NIEUWS UIT ZEELAND N VICE-ADMIRAAL KIST OVER ZIJN TAAK IN INDONESIË ?5t' LANDING OP WALCHEREN BIJ DE OEFENINGEN AFGESLAGEN WALC HEREN jT-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1949 Opbouw van een Indonesische Marine. Vice-admiraal F. J. Kist. die Don derdag niet de ..Willem Ftuys" naar Indonesië vertrok, waar hif Batavia or»d v aLs standplaats krijgt, stond verslag gevers voor de afvaart aan boord een onderhoud toe. De R.T.C., zo zeide hij. zal de po- alt ie van de marine in Indonesië i\> gelen. Wat het resultaat zal zyn weet ik niet. maar dit kan ik wel zeggen, dat de marine net als vroeger, maar dan met in achtneming van de nieuwe verhoudingen, haar taak zal opvatten. Ik ben er zeker van. dat wij met de Ver. Staten van Indonesië zullen kun nen samenwerken. Gezamenlijk zullen wjj er naar moeten streven de Indo nesische marine op tc bouwen. Aan gezien Soerabaya vrijwel de enige (Ingezonden mededeling) TEGEN aandoeningen 6 zetpillen 75 ct ui 'j.ui jv Yuimmitrnmi f ZWITSAL FabritVan Apeldoorn haven is. waar behoorlijke reparatie- mogelijkheid bestaat, fe J! dit wei de Majoor Flinterman verbeterde hoogterecord met bijna 3.5 k.m. Naar de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart mededeelt, is thans uit de me tingen van het nationaal Luchtvaart laboratorium gebleken, dat majoor- vlieger J. L. FTinterman op 15 Augus tus jl. een hoogte bereikte van 14.821 meter. Dc directe aflezing van de hoogtemeter in de cockpit gaf inder tijd als uitkomst 1-1.569 meter. De poging om het nationaal hoogtcre- cord per Gloster Meteor IV te verbe teren is dus ten volle geslaagd. Ma joor Flinterman kwam 3.467 meter hoger dan de vlieger H. Leegstra. die op 3 September 1938 boven Schiphol met een fokker D XXI een hoogte bereikte van 11.354 meter. Het wcreld-hoogterecord bedraagt 18.133 meter. Het werd behaald door John Cunningham in een voor dit doel speciaal uitgeruste en verbouwde de Havilland Vampire-straaljager op 2.» Maart 1948 te Hatfield (Enge land). Drie honderd millioen dollar voor Nederland. In een late avondzitting heeft dc raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking uiteinde lijk overeenstemming bereikt over de bedragen, die elk der landen van het plan-Marshall zai ontvangen bij de volgende toewijzing behoudens goed keuring van 't Amerikaanse Congres. Het rapport wordt thans aan de E.C.A. voorgelegd met 'n begeleidend schrij ven, waarin de raad zijn standpunt uiteenzet. Naar verluidt is voor Ne derland het volgende bedrag voorge steld (tussen haakjes het bedrag, dat men verleden jaar ontving): 309 mil lioen dollar (469.6 millioen dollar) Volgens deze aanbevelingen krijgen zeven landen meer dollars dan het vo rige jaar. namelijk België. Luxemburg. Griekenland. Noorwegen. Turkije, IJsland cn Zweden. Het toatal dezer bedragen is 3.777 millioen dollar, welk bedrag de Ame rikaanse Senaat wil toewijzen. Amerikaanse vliegboot in zee gestort. Een rcuzenvliegboot van de Ame rikaanse marine is bij San Diego in zee gestort. De gehele bemanning van tien koppen kwam om het le ven. aangewezen plaats voor de martne- basts. De Ver. Staten schenen er wel iswaar by geïnteresseerd te zijn. dat die basis biyft, maar dat wil nog niet zeggen dat er -een „Amerikaanse" basis komt. De opbouw van de marine in Indonesië ziet vice-admiraal Kist als een langzaam proces. Er zullen allereerst plaatselijke dingen gere geld moeten worden, zoals bestrijding van de smokkelhandel en de zeerove rij. het vegen van mijnen enz. De op bouw van een behoorlijke marine achtte de vice-admlraal geen kleinig heid. Het is daarenboven ontzaggelijk duur. „Ik weet niet, hoe de Ver. Sta ten van Indonesië er financieel voor staan, maar dat er zeer ruime midde len uitgegeven kunnen worden, ge loof ik niet. Wy zullen de ontwikke ling van de toestand moeten afwach ten. Een eigenlijk Indonesische vloot is er niet, al zijn er enkele schepen, die vroeger tot de burgerlijke marine behoorden en nu women gebruikt voor controle op zee. Eventueel zal de Kon. Marine helpen, mogelijk door het uitlenen van scnepen or iets van dien aard. Vice-admiraal Kist, die Indonesië kent. zeide ten slotte, dat er veel overleg vereist zal worden, maar per soonlijk heeft hii het gevoel, clat het wat ae marine betreft wel terecht zal komen. Wy moeten, zo besloot hy, van de nieuwe toestand het beste ma ken. wat er van te maken is. Er zul len vermoedelijk echter jaren mee gemoeid zyn. Rechtbank Middelburg ZEDENDELICT Bij dë arrondissements-Rcchtbank te Middelburg werd C. H.. te Hontenisse. thans gedetineerd, wegens een zedende lict veroordeeld tot 9 maanden gevange nisstraf. waarvan 3 maanden voorwaar delijk met 3 Jaar proeftijd, met aftrek voorarrest. f Ingezonden mededeling) ENFANT TERRIBLE. De eigenaar van een nacht club to Washington vond drie weken geleden een luchtfoto van Wasnington in het gebouw van zijn club. die hij zo mooi vond. dat fjj haar liet vergro ten en aan de muur hing bij andere foto's van de 6tad. Zojuist hèeft de Amerikaan se marine ontdekt, dat het een strikt geheime luchtfoto van de vloot is. waarop alle militaire installaties van Washington duidelijk te zien zijn. De foto is genomen met een geheim type camera uit een gevechts vliegtuig van de vloot. Britse vakbeweging zal haar eisen matigen. De Britse algemene raad van vak verenigingen (TVU.C.) heeft een rap port gepubliceerd, dat volgende week zal worden voorgelegd aan het jaar lijkse congres. Het rapport wil aan het congres duidelijk maken, dat een veelomvat tende en snelle prijsverlaging niet mogelijk is zolang er geen verande ring komt in de economische situatie over de gehele wereld. Er bestaat ook weinig kans dat de belastingen zullen worden verlaagd met het oog op de kosten voor de so ciale diensten en de voedselsubsidies. De raad waarschuwt zijn 8 millioen leden er voor. dat iedere afwijking van de huidige regeringspolitiek om de aanvragen voor hogere lonen te matigen en te beperken, tot een cata strophe zou leiden. Pantservei kenners vanda ag terug naar Amersfoort. In de beste stemming:, over de prettige avond, die de jongens van 't 43ste zelfstandige verkennings-eskader uit Amersfoort, Woensdag in IJzendjjke hadden meegemaakt, word Donderdagmorgen reeds vroeg ge. start naar BresUens, om de Schelde over te steken voor een oefening op Walcheren. De oefening bestond hieruit, dat werd verondersteld, ilal rode troepen getracht hadden een landing uit tc voeren by Westkapelle. Dank z.y een luchLovenvicht van blauw, was de landing echter mislukt. Echter was het aan kleine para chute-patrouilles gelukt tc landen en volgens binnengekomen gegevens, zouden deze parachutisten zich be vinden in de omgeving van Gapinge Grijpskerke. Meliskerke en Hooge- lande. Veere. Middelburg. Vlissingen. Zoutelande, Westkapelle. Domburg. Oostkapelle en Vrouwenpolder wa ren echter vast. in handen van de blauwe troepen zodat deze troepen van uit deze plaatsen de taak kregen, de parachutisten op te sporen en on schadelijk te maken. De parachutis ten. ongeveer 32 man. waren reeds een boot vroeger naar Vlissingen overgestoken en het aantrekkelijke van deze oefening was. dat comman dant en officieren van blauw niet wisten, waar dpze parachutisten zich hadden verborgen. Er was echter dp bepaling gemankt, dat deze zich niet in huizen of schuren mochten verber- gen. Immers, daar zij vijanden wa ren, liepen zij de risico, door de be woners te worden onschadelijk ge maakt. Wij bevonden ons bij de blau- we troepen, die in 6 groepen werden verdeeld cn op diverse punten stel lingen betrokken, van waaruit Wal cheren werd afgezocht. In gezelschap van een officier hebben wij persoon- lijk urenlang het land doorkruist, over binnenwegen enz. en onze ogen goed de kost gegeven Echter steeds zonder enig resultaat. Van tijd tot tijd vervoegden wij ons bi) de hoofd macht. maar daar bleek steeds weer opnieuw, dat het nog geen enkele groep was gelukt, ook maar één pa rachutist tc ontdekken, hoewel dpze in kleine groepjes waren verborgen. Bij deze oefening kwam duidelijk tot uitdrukking, hoe moeilijk het is. zelfs op een vrij vlak terrein als Wal cheren thans is. verborgen personen op te sporen, wanneer niet de mede werking van de bevolking wordt ver kregen. hetgeen in oorlogstijd natuur lijk wel het geval is. Toen tenslotte de oefening als ge ëindigd werd beschouwd, was er geen schot gelost en kwamen de parachu tisten. dip zich bleken verborgen te hebben op een terrein tpn Oosten van Griipskerke. trots voor dp dag Van dpze oefening, die biizonder goed geslaagd, was. hadden officieren en manschappen veel geleerd. DE BAAS GAAT MEE. In de beste stemming werd dan ook opgetrokken naar Westkapelle, waar de nacht werd doorgebracht. Vrijdag werd weer naar Amersfoort ver trokken. Wanneer wij tenslotte nog enkele opmerkingen maken over deze oefe ningen in onze provincie, dan zouden wij eerst onze bevreemding willen uitspreken over het feit. dat Zeeland, dat voor militairen toch wel een uiterst belangrijk strategisch gebied is, zo weinig bekend is. De stafkaarten van dc officiren waren geheel verouderd en zeker 10 jaar oud. Waar is de tijd dat er voldoende troepen in onze provincie waren ge legerd! Een prettige ervaring hebben wij echter opgedaan, nl. over de gepst bij deze troep. De verstandhouding tussen officieren en manschappen was zeldzaam. Alles ging gemoedelijk en toch disciplinair. Geen onvertogen woord werd gehoord en hoe de over ste en de majoor bij de soldaten zijn bemind, bleek wel Woensdagavond, toen beiden, midden op de Markt te IJzcndijke, nadat de muziek had ge speeld. door de soldaten op de schou ders werden genomen en de Markt werden rondgedragen. Dat de jongens naar Indonesië moe ten. ach ja. het is niet prettig, maar de baas gaat mee cn dat is alles waard, aldus redeneren deze soldaten 2850 bezoekers bij de expositie te Middelburg. Woensdag werd te Middelburg de tentoonstelling van schilderijen van H.K.H. Prinses Wilhelmina gesloten. Het blijkt, dat dc expositie is bezocht door 2850 betalende bezoekers, iets meer dan by de tentoonstelling van weirk van Kees van Dongen. Ongeveer twee-derde deel van de bezoekers be stond uit niet-inwonenden van Middel burg. Zoals men weet was er gelegen heid om door middel van enquête-for mulieren kenbaar te maken wat het beste van de tentoonstelling werd ge vonden. Hiervan is ruimschoots ge bruik gemaakt, doch het resultaat is nog niet bekend. Donderdag zyn de schilderijen gereed gemaakt voor ver zending naar Eindhoven, waar de vol gende expositie zal worden gehouden. Huldiging van de heer Dootjes te Goes. JUBILEUM VAN ADJUNCT. COMMIES BIJ DE RIJKSLAND. BOUWWINTERSCHOOL. Donderdagmorgen werd in de Rijks landbouwwinterschool te Goes de heer P. J. 'A. Dootjes. adjunct com mies bij deze school gehuldigd, in verband met zijn 40-jarig jubileum. De jubilaris werd toegesproken door de plaatsvervangend directeur der school, de heer J. Eversdijk. Deze wees er op. dat de heer Dootjes deze dag onopgemerkt voorbij wilde laten gaan. Hij had zelfs het plan opgevat om te gaan vissen. „Dit lukte echter niet", zeide de heef Eversdijk, „wij hadden nl. een val opgesteld en u bent er ingelopen". De heer Eversdijk schetste de heer Dootjes als een bekende figuur in Zeeland, waarover iedereen met res pect en achting spreekt. Terecht werd hij eens door een hoge ambtenaar één dei' beste mensen in deze tak van dienst genoemd. Dootjes en de Rijkslandbouwwinterschool zijn een begrip, zeide de heer Eversdijk. Hij betrok ook mevrouw Dootjes in deze hulde en overhandigde hen tenslotte als blijk van waardering namens de in de Rijkslandbouwwinterschool go- huisveste diensten een fraaie sche merlamp. Tal van sprekers wezen daarna nog op de grote verdiensten van de jubilaris. De heer A. Minderhout wenste de heer Dootjes geluk namens de commissie van toezicht en noemde hem een voortreffelijk ambtenaar. Dr. B. Vrijhof sprak namens het Rijks- tuinbouwconsulentschap, de Rijkszui- velconsulent. de heer C. Zwagerman uit Middelburg, sprak als ..oud-gedien de". de heer C. de Bruin uit Kloetin- ge namens de afdeling Zeeland van de vereniging van land -en tuinbouw- onderwijzers. de heer C, Burger uit Wilhelm inadorp namens dp Bond van oud-leerlingen, waarna ir. R. van Hees. consulent voor grond- en pacht zaken. de rij van sprekers sloot. De heer Dootjes dankte met enkele wel gekozen woorden. „ALAMAK" WEER VLOT. Hét s.s. „Alamak", dat by Bath aan de grond liep, is Dinsdagmor gen op eigen kracht vlot gekomen. De secretaris-vacature te Goes. Ter vervulling in de vacature van secretaris der gemeente Goes, ont staan door het overlijden van de heer J. I. van Ballegoyen de Jong, hebben B. en W. de volgende aanbe veling opgemaakt: 1. B. Burger, se cretaris der gemeente 's Heer Arends- kerke; 2. J. H. Smit, hoofdcommies en chef van de afd. financiën, onderwijs en personeelszaken ter gemeente secretarie van Epe. Weg door Dijckmeesterpolder wordt 7 September geopend. De officiële opening van de nieuwe weg door de Dijckmeesterpolder (ge deelte van de Verbindingsweg Oost en West Zeeuwsch Vlaanderen), in tegenwoordigheid van Gedeputeerde Staten enz., is bepaald op Woensdag 7 September a.s, School te Terneuzen geopend. Woensdag is de nieuwe school aan de Leeuwenlaan te Terneuzen van de Ver. voor Christelijk schoolonderwijs officieel in gebruik gesteld. Daartoe werd een bijeenkomst gehouden waar bij o.a. aanwezig waren het college van B. en W. dr. L. J. Cazemir, kerkvoogden, kerkeraad en notabe len, de architect de heer W .Voogt, de aannemers, de fa. Hendriks en vele leden van de vereniging. Zy werden welkom geheten door de voorzitter der vereniging ds. J. Schol ten, die de bijeenkomst opende met gebed en daarna psalm 103:4 liet zin gen. Achtereenvolgens wensten de bur gemeester van Terneuzen, mr. P. H. w. F. Teilegen, dr. Cazemir en de heren Hendriks en de Voogt de ver eniging mondeling geluk met het be trekken van het fraaie schoolgebouw. Nadat nog het hoofd der school, de heer D. J. van Wijk had gesproken werd de bijeenkomst door ds. Schol ten gesloten. C.B.T.B -SCHOLEN OP WALCHEREN. Aan de Landbouwhushoudschool van de C.B.T.B. te Middelburg zijn behalve de directrice, mej. Veld kamp, cle volgende leerkrachten ver bonden: mevr. van Nesde Putter, Meliskerke ((naaldvakken), A. Haandrikman. Oostkapelle. (tuinb- vakken) en J. Prins. Middelburg (alg. vormend onderwijs). Het lerarencorps van de Larid- bouwwinsterschool van de C.B.T.B. te Middelburg bestaat uit de volgen de heren: ir. H. Steur, directeur, ir. W. L. Harmsen. Middelburg, ir. C. Zwagerman, Middelburg, dc heer J. P. Coppoolse, veearts, Middel burg, C. Stange, St. Laurens. A. Haandrikman. Oostkapelle en Dek ker. Middelburg. TOT INGENIEUR BENOEMD. In de op Dinsdag jl. gehouden ver gadering van Hoofdingelanden van het Hoogheemraadschap van Schie- land, te Rotterdam, werd tot inge nieur benoemd, de heer J. Ph. Salo- mé, Technisch ambtenaar van de Provinciale Waterstaat in West Zeeuwsch-Vlaanderen, thans wonen de te Terneuzen. IEUWS ineen O T E D O P Dr H. M. Hirschfcld. regeringscom missaris voor het Europees herstelpro gramma. zal zich Zaterdag a-s. naar de Ver. Slatcn begeven teneinde daar be sprekingen te voeren met autoriteiten van het monetaire fonds. Donderdag is ir. F. Otter, directeur van de N.V. Philips, in verband met zijn zilveren jubileum in dienst der N.V. door directie cn personeel gzhuldifd. Woensdag zijn in het gebied van Bordeaux vier branden uitgebroken. Ruim 600.000 vierkante meter heide en den-aanplantingen werden vernield. Dit jaar hebben ongeveer drie millioen toeristen een bezoek aan Frankrijk ge bracht. het beste jaar sinds 1927. aldus "n oiïiclèle schatting. Er zUn 196 millioen dollar ln het land gebracht. 900.000 Belgen. 300.000 Amerikanen en 500.000 Britten brachten een bezoek. Officiële publicaties. KANAAL DOOR WALCHEREN. De Hoofdingenieur-Directeur van de 1 Rijkswaterstaat in de directie Zeeland brengt ter kennis van belanghebbenden. clat de scheepvaart door dc Buitenkeer- I sluis te Vlissingen zal zijn gestremd van Maandag 5 September 1949 af tot en met Zaterdag 10 September 1949 of zoveel kor ter als mogelijk of langer als nodig zal blijken te zijn. Middelburg. 27 Augustus 1949. HINDERWET. MIDDELBURG. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat zij hun beslissing op het verzoek van J. P. Klaassen om vergunning ingevolge de Hinderwet voor perceel Achtersingel 83 sectie D no. 3111- 3112 hebben verdaagd. Middelburg. 18 Aug. 1949. HINDERWET VLISSINGEN. i verzoek B. en W. der gemeente Vlissingen. ge let óp het verzoek, onder dagtekening van 23 Jurri 1949 ingediend door Shell Neder land N.V. te 's-Gravenhage, waarbij ver gunning wordt gevraagd tot het oprichten van een benzine-installatle door het plaat- grondse aftapinrichting op het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen. sectie C No. 1628. gelegen aan de Buiten haven. Overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan worden genomen, binnen de lermlin. bepaald in art. 8. eer ste lid der Hinderwet, op grond dat het technisch onderzoek nog niet is beëindigd. Gelet op art. 8. tweede lid der Hinderwet, besluiten, de beslissing op voormeld ver zoek te verdagen. Vlissingen. 18 Augustus 1949. Beiaardconcert le Veere- Zaterdagavond van 9 uur geeft de beiaardier Jan Kwist uit Vlissin gen een concert op de beiaard in de Stadhuistoren te Veere- Het program ma luidt als volgt: 1. Sonatine in G. Max Field; 2. a. Grootvaders klok; b Het hutje bij de zee; 3. Menuet in G. Beethoven: 4. Ah! sweet mysterie of life. Herbert; 5. Les Moissonneurs. Couperin; 6. a. De kleinste; b. De nacht; 7. Salut D'amour, Elgar; 8. Ave Verum. Mozart; 9. March Pom- poso. Max Field. Openstelling van de mosselzaadbanken. De jaarlykse openstelling van de mosselzaadbanken in de Zeeuwse Stromen is door het Bestuur der Visseryen gesteld op Woensdag 13 September. Het betreft hier de zaadbanken en slikken in de Ooster Schelde, de Grevelingen en de Wester Schelde van de Braakman tot de Belgsche reus Voor andere delen van de /ester Schelde is vergunning nodig van het Departement van Water staat. terwyl de gronden voor de Ser Lippens, Nieuw Othene, Klei ne Huisman en Noorddijkpoldcr niet mogen worden bevist. Op de Grevelingen mag geen ge bruik worden gemaakt van mecha nische kracht. Er wordt zaadval geipeld op de Wester Schelde, terwijl ook de mos- selzaadbank in het Zeehondengat onder Scharend\jke, dan weer voor de visserij zal zijn opengesteld. Het doordraaien van fabrieksfruit. Evenals elders in het land, vindt ook op de Zeeuwse veilingen het doordraaien van het fabrieksfruit nog steeds voortgang. Van de Goese vei ling gaan bijv. dagelijks tienduizen den kilo's appelen en peren naar de mestvaalt. Juist gisteren werd nog 'n circulaire ontvangen dat de fabrieken weer meer zouden gaan afnemen, doch er was die dag nog niets van te bespeuren. Wel bestaat er enige vraag voor het doorgedraaide fruit als vee voer. doch de aanvoer overtreft verre dc vraag. Op dc internationale BakkerU-ten- toonstelling ,.Dobato" te Doetinchem. be haalde de heer G. Kuiper uit Vlissingen een derde prijs met zijn Inzending „Spe culaas". Er waren 107 inzendingen. ELECTRICITEITSSTORING Tengevolge van een hoogspannings storing waren Woensdag de gemeen ten Biggekerke. Zoutelande. Westka pelle. Domburg. Oostkapelle. Vrou wenpolder en Serooskerke van electri- sche stroom verstoken. De storing duurde van ongeveer 's middags kwart voor vijf tot 8 uur 's avonds. Enkele gemeenten hadden reeds eer der stroom. Vlissingen Kat als verstekeling. Dc schipper van het visschersschip „Vlissingen 22" zag in de nacht van Woensdag op Donderdag, toen hij ter hoogte van Westkapelle aan het vis sen was, plotseling een kat over dek lopen. Daar hij er geen scheepskat op nahield, moest het dier dus de vorige avond wel onopgemerkt aan boord gekomen zijn. Hij lokte poesje met zoete woordjes in de kombuis en sloot het diertje daar op, tot de thuishaven weer bereikt was. Hier vertelde de schipper tegen enkele jongens, die de aankomst van de vissersvloot gadesloegen, dat hij midden op zee een poes in zijn netten gevangen had. Of zij het diertje maar even naar het asyl zouden willen brengen. Natuurlijk wilden de jongens dit doen en tegen de asylhouder ver telden zij omstandig hoe de schipper van de „Vlissingen 22" buitengaats een kat gevangen had. De asylhouder op zijn beurt vond dit een prachtig nieuwtje en kwam Donderdagmiddag onze redactie binnen met het verhaal, dat er midden op zee een poes gevan gen was Een zeekat zeker, was de vraag, die onmiddellyk volgde. Nee, geen zeekat. Een doodgewone huis-, tuin- of keukenkat- Wy vonden het een vreemd verhaal en stapten naar de „Vlissingen 22" toe, waar een zoon van de schipper ons vertelde, dat de kat blijkbaar de vo rige avond aan boord gekomen was en dat zijn vader de jongens verteld had, dat hij het. dier midden in de zee ge vangen had Poes vertoeft nu in het asyl van de Ned. Ver. tot. Bescherming van Die ren. Misschien komt de eigenaar of eigenaresse daar nu wel opdagen. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden zijn gedeponeerd: witte bak- kcrsschort; kussen: dameshandschoen; dasspel; distributiebescheiden; 1 paar zwart lederen handschoenen: herenrijwiel; halsband van hond; pop: bewijs van lid maatschap ziekenfonds. Inlichtingen zijn te verkrijgen over de adressen van hen. die de volgende voor werpen hebben gevonden en aan huis in bewaring hebben genomen: gestreept kussen: bindersandaaltje: ring met sleu tels; badhanddoek en zwembroekje; re gencape: wandelstok; zonnebril; zwarte porlemonnaie: kleerborstel; schakel arm band; bankbiljet; vulpen; broche; gouden speldje: slipover; blouse; snoer kralen; huissleutel; kindermutsje; halskettinkje; damesring; damespolshorloge: sjaal; ko- l peren sleutel; kinaerschoentje. CONCERT VAN „ST. CAECILÏA." Zaterdag a.s. zal in Vlissingen de har monie ..St. Caecilia". directeur de heer Jac. Hollaers, van 810 uur op het Bella- mypark een laatste zomerconcert geven. Uitgevoerd worden de marschen van Schootemeijer. Walzen van Ivanovice en Dollarwalz Leo Fall. Overture van Mon- torque en dc beroemde Lustspiel-Ouver- ture van Kelen-Bèla, enz. Middelburg „Les petits chanteurs de Saint Lazare". Bij kinderen is er steeds de neiging om wanneer ze zingen, dit hard te doen. Dat is zo in Nederland en in Frankrijk blijkbaar al evenzo. Want de jongens van het Franse kinder koor „Les petits chanteurs de Saint- Lazare du Mans", dat Donderdag avond in het Concertgebouw te Vlis singen op trad, moesten door hun di rigent, de heer Filoche, enige malen gemaand worden om niet te groot ge luid te maken. Van hard zingen naar schreeuwen is het immers maar een klein stapje. Wanneer de kleine Fran se zangertjes hun stem niet te veel uitzetten, kon men Donderdagavond met groot genoegen naar hen luiste ren. Een jongenskoor heeft vele aan trekkelijkheden: de klare en jonge stemmen kunnen soms ongemeen zuiver klinken. „Les petits chanteurs" lieten enige uitstekende staaltjes van goede kin derkoorzang horen. Daarbij kwam nog dat enkele malen een solo werd gezongen door een van dc jongens sopranen, die een pracht van een stem had. Terecht moest hij een solo bisseren. Men kan over het algemeen waar dering hebben voor deze zang, te meer omdat er in Ned. slechts en kele koren zijn. die op deze wijze in het openbaar optreden. In ons land is men meer op het ..Jarig Jetje-gen- re" ingesteld. Toch kunnen we ons voorstellen, dat er mensen zijn. die veel liever een groep gezonde frisse kinderen „IJs met slagroom" en „Vo- lendammer klompen" horen zingen, dan deze Franse bleekneusjes hun koorwerkjes. Mogelijk hebben deze lieden ook crltiek op b.v. „Stille Nacht" in het geheel niet passend bij de Franse geest tussen enkele oude kerstliederen van Franse en Vlaamse oorsprong en voorts op een schreeuwerig gezongen gedeelte van het slotkoor uit Handels „Judas Mac cabeus". Het was echter niet de be doeling van de heer Filoche om met zijn jongens een 100 artistiek ver antwoord concert te geven. EIck wat wils. dat gaven deze zangertjes. Vier oudere leden van het koor kwamen b.v. zo tussen neus en lippen door met enige vlotte cn met esprit uitgevoerde komische zangnummers, die het publiek enthousiast deden applaudisseren. Over applaus hadden de kleine Franse staatsburgers trou wens niet te klagen. Er waren niet veel bezoekers, maar die er waren, gaven zonder uitzondering blijk van hun waardering. de K. VERJAARDAG H.K.H. PRINSES WILHELMINA Te Middelburg werd Woensdagavond ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana een fakkelop tocht georganiseerd. Doordat men echter gebruik maakte van een nieuw soort fakkels, kon de voorgenomen route niet geheel worden gevolgd. De fakkels bleken nl. kortere tijd te branden dan men had gedacht. Enkele straten moesten het daarom zonder fakkeloptocht stellen. De Chr. Mu ziekvereniging gaf een concert op het Molenwater, dat door de belangstel lenden met aandacht werd aange hoord. De Buurtvereniging Bagijnhof hield een openluchtfeest. OPENING SCHOOL AAN HET ZAND Maandag a.s. om 4 uur zal de semi- permanente school aan het Zand in tegenwoordigheid van het college van B. en W. worden geopend. O.- en W.-Souburg raadsvergadering. Dinsdagmiddag; 2 uur komt de ge. meenteraad van Souburg in openbare vergadering bijeen. De agenda ver meldt o.a. de voglende punten: be ëdiging leden gemeenteraad, benoe ming van 2 wethouders, voorstel tot overname in beheer en onderhoud van 80 woningen door het woningbe drijf, voorstel tot wijziging van de gemeente-begroting 1949 en een voorstel tot het aangaan van een geldlening ad 69.695.— voor de bouw van 6 woningen door de vereniging tot verbetering van de Volkshuisves ting le Vlissingen en omliggende ge meenten. Aaglekerke RAADSVERGADERING Dinsdag a.s. komt de gemeenteraad van Aagtekerke in vergadering bij een. De agenda vermeldt o.a. dc voL gende punten; beëdiging raadsleden, verkiezing wethouders, begrotings wijziging gewone- en kapitaalsdienst 1949 en vaststelling nieuwe politiever ordening voor de gemeente. Biggekerke RA ADS VERGADERIN G De raad van Biggekerke zal Dins dagmorgen om 11 uur bijeenkomen om de nieuwe wethouders voor de ko mende zittingsperiode te .kiezen. Voorts zullen nog enige andere pun ten worden behandeld. Westkapelle SCHEIDENDE RAADSLEDEN. Woensdagavond vergaderde de raad van Westkapelle voltallig onder voor zitterschap van burgemeester M. Ty- deman. Na voorlezing der notulen was aan de orde de bespreking van het sal-aris van de gemeente-genees heer. Na uitvoerige discussie werd besloten, het salaris vast te stellen op 308.per jaar. De voorzitter nam daarop afscheid van de scheidende raadsleden. Ook wethouder W. Gabriëlse dank te de scheidende leden voor de aan gename samenwerking. Hierna sprak de scheidende wethouder L. Minder- houd. Als oudste scheidend raadslid sprak de heer P. Verhage. Bij de rondvraag vroeg de heer P. Verhage wanneer de gedenksteen voor de oor logsslachtoffers wordt geplaatst. De voorzitter antwoordde dat dit zo spoedig mogelijk met „Westkapelle Herrijst" besproken zal worden. Voorts wees hij er op dat het huis vuil niet altijd op de bestemde plaats terecht komt. De heer K. Minderhoud vroeg .naar de bouwplannen van de nieuwe O. L. School. De voorzitter antwoordde dat de bouw van de school voor 1950 op het programma staat. De heer P. Minderhoud wenste een richtingswijzer in de Zuidstraat voor het rijwielpad naar Zoutelande. CONCERT. Begunstigd door prachtig zomerweer gaf de muziekvereniging „Oefening Kweekt Kunst", te Westkapelle. Woensdagavond een concert. ter gelegenheid van de jaardag van H.K.H. Prinses Wilhel mina. STORMVOGELS OP STAP. Zaterdag maakten de leden van d« korfbalvereniging „Stormvogels" te Westkapelle een uitstapje naar Breda en Tilburg. Koudekerke CONCERT Onder begunstiging van prachtig zomerweer, gaf de Harmonievereni ging „Voorwaarts" (dir. J. J. Laroes), Woensdagavond een concert op de muziektent te Koudekerke. welke door velen (meest jongeren) werd bijgewoond. Burgerlijke Stand MELISKERKE. Bevallen: J. de Visser—Houterrfian. z.: J. M. Kamerling—de Bat. z. Getrouwd: P. Dingemanse, 29 j. en M. Spruijt, 24 j. MIDDELBURG. Vrij dag. Zeeuws Oorlogsmuseum 10—12. 2—4; Schouwburg Bioscoop: „Romance in Rio 8", Electro: „In het duister van de nacht". 7 en 9.15. Zaterdag: Zie Vrijdag. Zondag, Schouwburg: „Romance in Rio". 2.30 en 8 uur; Electro: „In het duister van de nacht". 3.30, 7 en 9.15. VLISSINGEN. Vrijdag: Museum Bellamypark „Tentoon stelling Piet Bulthuis" 10—12.30 en 1.30—5 uur: Alhambra: „Hollywood op z'n kop". 7 n 9 uur; Luxor: „De avondturen van Rex en Rinty". 8 uur. Zaterdag: Museum Bellamypark „Ten toonstelling Piet Bulthuis", 10—12.30 en 1.30—5 uur. Laatste dag; Alham bra .Hollywood op z'n kop". 7 en 9 uur; Luxor: „De avonturen van Rex en Rinty". 8 uur. Zondag: Alhambra: „Hollywood op zn kop", 3. 7 en 9 uur; Luxor: „De avon turen van Rex en Rinty", 3. 7 en 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2