Serven bezitten nog steeds een roekeloze moed Nieuw leven in Finmarken Joego-Slavië wil in enkele jaren eeuwen inhalen BENELUX EN HET VLASBEDRIJF De les van Narvik geleerd DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1949. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 n (Van een bijzondere medewerker) Hoog boven Belgrado staat een vuurrood lichtbaken. Het zegt „Borba" en is de lichtreclame van het communistische partyblad, dat thans In 600.000 exemplaren dagelijks over geheel Joegoslavië verspreid wordt. „Borba" betekent strijd en het woord schynt goed gekozen boven een stad, waarin zich de zo veelzijdige stryd van het regiem concentreert. Tito en zijn getrouwen van partij, politie en leger vechten naar alle zyden, Voorop staat, nu sedert meer dan een jaar, hun stryd tegen de Komin- form, welker betekenis men voor de ontwikkeling in dit roerige deel van Europa moeilijk kan overschatten. De Serven, die de helft der bevol king uitmaken, hebben zich in hun sombere historie de reputatie ver worven een roekeloze moed te bezit ten wanneer het ging om de verde diging van hun te laat verworven zelfstandigheid. Het nieuwe Joego slavië heeft dezelfde roekeloze moed getoond, toen 't vorig jaar weigerde zich te bukken voor de druk van de Sovjet-Unie en haar vazallen. Het land prefereerde een voor zijn groot se plannen gevaarlijke isolatie boven een voldoen aan wensen, die niet door zijn eigen belang doch door dat van de Sovjet-Unie waren gesteld. Deze scheiding van Moskou betekent geens zins een afwijking van de communis tische lijn der regeringspolitiek. Het tegendeel is waar: de leiders van Bel grado bedienen zich uitsluitend van Lenin's theorieën om hun houding te verdedigen. Zij beschouwen zich als de enige goede en consequente mar xisten en uiten tegen de Sovjet-Unie dezelfde beschuldigingen, die zij se dert jaar en dag tegen de Westelijke „reactionnaire imperialisten" hebben gebruikt. Qok in de binnenlandse propaganda woedt de veldslag tegen de satellieten onverminderd verder. Het communistische partijblad wijdt er dagelijks vele kolommen aan. Men krijgt de indruk, dat zulk een over maat van propaganda niet eens nood zakelijk is om te voorkomen, dat de „leugens en laster der Kominform" wortel schieten in 't land zelf. Tito's regering is door de schokkende ont wikkeling eerder sterker dan zwak ker in het zadel gekomen. De grote massa van 's maarschalks volgelingen is hem onvoorwaardelijk trouw ge bleven ondanks het ongemak, waarin de communisten zich voelen door hun verwijdering van de heilstaat. De weinige blinde Moskou-volgers zijn uitgeschakeld door een politie-appa- raat, dat even effectief werkt tegen marxisten als tegen kerk of „reac tie." De reactie van de brede massa der Tito-vereerders vindt men geschre ven op de muren van bouwwerken: „Hoe meer leugens en laster zo meer Tito ons lief is". Dat de maarschalk geweigerd heeft zijn land en zijn plannen op te offeren ten bate van de commerciële aspiraties der Sovjet- Unie heeft hem voorts ook wat meer crediet opgeleverd in niet-communis- tische kringen, waar men als logische consequentie van het gebeurde een inschuiven in de Westelijke wereld verhoopt. STALIN BLIJFT VEREERD. Doch hier raakt men de tweede strijd van het regiem. Het wil met alle geweld vermijden, dat zulk een consequentie intreedt. Dit is in de laatste weken vele malen door de hoogste leiders verkondigd. Zien zij Rusland als de Scylla, dan vrezen zij Amerika als de Charybdis. Men weet, dat zonder hulp van buiten het grote materiële arbeidsprogram gedoemd is tot een catastrophe te worden, doch men hoopt die hulp te kunnen verkrijgen op een strikt zakelijke ba sis. Het laatste waaraan de leiders denken, zeggen zij, is de machines, die zij nodig hebben, 'te kopen met hun communistisch geweten. Wij vroegen een communistische vriend of men na alles nog niet had inge zien, dat het Westen toch een meer betrouwbare handelspartner was ge bleken dan Moskou en zijn aanhang. Hij lachte schamper doch bleef het antwoord schuldig. Moskou houdt voor deze heren toch zijn glans als het rode Mekka en Stalin grijnst nog naast Tito in alle café's en bureaux van het land. Stalin is meer dan de leider der huidige Russische politiek. Hij is daarnaast ook de apostel van de Rode Leer. De Sowiet-Ünje blijft voor de communisten hier toch al tijd nog meer dan een onvoordelige en onredelijke handelspartner, het blijft het centrum der nieuwe rode wereld. Dit doet evenwel niets af aan de diepte van de breuk in Oost-Euro pa, die door de zwaartekracht der in het geding zijnde problemen ge doemd is zich ondanks sentimenten te verdiepen. De Griekse grens is reeds gesloten en de indruk, die de houding van Belgrado op Bulgaren en Alba- niërs heeft gemaakt, wordt hier als zeer groot beschouwd. ROEKELOZE OVERMOED Het Westen blijft voor de rode he ren een aasgier, waarvoor men te meer op zijn hoede moet zijn naarmate men er dichter bij moet komen. Dit Westen is volgens de theorie dgr communisten van Joegoslavië mede verantwoordelijk voor het zo onfor tuinlijke verleden, dat dit land aan onze moderne tijd'heeft overgeleverd in een staat van achterlijkheid, waar van men zich in West-Europa al te zelden een begrip vormt. Dit laatste is het, wat de Joegoslavische leiders voor hun derde strijd plaatst. Zij zijn bezield met de oprechte wens in wei nige jaren in te halen wat vroegere j machthebbers in eeuwen hebben ver zuimd. Het besef van de potentiële rijkdom van het land en van de diepe armoede en primitiviteit, waarin het grootste deel zijner bevolking nog leeft, heeft hen stof gegeven voor stoute dromen. Dromen van snelle me- chanisatie, electrificatie en civilisatie. Men heeft met een soort roekeloze overmoed dit kernprobleem van dit land aangepakt en een activiteit los gewrikt, die golft over de vlakten van de Woiwodina, die vreet in de nog nooit door staal geploegde akkers van Macedonië en die zich een weg kapt door de grijze rotsen, die Montenegro omsloten houden. Men moet deze economische re volutie in de Balkan, waarvoor de regering te Belgrado de hele zon verbrande en fanatiek bezeten jeugd van het land heeft gemobiliseerd, als een oprechte poging tot een breuk met een donker veHeden op het crediet der regering schrijven men zich geen opgaven gesteld heeft, Dit geheel afgezien van de vraag of die ver boven de huidige capaciteit van het land uitgaan, ;ets wat door vele waarnemers gevreesd wordt. KROTTEN EN KOLOSSEN Men behoeft niet eens buiten de hoofstad te gaan om een illustratie te krijgen van de toestanden, waartegen dit offensief der regering gaat. Belgra do is vol van overblijfselen uit de tijd, die meer naar het Zuiden nóg voort leeft 't Heeft bonte verzamelingen van krotten tussen de kolossen, die tussen de oorlogen verrezen zijn en die thans worden opgetrokken. Een be zoek aan zijn spoorwegstation is een sensatie op zichzelf. Daar krioelende massa's van buiten in onbeschrijfelijke wanorde over de vloeren van hal, wachtkamers en perrons. Daar behoeft men geen cyrillisch te kunen lezen, men ruikt aan de treinen, waarheen zij gaan. De best uitziende rijdt vast naar de Westelijke civilisatie van Za greb. Die welke het meest naar knof look stinkt zal opstomen naar het zui den. In die trein klinken zware wee moedige liederen en er is geen ver lichting. Het is dit Joegoslavië, dat wij ont moeten als wij op reis gaan naar t Zuiden. (Nadruk verboden) Een overzicht tijdens de rede v.an dr. Drees by de opening van de Rondetafel-confcrentie. Links op do voorgrond de Republikeinse Delegatie, rechts op de Voorgrond de delegatie der B.F. O. Op de achtergrond (midden) de Nederlandse gedelegeerden. Concurrentiestrijd eist moderne bedrijven, vakbekwaam heid en wetenschappelijk onderzoek. Oppervlakte vlas kan in Nederland uitgebreid worden. Verschenen is het jaarverslag 1948 van de Stichting Vlasteelt en Vlasbe werking te Wageningen. Het jaarver slag wordt geopend met een histo risch overzicht van de werkzaamheid der Stichting om daarna dieper in te gaan op de speciale verrichtingen in 1948. BENELUX. Doordat Frankrijk zijn vlasindus trie sterk beschermt, wordt het voor de Belgen zeer moeilijk uit Frankijk strovlas te importeren. In Benelux- BRIEVEN UIT HET HOGE NOORDEN Zware rookwolken golven boven het bos van Facture by Bordeaux In Zuid-Frankryk, waar de vlammen gretig voedsel vinden in de dicht opeen staande bomen. (Van onze Zweedse correspondent) ,,Ja, ik weet het, de vreemdelingen zouden graag meer puinhopen hebben gezien, maar die zijn er nu eenmaal niet", beet een oude Noor nors terug, toen ik hem (beroepshalve) had gevraagd, of er nog meer dan die paar huisjes aan die ene helling tijdens de krijgshandelingen in vlammen was opgegaan. Wie het' verwoeste Rotterdam of Arnhem of Hengelo heeft gezien, zal achteloos over de grondmuren van het dozijn afgebrande huizen heenstap pen. Toch moest ik even terug denken aan die dagen, toen de wereld met ontsteltenis vernam, dat hier temidden van een vreedzame bevolking een slag werd geleverd. Ach, hoe leefde ik destijds met die mensen mee, die hun haarstede in vlammen zagen opgaan. En nuNu besef ik de ver schrikkingen van de oorlog pas goed, verschrikkingen, die ook mij zo har teloos hebben gemaajkt, dat ik één van de slachtoffers durf aan te spreken met een gezicht, waarop duidelijk de vraag getekend staat: „Is dat nu alles?" De zon liet verstek gaan. Maar laten we nu de stad ingaan. Hoewel Narvik op de 68ste breedte graad ligt, is de haven dank zij de Golf-stroom gedurende de winter ijsvrij. Maar dat neemt niet weg, dat er gedurende de zomermaanden har der wordt gewerkt. Dagelijks komen nu zestig ijzertreinen uit Zweden, die onmiddellijk in de wachtende schepen worden overgelaten. De vele touristen, die Narvik meestal slechts als tussenstation hebben geko zen, brengen natuurlijk voor het stad je met zijn amper 10.000 inwoners ex tra werk mee. Maar de touristen blij ven hier nooit lang. Het water is er te koud en de natuur te wild of, eerlijk gezegd, gemakkelijkervan het dek van een schip te genieten. Want wie al tot Narvik is gekomen, wil meestal nog Noordelijker, naar Tromsö en, in dien de tijd het toelaat, naar Hammer- fest, de Noordelijkste stad ter wereld, of zelfs naar de Noordkaap. Met een luxe boot kan het een niet te bezwaar lijke tocht worden. Wie deze reis ech ter met de fiets, auto of per bus wil maken, moet rekening houden met me nig avontuur. In de Noorse provincie Finmarken hebben de terugtrekkende Duitsers namelijk geen brug en geen huis ge spaard. Alles, wat er maar te vernie tigen was, hebben zij opgeblazen of in brand gestoken. Hier moest de al zo hard om het dagelijks brood vechten de bevolking inderdaad van voren be ginnen. Welke moeilijkheden er te overwin nen waren kan men slechts gissen. Daar had bijvoorbeeld iemand een paar gummilaarzen besteld, die hem uit de dichtst bijgelegen stad zouden worden toegestuurd. Omdat kort na de oorlog slechts pakjes van ten hoogste 1 kg. mochten"worden verzon den, zou de voortrekker zijn schoenen in twee termijnen krijgen. Maar de winkel had er geen rekening mee ge houden, dat de post hier slechts enke le keren per jaar werd uitgedragen, en dat zodoende hun klant, de heer Palt- to, zijn rechterschoen in de herfst en zijn linker schoen pas tegen het voor jaar ontving. Nu behoren deze toestanden geluk kig al weer tot het verleden. Er komt regelmatig een bus en er komen zelfs weer toeristen. Dat is voor de men sen, die daar enkele honderden kilo meters boven de Poolcirkel wonen, zeer zeker een begeerde afwisseling, waar iedereen profijt uit wil trekken. Zo kan het gebeuren, dat, zoals met de journalisten-bus geschiedde, de reizi gers door de plaatselijke sportvereni ging worden uitgenodigd een partijtje te komen voetballen en het er met een 11 vanaf brengen. GEEN ZON Deze onderbreking komt ook de rei zigers soms wel gelegen. Vooral, wan neer het weer niet gunstig is. Al is men dan in het land van de midder nachtzon, dat wil dan nog niet zeggen, dat de zon ook werkelijk te zien is! Dit was. moet u weten, de grootste te leurstelling voor een Amerikaan, die een nieuw kleuren-film-apparaat had aangeschaft en er mede had gerekend, met dc mooiste foto's ooit door hem gemaakt, te zullen thuiskomen. He laas, gedurende de tien dagen die hij hier had zoek gebracht, kwam niet een keer het zonnetje opdagen. Hoe hoger men komt, hoe geweldi ger de natuur wordt. Al op weg naar Narvik raakt men aan de steile rotsen, de oeroude bossen, de watervallen en de soms nog een meter hoge sneeuw gewend. Maar met iedere kilometer Noorderlijker wordt het landschap nog wilder. De Noordkaap schijnt tenslot te nog maar uit een brok te bestaan, die loodrecht uit het water steekt. Hier is het einde. Verder gaat Europa niet. (Wordt vervolgd) (Nadruk verboden) Brand in goederenwagon. Dinsdagmorgen ontstond door het warm lopen van een pot brand in een wagon van een goederentrein, die op weg was van Dieren naar Zutphen. De lading, be staande uit balen slakkenwol, ging groten deels verloren. De brandweer te Brum- men stond voor de moeilijkheid, dat ner gens in de omgeving water te krijgen was. De brandende balen werden van de wa gon afgehaald en in een droge sloot langs de baan geworpen. Overslaan van het vuur op andere wagons heeft men zo doende weten te voorkomen. De betref fende wagon werd zo goed als vernield. Vermoedelijk was de oorzaak van de brand het overvliegen van een vonk. verband zullen zij dus in de komende jaren sterk uitgebreid kunnen wor den. Hierbij doet zich het gevaar voor, dat de boeren, aangelokt door goede prijzen, te veel vlas zullen gaan verbouwen. Domeinen in de Wieringermecr achtte het dit jaar b.v. al nodig de boeren te verbieden op meer dan 15 van hun bouwland vlas uit te zaaien. Het zal dus nodig zijn voor lichting te geven aan de boeren over de gevaren van vlasmoeheid. Verder zal nagegaan moeten wor den in hoeverre de vlasteelt uitge breid kan worden in gebieden, waar in de laatste tientallen jaren weinig of geen vlas verbouwd werd. Hierbij is te denken aan Zuid-Limburg, de ri vierkleigronden en goede zandgron den. Tenslotte zal ook bij het onder zoek het probleem van de vlasmoe heid aangepakt moeten «worden. Voor de vlasindustrie is de tot standkoming van de Benelux niet on. verdeeld gunstig. Men zal zowel op do strovlasmarkt als op de vlaslint. markt zonder bescherming met de Belgen moeten concurreren. Een lichtpunt hierbij is, dat men dan ook de mogelijkheid lieeft. te profiteren van de hogere prijzen, die in België vaak voor het vlasfint betaald wor. den. terwijl bovendien dc lonen, be* lastingen e.d. in beide landen dan ge lijk zullen zijn. Bovendien zal de Ne. derlandse vlasser dan nipt meer ge- bonden kunen worden aan maximum prijzen en een gedeeltelijke levering aan Nederlandse spinnerijen. Deze te venvachten concurrentie strijd maakt het nodig: de bedrijven zo modern mogelijk in te richten, de vakbekwaamheid zo snel mogelijk te vergroten via scholen en cursussen en tenslotte het onderzoekingswerk zo spoedig mogelijk uit te breiden. PROBLEMEN. Verschillende problemen als het kunstmatig drogen van geroot vlas, het groenzwingelen, de afvalwaterzui vering e.d. wachten op een oplossing, alvorens de vlasfabrieken werkelijk efficiënt kunnen worden ingericht. De overgangstoestand van handwerk naar industrieel bedrijf, waarin dp vlas-industrie thans verkeert, dient zo spoedig mogelijk beëindigd te wor den. Daarvoor zijn onderzoekingen nodig, waarbij er naar gestreefd dient te worden het onderzoek op dit gebied in beide landen te coördineren en zo mogelijk gemeenschappelijk te financieren. ONDERWIJS. Betreffende het onderwijs wordt daarin medegedeeld, dat getracht zal worden het peil op te vopren en dat de examencommissie langzamerhand hogere eisen zal gaan stellen. MECHANISATIE. Wat betreft de mechanisatie merkt het verslag op, dat de belangrijkste stap naar een verdere mechanisatie de overgang is van het natuurdrogen naar het kunstmatig drogen van het gerote vlas. Deze stap brengt met zich mee, dat het. vlasbedrijf van een seizoen- een continubedrijf kan wor den. Dat in België nog geen enkele en in Nederland nog maar één bedrijf een dergelijke vlasdroger bezit, vindt zijn oorzaak in het feit, dat een der Zeven maal de zon op één foto. De plaat werd achtereenvolgens be licht, om 22.30 uur, om 22.50 uur, om 23.10 uur, om 23.30 uur, om 23.50 uur, om 0.10 uur en om 0.30 uur, kort voor en kort na het middernachtelij ke uur derhalve. Alleen ten Noorden van de Poolcirkel, waar de zon des nachts niet onder de horizon (laait, maar door het Noorden gaat, is het mogelyk zulk een foto te maken. gelijke overgang veel kapitaalinvesta- tie vraagt en voorts in de omstandig heid, dat de kwaliteit van het kunst matig gedroogde vlas nog niet in alle opzichten gelijk is aan die van het te velde gedroogde. Het onderzoek naar het probleem van het kunstmatig dro gen is thans in volle gang. Het Wereldgebeuren Poolse ontheemden II Polen heeft in ons land de beden kelijke faam een weinig zindelijk en weinig ordelijk land te zyn, afgezien van de politieke situatie. Deze faam is niet bevestigd door de bevindingen van de I.R.O.-missie, die Polen door kruist om na te gaan of de gerepa trieerde ontheemden goed ontvan gen en verzorgd worden. De missie constateerde integen deel, dat in het door de oorlog zwaar geteisterde land energiek en met 'n vitale opgewektheid wordt gewerkt aan de opbouw en aan het herstel van de volkskracht. Daarbij wordt weinig aan het particulier initiatief overgelaten. De staat of zo men wil het nieuwe regime heeft alle vranitwoordelijkheid op zich geno men en naast een uitgebreid her stelplan een vérgaand stelsel van sociale verzorging ontworpen. Elke Poolse man en ook elke vrouw is arbeidsplich'tig. Dat lean op 'n boer derij, in een winkel, op een fabriek of op een kantoor zijn, hoofdzaak is, dat de staat het werk als pro ductief beschouwt. Degenen, die zich niet in het productieproces laten inschakelen, .worden als tot staatsvijandig bestempeld en verlie zen de voordelen van de sociale wet geving. Deze wetgeving sluit in ver zekering tegen eventuele werkloos heid, gezondheidszorg en pensioen voor de oude dag. De identiteits kaart by uitstek is eigenlijk het ar- beids. of toetaalboekje, uitgegeven door de staat. Het devies isGe werkt voor de staat en de staat is verantwoordelijk voor Uw welzijn. Er wordt bijzonder veel aandacht besteed aan onderwijs en jeugdzorg, uiteraard geschoeid op communisti sche leest. Het ministerie van ar beid en sociaal welzijn is belast met de controle op alle kinderen tot drie jaar. Daarna neemt het ministerie van opvoeding deze taak over en belast zich met het toezicht op alle Polen van drie tot achttien jaar. Er worden een groot aantal nieuwe scholen gebouwd, onderwijzers en leraren opgeleid en beurzen ver strekt. Er is verder een actie aan dc gang om het anatphabetisme tot enkele procenten terug te bren gen en blindèn, doven en andere in validen voor een geschikt beroep op te leiden. Het aantal va.n déze men sen is door de oorlogsomstandighe» den sterk gestegen. Aan de kinder, voeding wordt veel werk bestflsa. Er worden op de scholen zoveel maaltijden verstrekt, dat het eten thuis vrijwel overbodig is geworden. De missieleden kregen de indruk, dat de Poolse schoolkinderen zeer gezond en leyenslustig zijn. Uiteraard laten deze onmisken bare successen van het nieuwe regi me nog genoeg ruimte over voor bedenkingen, politieke bezwaren terzijde gelaten. Dat de staat zulk een overheer sende plaats in het maatschappelij ke en particuliere leven inneemt breekt met Westerse tradities en is voor Westerse ogen vaak stuitend. In het bijzonder geldt dit wel voor de verhouding tussen ouders en kin deren, het grote twistpunt trouwens tussen de Kerk en het nieuwe regi me. De staat dringt zich ingevolge de nieuwe wetten ongetwijfeld op verregaande wijze in net familiele ven in. De regering neemt vele ta ken over die 'normaliter tot die van de ouders behoren. Ze neemt niet alleen voor een groot deel de voe ding en medische verzorging maar ook de beroepskeuze en opleiding over. De staat krijgt op die manier het hoogste ouderlijk gezag. Dit is ech ter een facet van het communisme, waarover op zich zelf de I.R.O.-mls- 'e niet te oordelen had. De missie ging naar Polen om uit te zoeken of repatriëring aanbeve lenswaardig was en of de I.R.O. de Poolse regering diende te steunen in haar pogingen alle ontheemden, alle D.P.'s iblnnen de grenzen te krijgen. De uiteindelijke conclusie was, dat er veel meer voor is om de Polen aan te moedigen naar hun land te rug te keren, dan om ze deze te rugkeer af te raden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 3