Indonesische afgevaardigden ontdekken Nederland n En Nederland is hun een openbaring STADHUIS VAN GOUDA WORDT GERESTAUREERD Zeeuwse Almanak @9 EEN SCHUILPLAATS MET STRATENZOEKER BEZINNING OP HET PROBLEEM VAN DE KERK EN ISRAEL Von Paulus' comité ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rond de Ronde Tafelconferentie. Conferentie kom t traag op gang. DEN HAAG. Bijna twee weken is het geleden, dat de Rond.etafel.con. fercntie In Den Haag geopend werden nog steeds kan men zeggen, dat deze conferentie bezig is haar aanloop te nemen. Alle sensatie ontbreekt de Hagenaars zyn reeds lang in het stadium gekomen, waarin zy practisch vergeten zyn, dat deze voor de toekomst van het Nederlandse volk zo be- langrïjké besprekingen in hun stad gehouden worden. Zelfs de geruchten vruchten der pennen van schryfgrage journalisten op elke conferentie, die traag verloopt! zün nauwelijks de moeite waard. Zjj dragen te duide lijk liet kenmerk der geruchten En inderdaad, men is nog nauwe lijks begonnen met het aansnijden der problemen. Het opstellen der agenda's voor de commissievergade ringen, het uitstippelen van de proce dure 't formuleren der wensen, kort om het opstellen der „working-pa pers" neemt veel tijd in beslag en dat ,is begrijpelijk, gezien de neteligheid 'der problemen. Het verst gevorderd zijn natuurlijk de vertegenwoordigers der Republiek. Zij stellen de dingen het eenvoudigst. Ook bij de federalisten wordt hard gewerkt en mag men figuren gelo ven, die op de hoogte zijn krachtens hun positie, dan ligt de Nederlandse delegatie by de beide eerstgenoemde achter. De verklaring ligt voor de hand. Dc Nederlandse delegatie immers heeft het sterkst rekening te houden met de zeer uiteenlopende politiek stromingen in eigen land, dieook in. de samenstelling der delegatie zel ve zich manifesteren. Hier zijn van alle delegaties de tegenstellingen, die In eigen kring overbrugd moeten worden, het grootst ONTDEKKINGEN Toch zou het verkeerd zijn te me nen, dat er geen vorderingen worden gemaakt. Wel zijn de dagelijkse offi ciële mededelingen ongekend onbe langrijk, maar spreekt men de deel nemers aan de Rondetafel-conferen tie, dan ontdekt men, dat deze com- nuniqués het belangrijkste onver meld laten. Er heeft namelijk buiten de offi ciële vergaderingen om een zeer le vendig contact plaats vam onofficiële aard, dat buitengewoon belangrijk is. Het gaat op de Rondetafel-conferen- tie, zoals het in het particuliere le- j ven gaat. Ingewikkelde problemen j worden het gemakkelijkst benaderd, - als men ongedwongen bijeen Is en geen procedurekwesties en protocol- j laire aangelegenheden het rustige vergelijken der standpunten en de mogelijkheden tot overbrugging der tegenstellingen belemmeren. Vandaar dan ook, dat aan de aangename din gen des levens door de leden der ver schillende delegaties een ruime aan- dacht wordt geschonken. Hier en daar moppert een Hage naar, die zich van dit alles reken schap geeftZe zijn hier om te werken en niet voor de pretjes, zegt hij. Maar wie hem gelijk geven, ver gissen zich. De pretjes, de excursies, de bespre kingen, die onofficieel worden ge voerd, blijken namelijk een uitermate belangrijke en eigenlijk onverwachte uitwerking te hebben. De heren uit Indonesië leren namelijkvoor het eerst het naoorlogse Nederland ken nen! Zij kijken hun ogen uit en velen verklaren 'openhartig, dat zij diep on der de indruk komen. Wij hadden niet verwacht, dat Nederland drie jaar na de oorlog" er al weer zo voor zou staan, als thans! is de algemene reactie. Men ziet de wegen en bruggen, men ontdekt, hoe ver de industrialisatie reeds is voort geschreden, men ziet de doelmatige inrichting der fabrieken enmen beseft thans beter dan te voiren, wat er komt kijken voor de opbouw van de Verenigde Staten van Indonesië. Velen beginnen hier in Nederland eerst recht te begrijpen, dat men Ne derlandse tropenervaringen op econo misch en financieel gebied nodig heeft, Nederlandse bekwaamheid en Nederlands intellect. EEN FOUT Deze ontdekking is verheugend. Zij leidt echter tevens tot critiek en die blijft dan ook niet achterwege. Hoe jammer, zo verklaarde ons bijvoorbeeld een der Bantamse afge vaardigden, hoe jammer, dat de Ne derlandse regering nimmer propagan da heeft gemaakt in Indonesië voor Nederland zelve, geen bekendheid heeft gegeven, vroeger niet en nu niet, aan wat hier gepresteerd is. Als men die voorlichting afgestemd had op de gewone man in Indonesië, dan zou bij ons het besef gerezen zijrt, dat ons verwijt Nederland heeft Indonesië nodig! onjuist is. Men zou er uit eigen beweging aan hebben toegevoegd: En ndonesië heeft Nederland nodigt Onze zegsman noemde een spre. kend voorbeeld. Bij de Utrechtse Jaarbeurzen werden in het verleden wel Amerikaanse, Engelse, Franse delegaties uitgenodigd om kennis te komen maken met de producten van het Nederlandse bedrijfsleven. Waarom, zo vraagt men, heeft men nimmer leidende Indonesische figuren in de gelegenheid gesteld om dit te doen? Het is een verwijt, dat ons met schaamte vervult. Aan de voorlich ting omtrent Indonesië in Nederland heeft veel ontbroken. Deze arbeid werd voor de oorlog grotendeels door par ticulieren verricht. Aan de voorlich ting omtrent Nederland in Indonesië ontbrak blijkbaar nog meer Gelukkig, dat men thans tenminste verblijdende ontdekkingen doet. Zy kunnen nu nog van invloed zijn en dan van gunstige invloed op de resul taten der Rondetafel-conferentie. Strijd in Griekenland zo goed als afgelopen. Leon Maccaus, leider van de oppo sitie in het Griekse parlement, heeft op een persconferentie te Straasburg verklaard, 'dat de oorlog in Grieken land „zo goed als afgelopen" was. ,,Wij zijn thans bezig met de. zuive ring van ons gebied", zo zeide hij. Maccaus, die de vergadering van de Europese Assemblee bijwoont, verze kerde, dat Griekenland zich nauwge zet aan het Europese Handvest van de reelaten van de mens zou houden, met name ten aanzien van de poli tieke vrijheid en het recht op tegen gestelde opvattingen. De huidige op positie in Griekenland stond op een standpunt, dat niet zo heel veel af week van dat der regering, behalve waar het sociale en economische kwesties betrof. De reden hiervoor was, dat „wij in de oppositie hopen nog eens aan het bewind te komen". Maccaus achtte een verandering van regiem ln Albanië mogelijk, daar in Albanië alles snel geschiedt, men zou haast zeggen als bij toverslag". Er was een vermindering in de span ning tussen Griekenland en Joego slavië ingetreden. In dit verband zei- de hij, dat een stilzwijgende overeen komst heel dikwijls meer waard was dan een geschreven overeenkomst. Uitgifte van bijzondere frankeerzegels. Van 1 t/m 31 October 1949 zullen tor gelegenheid van het 75-jarig be staan der wereldpostvereniging bij zondere frankeerzegels in de waar- den van 0.10 en 0.20 worden uit gegeven. Deze zegels zullen als voorstelling dragen een wereldbol, waarop ineen gestrengelde posthoorns zijn afge beeld. JAN FUSELIER Jan Fuselier heeft kennis gemaakt met Zeeland. En als ik'nu goed be denk, hoe in mijn diensttijd iedere manoeuvre voor de aanvallende partij een daverend succes werd, omdht de verdedigers meestal zaten te klaver jassen of te een en twintigen en hun aanwezigheid op kilometers afstand verrieden door kolommen sigaretten, walmdie aan Indiaanse kampvuren deden denken, dan vind ik, dat Jan Fuselier het er maar matig heeft af gebracht. Een oefening ging helemaal niet door, omdat men niet voor transport over de Schelde gezorgd had, de an. dere mislukte, omdat de aanvallers geen kans zagen een afdeling para chutisten op te sporen. Nu kan men zich natuurlijk op het standpunt stellenzoals onze marine leiding nog altijd doet, dat er geen marine in Zeeland nodig is en zoals onze legerleiding doet, die geheel Zeeland alleen met een administra tieve opleiding bedenkt waarvoor Zeeland overigens dankbaar, zeer dankbaar is! maar de Zeeuwen zullen er het hunne van denken. Een strategisch belangrijke provin- cie ontbloot van alle defensie. En een leger, dat in Zeeland niet thuis is. Dat ziet er veelbelovend uit, dis er eens oorlog komt. Gelukkig heeft men in Den Haag 1mg de tijd om er verandering in te brengen! m f:9 B? ra cn m ra Ltïi (u3 iö3 Oi tij] iujii u> v dj tü Voor vreemdelingen, die de weg niet weten, een uitkomst! NIEUWTJE VOO R MIDDELBURG. Naar wij vernemen zal binnenkort op het Plein 1940 te Middelburg, waar thans de meeste bussen van het eiland hun standplaats hebben, een bescheiden schuilgelegenheid gemaakt worden voor de wachtende passagiers. Uit de gepubliceerde perspectiefte kening van dit gebouwtje valt al di rect te zien dat dit niet een gebouw tje van de gebruikelijke opzet zal worden. De ruitverdeling die men op dit gebouwtje ziet aangegeven is be stemd voor het plaatsen van recla mes achter glazen ruitjes, maar het bijzondere is wel de plattegrond van de stad Middelburg die men in 't midden aantreft. Deze plattegrond zal voorzien worden van een auto matische straatzoeker en een verlich- Wanbeheer bij een Waterleiding-Maatschappij Blijkens een rapport van de accoun tantsdienst van de Vereniging van Nederlandse gemeenten is de admini stratie bij de Waterleidingmaat- schappij „Oostelijk Gelderland", een janboel. De accountantsdienst acht het verstandiger maar een streep onder het onderzoek te zetten, daar de kos ten van een minitieus onderzoek te hoog zouden wórden. Ofschoon de tarieven in 1945 met 15% en in 1947 nog eens met 25% werden verhoogd bleven 'er exploita tietekorten. Voor duizenden guldens aan salarissen en onkosten van de raad van commissarissen zijn gespeci ficeerde declaraties aanwezig. De W.O.G. is een overheidsbedrijf, waarin enige gemeenten samenwer? ken. Er was zeer veel personeelsver loop, op het laatst was er geen kan toorbediende meer in vaste dienst, maar toch nam men de administraties van twee andere maatschappijen en een gasfabriek er bij. In de raadsvergadering van de ge meente Eibergen is blijkens het ver slag in het Parool, het wanbeheer voor het eerst in 't openbaar bespro ken. te richtingsstraal. Staat men dus op deze plaats van de stad en men zoekt naar een zekere straat, bezienswaar digheid, hotel, station etc., dan be hoeft men slechts op een bepaalde knop te drukken, vervolgens op een kiessehijf het gezochte te draaien en onmiddellijk geeft de dan verlichte richtingsstraal de juiste route aan. Deze straal blijft een vijftiental se conden branden waarna hij automa tisch uitgaat. In deze tijd heeft men dus tijd genoeg om zich te oriënteren. Het is zonder meer duidelijk dat deze plattegrond in 't bijzonder be doeld is voor de vreemdelingen en dus zeer attractief zal zijn voor het vreemdelingenverkeer. Zover ons bekend is dit het eerste object van deze strekking dat in de provincie Zeeland wordt gebouwd. Behalve deze bijzonderheid, kan dit gebouwtje als beperkte schuilgelegen heid dienst doen. Film over verkeer en toerisme van de A.N.W.B. (Van onze Haagse redacteur) Den Haag. Augustus. In de loop der jaren is het verkeer een sociale factor van diepingrijpende betekenis geworden. Niet alleen uit zakelijke overwegingen is het belangrijk, maar ook uit een toeris tisch oogpunt. In ons- land beseft dit bij uitstek de A.N.W.B.die thans 'n film laat maken, waarin de talrijke mogelijkheden van het toerisme op duidelijke en aan trekkelijke wijze worden gedemonstreerd. Het wordt een smalfilm, die vijftig mi nuten duurt en zich beweegt; op het ge hele terrein, dat de A.N.W.B. het zijne mag noemen, dus op dat van het verkeer en het toerisme in zijn onderscheidene vormen. Eind November is zij klaar: zij zal dan op A.N.W.B.-filmavonden worden vertoond. „De horizon wijkt", zoals de titel luidt: wordt een devumentaire. die begint bij 't lopen, de eerste verplaatsingsmogelijkhe den van de mens, toont dan de evolutie, die ontstond door gebruikmaking van het wiel; laat zien, dat er toen lange tijd niets veranderde (tot het midden van de vo rige eeuw ongeveer) en hoe de vélocipède doorslaggevend werd voor het wegver keer, Omstreeks 1890 kwam de eerste auto op de weg, hetgeen een wenteling teweeg bracht. STEMMEN UIT DE KERKEN De haat tegen de Joden was in feite een haat jegens God, De eerste plannen voor de restauratie van het stadhuis te Gouda ont stonden in de loop van 1939. Zij omvatten eigenlijk alleen een verfraai ing van het uiterlijk dat er, ten gevolge van de restauratie-werkzaam heden in de loop der eeuwen, niet op vooruit was feegaan. Ten gevolge van de oorlog en de daarop volgende bezetting kwam er van de restau ratie voorlopig weinig. Na de bevrijding nam Gouda's burgemeester, mr. dr. K, F. O. James, de restauratieplannen weeir ter hand. Spoedig bleek echter dat er behalve de verfraaiing van de zijgevels nog wel meer op geknapt moest worden en na een deskundig onderzoek kwam men tot de conclusie, dat het leggen van een nieuwe betonnen fundering op de drassige bodem van de markt noodzakelijk was. Na verleende toestem ming door het departement werden naast de gevels, zowel aan de bin nen- als aan de buitenkant een 120-tal palen van 10 14 meter lengte met lieren, door mankracht bewogen, in de grond geheid. Over de kop pen der palen werden betonnen verbindingsbalken gegoten, waardoor het stadhuis weer steun kreeg en niet verder kon zakken. Met dit werk is men eind 1948 gereed gekomen. Thans is men bezig met de restauratie van het uitwendige van het Goudse gemeentehuis. Het onderste gedeelte, tot op een hoogte van ca. 4 (meter, is ongeveer ltlaar. De gedeeltelijk rode baksteen die de gevels zo veel jaren hebben ontsierd, zullen door natuursteen worden vervangen. De vorm der ramen wordt ook in overeenstemming gebracht met vroe ger tyd. Ook het inwendige zal een grondige restauratie ondergaan. Een kijkje op het Goudse gemeentehuis op de markt, het enige Go- thische stadhuis boven de grote- rivieren, zelfs het enige vrijstaande Go tische stadhuis in Nederland. Rondom het bouwwerk ziet men een soort kippenren van gaas, waar binnen stapels natuursteen en balken liggen en enige loodsjes staan, Hier is men aan het restaureren. De Kerk zal altijd met Israël te maken hebben Het lijkt misschien eerst enigszins vreemd dat in deze rubriek over Is raël wordt geschreven. „Stemmèn uit de Kerken": daarbij denken we aan hetgeen er zoal in de Kerken omgaat, vooral wanneer de kerken uit ons land er by betrokken zijn. We den ken aan Synodale zittingen én het geen daar behandeld wordt, We den ken aan samenkomsten die een in ternationaal karakter hebben, zoals de hoofdstad van ons land er nu ver schillende heeft meegemaakt. We denken by deze rubriek toch niet aan de Joden, evenmin als wij hier Mo hammedanen en Boeddhisten binnen onze gezichtskring trékken. Natuurlijk zal iedereen wel besef fen dat Israël, met welk volk de laatste tientallen jaren iets bijzon ders gebeurd is, dichter bij de kerk staat dan welk ander volk ook. On danks het feit dat het negentien eeuwen in verstrooiing heeft geleefd en meestal op een onbarmhartige wij ze over de aarde is voortgedreven, is Israël een volk gebleven, met een sterk verlangen naar een eigen zelf standig volksbestaan. Juist door het lydenvand'e vervolging, concentratie kampen en gaskamers, waar een der de deel van dit volk is vermoord, is het verlangen naar een eigen land sterker dan ooit naar boven gekomen. Het zyn felbewogen gebeurtenissen geweest, die geleid hebben tot de stichting van de Joodse staat in Pale stina. Gans de wereld was er bij be trokken en dit in meerdere mate dan dat er in de vergaderingen van de Verenigde Naties over gesproken is. Met dit Israël heeft de Kerk, elke Kerk, te maken. Het gaat dan niet zozeer om de zelfstandigwording van Israël als wel om het feit dat dit volk altijd het volk des Heren is en door God op een byzondere wijze in deze wetrela is gesteld. Müen spreekt tegenwoordig veel van het probleem Israël. Doch Israël is in deze wei^ld geen probleem zo als bjjv. Backen en Macadoniërs dit zyn. Het gaat hier om meer, zelfs om iets anders dan het volles- bestaan. Het gaat om de godsdien stige betekenis van dit volk. De laatste 20 jaar zijn de ogen van velen hiervoor geopend en is hun duidelök geworden, dat Israël onder de volken van deze aarde een ge heel eigen zondejre ls .aa'ts inneemt. Het by te zoeken dat het is, het volk van Gods openbaring en van Zijn verbond. De geschiede nis van dit volk is een byzondere geschiedenis, waarmee de Ker.k te maken heeft. Het boek van dit volk is Heilige Schrift voor de Christelij ke Kerk. Het Nationalistische Duitsland heeft van Israël alleen maar een rassen probleem willen maken. Er zijn nog steeds velen die menen dat hiermee het laatste woord over Israël ge sproken is. Het is een andeir ras dan wij zijn en daarmee neemt men afstand van dit volk, MEER DAN EEN KWES TIE VAN RAS. Steeds meer is echter duidelijk geworden, vooral door de haat waarmee de Joden 'gehaat zijn, dat het om meer ging dan om een kwestie van ras. Steeds meer werd duidelijk, dat het ging om Israels God en om Zyn openbaring. Steeds duidelijker werd dat de Kerk niet rustig kon zijn by die ongetoomde haat tegen de Joden. „Anti-Semitis- me" zo werd ln de oorlogsjaren geformuleerd „is verzet tegen de God van Israël; verzet tegen Zijn openbaring en verbond." In het illegaal verspreide ge schrift „Wat wy wel en wat wij niet geloven", werd op de nauwe banc! van Israël met de Kerk na- cilruk gelegd. Daarin wordt het een daad van Gods onbegrepen vrije ge nade genoemd waardoor Israël een roeping in deze wereld heeft ont vangen. „Daarom geloven wij dat, wie zich tegen Israël stelt, zich verzet tegen de God van Israël." Na de bevrijding is Israël in de wereld een vraagteken gebleven. Wat moeten we denken van dit volk, dat nu weer in het land der vaderen woont en daar een eigen volksbestaan kan opbouwen. Zal het nu gelijk znn aan andere vol ken?" Wat maakt de Jood tot Jood? Dit zijn algemene vragen. Na deze laatste oorlog heeft men in de Kerken begrepen dat het lot van Israël voor elke Kerk van by zondere betekenis is. Door de moor dende haat van Hitier zyn de ogen open gegaan voor de eigen onver vreemdbare plaats die dit volk in de heilsgeschiedenis ook nu nog in- nèemt. Er is na deze oorlog een veel sterkere begnning by de Kerken over de plaats van Israël in deze wereld. In de nieuwe kerkorde van de Ned. Herv. Kerk wordt als eergtö opdracht van het apostolaat ge. Het Wereldgebeuren Bij de berichten en klachten over een herleving van het Duitse nationa lisme wordt in de regel allereerst ge dacht aan de Westelijke zones. Hoe staat het echter in Oost-Duitsland, waar de Russen de lakens uitdelen? Is de politiek van Moskou er op ge richt elke wederopstanding van een militaristisch Duitsland volgens Nazi patroon onmogelijk te maken cn der halve het communistisch misbaar over bepaalde verschijnselen in het Westen gerechtvaardigd of mankeert daar wel één en ander aan? Na kennisneming van de jongste rapporten over de ont wikkeling in de Sowjet-zóne is men geneigd te antwoorden: zeer veel zelfs. Uiteraard is het lastig een over zicht te kx-ijgen van de ware stand van zaken. Zowel de officiële mededelingen van Westelijke autoriteiten in Berlijn als de artikelen van buitenlandse corres pondenten op uitspraken van vluch telingen en zegslieden, die een ge kleurd beeld voorleggen. Twee fei ten schijnen echter toch wel vast te staan: de Oostduitse politie wordt mi litair geschoold tot de kern van een nieuw leger en de vroegere Duitse generaals, voor zover zijn in Rus sische krijgsgevangenschap geraakten, worden hoe langer hoe meer naar vo ren geschoven. Het is vooral 't voor malige comité „Vrij Duitsland", dat op bevel van Karlshorst het Rus sische bestuurscentrum in Duitsland een belangrijke rol toebedeeld heeft gekregen. Het comité was een organi satie van Duitse officieren, die gedu rende de oorlog in de Sowjet-Unie door generaal Paulus gesticht werd en nu is opgegaan in de nationaal-de- mocratische partij. De macht van de uiterlijk gebolsjewiseerde officieren is de laatste maanden snel gestegen, vooral via hoge functies in het po litiecorps. Majoor Beckler werd mi nister van binnenlandse zaken in Brandenburg; generaal-majoor Latt- mann commandant der Branden- bui-gse politie; luitenant-generaal Müller stafchef der volkspolitie, ge neraal-majoor Korfes chef van het centraal archief der Sowjet-zöne enz. Men zou een lange lijst kunnen sa menstellen van namen van offi cieren, die in Hitlers-tijd de vcrant- woordelijkste militaire functies be kleedden en nu in de Sowjet-zöne op zeer belangrijke posten zijn geplaatst. De leiders van S.E.P., de commu nistische eenheidspartij, zien deze ont wikkeling met lede ogen aan. De Sowjets verwijten echter Pieck, Gro- tewohl en Ulbricht, dat de Oostduitse communisten meer aandacht hebben geschonken aan het verdelen van baantjes dan aan de verbreiding van de communistische gedachte. Hun streven naar macht zou een muur hebben opgetrokken tussen de com munistische partij en de bevolking. De volgelingen van het comité „Vrij Duitsland" daarentegen zouden zeer betrouwbaar zijn gebleken. Het aan tal deserties uit hun rijen was zeer gering, terwijl zij uitstekende dien sten hebben verricht bij de organisatie van het veiligheidswezen en onlangs bij de vorming van een vrijwilligers legioen voor de Griekse opstandelin gen. Daarenboven genieten zij bij de bevolking een zeker vertrouwen. Te gen de achtergrond van deze ontwik keling moet het verontrustende be richt uit Berlijn beoordeeld worden, dat de training van de Duitse volks politie nu geheel op militaire basis geschiedt onder leiding van Wehr- machts-generaals. Het falen van de Duitse commu nisten heeft de Sowjets ertoe ge bracht een wellicht tijdelijk bondgenootschap aan te gaan met de Duitse nationalisten om èn hun greep op de bevolking te behouden èn de beschikking te hebben over een mi litair" apparaat. De Russen spelen hier met dyna miet in hun zucht vóór alles hun stellingen tegénover het Westen te versterken. Het is wel triest om te zien hoe Duitse generaals en vroegere Nazi's zijde spinnen bij de diepe kloof tussen de voormalige geallieer den. Op zoek naar manuscripten van Wagner en Beethoven. Een uit drie man bestaande Ameri kaanse commissie heeft acht dagen lang tevergeefs in Tsjechoslowaky'e gezocht naar vijf originele handschrif ten van Wagner, die Hitier als ver jaardagscadeau waren gegeven. De commissie gaat thans naar Ber- lyn om de Russische autoriteiten per missie te vragen nasporingen in Oost- Duitsland te doen. De commisise stelt ook een onderzoek in naar de vermis te manuscripten van Beethovens ne gende sympnonie en van Mozarts Zauberflóte. eD Wagner handschrif ten worden Hitler op zyn 50ste ver jaardag cadeau gedaan door de rykskamer van Koophandel, die deze documenten van Koning Lodewyk van Beieren had gekregen. noemd, het gesprek met Israël en in de fundamenten en perspectieven van belijde nhouöt art. 3 zich reeds met Israël bezig. „Israël is gesteld als een spiegel, waarin wij ons zelf aanschouwen als teken van de on wil en onmacht aller mensen om uit Gods gezag en genade te leven." Dat over Israël is gesproken is iets geheel nieuws in de belijdenisge schriften der Kerk. Aan Isracl kun nen we nochtans zien hoe het staat tussen God en mens. IN EN BUITEN DE KERK. De bezinning op de betekenis van Israël is breder. Het laatste num mer van „Wending" is in dubbel formaat verschenen terwyi het vraagstuk van de Joden in deze we reld er van zeer veel kanten ln Ls be licht. Voordien was het maandblad „Podium", niet bepaald een kerke lijk blad, met een exitra nummer ge komen. Het is wel een bewijs dat er in en buiten de Kerk gedlacht' wordt over de byzondere positie van Ié- raèl in deze wereld. Het is en blijft een raadsel, tenzij diat wy terecht komen by Israëls God. Wat de Jood tot Jood maakt, is niet biolo gisch bepaald in de eerste plaats, maar wel door het verbond van God met Abraham en als zodanig zal de Kerk ten allen tijde met Israël te maken hebben in deze wepeld," Bf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3