STROPRIJZEN IN ZEELAND ZIJN VEEL TE LAAG K «tppie en de uitvinding van Signor Rivaldi DE ONBEKENDE VOOGD L Goethe's geboortedag plechtig herdacht GESLAAGD VOOR HET PRACTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN? Opleiding voor het Middenstandsexamen OPLEIDING VOOR DE PRACIliK-EXAMENS INSTITUUT „NIEUWENBURG" Een „Kleintje" voor een gulden! Voetonderzoek 111. TIMMERMAN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 29 AUGUSTUS 1949 Stichting voor de Landbouw adviseert: niet verkopen! Hogere prijs moei mogelijk zijn. Over de pryzen van stro en hooi deelt de Stichting voor de Landbouw in Zeeland ons het volgende mede: De stroprijzen in Zeeland zijn lager dan in het Noorden van het land, hetgeen door eventuele hogere vrachtkosten, die op het Zeeuwse stro drukken, niet voldoende gemotiveerd wordt. De prijzen bewegen zich op een peil waarbij van een enigszins lonende afzet geen sprake meer is. De grote hoeveelheden stro, door de combine achtergelaten, die in Zee land verbrand zijn omdat de kosten van het verzamelen en persen niet door de opbrengst van het stro wor den goedgemaakt, spreken in dit ver band voor zich zelf. De Stichting voor de Landbouw in Zeeland geert in overweging geen tezond houdbaar stro tegen de hui- ige afbraakprijzen. die zo ongeveer op het peil van bemestingswaarde zijn aangeland, te verkopen. Dit ad vies is op de volgende gronden geba seerd. DE GRONDEN. 1. De gezamenlijke stroverkoopbu- reaux in het Noorden van ons land, die een zeer belangrijk deel van het stro bestemd voor de ver koop in handen hebben, besloten geen stro te verkopen beneden de prijs van 20.per ton gezond stro af boerderij, alle soorten door elkaar. 2. Het is voldoende bekend dat Zui delijke landen met name in Frank rijk en Zwitserland, de ruïneuze gevolgen heben ondervonden van een abnormaal droge zomer, met als gevolg groot gebrek aan vee voer. Er kan verwacht worden, dat deze landen tegen redelyke prijzen berpid zullen zijn een flink kwantum stro uit Nederland te betrekken. Ook Duitsland zal gro te hoeveelheden stro van Neder land kunnen afnemen. 3. Tégen een redelijke stroprijs kun nen ook van de zijde der veehou derij geen bezwaren bestaan, waarbij er aan herinnerd wordt, dat voor oogst 1947 een stroprijs van 30.per ton als maximum was gesteld, welke prijs zeer veel hoger zou zijn geweest als geen prijsstop ten behoeve van de vee houderij en de tuinbouw zou zijn vastgesteld. STRO BEWAREN. De Stichting voor de Landbouw is dan ook van oordeel dat, ondanks de grote stro-opbrengst per ha., er geen reden is om het stro tegen de huidi ge afbraakprijzen te verkopen en ad viseert degenen, die over gezond stro en voldoende bergruimte beschikken, het stro voorlopig te bewaren tot een redelijke prijs kan worden bedongen. Wat het hooi betreft, is de Stich ting eveneens van oordeel, dat ook naar dit artikel enige vraag kan wor den verwacht. In dit verband kan worden medegedeeld, dat het de Stichting voor de Landbouw in Zee land bekend is, dat voor een grote partylucernehooi van prima kwali teit in het Noorden van het land 90.— per ton ongeperst is geboden. Tenslotte vestigt de Stichting er de aandacht van betrokkenen op dat na gegaan zal worden, in hoeverre het mogelijk is tot grotere samenwerking van stroproducenten te komen, om in navolging van de stroverkoopbu- reaux in het Noorden van het land. tot meer redelijke stroprijzen ook in Zeeland te geraken. 12, Het waren inder daad heel vreemde wezens, 'n soort zee meermannen, met vin nen op hun rug en 'n staart, maar met echte handen en ge zichten, die minstens net zo verbaasd ke ken als die op de Kraak. Er kwamen er hoe langer hoe meer en in groepjes zwommen ze om de Kraak heen. Ze kwamen steeds dichterbij en één er van was zo brbtaal om zijn neus tegen de doorzichtige kap van de Kraak aan te druk ken en nieuwsgierig naar binnen te gluren. „Ga weg, viezerd", bromde de Maat, „ik moet je niet". Maar de zeeman trok er zich niets van aan. De zeemannen praatten druk met elkaar, dat kon je duidelijk horen. Hun taaltje was echter niet te verstaan. Kappie en Slgnor Rivaldi pro beerden in het Engels, Italiaans en allerlei an- dere talen om hen iets toe te schreeuwen, maar de zeemannen trokken er zich niets van aan. Gelukkig had Signor Rivaldi met zijn onder wateruitrusting ook een paar duikerhelmen aan boord van de Kraak gebracht. Kappie en de uitvinder voorzagen zich nu ieder van zo'n helm en besloten eens nader te gaan kijken, wat ze hier konden beginnen. Ze lieten zich door het ankergat zakken en nagestaard door de Maat en de Meester, betraden ze de vreemde stad. Onmiddellijk werden ze omzwermd door een grote groep zeemannen. KERKNIEUWS. EEN EERSTE CONTACT. Deze maand werd te Sittard een samen- spreking gehouden tussen enkele Duitse predikanten uit de grensgebieden en Ne derlandse collega's. Door allerlei moeilijk heden met benodigde papieren was het aantal van de eerste tot zes beperkt ge bleven. De deelnemers wisten zelf nau welijks hoe elkaar te benaderen, maar t gesprek over de gemeenschappelijke op dracht. het evangelie van Jezus Christus te verkondigen, bracht Nederlanders en Duitsers zo dicht bij elkaar, dat uitwij ken niet mogelijk meer was, maar dat meteen ook het vlak gevonden was. waar- I> zonder bitterheid alles gezegd kon wor- en wat gezegd worden moest. Het kwam r allemaal uit: bezetting en terreur, plundering en mensenroof, demontage «;n grenscorrectie. Aan het eind van het sa menzijn was het duidelijk dat dit contact niet afgebroken mocht worden. Daarom werd besloten in October weer samen te komen en dan ook de domineesvrouwen in de ontmoeting te betrekken. NED. HERV. KERK. Bedankt voor Papendrecht J. J. Moll te Genderen; voor byz. hulp» pred. te Gouderak J. H. F. Remme, em. pred. te Amsterdam. Beroepen te Oosteren (Fr.) A. Brill te Nieuw-Scheemda. Aangenomen naar Oud en Nieuw- Schoonebeek S. Euverman te Emmpl- oord; naar St. Oedenrode J. G. de Pater, cand. te Amsterdam. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Bedankt voor Zoutespui A. W. Boxman te Ten Boer. FEUILLETON door MARY BURCHELL 37 „Wel bedankt", grinnikte Richard. „Niet te danken. Ik twijfel er niet aan of we hebben or allemaal over gezwoegd in onze verkeerd doorge brachte jeugd. Heb je zin om even naar het buffet te gaan, Norma?" Maar Norma had al ontdekt dat Xenia Cantlin op haar stoel was blijven zitten. „Liever bij de volgende pauze, ge loof ik", zei ze en vroeg zich hoop vol af of hetzelfde buffet toeganke lijk zou zijn voor stalles zowel voor loges. Zo niet, dan werd het moei lijker om een toevallige ontmoeting te arrangeren, vooral wanneer ze dat moest doen zonder uitleg te ge ven aan haar voogd, wat ze veel prettiger zou vinden. Maar in de tweede pauze verrees mevrouw Cantlin tenminste van haar stoel en begon langzaam naar de uit gang te lopen, terwijl ze tot haar met gezel sprak, die Norma nu als een be roemde pianist meende te herkennen. „Zullen we gaan?" Norma richtte zich glimlachend tot Richard en hoop te, dat haar voogd hen samen zou laten fraan, Richard was zo veel gemakke- Ijker te hanteren! Maar hij verkoos hen te begeleiden en Norma moest een vlotte conversatie voeren, terwijl ze angstige blikken in het rond wierp in de hoop dat ze mevr Cantlin ergens in de menigte zou ont- dekken.Tenslotte werd ze opgevrolijkt door het zien van een helder rode ja pon die ze in de stalles had opgemerkt cn op 't zelfde ogenblik begroette iemand haar voogd en begon een ge sprek met hem. Norma liep vastbesloten door met Richard als stelde ze 'n hevig belang in iets te drinken te krijgen. En toen week de menigte een ogenblik uiteen en zag ze mevrouw Cantlin niet ver van haar vandaan staan wachten tot haar metgezel iets van het buffet had bemachtigd. „Richard, ik zag net iémand, die ik even wil spreken. Ik ben zo terug „Goed, wat zal ik voor je halen „O, wat je maar wilt, ijs of limonade of zoiets. Het doel er met toe" sprak Norma en verdween in de menigte. „Dag mevrouw Cantlin!" Ze was eindelijk bij Xenia aangeland, met een kleur van opwinding en opluchting, dat ze erin was geslaagd de ontmoe ting tot stand te brengen. „Mijn lieve kind!" Xenia keek haar goedkeurend maar verbaasd aan. „Wat zie je er beeldig uit!" „O, dat lijkt maar zo", lachte Nor- ma en ze bloosde nog dieper. „Het komt door de jurk en de oorbellen, denk ik." Wel, het geheel is beeldig. En je ziet eruit of je veel plezier hebt". „O, dat heb ik ook. Het is een prachtige opvoering, vindt u niet?" Norma vroeg zich af hoeveel tijd het haar zou kosten voordat ze over Paul kon beginnen. „Ja, ze is prachtig, natuurlijk. Dat Is ze altijd. Maar de tenor acteert wel heel slecht, de arme stakker, vind je niet?" „Ja?" zei Norma aarzelend, want ze wou niet zeggen, dat ?e hem vre selijk slecht vond. „Ja, dat vind ik wel. De tenor ln .Norma" hoeft alleen maar voor suk kel te spelen, weet je en de natuur heeft hem wel bijzonder goed toege rust voor deze rol", sprak Xenia op gewekt Norma lachte. En omdat de tijd Onze Lieve Vrouwe Kerk te Veere wordt gerestaureerd. In 1348 werd In Veere op Walcheren een begin gemaakt met de bouw van een kerk in Gothische styl. Eerst in 1479 werd dit bouwwerk voltooid. In 1686 bleef er door een hevige brandslechts het stenen geraamte van over. In 1807 gebruikte men tjjdens de Engelse bezetting de Inmiddels ge restaureerde kerk als kazerne, terwijl Napoleon in 1811 de kerk liet in. richten als hospitaal. Deze kerk met zijn veel bewogen verleden kreeg tjjdens de oorlog vjjf voltreffers. drong en er geen gelegenheid was voor zekere tactiek, vroeg ze ronduit: „Hoe is het met Paul?" „Heel goed. Hij heeft het natuur lijk erg druk". „Is hij hier? In Londen, bedoel ik?" „O ja, natuurlijk". „Wilt u hem zeggen, dat ik naar hem gevraagd heb? En en wilt u hem helpen herinneren aan zijn be lofte om me een van zijn clubs te to nen?" vroeg Norma zo luchtig moge lijk. „Heeft hij je dat beloofd? Wat saai kind. Als ik jou was zou ik maar vragen of hij je iets boeienders wil laten zien dan dat". „O neen", verklaarde Norma en thousiast. „ik zou er dolgraag heen gaan. U u heeft ons telefoonnum mer. nietwaar?" „Wel, jullie zult wel in de gids staan, veronderstel ik", antwoordde mevrouw Cantlin. „Ja: bij de naam van mijnheer Yorke natuurlijk. Maar nu moet ik gaan". „Gezellig je gezien te hebben, kind lief". sprak mevrouw Cantlin „Het was gezellig u te zien", zei Norma en ze meende het Daar glipte ze weer door de me nigte en voegde zich bij Richard, die juist bezig was zich af te vragen wat hij moest uitvoeren met de ijsjes en de schaal sandwiches. „O Richard, wat zalig!" Ze hoopte, dat haar voogd, die zich een ogenblik jater bij hen voegde, niet zou zien dat ze een hoogrode kleur had en haar ogen straalden van opwinding. Maar als hij het al had opgemerkt, vzeet hij het blijkbaar aan het plezier, dat haar eerste uitgang naar de ope ra haar gaf. Norma was daarna niet in staat haar volle aandacht aan het toneel te schenken. Ze had de lastige ont moeting met mevrouw Cantlin tot stand gebracht zonder argwaan bij haar voogd te wekken en nu kon ze er zeker van zijn, dat haar boodschap aan Paul zou worden overgebracht en hij wel iets zou bedenken waar door ze elkaar konden ontmoeten. (Wordt vervolgd) A.F.P. meldt uit Berlijn, dat de Zaterdagmiddag in de nationale schouwburg van Weimar gehouden plechtigheden ter herdenking van de 200ste geboortedag van Goethe mede zyn bygewoond door hoge Sov jet-vertegenwoordigers. In een groot aantal toespraken werd het werk van de grote Duit se dichter besproken. De Duitse schrijver, Alexander Abusch, dankte „uit naam van alle democratische Duitsers voor de lof, die door de buitenlandse vertegen woordigers aan Goethe was toege zwaaid", waaraan hij toevoegde: „Wij zullen pogen de verwachtin gen, die onze buitenlandse vrienden van ons hebben, niet teleur te stel len 11 Benedetto Croce, Italiaans philo- soof en „grote man" van het Ita liaanse liberalisme, is ter gelegen heid van de herdenking van Goe the's geboortedag, 200 jaar geleden, tot doctor honoris causa in de philo- sofie van de universiteit te Frank fort benoemd. Dr Otto Hahn. Duits atoomge leerde, die in 1944 de Nobelprijs voor scheikunde won, heeft even eens een doctoraat ontvangen. IN DEN HAAG. De herdenking van de 200ste ge boortedag van Johann Wolfgang Goethe (28 Augustus) is voor het Haags Cultureel Centrum aanlei ding geweest om in het gemeente museum een Goethe-tentoonstelling in te richten. Zaterdagmiddag is deze tentoonstelling officieel geo pend door de minister van Onder wijs, K. en W. a.i., mr. D. G. W. Spitzen. Prof. dr. J. H. Scholte, oud-hoog leraar te Amsterdam, sprak de her denkingsrede uit. In een gedocumen teerd betoog gaf hij een overzicht van de ontwikkelingsjaren van Goe the, die reeds vroegtijdig blijk gaf een levendige fantasie en een groot talent te bezitten. In het bijzonder wijdde spreker aandacht aan de omstandigheden, die tot ontwikke ling van dit genie hebben geleid en Goethe er toe brachten om zyn ju ridische studiën ondergeschikt te maken aan zyn drang naar de dichtkunst. Zijn omgang met de dichter Johann Gottfried Herder en zijn latere vriendschap met Schiller deden'hun invloed daarop gelden en niet in het minst zyn verblijf in Italië, dat een omkeer in zijn leven bracht. Prof. Scholte sprak over Goethe's internationalisme en zijn vooruitziendheid op velerlei gebied. Goethe was de verpersoonlijking van het Duits piëtisme, dat duidelijk uit zyn werken spreekt. De persoon van deze dichter stond boven het Duit se nationalisme. Hy was wars van revolutionnaire stromingen en hy kon van Keizer Napoleon het Le gioen van Eer aanvaarden. In kun sten en wetenschappen kon Gocthe geen patriotisme zien, omdat die naar zijn gevoelen aan allen behoor den. Na deze rede heeft 'n 6-tal artisten van de „Haagse Comedie" onder leiding van Max Gumbel Seiling 'n opvoering gegeven van Goethe" van Egon Friedell en Alfred Polgar. ZON EN MAAN 30 Augustus: Zonop 5.47 Maan: op 14.36 KLANKEN UIT DE AETHER DINSDAG. Robert Cas adesus speelt vanavond met het Concertgebouworkest het concert no. 24 van Mozart (in Bes), voorafge gaan door de Ciacouna Gotica van Dopper (20.12, Hilv. I). Hoorspel-lief hebbers kunnen om 20.45 op Hilv. II afstemmen op „Muziek voor Potem- kin" dat bewerkt werd naar een ge lijknamige novelle van Theun de Vries. Om .23.15 heeft deze zender nog een Schumann-concert met de Man- fred-ouverture-concert met de Man- in a .opus 54). Hilversum I: 7. 8. 13, 19. 20 en 23 Nws.; 9.25 Busch-kwartet in c ld. t. op. 51 no. 1. Brahms; 11 Het Jacques Orkest o.l.v. Reginald Jacques: 11.40 Het Omroepka- merorkest o.l.v. André Rieu; 12,03 Plano recital door Nicole Aubert; 12.33 Het or kest zonder naam o.l.v. Ger de Roos; 12,55 Zonnewijzer; 13.40 Volksliederenkwartet; 14 Het Omroepkoor o.l.v. Fred Boshart; 15 Orgelspel door Willy Francois: 15.45 Omroeporkest o.l.v. Hugo de Groot; 16 De Zonnebloem; 18 Amusementsorkest o.l. v. Klaas van Beeck; 18.30 Strijdkr.; 20.12 Concertgebouworkest o.Lv. Georges Szell; 21,20 Collegium musicum Zurich o.l.v. Paul Sacher: 22.40 Walter Gieseking, piano. An den Frühling op. 43 no. 6 Grieg en Schmetterling Grieg: 23.15 Het Sym- phonette-orkest o.l.v. Marinus van t Woud. Hilversum II: 7, 8. 13, 18, 20 en 23 Nws.; 9 Muziek uit de achttiende eeuw; 10.15 Arbeidsvitaminen: 12,40 Pianoduo André de Raaff en Jacques Schutte; 13.45 Solis tenconcert: 14.30 Radio Matineé; 16,25 Honderd beroemde componisten van Pa- lestrina tot Pijper; 17.50 Ronde Tafelcon ferentie: 18.30 The Romancers;- 19.05 Ik zou zo graag...; 19.30 Het BBC Symphonie- orkest; 20.15 Musicorda; 20.45 „Muziek voor Potemkin", hoorspel; 21.45 Buiten lands overzicht; 22.35 The Skymasters; 23.15 Robert Schumann-concert. Brussel-Vlaams (322 M.): 7, 8. 9. 13. 17.05, 19. 22 en 22.50 Nieuws; 12 Filmmu ziek: 14 Gram. muziek; 18 Werken van Chopin; 18.30 Voor de soldaten; 20.15 Hoorspel. Brussel-Frans (484 M.): 7, 8, 13, 19.45, 22, en 22.55 Nieuws: 14 Werken van J. Chr. Bach, Boccherini en Schubert; 17.10 Ver- zoekprogr.; 18 Voor de soldaten; 20 Wer- ther, opera v. Massenet. Engeland-Ligt Program (1500 en 262 M.): .9. 19, 22 en 23.56 Nieuws; 14 Voor de vrouw; 18 Sandy MacPherson, orgel; 19.30 Hoorspel; 20.30 Verzoekprogr. Marktberichten VEILING „WALCHEREN". Van 26 Augustus. Fruit. Appels: Zigeunerinnen 1521: Manks Codlin 7—12, Codlin Keswick 6— 10. Gravensteiners 6—9. Early Victoria 5 —6. Appels val 56. Pruimen: Washing- tons 22, Belle de Louvaine 15—35. Boeren Witte 18—26, Ditrich Ulhorn 17—27. Reine Victoria 13—33,'Reine Cl. d' Althann 25— 31, Druiven: Frankenthalers 621.05. Pe ren: Clapps Favorite 7—15, Beurré Mero- de 89, "Bergamotten 5—8, James Grieve 8—20. Jutten 8—25, Précoce Trévoux 4 10. Peren val 35. alles per kg Netme- loenen 1542, Ananasmeloenen 1246, Suikermeloencn 21—48, alles per stuk; Aardbeien 4055. per doos; Tomaten 16 33 per kg.; Perziken 218 per stuk. Groenten: Bloemkool I 18—41, idem II 11—27, jdgm III 8—21, Komkommers IA 16—20, idem I 12—21. idem II 13—19, idem II 7—14. Sla 212. Spinazie 1525, Andijvie 622, Postelein 516. Rode kool 5.50—9, Savoijekool 6—21. Bospeen 8—11, Boskroot 58, Kroten (Kg.) 57, Dubbe le princessen 5156, Snijbonen 2064, Pronkbenen 24—36, Prei 19—21, Rente gevers 70. Aardappelen: bonken 5—1.10. grote 4.30 —5,80, drielingen 3.20—3.50, kriel 3.10— 3.20, Blauwe eingenheimers 4.304.60, Bintjes 4—4.9Ö. Koopmans blauwe 4.50— 6.90, alles per 100 kg. Augustus Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee HOOG WATER u.+NAP u.+NAP LAAG WATER 6.10 6.40 7.16 7.32 1.98 2.18 2.27 1.57 18.26 18.56 19.23 19.43 1.8 2.07 2.16 1.46 u.—NAP 0.13 1.96 0.49 2.15 1.27 2.30 0.32 1.56 12.38 12.58 13.37 12.54 1.66 1.85 2.00 1.27 „De Ruyterschool" TE VLISSINGEN. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van de heer J. VADER, leraar aan de „De Ruyterschool", wordt gele genheid gegeven Zaterdag middag 3 September a.s., van drie tot vijf uur. af scheid van hem te nemen ln het Strandhotel te Vlissingen. DAGMEISJE GEVRAAGD. Aanmel den mevr. PIETERS, Los- kade 23, Middelburg. TE KOOP: prima Vlaskaf, nieuw gewas, voor 2.6 ct per kg. A. POUWER. Selsstr. 29, Middelburg, Tel. 2023. Zet den Uw ftudle voort voor I*l4t Und. 1942 op Aan dit diploma wordt door het bedrijfsleven grote weerde toegekend. Secretariaat t Postbus 800 Cursussen voor West Zeeuwsch Vlaanderen zullen in ver schillende plaatsen begin September aanvangen. Aanmelden zo spoedig mogelijk bij S. OREEL, Helsinki- straat 18, Oostburg, telefoon 214. Cursusleiders: drs. P. THEUNE, drs. J. SMIT De ouden van dagen in DOMBURG, die deel hebben genomen aan de rijtoer op 24 dezer, zeggen allen, die op enigerlei wijze hulp of finan ciële steun hebben verleend, waardoor ze hen een zeer aangename middag hebben bezorgd, hartelijk dank. Kosthuis aangeboden op dorp in Zuid-Beveland, by alleenstaande Juffrouw. Liefst N.H. Brieven No. A 285, Bur P.Z.C., Goes. Spar grossierdery Fa. H. C. BAARENDS vraagt zo spoedig mogeiyk aankomende magazijnbediende leeftyd 16 tot 20 jaar. Schrifteiyke sollicitaties Markt 9, Kruipingen. Steno Typen Steno-typist(e) (Ned. en Mod. talen); Nederlandse Handelscorres pondentie; Privé-secretaresse. Aanmelden: OOSTBURG: café „De Vuijst", Markt, Dinsdag 30 Aug. van 58 uur, daar na iedere Zaterdag van 15 uur. By voldoende deelname begin September aanvang der cursussen te: AXEL. Aanmelden by de heer H. Jansen, Hotel Noordstraat 9, Donderdag 1 Sept. van 57.30 uur. TERNEUZEN: Aanmelden café De Vries, Markt 2, Vrydag 2 Sept. van 57.30 uur. Langeviele 30 MIDDELBURG Walstraat,33 VLISSINGEN Spoedig gevraagd: flinke zelfstandige HULP In de huishouding voor d. en n., in gezin met 3 kinderen, 9, 6 en 3 jaar, of HUISHOUDSTER. Mevr. H. VAN LEEUWEN, Nieuwstad 102, Weesp by Amsterdam. HUWELIJK Schryf in volste vertrouwen aan steller dezes, met meer dan 30-jarige ervaring op dit gebied, waardoor vele goede huweiyken, zowel in binnen- als buitenland tot stand gekomen zyn. Bureau „Search", Diergaardesingel 79c, Tel. 36707, Rotterdam. Kantooruren 99 uur. In lichtingen kosteloos. Vermoeide pynlyke voeten? Elke morgen van 9—12 uur en volgens afspraak. gedipt Voetkundige Bcllamypark 54, Vlissingen Telefoon 2228.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4