aanslag te plegen op de toen alleen wonende mej. De Haan, een zuster van de ca féhouder. De vrouw heeft toen ech ter de onverlaat met een jachtgeweer door het oor geschoten, waarop deze de vlucht nam. Hoogstens insluiting van enkele steden bij patrouille-zónes. De berichten over een eventuele ontruiming van verschillende delen van Midden-Java door de Neder, landsche troepen hebben in verschil lende kringen reacties teweeg ge. bracht Volgens Aneta zouden gezag, hebbende Nederlandse kringen geen commentaar willen geven, maar A. E. 1». meldt, dat men er deze Neder landse kringen toch de nadruk Op zou hebben gelegd, dat het hier niet om teruggave van zekere gebieden aan de Republikeinse regering zou gaai', maar hoogstens om het In sluiten van steden nis Soerakarta, Madioen, Kedïri en Blilar in de Re publikeinse patrouille-zónes. Alleen de plaatselijke gemengde commissie zijn trouwens bevoegd tot het nemen van een beslissing in deze zin. Volgens een Republikeinse woord voerder zou het civile bestuursappa raat van Djocja in staat zijn zon der grote moeilijkheden in admini stratief beheer te nemen indien al thans een 'tijdschema zou worden opgesteld voor geleidelijke overna me. De voorzitter van de Republikein se vertegenwoordiging in de centra le gemengde commissie, mr. Wong- sonegoro, zou naar Soarakarta zijn vertrokken om besprekingen te voe ren over de wijze, waarop deze stad aan de Republiek zou kunnen wor den teruggegeven. Te Batavia deel de men mede, dat van Nederlandse zijde aan een dergelijke bespreking- in elk geval niet wordt deelgeno men. In Djocja achtte men het niet onmogelijk, dat Soerakarta reeds in de loop van deze maand zou worden teruggegeven. Het Bataviaas Nieuwsblad waar schuwt in dit verband tegen over ijling om dat „vlak naasi de deur een deel van de Republikeinse troe pen onder recalcitrante leiders be gaat tegen de bevolking en haar welvaart." Mohammed Hatta door de Koningin ontvangen. H.M. ile Koningin heeft Dinsdag ochtend de heer Mohammed Hatta, voorzitter van de Republikeinse de. legatie ter Ronde-Tafelconferentie, in audiëntie ontvangen. Weer grote juwelen- diefstal in de hoofdstad. Voor de tweede keer in vyf dagen, tijds is in de hoofdstad een grote juwelendiefstal gepleegd. Ditmaal werd uit een benedenhuis aan de Jan van Goyenkade in Oud-Zuid 'n doosje met hangers, ringen en broches ontvreemd ter waarde van 7000 gulden. Bij de. inbraak op de Stadionweg, vorige week Donderdag, vertegen woordigden de gestolen juwelen een waarde van 6000 gulden. Muiterij aan boord van een Italiaans schip. Op het 7575 ton metende Italiaanse schip „Empire Rani" is muiterij uitge broken. De kapitein kwarp daarbij om het leven. Per radio is dc haven politie verzocht onmiddellijk aan boord te komen, zodra het schip van uit Karatsji in Suez aankomt. WEINIG WIND. rio'dig tot Woensdagavond. Ha',' tot zwaar bewolkt met plaatse lijk een regen- of onweersbui. Zwakke wind uit uiteenlopende richtingen cn in de middag iets hogere temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1