PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Balans van een week R.T.C. Vandaag DE BILT Financieel-economische problemen zullen meeste tijd en zorg vragen Franse vrouw vergiftigde haar familie. SOWJET-DIVISIES LANGS DE J0EC0-SLAVISCHE GRENS? Geheimzinnig ongeval met Amerikaanse duikboot. s Brits minister neemt het op voor Yoego-SIavië. IN DE OORLOG GESTOLEN MUNTBILJETTEN ACHTERHAALD P0UTIE IN CONFLICT MET JEHOVA'S GETVIGEN ZAL BELGIE DE MOSSEL IMPORT STOPZETTEN? Twee Nederlandse meisjes in België omgekomen. VOORSPELT: 192e Jaargang - No. 210 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B •Jen Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn. Pl.verv.t W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; f 3.90 p. few.; £r. p. p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 29 Aug. 1949 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief Kleine advertenties (max. 8 regels van 1—5 regels l l.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllssingen Walstr. 58-60. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) M'burg Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, teL 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Maurltsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierifezee: N. Bogardstr. C160^_tel^2S^ besi .preking men acht, dan krijgt Waarneer men na de eerste week van de Ronde Tafelconferentie de balans opmaakt, dient in het bijzon der de aandacht gevestigd op de goede geest, waarin' de besprekin. gen zijn begonnen. In gesprekken met vooraanstaande leden van alle delegaties is deze gedachte telkens naar voren gebracht. De Indonesi sche gedelegeerden merkten hierbij op, dat de wijze waarop zy in Ne derland zijn ontvangen hun bijzon dere bewondering en appreciatie heeft. WAT IS HET BELANGRIJKST? Vraagt men welke punten van de belangrijkste men natuurlijk verschillende antwoorden. Zowel de Republikeinse delegatie als de B. F. O. zijn het erover eens, dat de over dracht van de souvereiniteit in be langrijkheid bovenaan staat. Overi gens verwacht men hierover weinig moeilijkheden, aangezien de drie de legaties op dit punt eenstemmig zijn. Politiek belangrijk is voor de Ne derlandse delegatie het vraagstuk van het „gewicht" der Unie, gezien de meningen, die hierover bestaan in het college van negen mannen. Tussen de beide Indonesische dele gaties bestaan op dit punt geen in grijpende meningsverschillen. in kringen van alle delegaties kan men voorts vernemen, dat de be sprekingen in de financieel-economi sche commissie het moeilijkst zullen zijn en de meeste tijd en zorg zul len vragen. In volgorde van belangrijkheid komt voorts volgens Republikeinse kringen met het vraagstuk van de Unie de kwestie van de terugtrek king der Nederlandse troepen, ter wijl voor de B. F. O. dan in dezelf de volgorde het vraagstuk Nieuw- Guinea aan de orde komt. De B. F. O. weet zich hierbij gesteund door de Republiek. Over het vraagstuk van de terug trekking der Nederlandse troepen lopen de meningen van de Indone siërs ter conferentie nogal uiteen. Voor de Republiek is het tijdstip van terugtrekken en de wijze waar. op dit geschiedt belangrijk met het oog op de psychologische factoren, die hierbij een rol spelen. Hetzelfde geldt voor de kwestie der marine basis. Op dit punt heeft de Republi keinse regering vooral rekening te houden met de mogelijkheden der communistische propaganda in eigen land. CONTACTEN. De formele en informele contac ten tussen de delegatieleiders en de delegatieleden onderling duren voort, evenals die tussen de gede legeerden van Indonesië en de Ne- derl. autoriteiten. Na de grote recep tie van de Ned. regering in de Rid derzaal hebben weer verschillende ontmoetingen plaats gehad. Dinsdag zal min. Stikker dineren met Hatta. Roem, Sultan Hamid, Anak Agoeng, prof. Hoesein Djajadiningrat en dr. van Royen. De katholieke gedele geerden uit Indonesië deelden mede, dat zij plannen hebben om een bij eenkomst te beleggen met Neder landse geloofsgenoten, bijv. in Til burg met katholieke studenten. „WAARDEVOLLE BELANGEN." Tijdens het jongste Kamerdebat over Indonesië heeft minister van Maarseveen de toezegging gedaan om de vertegenwoordigers van ..waardevolle belangen" in de gele genheid te stellen hun zienswijze op de R. T. C. naar voren te bren. gen. Teneinde bij voorkomende ge legenheden deze vertegenwoordigers zonder uitstel aan het woord te kunnen laten, heeft de Nederlandse regering in overleg met de Hoge vertegenwoordiger van de Kroon toestemming verleend een aantal van deze vertegenwoordigers naar Nederland te doen reizen. Het betreft hier vertegenwoordi gers waarschijnlijk plm. 17 van organisaties, die strijden bijv. voor een zelfstandige negara (Mi- nahassa), van de T. B. A.-gebieden (Benkoelcn, Djambi en Benkoeien), enz. MILITAIRE DELEGATIE AANGEKOMEN. Met de K.L.M.-Constellation „Gou da" arriveerde Zaterdagmiddag op Schiphol de Indonesische militaire delegatie voor de Ronde Tafelcon ferentie, bestaande uit dr. J. Lei- vnena, kol. Simatoepanig, kolonel Soebyakto, Soeryadarma, lt. kol. Jah- ja en majoor Harjono. Kolonel Soebyakto gaf als zijn me ning te kennen, dat van Indonesi sche zijde het uiterste wordt gedaan om moeilijkheden te voorkomen. Dat er desondanks incidenten ge schieden achtte hij onvermL,__ Een zeer grote handicap achtte het gebrek aan communieatiemid: delen en de zeer grote afstanden. De discipline onder de Republikein se strijdkrachten noemde hij zeer goed. De grootste moeilijkheden zijn die van psychologische aard. Na acht maanden guerillastrijd is het niet zo eenvoudig om tot de norma le verhoudingen terug te keren. Al les. aldus de kolonel, zal afhangen van de houding der Nederlanders. UITSTAPJES. Zaterdag maakten tal van gede legeerden ter conferentie een uit stapje. Zo bezocht een gezelschap, waarbij zich Mohammed Hatta, Mo hammed Roem, minister Hamelink en Anak Agoeng bevonden, de Staatsmijn Maurits en het Stikstof- bindingsbedryf te Hoensbroek. Ieder lid van het gezelschap kreeg een mijnlamp en een boek over de mij nen ten geschenke. Andere leden bezochten de radio-zenders te Lo- pik en de studio's in Hilversum. De Franse justitie houdt zich bezig met de grootste vergiftigingszaak, die ooit in Frankrijk is behandeld. Marie Besnard, een vrouw uit Loudun, is 21 Juli aangehouden in verband met de verdachte omstandigheden, waaronder haar echtgenoot is overleden. Spoedig viel de aandacht op de alleszins vreemde opeenvolging van sterfge vallen in de familie Besnard. veertien in totaal. Getuigen verklaarden, dat sommige overledenen herhaaldelijk hebben geklaagd over „de eigenaar dige smaak van door Marie klaarge maakte soep". De lijken van de slacht offers zijn opgegraven en in zes ge vallen werd reeds de aanwezigheid van arsenicum vastgesteld. De verdachte houdt vol onschuldig te zijn. De familie Besnard was gefortu neerd. Onder de vermoedelijke slacht offers bevinden zich ook de moeder en de schoonouders van verdachte. De heer Besnard zou op zijn sterf bed gezegd hebben: „Mijn vrouw heeft me vergiftigd". Men heeft inderdaad sporen van arsenicum bij hem gevon den. Belgrado maakt melding van grensschending. De correspondent van de „New York Times" te Belgrado verklaart uit betrouwbare bron vernomen te hebben, dat drie Sovjet-Russische gemechaniseerde divisies uit Roemenië Hongarije binnen getrokken zijn en stelling nemen langs de Joegoslavische grens. De correspondent, Sulzberger, voegt er aan toe: „De koude oorlog tussen Joego-Slavië enerzijds en de Sovjet-marionetten organisaties In de rest van Oost-Euro. pa heeft naar men meent thans een ernstig stadium bereikt. In dfplo. matiek kringen leeft een sfeer van spanning, die tc vergelijken is met die in het voorjaar van 1941, toen Hitier Joegoslavië binnentrok." en alle toegangswegen tot Albanië in dit gebied bezet. In een speciaal communiqué werd Zondagnacht behalve de verovering van de hoogste top van het Gram. mosgebergte die van andere belang, rijke hoogten in het, gebied gemeld. De regeringstroepen achtervolgen de opstandelingen, die in het Zuide lijke gedeelte van het gebergte in volle terugtocht zijn. Nieuwe snelheidsproef van majoor Flinterman. Op de Oerd, op de Noordoostpunt van Ameland is Zondagmiddag de snelheidsproef van de luchtstrijd krachten afgelegd. De eerste vlucht van vier runs werd gedaan door ma joor Flinterman, de tweede door luite nant Wansink. Waarschijnlijk is deze proef niet geheel geslaagd, daar het vliegtuig bij de eerste run te laag vloog om op de fotocel vastgelegd te worden en voorts niet vaststond of de apparatuur bij deze tweede poging feilloos werkte. Bij de- eerste vlucht werkte de apparatuur feilloos. Des kundigen schatten dat majoor Flinter- man bij de eerste vlucht een gemid delde snelheid van 755 km behaalde. Deze snelheid is echter niet officieel cn zal waarschijnlijk wel bij de metin gen herzien worden. Zaterdagmiddag moest de recordpo ging uitgesteld worden wegens het slechte zicht. A.F.P. meldt uit Belgrado, dat hoofdambtenaren van het Joegosla vische ministerie van vervoer heb ben bevestigd dat 12 Augustus een Russisch rivierschip van de fnai'ine de Donau in de richting van Honga rije is opgevaren en geweigerd heeft om, ingevolge de reglementen, bij de Joegoslavische grens te stoppen. Ook bij de terugtocht weigerde het vaar tuig te stoppen. Een ambtenaar van het. ministerie verklaarde „overtuigd te zijn, dat Joegoslavië de nodige maatregelen zal treffen om herhaling van dusdanige schendingen te voor komen". Dit incident, zo verklaart men te Belgrado, bewijst de zelfbeheersing der Joegoslaven. die deze duidelijke uitdaging niet hebben beantwoord. De Perzische minister van buiten landse zaken, Ali Asghar Hekmat, heeft medegedeeld, dat Perzië „krachtig bij de Sow jet-Unie gepro testeerd heeft tegen het gevangen nemen van elf man van de Perzische grenstroepen en onmiddellijke vrijla ting geëist heeft".» De minister verklaarde tegenover de pers. dat de manschappen door Sovjettroepen omsingeld waren op Perzisch gebied. Het incident deed zich voor cp 21 Augustus in het ge bied van Gorgan. IN GRIEKENLAND. In een communiqué van de Griek se generale staf is melding gemaakt van drie grensschendingen door Al banië. welke door waarnemers der V. N. zijn bevestigd. In één geval, aldus het communi qué. is op 9 Augustus een Albanees regiment met vrachtwagens uit Tira na aangevoerd, om de partisanen. dekking in de flank te verlenen. De Griekse generale staf deelt verder mede, dat eenheden van het Griekse leger een aanval zijn begon nen op de belangrijkste hoogte van het Grammosgebergte. Het Griekse leger had de hoogten in het Noorde lijke gedeelte van het slagveld bezet Commandant van zusterschip doet raadselachtig- Over hef zinken van de Ameri kaanse duikboot „Cochino" in de Noordelijke IJszee wordt door dc Amerikaanse marine een nogal ge- heimzinnig.aandoend stilzwijgen be- waard. Vast staat, dat de „Cochino" en een andere duikboot, de „Tusk" waren uitgevaren voor een oefening. Toen de „Tusk" in Hammersfest arriveerde, brachten twee officieren de havenmeester verslag uit van het gebeuren. Volgens hen zou er een klein ongeluk aan boord van de „Tusk" gebeurd zijn en niemand rep te met een woord over de „Cochino". Tegelijkertijd stapelden echter in Londen zich berichten op vólgens welke de „Cochino" wel gezonken was en een Amerikaanse torpedo-ja ger verliet met volle kracht de Brit se wateren in noordelijke richting. Laat op de avond erkende de com mandant van de „Tusk" echter plot seling dat de „Cochino" gezonken was. Hij gaf voor geen bekendheid aan het voorval te hebben willen ge ven. vóór het Amerikaanse ministerie van Marine hem daartoe permissie gegeven had. Op speciaal bevel moe ten de gewonden aan boord van de „Tusk" blijven en buiten twee dokto ren heeft niemand toegang tot het Amerikaanse schip gekregen. Vechtpartij rondom de negerzanger Paul Robeson. Op een terrein bij Peekstill, in de staat New York is het tot een massale vechtpartij gekomen tussen mensen die waren gekomen om Paul Robeson in de open lucht te horen zingen en met anti-communistische spandoeken de monstrerende oud-strijders. De oud-strijders bezetten de weg naar de vergaderplaats en het gevecht nam een aanvang toen de toehoorders begonnen te komen. De oud-strijders vernielden het toneel en staken de stoelen in brand. De menigte bestond hoofdzakelijk uit blanken, doch er waren ook negers. Bij de vechtpartij, waarbij men gebruik maakte van ste nen, stokken en andere wapens, waren minstens 5000 personen betrokken. Tientallen auto's werden omver ge worpen. Paul Robeson, die men had gewaarschuwd, verscheen niet ter plaatse. is het 450 jaar geleden, dat- Vasco da Gama na een reis van ruim twee jaren, waarop hij Voór-Indië ontdekte, te Lissa bon terugkeerde. Sowjet-Unie van oorlogshetze beschuldigd. McNeil, de Britse minister van staat, heeft Zondag in een rede te Greenock, de Sowjet-Unie beschut, digd van ..oorlogshetze en gekoeie- neer in de Balkan". McNeil doelde daarbij op de campagne tegen Tito .De geruchten over troepenconcen traties tegen Joego-Slavië. zeide Me Neil niet te geloven. Hij was echter van mening, dat de Sowjet-autoritei ten de verspreiding er van toelaten. Cubaan gearresteerd in New-York. Een deel van de Nederlandse munt biljetten ter waarde van 300.900 gul den, die vijf jaar geleden verdwenen van een steiger in de Hudson, is Vrij. dagavond te New York achterhaald. Een zekere George J. Jessel, oud 40 jaar, chef van de afdeling vervoer van een vrachtdienst, had voor een waarde van 18.000 gulden van deze muntbiljetten in zijn bezit, die hij trachtte aan de man te brengen voor een tiende van de waarde. Jessel is inmiddels gearresteerd. Hij beweert in Cuba te zijn geboren. Begin 1944 heeft de toenmalige Ne derlandse regering in ballingschap voor 300.000 gulden aan muntbiljetten in coupures van één en vijf gulden besteld bij de „American banknote Company". Het geld zou worden ge bruikt voor betaling van Nederland- De Nederlandse regering heeft Donderdagmiddag in de Ridderzaal de gedelegeerden ter Ro'ndetal el-conferentie officieel ontvangen. De Republi keinse ministerupresident Moh. Hatta in gesprek met minister van Maar seveen. Achter hem minister Mr. D. U. Stikker. Minister-president dr, W. Drces steekt juist een sigaret op. Om reclame-actie voor bijeenkomst te Eindhoven. Zaterdagmiddag is het te Eindhoven tot een openlijk conflict gekomen tussen de politie en een zestigtal Jehova's getuigen. Een zegsman van de politie noemt dit „een grootscheepse actie van weerszij den". Door de Jehova-getuigen werd een drie daagse vergadering gehouden, die zou culmineren in 'n religieuze samenkomst die meii „openbare bijbellezing" noemt. Om hieraan bekendheid te geven liepen ongeveer honderd deelnemers met. aan kondigingsborden cn strooibiljetten door de stad. Reeds eerder was een dergelijke propaganda-actie gehouden. De Eindho- vense politie trad hiertegen op, omdat geen toestemming tot het maken van de ze propaganda was gemaakt. Volgens de politie werd door de burgemeester en een der leidende figuren der organisatie over eengekomen, dat toestemming zou worden gevraagd. Dit is echter voor de actie van Zaterdagmiddag ntet geschied. Een groot aantal politiemannen toog op pad. nam borden en biljetten in beslag en noteerde namen en adressen van degenen, die vol gens officiële opvatting te Eindhoven in overtreding van de reclame-verordening waren, Een aantal Jehova-getuigen bleef doorgaan met hpt maken van propaganda. Zij werden aangehouden en gedeeltelijk per auto, gedeeltelijk te voet naar een der politiebureaux gebracht. Na opma ken van processen-verbaal werden zij in vrijheid gesteld. Andere Jehovagetuigen, die niet werden gearresteerd, kwamen naar de bureaux om bewijzen van ont vangst voor In beslag genomen borden en strooibiljetten te halen. Volgens de betrokkenen zijn zestig van de honderd propagerende getuigen ge arresteerd en per overvalwagen naar de bureaux overgebracht. Volgens de poli tie waren hei er lang niet zo veel en bo vendien werden niet allen per auto weg gebracht. De kantonrechter zal in eerste instantie voor het vraagstuk gesteld worden of propaganda voor een religieuze bijeen komst onder de plaatselijke verordening op reclame te Eindhoven valt. De Jeho vagetuigen menen, dat dit niet het geval is. Zij beweren, dat deze toepassing van de Eindhovense gemeenteverordening strijdig is met de vrijheden van menings uiting en godsdienst en daarmede in strijd met de Grondwet. De Eindhovense politie houdt vast aan haar opvatting van de reclameverordening. Huidige situatie ongewenst geacht. Wie in Yerseke komt, merkt weinig van het „mosselconflict". Vorige week was het anders, toen reed een grote vrachtwagen, beladen met zakken mosselen en een minder vleiend opschrift voor het „Aan. en Verkoopkantoor voor Mosselen" door de straten van het Zeeuwse vis sersdorp. Nu is het er weer rustig, men ziet geen vrachtwagens meer met protestopschriften en in de haven is er de normale bedrijvigheid. Het „rumoer rond de mossel" is echter nog niet gestild, want er zijn nog geen maatregelen genomen om aan de ongewenste toestand een ein de te maken. Toch zal er zeer binnenkort en wel speciaal van Neder, landse zijde Iets dienen te gebeuren. Wanneer nl. deze week geen ver andering komt in de huidige situatie, tlan gaan acht en dertig Bel gische mosselimporteurs mosselen uit Denemarken invoeren. Men is reeds in Zeebrugge bezig om de voorbereidende maatregelen te treffen. Ongetwijfeld zal dan langzamerhand de Deense mossel het Zeeuwse pro. duet gaan verdringen. Tijdens de bespreking, die nu bin nenkort in Brussel wordt gehou den, zal van Belgische zijde er ze ker op worden gewezen, dat het niet onmogelijk is. dat wanneer er geen verandering in de bestaan de toestand komt de import van de Nederlandse mosselen zal wor den stopgezet. Die mosselexport zal dan voorlopig nog wel enige tijd kunnen doorgaan, omdat de lopen de contracten in elk geval gehono reerd worden, maar uiteindelijk zal toch de mosselhandel tussen Nederland en België geheel stil ko men te liggen. Gezien de huidige politiek van de Bel gische regering, die er geheel op is in gesteld de prijzen zo laag mogelijk te houden, kan men daar niet toestaan, dat de mosselprijzen worden bepaald door een monopolistische groep han delaren. Ongetwijfeld zal men het van Nederlandse zijde niet zover laten ko men, doch de vraag rijst of het dan niet te laat is. Volgende week Maan dag nl. arriveren de eerste Deense Bespreking te Brussel. Wij hebben ons licht eens opgesto ken in officiële Belgische kringen over deze kwestie en men deelde ons daar mede, dat ongeveer over 10 da gen in Brussel een bespreking gevoerd zal worden tussen Belgische en Neder landse regeringsvertegenwoordigers, teneinde te trachten een oplossing voor deze mosselkwestie te vinden. In België, waar de economische politiek van de regering de handel niet in der gelijke mate bindt als in Nederland, wordt de situatie, zoals die thans be staat. ten zeerste ongewenst geacht. Het komt er immers nu op neer. dat de mosselinvoer in België in handen is van een kleine groep, de „Vermosin". Daardoor wordt de prijs ongunstig be ïnvloed. Dat de „Vermosin" een der gelijke positie kan innemen is te wij ten aan het Nederlandse Aan- en Ver koopkantoor van mosselen, dat alleen uitvoervergunningen verstrekt ten be hoeve van bij de „Vermosin" aange sloten handelaren. mosselen te Zeebrugge. Deze zullen dus in België te koop zijn nog vóór de bewuste bespreking in Brussel is gehouden. De Zeeuwse mossel zou hiervan wel eens schade kunnen on dervinden. Vorige week heeft een delegatie uit Yerseke 'n bezoek aan minister Mans- holt gebracht en één en ander uitvoe rig met hem besproken. Naar wij ver nemen bestaat er reeds contact tussen het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening en de Belgi sche ambassade over deze kwestie. Het mag dus niet uitgesloten worden ge acht. dat zeer binnenkort een beslis sing in deze aangelegenheid zal wor den genomen. XXX Men wil in België gaarne samen werken met de Nederlanders, men prefereert de Zeeuwse mosselen zelfs boven de Deense, doch men heeft grote bezwaren tegen het vérgaande „dirigisme", zoals men het in Brussel roemt, dat wil zeggen, de bemoeiin gen van het Aan- en Vei-koopkantoor. Daarbij «nag niet worden vergeten dat dit kantoor door de overheid is inge steld en dat de „Vermosin" in België een particuliere organisatie is. Weer traangas in Rialto. In het Rialf o-theater te Amsterdam, waar in Juli j.l. de film „Het geval Gouzenko" draaide, is Zondagavond, evenals enkele weken geleden, na af loop van de eerste voorstelling een klein cnet traangas gevuld glazen projectiel tot ontploffing gebracht. Het personeel begon onmiddellijk met water te sproeien en de tweede voor spelling kon. met twintig minuten vertraging, normaal doorgang vinden. t Zondag werd de bevrijding van Parijs herdacht. Op de Place du Aout 25, waar 25 Aug 1944 de eerste tanks Parijs binnen rolden om de Parijzenaars te helpen bij de be vrijding van hun stad. is Zondag een pa rade gehouden. se troepen in Australië en ook voor de financiering van ondergrondse activiteit op Java en Sumatra. De biljetten werden in vijf houten kistjes verpakt en afgeleverd aan een steiger in de Hudsonrivier. Volgens het bureau van de districtsprocureur werden de kistjes gestolen, doch werd er geen aangifte bij de politie ge daan. Onlangs kreeg men ten kantore van districtsprocureur Frank Hogan een tip dat iemand guldens, die 30 dollarcents waard zijn, wilde verko pen voor 4 cents. Detectives traden met Jessel in contact en deden of zij de guldens wilden kopen. Jessels vrouw over handigde hen bij Jessels thuis een va lies met muntbiljetten ter waarde van 18.000 gulden. Noch bij het ministerie van finan ciën, noch bij de Nederlandse Bank kon dit bericht bevestigd worden. Tijdens een vacantielrip. Vrijdagavond heeft zich nabij Ber gen in het Belgische Henegouwen 'n ernstig auto-ongeval voorgedaan, waarvan twee Nederlandse meisjes "t slachtoffer zijn geworden. Beide meis jes maakten hun reis al liftend en hadden bij het douanekantoor van Bettignies plaats gevonden in een Bel gische auto. Nauwelijks een kilometer verder kwam het voertuig, bestuurd door de heer Dangoisse, door onbeken de oorzaak met een boom In aanra king. De bestuurder van de auto en de 28-jarige Margareta de Groote uit Amsterdam werden op slag gedood. Het tweede meisje, de 29-jarige Hanna Rodriguez de Miranda, eveneens uit Amsterdam, is Zaterdagnacht aan haat- verwondingen bezweken. Kordate slager sloeg roofoverval af. Vrijdagavond omstreeks 10 uur hebben twee gemaskerde mannen een misluk overval gepeegd op een huls aan de Vei- zerweg te Amsterdam. Omstreeks dal tijdstip werd er hard op de deur gebonsd en toen de bewoner van het huis, dat ta melijk afgelegen staat, de deur opende, stond hij tegenover twee gemaskerde mannen, waarvan de een gewapend was met een geweer, cn de ander met een pistool. De man, slager Sybrand. deed hel verstandigste wat hij doen kon, hij ging namelijk zelf tot de aanval over. Er ont stond èen hevige worsteling, waarbij Sy brand luidkeels om hulp riep. De belde gemaskerde mannen zijn tenslotte wegge vlucht. waarbij een van hen het pistool heeft verloren. De politie werd onmid dellijk door de slager gewaarschuwd, maar was te laat om de mannen nog te achterhalen. Brits Koningspaar volgend jaar naar Australië- het volgend jaar een bezoek aan Australië brengen, zo meldt de „Sunday Herald". In een bericht uit Londen. De datum kan niet vastgesteld worden zolang de datum van de algemene verkiezingen niet vast staat. In Hofkringen is het bericht niet bevestigd. =<Sïf Meisje van 3 jaar zwemt en duikt als de beste. De driejarige Fredy Smeenk uit Hengelo brengt dagelijks de bezoekers van een strandbad aan het Twentekanaal in verba zing door haar prestaties als zwemster. De jeugdige nymf be oefent de schoolslag en rug- zwemmen, maar zij is ook niet bang voor een ferme duik. In stomme verbazing vragen de toeschouwers zich af, welke plaats dit wonderkind nog ccr.s zal innemen in de Nederlandse zwemsport. De meest geestdrif- tigen zien reeds sterren verble ken en records in peilloze diep ten verdwijnen. Fruit in Limburg blijft ongepiukt. In de afgelopen week zijn de fru« prijzen in Zuid-Limburg óver de he!^- lijn sterk gedaald, zodra de uitvoer naar Duitsland was stopgezet. Dui zenden kilo's fruit zullen in de ko mende weken niet meer geplukt wor den. omdat de pluklonen hoger zullen zijn dan de opbrengst van niet door gedraaid fruit. f Zes doden bij beschieting va,n trein op Java. Vrijdag is nabfl Keboemen (midden Java) een personentrein op een trek- bom gelopen en door een gewapende bende beschoten. De beschieting kostte aaji negen burgers het leven, terwijl zes personen werden gewond De bende kon door de treinwachters, na een hevig vuurgevecht, worden verdreven. OVERDRIJVENDE WOLKEN. VELDEN. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond. Overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden, vooral in het Noorden van het land zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen en onge veer dezelfde temperatuur aOi giste ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1