PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Labour gaat bezuinigen Distributiedienst Middelburg bestaat 10 jaar DEBILT Verlaging Staatsuitgaven met 5 Nederlandse regering recipieerde. Vandaag J „GR00TE BEER" MET 1200 SOLDATEN GEARRIVEERD TIT0 HELPT DE GRIEKSE PARTISANEN NIET MEER Maar de begrafenis is aanstaande Ameland in afwachting van de snelheidsproef. VOORSPELT: "192e Jaargang - No. 208 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie; F van de Velde en F B den Boer. Adj W. de Pagter. Hoofdred.: G. BalUntljn. PJ.verv.; W. Leertouwer en H. A Bosshardt. ABON N EMENTSPRU S 32 ct. per week; f 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 oer kw Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 26 Augustus '49 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bur. Vllsslngen WaJslr 58-60. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) M'burg Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2 - Goes; L. Vorststr. 63, tel. 2475 (bg.g. 2223) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 160. tel. 26 Prijsdaling gelast voor textiel ook met 5 De Britse regering he>eft alle staats-instanties en departementen opdraenl gegeven alle uitgaven met minsten vyf proeent te verminderen. Deze op dracht geschiedde op aandringen van het ministerie van financiën en komt twee maanden vroeger dan verwacht werd. De bezuinigingsmaatregelen zullen waarschijnlijk het ontslag van een aantal ambtenaren met zich brengen. Het is opvallend, dat de oproep tot uiterste zuinigheid en tot het terug brengen van een aantal begrotings posten komt enkele dagen voordat in Washington de conferentie tussen de hoogste Britse Amerikaanse en Ca- nadese gezagsdragers over de dollar tekorten en de zwakke positie van 't pond zal beginnen. Waarschijnlijk wil sir Stafford Cripps aantonen, dat de Labour-regering zelf in een nog straf fere versobering voor zal gaan. De laatste weken is namelijk spra ke van een ware campagne in een deel der Amerikaanse pers tegen de „verkwistende politiek van Labour". KLEDING GOEDKOPER De felle protesten van fabrikanten en handelaren ten spijt heeft de Brit se regering verder Donderdag in overeenstemming met. de eerder geda ne aankondiging een verlaging gelast van de prijzen voor de meeste soorten kleding, schoeisel en huishoudelijke textielgoederen met vyf procent. Door deze maatregel wil de rege ring enigermate tegemoet komen aan de eisen van de Britse vakbeweging tot beteugeling van de kosten van levensonderhoud. De prijsverlagingen zullen op 26 September a.s. van kracht worden. De winstmarge der detailisten zal door deze maatregel met 2% pet worden verminderd, terwijl de andere helft van de prijsverlagingen door de fabrikanten en de groothandela ren zal worden gedragen. Duitsland liever niet bij het Atlantisch Pact. ADENAUER HERROEPT ZIJN VERKLARING. Dr. Konrad Adenauer, de leider der Duitse Christendemocraten heeft zyn Dinsdag afgelegde verklaring, dat hij er voor voelt Duitsland te doen opne men in het Atlantisch Pact, weer in getrokken. Deze uitlating was verkeerd uitgelegd, zeide hij tot een corrcspon. dent van Reuter. Een Duitse regering kon naar zijn mening geen groter fout maken dan aan te dringen op toetreding tot het Pact. Ook had hij niet bedoeld, dat Duitsland zo spoedig mogelijk weer een leger zou moeten krijgen het logische gevolg van opneming in het Pact. Wat hij dan wel bedoeld had? Duitsland moest in de eerste plaats zien te bereiken, dat het werd opge nomen in de Raad van Europa. Al het andcre moest, zich daaruit ontwikke len. Adenauer wordt waarschijnlijk de eerste kanselier van een te vormen Westduitse regering. Donderdag werd bekend gemaakt, dat de beide Huizen van het nieuwe Westduitse parlement op 7 September te Bonn. de voorlopige hoofdstad, voor het eerst bijeen zullen komen. Op 12 September zal waarschijnlijk de president van de federale repu bliek gekozen worden. Verhit debat in het Argentijnse parlement. Toen het Argentijnse parlement 18 uur achtereen had gedebatteerd over het BritsArgentijnse - vleesverdrag, waren de gemoederen zo verhit, dat de Peronistische afgevaardigde Edu- ardo Colom aanstalten maakte om zijn revolver te trekken. Uitroepen als „stommeling" en „lafaard" klonken herhaaldelijk boven het geluid van de bel uit, die de Kamer tot de orde riep. De radicale afgevaardigde AiTuro Frondizi gaf de toon van de oppositie aan toen hij verklaarde: ..Bij de on derhandelingen over het verdrag brulden wij voor het gezicht van de gehele wereld als leeuwen, maar wij beëindigden de besprekingen bijna als schapen". Het verdrag is 1 Juli van kracht geworden. De minister van financiën. Gomez Morales, ontkende dat de regering van de V. S. zich met de onderhan delingen zou hebben bemoeid. Ten aanzien van de export van granen zei de minister van economi- ghce zaken, dat Engeland op het ogen blik Argentijnse granen kocht tegen prijzen die boven het internationale marktniveau lagen. Tegemoetkoming voor emigranten. Bij wijziging van de begroting van so ciale zaken zal binnenkort aan de Twee de Kamer worden voorgesteld aan Neder landers. die de reiskosten voor emigratie met kunnen betalen, een tegemoetkoming te geven van Rijkswege. De Volkskrant weet te melden, dat het in de bedoeling zou liggen de betrokkenen met een be drag van f 1006.— tegemoet te komen. Gedacht wordt vooral aan emigranten naar Australië en Nieuw Zeeland Be sproken wordt zelfs of het mogelijk is het genoemde bedrag nog tot f 1200.— te ver hogen. Men rekent, dat met bedoelde uitgaven een totaal bedrag van pl.m. één millioen gemoeid zal zijn. De prijsverlaging-en zullen uitslui tend gelden voor ae z.g. utilitygoede- ren, die 80 pet uitmaken van de to tale afzet van wollen goederen en 94 pet van die van schoeisel. Tegelijkertijd heeft de Britse rege ring de prijscontróle opgeheven voor een groot aantal goederen, die niet tot de utility-catagorie behoren. De notering van ponden-bankpapier, die Woensdag onverwachts tot 9.25 a 9.75 was ingezakt, heeft zich weer wat weten te herstellen, toen voor kleine bedragen kopers opdaagden, waardoor de notering tot 9.75 10.25 verbeterde. De oorzaak van de daling van Woensdagmiddag ligt hier in. dat de particuliere banken ponden bankpapier overhielden, terwijl do Nederlandsche Bank op dat ogenblik geen koopster bleek te zijn. Tot dus ver kon ponden-bankpapier aan de Nederlandsche Bank worden aangebo den tegen 10.64. De koers is sinds 1 Januari volkomen vrij. Wel is een 1 maximum-notering vastgesteld, doch geen minimum-notering. Blijkbaar was de Nederlandsche Bank van me. I ning, dat zij op dat ogenblik over een voldoende voorraad ponden-bankpa pier beschikte. Maatregelen die de da ling bewerkstelligen heeft de bank niet genomen. Het beleid van de Ned. Bank houdt vermoedelijk verband met de moge lijkheid van devaluatie van het pond sterling. Ter gelegenheid van de R.T.C. Donderdagavond recipieerde de Ne derlandse regering in de Ridderzaal ter gelegenheid van de Ronde Tafel conferentie. Tot de vele bezoekers behoorden de leiders der Indonesische delegaties drs. Moh. Hatta en Sultan Hamid II. Voorts alle prominente leden der Ne derlandse en Indonesische delegaties. Verder de voorzitters van de beide Kamers der Staten Generaal en een aantal leden van het parlement. Op ongedwongen wijze onderhiel den de Nederlandse politici zich met hun collega's uit Indonesië. In Leiden opende de secretaris-gene raal van sociale zaken. mr. dr. A. A. van Rhijn, Donderdag een expositie onder de naam „De mens en zijn arbeid", die ten doel heeft in brede kringen van ons volk de waardering voor het ambacht te be vorderen. viert Egypte zijn onafhan kelijkheidsdag (1936); is het 5 jaar geleden, dat Bulgarije tot de regeringen van Engeland en de Verenigde Sta ten een verzoek om wapenstil stand richtte. Nederlandse verliezen na het Cease fire. Van bevoegde zijde vernam Ane- ta, dat in Indonesië sedert het in gaan van de order staakt de vyan. (lelijkheden aan Nederlandse militai re zyde in het tijdvak van 11 tot en met 20 Augustus de volgende ver liezen zijn geleden: Op .lava: 12 gesneuvelden en 31 gewonden. Op Sumatra: 3 gewonden. In het overige gebied van Indo nesië 1 gesneuvelde. Na drie jaar terug in ons land. Donderdag is het Iroepentransjfbrt- schip „Groole Beer" met aan boord 1200 repatriëerende soldaten te Am sterdam aangekomen. Het laatste A. V.W.-bataljon is hiermee in het va derland teruggekeerd. De manschappen daarvan gingen ruim drie jaar geleden naar Indone sië en zyn nog op Malakka gestation, ncerd geweest. Toen het schip ongeveer kwart vóór twee voor de kade lag, begroette viee- admiraal N. A. Rost van Tonningen namens H, M. de Koningin de man schappen. De minister van oorlog en marine mr. F. W. Schokking heette namens de regering de mannen har telijk welkom in het vaderland. Hij zeide o.a.: „Gij hebt ons vanmorgen Albanië daarentegen des te meer. De Griekse opstandelingen hebben de strijd tegen de regering kunnen voortzetten dank zij de grote hoeveel heid oorlogsmateriaal en andere uit rusting, welke door Albanië en Bul garije is geleverd. Albanië is de hoofdbron, waaruit de hulp vloeit. De hulpverlening vanuit Joego-Sla- vië daarentegen is sterk verminderd en misschien zelfs geheel gestaakt. Dit is de voornaamste conclusie uit het gisteren gepubliceerde rapport van de speciale Balkan-commissie van de Ver. Naties, die ter plaatse de toestand onderzoekt. Het rapport zal in bespreking ko men in de algemene vergadering van de V.N. in September aanstaande. Nogmaals worat er in geconstateerd, dat door de houding van Albanië en Bulgariije de onafhankelijkheid van Griekenland en de vrede op de Bal kan bedreigd wordt. Overigens zijn het de Amerikanen, die de regering militair met gulle handen steunen. Zestien „Heli Divers" Ameri kaanse duikbommenwerpers, die pas de vorige week aan de Griekse rege ring zijn geleverd hebben Donder dag zware schade toegebracht aan een stelling der partlsanen in het Noorden van het Grammos gebergte. De vliegtuigen gingen onder de ogen van Koning Paul tot actie over voor het verlenen van steun aan zes divi sies regeringstroepen, die thans voor de derde maal slag leveren om de hoogten van het Grammosgebergte, dat evenwijdig loopt aan de Albanese grens. Het gebied, ongeveer 200 vier kante mijl omvattend, wordt bezet door ongeveer 5.000 opstandelingen. Naar verluidt voeren de regerings troepen een tangbeweging uit om ontkomen te voorkomen. Bij Stavros, op een hoogte tussen 7.000 en 8.000 voet gelegen, pogen de regeringstroe pen een sterke stelling te veroveren en naar gemeld wordt is een divisie door de dichte wouden doorgestoten tot de Slimitza-pas. de belangrijkste toegangsweg tot Albanië. Oude kranten in Beieren herleven. Een stroom van nieuwe Duitse dagbla den. waarvan een groot deel dezelfde naam zullen dragen als die welke zij on der hel nazi-regiem hadden, zullen in de volgende paar dagen in geheel Beieren verschijnen. Dit is een gevolg van de op heffing van het vergunningstelsel. Onder degenen, die naar gemeld wordt van plan zijn te publiceren, bevindt zich Max Illmay, de voormalige uitgever van het beruchte anti-semietische blad „Der Stitrmer". dat onder redactie stond van Julius Streicher. enkele uren laten wachten, maar ik geloof wij zijn niet quitte. Wij heb ben U langer laten wachten en heel wat langer ook." De minister vervolgde: „Er zijn er onder U, die terugkomen in hun' ge zin, maar er zijn er ook, die een ge zin gaan stichten. Hen wens ik veel succes, er wachten nog veel Neder landse meisjes". (Gejuich aan boord". Namens Z.K.H. Prins Bernhard sprak majoor C. T. van Goor de troe pen toe. Tijdens de reis is kapitein Dixson van het K.N.I.L., die pas was gepensionnt.erd. overleden. De direc trice van de operatiekamer, die bij de voorbereidingen van een operatie ern stige brandwonden opliep is in Hoek van Holland aan land gebracht. Zij is in een hospitaal opgenomen en haar toestand is redelijk wel. De „Groote Beer" heeft een pokkengeval aan boord gehad, maar de patiënt is jn Colombo aan land gezet. Als voor zorgsmaatregel zijn in Port Said een dokter en vijf verpleegsters aan de medische staf toegevoegd. Onder dp manschappen die met dit schip in het vaderland zijn teruggekomen bevin- den zich een 120-tal die om psychi sche redenen voor de dienst in Indo- I nesië zijn afgekeurd. Voorts waren 70 zieken aan boord, die naar hospitalen zijn vervoerd. Op (le plaats waar het zeewater te WestUapeUe het eiland Walcheren binnenstroomde, is door 't dichten van (1e dyk een mooi strand ontstaan. Een Zeeuwse mef haar kroost aan het pootje baden. Paard schrok en veroorzaakte autobotsing. EEN DODE EN EEN ZWAAR GEWONDE Een ernstige botsing tussen een door een paard getrokken brik en een fruit- auto op de Rijksweg tussen Baarn en Laren heeft een dode gekost, een zwaar gewonde en twee- lichtgewonde. Om half vier Donderdagmiddag reed de brik met drie Limburgers, die teza men 209 jaar telden, op de Rijksweg toen plotseling het paard door een on verwacht geluid schrok, en begon te steigeren en trok naar links kwam daardoor aan de linkerkant van de weg terecht. Een met grote snelheid achter de brik rijdende fruitauto uit Alkmaar, wilde op dat ogenblik juist passeren en greep door de onverwach te wending van het voertuig de briK van achter. De 70-jarige M. Raven werd op slag gedood, zijn 65-jarige neef H. Raven werd deerlijk aan hoofd en borst gewond en brak beide benen. De derde en oudste inzittende van de brik de 74-jarige E. Raven kwam er t bestf af. Hij liep slechts lichte ver wondingen op. De fruitauto werd nau welijks beschadigd, doch de chauf feur werd door de schok licht gewond en was na het gebeurde zeer overspan nen. Het perceel Dam 43 in Middelburg is een kolossaal huis: zalen van kamers, gangen zonder eind en allerlei onverwachte hoekjes en trapjes. De gemeente Middelburg kocht dit pand twee jaar geleden opdat, de Distributiedienst, die de C.O.A.K..school moest verlaten, een nieuw on- derdak zou kunnen krijgen. Twee jaar geledenals men toen door het. gebouw dwaalde hoorde men overal stemmengegons opklinken, zag men overal ambtenaren en typisten aan de slag, waren de loketten vrywel nooit zonder klantjes. Nu heerst er stilte in de grote zalen, »»en akelige stilte, waarin enkele dames en heren, „de taatsten der Mohioa» nen", verloren in de enorme ruimte, hun werk verrichten. De distributie sterft een zachte dood, de begrafenis staat voor de deur en niemand die er om treurt. Wie had durven voorspellen, dat dit oorlogskindje nog zó'n lang leven beschoren zon zijn? Maar nu is het welletjes. Het is begonnen met de suiker. Misschien zijn er nog wel huisvrou wen, die zich dat herinneren. In Juli 1939 ging dat onmisbare arti kel op de bon, maar eerst in begin September kwamen de Distributie- diensten, zoals wn die maar al te ;oed hebben leren kennen, tot stand. )udc, al bijna vergeelde loonboeken leren, dat de eerste employé van *t Middelburgs kantoor op 15 Septem ber officieel werd benoemd. Uit die zelfde administratie blijkt, dat er in November 1939 vier ambtenaren in dienst waren. Op Walcheren be stonden toen de dienst Middelburg, de dienst Vlissingen en de kring St. Laurens, die alle doi^en omvatte. Mr. P. C. Adriaanse is geruime tijd directeur geweest van de dienst Middelburg, totdat hij het was in Mei 1942 gegijzeld werd door de Duitsers. Voor hem in de plaats trad de heer L. A. Bouman. die reeds op 15 September 1940 ais ambtenaar was aangesteld en die ook thans nog de directeursfunctie vervult. Steeds meer levensmiddelen en gebruiksartikelen waren op de duur alleen nog maar tegen inlevering van een bonnetje of een vergunning te krijgen (we hebben zelfs de tijd gekend, dat 40 50 artikelen gedis tribueerd waren, tot lucifers toe; weet U het nog?) en steeds talrij ker werd het personeel. HONDERD MAN PERSONEEL Op 1 Juli 1944 kwam er in de or ganisatie op het eiland een grote verandering. De loring St. Laurens werd namelijk op last van de be zetters, die zeer verstoord waren over een inbraak in het. distributie kantoor aldaar, opgeheven. De dienst Middelburg kreeg toen de Noordelijke helft van het eiland te verzorgen, de dienst Vlissingen de Zuidelijke. In die tijd werd in Mid delburg het hoogste aantal perso neelsleden bereikt, namelyk 105; Vlissingen kwam „slechts" tot on geveer 90! Er waren echter op belde kantoren ook lieden aange steld met het hoofddoel om uitzen ding naar Duitsland te voorkomen, zoals loodsen en personeel van de maatschappij „Zeeland". De heer Bouman heeft de voldoening, dat nooit één van zijn ambtenaren voor verplichte tewerkstelling is wegge voerd. Het gevaar is dikwijls groot geweest, maar kon. mede dank zij bemiddeling van enkele ambtenaren op het Gew. Arbeidsbureau, steeds weer afgewimpeld worden. Ja. het waren bewogen jaren. Eén ambtenaar van het Middelburgse kantoor was gedwongen onder te duiken en hij ontsnapte maar ter. nauwernood aan de Duitsers en hun trawanten, die aan de voordeur stonden toen hij via de achterdeur zijn biezen pakte. En dan was er de zorg voor de onderduikers e.d die zoveel als mogelijk geholpen moesten Worden. Het past om bij dit „10-jarig jubileum" eens even vast te stellen, dat de meeste distributie, diensten In ons land ook op dit ter. rein prachtig werk hebben verricht! CRITIEK. En natuurlijk, critiek ls de distri butieambtenaren allerminst gespaard gebleven. Hele felle critiek en zeer ernstige verdachtmakingen ook. die opwelden uit overkropte gemoede ren. Gelukkig mag geconstateerd worden, dat deze critiek en beschul digingen onverdiend waren: gewe tensvol is steeds gewerkt. In Mid delburg bestond trouwens een apar te afdeling voor interne controle, gevormd aoor volstrekt betrouwba re mensen, die een streng toezicht uitoefenden. De heer Bouman houdt éénmaal per week spreekuur. Tegenwoordig komt daarop bijna niemand meer, maar destijds duurde dat „uur" van 1 tot 6 en werd de directeur bele gerd door 60, 70 mensen met. be schuldigingen, tranen, omkooppogin gen en wat dies meer zy. De om kooppogingen zijn talrijk geweest: velen hadden er graag spek en eie ren voor over om één en ander „vast te krijgen". Eigenaardig is. dat de distributie van schoenen en rijwielbanden de lastigste is geweest, meer nog dan die van textiel. Hoe lang lijkt die tijd alweer geleden! VERDERE INKRIMPING. De kring Vlissingen werd op 13 Juni 1918 opgeheven en toen kreeg Middelburg met 45 man personeel de verzorging van geheel Walcheren te behartigen. Daarna zhn opnieuw artikelen van de bon gekomen, zo dat op het ogenblik alleen nog brandstoffen, textiel, vlees, kaas, ryst, vleeswaren en koffie gedistri bueerd worden. Vooral de vleesrant soenering brengt veel werk mede, want niet alleen heeft men daarbij met de normale uitreiking te maken, maar ook krijgen ongeveer 8000 ar beiders en 1300 zieken op Walcne- ren extra rantsoenen. Het is echter wel te verwachten, dat ook de laat ste levensmiddelen, die nog op de bon zyn, spoedig vrij zullen komen. Alleen de textiel- en brandstoffen- distributie zal langer voortduren. Komen de bovengenoemde levens, middelen inderdaad deze herfst vrij, dan zal het personeel van de kring Walcheren ingekrompen worden totvier ambtenaren Voorlopig zal nog wel kantoor worden gehou den in het pand aan de Dam Ie Middelburg. Zeer waarschijnlijk zal na 15 September het grootste deel van de dorpen niet meer worden bezocht. De inwoners moeten dan voor afhandeling van hun distribn- tiezalcen naar Middelburg komen of één en ander schriftelijk afdoen, 't eveneens waarschijnlijk, dat in Vlissingen nog slechts een paar mid- dagen per week zitting zal worden fehouden (aan het schoolgebouw, at men daar in gebruik heeft, wordt weer de oorspronkelijke be stemming teruggegeven) cn dat 't kantoor te Middelburg alleen 's morgens geopend zal zyn. Het zal dan meer dan ooit nood zakelijk zijn, dat het publiek gevolg geeft aan de oproepingen. Op dit punt wordt namelijk tegenwoordig een wonderlijke onverschilligheid aan de dag gelegd. Soms moeten drie, vier oproepingen worden verzonden en dan nog verschijnt men niet. Men beseft bliikbaar niet, dat daar door tijd, gela en energie worden verkwist. Bij iedere verkoping in „Mercuri- i" te Middelburg is tegenwoordig steevast meubilair van de distribu tiedienst aanwezig. Het enorme pand aan de Dam begint er kaaltjes uit te zien en eenzaam werken de wei nige overgebleven ambtenaren aan weinige overgebleven bureaux Hoe verheugend het ook is. dat althans op het gebied van de voedsel- en gebruiksartikelenvoorziening norma lere tijden terugkeren, toch voelt men. wanneer men door die zalen van kamers en die gangen zondet eind dwaalt, even iets van wee moed Kort gesprek mei majoor Flinterman. De majoor Flinterman zat net in hotel Hof ken op Ameland toen het A.N.P, hem belde met de vraag hoe het met de voor bereiding van de snelheidsproef ging. „Nou het gaat best. Vandaag hebben we een paar proefvluchten gedaan, waar bij we opmerkten, dat het parcours niet i erg goed zichtbaar was. Daarom ben ik nu I hier. om te kijken of we dat kunnen ver beteren." „Of het Zaterdag door gaat? Zoals de vooruitzichten nu zijn wel. maar je kunt dat nooit al te ver vooruit bekijken. We hebben hier vandaag hard gewerkt en morgen moet er ook nog wel het een en ander gedaan worden". ..Vliegt u Zaterdagmorgen of in de mid- 1 dag?" „Waarschijnlijk alle twee. Ik ben van plan twee vluchten te maken, een 's mor gens en een 's middags". Majoor Flinterman was niet de enige gast in het hotel, want velen hebben reeds geprobeerd voor dit week-end een plaatR. je op Ameland te krijgen. Wat echter ntet eenvoudig is, zo zeide burgemeester mr. Walda. want de meeste hotels zitten vol met zomergasten. Ameland staat thans in het teken van de vliegerij, want op het kleine stripje landen geregeld kleine toestelletjes die de mensen vervoeren, belast met de techni sche voorbereiding van de proef. Zo nu en dan raast een meteor boven het strand en zo krijgt hel eiland vast een voor proefje van het sportieve gebeuren, dat zich hopelijk Zaterdag op 100 meter bo ven het strand zal afspelen. Het horen van de Indonesische minderheden. Blijkens een door een woordvoer der van de delegatie der B.F.O. ter Ronde-Tafelconterentie afgelegde verklaring, blykt er enig misver stand te bestaan over het horen der Indonesische minderheden. Volgens het. reglement van orde, aldus de woordvoerder, kunnen vertegen woordigers der minderheden tot de algemene vergadering der R.T.C. worden toegelaten, indien één der delegaties ae wens daartoe uit spreekt. Ter voorkoming van misverstand wordt er echter door de woordvoer der van de B.F.O. met nadruk op gewezen, dat! blijkens een ander ar tikel van het reglement deze verte genwoordigers alleen kunnen wor den gehoord na een daartoe .strek kend eenstemmigbesluit van de centrale commissie. Deze verklaring gaf minister van Maarseveen aanleiding om Woens dagnamiddag overleg te plegen met Sultan Hamid, Anan Agoeng en dr. Soeparmo. „Allemaal leugens" zegt von Manstein. „Allemaal leugens" en „vuil" mom pelde ex-veldmaarschalk von Man stein verscheidene malen, toen hij zich Donderdag door de aanklager hoorde beschuldigen van liquidatie van duizenden Russen, Joden cn zi geuners en van het gebruiken van gevangenen als gidsen in mijnenvel den. Duizenden Russische burgers, aldus de aanklager, zijn onder een of ander voorwendsel terechtgesteld. Een vrouw is geëxecuteerd omdat zij niet voor Duitse soldaten wilde wassen. De evacuatie van Sowjet-burgers werd meedogenloos uitgevoerd en iedereen, die later in het ontruimde gebied werd aangetroffen, werd als spion doodgeschoten. In het Donetz- bekken werden dorpen en steden in brand gestoken. AANHOUDEND WARM Geldig van Vrijdagochtend tot Vrij dagavond. Vrij zonnig weer met 's middags enkele verspreid optredende onweers buien. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. Aanhoudend 1 warm weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1