PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjet-proza over Tito's hoofd 0£ BILT Nieuwe nota van Moskou met argumenten en scheldpartijen BLIJFT ONZE MARINE IN DE INDISCHE WATEREN WEST-DUITSLAND KRIJGT EEN RECHTSE COALITIE-REGERING Hoe de Marshall-hulp verdeeld zal worden. DE FABRICAGE VAN MODERNE STOOMKETELS TE VLISSINGEN VOORSPELT: WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 31 Aug. '49 192e Jaargang - No. 212 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. AdJ W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntyn, Pl.verv.; W. Leertouwer cn H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; tr. p. p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent Bui Vllsslngen Walatt 5KI0. tel. 2355. 3 lUnen (b.t-E. 2357) MUurg Londens» Kaal 38, tel. 2077 en 2924 - gom: L. Vorststr. 63, tel. MIS (bg.g. 2228) - OMtburg: Pr. Maurilalr. 12. lel. 102 - Temeuien: BrouwerUslr. 2 - zierltz^N^BoeartsInCJ ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12,50. Ingcz. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven o£ adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Een uiteenzetting over de Oostenrijkse kwestie. Opnieuw heeft de Sovjet-Unie een nota naar Joego-Slavië gestuurd, één die een antwoord vormt op een nota van Belgrado over de Oosten rijkse kwestie. De nota is sterk polemisch van toon en maakt het re giem van Tito uit voor alles wat mooi en lelyk Is, maar bevat verder geen nieuwe dreigementen. Belgrado wordt beschuldigd van laster, vuil- spuiterij, verraad en fascisme en dat. alles heeft volgens de nota niet ten doel de Joego-Slavische regering, die reeds lang zonder overtuiging leeft, te overtuigen, doch om „haar te ontmaskeren voor het oog van het Joego-Slavische volk." Woensdagmorgen vroeg werd uit gewoonlijk betrouwbare bron te Bel. grado gemeld, dat afdelingen van twee Sovjet-Russische gewapende di- visies, die in Roemenië gesfationneerd zyn, de laatste 36 uur de Joego. Slavische grens naderen. Sovjet-Russische vliegtuigen zouden gedirigeerd zyn naar velden, die dichter bij de Joego-Slavische grens liggen. Deze militaire bewegingen worden te Belgrado uitgelegd als een ver dere verscherping van de Sovjet-Russische zenuwenoorlog tegen het re- giem van Tito. De mogelijkheid v.an dreiging van ernstige Sovjet-Russi. sche militaire actie wijst men van de hand. „Aan de kaak gesteld bij haar ver raad van de belangen der Slowenen door de onlegbare feiten, tracht de Joego-Slavische regering de sporen van haar verraad te verbergen en te ontkomen aan haar verantwoordelijk heid door haar toevlucht te nemen tot haar gebruikelijke methode van leugens en laster,", aldus de Sowjet- nota. Ontkend wordt, dat Stalin destijds aan de Oostenrijkse kanselier dr. Renner de garantie heeft gegeven, dat de Oostenrijkse grenzen niet ten gunste van Joego-Slavië gewijzigd zouden worden. Stalin had slechts de onafhankelijkheid van het land ge garandeerd. De nota gaat dan uit voerig in op het verschil tussen de onafhankelijkheid van een staat en de stabiliteit van zijn grenzen, welke twee geheel verschillende zaken zijn. In zekere Britse kringen zou des tijds het plan hebben bestaan een nieuwe Donau-monarchie te stichten en in zekere nationalistische kringen in Slavische landen zou men destijds de verdeling van Oostenrijk tussen de nabuurstaten hebben gepropa geerd. Tegen beide reactionnaire maatregelen verzette de Sowjet-Unie zich en vandaar de garantie aan dr. Renner. Er worden dan enkele voorbeelden aangehaald o.a. Polen en Italië om bovenstaande stellingen toe te lichten. De Sowjet-Unie. zo heet het, zou er zeker in geslaagd zijn Sloweens Ka- rinthië binnen de Joego-Slavische grenzen te krijgen, als niet de rege ring te Belgrado uit lafhartigheid en pure vrees de belangen des lands verraden had. De bewering dat de Sowjet-Unie Sloveens Karinthië verkwanseld heeft in ruil voor 50 millioen dollar scha devergoeding wordt pure laster ge noemd. De Sowjet-Unie heeft juist 50. millioen minder gekregen dan ge vraagd. De nota vervolgt dan: „Wij hebben het niet mogelijk ge acht, dat de Joego-Slavische regering zo laag kon zinken, dat zij in staat was dergelijke minderwaardige ge dachten van de Sow jet-Russische re gering te koesteren. Er bestaat geen twijfel aan dat slechts personen, die 't socialisme en de democratie hebben verraden en die volstagen fascisten zijn geworden, instaat zijn dergelijke ongegronde cn schaamteloze laster over de Sowjet-Unie en haar regering te verspreiden. De beweringen der Joe- Franse gangsters sloegen opnieuw hun slag. MADAME AIMAR VAN HAAR JUWELEN BEROOFD. De Franse gangsters hebben op nieuw een grote slag geslagen. Hun slachtoffer was ditmaal geen Indi sche vorst, maar de circuskoningin Madame Aimar, eigenares van het be faamde circus van die naam. Zij mis te Zondag, toen zij te Béthune. in het departement van het Pas de Ca lais in haar luxueuze circuswagen haar privé-geldkoffer opende, daar uit liefst 12 millioen francs (120.000 gulden) aan juwelen. Ter dekking van hun lopende onkosten namen de daders en passant nog een dik milli oen francs aan contant geld mee. Een buit van 30 millioen zagen ze over het hoofd. De politie verdenkt een vroegere kamerdienaar van madame Aimar van deze roof. zonder de mo gelijkheid uit te sluiten, dat het ac tieve gangsterdom, dat op het ogen blik het land op juwelen afstroopt, de hand in deze affaire gehad kan hebben, aldus de Parijse correspon dent van de Volkskrant. Juwelendieven vermoordden man te Marseille. Te Marseille is aan boord van een jacht een man dood aangetroffen, van wicn men aanneemt dat hij van plan was de politie iets te vertellen over de bende, die Aga Khan en de Begum van hun juwelen heeft be roofd. Het was de 35-jarige Sylvestre Bender uit Bretagne, iemand die in nauw contact met de onderwereld stond. De moordenaars hadden de schijn gewekt dat hier sprake was van zelf moord, doch het onderzoek heeft uit gewezen, dat do man geen zelfmoord heeft gepleegd. go-Slavische regering keten van leugens". vormen één DE DEFENSIE PARAAT. Officieren cn manschappen van een heden luchtdoelgeschut voor de be- waking van Belgrado hebben ver. klaard „elke minuut van hun t,ijd" te gebruiken om hun defensie-paraat, heid te vergroten. In een ingezonden stuk in het communistische blad „Borba" zeggen zij, dat zij gereed zün de souvereiniteit van Joego-SIa- vië te verdedigen „tegen onverschil- I lig welke aanvaller". De Joego-Slavische delegatie op de komende algemene vergadering van de Ver. Naties zal geleid worden door de minister van buitenlandse zaken Hardelj en het hoofd van de propagandadienst Djilas. Béide zijn door de Russen als „verraders" ge kenschetst. Bandiet of held De bandiet Salvatore Giuliano eis te in een ingezonden stuk in de Si- ciliaanse pers, dat een plebisciet wordt gehouden om vast te stellen of hij als een vogelvrije dan wel als held behandeld dient te worden. Hij geeft de regering twee weken tijd om de volksstemming te arrangeren. In een ander ingezonden stuk zei Giuliano, dat hij bijna beledigd was over het „armzalig gehalte" van de politiemacht, die m het veld ge bracht is om hem uit zijn schuil plaats te verdrijven. Een eenheid politievalschermsprin- gers is inmiddels naar Palermo over gebracht om bij te springen in de al gemene veldtocht tegen de bandie- tenleidcr. Giuliano zeide hen hardhandig te zullen aanpakken, zo zij zich te dicht bij hem mochten wagen. De politie acht het nutteloos plan nen op te maken, zolang het onzicht bare wapen der duizenden sympa- thiserpnden van Giuliano deze plan nen blijft dwarsbomen. Sowjet-burger verdween plotseling uit Washington. De Russische ambassade te Wash ington heeft Washington gevraagd een onderzoek in te stellen naar de „plot selinge verdwijning" te Washington van een Sowjet-burger. die maatrege len trof om naar huis terug te keren. Het betrof een Sowjet-burger, die in 1948 in de Amerikaanse bezettingszone van Oostenrijk is gedeserteerd en door de Amerikaanse autoriteiten naar de V.S. zou zijn gebracht. Hij had zich 28 Juli op de ambassade gemeld met o'e mededeling, dat hij „berouw" van zijn desertie had. Hij verzocht om bescher ming en vervoer naar Rusland, aldus de verklaring van de ambassade. Ta-.-n hij toebereidselen voor zijn terugkeer trof, was hij verdwenen. De ambas sade was „verontrust over de plotse linge verdwijning" en verzocht het State Department op 23 Aug. de man op te sporen. Het Department had echter nog niet geantwoord. Grammosgebergte in handen van de Griekse troepen. Officieel wordt te Athene verklaard, dat alle tegenstand van de Griekse partisanen in- bet Grammosgebergte ineengestort is en dat de regeringstroepen de controle van de Grieks-Albancse grens volledig in banden hebben. Een schaats van 1500 jaar- Deense geleerden, die op het eiland Bornholm opgravingen doen, hebben een benen schaats gevonden, waarvan men aanneemt, dat zij 1500 jaar oud is en de oudste is die ooit gevonden werd Waarom Goethe, waarom niet Shaw Op een formulier voor de aanmelding tot lid, dat de En gelse Goethe-festival-vereniging onlangs Shaw toezond, schreef de 93-jarige auteur: „Waarom Goethe, waarom niet Shaw?". De secretaris van bovenge noemde vereniging, Wilhelm Unger, die deze mededeling deed. vertelde aan Shaw een invulformulier te hebben toe gezonden om hem lid en be gunstiger van deze vereniging te maken. Unger zei. het for mulier terug te hebben gekre gen. waarbij de gedrukte slag zin: „Alle Engelse intellectue len moeten zich scharen om Goethe's nagedachtenis en wer ken", met rood potlood was on derstreept. Daaronder was in rood potlood geschreven: „Waarom Goethe, waarom niet Shaw?". Maar Shaw trad toch tot de vereniging toe. Zullen Nazi's de Duitse pers beheersen De „Daily Herald" bevat op de voor pagina een bericht van zijn correspon dent te Dusseldorp onder de kop „na zi-complot om de Duitse pers te be heersen". De correspondent schrijft: „Ik heb vier dagen lang de ondergrondse na tionalistische actie in de Britse zóne nagespeurd. Ondergrondse drukkers combinaties maken zich gereed in actie te komen te Hamburg, Bremen, Dusseldorp, Bochum. Essen, Gelsen- kirchen en Hannover, wanneer de Britse licenties van de huidige dagbla den bij de vorming van de souvereine Duitse regering ophouden te bestaan. Naar verluidt heeft een voormalige nazi-uitgever zich door financiële steun te verlenen reeds met twee dag bladen met Britse licentie verbonden. De ernst van de toestand is gelegen in de financiële draagkracht van de nationalisten. De gelicenseerde bladen hebben geen geld om hen te bestrij den". Prof. dr. D. B. Bosman die tot Zuid. Afrikaans gezant in Nederland is benoemd. Handelsbesprekingen met West-Dultsland vlotten, niet. De onderhandelingen over het han delsverdrag tussen West-Duitsland en Nederland hebben een moeilijk ver loop in verband met verschil van me ning over de omvang van de Neder landse groentenexport naar West- Duitsland. Nederland wenst in het economische jaar 1949/50 voor 21 mil lioen dollar groenten aan Duitsland te verkopen, doch van Duitse zijde wordt de invoerbehoefte slechts op de Welft van dit bedrag geraamd. Voorts zou Nederland onvoldaan zijn over de geringe invoer van haringen uit Nederland. Voorts worden van Duitse zijde de door Nederland ge vraagde prijzen voor vis, vee en vlees zeer hoog genoemd. Koe op de motorkap. Een Brabants automobilist kreeg onder Geldermalsen een ongewone lifter. Op een spoor weg sprong n.L plotseling een koe op de motorkap en bleef daar zitten totdat de auto tot stilstand was gekomen. Midde lerwijl was echter de motorkap bezweken en ook de motor was door de ongewone last bescha digd. De koe stapte rustig van de auto en stond even later al weer te grazen van een der thans schaarse plukjes gras op Betuwse bodem. Marktkooplieden protesteren De Centrale Ver. voor Markt-, Straat- en Rivierhandel heeft telegra fisch geprotesteerd bij de directie der Ned. Spoorwegen en bij de ministers van sociale zaken, financiën en eco nomische zaken tegen de aangekon digde verhoging van de abonnements prijzen der spoorwegen. Nederlandse R.T.C.-delegatle teleurgesteld over militaire toestand in Oost- en Midden-Java. Republikeinen ontkennen juistheid van infiltraties. De Ver. Staten hebben tot dusver re geen stappen ondernomen by de Nederlandse regering om een toe- komstige marinebasis In Soerabaja voor de Amerikaanse marine te ver- krygen, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.F. ter R. T. C in kringen van de Neder landse delegatie. Deze kwestie is daarom in ae Nederlandse delegatie nog niet ter sprake gekomen. Over de vraag of de Nederlandse marine in Indonesië zal blijven, was men van mening, dat. dit groten deels zal afhangen van de Inaonesl. sche delegaties, die hieromtrent hun wensen naar voren zullen moeten De socialisten in de oppositie. De laatste hindernissen voor de vorming van een VVestduitse regering zyn overwonnen. Het is thans vrywel zeker, dat binnenkort een rechtse coalitieregering zal worden geïnstalleerd bestaande uit christen-democra. ten, liberalen en leden van enkele kleinere partijen. De sociaal-democra ten zullen in het parlement de kern van de oppositie vormen. Voor de re. gerin&sfuncties worden de volgende namen genoemd: dr. Adenauer als kanselier, de liberaal dr. Blüeher als vice.kanselier en mlhlster van we deropbouw, de christen-democraat dr. Weiz ais minister van binnenlandse zaken, zijn partijgenoot Jacob Kaiser als minister voor de verzorging van vluchtelingen en de liberaal prof. Erhard als miuistei van economische zaken. De nieuwe coalitie kan rekenen op 218 van 402 stemmen in de federatie ve Bonsdag. Het regeringsprogram zal gebaseerd zijn op de vrije econo mie met verwerping van de beginse len en de maatregelen, die de socia listen voorstaan. Lange tijd hebben de christelijke vakbondsleiders gepro beerd een bredere coalitie mogelijk te maken, die ook de socialisten zou omvatten. Blijkbaar vrezen zy van een regering" met een al te liberale inslag een politiek, die te weinig re- Nederland krijgt minder- De leiding van de Organisatie yoor Europese Economische Samenwer king heeft een programma opge steld voor de verdeling van de Mars hall-hulp voor 1949-'50. Dit program ma zal vandaag aan de Organisa tie worden voorgelegd. Daar het te verwachten bedrag voor het tweede jaar van het plan-Marshall lager zal zijn dan het'vorig jaar, zijn ook de voorgestelde toewijzingen meren deels lager. De volgende negen lan den zouden minder ontvangen dan vorig jaar: Oostenrijk. Denemarken. Frankrijk, West-Duitsland, Ierland, Italië, Nederland. Triest en Enge land. Daarentegen wordt voor de volgende landen een hoger bedrag voorgesteldGriekenland. IJsland, Noorwegen. Zweden en Turkije. Voor Nederland wordt een bedrag voorgesteld van 309 millioen dollar of 160.6 dollar minder dan vorige periode. Voor Engeland wordt 962 millioen voorgesteld of 277 millioen minder. kening houdt met noodzakelijke so ciale voorzieningen. Deze pogingen zijn echter mislukt, vooral door de onverzoenlijke hou ding der socialisten. Deze houden vast aan een van de hoofdpunten uit hun programma, de nationalisatie van de sleutelindustrieën om de macht van de industriëlen voorgoed te breken. Hun verdere inzichten op economisch gebied zyn lijnrecht te gengesteld aan die van de liberalen. Dr. 8chumacher en de andere par tijleiders hebben reeds een aantal aanwijzingen aan de socialistische afgevaardigden en functionarissen opgesteld voor wat zij noemen „een zeer duidelijke oppositie". Westduitsland zal thans in politiek opzicht verwantschap gaan vertonen met Italië en België. Ook in deze laatste landen zijn het de katholie ken die met liberale steun de rege ringsmacht uitoefenen. brengen, Indien zy van mening zijn, dat de aanwezigheid van de Neder landse marine in Indonesische wate ren wenselhk is bv. ter bestrij ding van de smokkelhandel. Van Nederlandse zijde schynt men geen bijzonder voordeel te -zien in hand having van een Nederlandse vloot- basls in Indonesië na de overdracht van de souvereiniteit. NOG REPUBLIKEINSE PENETRATIES. In dezelfde kringen vernam een speciale correspondent van het A. N P dat er in de Nederlandse de legatie enige teleurstelling bestaat over de tot nu toe bereikte resul taten van de order tot staken van de vijandelijkheden. Ofschoon men het wenselijk acht dat. iets meer aandacht wordt gevestigd op de gun stige zijde van de situatie dan tot nu toe gedaan is. immers in ver schillende g-ebieden is de ontwikke ling indardaad hoopvol blijft het feit bestaan, dat in het bijzonder in Oost- en Midden-Java (voorna melijk rond Solo, Semarang en Soe rabaja) de toestand bepaald ernstig is. In deze gebieden voert het Re publikeinse ,leger een tactiek van ■enetratie uit, waartegen het Neder- penetrat landse leger niet kan optreden, van. wege het bevel om niet te vuren. Joods protest tegen een West Duitse staat. Het uitvoerend comité van het Joodse wereldcongres heeft 'n resolutie over de Duitse kwestie goedgekeurd, die Dinsdag ter kennis van het publiek is gebracht. In deze resolutie wordt o.m. ver klaard: ..Het Joodse wereldcongres betreurt, dat de Westduilse staat is gesticht vóór dat werkelijke denazificatie van Duitsland heeft plaats gehad en vóór dat het werkelijk democratische ka rakter van het nieuwe Duitsland is vastgesteld. „Het congres protesteert tegen de door de bezettende mogendheden in West-Duitsland getoonde verdraag zaamheid tegenover de nog aanwezige geest van agressie en anti-semitisme'. De Republikeinse militairen verschij nen plotseling vanuit hun schuil plaatsen in de dessa's en door hun 'tegenwoordigheid alleen reeds inti mideren zij de bevolking. Maandag is over dit probleem uitvoerig gesproken met de Repu blikeinse militaire autoriteiten. Van Republikeinse zijde noemde men de rapporten over de infiltraties on juist en gaf men als explicatie, dat de Republikeinse troepen in genoem de gebieden reeds aanwezig waren, ofschoon verborgen. Na de order tot staken van de vijandelijkheden zijn zij uit hun schuilplaatsen te voorschijn gekomen, zodat zij niet handelen in strijd met de handleiding tot uitvoering van de order. Ondanks deze uitleg is men van Nederlandse zijde van mening, dat de situatie ernstige gevaren inhoudt. MINDERHEDEN MOETEN GEHOORD KUNNEN WORDEN. Een ander belangrijk punt, dat op dit ogenblik in kringen van de Ne derlandse delegatie de aandacht heeft, is de kwestie van het „ho ren" der vertegenwoordigers van de minderheden en der zg. „waarde volle belangen." De speciale corres pondent van het A. N. P. verneemt in dit verband dat de Nederlandse delegatie beslist op het standpunt staat, dat deze vertegenwoordigers niet alleen gelegenheid moet worden gegeven de vergaderingen der con-" zerentie bij te wonen, maar ook in staat moeten worden gesteld hun stem te doen horen. Ofschoon vol- §ens het reglement van orde één elegatie in staat is het horen der minderheden te verhinderen, gelooft men in Nederlandse delegatiekrin- gen niet dat enige delegatie dit re glement zal willen aangrijpen om dit. ..horen" onmogelyk te maken. Dinsdagmiddag werd de tweede informele bespreking van de mili- De grootsten van Nederland! Wanneer men een prentje ziet, waarop een stoomketel is afgebeeld, die tegen een vicr-verdiepingsgebomv geprojecteerd staat en daar nog twee verdiepingen bovenuit steekt, dan komt men wel een beetje onder de in. druk van dat kolossale stoomketel-formaat. Binnenkort echter zal men in Nederland aan dat grote formaat beter gewend raken, want. de Kon. My. De Schelde, bouwt op het ogenblik dit formaat Amerikaanse stoomketels. Zi} zyn de grootste van Nederland. Twee van zulke geweldige ketels worden gebouwd voor de Staatsmijn Emma en èen voor het Prov. Electr. Bedrijf t® Groningen, terwyi nog vier ketels besteld zyn voor de nieuwe centrale te Geertruidenberg. hoog particulier verbruik door liften, ijskasten, fornuizen en andere snuf jes. die onze huisvrouwen jaloers zouden maken!), toch zijn de Ameri kaanse centrales als geheel niet zo veel groter, dan men zou vermoeden. Boven een bepaalde grens is het nl. voordeliger niet verder uit te brei den. doch een nieuwe electriciteitsfa- briek ergens anders in het verbruiks- gebied te projecteren. Wél zijn de ke tels en turbines stuk voor stuk veel al aanmerkelijk groter dan in Neder land en de ons omringende landen. Dit komt o.a, omdat de centrales on derling „gekoppeld" zijn. Ook bij ons is men hiermee doende cn zoals be kend wordt bijvoorbeeld een clectri- sche verbindingslijn gemaakt tussen de centrales in Vlissingen en Geer- truidenberg. Bij gekoppelde centrales kan de gemeenschappelijke belasting zo doelmatig mogelijk in grote brok- Op de vraag waarom de Kon. Mij. „De Schelde" overging om in samen werking met de Combustion Engine- ring Superheater Co. te New York deze ketels te bouwen en waarom de vroegere typen, die toch ook veel voldoening geven, niet werden- aan gehouden geeft een artikel in het Personeelsorgaan van „De Schelde" antwoord. VOOR ELECTRISCHE CENTRALE S De vakman, die electrische centra les in Amerika bezoekt, zal er soms zeer fraaie installaties aantreffen, maar toch zal hij kunnen vaststellen, dat de moderne centrales in ons land daartegenover een uitstekend figuur slaan. Zit het verschil dan in de grootte van de centrales? Slechts ten dele. Want al is het electriciteitsverbruik hoog (vérgaande industrialisatie en ken verdeeld worden, terwijl de ge meenschappelijke reserve. ondanks het kleinere aantal eenheden in elke centrale, gehandhaafd blijft. Dat de grootste stoomketel ter we reld (450.000 kg. stoom per uur!) in Amerika te vinden is. zal niemand verwonderen. En evenmin dat wat voor ons een zeer grote ketel is. voor de ..nieuwe wereld" slechts middel matig en volkomen normaal is. Nu brengt het opvoeren van de ca paciteit echter iets anders met zich mee. AMERIKA HEEFT ERVARING. Het is nl. een bekend feit. dat het voor grote stoominstallaties econo misch is om de hoogst mogelijke drukken en temperaturen toe te pas sen. Het ligt dus voor de hand, dat Amerika in dit opzicht is voorgegaan en méér dan in welk ander land is cr in de Verenigde Staten ervaring met dergelijke installaties opgedaan. Inplaats van steeds nieuwe ontwer pen te maken, maakt men er thans algemeen gebruik van standaardty pen. waarvan de bedrijfszekerheid zeer hoog is. EN GOED MATERIAAL. En dan is er nog een punt: de hoogste stoomcondities vereisen zeer speciale hoogwaardige materialen Ook in dat opzicht lagen in de U.S.A.. met hare grote ertsrijkdom, alle mo gelijkheden open en de beste gele geerde staalsoorten worden er met korte levertijd als het warc aan de lopende band afgeleverd. En daarmee is in het kort ant woord op de in do aanvang gestelde vraag gegeven. Grote ervaring met grote ketels van de hoogste conditie en snelle materiaallovering zijn hot gèen „De Schelde" in Amerika zocht én vond. delegatieleiders met hur. plaatsver vangers na sluiting der zitting zich zouden beraden over de verder te volgen procedure. Daroel Islam viel Pagérbarang aan. T.X.I. I.EGDE HET LOODJE Vrijdag viel een goed bewapende groep van de Daroel Islam van naar schatting 200 man, het onder- district Pagerbarand «Balapoe- lang) ten Zuiden van Tegal aan, nadat eerst het aan te vallen ge bied volledig werd omsingeld en door schoten uit alle richtingen de bevolking in paniek was ge bracht, aldus meldt „De Locomo tief". Deze D.I.-groep, werd gevolgd door honderden mannen, die gewapend wa ren met bamboepieken en sabels, de beruchte „Tiga-Daerah"-methode van „wie niet voor ons is, is tegen ons" toepassende. Huizen, meubels en andere bezittin gen van de bevolking werden kort en klein geslagen, waardoor de bevolking in paniekstemming voor deze vanda- listen wegvluchtte. De volgende morgen werd Pagérba rang opnieuw aangevallen en Zondag nogmaals, deze laatste aanval heeft de tegenstand van de T.N.I. totaal ge broken, zodat thans de D.I. heeV en meester is in Pagérbarang. Duizenden mensen, mannen, vrou wen en kinderen hebben in haast en paniek hun huizen verlaten en zoeken thans hun toevlucht in Balapoelang. PLAATSELIJK ENIGE REGEN. Geldig tot Woensdagavond. Over het algemeen veel bewolking met voornamelijk In het Noorden van het land plaatselijk enige regen of motregen. Zwakke, later langs de kust meest matige wind tussen Zuid en Zuidwest, weinig verande ring in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1