PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ronde Tafel-conferentie in de beste harmonie begonnen DE BILT Woensdag werden de werkzaamheden verdeeld Vandaag vJ HANDIG ANTWOORD VAN TIT0 OP DREIGEMENT VAN MOSKOU REPUBLIKEINEN HEBBEN EEN AANTAL „SCHEMA'S" IN PETTO MIDDELBURG IS NOG ALTIJD EEN CENTRUM VAN TOERISME VOORSPELT: 192e Jaargang - No.207 Dagblaa. uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj. W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balllntljn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bossbardt. ABONNEMENTSPRIJS 32 ct. per week; t 3.90 p. kw«; fr. p. p. f 4.15 oer kw. Losse nummers 10 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 25 Aug. '49 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8regels van 1—5 regels f 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau yan dit blad" 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bur. Vlissingen Walstr. 58-00. tel. 2355. 3 lijnen (b.g.g. 2357) M'burg Londense Kaal 29, tel. 2077 en 2 - Goes: L. Vorststr. 63,'tel. 2475 (bg.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerüstr. 2 - Zierikzee: N. Bogardstr. C 1 tel. 26 HET STANDPUNT DER MINDERHEDEN. De Centrale Commissie van de Rondetafel.conferentie heeft Woensdag middag in de Trèveszaal te 's Gravenhage haar eerste formele bijeenkomst gehouden, waarby de leiders der delegaties, hun plaatsvervangers en de IJ.N.C.I.-leden aanwezig waren. Blijkens het officiële communiqué, dat na de bijeenkomst wérd uitgegeven, vond de vergadering plaats in een pretti. gc sfeer en in de geest van samenwerking. De bijeenkomst duurde van half 3 tot half 5. Met algemeen goedvinden werd minister Van Maarseveen aan gewezen tot voorzitter. Het voorzit terschap zal per week wisselen. Na mr. Van Maarseveen is Mohammed Hatta aangewezen en vervolgens Sul tan Hamid II, Aan de hand van het betreffende artikel, waarin de werkzaamheden van de Centrale Commissie zijn aan gegeven. werd de instelling van de verschillende commissies aan de orde gesteld. Dit zijn de commissies voor de staatkundige en staatsrechterlijke, voor de financiële en economische, voor de militaire, voor de culturele en voor de sociale aangelegenheden. Men besloot, dat de delegaties he denmorgen vóór 1 uur de namen van de. door haar voor deze commissies aangewezen leden, adviseurs en des kundigen zullen mededelen aan het secretariaat-generaal, zodat de com missie-samenstelling dan haar beslag kan krijgen. VERDELING DER WERKZAAMHEDEN. Ten aanzien van de verdeling der werkzaamheden in deze commissies werd de volgende werkindeling opge steld: in commissie 1: de voorlopige con stitutie van de Ver. Staten van Indo nesië, het charter van de souvereini- tei tsoverdracht, NederlandsIndonesi sche Unie, toezicht op het nakomen der overeenkomsten, buitenlandse be trekkingen, zelfbeschikkingsrecht, contracten met zelf besturende land schappen, nationaliteit en burger, schap, uitwisseling van Hoge Commis sarissen. Nieuw-Guinea; in commissie 2: financiël.e en eco nomische betrekkingen; in commissie 3: militaire overeen komsten en de terugtrekking der Ne derlandse strijdkrachten; in commissie 4: cultürele betrekkin gen en in commissie 5: rechtspositie van de burgerlijke ambtenaren, die op het ogenblik der souvereiniteitsoverdracht in functie zijn. De eerste bijeenkomst der diverse commissies werd bepaald op Vrijdag morgen 10 uur teneinde hen in de ge legenheid te stellen nog deze week een begin te maken met hun arbeid. Besloten werd dat het' voorzitter schap dezer commissies, evenals dat van de Centrale Commissie, beurte lings zal worden waargenomen door een lid der Nederlandse, een lid der Republikeinse en een lid der B.F.O.- delegatie, terwijl de Unci desgewenst de commissievergaderingen zal kunnen bijwonen. Eenstemmig werd door de delegatie, leiders en Unci in de Centrale Com. missie de opvatting uitgesproken, dat de conferentie in de beste harmonie is begonnen cn men alle vertrouwen heeft, dat de conferentie in deze geest voortgezet, een vlot verloop zal heb ben. I TWEE.TALIG. De besprekingen werden gehouden in het Nederlands en het Engels. Het Nederlands werd vertaald in het En gels. het Engels niet in het Neder lands. Er werd geen Indonesisch ge sproken. Prinsesjes een middag naar „de hoge Veluwe". De prinsesjes Beatrix en Irene brach ten Woensdagmiddag met twee vrien dinnetjes een bezoek aan het natiqnalc park „De Hoge Veluwe". Na een rond gang door het museum Kroller-Muller gebruikten de prinsesjes en haar ka meraadjes de lunch in het restaurant „De koperen kop". Later in de middag werd de oude boerderij „De Pampel" bezocht. De meisjes waren hier spoe dig goede vrienden met een mouflon- lammetje. Opnieuw een smokkelaffaire achterhaald. Als gevolg van de ontdekking van een aardappelsmokkelcomplot in de omgeving van Baarle-Nassau. heeft men thans 180 ton aardappelen kun nen achterhalen, die frauduleus naar België werden uitgevoerd en waarme de een aanzienlijk kapitaal aan devie zen gemoeid was. Het is komen vast te staan, dat vier van de zes personen, die in verband met deze smokkelaffai re gearresteerd werden, zich met nog vier anderen, die nu ook zijn gearre steerd, schuldig hebben gemaakt aan de frauduleuze uitvoer naar België van 90 ton kunstmest. De aldus uitgevoerde kunstmest ver tegenwoordigde een waarde van 13 a 14 duizend gulden. Venvacht wordt, dat nog meer smokkelaffaires als ge volg van de jongste arrestatie aan het licht zullen komen. ding van het communiqué tegenover het A.N.P.: „Wij lezen de betrokken artikelen van het reglement van orde zó. dat de Centrale Commissie inder daad te bepalen heeft, welke de be langen zijn, die de minderheden ra ken. Maar indien de Commissie een maal heeft uitgemaakt, welke die be langen zijn hetgeen inderdaad één stemmig zal moeten geschieden is de voorzitter verplicht de vertegen woordigers in de gelegenheid te stel len te dien aanzien hun standpunt uiteen te zetten. Betreffende een noodzakelijke eenstemmigheid hier over in de Centrale Commissie lezen wij in het reglement niets", aldus mr B'-nuw. Het gesprokene werd opgenomen met een „tachotype". Mej. Paula Mat- la, die naar haar zeggen de eerste typiste in Nederland is, die dezp ma chine hanteert, behaalt een snelheid van 300 lettergrepen per minuut in het Nederlands en 50 woorden in het Frans, Duits en Engels. DE MINDERHEDEN. Toen om ongeveer 5 uur de verga- doring was beëindigd en minister Van Maarseveen de trappen" afdaalde, werd hem het zojuist gepubliceerde communiqué van de B.F.O. betreffen de het horen der vertegenwoordigers van de minderheden voorgelegd. De minister bleek enigszins verrast en keerde onmiddellijk met Anak Agoengi dp premier van Oost-Indone- sië. naar de zaal terug. Er werd nog gedurende ruim een half uur gespro ken met Sultan Hamid, Anak Agoeng en dr, Soeparmo. Na afloop wenste minister van Maarseveen geen com mentaar op het communiqué te geven, en Anak Agoeng deelde slechts mede: „Dit communiqué dient men uitslui tend te zien als een reactie op som mige commentaren in de Nederlandse pers". Desgevraagd verklaarde mr. Blaauw. een der vertegenwoordigers van de Nederlandse minderheid, naar aanlei- 16-jarige Franfaise wegens moord gearresteerd. Frangoise Hemger, een zestienja rig meisje dat haar vriend Mario Accorsi op 7 Augustus in een hotel te Nice aodeljjk verwondde met n mes, is te Epinal gearresteerd. Haar vader werd zonder het te willen oorzaak van deze arrestatie toen nij Inlichtingen gaf over haar verdwij ning. Uit zijn beschrijvingen kreeg de politie een spoor en kon zij haar arresteren toen zij in Epinal uit de trein stapte, zo bericht het Alge meen Dagblad. De twee jeugdige gelieven waren samen op een picnic toen Accorsi haar voorstelde met hem te trou wen en haar wilde voorstellen aan zijn ouders, 's Avonds in een hotel in Nice stak zij hem met een keu kenmes terwijl hij sliep, nam geld uit zijn portemonnaie, keerde terug naar haar eigen kamer, trok een andere jurk aan en ging naar het station waar zij de eerste trein naar Montpellier nam. viert Vincent Auriol, presi dent van de Franse republiek, zijn 65ste verjaardag; ....viert Uruguay zijn onafhan kelijkheidsdag (1825). Prins Bernhard te Knocke aangekomen. Prins Bernhard, die zal deelnemen aan het internationale concours hippique te Knokke, is daar Woensdagmorgen in ge zelschap van zijn moeder, met zijn par ticulier vliegtuig aangekomen. Hij begaf zich rechtstreeks naar de heer Vuylsteke, bij wie hij tijdens zijn ver blijf te Knocke te gast zal zijn Zaterdag snelheidsproef met „Gloster Meteor". Het staat thans vast, dat de snelheids proef van de luchtstrijdkrachten met de Gloster „Meteor" op Ameland gedaan zal u-orden. Als het weer gunstig is op Zater dag a.s. Wie de „Meteor" zal vliegen staat nog niet vast. In ieder geval zal het een vlie ger van het 323ste squadron zijn, waarbij genoemd worden majoor Flinterman, en de luitenants Wansink en Aertsen. Joego-Slavië is een souvereine staat. Te Belgrado is de tekst bekend ge maakt van het Joegoslavische ant woord op de jongste dreigende nota van Moskou. Dit antwoord is tegelij kertijd diplomatiek, krachtig en ver zoenend opgesteld. De Tito-regering verwerpt alle Russische beschuldigin gen. zegt dat Moskou zich niet met binnenlandse aangelegenheden moet bemoeien, maar verklaart zich bereid alle Russische burgers, die in Joego- Slavië worden vastgehouden binnen de kortst mogelijke tijd uit te leveren. De Joegoslavische legering spreekt haar verwondering er over uit. dat de arrestatie van enkele Witgardistisehe Sowjet-burgers, mannen met een du bieus verleden, die de wetten van de Joegoslavische republiek hebben over treden. aanleiding kon zijn tot een dergelijke ongefundeerde en beledi gende nota van de Sow jet-regering. Deze verwondering is nog vergroot door het feit. dat de Sow jet-regering tezelfdertijd het stilzwijgen, bewaart over de repatriëring van Joegoslavi sche kinderen, die in de Sowjet-Unie De Kroon „Hoofd van de Unie". De delegaties van de Republiek en de B.F.O. zullen In de loop van de volgende dagen over de onderscheidene onderwerpen van de R.T.C. „wor- kïngpapers" indienen, met welk Engels woord ontwerpovereenkomsten worden aangeduid, die vertrouwelijk zijn en geen bindend karakter hebben. Over alle onderwerpen, die naar Republikeins inzicht tot de „interne aan. gelegenheden van Indonesië" behoren, hebben de Republikeinen reeds ont werpen gereed. De B.F.O. gedelegeerden zyn druk bezig aan het opstellen van dergelyke stukken. De minlster.president, dr. W, Drees, tijdens zijn openingsrede op de Ron- detiófel-conferentie. Nieuwe bijeenkomst Benelux- ministers verwacht. Volgens de „Gazet Van Antwerpen" is het waarschijnlijk, dat volgende week de Benelux-ministers opnieuw bijeen zullen komen. Dit zou besloten zijn naar aanleiding van het onder houd van Paul van Zeeland met mi nister Stikker. Volgens „Het Laatste Nieuws" zou den de besprekingen minder belang rijk zijn dan die. welke op het Cha teau d'Ardennes zijn gehouden. De ministers zouden in Den Haag bijeen komen. Een Republikeins woordvoerder heeft een en ander over de „working- papers" medegedeeld. Aangelegenhe den die de toekomstige Unie betref fen. zo zeide hij, zijn op de laatste conferentie tussen de Indonesiërs on derling niet afgehandeld. De besprekingen hierover tussen de beide Indonesische delegaties zul len tijdens de Haagse conferentie worden hervat. tn beginsel bestaat hierover reeds overeenstemming. Deze overeenstem, ming geldt o.m. de formulering van de positie van de Kroon der Unie. De „Kroon zal hoofd van de Unie" zyn. Ovqr de algemene beginselen van de voorlopige grondwet van de Repu bliek Indonesia Serikat is reeds tij dens de Indonesische conferentie overeenstemming bereikt. De uitwer king hiervan is toen aan een gemeng de commissie uit B.F.O. en Republiek opgedragen. De Republikeinse dele gatie ziet de redelijkheid in van het Nederlandse verlangen om het defi nitieve ontwerp der voorlopige grond wet ter beoordeling voorgelegd të krijgen. Het ligl dus in de bedoeling van de Indonesische delegaties om reeds Vooral het dagbezoek dit jaar enorm groot. Te weinig „Mecklenburg"- passagiers blijven op Walcheren logeren. De jongens van tegenwoordig heb ben een eigenaardige hobby, die blijkbaar geen ééndagsvlieg is: z(j zijn voortdurend gewapend met een opschrijfboekje en noteren daarin autonummers, waarbij het er om gaat zoveel mogelyk verschillende Erovincies en landen te „vangen" >e Middelburgse knapen, die zich vol overgave aan deze vacantielief- hebberij wyden, kunnen thans weer hun hart ophalen; geen dag gaat er voorbij of men bespeurt in de Zeeuwse hoofdstad wagens uit alle provincies en uit diverse West-Eu- ropese landen, terwijl met name op de Donderdagen hele stoeten grote, glimmende, kleurige autobussen de Baileybrug over het kanaal passé, ren. Op zulke dagen is zelfs alle parkeerruimte, die Middelburg no. lens volens door de lege plekken in het centrum van de stad bezit, nau welijks voldoende om al die super- de-luxe voertuigen de meeste af komstig uit België een plaatsje te waarborgen. Vóór de oorlog was het vreemde lingenverkeer voor Middelburg in de zomermaanden één van de belang rijkste bronnen van inkomsten en het is dan ook verheugend, dat na de bevrijding de toeristen de stad, die ondanks alle verwoestingen nog veel van haar oude schoonheid heeft behouden, opnieuw hebben weten te vinden. Het dagbezoek is altijd het be langrijkste geweest. „Vong jaar was dit al bizonder groot, maar ik heb de indruk gekregen, dat het ditmaal nog omvangrijker is. althans tot de laatste week van Juli", aldus ver telde ons de directeur van de Prov. Zeeuwse V.V.V., de heer E. Smit. „Het logiesbezoek was tot dat tijd stip Iets minder dan in 1948, maar het nam bij het aanbreken van de echte vacantieweken sterk toe. Ove rigens valt er ten aanzien van het logiesbezoek, gezien over de jaren 1947, 1948 en 1949, een geringe, neergaande lijn te constateren." GOEDKOOP KOPEN De meeste dagjesmensen, die Mid delburg en omgeving eens komen bekijken, zijn Belgen. Naar de me ning van de heer Smit neemt echter 85 niet in de eerste plaats aan de trips deel om van het Walcherse landschap en het oude stadsschoon te genieten, om de oorlogsverwocs- tiugen te bekijken en het genot van het vaartochtje over de Wester- schelde te ondergaan, doch om goed koop in Middelburg inkopen te Kun nen doen. Dit zóu althans gelden voor de bezoekers op Donderdag en de andere zomerse werkdagen. 's Zondags, wanneer alleen enige sou venirwinkels enkele uren openge steld zijn, komen onze Zuiderburen uiteraard alleen uit toeristische be langstelling. Maar was het voor de oorlog ook niet zo, dat voor de Ne derlander één van de attracties van een bezoek aan België' was de mo gelijkheid om zeer voordelig het een en ander in te slaan? En gelukkig zijn het niet alleen maar materialis tische overwegingen, die onze Belgi sche vrienden naar Zeeland voeren. Ware dat zo. het zou er voor vreem delingenindustrie van Middelburg in de toekomst maar droevig uitzien! Het feit, dat de Belgische vege- ring geen genoegen meer neemt met dagpasjes en van de Belgen, die naar ons land willen, eist, dat zy in het bezit zijn ran een gewone pas (een besluit, dat het antwoord was op een gelyke maatregel van de Ne derlandse regering) zal zeker zyn Invloed doen gelden, ook al is daar in Middelburg tot nu toe gelukkig nog weinig van gemerkt. Er wordt »chter hard gewérkt in Den Haag om te bereiken, dat deze belemme rende bepaling voor het volgend sei. zoen over en weer wordt opgeheven. WAT DE „MECKLENBURG" BRACHT Vooral op de Donderdagen ziet men ook veel Engelse toeristen in de stad. Helaas moet worden vast gesteld. dat de meeste Britten, die met de „Mecklenburg" van de Mij. „Zeeland" van Folkestone naar Vlis singen oversteken, niet hun vacan- tie op Walcheren doorbrengen, doch met auto's verder het land in reizen. Van 9 Juli tot het einde van die maand vervoerde de „Mecklenburg" 680 passagiers naar Vlissingen, doch slechts 135 hiervan hadden hotel ruimte op Walcheren geboekt. Wat het autotransport betreft loopt de toeristendienst van de Mij. „Zeeland" zo goed als men het maar wensen kan, doch het aantal passagiers was, althans in Juli, te gering. Het groot ste aantal in die maand van Folke stone naar Vlissingen op één retè, vervoerde vacantiegangers bedroeg 155, het kleinste aantal op één reis 38. Voor Augustus zullen deze ge tallen echter veel hoger liggen: al leen reeds met drie reizen (3, 6 en 10 Augustus) werden 379 passa giers overgezet. Slechts 20 hiervan hadden tevoren hotelruimte op Wal cheren laten reserveren Merkwaardig; is het, dat de lief hebberij om jde reis per ..Mecklen burg" van Vlissingen naar Folkesto ne mee te maken, veel groter is dan in omgekeerde richting, terwijl daar voor minder reclame is gemaakt! EEN ENQÜêTE. De wederopbouw van Zeelajid juist waar het de uitbreiding van ontvangst- en ontspanningsmoge lijkheden voor bezoekers betreft heeft natuurlijk de bizondere be langstelling van de Prov. Zeeuwse V.V.V., en men gelooft, dat opbou wende critiek daarbij va" groot nut kan zijn. In verband daarmede is men er dit seizoen toe overgegaan aan toeristen een kaart ter hand te stellen, waarop deze op- en aanmer kingen kunnen plaatsen. Na dfloop van hun bezoek kunnen zij deze kaart verzenden naar het bureau van de Prov. V.V.V.. waar men uiteraard zeer belangstellend is naar het eindresultaat van deze ori ginele enquête. tijdens de conferentie te komen tot een definitieve tekst van de voorlopi ge grondwet, opdat men onmiddellijk na de conferentie in Batavia zal kun nen beginnen met de organisatie en inrichting van de regering, die de souvereiniteit. zal ontvangen en met de aanwijzing van een president vol gens de in deze grondwet aan te ge ven procedure. „Om tüd te winnen zou men hier mede zelfs reeds tijdens de confe rentie in Den Haag willen beginnen" zo verklaarde de woordvoerder van de Republikeinse delegatie. De voorlopige volksvertegenwoor diging in Batavia zal samengesteld worden uit de delegaties van de B. F.O. en de Republiek eventueel aan gevuld met leden van het voorlopige Republikeinse parlement Atlantisch Pact thans van kracht geworden. Plechtigheid te Washington. Woensdag is het Atlantisch Pact van kracht geworden doordat Frankrijk, Denemarken, Italië en Portugal als laatste landen de ra- tijicatieoorkonden hebben gedepo neerd. Het van kracht worden van het Pact gaf aanleiding tot een plechtigheid in het Witte Huis te Washington, waarbij tal van officiële personen tegenwoor dig waren, o.a. minister Acheson. de Amerikaanse minister van defensie Louis Johnson en de ambassadeurs der bij het Pact aangesloten landen. President Truman sprak over een gewichtige gebeurtenis en wees er in een speech nog eens op, dat het Pact slechts diende om de vrede te hand haven. Niemand behoefde de samen werking ingevolge het Pact te vre zen. Het Pact werd zoals bekend op vier April te Washington getekend door de ministers van buitenlandse zaken dei- twaalf deelnemende landen. Het kon echter eerst van kracht worden na ra tificatie van de landen, waarvan het initiatief is uitgegaan. Fins vakverbond stoot de communisten uit. Het algemene Finse vakverbond heeft Woensdag besloten de onder communistische leiding staande vak verenigingen, dié niet aan het verzoek om de stakingen te beëindigen gehoor gaven, uit te stoten. In plaats daarvan zullen nieuwe vakverenigingen worden opgericht. Dit is een radicale poging om de com munistische invloed op de vakbewe ging voorgoed uit te schakelen. De Finse premier Fagerholm voor spelde Woensdagavond uit deze maat regel nieuwe arbeidsmoeilijkheden. Amerika wil goudprijs niet verhogen. De Amerikaanse minister van financiën John Snijder, verklaarde Woensdag te genover de pers. dat hij nog steeds tegen stander is van verhoging van de vastge stelde prtjs ad 35 dollar per ounce, die de Amerikaanse regering voor goud be taalt. Snyder zelde voorts vol hoop te zijn. dat de komende financiële besprekingen te Washington goede resultaten zullen op leveren. en dat hij met dc ministers van financiën van Engeland cn Canada een oplossing zal vinden voor Engelands dol larproblemen. zijn en wier terugkeer herhaalde ma len door de Joegoslavische regering is gevraagd. De beweringen over het optreden van de Joegoslavische autoriteiten te gen zekere Sowjet-burgers, meest Witgardisten en voormalige emigran ten, zijn geheel „verdraaid, leugenach- tig en beledigend". Deze personen werden gearresteerd, omdat zij ern- stig de wetten van de Joegoslavische Republiek overtraden. Joego-Slavië is niet voornemens, aldus de nota, zich te laten verleiden tot een controverse met de Sowjet-regering over de aard van het regiem in Joego-Slavië. Joego- Slavië wil niet discussiëren over de bewering, dat zijn economie een aan hangsel is geworden van die van de kapitalistische landen. De Joegoslavische regering acht het haar plicht er de nadruk op te leg gen, dat Joego-Slavië een souvereine en onafhankelijke slaat is en dat >Un volk onder geen beding bereid is toe te laten, dat iemand, wie ook. zich mengt in zyn binnenlandse aangele genheden. De regering te Belgrado verklaart zich aan het slot van de nota bereid een discussie te i-eginnen over de op lossing van alle geschillen met dc Sowjet-regering in overeenstemming met de geest van de internationale verbintenissen, die door beide rege ringen zijn aangegaan. De berichten in de buitenlandse pers, dat de Sowjet-Unie troepen concentreert bij de Joegoslavische grens blijken te veel op sensatie te zjjn gericht. Geallieerde waarnemers te Wenen verklaarden, dat er geen gegevens zijn, die dergelijke berichten bevestigen. Er zijn slechts tien Russische divi sies in centraal, en Zuidoost-Europa en deze zyn bestemd voor garnizoen diensten. OPPOSANT MET SYMPA THIEËN VOOR TITO. Karl Scholz, een Tito-gezinde Duit se communist, is Woensdag in de Oostelyke sector van Berlijn, op last van de Sowjet-autoritelten, gearres teerd. Hij wordt beschuldigd van ver boden politieke activiteit en zal voor een militair gerechtshof worden ver hoord. Scholz is een vroegere hoofdofficier van de Berüjnsc politie en een voor malig lid van de communistische S.K. I). Hij kon zich echter niet verenigen met de koers van de S.E D.-leiders en met de Sowjet-politiek en stichtte een oppositionele communistische party. Dinsdag zond hij een telegram aan maarschalk Tito, waarin hij schreef „Wij, Duitse communisten, volgen met de grootste belangstelling en opmerk zaamheid de nationale worsteling van de Yoegoslavische communisten en bewonderen uw moedig verzet tegen bet Kremlin en de Kominform." Von Manstein medeplichtig aan Hitler's daden. De openbare aanklager in het pro ces tegen maarschalk von Manstein heeft Woensdag in zijn beschuldigings rede de hoge Duitse generaals in gro te mate verantwoordelijk genoemd voor de ellende van millioenen men sen. Zonder de militaire leiding der ge neraals zouden de ambities van Hittelr en zijn volgelingen academisch en ste riel geweest zijn. Von Manstein had zich bijna vijf jaar zonder voorbehoud in de dienst van Hitier gesteld. Een officier van normale intelligentie moest zeker het misdadige karakter van verschillende maatregelen hebben doorzien. Vele dappere of eerbare mannen hadden protesten laten horen, doch van de zij de van von Manstein was geen enkel protest bekend. Bij de veldtocht in de Sowjet-Unie was von Manstein legerbevelhebber en met slechts commandant van een le gergroep. Hij had dus toe moeten zien dat de Sowjet-krijgsgevangenen men selijk behandeld werden. Door'dit na te laten had hij een oorlogsmisdaad begaan. Chinees schip explodeerde. Meer dan 500 slachtoffers- In een plaats op het eiland Formo sa is het Chinese nationalistische .vaartuig „Chungli" in de lucht gevlo gen. De ontploffing geschiedde toen 4000 ton ammunitie gelost werd. Twee schepen in de nabijheid kwamen tot zinken en aan de wal braken grote branden uit, Meer dan vijf hondprd personen verlóren het leven. In een gebied met een radius van een mijl werd zware schade aangericht. De meeste persoonlijke ongelukken wer den veroorzaakt door de in het rond vliegende scherven. De gehele stad schudde op haar grondvesten en tien pakhuizen werden met de grond ge lijk gemaakt. De strijd op Malakka. De communistische strijdkrachten op Malakka hebben Woensdagavond de grootste aanval sedert de eerste maanden van de noodtoestand" gedaan en de stad Mentakab in Pahang veroverd, aldus werd aanvankelijk gemeld. Later werd mede gedeeld. dat een strijdgroep van meer dan 100 man de stad bestormde en dat de politie zes aanvallers doodde. WARM WEER. Veranderlijke bewolking en ook In het Zuiden van het land weer wat zonne schijn. Overwegend droog weer. Langs de Waddcnkust aanvankelijk nog matige Noord-Oostelijke wtnd. overlgohs weinig wind. Iets hogere temperatuurt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 1