N WMS Ossendrecht levert water aan Zuid-Beveland en Walcheren Coppi en Andersen wonnen wereldtitel te Kopenhagen Nieuws uit Zeeland Capaciteit van twee millioen kubieke meter per jaar IEUWS in een O T E D O F j Zware scheepsontploffing op de Schelde. Reeds meer dan 11.000 voor „Irma" bijeen. WALCHEREN KLOKKEN VOOR NEW-YORK EN MIDDELBURG 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1949. Binnenkort dubbele leiding tussen Beveland en Brabant Het pompstation te Ossendrecht kan per ja#r twee millioen kubieke meter water aan Zeeland leveren. Twee milloen kub. m. water..dat is geen kleinigheid. .Men krygt by een dergeiyk getal visioenen van grote stalen boortorens, die op een uitgestrekt heideveld steeds maar water uit de Brabantse bodem pompen, de éne kubieke meter na de andertwee millioen In een jaar Zo is het echter niet, want wie het pompstation In Ossendrecht be-zoekt, ziet alleen maar een paar gebouwen en gebouwtjes en verder heide en bosdat 19 alles. Men zou niet zeggen, dat er hier JaariyUs zulke grote hoeveelheden drinkwater uit de Brabantse bodem wor den gepompt. Enkele Zeeuwse journalisten brachten dezer dagen onder leiding van de directeur der Waterleiding maatschappy „Zuid-Beveland" een bezoek aan 't pompstation en toen men arriveerde, maakte een'van hen de opmerking „Het ïykt hier wei een buitenplaats De terreinen van het pompstation zijn zeer uitgestrekt. Zij hebben een oppervlakte van ruim 100 ha. Op de ze terreinen bevinden zich 15 putten. 9 oude en 6 nieuwe, waaruit het wa ter wordt gepompt. Zij zijn 8 tot 14 meter diep en zijn door middel van ongeveer 70 meter lange buizen ver bonden met de „regenbak" van Os sendrecht. Men moet zich voorstellen, dat zich op ongeveer 70 meter diepte een grote hoeveelheid water bevindt. Dit water zoekt zijn weg zoals elk water naar de zee. Het wordt door middel van kleine centrifugaalpompen naar boven gebracht en naar een verzamelpunt geleid, waar de gassen er uit gehaald worden. Daarna gaat liet water naar een aantal reinigings installaties. zoals zandfilters ed. en vandaar naar do z.g. reinwaterkelder. waar een grote ccntrifugaalpomp het water met een druk van 9 atmosfeer in de hoofdleiding pompt. De aandrij ving van de pompen geschiedt elec- trisch. De capaciteit van het pomp station bedraagt twee millioen kubie- ko meter per jaar. dat wil zeggen ruim een millioen meer dan vóór de oorlog. De productie in 1937 bedroeg onge veer 700.000 m3. Het waterverbruik is echter de laatste jaren zeer geste gen. niet alleen in Zeeland, maar over het gehele land. De productie wordt niet helemaal door Zuid-Beveland af genomen. Er gaat namelijk een ge- di'dte naar Walcheren, nl. het ver schil tussen de totale productie en het aantal kubieke meters, dat Zuid- Bovcland afneemt. In 1948 bedroeg dit ..Walcherse" surplus ongeveer 450.000 m3. In 1949 zal dit surplus on geveer gelijk zijn. dus ook 450.000 m3. De behoefte in Walcheren is echter veel groter, in Vlissingen kan men daar van meepraten. Men heeft daar de watermisère van ongeveer een maand geleden nog niet vergeten. Walcheren zou ongeveer 700.000 m3 kunnen af nemen. voordat geheel in de behoefte was voorzien. In de toekomst zal het zelfs zo moeten worden, dat aan dit eiland FILMS VAN DE WEEK Boomerang een film met een achtergrond. „Boomerang" met Dana Andrews. Ja ne Wyatt en I.cc .J. Cobli; regie; Ella Ka zan. Justitie en politiek dienen streng ge scheiden te blijven, dat feit wordt in de Ver. Staten nog niet altijd voldoende in gezien. De knappe regisseur Kazan, die ook de film tegen het nnti-semitisme „Gentle- mnns Agreement" maakte, durfde 't aan de rolprent ..Boomerang" te maken als verwijt tegen de ongezonde toestand, dat politieke partijen druk kunnen uitoefenen op de justitie. In een klein stadje in Connecticut is een domité vermoord en de oppositiepartij In de gemeenteraad gebruikt deze moord als politiek Instrument door in radio en pers een heftige campagne tegen de po litie cn de jonge officier van justitie Har vey (uitstekend vertolkt door Dana An drews) te ontketenen. Harvey blijft ech ter standvastig en verdedigt door dik en dun zijn principe, dat hij evengoed do onschuldige moet beschermen als de schuldige vervolgen. Dit gegeven vormt de kern van een buitengemeen boeiend filmwerk. dat voortdurend de aandacht gespannen houdt cn dat filmisch tevens zeer bevredigend Is. Deze film van de week draait in Al- hambra. Vlissingen. XXX „Sofia". (Luxor. Vlissingen) is een nog al gezochte, maar niettemin spannende geschiedenis, door een kleine Amerikaan se filmmaatschappij in Mexico gedraaid De rolprent kreeg een actueel tintje, maar werd er niet gelovenswaardiger door. In Electro. Middelburg, kan men het slot zien van de vele spannende avonturen van Rex cn Rinty. de scherpzinnige hengst on hond. die nu In het oerwoud terecht zijn gekomen. Dinsdagavond is een bijna 2 Jaar oud Jongetje uit Naarden in een sloot gevallen en verdronken. De Nederlandse Vereniging te New York zal 200 boeken over het leven en de mensen in de V.S. naar Nederlandse bibliotheken zenden. H.M. de Koningin heeft Dinsdagoch tend m afscheidsgehoor ontvangen dr. H. B. Baruch. de scheidende ambassadeur der V.S. Per 1 Juli 1949 telden de Britse strijdkrachten 769.000 man. Hiervan be horen 144.000 man tot de vloot. 406.000 tot het landleger cn 219.000 tot de lucht macht. e Woensdagmorgen werd bij de Kon. KedcrL Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden dc nieuwe cokesovenbatterij in gebruik genomen. De Sultan van Djocja heeft in een kabinetszitting verklaard, dat sedert 11 Augustus geen overtredingen van het be vel tot staken der vijandelijkheden zijn voorgevallen. Woensdag vierde de schrijver Johan Fabricius zijn vljftrigste verjaardag. 2 millioen m3 wordt geleverd. Voorlopig is dit nog niet mogelijk, omdat de transportmogelijkheden te gering zijn. De waterleiding maatschappij ..Zuid-Beveland" zal trachten binnenkort te beginnen met het leggen van 7'/? km. z.g. „zware" leiding tussen Brabant en Zeeland naast de reeds bestaande Deze nieuwe leiding zal worden gemaakt van betonnen buizen, die ?en doorsnede hebben van 500 mm. Dergelijke verdubbelingen zijn reeds aangebracht tussen Kruiningen en Krabbendijke en tussen Kapelle en het kanaal door Zuid-Beveland. Deze uitbreidingen hpeft de Waterleiding maatschappij Zuid-Beveland" tot nu toe alleen gefinancierd. Het is echter duidelijk, dat in de toekomst een re geling getroffen zal dienen te worden, waarbij een deel der kosten voor re kening van de Walcherse waterlei dingbedrijven komt. omdat dez« ten slotte ook van de grotere transport mogelijkheden profiteren. DE LANGE WEG. De weg. die het water moet afleg gen van het pompstation te Ossen drecht naai de watertoren te Goes is ruim 39 kilometer en op dit lange traject gaat er natuurlijk druk verlo ren. Het peil in de watertoren be- Incer'mrfpn mededeling) vindt zich op 40 meter hoogte, zodat er 4 atmosfeer nodig is om het water op deze hoogte te krijgen. Men hoeft i daarom een installatie gemaakt, waar door de hoogte van de toren als het ware tot de helft wordt terugge- i bracht. Onder de toren bevindt zich nl, een centrifugaalpomp, die het wa- j ter uit de Ossendrechtse leiding zuigt, i waardoor de druk, die op deze leiding i behoort te staan, aanmerkelijk min- der wordt. De hoger gelegen delen j van Zuid-Beveland bij Yerseke, die op de Ossendrechtse leiding zijn aan gesloten cn dus water ontvangen voordat het in de toren komt. onder vinden hiervan last. omdat de druk op de leiding voor deze gebieden te laag is. In de omgeving van Kruinin gen is daarom een miniatuur-opdrijf- station gebouwd. In een wegoverhoek heeft men een grote betonnen bak aangebracht, waarin zich een pomp bevindt, die overdag werkt en 's nachts, wanneer het waterverbruik beperkt is, automatisch wordt uitge schakeld. BOOMKWEKERIJ. Het pompstation te Ossendrecht blijkt niet alleen een waterbedrijf te zijn. maar ook een boomkwekerij. De 100 ha. bos en hei, die bij het pomp station behoren en waarop zich de waterputten bevinden, worden nl. door de maatschappij aangeplant met jonge bomen, zodat de omgeving van het station een zeer verzorgde indruk maakt. De maatschappij werkt hierbij nauw samen met de Ned Heide Mij- die bij deze aanplant adviseert. DE TOEKOMST. De watervoorziening van Zeeland zal in de toekomst ongetwijfeld nog dikwijls aan de oi'de komen. Voor Walcheren zijn er b.v. de plannen voor de watervoorziening van de wei landen en ook de Bevelandse boeren zouden zoiets gaarne zien. Voorts zit Noord-Beveland nog altijd zonder lei. dingwater en zal de waterlevering aan Walcheren nader bekeken dienen te worden. Ook zijn er (o.a. in de Vlissingse gemeenteraad) suggesties geuit om tot één provinciaal water leidingbedrijf te komen. Hoe het ook zij. vastgesteld mag wel worden, dat de Waterleiding Maatschappij Zuid Beveland de na-oorlogse problemen flink heeft aangepakt en thans èen zeer gezond bedrijf is. Hiervan zal watergebruikend Zeeland in de toe komst zeker kunnen profiteren. De voorraad in Ossendrecht is on beperkt! van Esi veroverde een derde plaats Ook Woensdag is er weer fel gestreden tijdens de wereldkampioenschap, pen te Kopenhagen. Evenals de voorafgaande dagen sprak Nederland een duchtig woordje mee. Niet dat er kampioenschappen behaald werden. Maar van Est bracht het tot de derde plaats. Coppl, die Zondag een derde plaats bereikte heeft zich nu een wereldkampioenschap veroverd bij de achtervol- ging profs en de Deen Andersen behaalde deze titel by de amateurs. ACHTERVOLGING AMATEURS. In de finale kwamen legen elkaar de Engelsman Cart Right en de Deen Ander seri. Deze Deen behaalde op schitterende wijze het kampioenschap. Van de aanvang af nam hij de leiding. Hij wist een voor sprong van 4 meter te verkrijgen en aan gemoedigd door de duizenden toeschou wers vocht Andersen als een leeuw. De Engelsman stond voor een hopeloze taak; in het tweede gedeelte van de wedstrijd verloor hij nog meer terrein. Onder een enthousiast gejuich van zijn landgenoten ging Andersen als eerste over de eind streep. ACHTERVOLGING PROFS. De Luxemburger Gillen moest het op nemen tegen Coppi en moest in hem zijn meerdere erkennen. In de eeste ronden gaf de Luxemburger goed partij, maar in de vierde ronde reed hij niet meer zo rustig als In het begin. Coppi kwam Iets voor te liggen cn naarmate de kilometers volgden werd de voorsprong groter. Met zeker 40 meter voorsprong werd de Ita liaan wereldkampioen in de achtervol ging. Ingezonden mededeling) «AIÜUÏAZUN.OF.Z-NJEST, Repatriërende troepen- onderdelen. Op het troepentransportschip „Water man". dat 11 Augustus uit Tandjong Priok is vertrokken, bevinden zich o.a. het le. 2e en 3e eskadron van het regiment huzaren van Boreel. Deze O.V.W.-onderdelen wer den in Januari 1946 lo Amersfoort ge vormd en kwamen medio September van dat jaar in Indonesië. Met de „Waterman" repatrieert eveneens dc 4e Genie veld- compagnie, welk O.V.W.-onderdeel na jaar 1946 naar Indonesië vertrok, en eni ge mobiele was- en badeenheden. NIEUWE BONNEN Geldig van 28 Augustus tot en met 10 September. Vlees: 282 vlees (A en B) 300 gram. 281 vlees (A. B en D) en 283 vlees (D) 100 gram. Rijst: 284 Algemeen -(A, B en D) 250 gram. Kaas: 286 Algemeen (A en B) 200 gram of 250 gram korstloos; 294 Algemeen (D) 100 gram of 125 gram korstloos. De bonnen gemerkt X van de bonkaarten ZA t/m ZE. MD. MF cn MH 910 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) zijn geldig verklaard. De bonnen 264. 265. 268. 269. 270. 271. 273, 275. 276, 277. 278 en 279 Algemeen van de bonkaarten voor voedingsmiddelen kunnen worden vernietigd. OM DE DERDE PLAATS. Voor dc derde plaats moest onze land genoot van Est het opnemen tegen Pe- dersen. De laatste trof het niet dat hij juist tegen de Nederlander moest rijden, want hfj had des ochtends verklaard, dat hij tegen van Est beslist zou winnen.... Het is dus wel te begrijpen dat van Est geladen aan de start verscheen om te la ten zien, dat men niet zo gemakkelijk van hem won. Beiden hadden een zeer snelle start, maar langzamerhand nam de Nederlander een voorsprong, die hij steeds opvoerde. Hij ging als eerste de eind streep over en veroverde daarmee voor ons land weer een derde plaats. Poolse bisschop naar Vlissingen. Zoals reeds aangekondigd zal de Pool se bisschop mgr. dr. Jozef Feliks Gawli- na. die door de Paus belast is met de geestelijke zorg van de Poolse emigranten over de gehele wereld, een bezoek aan Nederland brengen. Hij zal Donderdag avond uit Parijs in Breda aankomen, waar hij enige dagen zijn intrek zal nemen bij de paters Capucijnen. Mgr. Gawlina zal Nederlandse autoriteiten cn Poolse ver enigingen bezoeken. Vrijdag 26 Aug. wordt hij ontvangen door de bisschop van Breda en de burgemeester van Breda. De zelfde dag zal hij naar Vlissingen gaan om daar de Poolse katholieke vereniging te bezoeken. Zaterdag vertrekt mgr. Gaw lina naar Den Haag. Wedstrijd pistool- en karabijnschieten. De Polltiesportvereniging te Ter- neuzen heeft het initiatief genomen tot. de organisatie van een wedstrijd voor pistool- en karabijnschieten op Vrijdag 9 September a.s. Deze wed strijden zullen gehouden worden op de schietbanen aan de Oosthoek. Er wordt geschoten in groepsver band met 4 deelncmersjDer groep. Er z\jn fraaie medailles beschik baar gesteld. Het is de eerste wèd- atryd van dien aard welke te Terneu- zen wordt georganiseerd. Indien de wedstrijden succes opleveren, ligt het in de bedoeling in de toekomst aan deze wedstrijd een Zeeuws kampioen schap te verbinden. Deelname staat open voor politio nele instanties, w.o. C.C.D., Douane enz. van de gehele provincie Zeeland. KABELLEGGING Dinsdag is door de PZEM een hoog spanningskabel gelegd door het Kee- len van Vianen naar Stavenisse, ter lengte van ongeveer 3 km. Tegen woordig waren o.a. de directie en enkele ambtenaren van de PZEM en dc directie van de Nederlandse Kabel- fabriek tc Delft. De leiding was. even als bij de beide kabelleggingen door de Oostcrschelde, weer in handen, van kapitein Brcen. De kabcllegging had een zeer vlot verloop. Massale Ballon opstijging leder kind een gratia kans tt Op Zaterdag 27 Augustus des namiddags om 3 uur worden in 134 Baia filialen in Nederland, meer dan 4.000 ballons opge laten. Aan elke ballon bevindt zich een enveloppe en in een aantal biervan zit een bewijs dat aan de vinder recht geelt op een paar Gratis Kinderschoepen naar keuze! Zaterdagmiddag 3 uur opgelet t Kijk uit naar de schoenen die uit de lucht vallen II Middelburg: Lange Delft 129; Terneu- zen: Noordstraat 42; Vlissingen: Wal- straat 64; Goes: Lange Kerkstraat 10; Zierikzee: Oude Haven D 375a. Dr. H. de Noo Bzn. f Op 72-jarige leeftijd is te Middel burg overleden dr. H. de Noo Bzn., oud-directeur van de R.H.B.S. te Vlis singen. De heer de Noo werd te Chaam in Brabant geboren en ontving een onderwijzersopleiding, waarna hij studeerde voor de bevoegdheid M.O. Frans. Hij promoveerde aan de Am sterdamse Universiteit tot doctor in de Franse Taal en Letteren. Hij werd eerst leraar aan de Cadettenschool te Alkmaar en werd daarna schoolop ziener voor het L.O. te Rotterdam. Van Rotterdam ging hij naar Zierik zee, waar hij op 3 Sept. 1924 directeur van de H.B.S. werd. In Sept. 1932 volgde zijn over plaatsing naar Vlissingen, waar hij tot zijn pensionnering de leiding van de H.B.S. had. Zijn verdiensten voor de verbrei ding van de kennis der Franse Taal werden door de Franse regering er kend door zijn benoeming tot officier de l'Instruction Publique. Behalve op onderwijsgebied be woog de heer de Noo zich op het ge bied van het Ned. Herv. kerkelijk le ven. Hij was een actief lid van de Oxford-beweging. Besmettelijke ziekten. In de week van 7 tot en met 13 Augustus deden zich in Zeeland 12 gevallen van besmettelijke ziekte voor, nl. 8 gqvallen van dysenterie in Vogelwaarde. 1 roodvonk te Terneu- zen. 1 diphtherlete Meliskerke' en Middelburg en 1 geval van malaria te Terneuzen. Secretariswisseling te Meliskerke. Vrijdagavond a.s. te 8 uur zal de ge meenteraad van Meliskerke in open bare vergadering bijeenkomen. In deze zitting zal de aftredende gemeentesec retaris. de heer J. Jakobsen Lzn., af scheid nemen, waarna de nieuw be noemde secretaris, de heer W. H. van der Heide, als'zodanig zal worden be ëdigd. Aanvankelijk zou, zoals reeds ge meld, deze plechtigheid enige weken eerder plaats hebben, maar door om standigheden moest men tot uitstel be sluiten. Drenkeling nog steeds niet geïdentificeerd. Enige tijd geleden meldden wij, dat aan het strand te Vrouwenpolder het stoffelijk overschot van een in zwem broek geklede man was aangespoeld. De Rijkspolitie verzocht toen ieder, die mededelingen kon doen, welke konden leiden tot identificatie, zich met haar in verbinding te stellen. Het stoffelijk overschot werd voorlopig be graven. Tot nu toe is men er echter niet in geslaagd om te weten te komen wie deze man was. I Vier slachtoffers te betreuren. Woensdagmiddag even voor vier uur heeft zich op de Schelde tussen Lleve- j kenshoek en Llllo een hevige ontploffing voorgedaan op een met springstoffen ge- laden schip. Het was de „Marguerlte- ?>Iarle", die gemeerd lag tegenover het i fort van Rijsel. Vier personen kwamen bij deze ontploffing om het leven: de schipper, de scheepsjongen, een matroos en een kind. ren. Ook in Vlissingen was de slag dui delijk merkbaar. uTsof een zware mijn niet ver uit de kunst ontplofte. In enkele wijken kwamen de bewoners haastig naar buiten gesneld om te zien wat er aan de hand was. De „Marguerite Marie" is een Rijnaak die een lading springstoffen aan boord had. welke moest worden overgeladen op het Congolese stoomschip „Capitame .Limbor". Over de aard der ontploffing is nog niets bekend. In de qmgeving van Lillo werd grote schade aangericht.. Dodelijke aanrijding te Hoedekenskerke. Woensdagmorgen werd te Hoedekens kerke op de hoek van de Kerkstraat de wieirijdster. mevr. G. uit Westdorpe. aan gereden door een vrachtauto van de heer Traas, bestuurd door de heer v. 't V. uit Oudelande. Dr. Kole verleende eerste hulp en acht te overbrenging naai' het ziekenhuis St. Joanna te Goes noodzakelijk. In de loop van de dag is het slachtoffer aldaar over leden. Drs. P. Theune toegelaten als raadslid te Vlissingen. Naar wij vernemen hebben Gedepu teerde Staten van Zeeland een beslis sing genomen over het hoger beroen dat aangetekend was door drs. P. Theune tegen het besluit van de Vlis singse gemeenteraad d.d. 21 Juli tot niet toelating van het nieuw gekozen lid drs. P. Theune, aangezien de heer Theune nog geen ontslag had gekre gen uit zijn functie van leraar aan do H.B.S. te Oostburg en die functie niet verenigbaar was met het raadlid- maatschap. Gedeputeerde Staten hebben het raadsbesluit vernietigd en drs. P. Theune alsnog toegelaten als lid van de raad. Zoals wij reeds meldden, is het be doelde ontslagbesluit van de heer Theune als leraar inmiddels afgeko men. VERPLEGINGS. EN ONDERWIJS. KOSTEN VAN ZWAKZINNIGEN In het Provinciaal Blad van Zeeland is de wijziging van het besluit tot ver lening van bijdragen in de verple- gings- en onderwijskosten van zwak zinnigen afgekondigd. Ook de oud-Zeeuwen leven mee. In de geschiedenis en men hoeft daarin dan niet eens zo ver terug te grijpen hebben de Zeeuwen wan neer de nood aan de man kwam steeds 'bewezen eendrachtig naast elkaar te kunnen staan Waar hulp nodig is, wordt geholpen, dat blijkt thans weer zonneklaar uit de steunactie ten bate van de ouden van dagen en het ver plegend personeel van huize „Irma", die bij de noodlottige brand alle per soonlijke bezittingen kwijt raakten. Onmiddellijk na de ramp werd 'n be roep gedaan op de Zeeuwen om met milde hand te geven, om 20.000 bij. een te brengen. En er wórdt gegeven: in de loop van Woensdag werd niet al leen de 11.000 bereikt, maar alweer ver overschreden! In alle "Walcherse gemeenten, waar tot nu toe gecollecteerd is, ligt de op brengst een heel stuk boven het hui dige gemiddelde van de landelijke col lecten. Koudekerke bracht Woensdag 630.bijeen, dat is ongeveer een kwartje per inwonerlEn ook Domburg, waar men altijd zo meegeleefd hééft met de bewoners van „Irma", blijft ge ven; daar werd Woensdag de op brengst van de vorige collecten weer verhoogd met 189. Ook de persoonlijke giften blijven binnenstromen. Woensdag werden be dragen ontvangen tot een totaal van 350.er waren giften bij van 100.en van 50.Ook de oud- Zeeuwen tonen interesse. De heer Pou- wer, die woont nabij het grenskantoor Mander in Overijssel, maakte een be drag van 10.over en deelde tevens mede, dat hij een actie voor „Irma" onder zijn persoonlijke vrienden en kennissen was begonnen! De dames Verhagc in Den Haag, die vroeger in Middelburg woonden, stuurden 2.50. De erelijst vertoont thans het volgen de beeld: Vorige verantwoording 10.463.75 Koudekerke 630.— Verhoging opbrengst Domburg 189! Persoonlij ke giften 362.50 Totaal 11.645.25 In nog slechts vier Walcherse dor pen moet een inzameling worden ge houden. Dat zijn Zoutelande, Grijps- kerke, Biggekerke en Arnemuiden. Inwoner van Kapelle onderscheiden. Bij K.B. is de eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, verleend aan de heer W. van Liere te Kapelle, lid van het Burger lijk Armbestuur aldaar. Vlissingen De nieuwe vuilnisemmers. WOENSDAG IN HET HAVENDORP IN GEBRUIK GENOMEN Zoals men weet heeft de gemeente Vlissingen een groot aantal nieuwe vuilnisemmers gekocht en deze ver deeld over de oude stadsgedeelten. Ieder perceel kreeg een emmer, die echter eigendom van dc gemeente blijft en geregistreerd wordt. Een ieder is nu verplicht gebruik te ma ken van deze emmers en het oude vuilnismateriaal, zoals bakken, dozen enz. op te ruimen. Woensdagmorgen werd in het Havendorp, als eerste wijk in Vlissingen, met deze emmers gewerkt. En het moet direct gezegd, deze emmers beantwoorden volkomen aan de verwachtingen. Het voornaam ste is wel, dat men er mee bereikt, dat de straten een veel netter aanzien krijgen. In de oude vuilnisbakken kon men zoveel vuil doen als men maar wilde, waardoor natuurlijk dikwijls deze bakken overladen werden en 'n hoeveelheid vuil over de straat ver spreid werd. Dit zal men nu met deze emmers voorkomen. Het zag er Woensdagmorgen in het Havendorp uit of het helemaal geen „vuilnisdag" geweest was. De straten hadden een Het wachten is op de Lange Jan. Achter één der 'fabrieksgebouwen van de klokkengieterij Gebrs. van Bergen te Heiligerlee staat een gro te klok. Blijkens het opschrift is ze gegoten in 1715 door Claes Noor der en Jan Albert de Grave, te Am sterdam. Deze klokkengieters wa ren de opvolgers van de beroemde Hemonhy's; ze hebben bij hen ge werkt en er het vak geleerd. Toen de Duitsers het Middelburgse caril lon uit de Lange Jan hadden gehaald zouden de klokken met veel ande ren met boten naar Duitsland wor den gebracht. Enkele van deze bo ten zijn niet verder gekomen dan Groningen en daar is na de bevrij ding ook nog deze ene klok van Middelburg teruggevonden. Ze was beschadigd en novendien niet zui ver van toon. zodat ze naar Bergen is gezonden, waar ze geheel gerevi seerd is. Daar wacht ze tot ook de andere 47 nieuwe klokken gego ten zullen zijn en het carillon voor de Lange Jan weer gereed is. Overi gens maakt men bij van Bergen nóg geen haast met het Middelburgse carillon, want de Lange Jan is nog niet herbouwd en de beiaard kan dus nog even wachten. Maar twee van de zwaarste klok. ken zUn toch al gegoten. Eén van 7001) kg. en één van 2450 kg. Dat is Dinsdag geschied cn toen is te- geiykertyu ook de gloeiende massa voor de zwaarste klok van het ca rillon voor Martin's Church in New York de vorm in gegaan. Het zal nog enkele dagen duren eer de klok. ken koud zijn, maar dan kan ook aan de afwerking worden begonnen. Er is in Amerika vraag naar gro tere klokken dan thans voor New York geleverd worden. Gebrs. van Bergen kunnen die ook gieten, maar de verzending zal enorm kostbaar zijn. Daarom is het niet onmogelijk dat mettertijd ook in Amerika een bedrijf zal worden ingericht. Eén der gebroeders van Bergen is daar reeds bedrijfsleider van een gieterij. Als het carillon, dat thans voor New York in bewerking is, in de smaak valt, staat reeds vast dat nog een vijftal beiaards in de Ver. Staten moet worden geleverd. schoon aanzien en eigenlijk verfraai den de mooie blinkende emmers het aanzien van de straten nog. Ook het ophalen en het ledigen van de emmers ging vlot. Natuurlijk waren er nog enkele mensen, die als van oudsher hoeveelheden vuilnis in dozen en kratten opgestapeld hadden, maar ook zij zullen wel spoedig de com fortabele emmer prefereren boven 't oude vuilnismateriaal. Wethouder M. A. van Popering was bij deze eerste demonstratie aanwe zig. CANADEES SCHIP AAN DE GROND. Het Canadese s.s. „Mont Gaspe" is in de nacht van Woensdag op Donder dag bij de Nolledijk door de mist, aan de grond gelopen. Het schip is 7159 brt. reg. ton en was op weg naar Rotter dam. Het betreft hier een schip van de rederij Montreal Shipping Compagny te Montreal. Sleepboothulp van Vlis singen is uitgevaren. Middelburg Bureau Prov. Zeeuwse V-V.V. lijdelijk in Veere. De Prov. Zeeuwse V.V.V., die thans ge huisvest is in het Verkeershuis aan de Markt te Middelburg, -al met ingang van 1 September a.s. tijdelijk gevestigd wor den te Veere aan het adres Kade A 65. Het telefoonnummer is K 1181—207. Winkelweek te Breskens. De onlangs opgerichte winkeliers vereniging „Ons Belang" te Breskens, houdt van vandaag tot Woensdag a.s. een winkelweek, waaraan diverse at tracties verbonden zijn.Tijdens deze week zullen verschillende feestelijk heden georganiseerd worden, mede in verband met het 50-jarig bestaan van de Brcskensc muziekvereniging. VIERING VERJAARDAG H. K. H. PRINSES WILHELMINA. Op Woensdag 31 Augustus organiseert de Kon. Vereniging „Uit het Volk—Voor het Volk" te Middelburg een fakkelop tocht ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Wlïhelmina. Hieraan wordt medegewerkt door het Middelburgs Muziekkorps en de signaalafdeling van de gymnastiekvereniging „Achilles". Men vertrekt van de Markt om half 10 en volgt deze route: Markt. Langeviele. Lange Geere, Kalvermarkt, Varkensmarkt, Nieu we Haven. Hoogstraat, St. Janstraat, Lan- gedelft, Segeerstraat, Londense kaai. Biei r kaai, Rouaanse kaai. Beatrixbrug. Rotter damse kaai. Dam N.Z.. Giststraat, St. Pieterstraat, Korte Delft, Dam. Mol straat. Spanjaardstraat, Balans, Wa- genaarstraat. Hofplein, Korte Noordstraat, Herengracht. Kromme Weele. Vlasmarkt. Markt. De Chr. Muziekvereniging O.N.D.A. geeft op 31 Augustus te 8 uur in de mu ziektent op het Molenwater een concert. Op deze datum zal de tentoonstelling van schilderijen cn tekeningen van H. K. H. Prinses Wilhelmina in het Kunstmu seum voor het laatst te bezichtigen zijn. O.N.D.A, zal het concert beginnen met de populaire mars Alte Kameraden van Teike. Voorts worden diverse andere mar sen, een walsselectie en een aantal vader landse liederen ten gehore gebracht, WEDVLUCHT. Zaterdag hield de postduivenhouders- vereniging „de Telegraaf" te Middelburg, een wedvlucht met oude en jonge duiven van St. Quentin (Fr.), afstand pl.m. 187 km. De duiven werden met Westenwind te 10.30 uur in vrijheid gesteld. De eerste jonge duif werd geconstateerd te 13.47.14 uur; snelheid 976.10 meter per min. De eerste tien prijswinnaars der jonge duiven zün: P. J. de Rooy, Veere 1; W. Daane, M'burg 2; C. Pouwer. Veere 3, 10; J de Kuijper. M'burg 4; A. J. Koeyers, St. Laurens 5: A. Steketce. Souburg 6; M. D. Walraven. M'burg 7. 8; E. v. Vlaan deren. M'burg 9. De uitslag der oude duiven luidt: R. Dirven 1: W. Hendriks 2, beiden te Mid delburg: P. J, de Rooy 3. B. Huijbrecht 4, beiden te Veere: A. J. Koeyers. St. Lau ren 3 en 8; J. Reijnierse, Koudekerke 6; C. Pouwer, Veere 7 en W. v. Belzen, Mid delburg 9. Officiële publicaties. SPREEKUUR WETHOUDER. De wethouder voor de huisvesting in cn met Maandag 12 September 1949.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 2