N NIEUWS UIT ZEELAND E EEN STORTVLOED VAN SPEECHES IN STRAATSBURG ACTIE TEGEN INVOERING MELKSTANDAARDISATIE WALCHEREN PANTSERVERKENNERS KOMEN NAAR ZEELAND IEUWS ln een O T E D P Hongaars leger onder Russische leiding SNIPPERS De 12.000.— voor Huize „Irma" overschreden Afscheid gemeentesecretaris te Meliskerke jT-genda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1949 Maar geen echt debat De Eur. Assemblee werkte zich Vrij dag met 'n nieuwe stortvloed van rode voeringen dooi- het eerste deel van haar uitgebreide werkprogram. Zij eindigde de algemene debatten en kan thans haar volle aandacht besteden aan het commissiewerk, waarin de teksten zullen worden geschaafd van de resoluties, waarmee het comité der ministers zal worden bestookt. Reeds thans kan worden vastgesteld, dat de kern van deze resoluties zal be slaan uit een verzoek om de werk zaamheden van de Assemblee en haar commissie uit te breiden over een Dr. Herman B. Baruch naar U.S.A. vertrokken Dr. Herman B. Baruch, de schei dende ambassadeur van de Ver. Sta ten. is Vrijdagmiddag met de „Nieuw Amsterdam" naar zijn land terugge keerd. Velen hadden zich tevoren in Ritz Carlton, do balzaal aan boord van het vlaggeschip, verzameld om de heer Baruch de hand te drukken en een tot weerziens te wensen. Toen het schip op vertrekken lag. nam de scheidende ambassadeur zelf liet woord. „Ik ben", zo zeide hij. „in vele landen geweest, maar ik mag zeggen, dat Nederland een land naar mijn hart is". Dr. Baruch legde voor de pers een speciale verklaring af, waarin hij o.m. zeide: Ik heb met eigen ogen de vrucht- hare Agrarische streken in het Noor den en Zuiden van uw land aan schouwd. Ik heb diverse dagen in Zeeland en op het eiland Walcheren doorgebracht, alsmede op Texel en Terschelling, cn overal is mij van de rijde van uw landgenoten een war me ontvangst ten deel gevallen en werd my van alle zyden vriendschap betoond, welke ik nooit meer verge ten zal. Amerikaanse duikboot verongelukt De Amerikaanse onderzeeboot „Co- ehino" is op een oefenvaart in de Noordpoolwateren verongelukt. Zeven personen zijn om het leven gekomen Een nog niet bekend gemaakt aantal opvarenden werd gered. Volgens het hoofdkwartier van de marine heeft er een ontploffing in do battcrijenkamer plaats gevonden, waarna brand is uitgebroken. Marinefunctionarissen zeiden niet ze ker tc weten waar de oefeningen ge houden werden. Zij achtten het echter jm gelijk, dat zulks niet ver van de Russische wateren geschiedde. ZWEMMEN RECORDPOGING VAN MEJ. VERG AU WEN Dc bekende zwemster Raymonda Vergauwen uit Sas van Gent zal Zon dagmorgen om elf uur in het zwem bad tc Brugge een aanval doen op het Belgische record 200 m schoolslag. De 'Belgische zwemster mej. van de Kerckhovc is thans recordhoudster in 2 min. 58-8 sec. In Namen (B.) werd de jaarlijkse zwemwedstrijd door de stad gehouden Bij de dames won mej. Vergauwen uit Sas van Gent met ruime voor sprong. i Ingezonden mededeling) PLEISTER Huidtiivrig mlnrftinf KERKNIEUWS. NED. HERV. KERK. Beroepen te Zevenbergen C. W. Corts te De Kaag; te Scherpenisse (toez.) J. Brons te Leermens. Aangenomen naar '^-Gravenmoer A. E. Kollcert te Bunschoten. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Andijk (vac. S. Roos- jen) W. Wiersma te Oudega (Sm.) GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te 's-Gravenpolder Chr. v. Dam te Werkendam, die bedank te voor Herkinga; te Paterson (Halsdon Ave) Dr. C. Steenblok te Gouda. Bedankt voor Goes H. Ligtenberg to Rotterdam-W. SCHEPEN VAN EN NAAR INDONSEIfi. Naar Indonesië: Slamat, Rotterdam— Batavia. 25 Aug. te Southampton: Zuider kruis, Rotterdam—Batavia. 26 Aug. van Port Said: Borneo. Rotterdam—Batavia, 25 Aug. 630 mijl W. t. N. van Colombo: Po lyphemus, AmsterdamBatavia. 25 Aug. Mlnicoy gepasseerd. Van Indonesië: Kota Agoeng, Java- Rotterdam. 26 Aug. te Suez; Waterman, Batavia—Rotterdam. 25 Aug. in de Rode Zee; Kota Baroe. JavaRotterdam. 25 Aug. van Port Said: Overijsel. Java—Rot terdam. 25 Aug. Ouessant gepasseerd: Phrontis. Batavia—Amsterdam. 25 Aug. op de Thames. langere periode dan de toegestane maand. Het meest karakteristiek voor de eerste helft van de Assemblee is het feit, dat de Europese politieke groe pen zich niet zo vlot hebben gevormd als werd verwacht. De Franse socialis ten hebben er pogingen toe gedaan doch de bijzondere positie, die La bour inneemt, heeft de vorming van een socialistisch blok verhinderd. Het enige soliede blok, dat in de Assem blee vorm heeft gekregen, is dat der aanhangers der Europese Beweging. Zy tellen blijkens handtekeningen on der enkele resoluties bijna de helft der leden. De nationale en regionale banden schijnen vooreerst nog sterker te zijn dan de politieke kleur. Zo ook de na tionale tegenstellingen, zoals gebleken is uit herhaalde Britse schermutselin gen tussen Labour-leden en Conserva tieven. Het debat heeft tot dusver geenszins de kenmerken van een echt debat ver toond. In de lange reeks van uiteen zettingen werden de meningen eerder naast elkaar gezet en de botsingen dei meningen zal eerst in 't commissiewerk plaats hebben. Dat onder deze omstandigheden de belangstelling voor een algemene dis cussie gaandeweg is afgenomen bleek ook Vrijdag weer, nu culturele en so ciale problemen werden behandeld voor een zaal, die voor driekwart leea was. Dader van roofoverval op Aga Khan gegrepen Na een uiterst moeizaam onder zoek is de Franse recherche er ein delek in geslaagd één van de mannen, die verdacht worden van de roofover val op de Aga Khan, in Marseille op te sporen en te arresteren. H|j is de 41-jarige Louis Menaedo, die als schuilnaam Ficello voerde. Naar de „Volkskrant" bericht zyn twee daders nog steeds voortvluchtig. Zij zouden de wijk genomen hebben naar Noord-Afrika. Frans spoorwegpersoneel in Abesslnië aangevallen 50 GEWONDEN. Zes honderd Abessijnse spoorwegar beiders hebben een aanval uitgevoerd op de kantoren en werkplaatsen van dc Frans-Ethiopische spoorwegmaatschap pij te Dlredawa, dat halverwege tussen dc Ethiopische hoofdstad Addis Abeba en Djlboutin (Frans-Somaliland) is gelegen. Vijftig employé's. onder wie Fransen, Italianen en Grieken, werden gewond. Een Franse hoofdingenieur werd ernstig gewond. Ook werd een aanval uitgevoerd op de wagons van twee treinen, die ln het sta tion van Diredawa gereed stonden om naar Djibouti te vertrekken. Het spoorwegverkeer tussen Addis. Abe ba en Djibouti is gestaakt. Het zal niet worden hervat voordat de Ethiopische re gering waarborgen heeft verstrekt voor de veiligheid. In het begin van dit jaar heeft Ethi- opisch personeel, dat dienst deed op het zelfde traject Addis-Abeba—Djibouti, ge durende twee maanden gestaakt. De sta king werd op zeven Maart j.l. na persoon lijk ingrijpen door keizer Haile Selassie, beëindigd. Tegen do S.S.-er Kipp. die dc om streken van Haarlem als politle-officier Hof de doodstraf geëist. Twintig doden werden op zijn rekening geschreven. Hij wist destijds vla Spanje naar Argentinië te ontkomen. Het verdachtenbankje bleef nu dus leeg. Dc Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. E. van Klclfens. die een kort routinebezoek aan Nederland heeft gebracht, zou Zaterdagochtend naar de Ver. Staten terugkeren. Zeeland nam tot nu toe gunstige positie in. Vetgehalte van de melk zou verminderen. Naar vjj vermmei. zal Maandag a.s. tc 2 uur in dc Prins van Oranje te Goes door de diverse Iandbouwor. ganisatlcs in de provincie cn dc Zeeuwse Mclkfederaties een grote vergadering worden belegd om te protesteren tegen de plannen van de regering om ook in Zeeland de dan de beteugeling van de onreële concurrentie. Na de bevrijding werd deze toestand door Den Haag gecon tinueerd. Een toestand, die allerminst valt toe tc juichen, omdat dc molk. zoals die door de koeien wordt gege ven, gemiddeld een vetgehalte heeft van 3.6 terwijl de melk, die de consument in huis krijgt, slechts een vetgehalte van 2.5 bezit. Boven dien moet die consument de stan. daardisatie gedeeltelijk zelf betalen: in Zeeland, waar het vetgehalte nog steeds een procent hoger is dan el. melkstandaardisatie, zoals die reeds ders. betaalt hij per liter minder dan in de andere tien provincies! Wanneer men het bovenstaande in gedachten houdt, is het wel duide lijk. dat men zich in Zeeland met hand en tand wil verzetten tegen de plannen om de standaardisatie ook in deze provincie in te voeren. Daar komt by. dat de veehouders niet zelf meer melk zullen- mogen slUtcn. Dat betekent, dat bijna 1000 Zeeuwen een belangrijk deel van hun broodwinning verliezen! in de andere provincie'» bestaat, in te voeren. Het ligt in de bedoeling een petitionnement op te stellen, waarin de minister wordt verzocht van deze plannen af te zien. Reeds voor de oorlog werd in Ne- derland over eventuele invoering van standaardisatie gesproken. Men wilde daardoor de onreële concurren tiemogelijkheden wegnomen en te vens een minimum vetgrens voor'de melk vaststellen. In November 1940 werd deze standaardisatie voor het gehele land inderdaad ingevoerd, met uitzondering van Zeeland en wel door deDuitsers, die uiteraard hiermede andere bedoelingen hadden Veldslag van 24 uur in het Grammos-gebergte De radio van de Griekse partisanen heeft Vrijdag gemeld, dat het rege ringsoffensief in het Grammosgebergte na een veldslag van 24 uur geëindigd is. Volgens deze radiozender is de aan val weerstaan met behulp van zware artillerie. Een gehele regeringsdivisie zou vernietigd zijn. Volgens een communiqué van de Griekse generale staf is bij de ooera- ties in het Grammosgebergte op de Griekse strijdkrachten gevuurd van de Albanese grens af, waarbij het rege ringsleger verliezen leed. Twintig lij ken van Albanese soldaten waren vijf km. binnen de Griekse grens gevonden en zeven Albanezen werden op dezelf de plaats gevangen genomen. Handelsreizigers in verzet tegen prijsverhoging N.S. Het bericht, dat de spoorabonnementen begin September met 15 procent zuilen worden verhoogd, heeft in de kringen der georganiseerde handelsreizigers en -agen ten grote verontwaardiging gewekt. Dien tengevolge heeft de Bedrijfsunie zich de zer dagen met een protest gewend tot de directie der Nederlandse Spoorwegen en tot de minister van verkeer en waterstaat. Zij heeft er b(j de min. op aangedrongen, de genomen maatregel alsnog in te trek ken. Ter motivering van haar verlangen wordt allereerst naar voren gebracht, dat deze maatregel is genomen zonder voor afgaand overleg met het bedrijfsleven. Verder wordt in he licht gesteld, dat de ze maatregel moet leiden tot verhoging van het kostenpeil en dat met name klei ne zakenlieden en handelsagenten hier door ernstig worden gedupeerd. Het met vergunning der Amerikaanse bezettingsautoriteiten verschijnende Weense dagblad „Wiener Kurler" bevatte een bericht, inhoudende dat de leiding van het Hongaarse leger geheel in handen van Sowjet-Russische officieren is over gegaan. Volgens het blad wordt het Hon gaarse ministerie van landsverdediging te Boedapest geheel door vier generaals en twee kolonels van het Sowjet-Russische leger beheerst. Van de zogenaamde „Sow jet-Russische verbindingsofficieren", zijn er meer dan veertig bij de Hongaarse strijdkrachten gedetacheerd, terwijl ook in elk der commandobureaux van dc vier militaire districten, waarin Hongarije is verdeeld, twee Sowjet-Russlschc verbin dingsofficieren werkzaam zijn. Nieuw model bankjes van 100 gulden. De directie van de Nederlandse Bank N.V. maakt bekend, dat zij binnenkort, naast de thans circule rende bankbiljetten van 100, bank biljetten van dezelfde coupure van een nieuw model in het verkeer zal brengen. Politie maakte te veel processen-verbaal. Voor de kantonrechter te Heerlen stond Donderdag een chauffeur van de N.V. In ternat Autobusondememing (IAO) te Eijgelshoven terecht, omdat hij in de ge meente Nieuwenhagen, in verband met het feit. dat een reiziger te laat had la ten weten, dat hij wilde uitstappen, zijn bus dertig meter voorbij de aangegeven halte had laten stoppen. De verdediger wees er in zijn pleidooi op. dat de laatste tijd in de gemeente Nieuwenhagen een opvallend groot aantal processenverbaal wordt opgemaakt voor soortgelijke kleine overtredingen. Als gevolg van wat de ver dediger noemde „een ongezonde verbali seerzucht" zag de betreffende autobus onderneming de laatste weken zelfs een dertigtal verbalen tegen haar chauffeurs opmaken. De verdediger vroeg de aan dacht van de kantonrechter voor dit ver schijnsel. Deze laatste gaf naar aanleiding hier van te kennen, dat naar zijn mening vele politiemannen te snel hun toevlucht ne men tot verbaliseren. Hij zeide op het standpunt te staan, dat heel vaak in plaats van een proces-verbaal een waarschuwing de voorkeur verdient en dat pas in geval van herhaling tot verbaliseren dient te worden overgegaan. Bovenvermelde chauffeur werd dan ook vrijgesproken. Weer uitstel van de Voorunie Volgens „De Nieuwe Gids" zou de vorming van een Voor-Unie der Be- neluxlander. opnieuw met drie maan den worden uitgesteld. Het blad acht dit onaanvaardbaar en dringt er bij de betreffende regeringen op aan de Voor-Unie zo spoedig mogelijk in de geest van het protocol van 13 Maart te verwezenlijken. Van bevoegde zijde te Brussel werd ons medegedeeld, dat over een uitstel van de Voor-Unie niets be kend is. Belgen roken minder sigaren, maar meer sigaretten, In het eerste halfjaar van dit jaar rookten de Belgen 35 millioen sigaren tegenover 44 millioen in de zelfde periode van 1948. In de eerste zes maanden van 1939 bedroeg het verbruik van sigaren 84 millioen stuks. Daarentegen rookt men in België steeds meer sigaretten. In de eerste helft van 1949 bedroeg "t verbruik hiervan niet minder dan 4.127 milliard stuks, of 57 procent meer dan in 1939. In vergelijking met de eerste helft van 1948 is even wel een achteruitgang met 9 pro cent waar te nemen. Aan de Modevakschool E.N.S.A.I.D. te Breda slaagden voor het examen costumière de dames J. Wattel te Middel burg cn E. Volmer te Veere. Op de Internationale Bakkerstentoon- stelling te Doetinchem behaalde de heer P. v. d. Linde Jr. te Vlissingen een zeer eervolle vermelding en een tweede prijs. De belangstelling blijft onverminderd voortduren De 12.000 voor Huize „Irma" is overschreden! Arnemuiden, een van de vier Walcherse dorpen, waar nog geen collecte was geweest, kon na het legen der bussen een bedrag van 358 af dragen. Verder blijven vele giften van por. ticulieren en instellingen binnenko men. Het is ondoenlijk deze hier alle te vermelden, maar wel willen we even noemen een gift van 100.een be drag van f 31.50 ingezameld door net personeel van het Gasthuis Oostwal te Goes, 25.geschonken door het Ne derlands Loodswezen te Vlissingen en een bedrag van 27.41, ingezameld tij dens een bruiloft te Aagtekerke. Bij het feestvieren werd „Irma" niet ver geten. Noemen we verder nog een blijk van medeleven vanuit het verre Leeuwarden. De belangstelling voor „Iima"-actie blijft onveiilauwd voort duren, en de bijeenzameling van gel den wordt dan ook onverdroten voort gezet. Het doel is zoals bekend f 20.000 Reeds echter heeft de oproep van het comité zoveel resultaat opgeleverd, dal begonnen kon worden met de voorbe reidingen tot hulpverlening. Jongetje viel uit boom ERNSTIG GEWOND DOOR HEKPUNT Vrijdagmorgen was het zevenjarig zoontje van de familie van Poelje uit de Beursstraat bij de St. Jacobs- kerk in een boom geklommen. Plot seling brak een dode tak, waarop de jongen steunde af en hy viel juist op het ijzeren hek. dat langs het oude kerkhofje staat. Een spijl drong hem in de zij, die open scheurde en tussen twee ribben door kwam de punt in de onmiddellijke omgeving van een der longen terecht. Aanvankelijk meende men, dat de long zelfs ge raakt was. maar naar later bleek was dit niet het geval, Het ventje wist zich nog zelf van het hek te bevrijden en probeerde naar huis te komen, maar onderweg zakte het toch in elkaar. Medische hulp was spoedig aanwezig en per ambulance-auto werd de jongen naar het St. Joseph-ziekenhuis overge bracht. Zijn toestand was Vrijdag avond nog zeer ernstig. Waterschap „De Breede Watering bew. Yerseke" f 55.000 VOOR VERBETERING VAN GLOOIINGEN. Het Waterschap „De Breede Wate ring Bewesten Yerseke" kwam Vrij dagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes in vergadering bijeen. Aanwe zig waren 25 ingelanden, tezamen 34 stemmen uitbrengend. Na de opening door de ...dijkgraaf, de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge, werd het ver slag 1948/1949 onveranderd goedge keurd en werd de rekening 1948/1949 vastgesteld. Het batig slot over .het dienstjaar 1948/1949 bedroeg 19.733.22, De commissie, die de bescheiden had gecontroleerd, adviseerde bij monde van de heer Polderman in de polder boekhouding een afzonderlijke kapi- taalsdienst in te stellen, zoals dat bij gemeenten gebruikelijk is. Het bleek, dat de aanbesteding van de werken bij dijkpaal 15 40.000 meeviel en de werken te Yerseke 15.000, zodat deze 55.000 zullen worden aangewend ter verbetering van de glooiingen. Aan het daarvoor in aanmerking komende personeel van het waterschap zal de bekende 2%- gratificatie worden verleend. Vastgesteld werden de tarieven van de havengelden van het haventje te Kattendijke. Besloten werd tot dem ping van een gedeelte watergang in de gemeente Kapelle en tot overdracht in beheer en onderhoud van weggedeel ten aan de gemeenten Goes, Kruinin- gen en 's Heer Arendskerke. Deze weggedeelten hebben n.l. aan één of beide zijden straatvorming ondergaan, waardoor het waterschap het recht heeft deze gedeelten in beheer terug te geven aan de betreffende gemeen ten. Het punt voorkomende zaken le verde niets op. De vergadering werd hierna gesloten. DOKTERSDIENSTEN. Middelburg: de heer W. L. Pel, arts Rouaansekaai 11, tel. 2585. Koudekerke, Westkapelle, Zoutelande: dr. M. Huygens. De Wiezei, Westkapelle. teL K 1188—316. Apotheken Middelburg: Apotheek Non- hebei. Lange Delft 133. tel. 2538. Vrijdagavond heeft de gemeente secretaris van Meliskerke de heer J. Jakobsen, afscheid gienomen van de gemeenteraad in verband met zijn vervroegde pensionnering. Burgemeester A. J. Huijsman sprak in zyn openingswoord blijdschap uit over de koninklijke onderscheiding, die aan de heer Jakobsen te beurt viel. Nadat mededeling was gedaan van de goedkeuring op het raadsbesluit om per 1 Augustus de functie van secretaris en ontvanger te combine ren, sprak de heer Jakobsen een af scheidswoord, Het verheugde hem, dat hij na een afwezigheid van een jaar in varbancl met zfln ziekte thans weer aanwezig kon zijn. In spreker's 33-jarige ambsperiod'e is er veel gebeurd. Hy had eenter zijn ar beid steeds - met genoegen verricht. God gaf hem daartoe de kracht. Spreker memoreerde de aangename samenwerking met drie burgemees ters en richtte ook woorden van dank tot B. en W.. de raad, het gemeente- personeel en de bevolking Burgemeester Huijsman beant woordde de rede. Hy bracht aan de vertrekkende secretaris dank voor het geen hy had verricht en verze- ■kerde zijn vriendschap steeds op prijs te hebben gesteld. Hy heeft zien óp uitnemende wyze van zijn taak ge kweten en voor zijn medemensen al les over gehad. Ook tot mevrouw Jakobsen werd een woord van dank gericht. Daarna werd als afscheidsgeschenk een foto van het gemeentehuis aangew boden, terwijl mevrouw Jakobsen bloemen ontving. Het woord werd vervolgens gevoerd door de wethou ders K. Dekker en Jac. Francke en. door de heren W. de Buk, raadslid, A. Davidse, oud-ontvanger, I. v. d. Jagt en W. Wolf, oud-ambtenaren, H. Jansen, hoofd van de school voor L.O. op Geref. Grondslag, G. Beukel- man, hoofd van de school der vereni ging voor Geref. schoolonderwijs, J. de Korte, oud-raadslid, die o.m. bij de installatie van de heer Jakobse aanwezig was. J. Munter, oud-ge meenteveldwachter, S. van Keulen, gemeentewerkman en J. Stro, agent van politie. Hierna legde de nieuwe gemeente secretaris, de heer W. H. v. d. Heij den, in handen van de voorzitter de vereiste eden af, waarna hij door burgemeester Huysman werd toege sproken. De heer v. d. Heijden beant woordde deze rede. Tenslotte dankte de voarzitter nog het scheidende raadslid, de heer I. Matthijssen voor al het geen hij in zijn zittingsperiode in het belang van de gemeente ge presteerd had. Franse dcxfen naar hun laatste rustplaats De tijdens de laatste wereldoorlog te Nieuw- en St, Joosland gesneu velde Franse militairen, die op de nieuwe begraafplaats ter aarde wa ren besteld, zijn thans door de Dienst van de Identificatie opgegraven. En kele stoffelijke overschotten zijn naar Frankrijk vervoerd,terwijl er ook enkele opnieuw ter aarde zijn besteld in Kapelle, Vlissingen VOOR HET NAEREBOUT- STANDBEELD. Bij onze redactie kwamen nog drie giften binnen voor het Naerebout- standbeeld, namelijk van F. A de K. 1.—. van A. R. te Den Haag 10.— [en van F. 6.50. UITZENDING VAN KINDEREN. Donderdagmorgen, 25 Aug. zyn door bemiddeling van 't Cenfcr. Gen. voor Kinderherstellingsoorden en Vacantiekolonies, afd. Vlissingen, zeven kinderen naar het kolonienuis „Ketelaar" te El Ie com uitgezonden op verzoek van de schoolarts en de huisartsen. Deze bleekneusjes zullen voorlo pig gedurende 5 weken in deze ge zonde omgeving vertoeven, om op krachten te komen. Begin Sept. a.s, zullen nog 10 Vlissingse kinderen voor rekening van de stichting Bio-vacantie oord naar het herstellingsoord van deze stichting worden uitgezonden. 50-JARIG JUBILEUM BIJ DE KON. MIJ „DE SCHELDE" Op 26 Augustus was het 50 jaar ge leden, dat de heer A. F. v. Luijk als leerjongen in dienst 'trad bij de ketel makerij van de Kon. Mij „De Schelde". Vrijdagmorgen werd hij bij het begin van de arbeid hartelijk gecomplimen teerd door chefs en collega's. In de loop van de ochtend werd hy by de directie ontboden, waar hij de gebrui kelijke gelukwensen en een gratifica tie ontving. In de huiselijke kring werd daarna het jubileum vol opge wektheid gevierd. AANRIJDING. Vrijdagmorgen omstreeks half twaalf had op de Vlissingse straatweg ter hoogte van de Prinses Beatrixlaan te Koudeker ke een aanrijding plaats tussen een auto en een tractor. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor en naar de schuld vraag, wordt een onderzoek ingesteld. AUTOBUS KWAM IN HET NAUW Donderdagavond geraakte in de Paul Krugerstraat te Vlissingen een autobus van de Stoomtram Walche ren in moeilijkheden doordat een vrachtauto van „De Schelde" plotse ling stopte. Om een aanrijding met zijn geheel met passagiers gevulde bus te vermijden, week de buschauf feur naar links uit. Hy reed over het fietspad en het ürottoir en bracht zyn wagen in een voortuintje voor de nis- senhutten tot staan. Er was nog al wat schade aan bus. hek en tuintje, maar de inzittenden van de bus kwa men met de schrik vry. Middelburg ZWEMDEMONSTRATIE. De Middelburgse Reddings-, zwem- en poloclub „Luctor et Emergo" organiseert op Zaterdag 3 September een propagan- da-zwemmiddag met wedstrijden voor kinderen en ouderen, een reddingsdemon stratie en een polowedstrijd. Men heeft hiermede de bedoeling om te laten zien. dat er in Middelburg, ondanks primitieve middelen, toch op zwemgebied activiteit bestaat. Het 43ste esikadron bestemd voor Indonesië Het 43e zelfstandige verkennings eskadron van het depot pantserwa gens te Amersfoort, dat reeds enkele malen demonstratie- en oefenritten heeft uitgevoerd door verschillende delen van Nederland, zal thans éen bezoek brengen aan Zeeland. Deze afscheidsrit het is de laat ste, welke door dit eskadron zal wor den gereden voor zijn vertrek naar Indonesië vangt aan op 30 Augus tus en eindigt op 2 September. De route, die gevolgd zal wordèn, gaat op 30 Augustus van Bergen-op-Zoom over Biezelinge, 's-Gravenpolder, Kwadendamme naar Oudelande. Op 31 Augustus zal het eskadron te Hansweert over de Schelde worden gezet en via Sluiskil en Philippine naar IJzendijke rijden. In de namid dag zal te Eede het feit worden her dacht. dat H.K.H. Prinses Wilhelmi- na. hier als Koningin het land betrad na de bevrijding van het Zuiden. Op 1 September steekt het eskadron de Schelde over naar Vlissingen en voert een rit uit naar Westkapelle. De te rugkeer via Middelburg en Goes naar Bergen-op-Zóom geschiedt op 2 Sep tember. Tijdens de ritten op 31 Augustus en 1 September zullen gevechtsoefenin gen worden uitgevoerd tegen eigen onderdelen van het eskadron. Droog Ossendrecht wordt geholpen Het door de droogte wel erg getrof fen Ossendrecht, waar verschillende welputten op de boerderijen droog staan, wordt nu weldra uit de moei lijkheden geholpen Deze week is de waterleidingmaatschappij Zuid-Beve land begonnen met de gemeente op haar net aan te sluiten. Aftreden ir. H. O Wesseling als directeur Kon. Mij- „De Schelde" Naar wij vernemen zal ir. H. C. Wesseling als directeur van de N.V. Kon. Mij „De Schelde" od Woensdag 31 Augustus a.s. om 3 uur in het Scheldekwartier officieel afscheid nemen. NIEUWE PANDEN IN DE LANGE DELFT Onderhands werd door het architecten bureau Rothuizen en "t Hooft aanbesteed de bouw van twee bedrijfspanden in de Lange Delft te Middelburg voor rekening van E. Bos en J. A. Montaan te Middel burg. De volgende inschrijvingen kwamen binnen: Aannemersbedrijf Van Loo, Vlis singen. f 97.700; M. Walraven en Zn.. Mid delburg. f 101.180; N.V. Aannemingsbe drijf v. h. Van Bocle en Van Eosteren. Den Haag, f 101,200; C. V. Aannemingsbe- dr. Proper. Oegstgeest, f 102.180; S. A. Versluys. Middelburg, f 105.286; S, A. Almkerk. Middelburg, f 106.160; J Ver flage, Middelburg, 106.245. In Mei j.l. heeft de Kon. Ned. Lawn- tennisbond zijn 50-jarig bestaan gevierd met een groot internationaal tennistour- nooi in Noordwijk en feestelijkheden in Den Haag. Als fase van het feestprogram ma is nu op Zondag 28 Augustus aan de beurt de zg. steden-uitwisseling. Een groot aantal teams van tennisclubs uit 't Westen gaat op bezoek bij clubs elders in het land. Zo krijgt de Middelburgse Lawntennisclub morgen bezoek van twee teams van de Rotterdamse tweede klasse club Racketeers. De wedstrijden worden gespeeld van 10 tot 17 uur op twee banen op de gemeentelijke sportterreinen. Vrouwenpolder SOUBURGS KERKKOOR ZONG IN VROUWENFOLDER Ten bate van het Restauratiefonds der Ned. Herv. Kerk te Vrouwenpol der hield het Ned. Herv. Kerkkoor van Souburg, onder leiding van zijn dirigent, de heer J. Hekhuis, een ge slaagde uitvoering te Vrouwenpolder. De avond was vrij goed bezocht en wat het Kerkkoor ten gehore bracht was zonder meer goed te noemen. Hoe zeer de aanwezigen het zingen op prijs stelden, bleek wel uit de op brengst van de collecte. De heer Hek huis bracht voorts nog enkele koraal- spelen ten gehore. Nieuw- en St. Joosland COLLECTE „IRMA". De collecte voor „Irma" heeft te Nieuw en Sint Joosland opgebracht 93,—. GUNNING BESTRATINGS- EN RIOLERINGSWERKEN NIEUWBOUW. De raad van Nieuw- en St. Joosland kwam Donderdagavond in openbare ver gadering bijeen. Ged. St. hadden bericht, dat geen extra bouwvolume over 1949 kon worden gegeven, wat door de raadsleden, gezien de dringende behoefte aan wonin gen, ten zeerste werd betreurd. Met al gemene stemmen werd besloten enkele verzkeringen voor de gemeente aan te gaan en wel een wettelijke aansprake lijkheidsverzekering voor gemeente diensten en bedrijven, w.o. de haven, een w. a.-verzekering voor de brandweerauto en een vöor de motorspuit. 20 werd be schikbaar voor een wapenschildje in de nieuwe Statenzaal. Men besloot toe te treden tot de gemeenschappelijke rege ling inzake schooltandverzorging. De ri- olerings- en bestratlngswerken van het nieuwe bouwplan werden gegund aan de laagste inschrijver, de N.V. Aannemersbe drijf Zeeland te Middelburg voor de som van f 34.625.—. Tenslotte bracht de voor zitter dank aan de scheidende raadsleden. Grijpskerke RAADSVERGADERING. De gemeenteraad van Grijpskerke komt Dinsdag a.s. in vergadering bijeen. Als voornaamste punt vermeldt de agenda 't afscheid van de seretaris. Westkapelle GEMEENTERAAD Woensdagavond 31 Augustus om acht uur komt de raad van Westkapelle in openbare vergadering bijeen. Punten van behandeling zijn: Ingekomen stuk ken; Salaris gemeente-geneesheer; Rondvraag. MIDDELBURG. Maandag Kunstmuseum: Schilderijen - expositie Prinses Wilhelmina, 10-;-12.30 en 1.30—5 30 uur; Vleeshal Markt: Zeeuws Oorlogsmuseum. 10—12 cn 2— 4 uur: Electro: ..Zij winnen de slag" (a. 1.), 7 en 9.15 uur; Schouwburg: „Vier stappen in de wolken" (18 j.), 8 uur. Dinsdag Kunstmuseum: Schilderen expositie Prinses Wilhelmina. 10—12.30 1.30—5.30 en 7—9.30 uur; Vleeshal: Zeeuws Oorlogsmuseum, 1012 en 2 4 uur: Eelctro: „Harald. de Zweed se Robin Hood", 7 en 9.15 uur, vlissingen. Zaterdag, Alhambra. „Het spookhuis". 7 en 9 uur: Luxor. ..De avonturen van Rex en Rinty". 7 en 9 u.; Wielerwed strijd voor amateurs, 2 uur; Museum, Tentoonstelling Piet Bulthuis, 10— 12.30 en 1.30—5 uur. Zondag, Voor bioscopen zie Zaterdag: Museum. Tentoonstelling Piet Bult huis, 1.30—5 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2