De Brit Harris wereldkampioen sprint bij de profs Derksen in de finale verslagen -3PÖRL DE BRUINVIS BEHAALDE TIEN KAMPIOENSCHAPPEN GUNS KLOPTE WOUT WAGTMANS IN RONDE VAN VLISSINGEN R.F.C. UIT ROTTERDAM WON HET ZILVEREN KLEINOOD ITALIË WERD KAMPIOEN OP VIER VAN DE ZEVEN NUMMERS MAANDAG 29 AUGUSTUS 1949 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN Australiër Patterson won bij de amateurs. da wereldkampioenschappen wielrennen 1949 zijn weer achter de rug. De renners gaan weer terug naar hun land en velen zullen elkaar eerst tijdens de wereldkampioenschappen 1050 weer ontmoeten. Voor Neder land hebben de kampioenschappen een bevredigend verloop gehad. Faanhof veroverde het wereldkampioenschap amateurs op de weg en Vinken bezette in deze catagorie de derde plaats. By de achtervolging \oor Profs werd van Est derde. Ook by de stayers deed ons land van zich spreken. Het was Pronk die de Nederlandse kleuren hoog hield en een tweede plaats veroverde. Tenslotte bezorgden Derksen en van Vliet Nederland een tweede en derde plaats ln de sprintnummers voor profs. Donkere wolken dreigden met re gen toen Zaterdagmiddag het start schot klonk voor de eindstrijd van het stayersnummer achter grote motoren. Nadat er ongeveer 50 ron- ren gereden waren begon het te re genen en toen er nog 90 ronden le rijden waren, begon het harder te regenen. Men staakte toen deze fi nale, daar het te gevaarlijk werd voor de motoren en renners. Later werd besloten, nadat hiervoor toe stemming was verkregen, de stay erswedstrijd Zondagmorgen om 8 uur te verrijden. PRONK EINDIGDE ALS TWEEDE. Het is nog nooit in de geschiede nis van de wereldkampioenschappen voorgekomen, dat een finale 's Zon dagsmorgens omacht uur De- gon, maar op deze gedenkwaardige 28ste Augustus stonden de vijf stay ers, die zich voor de eindstrijd had den geklasseerd, 's morgens om kwart voor acht klaar voor de rit 'over 100 km. achter grote motoren. Was er Zaterdagmiddag, voor de wedstrijd afgelast werd, weinig strijd geweest, nu waren de renners geladen met vechtlust. Voortdurend wisselden de posities en na 20 ron den lag de Zwitser Besson op kop. De Nederlander Bakker was niet vooruit te slaan, zijn benen kwamen niet rond, hij was er volkomen uit en zo ontmoedigd, dat hij plotseling zijn gangmaker losliet. Maar toen kwam zijn trots naar voren. In de finale van een wereldkam pioenschap opgeven? Dat nooit Hij zocht zijn motor, weer op, maar inmiddels had men 70 van de 270 ronden afgelegd en was Bakker er drie achter gekomen. Na ruim 100 ronden gaf Bakker de strijd op we gens maagkrampen. Op ongeveer 100 ronden voor het einde lag de Italiaan Frosio op kop en de andere Nederlandse finalist Pronk lag in derde positie. 95 ron den voor net einde gaf ook de Zwit ser Besson op, zodat er nog maar drie stayers m deze strijd waren. PRONK WACHTTE TE LANG. Ongeveer 50 ronden voor 't einde passeerde Pronk de Fransman Le- sueur en ging in tweede positie rij. den. Zou de eindstrijd ingezet wor den? Pronk loerde op 40 meter ach ter Frosio. gereed voor de aanval, welke beslissend moest zijn. Er wa ren nog veertig, nog dertig, nog twintig, nog tien ronden te ryden en nog steeds bleef Pronk ongeveer veertig meter achter de Italiaan, waakzaam en gereed om direct om de eindspurt in te zetten. Maar hier mee kwam hij te laat. Hy had te lang gewacht en kon de Italiaan niet meer bereiken, die dolgelukkig als wereldkampioen over de eind streep ging. Pronk bezette de twee de en de Fransman Lesueur de der de plaats. De tijd van de winnaar was 1 uur 31 min. 20 sec. SPRINT BIJ DE PROFS. De strijd in de halve finale van de sprint by de profs had het vol gende verloop. In de eerste manche lootte Van Vliet de kop tegen Harris, 't Werd een prachtige rit. vol durf en tac tisch kunnen. Van Vliet demarreer de van kop, lag bij het uitkomen van de laatste bocht in gewohnen positie, maar Harris zag toch nog kans om de achterstand van een lengte, op het laatste rechte eind terug te brengen tot het verschil van een wiel. In de tweede manche vertrok Har- ris van kop en Van Vliet volgde op grote afstand. De aanzet van Van Vliet was sterk, maar Harris bleek over een langere sprint te beschik ken. In de belle tussen Van Vliet en Harris moest Van Vliet de kop ne men. Hij was zeer nerveus. Midden in de voorlaatste bocht, reed Har- ris precies onder Van Viiet die bijna tegen de balustrade aan kwam. Toch demarreerde Van Vliet uitstekend, nam een twee lengten voorsprong bjj het ingaan van de laatste bocht, bij het uitkomen Jag Harris op een lengte afstand, maar. de. kracht van Harris, zijn enorme sterke aanzet en zijn grote souples se zorgden ervoor, dat hij bij het in gaan van het laatste rechte eind niet enkele trappen op de pedalen niet alleen naast, maar zelfs voor bij Van Vliet kwam, V. IN 1 KORT J Tijdens internationale zwemwedstrij den in het zwembad Tourelies te Parijs won de Nederlandse zwemster Greetje GaJliard de 100 m. rugslag in 1 min. 16.6 sec. In het Tsjechische stadje Trenclanske Teplice wordt een internaUonaal schaak- tournooi gehouden, waaraan ook wordt deelgenomen door de Nederlander Prins. Hi.i verloor Zaterdag van de Nieuw-Zee- Jander Wade. In overleg met de aanvoerders is de tenniswedstrijd België—Nederland tc Spa als onbeslist genoteerd. De stand was Zondagmiddag 13—12 in het voordeel van België, toen het hevig begon te regenen, waardoor verder spelen onmogelijk was. Te Beek en Donk werd een wegwed strijd voor amateurs verreden over 100 km., die gewonnen werd door Wagtmans. De grote prijs van Lausanne is ge wonnen door de Italiaan Farine. Zijn ge middelde snelheid bedroeg 106.149 km. Niet alleen tussen Van Vliet en Harris was een derde rit nodig, maar ook tussen Derksen en Gérar- din. In de eerste manche vertrok Derksen van kop. Derksen liet Gé- rardin komen en deze, de beslissen de aanval lancerend, sloeg Derksen op de streep met miniem verschil. Tijd 12,2 sec. In de tweede manche had Gérar- din de kop geloot. Gérardin kon het niet verder brengen dan een half wiellengte verschil. Gérardin lootte in de belle de kop, maar drie kwart ronde voor het einde nam Derksen, onbegrypelyk overigens, de kop over cn lag Gé rardin te loeren op tweede positie. Het werd een vrjj lange sprint, waarin Gérardin echter op het laat ste rechte eind toch nog iets tekort kwam en Derksen met een kwart wiel won. In de finale moest Derksen het dus opnemen tegen Harris. In de eerste manche had Derksen de kop geloot. Bij het uitkomen van de laatste bocht verrastte Harris onze landgenoot en met een formidabele snelheid spurtte hij op de eindstreep af. Derksen kon zelfs het achterwiel van Harris niet meer te pakken krijgen. In de tweede manche vertrok de Engelsman van kop. Toen geen aanval kwam demai> reerde Harris zelf en ging als eerste de eindstreep over. De strijd om de derde plaats werd uitgevochten door Arie van Vliet en Gérardin. Zonder veel moeite wist onze landgenoot zijn tegenstander te kloppen. DE AMATEURS In de eerste rit van de amateurs in de halve eindstrijd reed de Australiër Patterson tegen de Fransman Lognay, die ds tweede positie had geloot. Deze rit werd na een fel gevecht door de Australiër gewonnen. De Amerikaan Heid moest het opnemen tegen de Fransman Bellenger. Deze bleek over meer kracht en snelheid te beschikken dan de Amerikaan en ging als eerste over de eindstreep. In de tweede rit der amateurs won Patterson opnieuw, nay. Ook Bellenger versloeg maar nu uit_tweede positie van Loj nay. weer. Patterson en Bellenger kwamen dus tegen elkaar in de finale. In de laatste bocht demarreerde de Australiër en dc Fransman kon hem niet meer te pak ken krijgen, waardoor Patterson we reldkampioen werd. Heid bezette door een overwinning op Lognay de derde prijs. NEDERLAND WINT PRIX HENRI DESGRANGE Het puntenklassement voor de Prix Henri Desgrange luidt: 1. Nederland 14 punten; 2. Italië 12 punten; 3. En geland 8 punten; 4. Luxemburg 6 pun ten; 5. België, Denemarken en Austra lië. allen 5 punten; 8. Frankrijk 4 pun ten; 9. Zwitserland 3 punten; 10. Ver. Staten 1 punt PROTESTEN Over de indeling van de ritten in de halve finales is heel wat te doen ge weest. Onze landgenoot. John Stol, was van mening, dat Van Vliet, als oud-wereld kampioen. het recht had tegen Gérar din, die als zwakste werd beschouwd, te rijden. Toen vlak voor de wedstrijd bekend werd. dat van Vliet tegen Har- ris moest uitkomen, ontstond verwar ring. Eerst protesteerde Van Vliet, die zeer nerveus was en later voegde Har- ris zyn protest er bij. Harris was zo verontwaardigd, dat hij in zijn eerste opwinding besloot om -zich uit de wedstrijd terug te trekken, welk voor beeld gevolgd werd door Van Vliet. Later kwamen zij op dit besluit terug. De protesten waren echter niet be vorderlijk voor de goede sfeer tijdens de ritten. ZEEUWSE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN Prachtige recordverbeteringen van Raymonda Vergauwen. Zaterdagmiddag werden te Sas van Gent de Zeeuwse zwemkampioenschappen gehouden, die dank zij de voortreffelijke organisatie en het goede weer volkomen geslaagd zijn. Behalve de organiserende vereniging, De Bruinvis, namen aan deze kampioenschappen deel, Luctor et Emer- go uit Middelburg, de Souburgse Zwem vereniging. de Z. en P. C. de Zeehond uit Vlissingen en de Z. en P. C. De Schelde uit Terneuzen. De beste prestatie werd deze middag ongetwijfeld geleverd door „De Bruinvis", die niet minder dan tien kampioenschappen veroverde. Maar met een zwemster als Raymonda Vergauwen, die deze middag het Zeeuws record op de 200 meter verbeterde en dit op 2 min. 58.4 sec, bracht, terwijl zij en passant ook het record op de 100 meter schoolslag verbe terde en bracht op 1 min. 25.6 sec. en een zwemmer als Joh. v. d. Steen, die even als Raymonda lid is van de Gents zwem vereniging. cn volgende week met het Belgische nationale waterpoloteam een tournee door Italië gaat maken, is het wei te begrijpen, dat De Bruinvis voor deze kampioenschappen favoriet wa». Om ongeveer kwart over drie namen de wedstrijden een aanvang. Begonnen werd met het nummer 100 meter rugslag. Hier verschenen slechts twee deelnemers aan de start. -Winnaar werd mej. M. Claeyssens van de Bruinvis ln 1.32.4 voor mevr T. Castel—de Jong van de Zeehond uit Vlissingen. die een tijd van 1 min. 47.6 sec. noteerde. Het eerste kampioenschap voor de Brunivis was binnen en ook op Spannende cours niet felle sprints enveel pech voor de Eng eisen. De grote „Ronde van Vlissingen"' over 55 ronden (100 km.) is Zater dagmiddag weer in elk opzicht een succes geworden: voor de organi satoren, voor de buitengewoon talryk aanwezige toeschouwers cji niet in de laatste plaats voor dc renner», behalve dan voor de ploeg uit Mcar. borough, waarvan helaas niet één renner er in slaagde de course geheel uit tc rijden. Het pechduiveltje had de Engelsen deze middag wel heel erg t« pakken. Het meerijden van de natiouale kampioen op de weg Wout Wagtmans was natuurlijk de attractie van de middag cn vooral z,y, die In dc buurt van de finish een plaatsje hadden kunnen veroveren, hebben kunnen ge nieten van menige felle sprint, waarin Woutje toch Lang ntet altyd overwinnaar bleef. En ln de beslissende eindsprint wist dc renner A. Guns uit Putte hem zowaar weer met een halve wiellengte tc kloppen. Oosthoek de snelste Zeeuw. Toen burgemeester mr. B. Kolff omstreeks tien minuten over twee op de Badhuisstraat tegenover net voormalige politiebureau het start schot loste, waren er plm. 75 ren ners aan de start, onder wie de ploeg uit Scarborough, zodat deze ronde internationaal genoemd mocht worden, Dc renners zetten er reeds ter stond een fel tempo in en toen zij na de eerste ronden de finishen passeerden, bleek, dat zij het onge veer 1900 meter lange parcours in nog geen drie minuten gereden had den: een formidabele snelheid dus, voaral wanneer men bedenkt, dat er in dit. parcours, dat in verband met de drukte bij het strand, over de ParklEian naar de Boulevard was lelegd. verschillende moeilijke boch- en zitten. Er waren vele premies beschikbaar en dus werd er menig maal fel ge sprint, hetgeen aan de race een bij zonder aantrekkelijk karakter gaf. PECH VOOR SCARBOROUGH. Na de negende ronde kwam de eerste pech voor Scarborough: Ash- ton en Link kwamen in een bocht te vallen en liepen daardoor te veel achterstand op om de strijd nog met enige kans op succes te kun nen voortzetten. Bovendien brak Ashton bij deze valpartij zijn ach terwiel, zodat er voor hem van ver der rijden al helemaal geen sprake meer Kon zijn.' Trouwens: er waren intussen reeds meer rijders uit dc cours verdwenen en ook de overige Engelsen moesten, de één na de an- d«r. de strijd .staken. Het langste hield Dowsland het vol, maar na de 35ste ronde zagen we ook hem niet meer voorbijkomen. Inmiddels hadden renners als Guns, v. d. Elshout en Suijkerbuijk zich naar de kop gewerkt en- pas na 22 ronden voegde Wagtmans zich bij dit groepje, dat telkens in razende snelheid voorbij de finish sprintte. In de 28ste ronde waagde de nationale kampioen een uitloop- poging, maar Guns liet hem niet faan en had hem wèldra weer bij e kopgroep teruggebracht. DE ZEEUWEN. Verschillende Zeeuwse renners sloegen eveneens een uitstekend fi guur. als Oosthoek, die zich lange tijd in de kopgroep wist tc hand haven, Kloosterman, Vaarzon Morel en de Axelaar Jansen. Zijn Vlisslng- se naamgenoot had deze middag echter minder succes en kreeg len slotte zelfs twee ronden achter stand. Tussen de veertigste cn vflf-en- veertigste ronde liet Wagtmans zich wat terugzakken, wellicht om krachten te sparen voor de eind strijd, maar toen de 48ste ronde in ging. had hij zich weer bü de kop gevoegd en van dit moment af, ver loor hij zijn voornaamste tegen standers geen secondci. meer uit het oog. De kop had inmiddels een ande re groep gedubbeld en het werd toen voor het publiek wel heel moei lijk om uit te maken, wie nu eigen lijk de leiding hadden. Het was 'n groepje van vijf renners: Wagtmans, Guns, v. d. Veeken, Suijkerbuijk en de Zeeuw Oosthoek uit 's-Heeren- hoek, die als nieuweling meereed cn in deze cours een uitstekend figuur sloeg. In dc laatste ronden veranderde er niet veel meer en toen de ren. ners voor de laatste maal de bocht van het Betie Wolffplein omkwa men, moest de eindsprint de beslis sing brengen. In een fel tempo jaag. de de kleine kopgroep op de eind streep aan. Wagtmans en Guns vrijwel wiel aan wiel en de overigen daar maar weinige centimeters ach ter. De laatste meters brachten dc be. slissing: Wagtmans en Guns zetten beiden alles op alles en met een allerlaatste krachtsinspanning wist dc Puttenaar met nog geen halve wiellengte voorsprong als eerste over de streep te gaan; de natio nale kampioen werd tweede en v. d. Veeken uit St. Willebrord drie. DE NIEUWELINGEN. Van de nieuwelingen werd C. Oosthoek uit 's-Heerenlhoek no. 1 met een elfde plaats in het alge meen klassement. Tweede werd w. Vaarzon Morel uit Veerc en derde de Vllssinger Th. Bogaart. Het publiek juichte de winnende renners hartelijk toe en Guns reed onder hartelijk applaus zijn ere rondje. EINDUITSLAG. De uitslag van deze amateur cours luidt, voor zover het de tien eerst aankomenden betreft: 1. A. Guns (Putte); 2. W. Wagtmans (Breda): 3. R. v. d. Veeken (St. Wil lebrord): 4. A. Suijkerbuijk (Breda). 5. A. Oers (Bredai: 6. P. Verwjime- meren (Terhejjdenl: 7. P. van Roon (Haarlem); 8. M. Drost (Haarlem); 9. L. Kiekens (Haarlem) en 10. J. van Nflnatten (Breda). het nummer 100 m. rugslag heren werd een lid van de Bruinvis kampioen. Jac. v. d. Steen legde deze afstand af in 1 min. 29.2 sec. Tweede werd C. Wagenaar van de Zeehond in 1 min. 33 sec. en N. Dek ker van Luctor bezette de derde plaats in 1 min. 50.7 sec. raymonda vergauwen ver betering. Het nummer 200 meter schoolslag le verde een overtuigende zege op voor Ray monda Vergauwen. Met lange regelmatige slagen schoot ze door het water cn nam reeds direct na de start de leiding. Aan gemoedigd door de vele supporters voer de ze het tempo op cn met een grot< •oorsprong tikte ze als eerste aan. Haar tijd bedroeg 2.58.4 sec. wat een nieuw Zeeuws record betekende. Ook had ze en passant het record op de 100 meter school slag verbeterd. Over deze afstand noteer de ze oen tijd van 1 min. ?5.6 sec. S. van Eenennaam uit Souburg bezette de tweede plaats in 3 min, 41.9 sec. en Ch. Wisse, everieens uit Souburg werd derde in 3 min. 42.8 sec. Ook bij de 200 meter heren sneuvelde een Zeeuws re cord. K. de R(jke van Luctor legde deze afstand af in 3 min. 11,5 sec. Zijn club genoot. J. v. d. Broek, tikte als tweede aan in 3 min. 16.4 en W. Fermont van De Bruinvis werd derde in 3 min. 17 sec. De 100 meter bostcrawl dames leverde weer een kampioenschap voor de Bruin vis op. J. Claeyssens won in 1 min. 25.7 sec., op de tweede plaats gevolgd door A. de Bie van de Zeehond in 1 min 29.6 sec. terwijl de derde plaats bezet werd door S. Millenaar uit Souburg in 1 min. 32.1 sec. Het zag er op het nummer 100 m. borst- crawl heren naar uit dat de eerste en de tweede plaats bezet zouden worden door leden van de Bruinvis, maar op het laat ste moment passeerde W. Wondergem van Luctor S. Ventevogel van de Bruinvis er. tikte als tweede aan in de tijd van 1 min. 14.2. De tijd van de winnaar. Joh. v. d. Steen van de Bruinvis was 1 min. 5.8 sec. De tijd van no. 3 was 1 min;-14,4 sec. de estafettes. Daarna werden de estafettes verzwom- men. Al deze nummers werden gewon nen door de Bruinvis, die enkele zeer goede zwemsters en zwemmers in haar gelederen heeft. De 3 x 100 m. wisselslag estafette dames werd in 4 min. 29,1 sec. gewonnen door de Bruinvis voor Zeehond, 5 min. 1,8 sec. en de Souburgse zwemver eniging. 5 min. 37.8 sec. Bij de heren werd deze afstand even eens een overwinning voor de Bruinvis in 4 min. 16.2 sec. De Zeehond-ploeg bezette de tweede plaats in 4 min. 29 sec. Een zeer spannende strijd ontspon zich op het nummer 5 x 50 meter borstcrawl estafette dames. De Vlissingse dames wisten zelfs een kleine voorsprong te ver- STADHUIS-TOURNOOI TE MIDDELBURG. Aantrekkelijk voetbal in Zeeland's hoofdstad. Het voetbalmenu. dat Zondag in de Nadorst te Middelburg, werd op gediend, bood voor elck wat wila. Ér is sensatie te beleven geweest, er wa» zo nu en dan spanning en de laatste wedstrijd om het Zilveren Stadhuis bood in de eersle helft ook nog be hoorlijk tweede klasse voetbal. De Zeeuwse voetballers hebben Van hun Rotterdamse collega's het één en an. der kunnen Ieren en de toeschouwers hebben kunnen ervaren, dat alle voetballers uiteindelijk, van welke kwaliteit zü ook zUn, hun goede en slechte momenten hebben. Een pikant voorproefje van wat de competitie dit jaar o.a. te bicden heeft was de ontmoeting tussen Mid. delburg en Zeelandia in de verllc- zersrondc. Er waren heel wat jaren verlopen sinds do elftallen van belde verenigingen elkaar bestreden had den, maar de oude sfeer was direct weer terug. Niet altijd Is die sfeer even prettig, maar toch geloven wc. dat het aan de Middelburgse voetbal, samenleving geen kwaad gaat doen krijgen, maar spoedig werd het een gelijk opgaande strijd. Maar toen Raymonda Vergauwen ais laatste zwematar in het water dook was het pleit spoedig be- slecht. Met enkele forse slagen nam ze de leiding en in de tijd van 3 min. 33.3 sec. tikte zc als eerste aan. De tUd van de Zeehond bedroeg 3 min. 37.4 sec. Ook op dezelfde afstand bij de heren ontbrak hot niet aan spanning. Hier ging het in het bijzonder tussen de Bruinvis cn de Zee- in de tijd van 3,50,3. terwijl dé tijd van de Zeehond 2.53,8 bedroeg. Luctor noteer de een tijd van 3 min. 3,9 sec. de polowedstrijden. Ook werden er nog enige polowedstrij den gespeeld. De Bruinvis dames moes ten in de Luctor-dames hun meerdere er kennen en verloren met 5—0. De Bruin vis-heren waren ln de competitie met een Ïelijk aantal punten geëindigd als de eehond, zodat er dus een beslissingswed strijd gespeeld moest worden. Na een spannende strijd wonnen de mannen uit Sas van Gent deze ontmoeting met 43, waarmee zij het kampioenschap van Zee land behaalden. DE ZWEM COMPETITIE. Voorts werden er tijdens deze kampi oenschappen nog enkele competitienum mers verzwommen, die vorige week geen doorgang konden vinden. Zo werd het nummer 25 m. rugslag meisjes gewonnen door C. de Klerk van de Zeehond in 20 sec. I. Meuleman van de Bruinvis bezette de tweede plaats met 21.4 sec. en als derde eindigde Y. Vermeulen, eveneens van de Bruinvis in 27,7 sec. De 50 meter schoolslag jongens werd gewonnen door F. Ranschaert van de Bruinvis in 45.2 sec. K. Pauwe uit Sou burg werd tweede in 47.8 sec. en de derde plaats werd bezet door J. Reinhoudt van de Zeehond in 50,2 sec. De 50 meter vrije slag meisjes tot en met 17 Jaar werd gewohnen door A. de Bie uit Souburg in 39.8 sec. Om de twee de plaats ontspon zich een felle strijd tus sen F. Meuleman van Bruinvis -en S. Mil lenaar van Souburg, welke strijd in het voordeel van het Bruinvis-meisje beslist werd. Haar tijd was 40 sec. Ook dc tijd van S. Millenaar was 40 sec.. Op de 100 meter schoolslag heren zegevierde W. Fermont van de Bruinvis in 1 min. 31,2 sec. W. v. d. Steen van Zeehond werd twee in 1 min. 32,9 en J. v. d. Broeke van Luctor werd derde 1.34 sec. De 3 x 50 meter wisselslag esta fette van meisjes tot en met 17 Jsar werd gewonnen door het Souburg drietal in 2 min. 23,5 sec. Tweede werd de Zeehond in 2 min. 25 en de Bruinvis eindigde op de derde plaats in 2 min. 32.6. De Zweed se estafette heren werd een Bruinvis overwinning in 7 min. 18.3 sec. Luctor werd tweede in 7 min. 25.4 sec. cn Zee hond derde in 7 min. 45.8 sec. Tenslotte luidt de uitslag van de Zweedse estafette meisjes: 1 Souburg. 3 min. 13 sec.; 2 de Zeehond 3 min. 15.2 sec. en 3 de Bruin vis 3 min. ,29.2 sec. EUROPESE ROEIKAMPIOENSCHAPPEN Nederland boekte geen grote successen, op Amsterdamse Bosbaan. Nederland heelt tydens dc Europese kampioenschappen op de Bos baan te Amsterdam geen vooraanstaande rol gespeeld. Geen enkel kam. pioenschap werd behaald en zelfs tot een tweede prys konden onze landgenoten het niet brongen. Slechts één derde prys werd ln de wacht gesleept. Dit was by de achtriemsgiekcn, waarby Nederland een ty«l van 6.15.4 noteerde. Winnaar werd Italië in de tyd van 6.11.0. Tweede werd de Tsechoslowaakse ploeg. In de double-scnlls bezette Nederland de vierde plaats, achter Denemarken, Italië en Frankryk. De t\jd van de kampioen was 6.57.2 en die van de Nederlandse ploeg 7.07,0 Voorts bezette Nederland in de twee met stuurman dc vyfde plaats achter Ita lië, Denemarken, België en Joegoslavië. De tyd van dc winnaar was 7.55 en die van de Nederlandse ploeg 8.06.4. Ook bezette een Nederlands team (Njord) de vijfde plaats in de vier zonder stuurman ln de tyd van 7.06.4. De tyd van de winnaar Italië bedroeg 6.45.2. Al mag Nederland zich dan mis- reikt in 1909 (ook aan Italië) schien over de eigen roeisuccessen niet al te zelf ingenomen tonen, ons land mag trots* z(jn op de Neder landse organisatoren dezer belang rijke kampioenschappen, die van de omvangrijke organisatie zonder eni ge twijfel een daverend succes maak ten. Dertien Europese en twee Ame rikaanse landen namen aan de wed strijden deel met in totaal 48 boten en 192 roeiers. Met het behalen van niet minder dan 4 van de 7 Europese kampioens titels, de tweede plaats in de dou ble sculls en de derde in de twee zonder stuurman, heeft Italië zich opnieuw zonder enige concurrentie veitreweg het sterkste roeiland van Europa getoond en biyft dus in het bezit, van de Flsa-wlsselprijs, de zg. Coupe Glandaz, aangeboden door de heer Glandaz, ere-president van de Unie der Franse Roeibonden. In '47 wonnen de Italianen deze coupe te rug, nadat ze haar in 1931 aan Zwitserland had moeten afstaan. Van 1932 tot en met 1935 stelde Hongarije zich ervan ln het bezit en daarna bezaten de Duitsers drie jaar lang de roeihegemonie in Eu ropa. Van 1939 tot en met 1946 werden de Europese roeikampioen- schappen niet gehouden. Dit is de 7e maal, dat Italië de Coupe Glan daz, die voor het eerst werd uitge- heeft gewonnen. Zy streven daar. mede de Zwitsers naar de Kroon, die de Coupe in 1912, 20, 21, 22, 23, 25, 26 en 31 in totaal 8 maal in hun bezit hebben gehad. Ncdarland heeft deze beker slechts éénmaal toegekend gekregen, dat was ln 1924, waarmee ons land een reeks var 6 Zwitserse topjaren on derbrak. Duitsland en Hongarije be zaten de Coupe ieder 4 jaar en Bel gië alleen in 1910. Na Italië neemt bh deze Europese kampioenschappen Denemarken de in verhouding bescheiden tweede plaats In met 1 Europese titel, twee tweede prijzen, één derde en één vierde. Tsjechoslowakye behaalde twee tweede prijzen, Zweden 1 Eu ropese titel en één vyfde plaats, Frankrijk moest genoegen nemen met één dorde en twee vierde plaat sen. Zonder twijfel weerden de Belgen zich in verhouding met Nederland en Frankrijk zeer goed: zy behaal den een tweede, een derde en een vierde prijs, tegen Nederland een derde, een vierde en twee laatste plaatsen. De 7 Europese kampioenstitels werden als volgt verdeeld: 4 voor Italië, 1 voor Zweden. 1 voor de Verenigde Staten en 1 voor Dene marken. i nu beide elftallen weer op gelijke hoogte om de eer gaan twisten. Een goed teken is het in ieder geval, dat Middelburg de Zeelandiancn in het tournooi heeft opgenomen en dat de groen-swarten het accepteerden. MIDDELBURG—EXCELSIOR 1—3. In de eerste helft bracht Middel burg er niet veel van terecht en de Rotterdammer hadden geen moeite om met de rust een nuttige 3—0 voorsprong te bereiken. De Middel burg-doelman, die zijn dag schijnbaar niet had, bood dapper de helpende hand bij het scoren der doelpunten, waarvan vooral het laatste door een grove blunder volkomen onnodig ge boren werd. Een snel en vaardig spel letje gaf Excelsior een grote meerder heid en het duurde lang, eer Middel burg een enigszins effectief tegenspel wist to vinden. Hoewel een vergelij king tussen de kunde der Rotterdam mers en der Middelburgers op- tech nisch gebied niet te maken valt. kwamen de groen-witten toch wat meer in de aanval en wisten een ze ker evenwicht tot stand te brengen. Na de rust was dit nog beter en reeds de eerste aanval bracht een verdiend tegenpunt. dat moed gaf. Toch bleef het gebrek aan techni sche en tactische kwaliteiten zich de monstreren in het plaatsen, positie kiezen en andere spel-onderdelen. Het werd een Rotterdamse overwinning een voor Middelburg leerzame wedstrijd, waarin do Excelsior-spil Vermeer en de doelman een goed fi guur maakten. Bram Carol voelde zich in dit gezelschap overigens ook best thuis en lipt zien. dat hij ln Middelburg een klasse apart vormt! ZEELANDIA—R.F.C. 1—3. Zeelandia heeft zich niet minder :oed geweerd en de overwinning R. \C. niet cadeau gegeven. De wed strijd was veel minder snel dan die tussen Middelburg en Excelsior en het overwicht van R.F.C. was niet bepaald sprekend. Een op en neer gaande wedstrijd, waarin verschillen de goede kansen door slecht schieten teloor gingen. Zeelandia kon een 1— 0 achterstand ln de eerste tien minu ten door goed aanvallen nivelleren door een prima doelpunt. Het word nog vóór rust 2—1 voor R.F.C. en de tweede helft begon met een aanval lend Zeelandia, dat alle overwicht van R.F.C. teniet deed. Het spel was echter van weerszijden te onsamen hangend en te slordig om enig succes te kunnen opleveren. Wel was ook in deze wedstrijd een duidelijk over wicht in technisch opzicht van de Rotterdammers aanwezig, Een buiten spel doelpunt werd aan weerszijden afgekeurd en een vrije trap in de ge vaarlijke zóne door R.F.C. op de lat gekanjerd. Toch fnaakterf de Rotter dammers er tenslotte nog 1—3 van. MIDDELBURG—ZEELANDIA 2—0. Zeelandia wat meer vermoeid dan Middelburg werd in de verliezers- ronde in de laatste sensationele se conden geslagen door doelpunten van Houtepen en Outermans. Het eerste doelpunt was te keren geweest, hoe wel een opeenhoping van spelers het gezichtsveld van de doelman wel be lemmerde. Het was ecu wedstrijd, welke voor de plaatselijke toeschou wer niet alle aantrekkelijkheid miste, doch welke uit een oogpunt van tech nisch kunnen geen hoog peil te zien gaf. Vleugjes van aardig gelukkende combinaties waren voor mensen, die gauw tevreden zijn wel Ranwezig, maar de onpartijdige toeschouwer moet van het peil van het Zeeuwse voetbal, afgemeten althans naar deze wedstrijd, geen hoge dunk gekregen hebben. Het was de plaatselijke sfeer, welke een sensationeel genot aan ve len moet hebben verschaft en toch weer wel beloften voor een opleving van de voetbalsport in Zeeland's hoofdstad inhoudt. R.F.C.—EXCELSIOR 3—2. Door deze overwinning kwam R.F. C. voor de tweede maal in het bezit van het Zilveren Stadhuis. Excelsior is er niet in geslaagd aan de verwach tingen te beantwoorden cn tc win nen. Het spel van Excelsior leek aan vankelijk goed genoeg om R.F.C. de baas te blijven en wat meer élan, wat meer activiteit en overwinnings- wil. had hen ook de zege ongetwij feld moeten brengen. De Excelsio'r- verdediging was minder sterk in de ze wedstrijd en de blunders van de doelman, die aarzelend, te vroeg of geheel overbodig uitliep, waren mede oorzaak van de nederlaag. De eerste helft van de wedstrijd was goed en liet op behoorlijk peil staand Weste lijke Tweede Klasse spel zien. Voor al Excelsior gaf met Vermeer aardi ge staaltjes voetbal te zien en werd hiervoor in de eerste minuut reeds beloond met een doelpunt. Tien mi nuten later was het gciyk en toen maakte de Excelsior-doelman de fout van de wedstryd en het werd een 21 achterstand, welke even vóór rust tot 31 werd opgevoerd. De tweede helft was aanmerkelijk min der en Excelsior speelde volkomen lusteloos verder. Eerst enkele minu ten voor het einde toen de stand nog 32 werd. kwam er even vuur in en het werd op een'haar na gelijk. Toen had Excelsior het met een beetje doorzetten nog zover kunnen bren gen, doch het eindsignaal maakte aan alle Excelsior-lllusies een einde. DE PRIJZENUITREÏKING. Direct na afloop der wedstrijden werden de prijzen uitgereikt door wethouder van 't Westendo. die de overwinnaars geluk wenste en de sportieve en vriendschappelijke sfeer der wedstrijden prees. Vriendelijke woorden van dank werden gesproken door de heer Birk- hof van R.F.C. en de voorzitter van Excelsior, terwijl ook de heer van Westen als voorzitter van de organi serende vereniging „Middelburg" een dankwoord sprak. R.F.C. won de wissclprijs nu voor de tweede maal cn kan door een der de overwinning definitief beslag op de prijs leggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 5