Vitrite voert millioenen-project uit Zeeuwse Almanak WAAROM ER NOG GEEN CORTISONE OP DE MARKT IS Rationalisering en modernisering van het bedrijf was noodzakelijk Van Vrouw ioi Vrouw DROOGTE ER VELDMUIZEN IN DE BETUWE DONDERDAG 1 SEPEMBER 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 Afzet in 1948 bedroeg 5.8 millioen Aan de Maisbaai te Middelburg, in de gloriejaren der Zeeuwse hoofdstad een der brandpunten van het scheepvaart- en handelsverkeer, liggen de fabrieken der ïs.V. The Vitrite Works, een der belangrijkste moderne in. dustrieën van Zeeland. Noch de kantoor-, noch de fabrieksgebouwen bieden een inponerende aanblik. Een deel van het kantoorgebouw dateert nog uit de Compagnies- tyd, een deel der fabrieken is meer dan honderd jaar oud en kan dus ook bezwaarlijk modern genoemd worden en het zal duidelijk zijn: ai zet men in zulken oude panden nog zo moderne machines de meest rationele be drijfsvoering is er practisch uitgesloten. Vandaar, dat de directie der N.V. thans doende is met de uitvoering van een millioenenproject ter moder. nisering en rationalisering van het bedrijf, een project, waarvan de uit voering over drie jaren verdeeld zal worden, maar waarvan het leeuwen, deel toch reeds in 1949 wordt vol tooid. Tn'dens de oorlog is een derde van de fabriek vernietigd. Na de bevrij ding heeft men wat er over was ge bleven opgelapt en in Mei 1945 heeft men langzaamaan de productie van hulzen voor electrische lampen weer. hervat. Tegelijkertijd echter maakte men 'n schatting van de toekomsti ge productie en overwoog, hoe de be schikbare ruimte zo nuttig mogelijk zou kunnen worden aangewend. DRIE MOGELIJKHEDEN Er waren daarbij drie mogelijkhe den. Men had de Middelburgse fabriek kunnen sluiten en elders een nieuwe kunnen bouwen. Men had het bedrijf kunnen verplaatsen naar Arnemuiden waar men immers de beschikking had gekregen over de fabriek van Phi lips-van Houten. En in de derde plaats kon men moderniseren in Mid delburg. Dit laatste werd mogelijk, toen men eenmaal besloten had om de glasfa briek, waarin het Vitriteglas voor de vulling der hulzen vervaardigd wordt, naar Arnemuiden te verplaatsen. Twee nieuwe moderne, oliegestookte glasovens werden in Arnemuiden in bedrijf gesteld met 'n productie-ca paciteit van 100 ton per maand en hierdoor beschikte men nu in Mid delburg over voldoende ruimte. Bedrijfsgebouwen met een opper vlakte van rond 800 vierkante meter worden gesloopt, er voor in de plaats worden nieuwe opgetrokken met een gezamenlijke oppervlakte van circa 1200 vierkante meter. MODERNISERING Tegelijk met deze verbouwing wordt ook een vernieuwing van het machinepark doorgevoerd. Dank zij de Marshallhulp was het mogelijk om in Amerika, na een bezoek ter plaat se, de nieuwste typen aan te kopen of na te bouwen, onder meer 'n ma chine met 'n nieuw systeem voor 't glasvullen van de hulzen. De verdere rationalisatie zal bestaan uit 't au tomatiseren van 't finishen, trans- portverbetering en het doeltreffen der ofganiseren van keuring en con- tróle der producten. REEDS THANS RESULTATEN Reeds thans werpen de doorgevoer de veranderingen hun vrucht af. De productie is op het ogenblik namelijk 't dubbele van voor ae oorlog en be- Jongetje dronk lysol. De 7-jarige Herman Bar ends uit de Veerstraat te Amsterdam-Züid, vond Woensdagmiddag in het Olym pisch Stadion een fles waaruit hij een slok nam. Later bleek dat het flesje lysol bevatte, dat gebruikt werd als ontsmettingsvloeistof voor de toiletten in het Stadion. Bij het Haarlemmermeerstationnetje zakte de jongen plotseling "in elkaar; hij werd in zorgwekkende toestand in het Wilhelmina Gasthuis opgeno men. Laatste hoog voor electrificatie Dordt-Róosendaal geplaatst. Versierd met bloemen is op het station emplacement van Roosendaal de laatste „boog" geplaatst voor de electrificatie van de spoorlijn Dor drechtRoosendaal. Met het aanbren gen der kabels wordt nu onverwijld begonnen. Men hoopt in 1950 de elec trische tractie op dit baanbak te kun nen inschakelen. SEPTEMBER En daar is dan ook September weer in het land, de herfstmaand! En op deze eerste wordt meteen al een be langrijke beslissing over het weer ge nomen. Deze eerste dag is namelijk de dag van St. Gillis en een oud rijmpje zegt: Is het schoon weer met Sint Giel Het zal zo zijn tot Sint Michiel. St. Michiel valt op 29 September. Een mooie eerste September is dus veelbelovend. En als het ook op Sint Michiel mooi weer is, dan gaat dat zo nog vier weken door! Prachtig pers pectief en de moeite waard om er op te letten. Er zijn trouwens meer weerdagen in September en zij knopen alle aan b\j de heiligenlegende. Op 8 Septem ber herdenken de katholieken de ge boorte van Maria en het weer van die dag duurt ook al vier wéken. Op 17 September is het St. Lambertus en als die dag de zon schijnt, wordt het een droog voorjaar. St. Mattheus is het op 21 September en een heldere hemel op die dag voorspelt een goede oogst in het volgend jaar. Maar de 22ste is het St. Mauritius en is op die dag de hemel klaar, wacht u voor stormen de rest van het jaar. De weerprofeten kunnen dus weer het nodige registreren. In deze herfst, maand, die hopelijk schoon zal zijn. loopt circa 4.5 millioen gloeilampen- hulzen per week, of ruim 200.000.000 per jaar. Bovendien echter heeft de modernisering tot een kost prijsverlaging geleid, waardoor de concurrentie op de buitenlandse markt beter volgehouden kan wor den. In verband met dit laatste is het interessant te weten, dat de Vitri te- fabrieken het enige bedrijf in Neder land zijn, dat gloeilampenhulzen ver vaardigt. Een deel der productie van de circa 550 werkkrachten, is be stemd voor het binnenland. Philips is hier vanzelfsprekend de voornaam ste afnemer. De rest echter gaat naar het buitenland. In volgorde van belangrijkheid z(jn Zweden, België, Zwitserland, Argen tinië, Griekenland, Finland, Engeland, India en Pakistan de voornaamste af. nemers. De afzet beliep in 1948 een bedrag van 5.8 millioen. Deviezenproblenien en de vele bila terale handelsverdragen bemoeilijken een verdere expansie van de export en de concurrentie steekt de kop on. Met name Engeland, soms ook reeds Duitsland, doen zich als concurren ten gelden. Verhoging der productie is dan ook niet het voornaamste doel van de rationalisatie Ln het bedrijf. Hoofd, doel is de kostprijsverlaging, die er door kan worden bereikt. Alleen daardoor kan men zich op de buitenlandse markten handhaven. De directie is echter vol vertrouwen in de toekomst. Zou zij zulks niet zijn, zij zou zeker niet besloten hebben tot de uitvoering van bovenomschre ven millioenenproject over te gaan. VERANDERINGEN VOLLE GANG. IN Een wandeling door de fabrieken waartoe onder andere een modern ingerichte mechanische werkplaats voor de in het bedrijf gebruik- te machines, behoort de pro- ductie-machines worden naar j Amerikaans model door de Vitrite zelf vervaardigd demonstreert dui- delijk, hoeveel er verandert. Er wordt afgebroken en gebouwd, nieuwe ma- i chines hebben de oude alreeds ver- vangen, voortdurend worden nieuwe verbeteringen aangebracht en het staat dan ook wel vast, dat als in 1951 de modernisering en rationali sering voltooid zal zijn, de Vitrite be ter dan ooit opgewassen zal zijn te gen de eisen, die de wereldmarkt stelt. Voor Middelburg, dat in de Vitrite Works een uniek bedrijf bezit (in Nederland is het de enige fabriek van deze soort, Engeland heeft twee fa brieken, Duitsland drie van kleinere afmeting en Frankrijk een half do zijn kleinere) is dit alles verblijdend nieuws. Want bedrijven van deze omvang telt men in Zeeland niet by tientallen. Chauffeursdiploma's* Onder auspiciën van de „Contact commissie Chauffeursbekwaamheid C.C.V." zullen voortaan uniforme chauffeursdiploma's in Nederland gel dig zijn. Deze C.C.V. wordt gevormd door vrijwel alle verkeers- en ver- voersbonden, vakbonden en het ver bond voor Veilig Verkeer. De com missie werd op initiatief van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat in het leven geroepen. Het chauffeurs diploma zal echter geen overheidsdi- ploma zijn. De staatsrechtbank te Praag heeft zes personen tot de doodstraf, tien tot levens lange gevangenisstraffen veroordeeld we gens spionnage en samenzwering. Zo zag Middelburg er eertijds uit op de plaats, waar nu de Vitritefiabrieken liggen. Tijdens een kort geleden gehouden tentoonstelling in het museum van Grenoble werd een jeugdwerk van Picasso ontvreemd. Het schilderij ,,L' enfant a la poupée" stelt een jong klndjs voor gekleed in een wit jurk je, met een in het wit gekleed poppetje in de handen. Zy steken af tegen een rood vermiljoenen achtergrond. Deze reproductie werd door de conser. vator van het „Musée de Grenoble" van het werk vervaardigd om de op. sporing te vergemakkelijken. LEVENS-ELIXER (II) Productie-problemen vooralsnog zeer moeilijk op te lossen. (Van onze correspondent) ln de medische wereld had men al even lang over een mogeiyk „levens, elixir" gesproken als wetenschappelyke kringen zich met de atoombom hadden bezig gehouden. Er zijn tal van verhalen in omloop over Stalin, wiens veerkrachtigheid op zijn huidige leeftyd te danken zou zyn aan een door de Russen uitgevonden wondergeneesmiddel. Of dit op waarheid of verzinsel berust, is van geen betekenis. Vast staat in ieder geval, dat de Amerikaanse medische wereld ervan overtuigd is, dat Duitse chemici on der het Hitler.regiem proeven met cortisone namen in de hoop een mld-* del te vinden, dat de piloten van de weermacht ln staat zou stellen op uiterste hoge vlieghoogten gemakkelijker te ademen. Het was algemeen bekend, dat cortisone met goed resultaat een gebrek aan zuurstof in het lichaam kan vervangen. De Duitse proeven waren kennelyk ook op deze wetenschap gebaseerd. In feite is het ook onjuist om van cortisone als een nieuwe „uitvinding" te spreken. Men kende het bestaan ervan. Het probleem was echter een in laatste instantie in de handel ge- synthetisch product te maken, dat in laatste instantie in de handel ge bracht kan woerden. Dr. Hench en dr. Kendall zijn de grote mannen van deze synthese geweest. Zij verricht ten het pionierswerk om eerst de cortisone te verwijderen van de adre- nale klier, het te analyseren tot op het kleinste detail van de chemische structuur en daarna op synthetische wijze cortisone te herscheppen. Daar mee verrichtten zij een taak. die vele chemici vóór her. niet hadden kunnen voltooien. Zij werden daarbij op in drukwekkende wijze bijgestaan door dr. Sarrett, een chemicus van een frote fabriek van patent-geneesmid- elen. Cijfers geven een duidelijk over zicht van hun prestaties ln de laat ste vijf jaar. De eerste microscopische hoeveelheden cortisone het syn thetische product waren door dr. Sarrett ontwikkeld in 1944, op de dag voor Kerstmis. Het duurde vier jaar voor hij en zijn staf voldoende corti sone hadden geproduceerd om dr. Hench in staat te stellen de eerste proeven op enkele patiënten te ne men. Behalve door de regering ver- Er zijn vrouwen, die zich overal onmiddellijk thuisvóelen, Die bij wijze van spreken, op 'n goede dag haar hoed op zetten, de deur achter zich dichttrekken en op de trein stappen naar Yokohama. En die gedu rende die hele reis zich kiplekker voelen op haar plaatsje bij het raampje, met een boek en een pe permuntje. Ik heb er zo eens één in Londen ont moet, voor het raam van een internationaal hotel. pakken. De Fransman moge beweren, dat ieder mens twee vaderlanden heeft: zijn eigen en Frankrijk. Elke Neder lander kent twee woon. plaatsen: zijn eigen en Amsterdam. En als het dan in uw vacantie ge valt, dat 't Rijksmuseum iefs heel moois exposeert of het Concertgebouw iets heel bijzonders uit voert, dan krijgt u visi oenen van uzelf in een mantelpak bij de Middel eeuwen en in groot gala Mag dat en dat hier zo keur van de beste dag- lang wel blijven staan, bladen en periodieken ik zou graag straks ook vindt (ik noteerde de Zij kwam uit Amerika by Beethoven. en maakte in haar een zame eentje een reis om de wereld. Zij sprak niet meer dan 't hoognodige, had 't uiterste minimum aan bagage bij zich en verspilde geen minuut tijd. Ik heb er respect voor. Daarentegen zijner anderen, die een reis van Alkmaar naar Amster dam al een hachelijk avontuur vinden, en zo zielig als een verdwaald klein meisje vóór het Centraal Station staan. De gemiddelde vrouw houdt zich zo'n beetje veilig tussen deze beide uitersten. Och nee; een reis alleen is niet zo erg. Maar zo'n vreemde stad, waarin je niemand kent, waarin geen gastvrije kamer van familielid of vriendin je wacht Wij vrouwen, al of niet getrouwd, komen alle maal wel eens met een min of meer feestelijk doel in Amsterdam. U kunt lerares in Kampen zijn of weduwe in Dor drecht, advocate in Woer den of moeder met schoolgaande kinderen in Doetinchem: op een dag heeft de bekoring u te Daar heb je 't al: groot gala. Japon, dunne kou sen, avondschoentjes, tasje, bontcape: zo kun je toch niet in de trein gaan nog een warm hapje eten en kan ik mij hier dan ook wel verkleden voor vanavond? O ja en die japon kreukelt zomaar, als ik hier even een hete bout en een strijkplank kon krijgen? F.n dolgraag een kamer voor de nacht Het klinkt ongelooflijk en toch kan ik het u uit dankbare ervaring verze keren: Dat alles tot en met de strijkbout is in Amsterdam te vinden, óók voor een wildvreem de poes in dat grote pak huis. Aan één van de grach- zitten, het regent boven dien pijpestelen. En als je dat alles in 'n koffer meeneemt: waar moet je je dan verkle den, je kent geen leven de ziel in Amsterdam. Je moet toch ook het één en ander aan de schoonheid bijwerken en een hotel ten staat een hoog, oud herenhuis. U kunt daar zomaar binnen lopen en dan wijst zelfs voor de verlegenste, eenzame rei zigster, de weg zich van- f6.25. Voor het"lidmaat- zelf. U vindt er rust en schap moet men een hartelijkheid. Een eet. aanvrage indienen waar- Kroniek van Kunst en Kuituur met genoegen). Er is een hartelijke en gastvrije directrice met 'n kleine staf die u het idee geven, bij een goede vriendin te logeren. U krijgt 'n huissleutel mee als u het laat mocht ma- ken, en de volgende mor gen aan het ontbijt vraagt uw buurvrouw of u zich geamuseerd hebt. En zit u soms midden in een geanimeerd discours, met totaal onbekenden voor u er erg in hebt. Zo hielp Saskia bij haar thee met beschuit al ijverig mee een Canadese gast,' die zich met de borst op het Nederlands toelegde, aan het verstand te bren gen, wat het verschil is tussen benen en beende renDe prijzen? Uiterst civiel. Logies met drie maaltijden komt u per dag op ongeveer f8. Als lid (tegen een con tributie van 10 per jaar, met f5 entrée-geld voor ni eLAmsterdammers) komt zo'n dag u op zaal, 'die niets van de verschrikking van 'n sta- zo akelig onpersoon, rende hotelruimte heeft, lijk. Er staan bloemen en hui- Hé, als je nu eens er- selijke tafeltjes, tl kunt gens een gezellig adres had, waar je het koffer tje kon neerzetten, een kopje thee drinken om op verhaal te komen en tegen een gezellig en be er voortreffelijk eten of zomaar een kopje thee drinken, en er is altijd wel iemand, die een praatje met u maakt en raad voor u weet. Er zijn langstellend iemand zeg- zes eenvoudige, keurige gen: Ziezo, ik voel me weer een ander mens, nu ga ik eens op mijn gemak de stad in. kamers met een toiletta fel en warm en koud stromend water. Er is 'n bibliotheek waar u een op uw eigen handteke ning en die van twee, laat ons zeggen: notabele plaatsgenoten voorko men. Maar een beschaaf de, eenzame passante, die zonder lid te zijn op goed geluk om onderdak aan klopt, vindt zeker een plaatsje, en 't restaurant is voor iedereen open. Het adres: Nederlandse Vrouwenclub, Keizers gracht 580, Amsterdam-C. SASKIA. schafte kasmiddelen, had de fabriek van patent-geneesmiddelen ruim een millioen dollar aan dit werk besteed. Tezelfdertijd waren scheikundigen van een ander chemisch laboratorium bezig langs andere weg cortisone te produceren. Hun product (adreno- corticotropische hormone) is thans eveneens ontwikkeld. Het %taat be kend als ACTH en heeft vrijwel de zelfde uitwerking als cortisone. Indien het vier jaar duurt om de eerste milligrammen synthetische cortisone te vervaardigen is het be grijpelijk, dat vele lijders aan ge- wrichtsrheumatiek en aanverwante ziekten in de V.S. alleen zijn er 7 millioen slachtoffers van deze kwaal nog tevergeefs de handen uitstrekken naar het wondergenees middel. Waarom, zo vragen zij, is 't nog niet voor ons allen verkrijgbaar? Het antwoord daarop is thans door de makers gegeven. MOEILIJKE PRODUCTIE Beide cortisone-preparaten zijn Lot dusver gebaseerd geweest op een geringe noeveeld zuur, dat afgeschei den wordt door de gal van eenos. Wanneer de 37 verschillende syn thesen, die gezamenlijk tot het eind product van cortisone leiden, vol tooid zijn heeft men slechts voor één procent cortisone verkregen van het oorspronkelijke zuur, dat het uit gangspunt van de synthese vormde. Andere cijfers verduidelijken dit: om één patient aan gewrichtsrheumaliek gedurende één dag voldoende cortiso ne injecties te geven zou men de gal van 40 geslachte ossen nodig hebben. Om alle Amerikaanse gewrichtsrheu- matieklijders te kunnen helpen zou men meer beesten moeten slachten dan de gehele Amerikaanse veesta pel telt. Cortisone-productie bedraagt op 't ogenblik ternauwernood 200 gram per maand. Van ACTH maakt men vijf pond per maand. Niettemin hoopt men binnen afzien bare tijd de productie van deze gene zing-brengende preparaten aanzien lijk te kunnen opvoeren. Zy is niet alleen noodzakelijk voor de genezing van zieken, maar evenzeer voor de verdere experimenten, die men ex mee wil ondernemen. In bepaalde mdische kringen is men nl. van oor deel, dat de geneeskracht van cortiso ne zo vérstrekkend is, dat ook gees tesziekten er mee bestreden kunnen Het Wereldgebeuren Albanië als boosdoener De overwinningen, die de Griekse generale staf van tyd tot tyd per leeerbericht bekend maakt, zijn zo als de ervaring leert vaak voor een groot deel op papier behaald. By de ïongste slag in het Grammosgeberg- te schijnt echter de overdrijving binnen oe perken van het aanvaard bare gehouden te zyn. Dank zy Amerikaanse steun zyn de regerings troepen erin geslaagd de partisanen in dit onherbergzame steunpunt langs de Albanese grens een beslis sende nederlaag toe te brengen, waarmee de guerilla een voor Athe ne gunstige wending heeft genomen. De voarspelling van de Griekse re gering. dat tegen het einde van dit jaar de opstand onderdrukt zal zyn,- kan bewaarheid worden. De Grieken zijn er thans op uit alle verbindings wegen met Albanië af te snijden, waarmee de overgebleven partisa nen van verdere toevoer verstoken blijven. Het verschynen van Griekse troe pen langs de grens van Albanië is voor de communistische regering m Tirana een onbehaaglijke zaak. In het jongste rapport van de Balkan commissie der ver. Naties wordt er nog eens op gewezen, dat Albanië de grote boosdoener is, van waaruit de Griekse opstandelingen worden gesteund. Het zou wel eens kunnen zijn, dat bij een keer van de krijgs kans de rollen omgewisseld wor. den. Albanië ligt op de Balkan ge heel geïsoleerd van de volksdemo- cratische familie meer naar het Oos ten sinds Tito verstoten werd. De Albanese regering is niet ten on rechte bevreesd voor binnenlandse opstanden, die uit deze gevaarlijke ligging kunnen voortvloeien. In Pa rijs is dezer dagen een „vrye Alba nese beweging" gevormd, die tot doel heeft het communistische re giem van Tirana omver te werpen. De Griekse regering heeft officieel haar steun aan deze beweging toe gezegd De talryke Grieken, die in Albanië wonen, zouden deze toezeg ging metterdaad kunnen steunen en cie guerilla, die jarenlang in de Noordgriekse bergen heeft gewoed op Albanees grondgebied overplan ten Volgens berichten uit Belgrado hebben Albanese politieke vluchte lingen in Joego-Slavië een organisa tie gevormd* met hetzelfde doel als dat van de „vrije Albanese bewe ging" in Parys. Het verloop van de slag in het Grammos gebergte zal dus zeker in Tirana met bezorgdheid gevolgd zijn. Van twee zyden komen niet te mis kennen gevaren opdagen. Het gun stige verloop van de strijd tegen het communisme in Griekenland kan he laas geen aanleiding geven tot al te luidruchtig democratisch vreug debetoon. Er moge hier nog eens aan her innerd worden, dat de regering in Athene, hoewel nota bene in de Raad van Europa gehaald, in slechts enkele opzichten democratisch en op geen enkele wyze vooruitstrevend genoemd kan worden. Uitspraken van vooraanstaande Britse persoonlijkheden en artikelen van bekwame journalisten geven aan dit oardeel ruimschoots voedsel. Het zijn stuk voor stuk mensen, wie geen communistische sympathieën ten laste kan worden gelegd. Prof. Laski schreef in het tijdschrift „Forward": Het regiem in Athene heeft onmiskenbaar fascistische trek ken. Het is corrupt en tyranniek, en heeft zijn greep op het volk slechts dank zy Amerikaanse steun." De secretaris van de Britse La bour-party beschreef in de „Tribu ne" Griekenland na een bezoek als een „ondoelmatig georganiseerde politiestaat." Op dtzelfde dag. dat Griekenland tot de Raad van Europa toegelaten werd begon in Athene een politiek proces, oat volgens hetzelfde La- bour-orgaan „een bespotting was van de voorgewende democratische gezindheid der regering." Soortgelyke citaten van anti-com munistische zyde zijn in overvloed aan te halen. Is dat reden militaire successen van de Griekse regering te betreu ren? Geenszins, van twee kwaden moet in dit geval het minst kwade gekozen worden en dat is Athene. Niet vergeten mag echter worden, dat daarmee de democratie in Grie kenland nog allerminst gezegevierd heeft. worden. De hoop hierop is gegroeid dank zij de resulWen, verkregen door ccn expeditie naar Liberia, waar on derzoekers het zaad vonden van een plant, dat wilde stammen in Afrika gebruikten om er de punten van hun pylen mee te bestrijken, zodat hun vijand, er door getroffen, vergiftigd teneer zou zijgen. Hierover in een slotartikel nader. Fruitteelt, landbouw en veeteelt lijden grote schade. Linge moet verbeterd worden. De aanhoudende droogte berok kent fruitteelt-, landbouw- en vee teeltbedrijven grote schade. De fruitbomen hebben zeer te lyden van de droogte. Boomwortels kunnen niet voldoende vocht opnemen om de vruchten tot algehele ontwikke ling te brengen. Het grondwaterpeil is namelijk ongekend laag. Het ge volg is, dat veel fruit onrijp van de bomen valt en dat de rest te klein blijft. Het fruit „onder de maat" kan veelal de minimum-prys van 5 cent per kg. ter veiling aangevoerd, niet oprengen. Het gevolg hiervan is, dat dit frurt door de veilingen (speciaal Geldermalsen) in grote hoeveelhe den aan de handel wordt onttrokken en „doorgedraaid" wordt. Het komt op de vuilnisbelt terecht, of dient in hert gunstigste geval als „bijvoe ding" voor de koeien ln de droge weiden. Had de droogte alleen al veel schade berokkend aan de veestapel, de veldmuizenplaag vooral in West-Betuwe en Bommelerwaard heeft de velden veranderd in een dorre, hruin-gele vlakte. Zo zijn West-Betuwe, Bommelerwaard en 't land rond 's-Hertogenbosch tot aan de Maas. De meeste polders zyn bovendien nog verstoken van drinkwater voor het vee de sloten zijn reeds lang uitgedroogd en de kikkers verdwe nen omdat de boezem van dit ge deelte der lage landen, de Linge, nog steeds niet voldoende in conditie is om de hoger gelegen gronden van water te kunnen voorzien. Door Rijk, Provincie en Waterschappen wordt echter hard gewerkt aan de voorbe reidende plannen tot Linge-verbete- ring. In de Boven-Betuwe Is de toestand al niet veel beter. Daar hebben de veldmuizen nog wel niet zo veel vat gekregen, maar wel is de droogte en dorheid daar eveneens groot. Dit gebied is nog hoger gelegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3