PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Brits kabinet verdeeld over de devaluatie-kwestie D£ BILT Cripps blijft er pal tegen Rotterdams winkelier smokkelde in het groot. MAJOOR FLINTERMAN VLOOG 955 KILOMETER PER UUR VERPLEEGSTER GAF VERGIF VOOR VERDOVEND MIDDEL SJAHRIR NIET PESSIMISTISCH V.S. hebben vitaal belang bij marinebasis te Soerabaja. BELANGRIJKE UITBREIDING VAN MIDDELBURGSE INDUSTRIE VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 211 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. BalUntijn. Pl.verv.; W. Leertouwer en H. A. Bosshardt ABONNEMENTSPRIJS 32 et. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 per kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 30 Aug. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.50. Ingcz. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of ;<dre* Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur VUsslngen Walstr 58-o0. tel 2355. 3 Ujnen <b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Volgens de „Financial Times" zyn in het Britse kabinet de meningen over al of niet devaluatie verdeeld. Sir Stafford Cripps is nog steeds ten zeerste gekant tegen devaluatie en zelfs tegen bespreking van de mogelijk heid ervan op de komende conferentie in Washington. Hij zou echter in het kabinet juist met een stem in de minderheid zijn. Cripps wordt echter ge. steund door de partijleiding en de besturen van de vakbonden. 33% het gemiddelde \an 1946, het bes te jaar van de geschiedenis. Door deze bekendmaking aan de vooravond van de financiële onder handelingen met Washington, wil de Britse regering blijkbaar opnieuw dui delijk maken, dat de huidige moeilijk heden te wijten zijn aan gebrek aan evenwicht tussen de dollar en het pond sterling en niet aan gebreken in de binnenlandse economie. De financiële deskundigen van En geland, Canada en de Ver. Staten, zijn voorbereidende besprekingen begon nen. Deze besprekingen worden ge heim gehouden totdat de ministers van financiën en van buitenlandse za ken van de drie landen op 7 Septem ber a.s. bijeen zullen komen. Volgens de New York Times zijn Acheson en Bevin overeengekomen na de dollarbesprekingen een aantal po litieke kwesties de revue te laten pas seren. Duitsland, Oostenrijk, Joego slavië, China en het program tot mi litaire hulpverlening zouden o.a. ter sprake komen. Gepoogd zal worden een gezamenlij ke Brits-Amerikaanse gedragslijn te formuleren ter beteugeling van het voortschrijdende communisme in het Verre Oosten. Deze laatsten vrezen een stijging van de kosten van levensonderhoud met de daaruit voortvloeiende nieu we ontevredenheid onder de loontrek- kenden. Economen in de Labour-partij voor spellen bij een devaluatie van 25 a 30 procent een stijging van het prijspeil met 3 a 5%. De devaluatie zou alleen de prijzen der uit de dollarzóne inge voerde artikelen verhogen. Men vreest echter, dat zelfs een be scheiden prijsverhoging handhaving der lonen op het huidige peil onmoge lijk zou maken. Vandaar het verzet te gen devaluatie als prijs voor Ameri kaanse concessies. Inmiddels is in Londen bekend ge maakt, dat de laatste maanden in En geland nieuwe productierecords geves tigd zijn. De maand Mei overtreft met De Belgische franc en de devaluatiegeruchten. La Libre Belgique heeft Zaterdag een lang artikel gepbliceerd over de devalu atiegeruchten, waarin de mening wordt weergegeven van een vooraanstaand fi nancieel deskundige. Het blad schrijft, dat de Belgische franc weliswaar zeer sterk staat, maar dit geenszins devaluatie uitsluit. Het is duidelijk, dat indien de dollar cn de Zwitserse frank gedevalueerd wor den, het voor België bepaald verwaand zou zijn geïsoleerd te blijven. België heeft dit reeds een keer geprobeerd in 1931 cn 1935 en het is bekend, dat dit op een mis lukking is uitgelopen. Indien het prij zen niveau der Belgische concurrenten en af nemers verlaagd wordt, omdat de landen, waartoe zij behoren, de devaluatie van het pond sterling volgen, zou men ook de monetaire toestand in België aan een on derzoek moeten onderwerpen. In ieder geval zou België ln staat zijn de devalu atie tot een minimum te beperken cn de Belgische franc zou tot de sterkste mun ten blijven behoren. Toestand in Bolivia nog steeds verward. Het Boliviaanse ministerie van de fensie heeft Zondagavond bekend ge maakt, dat regeringsvliegtuigen het vliegveld van Cochobamba hebben ge bombardeerd. welke stad zich sinds de militaire opstand van Zaterdag in handen der opstandelingen bevindt. Benzïne-opslagplaatsen op het vlieg veld geraakten in brand. De regering heeft de bevolking van Santa Cruz verzekerd, dat de stad spoedig heroverd zal worden Te La Paz zijn vele arrestaties verricht, onder meer van enige ex-militaire of ficieren. Wapenen en munitie Werden ontdekt. Naar verluidt zijn de voor naamste eenheden der luchtmacht te La Paz samengetrokken, waar zij klaar staan om met het leger samen te werken. Men verwacht een beslissende slag tussen de regeringstroepen en de op standelingen nabij Cochabamba, op één na de grootste stad van Bolivia en 't voornaamste bolwerk, dat de op standelingen in bezit hebben. Als antwoord op de bedreiging van de opstandelingen, dat zij La Paz zou den bombarderen, hebben vliegtuigen van de regering een tweede aanval op het vliegveld van Cochabamba uitge voerd. De nationale revolutionnaire bewe ging. die de steun genoot van de leger officieren, trok zich terug na de val van haar bewind in Juli 1946, toen haar leider, president Villaroel, door een woedende menigte te La Paz aan een lantarenpaal was opgehangen. 15.000 ton Nederlandse groenten naar Frankrijk. Hoewel in het onlangs van kracht geworden nieuwe handelsverdrag met Frankrijk geen post was opgenomen voor de uitvoer van verse groenten naar dat land, heeft de Franse rege ring sinds 27 Augustus jl. de import van 15.000 ton Nederlandse groenten, te weten uien, prei. rode bieten, ra pen, peen en alle soorten kool. toe gestaan. Eigenaardige liefhebberij. De politie te Doesburg heeft in arrest gesteld de aldaar wonende Pool J. M.. die verdacht werd van het natekenen van bankbiljetten van f 100. Een onderzoek, waarin ook bei rokken was de centrale ter be strijding van falsificatïën, bracht verschillende proeven van nagete kende bankbiljetten aan het licht. Hij verklaarde deze bankbiljetten na te tekenen uit liefhebberij. Hij is nu ingesloten in hei Huis van Be waring te Arnhem. Vijf millard frs. schade door de bosbranden- De door de bosbranden in Frank rijk veroorzaakte schade wordt op ongeveer 5 milliard frank geraamd. Door het nemen van een reeks maat regelen hoopt men echter drie milli ard te kunnen terugwinnen o.m. door het spoedig vellen en de uitvoer van de beschadigde bomen. De Nederlandse Antillen zullen een delegatie, bestaande ui» zes leden, naai de Haagse conferentie sturen. Tien medeplichtigen gearresteerd Wederom is de recherche van de Rijkspolitie van het gewest Amster dam cr in geslaagd een grootscheepse smokkel-affaire op te rollen. Zoals reeds eerder gemeld, wist deze recherche na maandenlange nasporin gen in het begin van deze zomer een aantal dieven en smokkelaars van gro te vrachtwagens in het internationale wegvervoer te pakken. Aanwijzingen tijdens dit onderzoek gevonden deden vermoeden, dat een bekend Rotter dams winkelier, die beschikt over ver scheidene filialen, de hoofdman was van een grote bende smokkelaars. De bende hield zich bezig met het smok kelen van bijouteriën uit Tsjecho Slo wakije en cosmetische artikelen uit Frankrijk. ,De rijkspolitie heeft behalve de hoofdman een tiental medeplichtigen gearresteerd. De gesmokkelde goede ren werden in de eigen winkels ver kocht, zodat de smokkel neerkwam op illegale invoer en illegale betaling. Van Rundstedt verantwoor delijk voor Poolse veldtocht. De Duitse veldmaarschalk von Rundstedt, die zich thans in een zie kenhuis te Hannover bevindt, ver klaarde dat hij alleen verantwoorde lijk is voor al hetgeen tijdens de Duitse veldtocht in Polen is geschied en niet veldmaarschalk von Manstein. die thans voor een Brits gerechtshof te Hamburg terecht staat. Veldmaar schalk von Rundstedt heeft de verde digers van veldmaarschalk von Man stein materiaal doen toekomen, dat ontlastend is ,voor zijn vroegere on dergeschikte. Op Ameland werd Nederlandse luchtvaartgeschiedenis geschreven. Noodlottige vergissing kostte bejaarde weduwe het leven. Een noodlottige vergissing bij een operatie heeft aan een der patiënten van het ziekenhuis „Eudokia" te Rot terdam het leven gekost, aldus meldt „Het Vrije Volk". Donderdagmorgen moest de 71-jarige weduwe E. een kleine voeloperatie ondergaan. Een verpleegster, die de chirurg ter zijde stond, gaf de t>rouw vooraf een injec tie om. het te opereren lichaamsdeel gevoelloos te maken. Nauwelijks was- de operatie achter de rug, of de pa tiënte overleed, naar men aanvanke lijk meende ten gevolge van hartver lamming. Direct na mevrouw E. moest een jongeman worden geopereerd en nog maar net was ook hem een injectie toegediend, of bij deze patiënt ver toonden zich dezelfde verschijnselen als bij de vrouw. Gezien zijn lichame lijke gesteldheid moest dat onmogelijk zijn en daarom werd de aandacht van de chirurg op iets aparts gevestigd. Toen kwamen hij en de verpleegster tot de ontstellende ontdekking, dat 'n verkeerde vloeistof voor de injectie was gebezigd. De zuster had in plaats van een verdovend middel uit een verkeerd flesje een vrij sterk vergif genomen. Dadelijk toen geconstateerd was welk een grove fout was gemaakt, paste men op de jongeman bloedtrans fusie toe en daar hij meer weerstands vermogen had dan de oude vrouw, bleef hij in leven en trad bij hem ver betering in. Onmiddellijk toen de verpleegster •had ontdekt wat zij gedaan had, holde ze, geheel overstuur, de operatiekamer uit, roepend: „Ik heb me vergist". Dal trok natuurlijk de aandacht. En zo duurde het niet lang of ook de familie van de weduwe E. kwam het gebeurde te weten. Deze stelde de politie van een en ander in kennis, waarna allen, fke bij deze verschrikkelijke vergis sing betrokken waren geweest, dooi de recherche aan een uitvoerig ver hoor werden onderworpen. Daarbij is. naar het blad vernam, ge bleken, dat na de eerste injectie met de giftige vloeistof nog een weinig overbleef. De verpleegster voegde voor de mannelijke patiënt de goede vloeistof bij dit restant, zodat de jon geman het gif niet zo sterk geconcen treerd als de weduwe E. in het li chaam kreeg. Wel deden zich bij hem dezelfde verschijnselen voor, maar zijn leven was er niet mee gemoeid. Het onderzoek is nog in volle gang. Spannende momenten. Tussen paal 17 en paal 22 aan het j Amelandse strand in de streek die het Oerd heet. is Zondag luchtvaartge- sehiedenis gemaakt. Daar was 't, dat omstreeks drie uur in de middag de Gloster Meteor, bestuurd door maj.- vlieger Flinterman, vier maal voorbij j raasde met een gemiddelde snelheid 1 van ongeveer 955 km. Dit „ongeveer", j omdat eerst na de ontwikkeling van de film de officiële tijd bekend kan worden gemaakt, die echter waar. I schijnlijk niet al te ver van dit getal af zal liggen. Naast het normale fotografische Het gaat nu om de bevoegdheden van de Kroon. Ten aanzien van het door president Quirino voorgestelde Pacific-Pact ver klaarde Soetan Sjahrir aan do ..Keng Po", dat het pact niet veel belang stelling trekt. Het laat zich aanzien dat de Zuid-Oost-Aziatische landen een geldlening van Amerika wensen ten einde zichzelve te helpen. Sjahrir is het er niet mee eens, dat het pact gebaseerd wordt op hulp van ande ren. Naar zijn mening dient een Unie van Aziatische landen gebaseerd^ te zijn op zelfvertrouwen. Ten aanzien van de R.T.C. ver klaarde Sjahrir. dat indien de proce dure die thans besproken wordt, tot een succesvol einde gebracht zal kun nen worden, het grootste gedeelte van de problemen waarvoor de R.T.C. zich geplaatst ziet, reeds opgelost is. Omtrent de positie van de Kroon i de Nederlands-Indonesische Unie zei Sjahrir, dat die reeds in de Ne. derlandse grondwet is vastgesteld. Wat op de R.T.C. beslecht dient te worden is niet, of cr een kroon be- slaat of niet, doch de wijze waarop de bevoegdheden van dc kroon in de Unie worden uitgeoefend, daar in de grondwet geen uitleg is gegeven van de bevoegdheden van de kroon met betrekking tot de Unie. Desgevraagd verklaarde Sjahrir, dat hij niet pessimistisch is gewor den. Hij zei verder, daf het volk van nu af aan ook de „bittere" kant van de onafhankelijkheid dient te voelen, zodat het bij de souvereiniteitsover- dracht weet waar het aan toe is. Een agitatie op touw te zetten is heel ge makkelijk, aldus Sjahrir, opvoeding is echter moeilyk. Hij wenste geen commentaar te ge ven op het bericht, dat hem door premier I-Iatta is voorgesteld om de portefeuille van buitenlandse zaken in de R.I.S. te beheren. Op de vraag, wanneer hij aan de R.T.C. zal deelne men. verklaarde Sjahrir. dat hij zich slechts naar Den Haag zal begeven indien zijn aanwezigheid daar werke lijk nodig is. Voor de verdediging van de Stille Oceaan- in verband met de onbevestigde be. richten uit Den Haag ten aanzien van de marinebasis te Soerabaja heb. ben Amerikaanse marinekringen (e Washington aan Aneta toegegeven, dat de Ver. Staten inderdaad de Ne derlanders en Indonesiërs hebben me- degedeeld, dat zij vitaal belang heb. ben ingeval van algemene stryd bij het beschikken over een basis te Soerabaja als onderdeel van de ver dedigingsplannen voor het gebied van de Stille Oceaan. Broer van gevluchte S.S.-er door politie doodgeschoten. Zondagnacht hebben vier agenten van de rijkspolitie een inval gedaan in het perceel Noordeinde 30 te Rijns burg. Zy zochten naar de in 1946 uit Duindorp gevluchte SS-er Wim de Mooy. Diens broer Jan de Mooy j schijnt zich bij die inval teweer te hebben gesteld. Hij werd door een der agenten neergeschoten en is ter plaatse overleden. I Op een tip, dat de S.S.-er Wim de Mooy zich ten huize van zijn broer zou bevinden, gingen de vier agenten i s nachts op onderzoek uit. Hun werd toegang tot het huis ontzegd. De agenten hebben toen een ladder ge haald om op deze manier de ..vesting-' te nemen. Zij kwamen in de slaapka mer van Jan de Mooy. die lid van de reserve-politie is. Gebleken is, dat de ex-SS-er Wim Mooy niet in het huis was. Een dercie broer, die uit Groningen was overge komen, is door de tipgever aan de po litie voor de SS-er aangezien. MEISJE VERONGELUKT. In de Makassarstraat te Amsterdam is Maandagmiddag omstreeks half drie een zes-jarig meisje dodelijk verongelukt. Het kindje stak zonder uit te kijken de straat over en liep tegen een rijdende auto op. systeem, dat werkte op de fotocame ra's. was als controle nog een twee de methode ingelast, n.l. die langs electronische weg. met inschakeling van een fotocel. Aan de beide uitein den van de baan was nl. een fotocel opgesteld, dip het toestel ..pakte" als het op bepaalde hoogte langs vloog. Deze laatste methode gaf als uitslag de bovengenoemde uitslag van 955 km.; de fotografische methode geeft echter straks de officiële uitslag weer. Tenminste.... als de camera's het goed gedaan hebben en dat kan eerst geconstateerd worden als de films ontwikkeld zijn. Het was een spannend moment, niet in het minst voor de technici van het luchtvaartlaboratorium, toen aangekondigd werd. dat na zeer zorg vuldige voorbereiding. Flinterman ge start was van het vliegveld Leeuwar den. Snel werd alles telefonisch nog even getest en toen was de Meteor boven het parcours aangeland en nam hij zijn aanloop voor de eerste vlucht. IN 11.16 SECONDEN. In 11.16 seconden gingen deze eer ste 3000 meter. Even een ruk naar boven aan het eind van de baan en daar lag de kist al weer in de bocht, zich gereed makend voor de volgen de sprong. Nu gingen op West de lichtkogels in de hoogte. Een zwarte stip met een zwarte wapperende staart van uitlaatgassen achter zich groeide razend snel uit tot een loei ende straaljager om even snel daar ginds in het Westen weer te vervagen in het niets. 21.48 seconden gaf deze tweede vlucht als uitkomst. Weer rekten zich de halzen, even tjes maaren toen was het al weer gebeurd. 11.16 seconden over de ze 3000 meter. Nogmaals terug, nu voor de laatste keer. Een wijde bocht, zakken tot even onder de 100 meter, recht voor de baan en daar schoot majoor Flinterman dit keer in 11.44 seconden over de baan. TWEEDE POGING. Na de eerste poging van majoor Flinterman kregen de toeschouwers nogmaals de sensatie van een vier maal langs gierende Meteor met It. Wansink aan de stuurknuppel. die ongeveer het zelfde gemiddelde ge haald moet hebben als maj. Flinter man. Ijzergieterij Boddaert Co. moderniseert en rationaliseert haar bedrijf. Uitbreiding van het aantal arbeiders. Vraagt men een Zeeuw welke in dustrieën hy kent in Middelburg, honderd tegen één. dat liy de Ijzer gieterij Boddaert. Co. volkomen over het hoofd ziet. Vele Middelbur gers verkeren in dc veronderstelling dat „ddt fabriekje aan de Kousteen. sedijk kachels en roosters en 7.0 giet." méér weten zy er niet van. Dit gebrek aan kennis over de plaatselij ke nijverheid is een wonderlijk ver. schijnsel, temeer daar „dat fabriekje" één van de vijf, zes grootste gietery. en van ons land is, waar regelmatig zeer belangrijke orders van bekende Nederlandse bedrijven en uit het bui tenland binnenkomen. Dezer dagen wapperde de driekleur boven de fabriek: by de bouw van de nieuw e werkhal was het hoogste punt bereikt. De firma is namelijk thans bezig een zeer ambitieus uitbreidings. plan te realiseren, waardoor de capa citeit van de fabriek wordt gebracht op 2000 ton per jaar! Boddaert Co." is een begrip ge worden. niet alleen bij de Nederlandse grootindustrie, maar ook over de grenzen. Het was een zeer onderne mende jhr. Boddaert, die in 1850 (vol gende zomer 100 jaar geleden!) de labriek stichtte. Over die eerste tijd is niet veel meer bekend, maar men weet, dat de oprichter zeven schepen op Indië had varen. Misschien heeft hij gemeend, dat het economisch was om net herstelwork aan die boten maar in eigen beheer uit te voeren en is daardoor dc gietery toen ge vestigd in de Vüssingsestraat ont staan. Maar feitêlijk tast men daar over in het duister dit zijn dan ook slechts suggesties van de heren jhr. A. E. Boddaert, die enkele jaren gele den uit de zaak trad en ir. L. G. H. M. van Gooi, er.ig firmant, met wie wij een onderhoud hadden over de uit breiding. De laatste oorlog heeft de firma, die tussen haakjes geheel onafhanke lijk is, veel kwaad berokkend. Met op zet werd een minimum aan werk ge leverd en toen de bevrijding aan brak was van het arbeiderslegertje nog maar een kem van 12 man overge bleven. Bovendien had het fabrieks complex door de oorlogshandelingen zware schade opgelopen. Hoe ernstig die schade was, blykt uit het feit, dat 50% van het. geïn vesteerde kapitaal moest worden aangewend om de zaak weer op peil te brengen. Na een protest werd van de Staat een schadevergoeding ver. kregen van.10.000. Vanzelf, sprekend was de leiding van de firma hierover zeer verstoord; zij had ge meend te mogen rekenen op een be. hoorlijke vergoeding, temeer daar de regering steeds voorgeeft de industri alisatie van ons land te willen bevor. deren. Door deze tegenslag heeft men zich echter niet laten neerdrukken en er werd een plan ontworpen om niet alleen te herbouwen, maar ook te ra tionaliseren, te moderniseren en uit te breiden. MACHINALE VORMING VAN GIETSTUKKEN. Phase één van dit plan. het herstel van de ergste oorlogschade. is nu achter de rug en thans is men bezig aan phase twee, waarvan de bouw van de nieuwe fabriekshal een van de voornaamste onderdelen is. Tot nu toe kwam de productie van de firma practisch geheel met hand work tot stand. Bij de grote gietstuk- ken (er worden er hier vervaardigd van 15 en 20 ton!) kan dat ook moei lijk anders. Men zag echter wel in, dat het zeer economisch zou zijn, wanneer de kleine gietstukken machi naal zouden worden gevormd, spe ciaal die stukken, welke in massa moeten worden vervaardigd. In ver band daarmee werden nieuwe elec- trische vormenmachine's aangeschaft, die reeds in bedrijf zijn en die straks in de nleuwe hal geplaatst worden. Een voorname reden van deze aanschaffing vormt het feit, dat de levertijd van machinaal-giet- werk veel en veel korter is dan van handwerk. In sommige geval len zijn de stukken 50 maal snel ler gereed! Bovendien wordt de efl'iciëncy van het bedirijf er nog door verhoogd. De grote gietstukken maken namelijk een grote capaciteit van de smelt ovens noodzakelijk, De voorbereiding eist echter vaak weken en in die pe- periode liggen dus de ovens stil. Daar van is bij machinale massaproductie geen sprake, omdat die capaciteit dan volledig benut wordt. EIGEN ELECTRISCHE CENTRALE. De firma Boddaert bezit, een eigen modelmakerij (voor het gieten heeft men vanzelfsprekend in de regel een houten model nodig en de vervaardi ging daarvan eist vakmensen, die tot veel mear in staat moeten zijn dan timmerlieden of zelfs meubelmakers), alsmede een afdeling, waar machine- werk wordt uitgevoerd en waar giet stukken zonodig verder worden afge werkt. Ook heeft men een eigen elec- trische centrale om zelf stroom op te kunnen wekken. Hierin is thans een nieuwe Dieselmachine van 120 P.K. geplaatst. Het bezit van deze cenörale is van zeer veel belang voor de fabriek, want als de door de ge meente geleverde stroom enige tijd uitvalt, zonder dat men zelf electrici- teit kan produceren, zou men voor vele tienduizenden gulden schade op lopen. 's Winters wekt men regelma tig in de z.g. „speruren" zelf stroom op. Bij vele gieterijen ontbreekt het wel eens aan een goede outillage, doch bij de fa. Boddaert behoeft niemand daarover te klagen. Op dat punt heeft jhr. A. E. Boddaert waarlijk baan brekend werk verricht; hij zorgde destijds voor een behoorlijk aantal electrische kranen, hij liet zijn men sen niet in een somber hol werken, doch besteedde veel aandacht aan ontluchting en licht. Mede door de hoogte van de grote werkzaal leen belangrijk ding in een gieterij!) be hoort deze hal tot de beste van alle Nederlandse gieterijen. Ook op sociaal gebied is veel goeds tot stand gekomen, want niet alleen warden de methode en de werkomge ving verbeterd, maar ook werd een pensioenverzekering- ingesteld. Was- en kleedlokalen en de toiletten wer den eveneens verbeterd. STRAKS 100 ARBEIDERS Van de vernieuwingen, die in het kader van het uitbreidingsplan reeds zijn doorgevoerd, kunnen wij tenslot te nog de plaatsing van de hypermo derne installatie der zandspiutinrich- ting noemen. Deze trekt kijkers uit alle delen van het land. In een gieterij plegen nooit veel mensen te werken, maar toch verdie nen byna 65 vaklieden hun boterham in het Middelburgse bedrijf. Wanneer de nieuwe fabriek in bedrijf komt en dit zal waarschijnlijk in October het. geval zijn zal dit aan tal geleidelijk nog stijgen tot circa 200 man. De aanwerving zal weinig problemen scheppen, want volgens de heer van Gooi zal hij tegen die tijd over voldoende prima vakmensen kunnen beschikken. Van de bedrijven en ihstellingen, waafraan de firma Boddaert regelma tig gietstukken levert, behoeven wij slechts de Ned. Spoorwegen, de K.N. S.M., Werkspoor, Smit in Rotterdam fdie thans een order van 500 ton heeft lopen!), Caltex-Pernis en Tho massen in Den Haag (waarvoor 24 motorcompressoraggregaten voor de olievelden van de B.P.M., ietier van 15 ton, worden vervaardigd) te noe men. om aan te tonen, dat „dat fa briekje" wel wat in zijn mars heeft. De Middelburgers, die het over „kachels gieten"^ hebben, zouden ei genlijk eens een kijkje moeten kun- nn nemen op Borneo. Als zij daar de indrukwekkende pijpleidingen van de B.P M.-olieinstallaties zouden zien. zoudèn zij er zeker trots op zijn. dat die kolosale buizen in hün stad wer den gegoten! Een kalme dag voor de R.T.C.-gedelegeerden. WIE WORDEN DE INDONESISCHE MINISTERS? Maandag hebben de gedelegeerden der R.T.C. het vrij gemakkelijk gehad. De dag werd hoofdzakelijk doorge bracht met gesprekken tussen de dele gatieleden onderling en agenda-be sprekingen tussen de voorzitters van de diverse commissies. De Indonesische gedelegeerden spra ken ook reeds over de personen, die eventueel zouden zitting nemen in 't „kernkabinet" van de Ver. Staten van Indonesië. Zo hoort men zowel in krin gen van de BFO als in republikeins milieu algemeen de naam van Soe- karno als de toekomstige president van de R.I.S. Als eerste minister wordt veelal Mohammed Hatta genoemd en als mi nister van Binnenlandse Zaken Anak Agung de Agung. De sultan van Pon- tianak zou dan de portefeuille van De fensie krijgen toegewezen, ofschoon anderen spreken over de sultan van Djocja als minister van Defensie en Sultan Homtd als commandant van het federale leger. Voorts noemde men in Republikeinse kringen Sjahrir alge meen als minister van Buitenlandse Zaken. Men wees er echter op. dat over dit alles nog niets vaststaat en dat b.v. de procedure van de presi dentsaanwijzing nog moet worden vastgesteld. Het is niet uitgesloten, dat Sjahrir in een bepaald stadium van dc bespre kingen naar Nederland zal komen. Millioetien valse dollar biljetten in omloop De Franse en Britse politie verza melen bewijzen tegen twee Fransen en een Engelsman, die, naar men ge looft, 'de voornaamste organisatoren zijn van een bende, die honderddui zenden valse dollarbiljetten in omloop heeft gebracht, aldus meldt de „Daily Express". De Franse politie en de Amerikaan se geheime dienst hebben massa's vals gelei, ter waarde van 234 millioen dol lar. gevonden bij een overval, die on langs werd gedaan op een boerderij bij Marseille, waar valse munters ge durende meer dan ccn jaar hadden gewerkt. IETS MEER WINI). Weersverwachting, geldig tot Dins dagavond. Veranderlijke bewolking en aan vankelijk droog weer. Tegen de avond echter in het Westen van het land plaatselijk enige lichte regen. Zwakke tot matige wind krimpende naar richtingen tussen West en Zuid. Dezelfde of iets hogere temperaturen hi an gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1