N NIEUWS UIT ZEELAND ORANJESCHOOL IN VLISSINGEN WERD MAANDAG GEOPEND OOK MIDDELBURG KREEG EEN NIEUW SCHOOLGEBOUW Zeeuwse Almanak jeukt Uw huid DEBRALINE WALCHEREN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 6 SEPTEMBER 1949 Het herstel van de Vlissingse scholen, thans ge ëindigd. '.Maandag: heeft het gemeentebestuur van VUssingen de „scholenrondc" besloten met de opening van de Oranjeschool aan de Bloemenlaan. Vier nieuwe schoolgebouwen zijn het afgelopen jaar gereedgekomen ln VUssin gen en .Maandag kwam.de vjjfde en laatste aan de beurt om in gebruik te worden genomen. Het is niet eenvoudig, zo zei de burgemeester mr. B. Kolff, om bij deze opening niet in herhaling te treden.. Aan één herhaling wilde burgemeester zich echter wel schuldig maken, nl. met het gelukwen sen van het schoolbestuur met dit nieuwe gebouw. De burgemeester zelde, dat nu de moeilijke tijden op onderwijsgebied in Vlissingon achter de rug waren. Hjj dankte het onderwijzend personeel van alle schblen voor hun onvermoeide arbeid ln deze moeilijke periode. In deze dank betrok mr. Kolff ook de oud.wethouder en de wethouder van onderwijs, de heren A. Schout en W. Poppe, die na de bevrijding het. onderwijs op gang hebben gebracht ondanks de chaotische toestand, die op dit gebied bestond. Wethouder Poppe wees er op. dat op de plaats, waar nu de Oranjeschool was herbouwd, enige jaren geleden nog het water stond. Men vroeg zich toen af of het nog wel ooit mogelijk zou zijn op dit terrein te bouwen. De wethouder gaf voorts een over zicht van de ontwikkeling der school, die in 1928 werd gebouwd en reeds drie jaren later uitbreiding verkreeg. De heer Poppe zeide. dat bij de her bouw evenals trouwens bij het herstel van de andere scholen alle medewerking was verkregen van Den Haag. Tenslotte bracht hij 'dank aan de aannemers en aan de dienst van Gemeentewerken voor hun uitste kend werk. Ds. J. S. Hartjes, voorzitter van de Vereniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs, dankte in het bijzonder de dienst van gemeente werken. die met buitengewoon groot enthousiasme aan deze school had ge werkt. ook toen de plannen voor een parmanent gebouw werden afgekeurd en men moest overschakelen op een semi-permanent gebouw. Hij dankte de andere scholen voor hun gastvrij heid en de inspecteur van het lager onderwijs voor zijn medewerking. Ds. Hartjes zeide tenslotte, dat de dank bovenal dient uit te gaan naar God, die Zijn zegeningen ook in deze school betoont. ANDERE SPREKERS Ook de heer A. Schout. lidvanGed. Staten zeide. dat de medewerking van de instanties in Den Haag groot was geweest en wenste het schoolbe stuur geluk met het nieuwe gebouw. De heer A. A. Leenhouts, inspecteur van het lager onderwijs te Middel burg. wees op de grote vorderingen, die na de oorlog met het herstel van dc scholen zijn gemaakt in vergelij king met het buitenland. Vlissingen slaat in dit opzicht een zeer goed fi guur. Vele sprekers voerden hierna nog het woord: de heer Belger als oud-hoofd; hij bood een klein ge schenk aan voor de kamer van het hoofd, de heer H. Ligthart Schenk namens de ouders der leerlingen: de Jicer Schenk bood tevens een klok aan voor de hall, dhr. F. D. G. Prins. IE U W S In een O T E D O P Op 26 Oct. a.s. bestaat het wapen der Kon. Marechaussee 135 jaar. Een dag later zal ln Den Haag een groot de file worden gehouden. De stichting voor bloedgroepenon- derzoek cn het Centraal laboratorium van de Rode Kruis-bloedtransfusiedlenst heb ben gezamenlijk een internationale cur sus voor bloeagroepenonderzoek georga niseerd. die tot 11 September zal duren. Het is mogelijk het verkeerde bloed van pasgeborenen af te tappen en er goed bloed voor in te voeren. Hierdoor kan 50% van de zieke babies worden gered. Door onbekende oorzaak brandde Maandag ïn Oosterhout een kapitale boerderij af. De vlammen sloegen over naar een andere hofstede, die eveneens verwoest werd. Greta Garbo gaat weer filmen. Zri zal samen met James Mason de hoofdrol vertolken in ..Lover and friend", waar van de opnamen 15 Sept. in Rome zullen beginnen. als voorzitter van 't bestuur der Gere- formeerde school aan de Kasteel straat; de heer E. Bouwsma, namens de commissie van Toezicht, de heer G. A. de Rijke als hoofd van de Ge- ref. School, ds. J C. Sickesz namens de kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente. de heer H. van Rooijen na mens het schoolbestuur van de Chr. Ulo. de heer L. de Kloe namens de Vlissingse Schoolvereniging, de heer J. Moll als waarnemend directeur van gemeentewerken en tenslotte door de heer G. J. van Goudoever als hoofd van de Oranjeschool. Deze zei de. het bijna, niet te kunnen geloven, dat men nu na tien jaar weer in een eigen school is gekomen Ook hij dankte allen, die hieraan medege werkt hadden. Nadat verversingen waren rondge diend. werd het nieuwe gebouw be zichtigd. Jonge apen als ziekenverplegers. 'V. Maandagmorgen vroeg is de „Bantam" van de Kon. Rot- terdamsche Llqyd. begonnen te debarkeren. Bij de „passa giers" bevonden zich 65 apen. allen te Belawan aan boord gekomen. Gezagvoerder P. Brunt uit Den Haag. die de nukken van deze dieren uit ervaring kent en weet dat er onderling bloedige vechtpartij en warden geleverd, heeft tij dens de reis met goed succes een experiment tegepast Hij zette drie jonge aapjes die in hun onschuld het nog goed met elkaar konden vinden, in één hok byeen en telkens wanneer één der grote dieren in een gevecht knock out was ge slagen. of eigenlijk „gebeten"', werd hij meer dood dan le vend in het hok van de klein tjes gedragen. Deze gingen dan ogenblikkelijk voor zie kenverpleger fungeren. Dag en nacht werden de wonden gelikt om ze rein te houden en zo is ieder slachtoffer er weer bovenop gekomen. Met dit experiment is het gelukt de levende have zonder verlies over te brengen. r Bescherming burgerbevolking. Naar het A.N.P. meldt is de minis- .ter van Binnenlandse Zaken reeds voor enige maanden in overleg getre den met de Commissarissen der Ko ningin, de burgemeesters en de parti culiere organisaties, die zich de hulp verlening ten doel stellen, over de wjjze. waarop, aan de hand van de ervaringen van de laatste oorlog een doeltreffende bescherming van de be volking tegen de gevolgen van oor logshandelingen kan worden tot stand gebracht. Huisvesting voor Hervormde en Openbare lagere scholen van 't Zand Niet alleen Vlissingen, ook Middelburg is een nieuwe school r\jk gewor. den. Maandagmiddag werd op het Zand 't seml-permanente schoolgebouw, dat zowel de Hervormde als de openbare lagefre school van deze wyk een onderdak zal verschaffen, officieel geopend: een vriendelijk, gunstig gele gen gebouw met zeven eenvoudig maar doelmatig ingerichte, zonnige klassen, veel ramen en een grote betegelde speelplaats. Voor beide scho- len was deze opening een bijzonder moment, met name voor de Hervormde schoolvereniging, die sedert 1940 met ernstige huisvestingsmoeilijkheden te kampen heeft gehad. In het enige lokaal, dat voorlopig nog niet in gebruik komt, verzamel den zich de genodigden van wie wij noemen de wethouders de heren A. J. Berenpas en L. J. van 't Wcstende, de inspecteur L. O., dc heer A. A. Leen houts en de directeur van Gemeente werken. de heer A J. W. Mathijssen. In zijn openingsrede verklaarde de waarn. burgemeester, de heer J. W. Kögeler. het zeer te betreuren, dat over deze heugelijke gebeurtenis een schaduw valt de ziekte van de bur gemeester. Hij maakte zich de tolk van allen, toen hij de wens' uitsprak, dat deze spoedige beterschap zal mogen smaken. De heer Kögeler uitte zijn voldoening over het feit, dat hier nu SEPTEMBERL1CHT Ge moet, als ge in uw tuin zit, of aaii het Zeeuwse water staat, of als ge door zo'n oud Zeeuws stadje of dorpje dwaalt, in deze dagen eens letten op het zonlicht. Niet als het volle dag is en de zon nog laait, maar 's morgens in de vroegte en als het avond wordt. Het is zo doorzichtig als kristalwa feren toch ligt het als een zeer dunne en zeer zachte sluier over alle dingen. De rode daken der huizen, de grijze gevels, de bomen en het mos op hun stammen, zijn overtogen met een zachte klaarte, het licht is fluwe lig en mild. Uw ogen doen er geen pijn van, zoals va$ het geweld van de zomer. Ge moet zien hoe uw appelen en peren glanzen in dit September- licht. dat als oud zilver om de torens hangt cn een sluier legt over de men sen, die op de brede akkers de aard appelen oogsten en elders al weer ploegen en eggen cn zaaien gaan. Het is een licht om van te houden, er zit iets fan volle rijpheid in. Hoor in dit licht het versleten draaiorgel spelen langs de grachten Het is het licht, waarin ge s mor gens de eerste herfstdraden in uw tuin gespannen ziet, ook van oud zil ver, van bloem naar bloem, van blad naar blad, van stam naar stam. En ge moet ook letten in dit licht op de vensters der oude huizendie dromen over dingen die voorbij zijn. ln het juichen van de lente en in het laaien van de zomer ts het moeilijk om die ruiten te verstaan. 'laar nu, in September, zult ge waarschijnlijk dit dromen begrijpen. Er zit iets melancholieks in dat spie gelen van oude ruiten. En datzelfde zit in het licht van September. Grote branden in Bandjermasm. Waarschijnlijk kwaadwilligheid. In de nacht van Zaterdag op Zon dag is op 7 plaatsen tegelijk brand uitgebroken op het emplacement van het rubberfonds te Bandjermasin. Het vuur greep snel om zich heen. Toen het blussingswerk kon aanvangen, stonden vrijwel al het opgeslagen rubber en de grote werkplaats in lichter laaie. Twee loodsen en de kan toorgebouwen bleven gespaard. Dc schade aan de machineriewerkplaats, gieterij, draaierij en electrische cen trale is voorlopig op vijf millioen gul den geschat. Op 3 Juli zijn te Band jermasin het rookhuis en de rubber opslagplaats verbrand. De schade be droeg toen een half millioen. Evenals re vorige maal wordt kwaadwilligheid vermoed, hetgeen echter niet bewezen kan worden. Zondagochtend om 11 uur werd de brand bedwongen. Er kwa men geen persoonlijke ongelukken voor. Zondagavond is bekend geworden, dat drie Nederlandse planters van de rubberonderneming Danau Salak ver mist worden. Zij vertrokken Zondag morgen zonder bewaking van Danau Salak naar de 10 km verder gelegen afdeling van dc onderneming. Zij zijn daar echter niet aangekomen. Pa trouilles werden uitgezonden, doch 't resultaat van hun onderzoek is nog niet bekend. Gymnasium-leraren ongerust. Het genootschap van leraren aan Nederlandse gymnasia heeft in haar 119e jaarvergadering twee moties aangenomen, welke ter kennis zul len worden gebracht aan de rege ring. In de eerste motie wordt ge zegd, dat het genootschap met ont steltenis kennis heeft genomen van het voornemen der regering om aan de leraren bij het voorbereidend ho ger en het middelbaar onderwijs 'n salaris toe te kennen, dat aanzien lijk ligt beneden dat van de leraren van net middelbaar nijverheidson derwijs en in de tweede motie wordt als de overtuiging van het genoot schap uitgesproken, dat personen, die door nun houding in ae bezet tingstijd hebben bewezen ongeschikt te zyn voor het ambt van leraar, niet bij het onderwjjs herplaatst mo- "•en worden. eens een bouwwerk op de gestelde tijd is afgeleverd; dit noemde hij een unicum. Woorden van lof en dank richtte hij tot allen, die aan de tot standkoming hebben medegewerkt. Het semi-permanente karakter van de school is zo veel mogelijk beperkt. Op 31 Mei 1948 werd tot de bouw be sloten. die de mogelijkheid biedt Ja- ter tot uitbreiding over te gaan en de scholen daardoor te scheiden. Spreker eindigde, na nog op het belang van onderwijsvernieuwing te hebben ge wezen met de wens, dat de nieuwe school een blijvende plaats in de har ten van de Zandtenaren zal gaan in nemen. DANKBAARHEID De lieer A. A. Leenhouts zeide ver blijd te zijn over de steeds verder gaande wederopbouw van het onder wijs in Zeeland. Hij gaf als zijn me ning. dat de school gezien moet wor den tegen de achtergrond van de so ciale waarden. Door de onderwijsver nieuwing zal op de ongetwijfeld ste vige stam een nieuwe frisse loot ge- ent kunnen worden. De heer J. Schipper, hoofd van de Herv. school, liet zijn grote dank baarheid over de totstandkoming van de j,chool in de eerste plaats uitgaan naar God. Het hoofd van de openba re school, de heer W. Groet, wendde zich speciael tot het bestuur van Volksonderwijs. dat zoveel gedaan heeft om tot oprichting van de O.L. school 't Zand te geraken. Hij zeide op een aangename samenwerking met de „buren" te vertrouwen; de enige wedijver mag zijn de kwaliteit van het onderwijs. Tenslotte werd nog ge sproken door de heer W. Spinnaay, namens de Ned. Onderwijzers Vereni ging, die aantoonde, dat het openbaar onderwijs op 't Zand in een grote be hoefte voorziet. (Ingezonden mededeling) V Bestrijd die afschuwelijke j kwelling grondig met het huidgeneesmiddel dat alleen schadelijke kiemen doodt Burgemeester van Middelburg ernstig ongesteld. In ziekenhuis opgenomen' De burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essen- burg, is ln het ziekenhuis aldaar op genomen, alwaar hy geruime tijd vol komen rust zal moeten houden. De burgemeester werd Zondag ge- troffen door een hersenbloeding. Zyn toestand is ernstig, doch hy genoot van Zondag op Maandag een rustige nacht. Naar wij hedenmorgen vernamen, heeft de burgemeester ook van Maandag op Dinsdag een vrij rustige nacht gehad. In zyn toestand is wei nig verandering gekomen. Als waarnemend burgemeester van Middelburg treedt op de heer J. W. Kögeler. Onteigening voor het Goese Gasthuis. Aan de Twqede Kamer is thans een wetsontwerp aangeboden tot onteige ning „ten behoeve van de noodzake. lyke uitbreiding van haar afdeling Ziekenhuis met een in de nabijheid van het ziekenhuis gelegen pand (huis met erf), thans in huur bij het Gasthuis" en ten name van „het Gast huis te Goes". In de Memorie van Toelichting merkt de Minister van Sociale Zaken o.m. het volgende op: „Daar sinds 1940 het aahtal in het Gasthuis te Goes te verplegen perso nen en daarmede de vraag naar ver- pleegruimte sterk is toegenomen, zag het bestuur van het Gasthuis zich ge noodzaakt maatregelen te treffen voor uitbreiding van verpleegruimte Door het huren van drie naast elkaar in de nabijheid van het Gasthuis gele. gen huizen was het bestuur in staat het aantal bedden van 65 tot 130 te vermeerderen Wel is waar zrjn door de bouw van barakken deze huizen, waarvan de huur per 31 December 1949 afloopt, thans voor verpleeg ruimte niet meer in hun geheel nodig, maar 'het bestuur van het Gasthuis acht. gezien de uitbreiding van het aantal verpleegden de inrichting van een tweede operatiekamer dringend noodzakelijk en wenst met het oog daarop blijvend de beschikking te heb ben over de thans vrijkomende ruimte der genoemde drie huizen om daar heen het laboratorium en de poli kliniek te kunnen doen overbren. gen". Meer hout bij woningbouw. Nadat begin Juli de distributie voorschriften betreffende bouwhout waren ingetrokken bleef nog de bepa ling van kracht, dat per woning ma ximaal 10 M3 hout mocht worden verbruikt. Thans is ook deze laatste houtbe- perkende maatregel bij woningbouw ingetrokken. Bosbranden op de Veluwe geblust Met inspanning van alle krachten is het Maandagavond om ca. 6 uur gelukt de beide bosbranden tussen Oldebroek en Nunspeet tot staan te brengen. Toen waren circa 11 ha. bos. meest 60- jarige dennen, in wel ker kronen het vuur gretig een prooi had gevonden, in vlammen opgegaan. Nog tot laat >n de avond zyn de brandweren bezig geweest met. het nablussen van het smeulende humus. De warmste Septemberdag sinds 100 jaar. DE WARMSTE DAG IN 1949. Het was Maandag In ons land de warmste dag van het jaar. Op de middag was de temperatuur byna overal drie cn dertig graden Celsius, dat is veertien graden meer dan normaal. Het was gisteren bovendien de warmste Septemberdag in meer dan honderd jaar. Kamerlid achtte loonbijslag van ƒ1.— niet voldoende. Het lid der Eerste Kamer Oostex-huis (P.v.d.A,). heeft aan de minister van so ciale zaken, van economische zaken en van landbouw, visserij en voedselvoor ziening gevraagd of deze er zich reken schap van hebben gegeven, dat in de pe riode 15 September 194815 Juni 1949 het indexcijfer van de kosten van levenson derhoud op basis van het goederenpakket 1935—1936 is gestegen van 206 tot 224 of met bijna 8 procent, terwijl in dezelfde periode het indexcijfer voor de regelings lonen omhoog is gegaan van 186.8 tot 195 of met \Vt procent, waardoor de koop kracht van de lonen in de genoemde pe- riode met ca. 3& procent is gedaald. Het Kamerlid meent, dat op grond van deze cijfers de conclusie moet worden getrokken, dat de loonbijslag van f 1- niet voldoende is geweest om de prijsstij ging te compenseren. Gevraagd wordt of de ministers bereid zijn een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van. de prijsstijgingen, in het bijzonder bij voedingsmiddelen, en. wan neer uit dit onderzoek ongemotiveerde prijsopdrijving zou blijken, opnieuw prijs- voorschriften af te kondigen. Ook wordt gevraagd maatregelen te nemen om de daling van de koopkracht van de lonen op te vangen. Twee jongens verdronken. De 7-jarige G. de G. uit Amsterdam West geraakte Zondagmiddag tijdens het spelen in het water van de Kost- verlorenkade en kwam door verdrin king om het leven. In het Noordzeekanaal is Zondag middag het lijk opgehaald van een 15- jarige jongeman, J. J. B., die in het Noordzeekanaal was gaan baden zon der de zwemkunst machtig te zijn. Internationale Rode Kruis- wedstrijd. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubi leum van de colonne Amsterdam van het Nederlandse Rode Kruis heeft de hoofdstad een wereldpremière van zeer bijzondere aard gehad. Er is nl. een inter nationale wedstrijd gehouden van Rode Kruis-equipes, die elk bestaand uit vier helpers, elkaar de loef probeerden af te steken bij het verlenen van eerste hulp. De eerste prijs werd behaald door de Deense ploeg, de tweede door Engeland, 3e België. 4e Zweden. 5e Ierland, 6e Ame rika, 7e Bodegraven, 8e Bergen op Zoom, 9e Rhenen. Rijksdienst voor wegverkeer ingesteld. De minister van verkeer en water staat heeft overwegende, dat bin nen afzienbare tijd de inwerkingtre ding kan worden verwacht van de Wegenverkeerswet en van het We- fenverkeersreglement, ingesteld een ienst voor de afgifte van kenteken bewijzen voor motorvoertuigen en aanhangwagens, aan welke dienst mede zal worden opgedragen de keuring van autobussen en huur auto's. Deze dienst zal de naam dra gen van Rijksdienst voor het Weg verkeer. Hij wordt gesteld onder de bevelen van de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Verdeling wethouderszetels in Goes. Naar wij vernemen zijn de leden van de nieuwe Gemeenteraad van Goes gisteravond tot overeenstem ming gekomen omtrent de verdeling van de wethouderszetels. De volgende partijen zullen een wethouderszetel krijgen, namelijk de P. v. d. A., de C.H.U. en de K.V.P. Vermoedelijk zullen gekozen worden de heren A. Buys, J. J. van Melle en J. H. Roose. Directeur R. Landbouw- winterschool Goes. Naar wij vernemen is per half Sep tember als opvolger van wijlen ir. C. J. Droogendijk tot directeur van de Rijkslandbouwwinterschool te Goes benoemd ir. J. Versteeg aldaar. De nieuw benoemde is allerminst een onbekende figuur in Zeeuwse landbouwkringen. Op 26 Mei 1901 te Hardinxveld ge boren. bezocht de heer Versteeg des tijds de Landbouwhogeschool te Wa- geningen. waar hy in 1927 het inge nieursdiploma behaalde. Na enkele kleinere betrekkingen te hebben ver vuld, kwam hij in 1930 naar Zeeland als asisstent-secretaris van de Zeeuw se Landbouwmaatschappij. Bij de be noeming van ir. Dorst tot Provinciaal Voedselcommissaris werd ir. Versteeg daarop adj.-secretaris van de Z.L.M. Bij de oprichting van de N.A.K. in 1932 werd hij tevens belast met de leiding van de keuring van gewassen. Toen in 1942 de beruchte Landstand in het leven werd geroepen, nam ir. Versteeg ontslag bij de Z.L.M. en ging geheel over naar de Keurings dienst Zeeland van de N.A.K. Als ad junct-directeur was hij hier speciaal belast met de technische leiding van de keuringen. Tot op heden heeft hij deze functie vervuld. Voorts was ir. Versteeg van 1934 af tijdelijk leraar a^n de Rijkslandbouw winterschool en is verder o.m. voor zitter van de erkenningscommissie voor zaaizaad- en pootgoedhandela- ren en voorzitter van de afd. Goes van de Melkfederatie. Dijk- en wegbeplanting op Noord-Beveland. In „De Stadswijnkelder" te Kor:, gene, werd Maandag door de Kring Noord-Beveland van de Zeeuwse Landbouw My., na gehouden overleg met Staatsbosbeheer, een vergade ring gehouden niet genodigden over „de herbeplanting van dijken, wegen en veren op Noord-Beveland". JUBILEUM BIJ DE A.T.O. Maandagmorgen had in de wachtka mer van de Spoorwegen te Goes een huldiging plaats van de heer J. W. van der Leyé, chef-commies van de N. V. Ato/Van Gend en Loos, in ver band met zijn 45-jarig dienst jubi leum. Nadat de jubilaris met zijjt echtge note per auto van huis was afgehaald, heeft mr. Dijkman, namens de direc tie uit Utrecht, de heer v. d. Leijé in bijzijn van vrijwel het gehele Goess personeel toegesproken en hem de zil veren draagmedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau aangebo den. Zoals gemeld werd hem dezer dagen bij K.B. deze onderscheiding verleend. Namens het personeel sprak de plaatselijk directeur de heer J. Ph. Plooy. die een tuinstoel aanbood, ter wijl de heer J. C. Koster, namens de Spoorwegen Goes, bloemen overhan digde. Mevr. v. d. Leijé ontving, ook namens het personeel bloemen. Vroege dieseltrein uit Zeeland Om 7.48 uit Vlissingen. Naar wjj vernemen zal met ingang van de nieuwe winterdienstregeling op 1 October a.s., door de Spoorwe gen een Diesel.frpin worden inge legd, welke om 7.48 uur uit VHssin. gen zal vertrekken cn daar aanslui. ting heeft op de Prov. öooldiensten. Vlissinqen Havendorp heeft een kleuterschool. Werd Maandag officieel geopend- Maandagmiddag werd in het ont. spanningslokaal in het Havendorp te Vlissingen de nieuwe openbare kleu. terschool officieel door burgemeester mr. B. Kollf geopend. In zyn openingsrede zeide de bur gemeester, dat met de stichting van net Havendorp er allerlei problemen waren gekomen, waardqor er vele voorzieningen getroffen moesten wor den o.a. op het gebied van de ont spanning. Het bleek, d'at het noodza kelijk was om in het Havendorp, waar vele jonge kinderen zijn, een kleuter school op te richten. Deze school is de eerste gemeentelijs kleuterschool in Vlissingen. De burgemeester hoop te, dat de school onder leiding van mej. Timmermans en haar assistente, mej. v. d. Duin, zou mogèn bloeien. Wethouder L. P. van Oorschot, die tevens sprak namens de Stichting Noodwoningen, zeide dat door de op richting van de kleuterschool het ontspanningslokaal rendabeler wordt gebruikt. Het is enigszins uitgebreid, waardoor een goed geheel is verkre gen. De wethouder dankte de Kon. lij. de Schelde, die gratis materiaal beschikbaar had gesteld voor het ryeubilair en de directeur van de Am bachtsschool te Middelburg, de heer E. Visser, die de meubelen naar teke ningen van gemeentewerken door zijn leerlingen had doen vervaardigen. Een woord van dank richtte de neer van Oorschot verder tot een aantal inwoners van het Havendarp, die hun vrije tijd beschikbaar hadden gesteld om de meubelen te schilderen. Wet houder W. Poppe bracht in herinne ring' hoe Volksherstel door een ruime gift in de stichting van de kleuter school had bygedragen en dankte mej. H. J. Glasz uit Leiden, inspec- trice van het kleuteronderwijs voor haar waardevolle adviezen. Verder werd gesproken door de heer A. Schout, lid van Ged. Staten namens het Provinciaal Bestuur van eZeland. dhr. E. Visscher. directeur van de Ambachtsschool te Middelburg en de heer W. van Duure, voorzitter van de vereniging „Havendorps Be lang". Deze dankte de autoriteiten voor de medewerking bij de stichting van deze school. De heer van Duure zeide. dat het de mensen uit Haven dorp speet, dat het schilderen van de meubelen niet geheel door hen kon worden beëindigd. Hij pleitte tenslot te voor een verlaging van de leefiyds- grens. Dit laatste was echter volgens wethouder Poppe onmogelyk. Als laatste spraken nog mej. Glasz en mej. Timmermans. Donderdagavond geeft de accor deonvereniging „Crescendo" te Vlis singen, onder leiding van de heer M. P. Ventevogcl, het laatste ge meenteconcert m Havendorp. Uitge voerd worden marsen, walsen en potpourris. VRIENDSCHAPPELIJKE WEDSTRIJDEN. Zondagmiddag speelde Walcheren een vriendschappelijke wedstrijd tegen Vlis singen II, De rood-witte reserves won nen met 7—0. Zaterdagmiddag kwamen dc Zeelandia- reserves in het veld tegen Vlissingen 4. Nadat de Vli^lngers voor de rust de lei ding hadden genomen, maakte de thuis club in de tweede helft gelijk (11). Middelburg MARS VAN ENGELS LEGER DES HÈILS.ORKEST Het Engelse Leger des Heils-mu- ziekkorps „Portsmouth Citadel Band" zal Donderdagmiddag a.s. om onger veer half 4 in Middelburg arriveren, na eerst 's morgens een uitvoering te hebben gegeven in de Bredase ge vangenis. De stoet zal worden opgesteld^aan de Kanaalweg en zal vervolgens door de Stationsstraat, langs de kaaien, door de Molstraat en de Spanjaard straat naar het gemeentehuis in de Wagenaarstraat marcheren. Daar zal het korps voor dc waarnemende bur gemeester spelen en door deze offici eel ontvangen worden. Via de Lange Noordstraat. Markt, Lange Viele marcheert de band daar na naar de Legerzaal in de Hoog straat. In de uitvoering in de Oost- kerk, die 's avonds plaats heeft, zal kapiteine Le Roy-Vos een sopraan solo zingen. Oostkapelle Donderdagavond gaf de muziekvereni ging „Crescendo" te Oostkapelle een con cert ui Zonneveld, wat door verpleegden en personeel aandachtig werd aangehoord. Veere V.C.K, WON SERIE WEDSTRIJDEN VCK uit Koudekerke nam deel aan de door Veere, georganiseerde serie- wedstrijden, welke oorspronkelijk op Hemelvaartsdag zouden zijn gehouden, maar toen door de slechte .weersom standigheden moesten worden uitge steld. De jongens uit Koudekerke toonden zich ook nu weer de sterk- sten en wonnen de beker. Nieuwland en Serooskerke mochten elk een me daille mee naar huis nemen, terwijl de organiserende vereniging als laatste eindigde. De uitslagen waren: VCK Serooskerke 43: VeereNieuwland 2—3; VeereSerooskerke 2—3; VCK— Nieuwland 61. Vrouwenpolder MOTORRIJDER VIEL OVER HOND. Zaterdagavond had een motorrijder uit St. Laurens te Vrouwenpolder het onge luk over een hond te vallen. Hij liep aan een van zijn handen dusdanige ver wondingen op. dat hij zich onder genees kundige hulp moest stellen. De duorijd ster kwam met de schrik vrij. O.- en W.-.Souburg RINGRIJDERIJ. Zaterdag werd er te Souburg een rlng- rijderij gehouden, waarvan de uitslag luidt: 1 Jan Melse, 22 r.; 2 P. Jongepier, 22 r.; 3 W. Bosschaart, 18 r.; A P de Visser. 16 r ;5 J. Brasser. 16 r.; 6 L. Bras ser, 15 r.: 7 J. Baart, 15 r.; 8 J. Cevaal, 14 r.; 9 P. de Pagter, 14 r.; 10 Jac. Lou- werse, 13 r.; 11 A. Castel, 12 r.; 12 C. Stroo, 11 i\; 13 J. Filius, 11 r.; 14 J. de Rijcke, 11 r.; 15 L. Jobse, 10 r.; 16 A. W. Bakker. 10 r.; 17 P. Arendse. 10 r.; 18 K. Janse, 8 r.; 19 A van Soelen 7 r_; 20 P. Wisse. 7 r.; 21 C. Joziasse. 5 r 22 P. Flo- risse. 5 r.; 23 J. v. Eenennaam 3 r.; 24 W. de Visser. 3 r. De beker Nemidso werd gewonnen door J. Baart, beker v. d. Have door Jan Mel se. volgringen 6 door P. Jongepier. Extra prijzen werden gewonnen door P. Visser, A. van Soelen. C. Joziasse en W. de Vis ser. De potlepel kwam in het bezit van P. de Visser. VOORVORK GEBROKEN. De heer Ph. v. d. V. te Souburg kwam Maandagmiddag op de hoek BraamstraatKanaalstraat, doordat de voorvork van zijn fiets brak. zo danig te vallen, dat. hy versuft bleef liggen. Later moest hij zich met flinke hoofdwonden onder doktersbehande ling stellen. In een Zaterdagmiddag gehouden openbare vergadering van de weegbrug „Algemeen Belang" te Vrouwenpolder werd tot weger benoemd, de heeï v. d. Amele te Middelburg. Officiële publicaties. De "Burgemeester van Vlissingen is Woensdag a.s. verhinderd spreek uur te houden. Het bezoek van de directie van de Zuid-Hollandse Maatschappij tot het red den van drenkelingen aan Veere stond niet. zoals wij gisteren meldden, onder leiding van de presidant-directeur. de heer B. F Ruys. maar van een der direc teuren. de heer M. Leis, die ook het woord I voerde aan het diner.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2