PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tegen S.D.-man Willy Lages is de doodstraf geeist 0E BILT Hij verdiende de dood vijf maal JOEGO SLAVISCHE LEIDERS NIET BEZORGD OVER OORLOGSGEVAAR PLANNEN VOOR VERBINDING ALBERTKANAAL MET DE RIJN Beslissing in China. J Churchill poseerde als vader van de Europese gedachte VLISSINGSE VISSERSHAVEN MOET VERBETERD WORDEN Een snelle oplossing is mogelijk VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 217 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en W. B. den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofd red.: G. Balllntljn. Pl.verv.: W. Leertouwei en EL A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per vveelc: f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 Der kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 6 Sept. 1949 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. But. Vlissingen Watstr. 58-tfO. tel. 2355. 3 lijnen (b.g,g. 2357) M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Voor het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof, werd na een onderbre king van een maand, het proces voortgezet tegen de 18-jarige Kriminal- rat Willy Lages, voormalig chef van de S.P. en de S.D. te Amsterdam. De proc.-generaal mr. C. van R\j hield zyn requisitoir, dat meer dan drie uur in beslag nam en eiste des middags te kwart voor één de dood straf. Te half tien werd Lages de be klaagdenbank binnengeleid. De pre sident prof. van Hamel gaf direct het woord aan mr. van Rij, die al lereerst tal van argumenten aan voerde om te bewijzen, dat het Hof bevoegd was deze zaak tegen een Duitse politieman te behandelen. Hij gaf een overzicht van de lange reeks misdaden, die beklaag de pleegde en legde er de nadruk op, dat het Hof zal dienen vast te houden de stelling, dat het met voorbedachte rade doden van men sen, anders dan na een rechterlijk vonnis en anders dan uit zelfverde diging, moord is en blijft. Dat een in krankzinnigheid weg glijdende Führer de moorden, brand stichtingen, plunderingen, de geme- Silbertanne's en de uitroeiing der Joden heeft gelast, maakt aldus de proc.-generaal, voor Lages' ver antwoordelijkheid geen verschil. DUITSE WET. Himmler, Lages, enz. vroegen zich niet af wat de Duitse wet eiste. Het gevolg was een gangster-optre den in groot verband, wijl verdachte zelf er niet aan dacht zich door re gels van behoorlijkheid te laten lei den. De proc-gen. bracht hulde aan de bevolking van Noord-Holland voor het verzet tegen fcages' maatrege len. Hij hekelde de houding van Lages, die mr. W. A. van Namen vasthield als gijzelaar om daardoor eigen lijfs behoud te bedingen. DE MISDADEN. Spr. herinnerde aan het fusille ren van 15 verzetsstTgders te Over- ■veen, die in een gereed gemaakte grafkuil moesten gaan liggen alvo- rens zij gedood werden. Hij roemde de vaderlandsliefde van Hamnie Schaft, die op bevel van Lages werd omgebracht. Over de Silbertanne's zeide de proc.-generaal, dat Lages en zijn mannen op de meest lafhartige wijze aan het moorden sloegen. Spr. becritiseerde het vonnis van 12 jaar, dat werd opgelegd aan dr. Harster. voormalige Befehlshaber der S.D., die 100.000 mensenlevens liet vernietigen. Zulk ccn aantal aldus spr. boet menniet met een gevangenisstraf. Over de Jodenuitroeiing, zelde de heer van Rh, dat alle argumenten van Hitier klinkbare nonsens wa ren. Wie op nonsens misdaden gaat bouwen, moet daarvan de gevolgen dragen. Spr. achtte het ook bewezen, dat Lages op de hoogte was van de ern stige mishandelingen, die door zijn ondergeschikten werden gepleegd. De proc.-gen. typeerde daarna Lages als iemand, die alles deed voor zijn carrière en steeds maar gehoorzaamde. Herinnerend aan het milieu van hardwerkende, eerlijke mensen, waar uit Lages stamt, riep mr. van Rij hem toe, dat de vroeger in Bruns- wijk zo eerzame naam Lages ten eeuwigen dage een vloek zal zijn in Nederland. Ik kan, zo besloot mr. van. Ry, slechts één straf vorderen, ware dat niet 2o dan zou ik de eis van de doodstraf vijfmaal laten weerklin ken: eenmaal voor het doodschie ten van arrestanten, eenmaal voor de Silbertanne's, eenmaal. voor de Jodenvervolgingen en voor de raz zia's en mishandelingen. nu vatte spr. ciezc misdaden sa men onder de ene eis: de doodstraf. Lages vertrok b\j het horen van deze eis geen spier van zijn gelaat. HET PLEIDOOI De zitting werd daarop geschorst tot twee uur toen de verdediger mr. O. G. Feenstra aan het woord kwam voor het houden van zijn pleidooi. Hij deelde zijn rede in twee ge deelten en begon met een uitvoerig college over internationaal strafrecht en volkenrecht. Drie uur lang luister, de het hof in de warme zaal naar de woordenvloed, terwijl Lages onver stoorbaar voor zich uit bleef kijken. PLEIDOOI. MR. FEEXSTRA. Het pleidooi van mr. Feenstra duurde tot des avonds half elf. De verdediger nam punt voor punt. de dagvaarding door en trachtte een aantal punten te weerleggen. De tra gedie van Lages achtte spr. dat hij een zo goed politieman was. Hand having van orde en rust was zijn levenswerk. Pleiter meen de. dat de tegen Lages geëiste doodstraf in geen verhouding stond tot de straffen van 12 jaar tegen dr. Harster en. generaal Christiansen Aan het einde van zijn pleidooi vroeg mr. Feenstra primair nietigverklaring van de dagvaarding, subsidiair dat het hof zich onbevoegd zou verkla ren. De schending van het oorlogs recht en het feit, dat beklaagde de onwettigheid van de hem gegeven bevelen kende, achtte spr. niet bewe zen. Verwijzend naar art. 91 mil. wetboek van strafrecht vroeg mr. Feenstra meer subsidiair, dat ver dachte veroordeeld zou worden tot een maximumstraf van 3 jaar. Mr. van Rij, de procureur-generaal zal vandaag aan het woord komen voor zijn repliek. Dr. Plesman 60 jaar. Op 7 September a.s. zal dr. A. Plesman, president-directeur van de K.L.M., 60 jaar worden. Begrijpelijkerwijs wenst dr. Ples man in verband met recente gebeur tenissen deze dag zo onopgemerkt mogelijk te laten voorbijgaan De heer Plesman kwam in April 1915 voor het eerst met de vliegerij in aanraking, toen hij als luitenant het gedaan wist te krijgen waarne mer te worden bij de in 1913 opge richte Nederlandse militaire lucht vaart. In 1918 haalde hij zijn vlieg brevet.. Vlak na de grote luchtvaart tentoonstelling in 1919 werd met be hulp van enige Hollandse bankiers de K.L.M opgericht. De heer Ples man werd directeur. Door hard werken en een groot organisatie-ta lent kon hij ér toe bijdragen de K. L. M. te doen uitgroeien tot één der grootste luchtvaartmaatschappijen ter wereld. Als dank voor zijn pres taties werd de heer Plesman in '47 door de universiteit te Delft be noemd tot doctor honoris causa. Tito-bewind Is en blijft communistisch. Het onafhankelijke Britse Lagerhulslld Zilliacus, onlangs wegens gebrek aan'dicipline uit de Labour.party gestolen, heeft 2 weken in Joego-Slavië vertoeft en daar met de meeste leiders gesproken, o.a. met maarschalk Tito. Na zjjn aankomst te Londen deelde hy mee, dat Tito hem had verze kerd, dat de Joego-SLavisclve regering een communistisch bewind is en blijft en dat zij niet voornemens Is zich te scharen aan de zijde van „kapita listische" landen. Tito gaf verder in harstochlelijke bewoordingen te kennen, dat binnen het communisme meer acht moest worden geslagen op de menselijke waardigheid. Hij zou er naar streven waarden als vrijhed en gerechtigheid in de nieuwe Joego-Slavische party ingang te doen vinden. Zilliacus had de indruk gekregen Conferentie in Antwerpen. Zuid-China tegen Tsjang Kai Sjek. Volgens welingelichte politieke kringen zou de coup van de natio nalistische generaal Loe Han, die te gen de nationalistische Chinesche regering in opstand is gekomen en thans de stad Koenming, de hoofd stad van de provincie Joennan, In zijn macht zou hebben, grote ver. wikkelingen kunnen veroorzaken voor China en geheel Zuid-Oost Azië. Door het verlies van Koenming zouden de voornaamste nationalis tische verbindingen verbroken kun nen worden en net plan van de na tionalistische regering om Tsjoen- king tot noodhoofdstad en bolwerk tegen dc communisten te maken in feite verijdeld zijn. Voorts zou door het verlies van Koenming, dat de Amerikaanse luchtbasis in oorlogs tijd was, voor de Chinese communis ten de weg bereid zijn naar de gren zen van Frans Indo-China en Birma. Men vreest dat de coup van ge neraal Loe zou kunnen leiden tot gelijke opstanden in de provincies Szetsjoean, waarin Tsjoenking is gelegen, Kweitsjow cn Kwantoeng, met de bedoeling om tot afzonder lijke vredesverdragen met de com munisten te geraken. Volgens het officiële nationalisti sche persbureau is in Tsjoengking 'n communistische illegaal ter dood ge bracht omdat hij medeplichtig zou zijn aan de brand, welke Vrijdag en Zaterdag heeft gewoed en waarbij een duizendtal slachtoffers is geval len. Met hem is nog een andere man door het executie-peloton van het garnizoen terechtgesteld. Generaal Loe gaf de nationalisti sche troepen M8 uur de tijd om Koenming te verlaten. Maandag werd gemeld, dat het leger van generaal Loe de stad Kweijang had bereikt. Loe zou be slag gelegd hebben op een zevental vliegtuigen van de luchtvaartmaat schappij van generaal majoor Clai re Chennauit, de voormalige com mandant van de Amerikaanse veer tiende luchtmachtgroep in China. De eerste drie dagen van Septem- ber hebben Antwerpse havenautori teiten en vertegenwoordigers uit Duitse Rijnvaartkringen geconfereerd over de aanleg van een kanaal, dat het Albertkanaal via Aken zou ver. binden met de Rijn te Neuss, nabij Düsseldorf. De Westduitse autoriteiten blijken in dit kanaal groot belang te stellen. Rumoer om Robeson. Na afloop van. een Zondag door de neger-zanger Paul Ro beson te Paakskill (New York) gegeven concert, waarbij naar schatting tienduizend personen aanwezig waren, is door oud strijders een „anti-communisti sche" demonstratie gehouden, waarbij met stenen werd gewor pen. Een vijftigtal personen, merendeels inzittjnden van autobussen of auto's, die van t concert terugkeerden, werd ge wond. Een autobus-onderne ming deelde mede, dat dertien van de acht en twintig bussen, die zij voor vervoer van con certgangers had uitgezonden, vermist worden. Men veronder stelde, dat deze bussen in han den gekomen waren van vrij willigers, die als chauffeur op traden omdat de chauffeurs van de onderneming weigerden te rijden. De Ronde Tafel-conferentie. De financiële en economische com missie van de Ronde Tafel-confei-en- tie kwam Maandagmiddag in de -Lai- ressezaal bijeen voor haar tweede formele plenaire vergadering. Voorzitter mr. Indra Koesoema bracht verslag uit over de vier infor mele besprekingen van de vorige week, die tot doel hadden het gehele terrein te verkennen van de financië le en economische betrekkingen tus sen Nederland en Indonesië. Er werd een viertal subcommissies ingesteld, die zo spoedig mogelijk rapport zul len uitbrengen aan de plenaire ver gadering. Luit. Kol. Jahja is per K.L.M. naar Indonesië vertrokken. Hij zal aan de Republikeinse regering verslag uit brengen over de gang van zaken op de R.T.C. en inlichtingen inwinnen over de uitvoering van de order tot het staken der vijandelijkheden. Minister van Maarseveen bezocht 't perscentrum van de R.T.C.. zonder echter de journalisten met nieuws te verblijden, terwijl Sultan Hamid II, een bezoek bracht aan Sneek. De vliegramp te Bari. AUTOMATISCHE PILOOT NIET DE OORZAAK? Het meest vitale onderdeel van de automatische piloot, die zich in de Constellation „Roermond" bevond, is volgens Par. volkomen in orde be vonden. Dit onderdeel is de eïectro- nische versterker, waarmee de K.L.M. juist de ervaring heeft opgedaan, dat het zeer kwetsbaar is. Het appa: J xl is bij Bari door\ duikers naar boven gebracht en naar Amsterdam ver voerd. Bij een proef op Schiphol is deze electronische Versterker van de automatische piloot doorgemeten. Dit kon op normale wijze geschieden. Dit resultaat wijst er op. dat de kans, dat de automatische piloot de oorzaak van de ramp bij Bari is geweest, aan zienlijk verkleind is. Luchtmanoeuvres in Engeland. Franse jachttoestellen, Nederland se en Belgische straaljagers en Ame. rikaanse zware bommenwerpers, zullen met Britse oorlogsvliegtuigen ■meloen aan luchtmanoeuvres In Belgische kringen dateren de plannen tot het graven van een di recte kanaalverbinding met 'de Rij: zonder op Nederlands grondgebied te komen, reeds van lange jaren her- En oplossing kon echter nimmer ver wezenlijkt worden, aangezien er over de plannen in Duitsland geen zeker heid bestond. Sommigen wensten het kanaal namelijk in Keulen te zien uitmonden, anderen nog verder Rijn opwaarts. Een derde groep van be langhebbenden. en onder hen bevon den zich do meeste technici en spe cialisten op het gebied van de Rijn scheepvaart. was aanhanger van een kanaal, dat nabij Neuss in de Rijn zou vloeien. Overeenstemming blijkt thans verkregen te zijn over de laat ste oplossing. Tijdens de bijeenkomst te Antwerpen werden nog talrijke andere punten van gemeenschappe lijk belang besproken, zoals de ver betering van de treinverbindingen voor internationale treinen en van het oponthoud voor douane-onderzoek, het vreemdelingenverkeer en de ver eenvoudiging van het autoverkeer tussen België en Duitsland. Ook werd de mogelijkheid bestudeerd, dat West- Duitsland in de toekomst meer grond stoffen zal afnemen uit de Congo, evenals de ontwikkeling van de Duit se uitvoer naar deze Belgische kolo nie. Binnenkort handelsverdrag met West-Duitsland gereed. Het handelsverdrag tussen Neder land en West-Duitsland, dat naar ver wacht wordt binnenkort zal worden getekend, zal waarschijnlijk betrek king hebben op een waarde van 120 a 130 millioen dollars. Het verdrag zal als voorbeeld voor alle toekomsti ge handelsovereenkomsten van West- Duitsland dienen. Voor de meeste goederen zullen geen bepaalde be dragen worden vastgesteld. Zaterdagavond arriveerde op Sehiph ol 't grootste toestel, dat ooit bo- ven Nederland heeft gevlogen of op een Nederlandse luchthaven is ge land. Het was de Amerikaanse stratocruiser „Europe." Duizenden be. gaven zich Zondag naar het Amsterdamse vliegveld om de reusachtige machine te bewonderen. De „Europe" op Schiphol. Assemblee in Straatsburg bijna klaar. In snel tempo heeft de Europese vergadering in Straatsburg zich door het grootste deel van de "resterende agendapunten heengewerkt en een aantal aanbevelingen goedgekeurd, die naar de ministeries zullen gaan. Geadviseerd wordt een blijvende commissie van 28 leden in te stellen die na het uiteengaan van dfe assem blee contact zal onderhouden met de ministers. De politieke commissie zou haar werk moeten voortzetten en voor April volgend jaar een rapport klaar moeten hebben over noodzake lijke wijzigingen in de staatkundige structuur van Europa. De kwestie van de eventuele toela ting van West-Duitsland deed nauwe lijks nog stof opwaaien. De Britse conservatieven drongen als gevolg van de ongunstige Franse reacties niet langer aan óp onmiddellijke toe lating. Niettemin heeft Churchill nog ge zorgd voor een soort vuurwerkje op lange afstand door via zijn vriend MacMillan enkele pikante bijzonder, heden uit z\jn geheime oorlogsmemoi- res aan publiciteit prijs te geven. Ondanks zijn afwezigheid paradeer de Churchill nogmaals als vader van de Europese gedachte. Hij liet weten dat hij reeds in October 1942, toen hij nog openlijk sprak over zijn „held haftige Russische vriendenin een memorandum noteerde, dat het „een mateloze ramp zou zijn, indien Rus sisch babarbarisme de cultuur en onaf hankelijkheid van de oude Europese landen zou kunnen overstromen". Reeds toen was het, zo liet hij we len, zijn overtuiging, dat een vereni ging van Europa onder een Europese Raad geboden ^sou zijn. Opstand in Bolivia verloopt. Volgens te Buenos Aires binnenge komen berichten hebben de Bolivi aanse regeringstroepen Sucre. Boli via's officiële hoofdstad, op de op standelingen heroverd. De revolutie is thans tien dagen oud. De opstand schijnt thans aan het verlopen te zijn. Het troepentransportschip Johan van Oldenb'arnevelt wordt in de nacht van Dinsdag 6 op Woensdag 7 September in de Amsterdamse haven verwacht. Nu de Vlissingse vissershaven reeds jarenlang in een slechte toestand verkeert en het er niet naar uitziet, dat de stad Vlissingen in de na bije toekomst de enorme bedragen kan uittrekken, die voor een alge. hele vernieuwing en modernisering van deze haven nodig zijn, maken zij, die het weimenen met de Vlissingse visserij zich daarover ernstig ongerust. Het jongste haringseizoen is voor Vlissingen heel teleurstellend geweest. Inplaats, dat de tientallen haringvis sers. die elk jaar naar het Engelse Kanaal en voor de Zeeuwse kusten op haring vissen, de Vlissingse haven als uitgangspunt kozen, hebben velen van hen die haven gemeden. Er konden namelijk bij de buiten- sluis slechts twee schepen tegelijk gelost worden en dat nog op een zeer tijdrovende manier, zodat tal van vissers, die het urenlange wachten moe werden, naar een andere haven gingen, waar ze vlot geholpen wer den. Ook de vissers, die blijvend uit de Vlissingse haven op visvangst gaan, klagen. In kringen van deskundigen en be langhebbenden is daarom de vraag gerezen of het. niet mogelijk is zon der een algehele vernieuwing voor de Vlissingse vissershaven toch een voorziening te treffen, waardoor de betekenis van Vlissingen als vissers haven niet geheel teloor gaat. EEN OPLOSSING. Men heeft ons verzekerd, dat zo'n oplossing mogelijk is en dat men nog voor het komende haringseizoen die oplossing tot werkelijkheid zou kun- Engeland, die 23 September beginnen non maken. en vier dagen duren. Het gaat hier namelijk om een een voudige oplossing, die snel en afdoen de kan zijn, zo afdoende, dat men voor de komende vijftien jaar rustig de verdere ontwikkeling van Vlis singen als vissershaven kan afwach ten cn kan nagaan of index-daad een grote modernisering, die wellicht op 500.000 komt, verantwoord zou zijn. De oplossing dan, die men zich voorstelt is: het maken van drie aanlegsteigers langs het terrein- tje. waarop thans de vismijn staat. Er zou een steiger van circa 3 me ter breedte aan de Noordzijde van 't vismijn terrein, 'ïx soortgelijke stei ger aan de Zuidzijde en een kleinere steiger buiten de sluis aan de Oost zijde komen. De Noox-deüjke steiger zou met een loopbrug verbonden moeten zijn met het vismijnterrein. Langs deze steigers zouden 9 nor male vissersschepen kunnen liggen cn ze zouden in water van toereikende diepte liggen, zonder dat langs de oude kademuren te diep gebaggei-d behoeft te worden. Legt men de schepen met de kop pen naar de steiger en lost men ze over de kop een methode, die in vele vissershavens wordt toegepast dan kunnen verscheiden tiental len schepen tegelijk lossen. Voorziet men de steigers bovendien nog van enkele rijdende elcctrische kraantjes, dan is de outillering van de Vlissingse vissershaven op een zodanig peil gebracht, dat vissers schepen hier gaarne zullen komen. Wat de vissers te Vlissingen nodig hebben is: kade-lengte om te lossen en dat krijgen ze door deze steigers. Wij hebben een tekening en een kostenberekening van dit plan ge zien. Bij waterbouwkundig-juiste uit voering komen de kosten thans op circa 80.000. Het komt ons voor, dat dit eenvoudige plan tot snelle verbe tering van de vissershaven de volle aandacht van het Vlissingse gemeen tebestuur verdient. Tegen wil en dank over het Kanaal. De ballonvaarder van der Straeten is Zondag tegen wil en dank het Ka naal ovei-gestoken. Hij was des na middags met zijn ballon van het plein voor het stadhuis te Knokke op gestegen met de bedoeling op het strand te dalen. Aangezien hij dus slechts een kort tochtje in de zin had. nam hij geen boordjournaal, identi- teitspapieren of kompas mee en zelfs geen extra kledingstukken. Op 500 meter hoogte werd de ballon echter gegrepen dooi een luchtstroming, die sterker bleek dan de wil en de be doelingen van de vijftigjarige lucht vaarder. De ballon werd in Noorde lijke richting meegesleurd en ver dween boven de zee. Tenslotte kreeg men echter bericht, dat de op drift geraakte ballon in Zuid-Westelijke richting over het Kanaal gekoerst was en in het Engelse graafschap Sussex was geland. GRATIE VERLEEND. Bij K.B. is gratie verleend aan G. Seegers, tot de doodstraf veroor deeld door het Byzondere Gerechts hof te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in le venslange gevangenissdraf. dat de breuk tussen de Joegoslavische en Russische communistische partijen volkomen is en van onbepaalde duur zal zijn, tenzij zich een grote vci-ande- .ring "in de positie van een der belde partyen zou voordoen. De Joegoslavische regering neemt nog steeds het standpunt in dat het kapitalisme een gevaarlijk en vijan dig iets is en dat de Joegoslavische communisten, die bezig zyn met de opbouw van een socialistische ge meenschap, in het kamp der socialis tische staten thuis behoren. Zij ma ken zich niet bezorgd over hpt uitbre ken van een nieuwe wereldoorlog ter wijl zij zich evenmin ongerust ma- kén over de huidige situaties. Ook koestert de Joegoslavische re gering niet de vrees, dat er een dus. danige verslechtering in de betrek, kingen tussen Joego-Slavië en de Sowjet-Unle zou kunnen optreden dat hierdoor een wezenlijk gevaar voor oorlog zou ontstaan. Als een nieuw Interessant punt bracht Zilliacus naar voren, dat de breuk tussen Joego-Slavië en de Ko- minform reeds van geruime tijd her dateert. Reeds op de" eerste vergade ring van de Kominform wilden Tito's afgevaardigden Joego-Slavië als een socialistische staat beschouwd zien. die hetzelfde socialistische ontwikke lingspeil had bereikt als de Sowjet- Unie. Hiertegenover stelde de Russi sche communistische partij dat de Sowjet-Unie de enige, waarlijk socia listische staat is. De Joegoslavische delegatie verzet te zich hevig t;egen deze zienswijze. Zilliacus verhaarde dat het ver trouwen en de kalmte, welke hy in Joego-Slavië, niet slechts bij de lei ders van de staat, doch ook bij het volk had aangetroffen, in scherpe te genstelling stonden tot de ..onhcilspel- den berichten", die somtijds in het buitenland over de Joegoslavische si tuatie worden gepubliceerd. Opnieuw bosbranden in Frankrijk. Onder de gloeiende zon hebben Maandag militairen en brandweerlie den de gehele dag gestreden tegen de nieuwe bosbrand, die op 48 km. ten Zuidwesten van Bordeaux over 3000 ha. woedde. Tenslotte kon de com mandant van de vuurbestrijders ver klaren, dat de brand bedwongen was en geen gevaar meer zou opleveren als de wind zou blijven afnemen. Vier boerderijen zijn geheel ver brand en dorpelingen moesten de vlucht naar de kust nemen. Men is overal bevreesd voor nieu we branden gezien de hoge tempera tuur, die het kwik tot 91.6 graad Fahrenheit deed stijgen. De Amerikaanse admiraal Coriolly bij Franco. Generaal Franco heeft Maandag ad miraal Richard Conollv, opperbevel hebber van de Amerikaanse marine- strijdkrachten in het Oostelijke ge deelte van de Atlantische Oceaan en in het Middellandse zeegebied. in zijn landhuis, in de nabijheid van Ia ■Coruna, ontvangen. Zoals gemeld, brengt een Amei'ikaans eskader, be staande uit liet vlaggeschip van admi- raai Conolly, de 13.000 ton nietende kruiser ..Columbus" en drie andere oorlogsbodems, thans een bezoek aan Spanje. De Amerikaanse oorlogssche pen liggen in de haven van El Fer- rol. dat de voornaamste Spaanse vloot-basis is, voor anker. Koning Abdoellah van Transjorda- nië heeft generaal Franco een Arabi sche degen aangeboden, versierd met diamanten en kostbare edelgesteen ten, benevens een Arabisch raspaard. Vliegtuig stortte op een huis- Bill Odom, de Amerikaanse vlieger, die het snelheidsrecord voor vluchten werelcJ °P zijn naam had ge. steld, is bij een vliegwedstrijd in Cle veland met zijn toestel op een huis gestort. Hij werd gedood. De bewoon ster van hei. huis een 24-jarige damekwam in de vlammen om. Haar anderhalfj^j-ige baby kreeg ernstige brandwonden. Majoor Flinterman behaalde sne-lheid van 953 km. Uit de metingen van het Nationaal Luchtvaart Laboratorium is thans ge bleken, dat majoor-vlieger J. L. Flinterman tijdens zijn snelheids- vlucht boven Ameland op 27 Augus tus een gemiddelde snelheid van 953 km. per uur heeft bereikt. KOELER. Geldig tot Dinsdagavond. Wat meer bewolking dan gisteren met slechts hier en daar ccn enkele regenbui. Matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Minder hogere temperatu ren, vooral in de kustgebieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1