PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hoe Oost-lndonesië zelfstandig werd Washington wil devaluatie van 20 pCt. voorstellen M BILT CONTROLERENDE AMBTENAREN PLEEGDEN ERNSTIGE FRAUDE DE RONDE TAFEL-CONFERENTIE Dit geldt voor het Pond en ook voor de gulden Deze week r Minister M. Hamelink vertelt Wordt Formosa een Amerikaanse kolonie? 192e Jaargang - No. 209 u Hf Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. vaD de Velde en F. B den Boer. Ad). W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balilntijn, Pl.verv.: VV. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; £r. p. p. t 4.15 per kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 27 Aug. '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 2 J P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vlisslngen Walstr 58-üO. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) - M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 63, teL 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. BogardstrM^JtKbJch^ Volgens de New Yorkse correspondent van de „Financial Times" zul- len de Amerikaanse afgevaardigden bij de onderhandelingen te Washing, ton een devaluatie van ten minste 20 van het pond sterling voorstel, len. Deze devaluatie zou tlan gevolgd worden door die van de Noorse, Deense, Nederlandse, Zweedse en Franse munten. Verder zou aan Engeland ver zocht worden gedeeltelijk af te zien van 't systeem der tweezijdige han delsovereenkomsten ten gunste van internationale vrijhandel. Een ander voorstel is het investeren van Ame rikaans particulier kapitaal in En geland. ae dominions en de koloniën te vergemakkelijken. Die kapitalen zouden gevrijwaard moeten worden tegen nationalisatie en de dividen den zouden ongehinderd naar de Ver. Staten moeten kunnen toevloei en. De Amerikanen zullen zich van hun kant verzetten tegen elk voor stel tot verhoging van de goud prijs. Van Britse zijde werd uiteengezet, dat Engeland by de k~mende finan. ciële onderhandelingen geen nieuwe lening of in andere vorm dollarhulp Twee feiten overheersen deze week alle andere gebeurtenissen: de ge ruchtmakende bezuinigingen in Enge land, waar Cripps overhaast terug keerde van zijn ziekteverlof en prompt daarna bezuinigingen van ingrijpende aard werden afgekondigd. Deze bezui nigingen worden nu gevolgd door Amerikaanse berichten over een op handen zijnde devaluatie van pond en gulden. Voorlopig bieden deze ge ruchten nog weinig houvast. Maar lang zal het niet duren eer er zeker heid bestaat. Het andere feit van grote betekenis was het begin van de Ronde Tafel conferentie in Den Haag. De bespre kingen droegen de eerste dagen een vriendschappelijk karakter en men krijgt de indruk, dat er slechts enkele geschilpunten zullen ontstaan. De ver wachtingen zijn niet pessimistisch, maar voorspellen is moeilijk en over het uiteindelijk resultaat van de R.T.C. valt dan ook weinig te zeggen. De Jeugd van Nederland demon streert op een door H.M. de Koningin geopende tentoonstelling en dat zij dit doet valt toe te juichen. De jeugd im mers omvat 46%. van het Nederlandse volk enhet beste deel, waarvan Nederland het in de toekomst moet hebben. Als dit volksdeel, deze jeugd des vaderlands, gezond idealisme en toe- komstvertrouwen tot uiting brengt, dan is dit een hoopvol verschijnsel. Het Indische Staatsblad heeft deze week een belangwekkende medede ling gebracht. Dr. Beel, die korte tijd hoge commissaris van de Kroon in In donesië is geweest, heeft thans voor zijn werkzaamheden in deze functie bij zijn Nederlandse ministerspen sioen een Indisch pensioen gekre gen van 12.000 per jaar. Een nor maal mens spert bij het niet in het Nederlandse Staatsblad gepubliceerde bericht zijn ogen van verbazing open. Het geld was vlug verdiend Trouwens nog een bericht trok de aandacht. Nederland zal aan Australië, dat ons in de Indonesische kwestie allesbehalve goede diensten bewees, al zat er een Australiër in de Com missie voor Goede Diensten, voor de hulp, ons tijdens de oorlog verleend een zeer aanzienlijke schadevergoe ding verlenen. Als wij nu eens aan onze andere geallieerden een verzoek deden om schadevergoeding voor de vernielin gen, tijdens de oorlog hier aangericht. Duitsland immers betaalt niets, en an deren ook niet De laatste Oorlogsvrijwilligers keren uit Indonesië terug. De „Grote Beer" bracht er deze week weer 1200. Een eresaluut voor deze go.ede Nederlan ders, die onder uiterst moeilijke om standigheden voorbeeldig hun plicht vervulden! De bezuinigingen, de dreigende de valuatie in Engeland noemden wij reeds. In Frankrijk brandden de bossen en tientallen mensenlevens zijn verloren gegaan in een catastrofe, waarvan de geldschade nauwelijks becijferd kan worden. Men zou hier kunnen spre ken van een ramp, als er geen twijfel bestond over de vraag, of het niet be ter is, te spreken van een misdaad. Nog steeds staat namelijk niet vast. of deze bosbranden gesticht zijn, of als gevolg van onachtzaamheid bij toe val uitgebroken. De partijtegenstellin gen in Frankrijk zijn groot en bepaal de groepen deinzen niet terug voor sabotage, ook al zouden daar mensen levens mee gemoeid zijn. Von Manstein verweert zich als laatste Duitse opperofficier die voor een Britse rechtbank verschijnt. Hij heeft scherpe pijlen op zijn boog en wenst, zoals volgens zijn rang zijn recht is, dat hij gevonnist zal worden door een krijgsraad, bestaande uit maarschalken. Helaas, men zal Von Manstein niet tevreden kunnen stellen. Engeland heeft niet voldoende maar schalken. Moskou was deze week ook weer ac tief. Finland kreeg een offensief te doorstaan, maar de Finse regering bleef dc toestand volkomen meester aan Amerika zal vragen. Ook zal Engeland niet aandringen op verho ging van de goudprys. Waarnemers te Washington verwachten echter wel, dat Engeland de stryd die het te Parijs heeft gevoerd voor een groter aandeel in de Marshall-hulp voor het tweede jaar van het Euro. lese herstelprogramma, tc Wash, zal voortzi uiston Zoals rtzetten. bekend is. heeft Engeland zyn dollarbehoeften voor genoemde periode geraamd op IY2 milliard dollar. Sommige andere Europese landen trachten Engelands toewij zing te verlagen tot minder dan 950 millioen dollar. Ook wordt verwacht, dat Enge land verlichting zal vragen van de beperkingen, die de E.C.A. heeft in- festeld op de wijze en plaats van esteding van de Marshall-dollars. De Daily Herald, het orgaan van de Attlee-regering, heeft voor het eerst haar onvoorwaardelijke oppositie te gen devaluatie opgegeven. Het blad zegt, dat de Britse regering de Ameri kaanse eis tot devaluatie bij de ko mende besprekingen in Washington zal aanvaarden, indien aan de Britse goederen op de Amerikaanse markt zekere voordelen wovden geboden. Ook heeft, de Zuid-Afrikaanse rege ring haar tegenstand tegen devaluatie opgegeven. De Amerikaanse minister van finan ciën heeft toegegeven, dat de kwestie van de devalutie in Washington be sproken zal worden. Reeds eerder werd bekend, dat ook minister Lieftinck aan de besprekin gen zal deelnemen. Clandestien gedrukte bonkaarten werden uit de drukkerij der fa. Enschede gesmokkeld. Misdrijf kon pas na enige jaren achterhaald worden. De economische recherche van de Haarlemse politic heeft thans mede delingen verstrekt over het onder zoek naar een bonnenfraude, die in de periode van eind 1946 tot eind 1947 heeft plaats gehad bij de Gra fische Inrichting N.V. Johan En. schedé en Zoon te Haarlem en in de contróle.afdeling van de P.T.T. in dat bedrijf Door deze fraude kwamen ongeveer 4000 bonkaarten voor tabak en levensmiddelen in de zwarte handel terecht. Zij ver tegenwoordigden een zwarte waarde van enkele tienduizenden guldens. Aangezien de kaarten voorzien wa ren van inwisselstrokenv vermenig vuldigde deze fraude zich tot een duizelingwekkende omvang. De fraude werd op een zeer ge raffineerde manier uitgevoerd. Een ambtenaar van de P.T.T.-comróle in genoemd drukkerijbedrijf gaf clan destien blanco vellen, bestemd voor het drukken van distributiekaarten, af aan twee leden van het perso neel van de firma Enschedé, die deze vellen bij de te drukken op lage voegden. Nadat de op deze wijze onderge schoven veflen gedrukt waren, bracht dezelfde P.T.T.-ambtenaar ze via de speciale uitgang van de con trole-afdeling buiten het gebouw, waarna de distributiekaarten In de handel werden gebracht. NEGEN ARRESTATIES. De recherche heeft wegens deze fraude negen verdachten gearres- Generaal Joseph Lawton Collins, wiens benoeming tot opvolger van generaal Bradley tot chef van de Amerikaanse generale staf wordt verwacht. en heeft Moskou geen reden gegeven tot ingrijpen. Met kalmte en doortas tendheid, maar evenzeer met omzich tigheid hebben de Finnen dit varken tje gewassen. Ook Tito, de ronde maarschalk van Joego-Slavië, heeft het niet gemakke lijk. Moskou geeft hem de ene spelde- prik na de andere en het kussen, waarop de rode, maar niet communis tische dictator zetelt, moet geen aan gename zitplaats voor hem zijn. Er dreigt een Russisch ingrijpenOf het zover komt, houdt de toekomst in haar schoot verborgen. Want wel is Rusland vindingrijk als het er op aan komt, kabaal in vreemde landen te schoppen, maar Tito heeft een stevige aanhang in Joego-Slavië zelf en het zou ons niet verwonderen, als Moskou ditmaal weinig succes boekt. En nu maar wachten, wat er waar is van de devaluatiegeruchten.... teerd, waarbij twee leden van het personeel van de firma Enschedé en een 50-jarige P.T.T.-ambtenaar. De andere verdachten zijn opkopers en handelaars. De fraude kon een dergelijke om vang aannemen, doordat de firma Enschedé geen controle kon uitoefe nen op de ambtenaren van de P.T. T.-controle. Deze beschikten in het bedrijf over een aparte uitgang en een verzoek van de drukkerij om deze ambtenaren bij het naar huis gaan te mogen fouilleren, werd door de P.T.T. geweigerd naar aanleiding van protesten van het P.T.T.-perso neel, dat aanvoerde een eed te heb ben afgelegd. Het onderzoek heeft een zolange tijd in beslag genomen, omdat de in roulatie gebrachte dis tributiekaarten, die frauduleus wa ren gedrukt, natuurlijk ln geen en kel opzicht van de officiële kaarten te onderscheiden waren en.de frau de dus pas na geruime tijd werd ontdekt. Burgemeester van Hamburg antwoordt dr. Drees De burgemeester van Hamburg, Brauer. beeft dezer dagen geantwoord op een uit nodiging van de Nederlandse minister president dr. Drees. Brauer verklaart, dal hij te gelcgerer tijd gaarne gebruik zal maken van het aanbod, dr. Drees in Ne derland te bezoeken. Tevens zou Hamburg zich verheugen dr. Drees als gast te mo gen begroeten. J' 88888 bracht uitkomst. Een 14-jarige jongeling, die Donderdagmiddag om vijf uur zijn kantoor op één der Amster damse grachten wilde verlaten, vond alle deuren gesloten. Hij belde het alarmnummer der politie „88888" en reeds enkele minuten later reed een ladder wagen van de brandweer voor. Een brandwacht schoof een raam op de tweede étage open en gemoedelijk daalde de knaap naar de begane grond af. Een nieuwe service van politic- brandweer. "V Gevallen voor het vaderland De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zyn gerapporteerd. Koninklijke Llandmacht: Adj..onderofficier W. J. Rühülessin, afkomstig uit Den Haag. Sold. G. Ensink. afkomstig uit Hoorn (N.-H.). Wachtmeester C. M. Pluk, afkom, stig uit SfevensbeekSt. Anthonis (N-B.). Koninklijke Ned-Ind. Leger. Gesneuveld 4 Augustus 1949: Mil. soldt. 2e kl. inf. Lytsman, af komstig uit Indonesië en 10 andere leden van het KNIL, allen afkomstig uit Indonesië. Ver. Staten stellen groot belang in Soerabaja. Volgens de Haagse correspondent van de New York Times stellen de Ver. Staten veel belang in de Ne derlandse marine-basis te Soeraba ja en hij verwacht, dat de Ameri kaanse regering aan de gedelegeer den van de R.T.C. duidelijk haar mening hierover zal kenbaar maken. Reeds zou Washington de Indone siërs en de Nederlanders hebben medegedeeld, dat de V.S. enorm belang hebben bii het voortbestaan van een sterke nasis te Soerabaja als onderdeel van het defensieplan voor het gebied van de Stille Oce aan. De Indonesiërs hebben zo goed als geen marinestrijdkrachten, zo dat als meest practische oplossing gezien wordt, dat de Nederlanders hun militaire positie te Soerabaja behouden. Van Nederlandse zijde is thans bevestigd, dat door bemiddeling van Washington de drie Amerikaanse vliegeniers, die vastgehouden werden wegens het smokkelen van wapens van Manilla naar de Republiek, vry- gelaten zijn. Sabotage in Joego-Slavië De Joegoslavische olieraffinaderij in Fiume is Donderdag opgeblazen. Bi klonken tegelijkertijd vier ontploffin gen, terwijl de brandweer in actie was bij een brandende fabriek buiten de stad. De omstandigheden wijzen op sa botage. Twee sabotageploegen zouden in Joegoslavië en zijn zóne van Triest aan het werk zijn. De ene zou bestaan uit Joegoslavische „revolutionaire ele menten" en dc andere zou in hoge ma te steun van de Kominform ontvan gen. Commissie's beginnen Maandag a.s. De Indo-Europeanen Vrijdag hebben dt« vijf commissies, die volgens het reglement van orde der R.T.C. zijn ingesteld, voor het eerst vergaderd. Naar de voorzitter van de centrale commissie tevoren had medegedeeld, was de bedoeling van deze vergadering de leden van de commissies .gelegenheid te geven met elkaar kennis te maken. De ver gaderingen droegen daarom een min of meer informeel karakter. Er zijn. naar wij vernemen, alge mene oriënterende besprekingen ge voerd over de Volgorde van behan deling der verschillende onderwer pen. In republikeinse kringen is men van oordeel, dat de volgorde van behandeling voor de staatkundige comissie reeds is vasgtesteld en men verwees hiervoor naar het communi qué uitgegeven na de eerste zitting van de centrale commissie. Hierin worden de onderwerpen van de staatkundige commissie in volgorde opgesomd, waarbij als eerste punt wordt genoemd: de voorlopige consti tutie van de republiek Indonesia Se- rikat. Van de republikeinse delegatie doelde men ons mede, dat als eerste werkschema door republiek en B.F.O. de resultaten van de Interindonesi- sche conferentie op gebied van de staatsinrichting der V.S.I. zal worden ingediend. Naar wij vernemen heeft men in de andere commissies de volgorde van behandeling overgelaten aan de beslissing van de drie voorzitters der onderscheidene commissies. De commissies zullen waarschijn lijk Maandag hun werkzaamheden voortzetten. EUROPESE MINDERHEID. De vertegenwoordigers van de Eu- ropse minderheid in Indonesië heb ben Vrijdagmiddag een bijeenkomst gehad met de leden van de Neder landse delegatie. Naar wij vernemen hebben enige hunner hun grieven ge uit tegen de gang van zaken ten aan zien van het horen der Europese minderheid ter R.T.C. in het bijzon der tegen de houding van de B.F.O. in deze aangelegenheid. Deze verte genwoordigers opperden de gedachte hen al5 leden in de Nederlandse de legatie te doen opnemen, om hun zo doende de gelegenheid te geven over alle kwesties die hun belangen naar hun mening raken. mee te spreken. Naar verluidt zou het resultaat van deze bespreking zijn. dat een con tact-commissie uit de Nederlandse delegatie zal worden gevormd; die tot taak zal hebben de vertegenwoordi gers van de Europese minderheid van de gang van zaken op de hoogte te houden en van hun inzichten en gevoelens kennis te npmen. DE INDO.EUROPEANEN. De afgevaardigden van het Indo- Europees Verbond (I.E.V.) ter Ronde Taf el-conferentie: ir. E. D. Wermuth. verbondsvoorzitter, ir J. R. de Vries, vice-voorzilter, R. Claproth. delega tielid Negara Indonesia Timoer en dis. H. van Zuylen, delegatielid Negara Pasoendan, hebben een Rond de Ronde Tafelconferentie- Enige Zeeuw onder de gedelegeerden. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. „Neen, als U mij aan het spreken wilt hebben over mijn verwachtingen van de Rondetafelconferentie, of over mijn denkbeel den van de .perspectieven, welke de komende Unie biedt, zal dit onderhoud zeer kort zijn. U moet begrijpen, dat het voor ieder delegatielid uitermate inoeilyk is om nu zyn particuliere opvattingen wereldkundig te maliën". Deze woorden klinken kort aangebonden. Maar ze worden uitgesproken met een prettige lach en zy zijn afkomstig van Z. Exc. M. Hamelink, mi nister van financiën van Oost Indonesië, lid van de omvangryke B.F.O - delegatie enenige Zeeuw van afkomst onder de gedelegeerden. Zy houden tevens in, dat over alle onderwerpen wel gesproken kan worden cn dat de heer Hamelink allerminst voornemens is, de interviewer, die voor de Prov. Zeeuwse Courant komt aankloppen, onverriehterzake huiswaarts te sturen. En Inderdaad: een paar seconden later is het gesprek in volle gang. JEUGDHERINNERINGEN Het zijn herinneringen aan Zeeland, die de eerste gesprekstof vormen; de heer Hamelink werd geboren in Krui- ningen, in 1906. „Mijn vader had er een touw- slagerij. Kruiningen was kleiner, dan het nu is. Een rustig Zeeuws dorp, met vriendelijke, bedaarde mensen. Wij jongens hebben er een ideale tijd gehad, een zorgeloze jeugd. Ik heb er mijn lager onderwijs genoten, op de School met den Bijbel natuurlijk. Goede jaren waren dat. Ik weet nog een hele reeks namen van jongens, die bij mij in de klas zaten In de stem van de Oost Indonesi sche minister klinkt vaag heimwee naar de zonnige jongensjaren. Hy zwijgt even, speelt met een krant, die voor hem op tafel lag. „Nu en vervolgens kwam Mid delburg. Ik ben daar op de Openbare Hogere Handelsschool geweest op de Dam, waar de heer W. Kosten direc teur was. Eindexamen deed lk in 1922. Ik ben toen aan de Twentse Bank in Rotterdam gekomen en vier jaar later, in 1926, naar Indië gegaan, waar ik bij de Circulatiebank op Java in dienst kwam. Ik heb daar ontzag lijk veel geleerd en de economie van Indië grondig leren kennen." TIEN JAAR GEVANGENISSTRAF „Tja en toen de oorlog uitbrak in 1940 zat ik er nog. Het werd 1941 en de oorlog met Japan brak uit. Nederlands Indië capituleerde en vanaf dat moment was ae aardigheid er voor de Nederlanders in Indië vol komen af." „Maar hoe kwam U dan in Oost Indonesië terecht?" vraagt de inter viewer. Minister Hamelink glimlacht. „Dat is eigenlyk heel merkwaar, dig in zyn werk gegaan, vertelt hij dan. Met nog een paar vrienden beraamden we een poging om van Java naar Australië te vluchten. We hadden een zeilbootje tot onze be schikking en toen het ogenblik gun. stig leek en ook de weersomstandig. heden goed schenen, hebben we de Roging gewaagd. We kozen zee, maar et viel niet mee om koers te houden en aan de waakzaamheid van de gez.walkt op zee en juist toen we dachten, dat we het nu wel gered hadden en dat we Australië zo Tang. zamerhand in zicht zouden krygen, kregen we niet Australië, maar Ja panse schepen in zicht en we waren er by. Ons bootje werd aangehouden en de opvarenden werden gevangen geno- men. De Jappen brachten ons echter niet terug naar Java. maar naar Makas sar, waar hun marinehoofdkwartier gevestigd was en daar hebben we in alle vorm voor een Japanse recht bank gestaan. Tien jaar gevangenis, straf luidde het vonnis en we vonden toen. dat de nabye toekomst er verre van bevredigend uitzag." GEEN GEZAGSVACUÜM En in de gevangenis? vraagt de interviewer. „Och, daar gebeurden geen grote dingen al was natuurlijk deze ge vangenschap geen aangename beleve nis. Maar we hielden ons daar reeds bezig met wat er gebeuren moest, als er een ommekeer kwam, we maakten onze plannen klaar en in Augustus 1945 capituleerde Japan en werden wij plotseling in vrijheid gesteld. Acht Nederlanders, waar ik ook toe behoorde, hebben toen onmiddel lijk een comité gevormd en aan de Japanse autoriteiten te Makassar me degedeeld, dat wy hun bevoegdheden overnamen. De Jappen gingen daar. mede accoord, stemden in al onze eisen toe en daardoor ontstond, ge- heel anders dan op Java en Sumatra, 111 Makassar geen gezagsvacuüm. Dat. is naiuurlyk van zeer grote betekenis geweest. Er ontstonden geen woelingen, dc verhouding lussen de Oost Indonesische bevolking en de Nederlanders bleef uitstekend en er viel, zoals trouwens overal in Indone sië, een massa werk te doen. Met bescheiden middelen hebben we de wederopbouw ter hand geno men en het spreekt vanzelf, dat ik d« verdere politieke ontwikkeling geheel heb meegemaakt. De heer Hamelink verhaalt van de stichting van de staat Oost Indone sië, die van 24 December 1946 da teert. Reeds in het eerste kabinet was hij minister van financiën en Japanners f,e ontsnappen. Twaalf da. met dr. Anak Agocng is hij de enige, gen en nachten lang hebben we rond-1 die nog steeds deel van de regering verklaring gepubliceerd over het standpunt van het Indo-Europees verbond ten aanzien van het Indone- sehe staatsburgerschap. Zij wijzen er op, dat sedert de Japanse capitulatie de leiders van het I.E.V, er naar heb ben gestreefd, de Indo-Europeanen door woord en geschrift vertrouwd te maken met het beginsel, dat zij door goed en bloed aan Indonesië zijn verbonden en dat hun belangen en levensvooruitzichten in Indonesië, en niet in Europa liggen. KORTE PRED1CATIE TWEEERLEI ZOEKEN Joh. 6:26gij zoekt Mij, niet omdat gij tekenen gezien hebt, maar omdat ge van de bro den gegeten hebt en verzadigd zijt. Alle zoeken van Jezus is niet het juiste zoeken. De mensen van wie ons tekstwoord spreekt, hebben Hem gezocht „omdat ze van de broden hadden gegeten en verzadigd waren geworden". De ver wachting, dat ze opnieuw een wonder zouden zien en wéér verzadigd wor den, had hen naar Jezus gedreven. Een vrij platte verwachting dus. Maar wat zij)onze motieven? Houden wij ook niet dikwijls aan Christus vast, omdat we gezien heb ben wat er van de wereld toordt als 't Christendom verdwijnt? De komst van Christus in deze we reld heeft inderdaad vooruitgang ge bracht. En het is heel verleidelijk om Jezus om deze reden te volgen. Vooral voor hen, die geen vrede kunnen heb ben met allerlei toestanden en feite lijkheden, die lijnrecht in strijd zijn met alle besef van gerechtigheid. Maar indien we Jezus om deze re den zoeken, is dit wel het juiste zoe ken? Is Jezus tenslotte wel in deze we reld gekomen om hier allerlei verbete. ringen aan te brengen? Miskennen we de bedoeling van Zijn komst niet op deze wijze? Is het Zijn bedoeling niet allereerst geweest om Zichzelf als een spijze te geven? En was het wonder der broden daar niet het „teken" van? Wilde Hij niet aan hel kruis om onze zonden sterven, opdat Hij ons zó tot een spij ze en drank des eeuwigen levens zou worden? En zou het Zijn bedoeling niet geweest zijn, dat we Hem zouden volgen om deze spijze, die blijft tot in hel eeuwige leven? Wie Hem zoekt, omdat Hij de Zalig maker, de Redder van zondaren is, die zoekt Hem op de juiste wijze, 's Gravenpolder J. H. Kluiver Het te Honkong verschijnende Chinese blad Takoengpao meldt, dat de Ver. Staten officieel aan de Chi nese nationalistische regering hebben meegedeeld, dat zij de nationalistische vesting Formosa willen overnemen en als voormalige Japanse bezitting militair bezetten. De beslissing over de status van Foi-mosa moet op de Japanse Mredes- conferentie worden genomen, doch na de oorlog is het eiland door China bezet en algemeen werd verwacht, dat het aan China zou worden toege wezen. Volgens andere Chinese berichten willen de Ver. Staten met Tsjiang tot overeenstemming geraken over een Amerikaanse bezetting van For mosa om te voorkomen, dat het ei land door de communisten wordt ver overd. De Argentijnse Kamer van Afgevaar digden heeft Vrijdag na een stormachtige zitting, die '44 uur had geduurd, met 96 tegen 28 stemmen het nieuwe handelsver drag met Engeland goedgekeurd. uitmaakt. Hij nam zowel aan de Ma- lino-conferentie, als aan de conferen tie van Den Passar deel. „MIJN MOEDER WOONT IN MIDDELBURG". Op de vraag, of hij tevreden was over het herstel in Oost-»Indonesië, antwoordde de heer Hamelink beves tigend. Helaas echter, zo voegde hij hier aan toe, gaat het herstel nog niet in het tempo dat ik wel gaarne zou wensen. Er is in het door de oorlog geteisterde land reeds zeer veel op gebouwd. Toch zou het nog sneller kunnen, indien materialen overvloe diger aanwezig waren. Dit is een kwestie van deviezen, zoals ook in Nederland het geval is. Hebt u nog regelmatig contact met Nederland? vroegen wy minister Hamelink. Gelukkig wel, luidde bet- ant woord. Ieder jaar ben ik in Ne. derland geweest voor hef, voeren van politieke cn economische besprekin gen en telkens heb ik dan ook Zee land bezocht. Myn moeder woont nog altijd in Middelburgen U begrijpt, dat trekt» VOORSPELT: WEINIG VERANDERING. Geldig lot Zaterdagavond. Aanvankelijk vrij zonnig maar later weer toenemende bewolking met enkele verspreid optredende onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit uite«nlop«n- tle richtingen. Ongeveer dezelfdé tempa- ratuur als gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1