PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT In delegatie-kringen verwacht men belangrijke week voor de R.T.C. Gelders E.T.I. rapporteert opnieuw over „materiële oorlogsschade" DE BILT Geen terugtrekking van onze troepen voor vervanging mogelijk is Grote brand te Tsjoenking eiste 1000 doden. BELASTINGVERLAGING IN BELGIE FRANSE POLITIE VERSCHERPT DE STRIJD TEGEN DE GANGSTERS Twaalf schoolmeisjes verdronken te Kaiserau nabij Keulen Twee aanbevelingen vanuit Straatsburg. Vandaag Beroep bij onafhankelijke instantie moet mogelijk zijn Proefvlucht van het grootste vliegtuig ter wereld. VOORSPELT: 92e Jaargang - No. 216 Dagblad, uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F B ien Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntljn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bossbardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 Der kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 5 Sept. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. VUsslngen Walstr 58-«0. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) M burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63. tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - ZierlkzeejJ^ogardst^CJC^teh^ Wat verstaat de Rep ubliek onder een „niet te zware Unie Met de algemene oriënterende en Inleidende besprekingen van de Ronde Tafei.conferentie werden In de afgelopen week goede vorderingen gemaakt aldus verneemt de speciale correspondnt van 't A.N.P. in delegatiekringen. in sommige sectoren is men reeds toegekomen aan behandeling van af. zonderlijke problemen, in andere kan hiermede deze week worden be. gonnen, zodat de indruk en de verwachting bestaat., dat de komende week een zeer belangrijke zal z\jn. Dc sfeer der besprekingen wordt nog steeds algemeen goed genoemd. Geen der partijen is nog overgegaan tot indiening van werkschema's. Men is niet van plan hiertoe al te spoedig te gaan. Als motivering hoorde wïj hiervoor noemen, dat het karakter van 'n Ronde Tafel-conferentie anders is dan dat van onderhandelingen tus sen twee partijen, zoals in het verle den in Indonesië hebben plaats ge had. Enige ontstemming is ontstaan in krineen van de B.F.O. over het feit, de' -1e Nederlandse regering reeds v -Miwoordigers van de „waarde- 1 lelangen" heeft doen overko- n Mijn wijst er op, dat volgens 't re,, ment van de conferentie deze vertegenwoordigers een verzoek om gehooird te worden slechts tot de conferentie kunnen richten. In Ne derlandse kringen stelt men hierte genover, dat aan de vertegenwoordi gers door de Nederlandse regering is toegestaan zich naar Den Haag te begeven. Het verzoek om gehoord te worden zal alsnog moeten volgen. DE UNIE In informele besprekingen binnen de staatkundige commissie heeft het Unie-statuut en het „gewicht" der Unie de volle aandacht gehad. In deze bespreking hebben Indonesische gede legeerden verklaard en toegelicht, dat een lichte vorm van Unie-construc tie hun inziens wenselijk is, waarop van Nederlandse zijde werd gevraagd, wat naar Indonesisch inzient moet worden verstaan onder een „te zwa re" Unie en hoe zij zich een lichte Unie denken. Van Indonesische zijde verlangde men enige bedenktijd om een antwoord hierop te overwegen, zodat Dinsdag a s. het vraagstuk op nieuw aan de orde zal komen. De Nederlandse delegatie heeft ook intern beraadslaagd over vorm en in houd der Unie. Het is echter niet mo gelijk hierover nadere inlichtingen te verkrijgen. In Indonesische kringen hoort men de opvatting verkondigen, dat de Unie-organen een „facultatief" en „consultatief" karakter moeten dra gen, d.w.z. dat uiteindelijk beslissings bevoegdheid, ook over aangelegenhe den. waarover wederzijds consult en overleg krachtens het Unie-statuut is voorgeschreven, moet blijven be rusten by de regeringen der partners. Overigens is het ook in Indonesische leringen moeilijk om volledige en exacte gegevens te verkrijgen in dit stadium van besprekingen. TERUGTREKKING VAN NEDERLANDSE TROEPEN Een byeenkomst van de voorzitters en vice.voorzitters v.an de militaire commissie werd voor onbepaalde tyd uitgesteld. Van Nederlandse zyde was men van plan als eerste punt van de agenda de terugtrekking van de Ne derlandse troepen te bespreken. De Indonesische delegaties hadden echter nog geen schema uitgewerkt voor de opbouw van de federale strydkrach. ten ter vervanging van de Nederland se troepen. Dit, werd van Indonesische zijd* noodzakelijk geacht, voordat Dramatische paniek in de stad. Als gevolg van een grote brand te Sjoengking in China, hebbgn onge veer duizend inwoners het leven ver. Ioren, terwijl honderdduizend anderen dakloos werden. De brand brak Vrij dag uit en woedde Zaterdag onafge broken voort. Tienduizend gebouwen, gelegen in een driehoekig gebied, ingesloten door twee rivieren, zyn door het vuur vernietigd of Beschadigd. Het vuur werd aangewakkerd door een felle wind. De vlammen baanden zich een weg door de achterbuurten en sloegen vervolgens over naar het stadsge deelte, waar zich de bedrijven en banken bevinden. Dit gehele district kwam in lichter laaie te staan. Beangstigende mannen vrouwen en kinderen werden op de oevers van de rivier vertrapt, toen een ondoordring bare muur van vlammen zich in hun richting bewoog. Sómmigen slaagden erin zich in boten in veiligheid te brengen; anderen vluchtten voor de vlammen, door in de rivier te sprin gen, doch zy verdronken in de stroom versnellingen. Honderden stierven tengevolge van de verzengende hitte of werden vertrapt, toen menigten personen, krankzinnig van angst, zich in veiligheid trachtten te brengen. Met het. troepentransportsehip „Jo- han van Oldenbarnevelt" dat Woensdag te Amsterdam wordt verwacht, repatrië ren de 4e, 5e, 6e en 7e afdeling Veld artillerie en de 30e Hulpverbandplaats. men lot bespreking van de terugtrek king kon overgaan. Er mag immers, zo werd ver klaard, geen gezagsvacuüm ontstaan. Bij de overdracht van de souvereini- teit moet een competente strijdmacht ter beschikking zyn. Eerst wanneer hierover van Indonesische zijde duide lijke plannen bestaan, kan de terug, trekking van het Nederlandse leger en het tydschema hiervoor worden besproken. Van federale zijde gaf men toe, dat volgens de resultaten van de inter- Indonesische conferentie de T.N.I. de kern van het federale leger zal moe ten vormen, maar, zo voegde men hier aan toe, deze kern is op zichzelf niet voldoende. SOCIALE COMMISSIE De sociale-commissle hoopt van daag in volledige vergadering de agenda vast te stellen. Men stelt zich voor de sociale vraagstukken in deze volgorde te behandelen: le) positie der Nederlandse ambtenaren in Indo nesië; 2e) verhouding werkgevers en werknemers in het particuliere be- dryfsleven; 3e) sociale voorzieningen. CENTRALE COMMISSIE KWAM BIJEEN De centrale commissie van de R. T.C. hield Zaterdagmorgen haar twee de vergadering in de Trèveszaal Deze tweede bijeenkomst werd voorgezeten door de voorzitter der Republikeinse delegatie, drs. Moh. Hatta, Ten aanzien van het agendapunt: de procedure omtrent het toelaten en horen van de minderheden en de ge wichtige belangen heeft de centrale commissie een verzoek van een van de minderheden ontvangen. Alvorens te beslissen, besloot de centrale com missie requestranten te verzoeken aan de centrale commissie te willen mededelen welke onderwerpen naar hun mening hun belangen betreffen. Met betrekking tot het horen van de gewichtige belangen werd beslo ten een sub-commissie in te stellen waarin elke delegatie een vertegen woordiger zal benoemen, terwijl de UNCI daaraan zal deelnemen vol gens haar instructies. Het land heeft volgend j aar geen Marshall-hulp meer nodig. De Belgische minister van finan. ciën, Liebaert, heeft op een perscon. ferenfie bekend gemaakt, dat met In. gang van het vierde kwartaal van dit jaar, de directe belastingen ten laste van loonfrekkenden met 16 procent zullen worden verlaagd. Bovendien zullen de belasing.vrystellingen voor grote gezinnen worden uitgebreid. De 20 procent opcenten op de be drijfsbelasting zal vervallen. Voor de per maand betaalde werknemers zal de nieuwe maatregel neerkomen op een vermindering met de helft tot van de maandelijkse inhouding aan de bron. De liberale minister sprak zijn ver trouwen uit in de positie van de Bel gische frank. Hij wees er in dit ver band op. dat de stijging in de bank- biljettenomloop sedert 1948 ten be drage van 4.457 millioen ruim ge compenseerd wordt door de aanwas der Belgische'activa in goud (fr. 3.363 millioen) en in vreemde munt J..169 millioen). De monetaire toestand van België is dusdanig aldus de minis ter dat. indien zich veranderingen in de valuta-verhoudingen voordoen, geen vrees gekoesterd behoeft te wor den. Op grond van uitspraken van vooraanstaande Amerikanen meende hy te mogen aannemen, dat in de waarde van de Belgische frank geen 1948 ontslag. wijziging zal worden gebracht, zelfs niet, wanneer het pond sterling deva lueert. Van het einde van dit jaar af, zal België geen hulp meer nodig hebben In het kader van het plan.MarshalI, aldus verklaarde vandaag John Hay. nes. de leider van de E C.A..missie in België en Luxemburg, bij zyn aan. komst te New York. Het zal geen le ningen of giften meer ontvangen, zo voegde hij hier aan toe. Hay nes schrijft het welslagen van België's herstel toe aan „het stelsel van particulier initiatief, dat ook in de Ver. Staten wordt toegepast". ..De Belgische zakenlieden en de Belgische regering schijnen van oor deel te zijn, dat overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven tot een mini mum beperkt moet blijven", aldus Haynes. Nieuwe Tsjechische gezant in Den Haag. De president van Tsjecho-Slowa- kije, Klement Gottwald, heeft dr. Ja- roslav Martinic benoemd tot gezant bij het Nederlandse hof. De vorige' gezant, de heer K. Erban, nam in F.x.koning Zog van Albanië meent, dat de dagen van de communistische regering in zyn land geteld zijn en maakt plannen om na de val van het regiem terug te keren. Of zyn opti misme een hersenschim is zal de tyd moeten leren. ,,René de Stok" voor de a chtste maal gearresteerd. De Fmnse ministers van binnenlandse zaken en politie en de Pary<t* commissaris van politie hebben Zaterdag een bespreking gevoerd over de wQze, waarop de stryd tegen de Franse gangsters verscherpt kan worden. Mogeigk zal een nieuwe wet worden ontworpen welke de straffen op on. wettig wapenbezit aanzienlijk verzwaard. Tot dusver is de maximum.straf hiervoor drie maanden. Intussen heeft de Franse politie een goede vangst gedaan met de ar. restatle van de 40-jarige „René de stok". Deze gangster, wiens werkelijke naam René Glrier Is, kreeg zijn bijnaam, nadat hij tijdens 'n gevecht zoda- nig gewond werd, dat hij voortaan van een wandelstok gebruik moest ma. ken. Men kwam een week geleden op zijn spoor door de arrestatie van twee leden van zyn bende. Vrijdag werd langs boulevards en kronkelende stra ten een achtervolging van zijn auto ingezet. Uiteindelyk werd de auto In het nauw gedreven en een van de chauffeurs gaf het adres op van Tijdens het baden in een gevaarlijke vijver. Twaalf' schoolmeisjes van de leef tijd van twaalf tot veertien jaar zijn bij hel baden in een vijver bij Kai serau (zestig kilometer ten Oosten van Keulen) verdronken. De kinde ren maakten deel uit van een klasse van een meisjesschool te Gimborn, die met de onderwijzeres was gaan Da den. Dc vijver, die is aangelegd v.*kt industriële doeleinden, is ondiep aan de kant doch deze ondiepte gaat zon der verloop over in een diepte van ongeveer vier meter. De bodem is be dekt met waterplanten. Toen de kin deren, hand in hand, het water in liepen, verloren enkelen hun even wicht op de glibberige bodem, gle den af in de diepte en trokken de anderen mee. De onderwijzeres kon nog vier van de zestien kinderen, die in het diepe water geraakt waren, te rughalen, de andere twaalf ecoter verdronken. Bij de vijver waren indertijd waar- Economische conferentie en een delegatie naar de Ver. Staten. De Europese raadgevende vergade ring te Straatsburg heeft Zaterdag Desloten de 12 ministers van buiten landse zaken te verzoeken, een eco nomische conferentie van de aange sloten landen te beleggen en een de legatie aan te wijzen voor onderhan delingen met de V.S. over Europa's economische moeilijkheden. De/e aanbevelingen waren de voornaamste punten uit het rapport van de econo mische comisie. Het voorstel om een delegatie naar de V.S. te zenden werd zonder veel discussie aangenomen. De Britse Labour-afgevaardigden stemden er tegen. schuwingsborden geplaatst dat het geen geschikte badgelegenheid was. De vijver werd evenwel toch gere geld voor dit doel gebruikt en van de waarschuwingsborden was er nog slechts één blijven staan. De onderwijzeres die het erg te kwaad had gekregen, werd door de politie in verzekerde bewaring geno men. De lijken der verdronken kin deren werden naar de schodl te Gim born overgebracht. Girl«r. Girier opende de deur van zyn apartenumten op verzoek van zyn huisbaas, doch zag zich tegenover politiemannen met revolvers ge plaatst. Ip zyn kamer vond men ver schillende wapens. Behalve Girier, die naar men geloofde de 'organisator is. van de overvallen in de laatste twee maanden, waarbij voor 'n waar de van vijf millioen gulden geroofd werd, zijn zes leden van zijn bende gevat, onder wie twee vrouwen. Naast de cel van Girier zat Emil Buisson „de nootlottige", de veron derstelde chef van Girier. Girier is zevenmaal gearesteerd en twee maal uit de gevangenis ont snapt. Hij zeide onschuldig te zijn aan de juwelenroof te Deauville, begin Augustus, waarbij vier gemaskerde mannen op de middag een snelle overval op een jüwelenzaak deden en ter waarde van 50 millioen francs roofden. De meeste Parijse bladen publi ceerden foto's van Girier en van in- beslaggenomen wapens. Geen quarantaine voor de „Waterman". Van militaire zijde vornemen wij, dat voorhands geen aanleiding be staat de opvarenden van het troepen transportschip „Waterman", waarvan twee pokkengev„'len te Aden wer den ontscheept, bij aankomst in Ne derland in quarantaine te houden. De „Waterman" zal normaal worden gedebarkeerd. Amerikaans eredoctoraat voor Prinses Wilhelmirva. A.F.P. meldt uit Northampton-Mas sachusetts, dat Prinses Wilhelm ina en mevrouw E. Roosevelt voorkomen onder de personen, wie de doctorale graad honoris causa zal worden toe gekend gedurende de jaarlijkse bij eenkomst van het Smith college, wel ke op 20 December a.s. zal worden gehouden. De Nederlandse ambassa deur te Washington, mr. van Kleffens, zal uit naam van Prinses Wilhelmin3 de bul in ontvangst nemen. .is het 5 jaar geleden dat het „Dolle Dinsdag" was; .vieren de Verenigde Staten Labor Day. Pleidooi voor vergoeding va n een naar draagkracht te differentiëren percenta ge der vervangingskosten. In de zomer van 1948 verscheen een uitgebreid rapport van het Econo- misch.Technologisch Instituut van G elderland over het wetsontwerp de materiële oorlogsschade. In dit rapport werd vooral nagegaan welke soci- aal-economische gevolgen de materiële oorlogsschade bij de voorgestelde regeling zouden hebben. In het slot werden in enkele punten de meest fun. damentele bezwaren aangegeven tegen de opzet van het ontwerp en tegen de motivering door de regering van de verre van toereikende schadever goeding. Thans verscheen een tweede rapport van het Gelderse E.T.I., dit naar aanleiding van de inmiddels uitgekomen memorie van antwoord van de re gering en tevens als vervolg op het eerste E.T.I.-rapport. Dit tweede rap port telt ruim 300 gestencilde pagina's, en gaat wederom diep op de zeer ingewikkelde materie in. Staande gehouden wordt, dat de oorlogsschaden het gevolg zijn van de houding, welke de gemeenschap als zodanig omwille van het behoud van hogere nationale waarden te genover de vijandelijke agressie heeft aangenomen. Daarom moeten deze schaden gelden als verliezen, welke door de toevallig getroffen burgers onvrijwillig zyn geleden als gevolg van de verzetsactiviteit der gemeen schap en omwille van het algemeen belang. Toegegeven kan worden, dat men het algemeen wetójn, m.n. het natlo- naal-economisch belang, hetwelk be- zwaarlyk de rechtsgrond der oorlogs schadenvergoeding kan vormen, ter dege in het oog dient te houden waar het er om gaat, in welke mate het recht op oorlogsschadenvergoeding kan worden geldend gemaakt. Met het oog op het nationaal-economisch belang meent de Regering een ruime re dan de in het Ontwerp voorgestel de oorlogsschadenvergoeding als on toelaatbaar te moeten afwyzen. In het uitvoerig betoog, dat hiervoor in de Memorie van Antwoord wordt gele verd, wordt echter geen aandacht ge schonken aan het economisch effect der oorlogsschadenvergoeding. Inzake de oorlogsschadenvergoeding wordt vrywel uitsluitend de aandacht gericht op de onmiddellijke budgetai- re consequenties der daarvoor te ma ken uitgaven. Dit laatste is, gezien de herkomst van de ontworpen regeling, min of meer begrijpelijk; doch daar om juist vraagt men zich af, of het probleem der oorlogsschaden niet een minder bevooroordeelde beoordeling en een dienovereenkomstige beharti ging zou gevonden hebben, indien het aan een zelfstandige afdeling van bestuur ter behandeling ware opge dragen. Immers eerst wanneer men de te eenzijdig budgetaire zienswijze ver. Iaat, wordt liet. duidelijk, welke gun. stige invloeden een verdergaande oorlogsschadenvergoeding zal hebben op het economisch productie.proces en dus ook op de toekomstige budge taire ontwikkeling. Slechts by een aanzienlijk ruimere schadevergoeding wordt )ecn gezonde financiële basis geschapen voor het materieel herstel. Zeker met betrekking tot de scha den aan productie goederen (ca. 60% der totale schade) bestaat voor een consumptieve besteding der vergoe dingsbedragen geen gevaar, temeer daar aan de bijdragen een beste dingsplicht verbonden is. Ook de schade aan woningen en vele ande re gebouwen voor niet-productieve doeleinden zullen in feite hersteld moeten worden, en zowel door de wyze waarop betreffende vergoedin gen worden uitgekeerd, alsook door de directe controle, welke de over heid uitoefent op de bouwactiviteit, kan ten deze elke onverantwoorde- investering worden voorkomen zon der dat daartoe een beperking der oorlogsschadenvergoeding vereist is. Wanneer de overheid zich de mid delen voor een ruimere vergoeding verschaft door het aangaan van Staatsleningen, transformeert zij ge lijktijdig een hoeveelheid normaal ka pitaal in risico-dragend kapitaal. DIFFERENTIATIE. Dat 's lands financiële toestand en het nationaal-economisch belang geen integrale vergoeding over de gehele lyn verdragen, kan echter bezwaar lik bestreden worden. Wanneer even, wel de oorlogsschadenvergoeding moet beperkt worden en zeker wanneer zij dermate beperkt wordt als in het Ontwerp geschiedt zal een differentiatie t.a.v. de onderschei den getroffenen moeten worden ge maakt. De enige differentiatie, waar voor een rechtsgrond is aan te 'vij zen. is die waarbij de vergo.Vug wodrt beperkt naar mate de draag kracht (het vermogen en inkomen) van de getroffene groter en de scha de, welke hij (in totaal) geleden heeft, geringer is. Dit principe vindt echter in het Ontwerp vrijwel ner gens toepassing. „Eigen bewoning" en „eigen ge bruik" zeggen ook niets omtrent de draagkracht; temeer daar waarschijn lijk maximaal slechts 16% (en niet zoals in de M. v. A. wordt aangeno men 26,7%) van alle verwoeste woningen (van de kleinere woningen een nog aanzienlijk lager percentage) onder art. 8 zal vallen, moet betref fende differentiatie worden aange merkt als een zeer toevallige, waar aan geen draagkracht-overweging kan ten grondslag liggen. Differentiatie naar draagkracht kan slechts geschieden op grond van gegevens omtrent vermogen en inko men der getroffenen. Dat de tóepas sing van dit principe in het buiten land op moeilijkheden stuit, bewyst allerminst, dat ook ten onzent een vlotte toepassing van dit beginsel on- mogelyk zou zijn. (vervolg op pag. 2) Trein greep vrachtauto. INZITTENDEN KWAMEN ER GOED AF Op een onbewaakte overweg onder de gemeente Harenkarspel aan de spoorlijn Alkmaar-Den Helder is Za terdagmorgen een voor personen vervoer ingerichte 4-tons vrachtautoo door de trein gegrepen. De twee in zittenden. de Amsterdamse expedi teur B. en zijn echtgenote, hadden juist een gezelschap Amsterdamse vissers afgezet en waren van plan fa milie in Nieuwe Niedorp te gaan be zoeken. De wagen kwam in een bre de bermsloot terecht en hoewel de cabine geheel ingedrukt was, liepen de inzittenden slechts enkele diepe vleeswonden op. De „Brabazon" 27 minuten in de lucht. Zondag heeft het, Britse 130 ton wegende reuzen vliegtuig „Brabazon** een eerste proefvlucht gemaakt, die 27 minuten duurde. De „Brabazon" ls het groolste vliegtuig ter wereld, waarvan de bouw drie millioen pond sterling heeft gekost. Zaterdagmorgen draaiden de moto- ,ren van dit product der Britse vlieg, tuigindustrie gedurende 40 minuten op proef en na een inspectie werd de „Brabazon" startklaar bevonden. Een groot aantal deskundigen wa ren aanwezig op het vliegveld Filton, waar na zeven jaren stug werken, de proeven werden gehouden. De „Bra bazon" maakt deel uit van een pro ject, van de Engelse regering, dat be groot wordt op 12 millioen pond ster ling. Het toestel zal niet in dienst ge steld worden, doch de ervaringen er mee zullen ten goede komen aan de te bouwen „Brabazon 2". die in de toekomst met een capaciteit van 100 ?assagjers de dienst LondenNew. 'ork v.v. zal onderhouden. Maarschalk Tito ontving Amerikaansche bankiers. „VAN HITLER TOT TITLER" Maarschalk Tito heeft de delega tie van de internationale herstelbank ontvangen, die thans in Joego-Slavië vertoeft, om een onderzoek in te stel len naar de economische toestand van het land. Dit in verband met het ver zoek van Joego Slavië om een lening ten bedrage van 250 millioen dollar. Men verwacht, dat de bankiers gedu rende zes weken in Joego Slavië zul len blijven. De „Prawda" publiceerde Zaterdag een spotprent met het onderschrift „de fascistische estafetteloop" waarop men Hitier als een in lompen gehuld skelet ziet afgebeeld, terwijl hy aan een verheugd en dankbaar uitziende Tito, gekleed als een slager, een fas cistische bijl overhandigd, waarop staat geschreven „voor Titler van Hitier". WARM. Weersverwachting, geldig tot Maan dagavond. Zonnig en warm weer met later in de middag wat meer bewolking en vooral in het Zuiden van het land enige onweerskansen. Meest matige wind tussen Zuid en Oost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1