Sport en wedstrijden KANSELBOODSCHAP OVER DE RONDE TAFELCONFERENTIE Kappae en de uitvinding van Signor Rivaldi Middelburg en Zeelandia wonnen van Goes en R.C.S. DE ONBEKENDE VOOGD liMMMHil KLANKEN U.T DE AETHER 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 22 AUGUSTUS 1949 „Overgangstijd voerde langs een te lange en smartelijke weg". Zondag Is In alle kerken, die zijn aan gesloten bij de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, een kanselbood- schap voorgelezen, die werd samenge steld met het oog op de komende Ronde Tafelconferentie. De kerken waarin de boodschap werd voorgelezen, zijn de Al gemene Doopsgezinde Sociëteit, de Evan- gelisch-Lutherse Kerk. de Ned, Herv. Kerk. de Oud-Katholieke Kerk, de Re monstrantse Broederschap, het Hersteld •Evangelisch Luthers Kerkgenootschap, de Unie van Baptisten en de Vrije Evan gelische Gemeenten. Deze kanselboodschap luidde als volgt: „Bij de aanvang van dc Ronde Tafel conferentie staan wij voor een beslissend overleg tussen Nederland en Indonesië. Bij haar welslagen zal deze conferentie een einde maken aan oude staatkundige verhoudingen en een nieuw tijdperk in luiden van een vrijwillig en gelijkwaar dig samengaan van beide volken. Daar mee moge de Koninklijke belofte van 7 December 1942 uiteindelijk haar vervul ling vinden. De overgangstijd voerde ons langs een al te lange en smartelijke weg. Wij moe ten in onze menselijke zwakheid beken nen. dat wij in die tijd kansen en gele genheid voorbij lieten gaan. maar w(J willen bij ons povere pogen tevens oot moedig erkennen, dat God alleen zijn ogenblik kent. In verlegenheid, in een rouw, die geen raad weet en In een soli dariteit van schuld, denken wij aan hen. die aan weerskanten vielen. God alleen weet weg met al die schijnbaar vergeefse offers. Alleen in de ontmoeting met zijn eeuwig erbarmen zijn tranen en leed zonder verbittering. Voor ons moeten die offers 'n blijvende verootmoediging zijn en een grondslag voor een nieuw begin. De kerken in Nederland verenigen zich in het biddend begeren, dat het overleg in Den Haag, na zoveel maanden van spanning en strijd, zonder bitterheid en in een geest van verzoening moge plaats vinden. Wij geloven, dat niets in deze wereld waarlijk kan slagen zonder geloof en gebed. Des te meer weten wij, dat er moeilijkheden en spanningen in deze we reld zijn, zo zwaar van wantrouwen en zo fel in geweld, dat er alleen in de kracht van geloof en gebed kans is ontbroken. Daarom roepen wij de ge meenten op deze conferentie in haar voorbede te dragen. Wij bidden, dat een nieuwe gezindheid aan het geteisterde Indonesië genezing brenge. Dat een geest van waarachtige samenwerking moge groeien, die het welzijn van Indonesië en van Nederland beoogt. Dat ook onder gewijzigde politie ke omstandigheden het werk van kerk en zending, in nauwe verbondenheid met elkander, als openbaring van de ene. hei lige. algemene. Christelijke kerk voort gang moge vinden. Want alleen onder de schaduw van het komende koninkrijk is er ook voor Indonesië eerst recht heil en vrede. Zo vertrouwen wij de toekomst van Indonesië en Nederland toe aan Hem. die alleen regeert. Zijn Koninkrijk staat vast." De pers in België. DE HELFT MINDER BLADEN DAN IN 1938. Het bestuur der Belgische posterij en heeft een stastistiek gepubliceerd waaruit blijkt, dat het aantal kran ten un tijdschriften, dat in 1947 in België verscheen de helft kleiner was dan dat van 1938. In de jaren 1948 en 1949 is deze toestand vrijwel on gewijzigd gebleven. In 1938 werden 64 politieke dagbladen gepubliceerd (1947: 52) 11 financiële bladen (1947: nihil) en 15 sportbladen (1947: 8). De 12 dagbladen, die thans niet meer verschijnen, werden vooral door de liberale en liberaalgetinte groeperin gen uitgegeven. Merkwaardig is dat de provincie West-Vlaandercn geen enkel dagblad heeft, terwijl de provincie Luik, die aanzienlijk minder inwoners telt, er zes heeft. Ii* West-Vlaanderen wordt echter wel een groot aantal weekbla den uitgegeven, die naar vorm en inhoud weinig verschillen van een dagblad. Een r.nder typisch verschijn sel is het Waalse persprovincialisme. Zelf de kleinste steden bezitten hun dagblad. Deze schieten weliswaar schromelijk tekort inzake de actuali teit van het algemene nieuws, doch verslaan dc plaatselijke gebeurtenis sen met, do grootste volledigheid. Het grootste aantal dag- en week bladen verschijnt in Brabant, nl. 1574. Het Belgische publiek toont in het .algemeen weinig belangstelling voor eigen tijdschriften en geeft de voor keur aan weekbladen, die uit Frank rijk en de Ver. Staten worden inge voerd. Leider van de Ku Klux Klan overleden. Dr. Samuel Green, de leider van de Ku Klux Klan, is Donderdagavond aan een hartaanval overleden. In de laatste tijd heeft zich onder het publiek een groeiend verzet te gen de Ku Klux Klan geopenbaard. Tien dagen geledent tijdens een uit barsting van activiteit in de vorm van geselparijjen, kruisverbrandingen en bedreigingen door „nachtelijke rijders", gaf Green de leden van de Klan bevel de maskers af te leggen. Hij schoof de verantwoordelijkheid voor do gewelddaden, die gepleegd werden, op de schouders van „bolsje wistische groepen" die naar zijn zeg gen zich van de Klan hadden afge scheiden. Green, van wiens activiteit weinig bekend is. verklaarde herhaaldelijk in interviews en in het openbaar, dat dc Klan het „communisme" zou be strijden en „de negers op hun plaats" wildo houden. Franse Hoge Commissaris vermaant de Duitsers. André Frnncois-Poncet, de pas aan-, gekomen Franse Hoge Commissaris in Duitsland, heeft Vrijdag in een re de op een receptie te Mainz de Duit sers gewaarscruwd tegen „demagogi sche aanvallen op loyale patriotten, die met de geallieerden samenwer ken". „De huidige overgangsperiode zal eens een einde nemen", aldus Fran- cois-Poincet. „Duitsland zal er daar om verstandig aan doen als het zijn herkregen vrijheid niet gebruikt voor voortdurende protesten en oppositie tegen de geallieerden". Poncet sprak de hoop uit. dat Duits land de les der laatste 30 jaren zal hebbben begrepen en geen gebrek aan goede wil zal tonen. Valse 100.— biljetten in Zuid-Limburg. In Zuid-Limburg heeft de politie se dert 16 Augustus negen valse biljetten van ƒ100.— in beslag genomen. De eerste valse biljetten werden ont dekt op de Nederlandse Bank te Maastricht. Op verschillende postkan toren werden ook valse briefjes ont vangen. De biljetten zijn zeer goed na gebootst. De bruine kleur is echter te licht van tint, wat opvalt bij de woor den Honderd Gulden. Het watermerk is onvoldoende nagemaakt of ont breekt zelfs geheel. De groene kleur op de achterkant is te licht en de let ters der strafbepaling zijn volgelopen of gehavend. Bovendien zijn er nog andere biljetten in omloop, die lich tere tinten hebben cn vervaardigd zijn uit dikker papier. Men onderzoekt thans of beide uit de zelfde bron af komstig zijn. Er zijn vermoedens ge rezen. dat het eerste valse geld om streeks 16 Augustus in omloop is ge bracht - - - i KERKNIEUWS. AFSCHEID DS. G. VAN MOORSEL. Zondagavond was het de laatste maal, dat ds. G. van Moorsel het Woord bediende voor de Hervormde gemeente te Sluiskil. Als afscheids- tekst had ds. v. Moorsel gekozen: Openbaringen 2, vers 10 B „Wees Ge trouw tot de dood, zo zal ik u' geven de kroon des levens". In de predica te wekte ds. van Moorsel de gemeen te op tot trouw en geestelijke disci pline. Na de dienst werd het woord gevoerd door ds. Fournier, namens de classis IJzendijke, die de scheiden de predikant toewenste dat deze in zijn nieuwe gemeente een getrouw getuige mocht zijn van de vrije ge nade Gods. Namens de -ring Axel sprak de praetor van de ring. ds. Hermanides en namens de kerke ra ad sprak ouderling Platteeuw woorden van afscheid. Met een kort woord dankte ds. van Moorsel de sprekers, waarna de con sulent, ds. van der Graaf, de gemeen te verzocht ds. en mevr. van Moorsel de zegenbede van Ps. 121 vers 4 toe te zingen. Velen maakten tenslotte gebruik van de gelegenheid om met een handdruk van mevrouw en ds. van Moorsel afscheid te nemen. Aan wezig waren o.a. alle predikanten van de ring Axel, alsmede kerke- raadsleden van de gemeenten Hoek en Zaamslag De burgemeester van Temeuzen was verhinderd aanwezig te zijn. NED. HERV. KERK. Beroepen te Oppenhuizen c.a. (toez.) Dr. D. C. Stap te Bovensmilde;: te Ooster- land (toez.) A. Kentis te Tzum. Bedankt voor Zierikzee (vac. H. M. Knijff) A. Barendrecht te Klundert. GEREF. KERKEN ARTI 31 K. O. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Westzaan A. v. Stuyven- berg te Nunspeet en F J. Dieleman te Borssele. Evenals elders in ons land zijn 1hans de stoffelijke resten van Franse militai ren. die op Ameland waren begraven, opgegraven om naar Frankrijk te worden vervoerd. Op Ameland spoelden na de slag bij Duinkerken tal van stoffelijke overschotten aan van Franse en Engelse militairen. 6. Nadat hij zijn ge heimzinnige taak in de machinekamer had volbracht, kwam de uitvinder weer naar boven en nadat de mast en de schoor steen gestreken wa ren, wat een vreemd gezicht was, zo mid den op zee, begon hij, met hulp van Kap- pie, de doorzichtige zeildoeken kap over de Kraak te trekken en aan de verschan sing vast te maken. Kappie, die wel inzag, dat er toch niets an ders opzat, dan Rival- di zijn zin te geven, begon er nu langza merhand zelfs plezier in te krijgen. Stel je voor, dat het eens luk te. dacht hij bij zichzelf, wat zouden die klon ten van reders dan opkijken. Maar de Maat dacht er anders over. Hij stond met 'n ongelukkig gezicht te kijken en bromde: „Een schande is het, dat ze van een behoorlijk schip zoiets maken. Daar kan nooit iets goeds van komen. Ik wou, dat ik maai* thuis zat, want van mijn prentebriefkaarten komt met al die gekheid ook niets terecht. Allemaal ellende en narigheid. Ik voel het aankomen". Ja, de Kraak zag er wel heel vreemd uit on der haar kap, doch Signor Rivaldi was vol goe de moed. „Nog enkele minuutseconden", ju belde hij, „dan gaan wij onder die waterzee". Schip zonk door nalatigheid van stuurman. De Raad voor de Scheepvaart verhoor de Vrijdagmiddag de heer H. J„ die stuurman was op het m. s. „Qu- Vadis", dat in de nacht van 16 op 17 November in de monding van de Theems op een wrak stootte en kort daarna zonk. De hoofdinspecteur voor de Scheep vaart, zeid^in zijn conclusie: „Naar mijn mening is de oorzaak van het zinken van de „Quo Vadis" te wijten aan nalatigheid cn wel in de eerste plaats is de stuurman schuldig. De stuurman heeft de brug.fcer- laten zonder de kapitein te waarschuwen. In die tijd liep het schip op een wrak. De stuurman heeft getoond niet die eigen schappen te bezitten, die een verantwoor delijk officier moet bezitten". De stuurman is niet gediplomeerd en heeft gevaren met dispensatie van de mi nister. De hoofdinspecteur zeide dat de raad de minister zal moeten voorstellen deze dispensatie voor een langdurige pe riode in te trekken. Nieuwe regeling voor veevoeder distributie. Eon nieuwe veevoederregeling heeft thans haar beslag gekregen, aldus deelt 't ministerie van landbouw mede. De nieuwe regeling houdt in, dat naast een vrije handel in de hier te lande ge teelde granen (met uitzondaring van tar we. zaden en peulvruchten), een verde ling volgens toewijzing zal worden ge voegd aan alle importgranen, alle soorten veekoeken, schilfers en schroot, de dier lijke eiwitten cn de tarwe-afvallen, wel ke producten alleen op toewijzing aan de fabrikanten van mengvoeder ter beschik king worden gesteld. De aan de veehouder toe te wijzen hoe veelheden voeder zullen worden bere kend op basis van de sterkte van de vee stapel en een voor het type van bedrijf bepaalde norm voor de rantsoenering. Gelderland de aangewezen provincie voor tweede Technische Hogeschool? Op verzoek van de Gedeputeerde Sta ten der provincie Gelderland heeft het Economisch Technologisch Instituut een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van de vestiging van 'n' Technische Hoge school. Het resultaat van dit onderzoek is thans vastgelegd in een rapport dat door het E.T.I. aan de Provinciale Staten werd aangeboden. De conclusie van het rap port is dat Gelderland de aangewezen provincie is voor een tweede Technische Hogeschool. Wat de Zuidelijke provincies betreft: de argumenten in verband met de Benelux, worden bestreden, omdat het Belgisch ge bied hier niet terzake doende, is. Dit land immers is rijk aan technische fa culteiten. Daar wordt Frans gesproken en VOETBAl Stadhuistournooi Middelburg begonnen. De vele sportliefhebbers die op Zondagmiddag zee en strand prefe. reerden boven het voetbalveld, behoe. ven daarvan geen spijt te hebben want behoudens enkele vleugjes van goed spel in de wedstrijd van Mid. delburg tegen Goes, was er heel wei nig voetbalschoons te genieten. In zo. verre is deze eerste dag succesvol verlopen, dat zowel Middelburg als Zeelandia zich in de demi.finale werkten, zodat er volgende week mogelijk nog als extra gerecht, vóór de grote strijd in de competitie, een ontmoeting tussen Middelburg Zeelandia zal zijn. Zov er is het ove rigens nog niet. want wie weet wor den de Westelijke deelnemers voor verrassingen geplaatst, zoals Goes b.v. deze middag. MIDDELBURG—GOES 5—1. Het begon hoopvol voor de groen- witten en- de Goes-ploeg, die veel aan kracht schijnt te hebben ingeboet, moest danig op haar tellen passen om onheil te voorkomen. Kansen kwamen er genoeg, maar de rechtervleugel van Middelburg had er slecht het oog in. Voor de rust wisten de hoofdste delingen toch 2 maal' het net te vin den. Direct na de rust werd een der de doelpunt wegens vermeend bui tenspel afgekeurd, maar de toegesta ne vrije schop bracht het leer toch weer op een Middelburg-schoen en vandaar in het Goes-doel. De rood- hemden waren toen een geslagen elf tal. Enkele zwakke momenten van de Goes-doelman werden afgestraft en eerst bij een 50 stand gelukte het Goes een tegenpunt te maken. De groen-witten komen Zondag a.s. tegen Excelsior ih het veld. ZEELANDIA—R.C.S. 3—1. De Souburgers hebben ook nu weer het onderspit moeten delven tegen haar oude rivaal. Reeds de eerste zodoende heeft ook onderwijs in de Ne- Zeelandia-aanval bracht succes en de- derlandse taal weinig aantrekkingskracht. 1 ze meevaller gaf de groen-zwarten FEUILLETON door MARY BURCHELL 31 Het was niet haar eerste bezoek aan het huis, daar ze er al eens was geweest, toen ze er met haar voogd kwam eten, maar dit was wel de eerste keer dat ze het bij daglicht van naton kon bekijken. „Het is toch wel een schitterend huis", sprak ze en bekeek het eerbie dig. ,Ja, het is heel indrukwekkend en beaamde haar gastheer, zonder veel enthousiasme. „Maar soms denk ik wel eens dat Bishopstone toch een aantrekkelijker huis is, maar mis schien komt dat, omdat jjj er nu woont", voegde hrj er gnnnekend aan toe. Norma glimlachte, maar in haar hart vond zc Bishopstone ook aan trekkelijker. En toen hg haar meenam naar de enorme, donker-betimmerde bibliotheek, waar hij een glas whis key dronk, terwgl Norma zich hield bij limonade dacht ze, dat er iets eenzaams in al deze pracht school, alsof Munley Towers zijn tijd had overleefd en nauwelijks wist hoe zijn eigen grootheid in deze veranderde wereld te handhaven. „Wat wilde je me laten zien?" vroeg Norma, na de kamer zwijgend te hebben bekeken. „Ja" Richard schraapte zijn keel „om je de waarheid te zeg gen is het een verjaardagscadeautje voor je". „Maar je wist niet dat ik binnen kort jarig ben, voordat ik het je van middag vertelde!" wierp Norma te gen. „Neen, maar toen ik hoorde dat je overmorgen jarig was, had ik dade lijk zin om je iets te geven", legde hy haastig uit. „Wacht hier maar even, dan zal ik het halen". En hy ging de kamer uit, voordat. Norma verder kon protesteren. Ze keek hem na en voelde zich niet geheel op haar gemak. Wat bloemen op haar verjaardag zou natuuriyk niets buitengewoons zijn geweest. Maar nu heerste er een geheimzinni ge. plechtige sfeer, die haar in de war bracht. Ze had echter niet veel tyd voor voorgevoelens, want hij kwam terug en legde zeer gedeci deerd voor Norma's verbaasde ogen een armband met by'passende oorbel len op tafel. Ze waren haast exotisch mooi, een merkwaardig mengsel van half edelstenen en prachtig email en hoewel ze in wezen waarschijnlijk niet als kostbare iuwelen konden worden beschouwd, begreep Norma toch dat ze als handwerk en waar- schijniyk antiek zeer waardevol waren. „Richard, wat mooi! Maar ik kan je onmogelijk toestaan me zoiets te geven!" riep ze uit. „Jawel, dat kan wel. Ze behoorden aan mijn moeder en daarvoor aan haar moeder en ik zou graag willen dat jij ze nu kreeg", drong Richard aan. „Ze zullen je uitstekend staan. Ze zijn zo kleurig en levendig. Ik dacht direct aan jou in verband met hen." „Het is ontzettend aardig van je". Norma werd geslingerd tussen vreug de en wanhoop. „Maar werkelijk, ik kan ze niet „Toe. laat me ze je alseblieft ge ven. Norma. Ze zullen je zo beeldig staan. Je bent nog wat jong voor de 'oorbellen behalve misschien een enkele keer in avondtoilet maar die kun je dan later dragen en nu vast de armband". Norma stak haar hand voorzichtig uit en betastte de fraaie brede arm band. „Richard, 't is zo'n kostbaar ca deau „Neen, het zyn maar half edelste nen". „Maar het is zo kunstig vervaar digd". „Ja, dat weet ik. Een massa men sen zouden dat niet appreciëren", verklaarde Richard volkomen ten on rechte, „maar jg wel, en dat is de tweede reden waarom ik ze graag aan jou zou willen geven". Norma had hem willen zeggen dat ze, als ze al twee generaties in de familie waren geweest, naar het meisje zouden moeten gaan wanneer hij zou trouwen, maar ze bedacht, dat een dergeiyke opmerking de te- dige siti Hf"" renwoordige i da ;uatie eerder vertroe- ielen zou 3an ophelderen. „Richard, je moet niet denken, dat ik ondankbaar ben. Ik vind ze beel dig en het is lief van je om ze aan mg te willen geven, maar werkelgk ik kan geen sieraden van je aan- „Wel verdraaid! We zijn toch geen gewone kennissen, wel?" riep Ri chard verontwaardigd uit. „Ut clacht, dat jg en ik goede vrienden waren „O. dat zijn we ook!" onderbrak Norma hem, verlangend om hem niet te kwetsen. „Nou dan. Een goede vriend mag Je toch zeker wel 'n verjaarscadeau- ie geven?" hield hg mokkend vol. „Het zgn geen echte juwelen, Norma. Ik bedoel het is geen diamanten hals snoer of iets dergelgks". „Neen, dat weet ik wel". Norma lachte even en beet op haar lip. Daarop wierp ze een blik op zgn verdrietig gezicht en voelde zich schuldig, dat ze blijkbaar een gelege- hcid die hij als heel gunstig had be schouwd, bedorven had Luister eens Richard. Ik zou het heerlijk vinden om ze te krijgen. Ik heb zelden iets gezien dat Ik zo graag zou willen hebben. Maar ik- zou graag eerst aan mijn voogd wil len vragen of ik ze mag aannemen." „Yorke? Wat heeft die er mee te maken?" wilde Richard weten, hoe wel zijn gezicht aanzienlijk was op geklaard toen ze toegaf de oorbellen en de armband graag te willen heb ben. .,Wel, hy kan het beter beoordelen dan ik of ik ze mag aannemen of niet", sprak Norma op verzoenende toon. ..Alsjeblieft Richard, dan zal ik me er rustiger onder voelen." „Goed dan. Neem ze maar mee en vraag het hem." Ze begon te zeggen dat het beter zou zgn als ze het eerst aan haar voogd vroeg en ze dan later, als hij het goed vond, in ontvangst zou ne men, want ze besefte dat 't veel moei-- lijker zou zijn ze terug te geven dan nogmaals te weigeren ze aan te nemen. Maar misschien had hij dat ook gedacht, want hij had ze haar al in de hand gestopt en haar vingers er over gesloten. „Neem ze maar mee." herhaalde hij, en wacht af wat Yorke er van egt" Dus moest Norma ze wel aanne men. En omdat ze wist dat werkelijk op rechte edelmoedigheid hem tot deze gift had gebracht, voegde ze er aan toe: „En nogmaals heel, heel hartelijk dank Richard, of ik ze mag behouden of niet. Het was een alleraardigst idee van je". Hij glimlachte en zag er volkomen verrukt uit, zodat Norma dacht: Het is heel gemakkelijker om Richard ge nomen." Dat°—"dat'doef men niet na j lukkig te maken. Hij is toch wel een elkaar slechts een paar weken te schat. kennen", 1 (Wordt vervolgd) een steun in de rug. RCS, daarente gen, gaf een lauw partijtje weg en de nog altijd uitstekend spelende Ja- nisse bracht met een harde kopstoot de stand bij de rust op 20. Na de thee trachtte RCS het spel te ver plaatsen maar een terecht toegeken de strafschop, die de stand op 3—0 bracht, maakte aan alle onzekerheid een einde. Wel wisten de Souburgers eenmaal het Zeelandia-doel te treffen maar verder kwamen ze niet en ook 'de tweede Middelburgse ploeg verze kerde zich van een wedstrijd voor de demi-finale en wel tegen de houder van de tournooiprijs, RFC. ZWEMMEN Viissingen-Scarborough in Breskens. DE UITSLAGEN. De uitslagen van de zwem- en polo wedstrijden tussen de Vlissingse zwem- club „De Zeehond" en het zwemteam git Scarborough, waarover wij op de voor pagina ook reeds schreven, luiden: 50 meter rugslag dames: 1 T. Castel de Jong 48.9 sec.; 2 De Haccou 49 sec.; 3 Shirley Temple 55 sec. 100 meter rugslag heren: 1 C. Wagenaar 1 min. 36.4 sec.; 2 J. Looijsen 1 min. 39.4 sec.; 3 R. Barrett 2 min. 2 sec.; 4 M. Sheader 2 min. 4 sec. 50 meter schoolslag dames: 1 N. van der Schaaf 46 sec.; 2 J. Evertsen 50,9 sec.; 3 P. Locking 54.4 sec.; 4 J. Bird 1 min. 0.9 sec. 100 meter schoolslag heren: 1 L. de Jong 1 min. 33.5 sec.; 2 W. van der Steen 1 min. 36.9 sec.; 3 D. Kynman 1 min. 39.5 sec.; 4 P. Quant 1 min. 59 sec. 100 meter bostcrawl dames: 1 A. de Bie 1 min. 31.2 sec.; 2 T. Castel—de Jong 1 min. 38 sec.; 3 Shirly Temple 1 min. 39,2 sec.; 4 M. Faether 1 min. 45.4 sec. 100 meter bostcrawl heren: 1 S. Vente- vogel 1 min. 15.4 sec.; 2 R. Barrett, 1 min, 22 sec.; '3 M. Sheader 1 min. 25.8 sec.; C. Verbeek gedisqualificeerd. 3 x 50 meter wisselslag estafette da mes: 1 Zeehond I 2 min. 16.8 sec.; 2 Zee hond II 2 min. 21 sec.; 3 Scarborough 2 min. 38.8 sec. 3 x 50 meter wisselslag estafette heren 1 Zeehond I I min. 58.4 sec.; 2 Scarbo rough 2 min. 17.2 sec.; Zeehond n gedis qualificeerd. 3 x 50 meter borstcrawl dames: 1 Zee hond 1 min. 59 sec.; 2 Scarborough 2 min. 13 sec. 5 x 50 meter borstcrawl heren: 1 Scar- barough 2 min. 54 sec.; 2 Zeehond 2 min. 55.8 sec. Ten slotte werd eerst nog een demon stratie-wedstrijdf-waterpolo voor dames gegeven tussen twee zeventallen van Zee hond-meisjes. welke 21 eindigde, waar na de Zeehond-heren tegen 't polo-team van Scarborough in het water kwamen. Dit werd een tamelijk eenzijdige wed strijd. Voor de rust hadden de Vlissingers reeds met 4—0 de leiding en het werd ten slotte 70. In punten gerekend, waarbij voor een eerste plaats 5. voor een tweede 3. .voor een derde 2 en voor een vierde plaats 1 punt werd toegekend, behaalde „De Zee hond" een 68—36 overwinning op Scar borough. MOTORSPORT Behendigheidswedstrijden te Middelburg. Zaterdagavond organiseerde de mo torclub „Scheldegouwen" op Modder- oord te Middelburg ten bate van „Ir ma" behendigheidswedstrijden. De publieke belangstelling was matig, maar de aanwezigen hebben kunnen genieten van de behendigheid der deel nemers, terwijl vele proeven op de lachspieren werkten. Orgahisatoren en deelnemers mogen dan ook tevreden zijn, temeer daar dit de eerste maal was, dat een dergelijke wedstrijd werd gehouden. In de pauze gaven enkele leden van Scheldegouwen een num mer motoracrobatiek ten. beste, dat met een hartelijk applaus werd be loond. Enige leden van het „Irma"-co- mité waren onder de aanwezigen. De uitslag was: 1. J. van Dalen, Wemel- dinge, 475 punten; 2. N. M. Hoencamp, Middelburg, 487 punten; 3. Th. Brief jes. Goes 487 punten; 4. Abr. v. d. Driest. Middelburg, 495 punten; 5. R. van dc Velde. Middelburg, 525 punten; 6. R. Midavaine. Middelburg, 525 pun ten; 7. K. Redelijkheid, Middelburg, 530 punten; 8. F. Leijnse, Midddelburg, 530 punten. Na afloop werden in het Nederlands Koffiehuis de prijzen uitgereikt. (Ingezonden mededeling) «iU A Z IJ N^o s Ti Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 19 Aug. Coeta van Antwerpen. Vlissingen vertrokken: 19 Augustus Mecklenburg naar Folkestone; 20 Aug. Coeta naar Southampton. van Maassluis; Borelli van Teignemouth. Gepasseerd van Antwerpen: 20 Aug. Bloemfontein naar Southampton; Maraat. V naar Queensborough; Angeja naar Stockholm; Mado naar Denemarken, SCHEPEN DOOR HET KANAAL VAN ZUID-BEVELAND. Op 19 Augustus. Amelie, Courtois; Familietrouw, den Outer; Rival. Kornet: Vivat, Wagenma kers; Lucia, Stoop, allen naar Rotterdam; Lema, van Zanten, naar Zuilen: Sirius, Sloot, Maassluis; Van God Gegeven, Kluitenaar. naar Helmond; Henri, Mer- tens; Berthe, Cleerbout, beiden naar Gen nep; Cawi, van Zanten, naar Weurt; Nooit Gedacht, Hout, naar Wemeldinge; Martha Maria, de Koster, naar Amster dam; Anjo, Mookhoek, naar Dordrecht; Coöperatieve 3, van Utrecht naar Vlaar- dingen; Tourane, Groenhof, Straatsburg; Nicky. Nauwelaarts; Fluviale 6, Poppe- Jier; Sanana, Sehott; SB 8. v. d. Wiele; Marthe, de Meij; Josef, Verburght; Isis, Vogel; Damco 44, van Geijn; Elvire, Buytaert; Stad Brugge, Mertens; Adol- phine, Reijniers; Seydlitz, Röehner; Hor genster. de Haack, allen naar Duitsland; Express 36. Neuer; Avize, Mochel; Bóne, Schauinger; Locarno, Pruyn; Transport 76, Tonissen. allen naar Basel; Lima, Aartsen; Vertrouwen, Thonissen; Atten- tio, Grinwis; Labrador, Montigny; Dam co 121, Verschure; Jojo. Groeneweg; Te legraaf 10. Nortier; Edelweiss 18, de Ko- ninck; Bastiaan Willem, Touw; Hardi, Sybrands; Kolibri, v. d. Zee; Senta. Geir- naert; Doncaster, Kuypers; Mineral 2, van Strien; Amstel 9, Akkermans; Leontine. Pols; Mataugerma, Magnus: Leendert Pieter, van Groezen; Express 51, Bürgi; Veronica, Bauwens: Amandine, Kammin- ga; Stadt Hasselt, de Wilde; Schauenburg, Rensen: Elisabeth, van Ee; Mainz, Weiss; 3, Been; Machiensteen 16, de Vries; Ansa, de Graaf; Rijn Schelde 4, Beekmans: Cen- trust 2, v. d. Hoeven: Rijn, Stobbelaar; Time is Money, Visser; Indas, Schot; August. Pieters;- Archimedes, Bones; Coöperativc 2, van Dijk; Gilbert, Kore- man; Margus, Willemse, allen naar Bel gië. DINSDAG. De tweede acte van Cosi fan Tutte van Mozart wordt vanavond uitge voerd over Hilversum I (H. I 21). Het Londens Philharmonisch orkest geeft een uitvoering van Symphonie fan- tastique van Berlioz (H. II 20.55). Het. zelfde orkest geeft met het BBC-koor een vertolking van Strawinski's Sym- phoni des Pseaumes (H. I 20.12). Hilversum I: 7, 8. 13. 19, 20 en 23 Nws.; 9.25 Pianorecital door Gaby Casadesus; 10.15 Ochtendconcert; 11 Muziek houdt fit; 11.40 Cantate no. 189 „Meine Seele rühmt und preist". Bach; 12.03 Pianoreci tal door Lilly van Spengen; 12.33 Het or kest zonder naam o.l.v. Ger de Roos; 13.40 Omroepkoor o.l.v. Fred Boshart; 14 Ra dio Philh. orkest o.l.v. Albert van Raalte; 15 Het Kareolseptet; 16 De Zonnebloem; 18 Amusementsorkest o.l.v. Klaas van Beeck; 18.30 Strijdkr.; 19.15 Wim Scholte zingt m, orgelbegel, van Bram Scholte; 20.12 Het Londens Philh. orkest en .de BBC Choral Society; 21 „Cosi fan Tutte", opera in 2 bedrijven van W. A. Mozart; 23.15 Het Boston „Pops" orkest o.l.v. Ar thur Fiedler, Hilversum II: 7. 8. 13, 18, 20 en 23 Nws.: 8.55 Korte gesprekken van vrouw tot vrouw; 9 Engelse orkestwerken; 1(115 Arbeidsvitaminen; 12 Ensemble Willy Eberle; 12.33 Voor ons platteland; 12.40 Pierre Palla. orgel; 13.45 Mevr. Ida de Leeuw van Rees; 16.25 Honderd beroem de componisten van Palestrina tot Pijper; 17.30 Sidney Torch dirigeert het Queen's hall Light Orchestra; 19.45 Louis van Burg en Rose Mania; 20.15 Wiener Ge- schichten in woord en muziek; 20.55 Het Londens Philharmonisch orkest; 22.05 Ik zou zo graag23.15 Noel Coward-fan- tasie. Brussel-Vlaams (322 M.)7. 8. 9. 13, 17.05, 19. 22 en 22.55 Nieuws; 12 Volkskoren uit alle landen; 14 Kamermuziek; 18.30 Voor de soldaten; 20 Gevar. gram. muziek. Brussel-Frans (484 M.): 7. 8. 13, 19.15, 22 en 22.55 Nieuws; 12.05 Opera- en operette muziek; 14 Moderne Engelse muziek: 17.10 Voor de zieken; 20 Faust, opera van Gou nod. Engeland-Home Service (343 M.): 8. 13. 18. 21 en 23 Nieuws; 11 Voordracht; 12.30 Voor de arbeiders; 15.45 Voor de vrouw; 21.15 Causerie. Engeland-Light Program (1500 en 262 M.): 9; 19. 22. en 23.56 Nieuws; 14 Voor de vrouw; 18.30 Hoorspel; 23 Voordracht. ZON EN MAAN 23 Augustus: Zon: op 5-36 Maan: op 4.01 23 Augustus HOOG WATER LAAG WATER u.+NAP u.+NAP u.— NAP u.—NAP Vlissingen 1.08 1.99 13.23 2.00 7.18 1.90 19.46 2.16 Terneuzen 1.30 2.16 13.53 2.17 7.52 2.08 20.21 2.34 Hansweert 2.18 2.24 14.35 2.23 8.33 2.25 21.02 2.51 Zierikzee 2.39 1.48 14.58 1.39 8.09 1.40 20.37 1.63

Provinciale Zeeuwse Courant | 1949 | | pagina 4