PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT De automaat verdringt Morse DE BILT Belangrijke wijzigingen op komst in het telegraaf verkeer ENORME BUIT AAN JUWELEN ONTDEKT. UITTOCHT VAN INDONESISCH PERSONEEL OP ZUID-B0RNE0 KORTE INVASIE IN BEIEREN OESTERCULTUUR IN ZEELAND VOORSPELT: Ï92e Jaargang - No. 214 Dagblad, uitgave van de Urm» Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. lew.} fr. p. p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 2 September '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.30. (ngez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bui VUssingen ivalstr 58-00. tel. 2355 3 Innen Ib.g.t. 23571 M'burg Londense Kaal 20. lel. 2077 en 2321 - Goes: L. VorsUtr.-83. tel. M75 (bt.f. 2228) - Oo.tburt: Pr. Meuritatr. 12. tel. 102 - Tememen: Brouweril.lr, 2 - Zlertkzee: M. Bogard.^^mjel^ Nederlandse vinding en in de practijk. In de toekomst zal het morse.stelsel uit het Nederlandse telegraaf, verkeer verdwijnen. Do morse-toestellen '/.uilen plaats maken voor mo. derne zgn. ,,teletype"-toesteIlen, verreschrjjvers. Dit hangt samen met het besluit om het telegraaf ver keer in ons Land te automatiseren. Om te zien, hoe de vindingen van Nederlandse P.T.T-technici op dit gebied ln de prastyk voldoen, is men ruim een half jaai geleden te Amsterdam begonnen met de bouw van een proefautomaat. Zij is voor een deel vervaardigd uit materiaal, dat uit een legerdump afkomstig is. Reeds thans is 't mogelijk om tele grammen, aangeboden bij een op de nroefautomaat aangesloten tele graafkantoor, gehee' langs auto matische weg naar de plaats van bestemming te zenden. Dit deelde de heer J. Veen, ad- Siet-directeur van het telegraaf- ntoor te Amsterdam aan een verslaggever van het A.N.P. mede. Bij het telegraafverkeer in Neder land zijn de personeelskosten thans hoog, te hoog, zo vertelde de heer Veen. Men is gaan onderzoeken op welke wijze die kosten verminderd konden worden. Door een vermin dering zou men tevens de telegram- kosten laag kunnen houden, hetgeen als men zou doorgaan met de thans in gebruik zijnde manier van het verwerken van telegrammen, in de toekomst vermoedelijk niet zou zijn vol te houden. Op grond v,an deze onderzoekin gen is besloten het telegnaaf-ver- keer te automatiseren. In Amster dam en vermoedelijk in Den Haag, Rotterdam, Zwolle en 's.Hertogen. bosch zullen telegraafautomaten komen. Een beslissing over het aan tal dezer centrales is nog niet ge- nomen, een beperking van het aan. tal tot vüf is in overweging. Het belang van het besluit tot automatisering wordt duidelijk, wanneer men weet hoe men tot dus verre door het gebruik van de te legraaftoestellen was gedwongen te werken Voor het bedienen dier toe stellen waren allereerst speciaal op geleide ambtenaren nodig. Meestal was bovendien nog handkracht, no dig, daair op de zgn. concentratie- Besprekingen over de Unie begonnen. De werkschema's betreffende de Ne derlands—Indonesische Unie van de B.F.O., de Republikeinse en de Ne derlandse delegaties zijn thans gereed gekomen, aldus verneemt de politieke correspondent van A.N.P.-Aneta. In een Donderdagmiddag gehouden informele vergadering van de sectie voorzitters van de staatkundige com missie, te weten minister van Maar- seveen, Anak Agoeng en prof. Soepo- mo, is de Unie-rkwestie voor het eerst aangesneden. „De meningen van de B.F.O. en de Republikeinse delegatie lopen niet ver uiteen", aldus verklaarde een zegsman van de B.F.O. In de andere commissies is een grote activiteit waar te nemen. Dagelijks zijn kleine groepjes van deskundigen uit verschillende delegaties bijeen. Ofschoon men de goede sfeer der be sprekingen nog steeds aanwezig acht, verheelt men in sommige Indonesi sche delegatiekringen niet, dat men met lichte verbazing heeft kennis ge nomen van het feit, dat vertegen woordigers van de z.g. „waardevolle belangen" naar Den Haag komen zon- ,der dat hierover met de Indonesische delegaties overleg is gepleegd. Indien Nederland vertegenwoordigers van de ..waardevolle belangen" ter conferen tie laat verschijnen, willen de Repu bliek en de B.F.O. zich het recht voorbehouden het zelfde te doen. Naar het A. N. P. verneemt zal de technische commissie, door repu blikeinen en B.F.O. ingesteld tot voor bereiding van de voorlopige constitu tie van Indonesië, haar werkzaamhe den begin volgende week aanvangen. „Guerilla-congres" in Indonesië. Te Frambanan, nabij Djocja, zijn voorbesprekingen gehouden van af gevaardigden van twintig strijdorga nisaties. Volgens het Chinese dagblad „Sin Po" zal een „guerillacongres" worden belegd met het doel alle strijdorganisaties te coördineren, met inbegrip van de T.N.I. De correspon dent van het blad meldt, dat de gue rilla's niet verwachten, dat de R.T.C. goede resultaten zal afwerpen, doch desondanks schaart het congres zich achter de Republikeinse delegatie ter R.T.C. Men houdt zich echter ge leed alle mogelijkheden het hoofd te bieden, indien de conferentie te Den Haag op een mislukking zou uitlopen. Alle deelnemende organisaties leg den aan het slot van de besprekingen ^.^n, eed af om de guerilla van de rwas gevallen broeders tot de laatste vthC1-}6 zuUen voortzetten om de o-en Van 'anc' en v°lh te verdedi- Smirnoff gaat de K.L.M. verlaten. r,J£e kfkende Vliegenier Iwan Smir- u ^Pecieur bij de hoofd- v bfedriJfsuitvoering van de ?-e-efj Por 1 September zijn vraagd maatschappij aange- De heer Smirnoff wenst er zich nog niet over uit te laten, wat hij gaat doen evenmin over de rcdenen, waar- oni hij ontslag bij de K.L.M. heeft aangevraagd. posten de doorverbindingen werden tot stand gebracht. Dit alles wordt in de toekomst overbodig. Een P.T.T.-ambtenaar in bv. Delfzijl zal over enige jaren slechts enkele handelingen behoeven te verrichten om een telegram te verzenden naar bv. Maastricht. Hij slaat dan op de toetsen van zrjn te- letypetoestel het nummer van het telegraafkantoor te Maastricht aan. Via de centrales te Zwolle en 's- Hertogenbosch wordt deze verbin ding dan langs automatische weg tot stand gebracht. De man ln Delfzijl drukt op een toets en de teletype in Maastricht geeft auto matisch antwoord, dat zij gereed is het telegram te ontvangen. Het te legram wordt dan in Delfzijl ge typt en komt op hetzelfde ogenblik in Maastricht aan. De levering van de definitieve automaat is opgedragen aan een bui tenlandse maatschappij. Een leve- Scotland Yard nam kistje in beslag Scotland Yard heeft bekend ge maakt, dat de buit ontdekt is van 'n internationale bende van juwelen- dieven. In een bankkluis in Londen werd een kistje in beslag genomen met een enorme hoeveelheid losse diamanten ter waarde van naar schatting een half millioen gulden. Verder zijn goudstaven ter waarde van 100.000 gulden gevonden. De buit was daar kennelijk opgeslagen om later, zodra de kust veilig werd geacht, van de hand te worden ge daan. Scotland Yard deelde mede. dat niet met zekerheid te zeggen is welke de herkomst van de juwelen is. De goud staven waren kennelijk verkregen door omsmelting van ringen, broches en armbanden. Hooggeplaatste politie-autoriteiten hebben druk geconfereerd over maatregelen tol opsporing van de bendeleiders. Arrestaties zijn tot dus ver nog niet verricht. ..Wij weten op wiens naam de kluis staat, maar wij hebben veel meer belang bij de lei ders van de bende. Zij hebben reeds half Europa geterroriseerd. Wij zullen aan hun daden geen eind kunnen ma- ringstijd van ongeveer vier S. vijf j ken eer wij de leiders in handen jaar werd vastgesteld. Zij zal, voor hebben", verklaarde één der leiders zover bekend, de enige ter wereld van Scotland Yard. zijn. 1 Vijandelijkheden zouden binnenkort worden gestaakt. Vele kantoren gesloten. Met betrekking tot de algemene toestand in Bandjermasin kan wor den gemeld, dat de laatste dagen een uittocht heeft plaats gehad van Indo nesisch personeel op verschillende kantoren en bedrijven. Alle kantoren van de landsoverheid en van de De- wan zijn dientengevolge gesloten. De openbare nutsbedrijven werken met een noodformatie. Het personeel van de radio heeft de beheerder aange kondigd, dat hét Vrijdag niet zou binnenkomen. Van het brandweer- Adenauer fractie leider der Christen-democraten. Dr. Konrad Adenauer werd tot lei der gekozen van de 139 man sterke fractie van Christen-democratische en Christen-Sociale afgevaardigden in het nieuwe Westduitse federale parle ment. Dr. Adenauer werd gemachtigd de onderhandelingen voor het samen stellen van een Westduitse regering voort te zetten. Adenauer zal in zijn taak als partij leider door drie afgevaardigden wor den bijgestaan, dit zijn Jakob Kaiser, de voormalige leider der Christen- Democratische partij in de Westelijke bezettingszones, Fritz Schaffer, de eerste minister-president van het na oorlogse Beieren, die echter door het Amerikaanse militaire bestuur van zijn ambt werd ontheven, en Frie- drich Holzapfel, die de leider was van de vertegenwoordigers der Christen-Democratische Partij in de Economische Raad der Britse en Ame rikaanse bezettingszones. De „vriendschapstrein" komt naar Nederland. Bij gelegenheid van de vijfde her denking van het begin van de spoor wegstaking zal de intergeallieerde „vriendschapstrein" een bezoek bren gen aan Nederland. De trein bevat een verzetstentoon stelling en een bio scooprijtuig en zal een tournee ma ken langs vijftien Nederlandse stati ons. Op 17 September komt de trein op het station Utrecht-Maliebaan aan en wordt daar officieel ontvangen. De minister van verkeer en water staat mr. D. G. W. Spitzen zal bij de ontvangst van de trein aanwezig zijn. Het publiek kan tegen een geringe entreeprijs de trein bezichtigen. De. daaruit voortvloeiende baten komen ten goede van de Stichting 1940—1945. personeel werkt driekwart gedeelte, van het personeel van de K P.M, zijn op het kantoor enkele, doch van het walpersoneel geen mensen binnenge komen. De dienst voor volksgezond heid en de K.L.M. functionneren nor maal. In het havenbedrijf en het rub bertransport zijn de werkzaamheden volkomen stilgelegd. OVEREENSTEMMING. In de plaatselijke bladen verscheen 31 Augustus de volgende gemeen schappelijke bekendmaking van gen. majoor Soehardjo; de resident van Zuid-Borneo en de territoriale com mandant van Zuid- en Oost-Borneo. „In overeenstemming met het dage lijks bestuur van de Bandjarraad en de Groot-Dajakraad maken wij be kend, dat wij in gemeenschappelijk overleg en gebaseerd op wederkerig vertrouwen, menen, een zodanige op lossing van het huidige conflict te hebben bereikt, dat binnen korte tijd de thans in gang zijnde vijandelijk heden zullen worden gestaakt. Voor de uitwerking dezer oplossing zijn nog enige besprekingen nodig. Zodra ook ten aanzien van deze uitwerking volledige overeenstemming zal zijn verkregen, zullen wij daarvan nade re mededelingen doen aan de pers. Aangezien in de pers met betrek king tot de komst van generaal-ma- joor Soehardjo naar Bandjermasin ■velerlei berichten zijn verspreid, ach ten wij het nodig, bekend te maken, dat de heer Soehardjo naar Bandjer masin gekomen is ingevolge een op dracht van zijn regering. Hond ging zelf naar dierenarts. In Amerika gebeuren door gaans wonderlijke dingen. Ook nu weer in het plaatsje Fredp- rik in Maryland, waar de hond Bingo met zijn bazin naar de dierenarts stapte om een behan deling aan zijn ontstoken oor te ondergaan. Enkele weken latei' werd de dierenarts door de dame opge beld met de mededeling, dat zij zich had verbaasd, dat de hónd na één behandeling vol komen genezen was. „Eén behandeling?", vroeg de verwonderde arts, „Bingo is iedere dag naar mijn kliniek gekomen. Toen het oor genezen was heb ik hem niet meer te ruggezien" Explosie in het centrum van Enschedé. In het centrum van de stad Enschede heeft zich Donderdag omstreeks 4 uur- een hevige explosie voorgedaan, waarbij twee personen zwaar werden gewond. De 58-jarige J.' F. A rends en diens 30-jarige zoon waren bezig met be hulp van een acetyleenapparaat een oud Duits artilleriekanon in stukken te snijden. Toen men aan het laatste stuk bezig was. deed zich een explo sie voor. Het bleek, dat er nog een 15 cm granaat in de loop had gezeten. Van Arends Sr. werd de rechtervoet verbrijzeld, diens zoon werd zwaar gewond aan de linker voet, die waar schijnlijk geamputeerd moet worden. Tal van huizen in de omgeving liepen ernstige schade op. Van één woning werd het dak weggeslagen. Een stuk van de affuit van 't kanon sloeg door het dak van een woning op 50 meter afstand, waarbij gelukkig alleen maar een kinderledikantje werd vernield. Jan Klaasen en Katrijn op de „Willem Ruys". Iets nieuws heeft op de ..Willem Ruys" en in het algemeen op onze koopvaardii- vloot zijn intrede gedaan, de „artistiek verantwoorde poppenkast", zoals de heer Moussault, chef van de technische dienst van de Kon. Rotterdamse Lloyd. het noemde. Voor het vervaardigen van deze pop penkast is contact gezocht met, Levinus van de Bunt, directeur van de Vrije Aca demie in Den Haag. die tezamen met zijn leerlingen poppen ontwerpt en uit hout snijdt. Het „theater" zelf is met complete electnsche en decoratieve installatie. Gui- do van Deth, die tot Soulhampton de reis meemaakt, heeft reeds een paar stukken geschreven, die op deze reis zullen wor den opgevoerd. Voorlopig zijn alleen de „klassieke" poppen aanwezig, zoals Jan Klaassen, Trijntje, de huisbaas, enz. Pier lala heeft men thuis gelaten, omdat vele jongere kinderen weinig sympathie voor deze figuur aan de dag leggen. Er zal wel heel vee) belangstelling zijn- want van de op de kop af 999 passagiers zijn er niet minder dan 331 kinderen. Staatssecretaris Moorman over de marine in Indonesië. De Nederlandse marine is gaarne be reid naar vermogen de federale marine van de republik Indonesia Serikat te hel pen, aldus verklaarde de Nederlandse staatssecretaris van Marine, schout bij nacht Moorman, tegenover het A.N.P. „Doch daarbij moet in aanmerking wor den genomen, dat de Nederlandse marine in het kader van het Atlantisch Pact zeer bepaalde verplichtingen heeft". Schout bij nacht Moorman voegde hier aan toe, dat maritieme hulp insluit het bezitten van militaire steunpunten in welke vorm dan ook. Op vragen betreffende de opleiding van Indonesiërs tot marineofficieren in Den Helder zeide Moorman, dat als eerste be langrijke begin twintig Indonesiërs een opleiding zullen ontvangen als onderdeel van de steun bij de opbouw van een fe derale marine. Sowjets lieten de grens open. Donderdagmiddag stroomde by dc grensovergang van Coburg een me. nlgte van 10 a 15 duizend Duitsers uit, de Sowjetzóne, na de slagbomen verwüderd te hebben, over de grens naar Neustadt in de Amerikaanse zóne, met voorbijgaan van de twin tig a dertig Duitse grenswachten. Deze invasie werd uitgevoerd na dat een groot aantal Amerikaanse po- litiejeePS en bewapende troepenwa gens, die het overgangspunt bezet ge houden hadden, waren ingerukt. De Belgrado acht de geruchten overdreven. In welingelichte kringen te Belgra do laat men zich sceptisch uit over de berichten, dat vyf Sowjet-Russi- sche tankdivisies de Joego-Slavische grens dicht genaderd waren. In Bel. grado was geen bevestiging ontvan. gen van deze berichten. Men was ge neigd, deze berichten overdreven te noemen en er geen acht op te slaan. Men gelooft wel. dat het aantal troepen in genoemde gebieden groter is dan het aantal manschappen, dat gewoonlijk aan de herfstmanoeuvres van het Russische leger in Roeme nië deelneemt. Filmster zag haar verloofde neerstorten. Merle Oberon .de filmster, zag haar verloofde, graaf Giorgio Cini en zijn piloot verongelukken, toen hun vlieg tuig neerstortte, vlak nadat het van het vliegveld te Cannes was opgeste gen. De filmster had hun slechts even van te voren nog een vaarwel toege wuifd. Nadat het vliegtuig boven het vliegveld gecirkeld had, maakte het nog een tweede rondje, ditmaal zeer laag en schommelde met de vleugels bij wijze van laatste groet. De vleu geltip raakte echter de grond en het vliegtuig ploegde driehonderd meter door de aarde om vervolgens in vlam men neer te storten. Graaf Cini werd uit het vliegtuig geslingerd, De piloot Georgio Giradello. oud 26 jaar, ver brandde levend. Tien model-vrouwen. De leerlingen van de modesrhool ..Vogue" te New York hebben tien „model-vrouwen uit de gehele wereld" aangewezen. De uitslag van een stemming, wie zij liet beste voorbeeld ter navolging acht ten. was als volgt: 1 Prinses Margaret (wegens so ciaal evenwicht). 2 Mevrouw Vijaya Laksjmi Pan dit, ambassadeur van India in de V. S. (intelligentie). 3 Grandma Moses. Amerikaans schilderes (inspiratie). 4 Dorothy Schieff. uitgeefster van de New York Post (combina tie van schranderheid en produc tiviteit). 5 Jinx Falkenburg, toneelspeel ster en radioster (combinatie van een grote loopbaan en moeder schap 6 Dorothy Shaver, winkelcheffin te New York (sehrepzinnigheid op zakengebied). 7 Babe Didrikson. athletet sportief in de ruimste zin des woords). 8 Anna Meisner. geleerde (weten schappelijke praestati e i 9 Mevrouw Henri Bonnet, echt genote van de Franse ambassadeur in de V. S. (als echtgenote en als ter zake kundige in de mode). 10 Georgie Hamilton, model (een model van een model en een mo del van een moeder 1. Maar waar blijft onze Fanny nu? Vooruitzichten zijn thans goed Dr. P. Kortinga tc Bergen op Zoom, bioloog aan het Rijksinstituut voor Visserijonderzock, die ook in de afgelopen maanden weer regelmatig zyn voor de oestercultuur zo belangrijke voorspellingen omtrent de broedval deed, vonden wjj bereid iets te vertellen omtrent de wyze waarop deze prognoses tot stand komen en zijn werk voor de oestercultuur in het al gemeen. Aan de haven van Bergen op Zoom, onder de rook van de Spiritusfabriek staat een modern gebouwtje, het la boratorium van het bestuur der vis serij op de Zeeuwse stromen. In 1937 kwam hier dr. Korringa als „gast" in verband met de ernstige moeilijk heden die zich in de oestercultuur voordeden door schelpziekte en het optreden van de slipper. Aan hem was de taak de oorzaken en de be strijdingsmiddelen hiertegen te vin den, een opdracht waarvan dr. Kor ringa, die bij zijn onderzoekingen steeds de meest mogelijke medewer king van zijn gastheren ondervindt, zich in de afgelopen twaalf jaren prachtig heeft gekweten. Het is vooir eeh belangrijk deel zyn werk, dat de Zeeuwse oestercultuur iedere oesterkweker zal dit beamen veel meer bedrijfszeker is geworden. Er is meer kennis verkregen om trent de oesterziekten en de bestrij dingswijze is effectief geworden, ter wijl men vroeger hier veelal machte loos-tegenover stond, met het gevolg dat dikwijls grote tegenslagen geïn casseerd moesten worden. Hoe is het nu mogelijk regelma tig voorspellingen te doen omtrent de oesterbroedval? zo vroegen wij. En dan vertelt ons dr. Korringa in vogelvlucht de ontwikkeling van de oester en de oestercultuur, waarvan helaas ook bh de Zeeuwen nog zo heel weinig bekend is. dc oester larven die in 10 dagen van 1/5 tot 1/3 m.m. groeien. Een zeer f root deel van deze larven gaat eth er verloren, doordat zij opgegeten worden of weggesleurd door de stroom. Bij gunstig weer een wa tertemperatuur boven 19 gr. blijft slechts 5% van de larven voortbe staan. Om in het leven te kunnen blijven moeten zij zich kunnen vast zetten op harde schone voorwerpen. En dit is nu juist de grote moeilijk heid. Slechts weinig larven (1 op 100) van de overgebleven 5% slagen erin een dergelijke plek te vinden en in October wórden er op de pannen nog slechts 1 op de 1000 teruggevonden. DE COLLECTEURS Als harde voorwerpen waarop de oesterlarven zich kunnen vastzetten, brengen de oesterkwekers gekalkte dakpannen en mosselschelpen de collecteurs in het water. De mees te pannen worden uitgezet tussen Wemeldinge en de Zandkreek, ca. 3 millioen, terwijl elk jaar ook nog plm 10.000 meter mosselschelpen wordt uitgestrooid. De vraag is nu: Wanneer moeten de collecteurs te water? Vroeger werd dit geheel overgelaten aan de ervaringen van de kwekers, waarbij de datum van de Kruiningse kermis, het weer e.d. als punten van uitgang dienden. Vele teleurstellingen werden hierbij ondervonden. Soms was de helft In de zomermaanden produceert van de pannen zo slecht bezet dat het niet de moeite loonde om er nog ver dere moeite aan te besteden. Daarna is men begonnen met de mosselschel pen. doch ook dat liep in 1930 vast. toen de slipper ging optreden. Men is daarop teruggekeerd 'tot de pannen. Het was toen zaak de productie op de pannen op te voeren. Het voor naamste middel hiertoe is het vast stellen van het meest gunstige tijd stip waarop de pannen moeten wor den uitgezet. Van nalf Juli tot half Augustus laat dr. Korringa regelmatig water monsters nemen. Het water wordt gefiltreerd, waarna onder de micros coop de oesterlarven worden geme ten en geteld. Aan de hand van deze gegevens ls het nu mogelijk voor spellingen t.e doen omtrent de intensi teit van de aanslag en de tyd. Dit is daarom van zo groot belang, omdat bij het te vroeg te water bren gen van de pannen, deze bedekt wor den met een laagje slip, zodat de larf zich moeilijk vast kan zetten, terwijl wanneer men te laat is, de larf reeds dood is. Door de voorspel lingen wordt dus met de collecteurs het meeste effect bereikt en de effi ciency van het bedrijf opgevoerd. Het is bovendien door de onderzoe kingen nog mogelijk iets te weten te komen omtrent het totaal aantal te verwachten larven. DE RESULTATEN VAN DE ONDERZOEKINGEN De onderzoekingen ln de loop dei- jaren hebben uitgewezen dat de oes ters bij voorkeur hun eieren bij springtij produceren. Gevolg is dat 8 dagen na springtij de larven zich in het water bevinden. Tien dagen na nieuwe en volle maan worden daarom de grootste hoeveelheden larven aan getroffen. De „top" tussen 26 Juni en 10 Juli is blijkens de ervaringen van jaren de beste. De aanslag is dit jaar goed ge weest. De voorspellingen zyn geheel uitgekomen. De meeste pannen tei len ongeveer 100 broedjes. terwijl ook de mosselschelpen een goede aanslag te zien geven, zodat de vooruitzichten niet slecht te noemen zyn. politiemacht was naar de grens ge dirigeerd ingevolge berichten, dat een duizendtal Duitsers sedert de vroege morgenuren illegaal de grens naar Beieren was overgestoken. De Sow jet-Russische autoriteiten hadden de Duitsers toegestaan vrijelijk de grens te overschrijden voor een perio de van 24 uur ter viering van de eer ste September als „vredesdag". De Russische grenswachten keken ge amuseerd toe toen de menigte Duit sers de grens overschreed en kwa men niet 'tussenbeide. Zij vroegen ook geen inzage van identiteitspa pieren. De uit de Sowjetzóne geko men Duitsers, voor het merendeel ar moedig in de kleren, waren voorzien van rugzakken en tassen en sloegen in Neustadt allerlei voedingswaren en huishoudelijke artikelen in voor Oostmarken of boden textiel, in het bijzonder zijden kousen, aan in ruil voor andere goederen. Velen maak ten van de gelegenheid gebruik om •een bezoek aan familie of vrienden te brengen. Van Amerikaanse zijde werd ver klaard. dat men openstelling van do grens niet in overweging had geno men. Slechts personen, voorzien van de vereiste papieren, zouden de grens mogen overgaan naar de Sowjetzóne. President Trumarvover de zenuwenoorlog. Gevraagd om een commentaar op de tiende verjaardag van het uitbre ken van de tweede wereldoorlog, ze'- de Truman Donderdag op een pers conferentie te hopen, dat de „zenuw oorlog" tussen de communisten en de mocratische regeringen der wereld zou eindigen in de capitulatie van de communistische regeringen en dat de wereld generaties lang in vrede zou kunnen leven. Hevige overstromingen in Nieuw Zuid-Waies. Tengevolge van de overstromingen in het gebied van Kempsey (Nieuw- Zuid Wales) zijn meer dan 15.000 stuks vee verdronken. De overgeble ven dieren komen van honger en zwakheid om het leven. De programmaleider van radio- Kempsey heeft 10.000 gramafoonplaten moeten afdraaien en sorteren, waar van de etiketten door het water wa ren weggespoeld. „Old man River" en „When the rain tumbled down" had hij kapot gegooid.... Beierse Nazi-krant concurreert andere dagbladen weg. De „Niederbayrische Nachrichten", het eerste blad in Beieren, dat na de oorlog toestemming tot verschijnen kreeg van het Amerikaanse militaire bestuur, heeft heden de publicatie gestaakt, zulks in verband met de concurrentie, die het blad ondervindt van het voormalige nationaal-socia- listische dagblad „Straubinger Tage- blatt". dat wederom is verschenen na de opheffing der beperkende bepalin gen op de publicatie van dagbladen in Beieren. Het „Straubinger Tageblatt" wordt uitgegeven door dr. Georg Huber, die het blad gedurende het Natinaal-so- cialistische bewind onafgebroken on der dezelfde naam deed verschijnen. Duits boulevardblad snel uitverkocht. WAS HITLER EEN JOOD t (Van onze correspondent te Miinchen) Met twee foto's van Hitier en de slagzin „Was Adolf Hitler een Jood?" kwam in München het eerste num mer uit van de „Zehnerlzeitung" (stui versblad). Het blad wil, aan de hand van aantekeningen van dc in Neuren berg ter dood veroordeelde gouver. neur van Polen. Hans Frank, aanto nen. dat de vader van Hitier een on echte zoon was van de kokkin Schickplgrubpr en de 19-jarige Jood Frankenberger uit Graz. Volgens de aantekeningen van Frank zou Hitier de uitropiing van dp Joden bevolen hebben „uit een soort familie-psycho se". De uitgever en hoofdrpdacteur van de „Zehnerlzeitung" is de 23-jari- ge journalist uit Straubing. Horst Czprny. Het blad bevat zes pagina's en is rijkelijk van foto's voorzien. In Straubing en Regensburg was het blad, dat een oplage heeft van 20.000 exemplaren, in een paai' minuten to taal uitverkocht, ven. Desertie van Russische en Duitse grenswachten. Personen, die de grens der Sowjet- RussLsche zóne op onwettige wyze zyn overgestoken, verklaarden bij aankomst te Hamburg dat de waak zaamheid der Russen op verscheidene punten van de Brits-Sowjet-Russische zónegrens is afgenomen. Volgens sommigen van hen zijn alle Sowjet- Russische grenswachten langs de grens van Mecklenburg, dat in het zóne-grensgebied is gelegen, terug-ge trokken, met uitzondering van kleine politie-eenheden. De reden voor dit terugtrekken zou gezocht moeten worden in het grote aantal desernes van Sowjet-Russische en Duitse grenswachten, die posten innamen langs de Brits-Russische zónegrens. PLAATSELIJK ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met perioden van zonneschijn en plaatselijk enkele re gen- or onweersbuien. Tot matige toe nemende Zuidwestelijke wind cn later op de dag iets koeler.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1